HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 18 JANUARI 1930 DERDE BLAD. DE ARMEN VAN GEESr Over het onderwijs aan zwakzinnigen en de Nazorg. eerst met de Nazorg een bespreking plaats Met de onderwijzers wordt nagegaan wat het beste voor het kind ls. Met uitzondering van de maatschappelijk ongeschlkten gaan allen de maatschappij in. Dan komen er weer moeite en teleurstellingen, maar gelukkig! ook successen. Daarover en over de avondschool voor zwakzinnigen in een slot-artikeL C. J. VAN T. De gemeente Haarlem heeft, twee scholen voor onderwijs aan zwakzinnigen. Officieel worden dit Inrichtingen voor buitengewoon onderwijs genoemd. Die aanduiding zegt evenwel weinig. zy is indertijd dan ook alleen gekozen om de kinderen niet te drukken met het stempel der zwakzinnigheid, maar de be naming is niet ingeslagen. De volksmond was zoo wreed om te spreken van de „gekken- school". Nu is een oplossing gevonden om aan de scholen een naam tc geven- De nieuwe school die twee jaar geleden in de verbouw de villa van mejuffrouw Koenen aan het Zuider Buiten Spaarne geopend is, wordt nu school „Buitenrust" genoemd. De oude school aan de Ged. Oude Gracht heeft geen naam. Die wordt evenwel met September, als de nieuwe school aan het Prlnsenbolwerk klaar ls, gesloten. De nieuwe school zal school ^Prinsenbolwerk" gedoopt worden. Daar moeten wij ons aan allen aan houden! Eindelijk mooie schoolgebouwen! Het is wat de schoolgebouwen voor het onderwijs aan zwakzinnigen betreft, een lij densgeschiedenis geweest. Het onderwijs werd in 1909 in de school aan de Botermarkt en spoedig daarna aan de Ged. Oude Gracht begonnen. Toen werden nog niet zulke hooge eischen aan schoolgebouwen ge steld, maar In den loop der Jaren werd ieder overtuigd, dat dit gebouw absoluut ongeschikt was. De oorlog heeft plannen om een beter gebouw te stichten belangrijk vertraagd Bo vendien bestónd onder de belanghebbenden geen eenstemmigheid over de vraag of Haar'»m aan één buitengewone school vol doende had, of dat er twee noodig waren. Ge stadig nam evenwel het aantal leerlingen toe, zoodat het gemeentebestuur wel gedwongen was een tweede school te openen. Die werd toen „tijdelijk" ondergebracht in de houten huloschool in de van Zompelstraat. Dit „tij delijk" heeft wel wat lang geduurd, maar het is er toch eindelijk van gekomen, dat de mooie nieuwe school ,3uitenru.st" geopend werd. Dat gebouw is „naar alle eischen des tijds" en dat wil heel wat zeggen voor een onderwijsinrichting aan zwakzinnigen! ingericht. Voor de onderwijzers die zich nu nog moeten behelpen ln het uitgewoonde schoolgebouw aan de Ged. Oude Gracht om jaloersch te worden. Het Is daar zoo treurig in dit gebouw gesteld, dat, als de kinderen die overblijven hun 12 uurtje eten, de muizen in het lokaal rondloopen om him deel van het voedsel te komen opeischen! Maar nu nog een goed half Jaar en het leed is geleden. De school ..Prlnsenbolwerk" wordt zoo mogelijk nóg moderner ingericht dan „Buitenrust". Het heet wel, dat het oude schoolgebouw dat daar stond verbouwd wordt, maar die verbouwing geschiedt zoo grondig, dat zij vrijwel gelijk staat met een volledigen nieuwbouw. Alle idealen die de onderwijzers voor het nieuwe gebouw op hun verlanglijst hadden gezet, zijn of worden vervuld! Dan heeft Haarlem voor dit onderwijs twee juweeltjes van schoolgebouwen! Er bestaan thans ook plannen om voor de R.K. school voor buitengewoon onderwijs (die thans heel