FEMINA Over potten en pannen MENU. KLEINE ERGERNISSEN. RECEPT. yiER KINDERMANTELS VOOR DEN HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 16 JAN. 1930 Vrouwen, Volants en Plisse's. Al ©enigen tijd gaat door het moderijk de leuze: De mode moet weer „echt vrouwelijk" zijn. En dat moet dan zooveel beduiden als: zocals we twintig jaar geleden het „echt vrouwelijk" opvatten, namelijk veel linten en strikjes en franjes en ruches en plooitjes en volannetjes en plissétjes, vooral deze laatste twee: volants en plissés. Kortom, onze klee ding moest meer bewerkelijk, meer gracieus, met wat meer tierlantijntjes en garneerinkjes hier en daar zijn. En 'ondanks vele tegen- spartelingen, wordt deze leuze toch door de meerderheid opgevolgd. Het gaat als met de langer wordende japonnen. Toen begin van hot winterseizoen de zeer lange avond japonnen uitkwamen met de lange sleepen van achteren, en andere zeer lang rondom, kreten de aller modernsten onder ons uit: langere rokken? Die krijgen ze er nooit weer in! De moderne vrouw wil dat niet meer! Eilacy, ze hadden ongelijk. Want lang zaam maar zeker bomt de lange rok „erin" al gaat het niet in het snelle tempo, waar mee we in voorgaande seizoenen telkens en telkens opnieuw een stuk van onzen rok af knipten! Evenzoo gaat het met de volanne tjes en plissétjes, die een zeer ruime plaats in onze mode hebben gekregen.Ze komen er hoe langer hoe meer in. En niemand zal durven ontkennen, dat ze heel aardig en jeugdig staan. Het plaatje laat in het midden een aardig japonnetje van crêpe de chine zien, dat heel goed als avond japonnetje kan dienst doen. De leuke Berthekraag is afgezet met een smal plissé. De ceintuur is aan de taille gedrapeerd. De rok valt op zij wat la ger en is gegarneerd met vier kleine geplis- seerde volannetjes, onderbroken door een .glad smal voorpandje. Links dan nog een va riatie liiérop, heel geschikt voor een jong meisje, met dubbele Berthekraag en de strik van voren. Rechts een jasje zonder mouwen, afgezet met plissé. Het lijfje is trapsgewijs op den rok gezet en de drie geplisseerde volannetjes op den rok volgen dezelfde trap, terwijl de breedte van den geplisseerden rand naar boven afneemt. De zuinige en tevens kraakheldere huis vrouw is er op uit, haar keukengerei, potten, pannen enz. niet alleen zoo rein mogeiijk te houden, maar tevens zoo lang mogelijk frisch en nieuw. Daarvoor zijn verschillende middel tjes bekend, die in de praktijk hebben be wezen doeltreffend te zijn. Zoo is het bekend, dat aluminum pannen altijd aangetast wor den door de stoffen, die erin gekookt wor den. Om evenwel te glans terug te krijgen, is het voldoende in de pannen (of de heele pan in een grootere pan, indien de buiten kant opgeknapt moet worden) water met wat rabarber of tomaat (al naar het jaarge tijde) te koken. Verder is het goed, om heet aluminium nooit in koud water te zetten. Laat het eerst afkoelen. Nieuwe émaille voor werpen, ketels, pannen, enz. kan men ook veel langer glanzend en nieuw houden, door ze vóór het in gebruik nemen als volgt te be handelen. Zet het voorwerp in een groote pan met koud water, zóó. dat het heelemaal onder water staat. Breng het water lang zaam aan de kook en laat het dan een half uur doorkoken. Vervolgens van het vuur .ne men en langzaam laten afkoelen. Deze methode wordt door vele groote hotels toege past en mag wel als doelmatig worden be schouwd. Verder wordt de kans op aanbran den in émaille pannen enz. zeer verkleind, wanneer men voor het schoonmaken ervan niet anders gebruikt