WALES ANTHRACIET G. KRAAY&Co. sic transit De Haagsche Conferentie. Het woord is aan 47e Jaargang No. 14286 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 18 Januari 1930 HAARLEM S DAGBLAD DIRECTEUREN: J. C. PEEREBOOM EN P. W. PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HOOFDREDACTEUR: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: per week 0.27J4, met Geïllustreerd Zondagsblad ƒ0.32 Per 3 maanden: Haarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) 3-5755- Franco per post door Nederland 3.87J4. Losse nummers /0.06. GeïlL Zondagsblad per 3 maanden /0ö7J^, franco per post. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENTIEN: I5 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclame* ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en Aanbcd 14 regels f 0.60, elke regel meer /0.15, buiten Arrond. dubbele prijs. Onze Groentjes (Dinsdag, Donderdag en Zaterdag) 14 reg. 0.25, elke regel meer f 0.10. uitsl. a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Uitkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG BLADZIJDEN. EERSTE BLAD INGEZONDEN MEDEDEELINGEN afra. 20 30 30|50 p. H.L. franco huis f 3.10 N.V. Brandsloff enhandel Turfmarkt 10 Telef. 11088 Bestelkantoor P. BIERENBROODSPOT Rijkattra&twcg 147 H.N. - Telef. 14653 EEN HOOGESCHOOL TE 's-GRAVENHAGE? Faculteiten voor Fransch, Duitsch, Engelsch en Italiaansch. Naar het Haagsche Volk verneemt, Is In vergevorderd stadium van voorbereiding een plein tot stichting van een hoogeschool voor de moderne talen te 's-Gravenhage, met name voor Fransch, Duitsch, Engelsch en Italiaansch. Zij zal een stichting worden als de Rotter- damsche Handelshoogeschool. Men wenscht haar te 's-Gravenhage te stichten in ver band met het feit, dat den Haag een cen trum van vreemde talen is. Aan de hoogeschool zal worden verbonden een overgangscursus voor hen, die een staatsexamen ol' een einddiploma H. B. S. vijfjarige cursus bezittende, hun aanvullend examen hebben af te leggen om tot de hooge school te kunnen worden toegelaten. (Het in 1851 gebouwde fort aan de Biltstraat bij Utrecht wordt gesloopt ten dienste van het verkeer). Bijna tachtig jaren stond het Onverzettelijk op wacht. Onbewegelijk en dreigend, Zwijgend in zijn stille kracht; Nooit in al die vele jaren Heeft een vijand het belaagd, Nooit heeft een bedreigde meester Om zijn steun in nood gevraagd; Vreedzaam moest het blijven leven Schoon 't voor vechten was gewrocht, Werkloos is het oud geworden, Machtig, maar getemd gedrocht Eens de trots van die het schiepen, Hoewel t altijd leelijk was, Werd het in den loop der jaren Deel van een verouderd ras, Eens heeft men het tot bescherming Van zijn kostbaarst goed gebouwd, En thans wordt het als een onding. Erger, als een last beschouwd; Niet door d' aanval van een vijand Die 't bestookt» te zwaard en vuur, Maar door koele sloopershanden Slaat er nu zijn laatste uur; Het valt niet, naar zijn conceptie. Op een roemrijk veld van eer, Maar als reeds zooveel, ten offer Aan het tyranniek verkeer; Als zijn vonnis is voltrokken, Als het met hem is gebeurd, Vindt het zelfs niet de vertroosting. Dat zijn heengaan wordt betreurd; En zijn grafschrift moge luiden: Het heeft tachtig jaar bestaan, En goddank, in al die jaren Heeft het nooit zijn plicht gedaan; Het historieboek zal melden Hoogstens en dan uiterst kort: Wat daar eens een machtig fort was. Was na tachtig jaren