slecht gehuisvest ls in de Witte Heerenstraat) een nieuw gebouw te stichten. Daarvoor is evenwel de medewerking van het college van Ged. Staten noodig. Het zou onrechtvaardig zijn om van de tijdelijke onvoldoende huisvesting af te lel den, dat het onderwijs aan zwakzinnigen niet de volle belangstelling van ons gemeente bestuur had. Integendeel. De vorige wethou der van onderwijs, Mr. A. Bruch, heeft er voor gestreden dat Haarlem voor dit onder wijs een zeer gunstige salarisregeling voor het onderwijzend personeel heeft gemaakt. Op het salaris dat het rijk uitkeert wordt een zeer belangrijke toeslag door de ge meente betaald. Het gevolg is evenwel, dat Haarlem voor dit moeilijke onderwijs het puikje van de leerkrachten naar zich toe ge trokken heeft. Daardoor is het te verklaren, dat onze stad op het gebied van onderwijs aan zwakzinni gen zoo'n uitstekenden naam heeft! Inderdaad „buitengewoon" onderwijs. Hoewel men vroeger toen het aantal leerlin gen van de school aan de Ged. Oude Gracht 120 bedroeg, dacht, dat het maximum bereikt was, worden de twee gemeentescholen nu reeds door ongeveer 200 kinderen bezocht. De heer F. A. van Riet heeft op .Buitenrust" pl.m. 90 kinderen en de heer L. Broekhuizen aan de Ged. Oude Gracht pl-m. 110. Met veel belangstelling heb ik het onder wijs op belde scholen van nabij bekeken. Eigenlijk mag ik wel zeggen: bestudeerd, want ik heb als een schoolopziener in de klas sen gezeten terwijl het onderwijs gewoon aan den gang was. Het is evenwel niet mijn be doeling een uitvoerig technische uiteenzet ting te geven, maar wil met een tot-aal-indruk volstaan. Het verschil met het gewone lager onder wijs is groot. Van klassikaal onderricht kan geen sprake zijn. Alle kinderen eischen indi viducel onderwijs. Het is dus van veel betee- kenis, dat er kleine klassen zijn- Het maxi mum is door het rijksschooltoezicht op 18 gesteld. Vroeger was dit 16 en het zou voor het onderwijs beter zijn geweest als dit ge tal behouden was, maar de bezuinigings woede heeft ook hier haar invloed doen gelden. Van een Indeeling ln klassen kan bij dit onderwijs geen sprake zijn. Feitelijk heeft elke onderwijzer een groepje kinderen dat hU onderwijs geeft. Het eenc kind ls in het eene vak goed, in het andere slecht. Zoo zelfs, dat er kinderen zijn die wat lezen betreft in de 6de klasse konden zitte.n, maar die nog moei- 1e hebben met de rekenlesjes ln de 2de klasse. Gezien de omstandigheden wordt dan getracht het kind zooveel mogelijk practische kennis mede te geven voor het latere leven. Rekenen Is voor de meesten een zwak vak. In het algemeen ls dan ook aangenomen niet hooger te gaan met de cijferkunst dan dui zend! Er zijn evenwel ve-rschlllende kinderen die aan sommen tot honderd al hun handen vol hebben. En dat niettegenstaande van alle hulpmiddelen gebruik gemaakt wordt. De gemiddelde leerling is als hij de school c xvrloopen heeft, zoover, dat hij zich ook met rekenen bche.lpen kan. Hij weet de waarde van de geldstukken. Trouwens die waarde is hem jaar op jaar ingeprent door bij het re kenen gebruik te maken van papleren rijks daalders, guldens, kwartjes, dubbeltjes en centen- De stelregel is de kinderen spelende wat te leeren. Daarom hebben de onderwijzers heel wat leermiddelen zelf moeten maken. Vooral in de eerste jaren was dat noodig, want toen kon op dit geb'ed niets gekocht worden. De Haarlemsche onderwijzers hebben op dit gebied evenwel de leiding genomen en