dan zeepsop en water, of het loskoken van aangezette eetwaren toepast met gewoon water. Het gebruik van schuurmiddelen is bepaald af te raden. Een heel handig en goed reinigingsmiddel voor badkuipen, gootsteenen. WC's enz. is keroseen (dat is feitelijk gezuiverde petro leum). Dit middel is heel sterk werkend en de lucht verdampt snel. Wil men voor een émaille bad een aangenaam riekend reini gingsmiddel maken, dan doet men een beetje lavendelolie of lavendel door de keroseen en bewaart dat in een literflesch. HEETE BLIKSEM. Daarvoor neemt, men op 3 pond appelen (zuur en zoet, half om half) 2 KG. aardap pelen, 3 ons spek, 1 1:2 platte eetlepel zout en een zelfde hoeveelheid vet of boter. Het in lauw water gewasschen spek laat men met 1 2 L. water 1/2 uur zachtjes koken. De ge schilde aardappelen worden er op gelegd, ter wijl men daarover het zout strooit en alles te zamen weer aan de kook brengt- Dan legt men er de geschilde en in vierde partjes ge sneden appelen op. kijkt na of het water op den bodem soms moet worden aangevuld en laat alles daarna doorkoken, tot aardappe len en appelen zacht zijn. Dat zal ongeveer 2 4 uur duren bij deze hoeveelheid. Nu neemt men het. spek uit de pan, stampt appelen, aardappelen en vet. dooreen, en voegt zoo poodig nog wat water toe. Gevulde eieren. Kalfskarbonaden. Aardappelen. Schorseneeren. Sinaasappelsaus. Neem voor de eieren: 4 eieren. 50 gr. vischresten (b.v. gekookte schel- visch). Melk cn boter. 1 eidooier. Peper, zout, peterselie. Fijn gemaakte beschuit. Kook de eieren hard, snijd ze middendoor met een draadje, schep voorzichtig het geel uit het wit, neem een stukje van het wit af zoodat het staan kan, en leg ze zoolang in warm water. Vermeng de dooier met de visch zonder graten, maak ze fijn en vermeng ze met wat melk, gesmolten boter, de rauwe dooier en de kruiden totdat het samenhangt. Vul hiermee de eiwitbakjes bol, strooi er wat fijn gemaakte beschuit over, en leg op elk ei een klontje boter. Zet de eieren in een vuur vasten schotel, die met boter besmeerd is en zet ze gedurende een minuut of vijf in een tamelijk heeten oven. Bak de kalfskarbonaden in den oven door ze in de pan te doen met boter, een scheut kokend water, enkele uitgetande schijfjes citroen en wat paneermeeL Bedruip ze tame lijk vaak om uitdrogen te voorkomen, en laat het vleesch een klein uur op die manier in den oven. Voor de saus neemt men: 1/2 L. melk. 1 eidooier. 1/2 eetlepel maïzena. schil van 1 sinaasappel. 50 gr. suiker. Laat de melk zeer zacht trekken met de dunne sinaasappelschil, maak de maïzena aan, voeg ze al roerende bij de melk, en roer de eidooier met de suiker. Voeg deze van het vuur af bij de vla en blijf nog een minuut of wat doorroeren om het schiften te voorko men. Bij deze vla worden Madera-biscuit of Moscovische gebakjes gepresenteerd. Nieuwe en oude wijsheid op huisvrouwen terrein. Men heeft werkelijk geen dure zilverpoe ders te koopen om het zilverwerk schoon en glimmend te maken. Gewoon krijt en zeep sop doen wonderen. Heeft men een heeleboel tafelzilver (echt zilver!) dat men na een maaltijd snel en goed wil schoonmaken, dan ga men als volgt te werk. Doe een liter heet water met een theelepel zout en een theelepel soda in een aluminum pan en week daarin het tafel zilver. Dan wordt het heel snel schoon. Men mag deze methode echter nooit toepassen op verzilverde voorwerpen, of voorwerpen van een der (hoewel niettemin mooie en ook wel duurzame) vele halfzilveren metalen. Koffievlekken kan men uit teere stoffen verwijderen, door