vort. P. GASUS. De Brit Snowden. Snowden is toch wel een echte Brit. Een leuke droge geestigheid, een man, die een sterk gevoel heeft voor de in zijn land gel dende tradities, en last not least een prac- tisch man. Al deze eigenschappen kwamen heden, Vrijdagmiddag, tot uiting, toen men in een bijeenkomst van de vijf uitnoodigende cre- diteurstaten met de Kleine Entente tot de conclusie moest komen, dat er feitelijk in zake de Oostelijke vraagstukken gedurende de geheele conferentie te weinig schot was gekomen dan dat men kon spreken van tast bare resultaten. De Duitsche perschef, wiens goed humeur en vermakelijke humor alle journalisten bewonderen, placht al eenige dagen lang heel lakoniek over de Oostelijke vraagstukken, zoo men daarnaar vroeg, te zeggen: im Osten nichts Neues. Welnu, Snowden constateerde ditzelfde, voegde er op vermakelijke wijze een zeer practischen raad aan toe, n.L d'at de betref fende delegaties thans in een afzonderlijke kamer opgesloten dienden te worden, zonder eten of drinken, en dat zij daar net zoo lang moesten vertoeven tot zij een resultaat be reikt zouden hebben. Precies eender dus als de oude Britsche instelling der juries. Men begon met het advies van den Engel- schen Kanselier van de Schatkist op te vol gen, maarna eenige uren begonnen de magen der vergaderden duchtig te jeuken en ook ontstond er een krachtig verlangen naar wat lafenis. Welingelichte lieden hebben me verteld, dat het toen aan Benesj gelukt zou zijn om een sleutel te vinden, waarmee hij de deur kon ooenen: zoo wonderbaarlijk was dit niet, want Benesj is in den loop der jaren een deskundige van de bovenste plank ge worden, wat het vinden van sleutels betreft, om uit een moeilijke kwestie te komen. Intusschen is het bepaald jammer, dat de goede raad van Snowden op die manier in den wind werd geslagen, want nu bleek later, dat deze onderbreking en het krijgen van voedsel en drank een absoluut slechte uit werking had gehad. Immers er viel met de Kleine Entente niets te beginnen, zoodat, toen eindelijk om half elf de Hongaren ver schenen, deze voorstellen kregen aan te hoo- ren, die zij verklaarden botweg te moeten af wijzen. Hun hoofdbezwaar was, en daarin hadden zij gelijk:, dat toch weer geprobeerd werd, te voorkomen, dat zekere zaken, die daarvoor in elk geval in aanmerking komen, door de gemengde scheidsgerechten berecht zouden worden. Hiermee ben ik feitelijk midden in de voor naamste moeilijkheid aangeland, waarom heel het samenstel van Oostelijke vraagstuk ken draait. Op zichzelf zou het best mogelijk zijn een regeling betreffende de Bulgaarsche en zelfs betreffende de Oostenvijksche her stelbetalingen en wat daarmee samenhangt, tot stand te brengen Doch daar is nog zoo iets als de Hongaarsche zaak. Ik zal me er voor wachten den lezers alle details hiervan voor le zetten, doch in enkele lijnen meen ik u het probleem wel te kunnen schetsen. Het komt dan hierop neer, (at Hongarije niet minder aan 72 pet. van zijn grondgebied bij den vrede van Trianon verloren heeft. Geen wonder, dat onder die omstandigheid een zekere voorzorgsmaatregel van bijzonderen aard getroffen is, in den vorm van het den laatsten tijd weer druk bespro ken artikel 250 van dat verdrag, voorzorgs maatregel opdat Hongaarsche staatsburgers niet tengevolge van willekeur van de nieuwe heeren onder wier macht zich voortaan hun eigendommen zouden bevinden, al te zwaar getroffen zouden