verschillende door hen uitgevonden leer middelen als elementaire verstandsoefenin gen aan den handel afgestaan- Toch wordt nog eiken dag door het Initiatief van den onderwijzer de voorrraad leermiddelen aan gevuld. Want de zwakzinnigen kunnen zich geen voorstelling van dingen maken, zij moeten alles zien. Daarom is het noodig elk taal- of leeslesje te illustreeren.' Krijgt een onderwijzer een geïllustreerd tijdschrft ln zijn handen, dan wordt het verknipt tot een serie leermiddelen! De ervaring heeft geleerd, dat het hope loos ls om de kinderen onderwijs te geven in de vaderlandsche geschiedenis. Zij leven al leen bij het heden en kunnen zich niet in denken, dat er vroeger ook menschen ge weest zijn. Alleen wordt terloops getracht den kinderen nog iets bij te brengen over onze vaderlandsche helden. Daarentegen worden weer andere dingen geleerd die meestal niet op de gewone scho len aan de orde komen. Aan alle kinderen die een beetje mee kunnen wordt bijvoor beeld geleerd om uit een spoorboekje wijs te worden. De meisjes leeren niet alleen breien en naaien, maar ontvangen ook onderwijs in eenvoudig koken en alles wat daarbij behoort. Aardappelen schillen, groente schoonmaken en reinigen, vaten wasschen. pannen boenen, handdoeken tafelkleeden wasschen, enz. Het worden halve huismoedertjes. De kookonderwijzeres houdt ook daarbij het oog gericht op den pracfcischen kant van het leven. Elke week wordt er een middag gekookt. Toen ik er was, stond er erwtensoep op het menu. Als de pot klaar is, wordt netjes de tafel gedekt en mogen eenige vriendjes of vriendinnetjes als gasten aan tafel genoo- digd worden. De jongens leeren ln het slojdlokaal met hamer zaag en tl'tel om te gaan. Er zijn er bij die heel aardig werken en zelfs eenvou dige meubeltjes in elkaar timmeren. Liefde voor planten en dieren. Er wordt getracht aan de kinderen liefde voor planten en dieren te leeren. De school gebouwen staan vol met planten en plantjes waarvoor de kinderen zelf moeten zorgen, evenals voor de bewoners van het groote aquarium. Daarvoor wordt aan de kinderen het besef bijgebracht, dat zij niet alleen op de wereld zijn, maar dat zij ook zooveel mogelijk voor anderen moeten zorgen. Op „Buitenrust" wordt ook menig uur in den schooltuin gewerkt In het algemeen houden de zwakzinnige kinderen van dieren. Een der hoofden ont ving een klacht van een groenteboer, dat de jongens zijn paard plaagden. Hij zei dadelijk met overtuiging: dat doen mijn jongens niet! Het onderzoek wees later uit, dat de jon gens den groentekoopman wat ultgejauwd hadden, omdat hij zijn paard sloeg. Dus juist het tegenovergestelde! Er zijn nog kinderen voor wie het gewone on derwijs aan deze buitengewone scholen nog te zwaar ls. Zij komen ln de zoogenaamde» ,-bezinkingsklasse". Aan elke school is zoo'n klasse. De taak die de onderwijzers en onder wijzeressen in de gewone klassen van het buitengewoon onderwijs hebben is al zwaar, maar het werk ln de bezinkingsklasse is nog veelelschenöer! De dames die daar onderwijs geven heb ik bewonderd. Er is een boven- menschelijk geduld voor noodig om aan die .arme kindertjes nog iets te leeren. Feitelijk is het onderwijs in die klassen er op gericht dat de kinderen later, als de maatschappelijke positie der ouders geen andere mogelijk heden opent, overgaan naar de werkinrich ting aan het Donkere Spaarne. Vandaar dat- de jongens nu al leeren matten te vlechten en de meisjes leeren weven. Maar daar naast wordt toch nog getracht aan de kinderen zooveel mogelijk practische kennis bij te brengen. In vele gezinnen komt evenwel van lezen, rekenen en schrijven niet veel te recht. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Ct*. per repel. baho Weiger namaak en let er op dat op elke taoietnei wuora„BAytK- staat Prijs 76cu EEN DESKUNDIGE OVER HET VERKEER. LEZING VAN INSPECTEUR STAAL VOOR DE „VERKEERSCOMMISSIE". Vrijdagavond is ln het .31auwe Kruis" de bijeenkomst gehouden, uitgaande van de „Verkeerscommissie" uit de Nedetiandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegperso neel, den Centralen Bond van Transportar beiders, den Algemeenen Bond van Particu- liere Chauffeurs, waarin de heer G. J. Staal, hoofdinspecteur van het verkeerswezen te Amsterdam een lezing hield over „De ver- kee: sproblemen van dezen tijd". De belangstelling was zeer groot, behalve de vele leden en bestuursleden van boven genoemde organisaties, die de zaal nagenoeg geheel vulden, zagen wij ook de hoofdinspec teurs van politie de heeren C. J. Bos en M. Woud, en de inspecteurs de heeren Van Ton geren, Beren tsen en Duyts, den directeur van de N. z. H. T. M„ ir. W. J. Burgersdijk en de chefs van den uitvoerenden dienst en van weg en werken bij deze maatschappij, de heeren P. M. Gleske en B. Nugteren. Voorts de ingenieurs van Openbare Werken de hee ren De Lange en Veenenbos, den inspecteur van politie te Heemstede, den heer C.H.Kem- per, den directeur van de Ambachtsschool, den heer A. L. Hengeveld. De Wethouder van Openbare Werken, mx. J. Gerritsz, had, naar de voorzitter der com missie, de heer A. Mars bij de opening mede deelde, bericht van verhindering gezonden wegens uitstedigheid. Dank bracht de heer Mars bij zijn welkomstwoorden aan archi tect Aug. M. J. Sevenhuysen, die zich bereid verklaard heeft om als technisch adviseur der commissie op te treden. De heer Mars vestigde er vervolgens de aandacht op, dat het streven der commissie in de eerste plaats gericht is op veilig verkeer en dan ook. met inachtneming van wat mogelijk is, op vlug verkeer. Dat daar nog veel aan ontbreekt er varen de organisatiebesturen eiken dag uit de klachten van de ln het verkeer werkzame leden. Het maximum aantal leerlingen voor een bezinkingsklasse is 15. Feitelijk te hoog want dat wil zeggen als de onderwijzer den gehee- len tijd ingespannen aan het werk is, 4 mi nuten per uur voor elk kind! Een splitsing van het onderwijs aan zwakzinnigen? In kringen van belangstellenden bij het zwakzinnigen-onderwijs is de vraag gesteld of het niet gewenscht wordt een splitsing te maken. Nu drukt de bezinkingsklasse onge wild een stempel op de school. Als het moge lijk zou zijn om de bezinklngsklassen in een afzonderlijk gebouw onder te brengen, zou van de gewone school voor zwakzinnigen het stempel van ..gekkenschool" weggenomen worden. Nu zien ouders vaak er tegen op om hun achterlijke kinderen naar de school voor zwakzinnigen te sturen, hoewel dit toch in het belang van het kind zou zijn. Juist als de kinderen die daarvoor in aanmerking komen tijdig op de buitengewone scholen komen, kunnen de onderwijzers er uit halen wat er in zit. Er komt nog Iets bij. Vergis ik mij niet, dan wordt er in het dezer dagen uit te brengen rapport over de onvolwaardlgen op gewezen, dat vele der lichamelijk gebrekkige kinderen meer Inteilectueele kennis op zouden doen, als zij individueel practisch onderwijs ont vingen. Wanneer