ze met zuivere glycerine te bosrtelen, in lauw water uit te spoelen en aan den verkeerden kant op te strijken. Vetvlekken uit wollen stoffen kan men uit maken door ze te wrijven met een mengsel tje van één theelepeltje huishoudammonia en een zelfde hoeveelheid zuivere alcohol. Een onschadelijk middel, dat in vele ge vallen schroeivlekken uit strijkgoed doet ver dwijnen, is het geschroeide kleediugstuk on middellijk in koud water te dompelen en het daarin tot den volgenden dag te laten liggen. In negen van de tien gevallen is de vlek dan verdwenen! WAS-PRAATJE. Er zijn nog vele huisvrouwen, die er de voorkeur aan geven om zelf haar wrijf was te maken. Vooral in den schoonmaaktijd, wan neer groote hoeveelheden „verwreven" wor den. Er zijn allerlei soorten was, roode, witte bruine wrijfwas, om de linoleumwas nog niet te vergeten. Maar wat voor soort was men ook zelf wil maken, er komt altijd terpentijn bij te pas, en daarom moet allereerst deze leuze goed ingeprent worden: Houdt de ter pentijn altijd ver van het vuur verwijderd! Want terpentijn is hoogst licht ontvlambaar! Nooit terpentijn cp het vuur bijvoegen dus, nooit terpentijn op het vuur warm maken, breng onder geen enkele voorwaarde terpen tijn bij het vuur! En omdat de terpentijn zoo licht verdampt (en daardoor zoo licht vlam vat) spreekt het dus van zelf. dat men de potjes zelf gemaakte was bij het wegzetten heel goed moet afslui ten. Daarom is het ook raadzaam, de was in kleine potjes te bewaren. Men spreekt dan bij het werk telkens maar een klein beetje aan, en de rest blijft in de goed afgesloten potjes. Is door onvoorzichtigheid de was in een potje toch wat uitgedroogd en dus te dik geworden, dan verdunt men die met wat ter pentijn. terwijl men de was week maakt, door het. potje in een kom warm water te zetten. Witte was «>aakt men van witte geschraapte bijenwas, die men in een emaille pannetje smelt, vervolgens van het vuur neemt, en er dan witte terpentijn bijdoet (1/4 L. op elke 100 gram was; Roode was krijgt men door roode terpentijn en gele was te gebruiken, terwijl men voor zwarte wrijfwas twee eet lepels zwartsel toevoegt, en dan 'n kopje meer terpentijn neemt. Voor linoleumwas geeft men het volgende recept: men kookt 1 1/2 kopje water met 1 ons potaseh en 12 ons talkpoeder, waarbii men 2 ons gele (of witte, voor lichtgekleurd zeil) was doet. Nadat het een minuut of tien doorgekookt heeft (voor al niet laten overkoken!) neemt men de pan van het vuur en doet er een flesch witte ter pentijn bij. Wanneer men deze vloerwas ge bruikt, moet men ze eerst omroeren, Hoe men de kleuters bezig houdt. EEN DOOSJE. Volgens afspraak willen wij nu een doosje vouwen, waarin het snip-snap spelletje cm plaatsje kan vinden. Natuurlijk is een leeg doosje ook wel te gebruiken, maar daar wij het spelletje zelf vervaardigd hebben, is het veel aardiger het doosje door de kleuter in orde te laten brengen. Het gevouwen doosje wordt uit stevig pa pier verkregen, kastpapier leent zich er uit stekend voor. Men knipt hiervan een stukje van 22 c.M. in het vierkant. Wij zullen begin nen mot het dekseltje. Het stukje papier wordt geheel in drieën verdeeld. De vouwen worden er zoo scherp mogelijk ingemaakt. Er zijn dus 9 vierkantjes ontstaan. Nu brengen wij eerst door middel van rondjes of vierkantjes op het middelste vierkant een versiering aan. Natuurlijk kan men ook versleren, wanneer het doosje geheel klaar is, maar voor de kleu ter is het gemakkelijker eerst een versiering te maken. Vier rondjes in de hoeken en