worden. Den burgers is het recht toegekend, in geval er onrechtmatige onteigening, in beslagneming enz. van hun eigendommen zou hebben plaats gevonden, tegen de Regeering van het land waar zulks geschied is een proces te beginnen voor een zoogenaamd gemengd scheidsgerecht. Van dergelijke colleges bestaan er drie. een met he; oog op zulke gevallen in Roemenië, een voor Tsjecho-SIowakije cn een voor Joego slavië. Nu is er door de Roemenen op een gegeven oogenblik een spaak in het wiel ge stoken. toen zij n-1. beweerden, dat het ge mengde scheidsgerecht zich met zaken be moeide, die het niet mocht behandelen. Men trok eenvoudig den Roemeenschen arbiter Echt AmerikaanschIn dc Vereenigde Staten bestaat de gelegenheid om den president bij officieelc gelegenheden de hand te schudden. Hier ziet men hoe een lange jille gereed staat voor het Witte Huis om Hoover te begroeten* SNOWDEN. terug, waarop het college, dat alleen nog een Hongaar en een neutralen voorzitter telde, niet meer kon werken. Gevolg groote en langdurige ruzie, die hierop neer kwam, dat de Roemenen het gaarne op een finanieeel accoordje wilden gooien om aldus meteen van de in hun oogen onaangename scheidsrech- teüjke procedures af te komen. Bijkans was er een regeling bereikt, toen de Haagsche Conferentie in het zicht kwam. Wacht zeiden de Roemenen, daar kunnen we wellicht een slaatje uit slaan, want nu gaan wij hetgeen wij van de Hongaren te vorderen hebben ver rekenen met vat zij beweren, dat wij als schadeloosstelling aan hun onteigende bur gers zouden moe.en betalen. De heer Tltulesco is een voortreffelijk rekenmeester en zoo kunt ge dus wel voorstellen, dat aanvankelijk reeds door de financieele verschillen overeenstem ming niet mogelijk was. Intusschen draaide het er toch altijd weer om. dat de Kleine Entente, Roemenië voorop, als het kon de Hongaren er toe wilden brengen nu voor goed af te zièh van 't hun burgers ge schonken recht hun zaken voor de gemengde scheidsgerechten voor te brengen. Daarover en over de eenerzijds te betalen, anderzijds te vorderen sommen is ook in den Haag weer veertien dagen lang gemarchan deerd. Gij weet thans, neen ik kan nog niet eens schrijven, het eind van het lied, want al schijnt het wel vast te staan, dat de poging om ten minste een onderhandelingsformule voor later te vinden, mislukt is en men er zich dus toe zal bepalen vast te stellen, dat men weldra te Parijs opnieuw zal gaan ne gotieeren, t-och moet men nog altijd op ver rassingen bedacht zijn. De groote mogend heden, en in de allereerste plaats Loucheur, zouden niets liever zien, dan dat partijen hot- toch nog in beginsel eens werden. Wie weet hoe daaraan nog voor het oogenblik der sluitingszitting aanbreekt gedokterd kan worden. Zoo is er op het allerlaatst eenige span ning ontstaan. Ook al, omdat het nu niet zeker is of de kleine Entente het accoord in zake de Duitsche herstelbetalingen zal tee kenen. Bij weigering van hun kant zou dat nog wel eens moeilijkheden kunnen opleve ren, speciaal, indien Tsjecho-SIowakije neen zou zeggen. Vermoedelijk zal het echter zulk een vaart wel niet loopen. Alles bijeen genomen blijkt ook uit dezen merkwaardigen brok van de Haagsche Con ferentie. dat het inderdaad verre van een voudig is om herstelkwesties te regelen en ook, dat het dwaasheid is te meenen, dat men zulks louter en alleen op den voet van zake- lijk-flnancieele overwegingen kan doen. Overal komt