het stempel, dat nu op deze scho len gedrukt is, verdwijnt, zouden ze mijns inziens zich ook bijzonder voor dit onderwijs eigenen. Dit zou, wij schreven het hierboven, mogelijk worden, als de bezinkingsklassen in een afzonderlijk gebouw werden onderge bracht. In een vorig artikel schreef ik reeds, dat meer dan de helft van de leerlingen die het buitengewone onderwijs gevolgd hebben, ge schikt zijn om in het volle maatschappelijke leven te gaan. Dan is er ruim een kwart, dat steeds de bijzondere zorgen van de Nazorg eischt. Slechts 1/7 brengt het niet verder dan de werkinrichting aan het Donkere Spaarne. Als de kinderen van school gaan heeft er De heer Staal begon met als zijn meening uit te spreken, dat wanneer eenmaal de be langstelling van het publiek voor het vor- keers vraagstuk gewekt is de medewerking ook wel zal komen. Hij noemde vier oorzaken voor het proble matische van het verkeer hier te lande. De eerste is de onevenredig groote groei van het snelverkeer. Met frappante lichtbeelden en met cijfers lichtte de heer Staal dit toe. Het aantal auto's bedroeg 1 Januari 1928 te Amsterdam ruim 95.000 en te Haarlem 1707 De toeneming per jaar is voor Amsterdam 2000, voor Haarlem 650. dat is voor onze stad relatief meex dan voor de hoofdstad. Wat het verkeersvraagstuk in Nederland eigenaardig moeilijk maakt zijn de rijwielen. In 1928 is bij het Stadion gebleken, dat het veel makkelijker is te doen te hebben met een verkeer van één soort voertuigen dan van verschillende soorten. Doch in Amster dam zijn 230000 rijwielen en daarmee dient rekening gehouden te worden. Het rijwiel do mineert- het verkeer. Er zijn drie oplossingsmogelijkheden om hieraan zooveel mogelijk te ontkomen. Ten eerste de differentieering van het verkeer, het verwezen van elke soort voertuigen naar een eigen weg. Waar mogelijk moet diffe- rentieering toegepast worden, men doet het eenigermate in de Leidscheitraat te Am sterdam, door er het langzame verkeer op bepaalde uren uit te bannen. Een tweede mogelijkheid is een snelheid vast te snellen, die aan de ve-schillende soorten voertuigen past, zoodat zij elkaar niet behoeven te pas- seeren. Fietsen en auto's rijden bijvoorbeeld in de Leidschestraat 12 K.M.. door die snel heid op te voeren tot 20 schaadt men de veiligheid van het verkeer niet. doch bevor dert de regelmaat- er van Een derde moge lijkheid is den rijweg zelf in vakken te ver deden voor de verschillende soorten ver keer. Rijwielpaden in de stad acht spreker echter niet- gewenscht, wel on buitenwegen. Dat een vakveMeeling onjuist geacht werd toont de normalisatie van de Plantage Mid denlaan. waar deze bestond, doch opgeheven werd. Dit was de eerste daad van de sinds 1922 te Amsterdam met succes werkzame Verkeerscommissie. waarin twee vertegen woordigers van Publieke Werken, twee van de tram en twee van de politie onicrllng overleg plegen. Deze commissie heeft boven dien sub-commissies voor het onderwijs, de verlichting, de palen op straat enz. Behalve dus het snelverkeer, en daarnaast het langzame verkeer zijn een derde en vier de oorzaak van de moei]Ukheden dat weg en verkeer elkaar ontgroei! zijn, (waaraan dan de Verkeerscommissie te Amsterdam is tegemoet gekomen door het finaal wegrui men van allerlei wantoestanden), en de ge ringe zin voor regelmaat en ordelijkheid en het niet voldoende naleven der voorschriften bij het publiek. Met een uitgebreide serie lichtbeelden lichtte de heer Staal