één vierkantje in het midden kunnen al vol doende zijn. Daarna draait men het papiertje om; de versierde kant ligt dus nu onder. Vervolgens wordt aan elke zijde 1/3 gedeelte ingeknlpt (afb. a). Het stukje, a. b. c. d, wordt daarop in drieën verdeeld, dit gebeurt bij alle 4 de zijden. Daarna buigt men deze gevouwen stukjes om, zoodat een opstaand rand je ontstaat, geheel langs het versierde vierkant. Men zet dus bij de eerste zij de het randje op. buigt dit zelfde randje langs de 2e zijde heen terwijl het volgende op staande randje hier weer overheen valt. Bij den laatsten rand wordt het eind even vastgeplakt. De deksel is nu gereed en het doosje ont staat geheel op de zelfde manier, alleen is de versiering na tuurlijk overbodig. Ook vouwen wij het doosje uit een stuk je papier, waarvan de zijden iets minder dan 22 c.M. zijn, daar het dekseltje over het doosje heen moet passen. Het snip-snap spelletje kan nu keurig tn het doosje opgeborgen worden. Natuurlijk kan dit doosje ook voor allerlei andere doel einden dienst doen Het modelletje is in de Tijdingzaal van ons blad te vinden. W. R. Chocoladetaart. Voor een chocoladetaart neemt men op 2 ons suiker 11/2 ons bloem, 2 ons boter, twee eieren en 4 platte eetlepels cacao-poeder. De eieren worden met de suiker goed dooreen geroerd, waarna men de heetgemaakte boter erbij doet en de bloem en vervolgens de cacao. Alles goed doorelkaar mengen, waarna men het beslag in een met boter besmeerden vorm in een matig warmen oven gedurende ongeveer 35 minuten laat bakken. Eventueel versieren met chocolade-glazuur en aman delen. Tegenover prikkelbaarheid. Het. gebeurt nog wel eens, dat als reden tot echtscheiding een of andere onbenullig heid vermeld staat in de kranten, onder Ge mengd Nieuws, waarbij dan de herkomst heel vaak in Amerika te zoeken is. Echt Ame rikaanse!! vinden wij dat dan, maar beter kon het heeten: echt menscheUjk, want, met kleine verschillen zijn de menschen toch overal zoowat hetzelfde, en net zoo min als bU ons zal het morsen met asch door den heer des huizes in Amerika een rechtsgeldige reden tot echtscheiding zijn. De moeilijkheid ligt echter niet ln zoo'n kleine hebbelijkheid die onaangenaamheden oplevert, maar in 'n opeenvolging van derge lijke ergernisjes, gepaard aan een prikkel baarheid van de andere partij, die evenzoo tot de hebbelijkheden gerekend kan wor den. Het Engelsche weekblad Home Chat, noemt, ettelijke van die hebbelijkheidjes der vrouw, waarover de man zich beklaagt., en die van den man. waarover de vrouw eens een boekje open doet. En vermoede lijk zal ieder zichzelf in een of meerdere er van terugvinden. Allereerst de ergernissen van den man: de vleugelmouwen van h3ar toiletten, die toor de soep vegen en de boter bestrijden, et haar, dat zij niet speciaal voor „hem" nog eens opkamt, maar waar zij in wanorde mee blijft rondloopen; het feit, dat zij nooit op tijd klaar is; haar boosheid wanneer hij de vaas met bloemen omgooit, die zij op zijn schrijfbureau heeft gezet; haar slordige toilettafel; alles wat zij laat slingeren: har.d- taschje, zakdoek, naaiwerk en dergelijke; haar sterk parfum aan het ontbijt; haar ..zilveren lach", die heel aardig is, maar met mate dient te worden genoten. Nu volgen de kleinigheden, waaraan de vrouw een hekel heeft: de tabakslucht in huis, samen met peukjes sigaar of sigaret, onuitgeklopte pijpen en asch op den grond; zijn uitleenen van het boek, waarin zij juist op het spannendste gedeelte was; zijn woe de over het opruimen van zijn zitkamer als het er