tenslotte de politiek om den hoek kijken, soms in een verre van sympa thieke gedaante, gelijk b.v. in deze aangele genheid. DR. E. V. RAALTE. OUDE MAX TE AMSTERDAM DOOR DE TRAM AANGEREDEN. Het slachtoffer overleden- Politic- onderzoek ingesteld. Op de Wittenburbergracht te Amsterdam heeft Vrijdagmiddag te ruim half één een zeer ernstig ongeval plaats gehad, dat voor een der betrokkeen, een wagenbestuurder der gemeentetram, wellicht zeer onaangename gevolgen zal hebben. Eefl 60-jarige lompenkoopman duwde op genoemde gracht zijn handkar voort in de richting van de Czaar Peterstraat. In ver band met het feit, dat het trottoir ter plaat se vlak langs de rechter tramrails loopt, was de man verplicht met zijn wagen op deze rails te blijven en alleen bij de nadering van een achter hem komende tram naar links uit te wijken. Toen echter een tramwagen van lijn 13 hem dan ook index-daad had in gehaald en de bestuurder den koopman door herhaalde belsignalen waarschuwde om plaats te maken, bleef laatstgenoemde zijn wagen op de tramrails voortduwen. De moge lijkheid bestaat dat hij slecht van gezicht en eenigszins doof is, echter wordt ook beweerd dat hij somtijds belsignalen van de tram ne geert.. Hoe het ook zij, de bestuurder van de tram zette zijn wagen door. met het gevolg dat de koopman in den rug aangereden en door den schok ter rechter zijde van de tramraiis ge slingerd werd, terwijl zijn kar aan den an deren kant terecht kwam. Frederik van Eeden: Tot ons geluk zijn ome instincten ster ker dan onze rede. Het slachtoffer bleek hevig gekneusd te zijn en moest naar het Ned- Isr. Ziekenhuis worden vervoerd. De politie stelt een gestreng onderzoek naar de oorzaak van dit ongeval in. Gisterenavond is de man aan de bekomen verwondingen overleden. EEN PREDIKANTSPLAATS VOOR VRIJZ. HERVORMDEN? COMMISSIE ADVISEERT TOT AFWIJZING VAN HET VERZOEK. De Vrijzinnig Hervormden In dc Ned. Hervormde Gemeente te Haarlem hebben in dertijd tot den Kerkeraad een verzoek ge richt tot stichting van een negende predi kantsplaats voor bijzondere doeleinden, ten behoeve der Vrijzinnigen. De daarvoor inge stelde commissie uit den Alg. Kerkeraad heeft thans rapport aan den Kerkeraad uit gebracht, zoo lezen wij in Haarl. Predikbeur tenblad. De commissie meent, dat kerkrechtelijk en reglementair aan het verzoek voldaan kan worden. Een deel der commissie heeft echter bezwaren. Ten eerste van principieelen aard. omdat men door inwilliging de Vrijzinnig Hervormden als zoodanig erkent, dat men er kent, dat zij iets apax-ts zouden noodig heb ben, en de verkondiging van het Evangelie, zooals deze thans geschiedt, voor hen niet voldoende zou zijn dat een rechtzinnige ker keraad toch niet door het beroepen van een vrijzinnig predikant de verantwoordelijkheid voor het geestelijk voedsoi van een deel dei- gemeente van zich kan afschuiven. De practische bezwaren van dit deel der commissie zijn: dat op deze wijze de vierde afdeeling van net regiement- op de vacaturen wordt gebruikt voor een doel. waarvoor zij niet is gemaakt; dat deze regeling zou mee helpen aan de versterking van de macht der Viijzinnigen en hen zou helpen in het be reiken van hun uiterlijk doel, de rechtzinnl- gen er onder to krijgen, dat het niet als een ideaal moet worden beschouwd, dat sommi gen nu eens een rechtzinnigen en dan een vrijzinnigen predikant hooren, dat het vcr- leenen van een subsidie door de Kerkvoogdij en het