nu de verkeersvoor- schrlften toe. Uit zijn mededeeltngen stip pen wij aan, dat gebleken ls. dat de meeste ongevallen voorkomen op kruispunten. De voetpaden moeten aantrekkelijk gemaakt worden, en niet bedorven door de plaatsing van allerlei objecten, daar de voetganger toch al geneigd ls er weinig gebruik van te maken. Het vraagstuk van het parkeeren is even moeilijk als "Sat van het rijden, in Am sterdam is men er toe moeten overgaan om het parkeerca in sommige straten op be paalde uren geheel te verbieden. De heer Staal sprak nog over de verkeers agenten en het .Jno "-verkeer, het op kruis punten circuleerende. over het passeeren van trams en ae ontwikkeling var. het ver- keersteeken van individueel tot- collectief en daarna tot stopbord. Uit zijn antwoorden op caa-na gestelde vragen bleek, dat deze deskundige het wel geoorloofd acht. indien het niet anders kan eeu tram links te passeeren. indien de tram baan rechts van den weg ligt. De trambaan behoort echter in het midden te liggen ten deze is in Haarlem de toestand abominabel. Ou de N. Z. H T. M. is te Amsterdam bU- bijzonder Koninklijk Besluit van toepassing verklaard de gemeente-verordening op het voorbijrijden, te Haarlem en Heemstede geldt echter het tramwegreglement, dat de automobilisten vrijheid laat ln het rechts passeeren van stilstaande trams, indien zij de veiligheid niet in gevaar brengen. Wat de verkeersagenten betreft, specialiseering tot- een verkeersbrigade Is wenschelijk en nood zakelijk. al ls het tevens noodig. dat ieder agent met de verkeersregelen op de hoogte Is. De spreker opperde nog de mogelijkheid om te komen tot een nationaal georgani seerde propaganda voor veilig verkeer op de scholen en besloot met te demonstreeren wat er voor de Jeugd gedaan wordt. Behalve door het gebruik van duidelijke platen wordt te Amsterdam ook propaganda ""maakt door het voeren van gesprekken met kin deren, die volgens de rapporten reeds bij een ongeval betrokken zijn geweest. De heer Mars zegde den spreker onder veel bijval dank. DE STADS-AUTOBUSSEN. Hoede oorspronkelijke routes gewijzigd zijn. CONCURRENTIE MET DE TRAM. Benige weken geleden Is voor den zooveel- msiTh? Rising gebracht ln de routes van de stads-autobussen. wij hebben er destijds reeds de aandacht op gevestigd de veran- E™ voordeel van de toen ingevoerde wijziging was, dat lijn 1 weer een gewone stadsverblndlng werd. zoo dat een einde gemaakt werd aan de combi natie van die stadslijn mot- de lijn Haarlem— LJmulden, die slechts om het uur reed, ter wijl op de lijnen 2 en 3 om het kwartier ge reden werd. Bovendien werd door een wijzi ging in de routes bereikt, dat alle bussen op ae Groote Markt komen, waardoor de over stapjes meer waarde gekregen hebben. Maarer zijn ook groote bezwaren aan de ingevoerde wijziging verbonden. Het erg ste vinden wij, dat lijn 2 (Graafschapstraat Spaarnhovenstraat, thans door de binnen stad rijdt. Vroeger ging deze bus over de Oostvest, Papentorenvest» Catharijnebrug, Koudenhorn, Parklaan naar den Jansweg. Nu is deze route: Spaarnwouderstraat, Hoog straat. Melkbrug, Spaarne, Damstraat, Oude Groenmarkt, Spekstraat, Gr. Houtstraat, Groote Markt, Jansstraat, Jansweg. Die weg is absoluut ongeschikt voor een autobus. De Spaanwouderstraat is smal en wordt boven dien nog versmald door de vele vrachtauto's van Industrleelen en handelsmenscheu die daar hun zaken hebben. De hoek Spaarn wouderstraatHoogstraat is beter geschikt voor