een ongelooflijke rommel is; de vlok ken scheerzeep die overal in de badkamer verspreid zijn; zijn verrukking over het avondtoilet van een ander, als zij uit zuinig heid met een oudje doet; zijn uitnoodiging aan een vriend, om mee te eten „wat de pot schaft", op kamerdag; als hij onverwacht kaarten voor den schouwburg neemt en zij is doodmoe, haar haar moet gewasschen, haar japon is juist vuil en er ligt een berg verstel werk; wanneer hij alle sigaretten oprookt; zijn eeuwige: bij moeder thuis ging het zoo... om „moeder vindt"of „moeder zegt". Zooals u ziet is het een heele lijst, maar vermoedelijk zal ieder er zichzelf in kun nen terugvinden, want het zijn van die dage lijks weerkeerende dingen, welke zeer alge meen menschelijk zijn. Het is natuurlijk niet denkbaar, dat der gelijke kleinigheden aanleiding kunnen zijn tot zooiets definitiefs als echtscheiding, maar dat zij er in onzen tijd vaak de die pere oorzaak van zijn, valt toch niet te ont kennen. Kleine hebbelijkheden heeft iedereen, maar de eene staat er prikkelbaarder tegen over dan de ander, en zoo kunnen zij de'^ grondslag zijn tot een chronische prikkel baarheid, waaruit ook de huisvaders-onder den-plak of de betyranniseerde, lamgesla gen huismoeders ontstaan. Want al zijn er in onzen tijd velen, welke al die kleine spel- deprikken in den vorm van kleine hebbe lijkheden tot een berg laten aangroeien, er tenslotte geen raad meer mee weten en het bijltje erbij neerleggen, menigmaal is het ook juist andersom en wordt degene die zoo'n ergernis is voor de andere, zoo eindeloos be vit en terechtgewezen, dat er tenslotte niets meer dan een geslagen mensch overblijft, die de slechte aanwendsels allang heeft af geleerd en zich nauwelijks meer durft te verroeren uit angst voor een nieuwe be straffing. Zulke menschen die uit dat ergernisjes- molshoopje een berg weten te vormen, even als de anderen die zulke kleinigheden de an der ais hevige leiten voor de voeten werpen, hebben maar één fout, die dan echter ook zeer belangrijk is; hun onoverwinnelijke pr.xke.baarneid. Zij laten zich door het mor sen van asch of een slordige toilettafel vol komen uit hun evenwicht slaan, zij dikken het aan tot het monsterachtige afmetingen gaat aannemen, en de ellende ervan is niet te overzien. Een belangrijke factor bij dit alles is ook hot praten met anderen over dergelilke er gernissen. 'die nauwelijks dien naam ver dienen. De eene weet dit, de ander dat, en hoe meer men over zooiets praat, hoe groo- ter en belangrijker het wordt. Komt er dan nog bij dat. men bij een ander !n beklag wee- te komen, dan volgt- het een op het- ander, cn er worden dingen opgerakeld. d:e wat. hun belangrijkheid betreft, eigenlijk al lang ver geten behoorden te zijn. Dan komen de klachten los, en men heeft na afloop net gevoel, eens flink zijn grieven tegenover die derde te hebben gelucht. Velen zetten het dan gemakkelijk van zich af, maar hét dankbare gehoor is het niet zoo spoedig ver geten: het kan twee dingen doen; óf het aan anderen vertellen, zoodat al die klei nigheden de rondte doen bij de kennissen en als en sneeuwbal aangroeien. Of het begint er de eerste de beate keer weer over tegen degene die er zoo .akelig" aan toe was, deze is het vrijwel al vergeten, maar het geval wordt weer opgerakeld en nog eens extra aangedikt. „Ik verdroeg het niet als ik jou was", of: ,.ik vind het toch erg leelijk" cn dergelijke min of meer opruiende taal zijn allesbehalve geschikt om een opgewonden gemoed tot bedaren te brengen. Is er iets dat u ergert