afstaan van beurten door ds. Weencr den Kerkeraad niet tot eenige consequentie verplicht. Een ander deel van de commissie zou voor Inwilliging van het verzoek zijn. De gronden van principieelen aard hiervoor zijn: dat Juist niet een deel der gemeente als Vrij zinnig moet worden erkend, dat daarom een kerkeraad zich moet plaatsen op het- be- stuursstandpunt en rekening heeft te houden met de belangen der geheele gemeente en niet met een deel der gemeente, dat de ty- rannie van een meerderheid, welke dan ook, niet- als de beste oplossing van kerkelijke moeilijkheden mag worden beschouwd, dat men rekening heeft te houden met de ver schillende schakeeringen in het godsdienstig en kerkelijk leven, vooral ten opzichte van de vrijzinnigen, die immers telkens in de kerk worden erkend, dat het koesteren van per soonlijke idealen een bestuurscollege niet ontslaat van den plicht om met historisch gewoi-den toestanden rekening te houden, omdat men zoo veel als mogelijk is wil be trekken binnen de Invloedssfeer van de kerk. het- evangelisatiemiddel, omdat men de vrij zinnigen vaak niet kent en hen beoordeelt naar een vooropgezette meening, omdat men voorzichtig moet zijn met eigen opvattingen. De practische gronden van dit deel der commissie zijn: omdat zich in dc gemeente verschijnselen voordoen, die in deze richting wijzen (subsidie, afstaan van beurten, bevcs- tigingsbeurt); omdat men de actie der vrij zinnigen steunt door hun den schijn van martelaarschap te geven: om misschien niet later in een omgekeerde verhouding hetzelfde van de vrijzinnige meerderheid te moeten vragen, omdat in het verzoek der vrijzinnigen niet allereerst de begeerte naar macht spreekt, maar een sterke liefde voor de Ned. Herv. Kerk, dat de houding in andere ge meenten door de vrijzinnigen aangenomen niet het vermoeden wettigt, dat het hun be doeling is om de rechtzinnigen er onder te krijgen; omdat een besluit in den geest van het gedane verzoek zou kunnen medewerken tot verbetering der kerkelijke vei-houdingen. Dat het advies der commissie toch unaniem afwijzend luidt komt doordat uit een nadere toelichting van de vrijzinnige hervormden gebleken is. dat zij de godsdienstoefeningen, waai-in de predikant zou voorgaan wenschten te blijven houden gecenti-aliseerd in het ge bouw van den Protestantenbond. Alleen zouden dc godsdienstoefeningen een weinig duidelijk officieel kerkelijk karakter dragen en zou de voorganger der Vrijz. Hervormden lid worden van den kerkeraad. Het dcri van dc commissie, dat principieel voor inwilliging was wil een zoo belangrijken stap echter niet doen voor een zoo onbeteekenend resultaat. Het had z'ch'voorgesteld, dat de predikant in de verschillende kerken bij toex-bcurt zou op treden en daar de verschillende bedieningen zou uitvoeren. DE LINDEXLAAN IN VELSERBEEK. Thans heeft bij inschrijving ae verkoop plaats gevonden der afgekeurde boomen in Velserbeek. Zij brachten met een 8-tal eiken aan den Drlehuizerkerkwcg, totaal 43 stuks, j 770 op. Het Belangrijkste. Een Hoogeschool te 's-Gravenhage? (pag. 1, ie blad>. De moord in den polder Blijdorp. Het voor onderzoek bijna klaar. (pag. t. le blad). Oude man tc Amsterdam door dc tram aan gereden en gedood. (pag. 1, le blad). Tjalk bij Lemmer gezonken. Belde opva renden vermoedelijk verdronken. (pag. 2, le blad). Haagsche Conferentie: Snowden pakt uit tegen de kleine mogendheden. (pag. 2, 3e blad). De aanstaande