het rijden met een kinderwagen dan met een groote Brockway-bus. Voor de Hoog straat zelf geldt hetzelfde bezwaar als voor de Spaarnwouderstraat. De Melkbrug ls al zonder de autobussen zwaar genoeg belast door het gewone verkeer. Even zoo het Spaarne, waar een deel van den weg ln be slag genomen wordt door het scheepvaart bedrijf. De Damstraat is ongeschikt voor autobusverkcer in twee richtingen. (Behalve lijn 2 rijdt ook Ujn 3 door deze straat). Reeds herhaaldelijk zijn op den hoek Damstraat Spaarne „bijna" botsingen tuaschen auto bussen voorgekomen. De hoek Spekstraat Groote Houtstraat ls ook vrij gevaarlijk. Wy kunnen niet aannemen, dat deze nieuwe route de goedkeuring kan wegdragen van alle leden des verkeerscommissie. Bovendien is er in den gang van zaken Iets eigenaardigs. Indertijd zUn met den sterken arm de interlocale autobussen die hun stand plaats op de Groote Markt hadden vandaar verwijderd en verwezen naar het Kennemer- plein, den Zijlweg en de Julianastraat, omdat de Groote Markt ongeschikt geacht werd voor autobussen-station. Het verkeer op de Groote Markt tusschen het standbeeld van Coster en de Jansstraat is ln den loop der jaren toegenomen, doordat de electrlsche tram niet meer door de Smedestraat, maar door de Jansstraat rijdt en nu wordt, niettegenstaan de dat, de Groote Markt weer verheven tot autobussen-station. Bovendien trekt het de aandacht, dat door de verschillende wijzigin gen in de routes der autobussen bereikt is, dat die thans voor een groot gedeelte paral lel loopen aan de tramlijnen. Ook is van den oorspronkelljken opzet om een goede verbin ding met de buitenwijken to verkrijgen niet *reel meer overgebleven. Toen in Juli 1928 de raad voor het eerst de routes vaststelde waren die: Lijn 1 Eizenplein. Boomenbuurt* Hooge- woerdbuurt, Kleverlaan. Santpoorterplein, Verspronckweg, Statenbolwerk, Kruisweg, Parklaan, Nassauplein. Raaks, Leidschc- vaart, ëmmapleln, Oranjeplcin, Zomerlust- slraat, Heerenweg, Joh, van Oldebarneveld- laan. B. en W. merkten in hun toelichting op: Door deze lijn worden dus het Bosch en Vaart-, het Pijlslaan- en het Leidsche kwar tier. het Kleverpark- en Eoomen-kwartier onderling en met het centrum der stad (Postkantoor, Nassaulaan. Parklaan en Sta tion) verbonden. Bovendien wordt daardoor het H-F.C.-terreln met het Westelijk gedeel te der gemeente verbonden en krijgen per sonen uit het Zuidelijk gedeelte der gemeen te of van Heemstede zoo dicht mogelijk bij de gfens der gemeente gelegenheid tot ver voer op een stadslijn. Lijn n. Rijksstraatweg bij Vergierdcweg, Floresstraat, Pres.Steynstraai, Kloppersingel, Kennemerplein. Jansweg. Parklaan. Kouden horn. Papentorenvest, Amsterdamsche .vaart, Nagtzaampleln, Graafschapstraat. Deze lijn bracht dus, zooals B. en W. schre ven, een verbinding tusschen het Slachthuis- en Amsterdamsche kwartier en de verschil lende ten Oosten van den Rijksstraatweg ge- legen kwartieren van Schoten onderling en met het centrum der stad (station). Lijn IJl. Niglzaamplein. Dubbele Buurt, Lange Brug. Kampervest, K. Houtweg. Pavil joenslaan, Hazepaterslaan, Wilhelmlnapark, Koninginneweg. Emmabrug. Westergracht, Gasthuislaan, Hoofmanstraat. Zijlweg, Pieter Klesstraat, Kenaustraat, Jansstraats Klok huisplein, Spaarne, Spaarnwouderstraat, Nagtza amst-raa t, B. en W. wezen er op. dat die lijn tusschen verschillende stadskwartieren een verbinding gaf. Nu zijn de lijnen: I: Zaanenlaan. Middenweg. Hoogerwoerd- straat. Kleverlaan. Schoterweg. Frans Hals straat-, Ker.nemerpleln, Stationsplein, Kruis weg, Barteljorisstraat, Groote Markt-, Zijl straat. Ged. Oude Gracht, Raaks. Leidsche- vaart, Emmap'.ein, Karei van Manderstraat, Spruit en Boschstraat, Heerenweg, Zomer- luststraat. IL Spaarnhovenstraat. Rijksstraatweg, Floresstraat. Pres. Steynstraat, Zocherstraat, Kennemerplein. 