in den dagelijkschen omgang met uw wederhelft, zie het dan met elkaar of met u zelf alleen uit te maken, en haal er zeker geen derde bij. die zich niet in den toestand kan verplaatsen en die alleen al door zijn of haar tegenwoordigheid een scheidsmuur vormt tusschen de twee betrokkenen. Maar vooral is het: erger Je niet. Het le ven mag dan al uit kleinigheden bestaan, wanneer wij die reeds als belangrijke ge beurtenissen gaan beschouwen, hoe groot moeten dan de werkelijk belangwekkende dingen wel worden; zij worden onoverkome lijk. En dat overdreven aanzien zijn die klei ne speldeprikjes absoluut niet waard. ERWTENSOEP maakt men van 1 pond groene erwten. 5 kan water, 1 pond aard appelen, 25 gram zout, 4 preien, 1 selderij- knol, 1 bos selderij groen, 80 gram boter, 4 maggi bouillonblokjes. De gewasschen erwten moeten een nacht in het water weeken en daarmee aan de kook gebracht worden. Een uur doorkoken (zachtjes). De gesnipperde prei, selderij, in blokjes gesneden aardappe len, zout, doet men er bij. Nog 1 1/2 uur zachtjes koken. Nu en dan de aardappelen en de erwten tegen den pan wrijven, opdat de hoep mooi gebonden wordt. Ten slotte de bouillonblokjes erin oplossen en dc botc-r erdoor roeren. Men dweilt zeil en linoleum af en toe. Maar linoleum moet men toch r n min mogelijk met water en zeep behandelen, omdat het anders kan gaan barsten. Zorg in ieder geval, dat men na dat dweilen het linoleum kurk droog nadroogt. Men kan het linoleum echter veel beter schoonmaken met gelijke deelen olie en azijn. No. 426. Dit eerste model, een manteltje voor meisjes van drie en vier jaar, kan gemaakt worden van heldergroene wollen stof met een kraagje en manchetten van fluweel in de zelfde kleur, waarop biais in beige en zwart. Op het rechter voorpand is een driehoekig stukje bruin bont geplaatst, aan een zijde omboord met beige biais: deze zijde is niet op de stof genaaid, zoodat ze als ingang van een zakje dienst doet-. Bij dit manteltje is een bijpassend hoedie ontworpen, van groen fluweel en gegarneerd met zwarte biais. No. 427. Een meisjes-bontmanteltje voor den leeftijd van ongeveer vier jaar. Het is gemaakt van imitatie hermelijn in twee tinten, wit en grijs. Bijzonder aardig is de sluiting van het kraagje en de mouwen; de teekening brengt deze zeer duidelijk in beeld, zoodat een nadere omschrijving overbodig zou zfjn. In de beide zijden geven twee dwarse strookjes de plaats van de zak-lngangen aan. Het mutsje dat bij dit manteltje hoort, ls natuurlijk van het zelfde bont gemaakt, erven- als de aardige mof, afgebeeld in den linker bovenhoek. No. 428. Dit. tweede bontmanteltje is den kindervorm ontgroeid en heeft reeds alle eigenschappen van de lijn der „groote" mode, die voorname lijk tot uiting komen in den klokvorm van het ondergedeelte, ontstaan door invoeging van godets. Het materiaal is oen imitatie bisambuik. Hoe de vellen tegen elkaar zUn ge zet, kan men duidelijk op do teekening zien Men kan bij dit mode! een hoedje kiezen van beige vilt of fluweel met een groen lint om den bol. No. 429. Ons laatste model is bestemd voor een meisje van 12 tot 14 Jaar. Men kan er een staalblauwe wollen stof voor kiezen, waar als garneering een blonde imitatie vos goed op zal staan. Het onderste gedeelte van den mantel is door middel van godets verwUd; in de zijden van het lijfje zien we ingevoegde paneelen, die van onderen in een punt eindigen. In de rechterzijde, juist onder deze punt, is een losse strik geplaatst,

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 11