vlootconferentic. Wat verstaat een gedelegeerde onder ont wapening? (pag. 1, 2e blad). Voor de Laatste Berichten zie men de 2e pagina. ARTIKELEN, enz. Fidelio: Haarlemmer Halletjes. Een Ziatcr- da ga vondpraa tj e. (3e pag. 5e blad). Dr. E. van Raalte: Haagsche Conferentie. Snowden de Brit. (pag. 1, le blad). De armen van Geest. Over het onderwijs van zwakzinnigen en de Nazorg. (pag. 1, 3e blad), Henri Lustergeon. Een kelzerszoon of een avonturier? (pag. 1, 5e blad). H. E. Knappert: Ter Uitvaai-t. Bij het af breken van de Groote Houtbrug. (pag 1, 5e blad). Plm Pernel: Overnemen van de wacht. (pag. 2, 5e blad). S. M. Eisenstein, dc beroemde filmkunste naar. over zijn plannen. (pag. 3, 5c blad). DE MOORD IN DEN POLDER BLIJDORP. Het vooronderzoek door den rechter-com missaris mr. M. Franken in zake den moord in den polder Blijdorp te Rotterdam, loopt, ten einde. Het is niet onmogelijk, volgens de Tel., dat de instructie omstreeks begin Februari a.s. wordt gesloten. Na enkele maan den kan dan de terechtzitting, waarop Wil lem Visser, tegen wien verschillende zeer ernstige aanwijzingen bestaan, als verdachte zal verschijnen, een aanvang nemen. UIT BEVERWIJK. VOORSTELLFN DF.R S.-D. RAADS FRACTIE. De heeren J. Groot en J. Visser hebben bij den Raad dezer gemeente de volgende voor stellen Ingediend: lo. de huren der woningen aan den WUker- meerweg progressief vast te stellen op de basis der vroegere crislsrceeling. De regeling zou dan aldus komen te lui den: De huren worden vastgesteld volgens inko men. Onder inkomen wordt verstaan het in komen van het gezinshoofd, vermeerderd met de helft der inkomens van de overige ge zinsleden boven den 16-jarigcn leeftijd. De huur wordt bepaald op 1 7 van het inko men, als boven berekend. De huurprijs zal echter in geen geval den thans geldenden maximum hmirorijs van 3.85 per week mogen overschrijden. 2o. In principe te besluiten tot tandheel kundige verzorging op de scholen over te gaan. B. en W. uit te noodigen, zich omtrent de onkosten daaraan verbonden on de liooete te stellen, waarna t.z.t. de Raad een definitieve uitspraak zou kunnen doen. 3o. Het Bureerlijk Armbestuur, dat thans bestaat uit Burgemeester en Wethouders uit te breiden met 2 leden. 4o. den hoofdprijs van het gas te verlagen met 2 ct oer M3. en te brengen van 10 en 11 ct. Der M3. op 9 en 8 ct. per M3. 5e. Den prijs van den electrischen stroom in de tarieven A en E. te verlagen met 3 cent per K.W.U. en te brengen van 25 cent op 22 cent per K.W.U. Go. Onder ..Belastingen" de opcenten op de vermogensbelasting te verhoogen en te bren gen van 50 op 100 opcenten. 7o In verband met den geregeld zeer slech ten toestand van het water aan de Bad- en Zweminrichting en het niet meer voldoen aan de eischen en den bouwvalligen staat van het badhuis alhier. Burgemeester cn Wethouders te verzoeken, plannen te bera men om te komen tot een overdekte bad- en zweminrichting ter olaatse en zich daartoe in verbinding te stellen met de besturen van Je Noord-HoMands^be Vere-m'o-'n* TT-t W,4fe Kruis", afdeel'ng R-w^rwijk en de Ead- en Zweminrichting alhier. DE S.D.A.P. EN Iirr vo» OXIALE VR\AG- STl'K Door de federatie Haarlem der SD.A.P. zn oo Woensdag 29 Januari een openbare ver gadering worden gehouden waarop het lid der Tweede Kamer de heer I" Ch G. Cra mer zal spreken over de S. D. A. p en het Koloniale Vraagstuk.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 1