8tatlonspl..Kru!sweg. Kruis straat. Barteljorisstraat, Gr. Markt, Damstr„ Spaarne. Hoogstraat. Spaarnwouderstraat* Amsterdamsche vaart. Graafschapstraat. (Terug via Jansstraat en Jansweg.) HL Bakkerstraat, Kleine Houtweg. Kam persingel, Spaarne. Damstraat, Spekstraat, Groote Markt, Jansstraat. Jansweg. Kenne merplein. Schoterweg, Cronjéstraat, Rijks straatweg Maasstraat. Als men de oorspronkelijke en de nieuwe routen naast- elkaar legt, blijkt, dat de auto bussen nu voor een groot gedeelte langs de tramlijnen rijden. Dat wil dus zeggen, dat dc autobussen r.iet veel passagiers meenemen die evengoed van de tram gebruik kunnen maken. Daarentegen zijn de autobussen uit ver schillende buitenwijken waar zij oorspronke lijk kwamen, verdwenen. Wij noemen: het Kleverpark. de Harmcn- Jansweg en omgeving, de Dubbele Buurt, Leidsche kwartier en Zyiweg-kwartier. Het zou ons niet verwonderen wanneer er bezwaren van den kant der tramdirectie komen, omdat in de tramconcessie indertyd de bepaling opgenomen ls, dat de gemeente aan geen tramondernemin? concessie zou geven voor concureerende Üjnen. Toen die bepaling gemaakt- werd. kon nog niet aan autobussen gedacht worden. Dc stelling is reeds uitgesproken, dat als men de concessie voorwaarden hreed opvat, ook gewaakt moet worden tegen onredeiyke concurrentie van het autobusbedryf aan de tram. Vermoedeiyk is daarover het laatste woord nog niet ge sproken. (Reeds ln een opgenomen). deel van de vorige oplage VERNIETIGEND VERSLAG DER CURATOREN. Faillissement N.V. Administratie kantoor „Damaraland". Vrijdag had in het. Paleis van Justitie te Amsterdam de veriflcatle-vercaderlng plaats tn het faillissement van de N V. Administra tiekantoor Damaraland. meldt het Hbld. In deze vergadering brachten de curatoren mr. G. M. A. van Mcër en mr. dr. Jac. Groo- ten Jr. aan den rechter-commissaris mr. B- de Gaay Fortman een verslag uit, waaraan het volgende is ontleend: Het geheel ontbreken der kasstukken van de z-g. „groote kas", die konden dienen tot een reconstructie van verschillende rekenin gen, gevoegd by de afwezigheid van den directeur A. Hethey, gaven curatoren aan leiding d.d. 21 October 1929 de Rechtbank te verzoeken de Inbewaringstelling van genoem den heer te gelasten, ten einde curatoren op helderingen te verschaffen. Waar de gezochte buitenslands vertoeft, heeft dit bevel voorals nog niet tot resultaten geleid. De boeken zyn overigens bo'nooriyk by tofc 1 October 1929; echter vermoeden curatoren gefingeerde debiteuren. De eenige aandeelhouders waren de heeren A. Hethey en A. C. A. Ranke te Schevenlngen. Waar de aandeelen zyn volgestort, rust op aandeealhouders geen verplichting tot bij storting. Een der voornaamste oorzaken van dit, voor zoover curatoren bekend, eerste faillis sement van een Nederlandsch Administratie kantoor Is het feit, dat dit kantoor niet was een administratiekantoor ln den gewonen zin des woords, doch een effectenkantoor, aat cliënten aanspoorde tot en zelf geïn teresseerd was in omvangryke en gewaag de speculaties. Het kantoor had een zeer omvangryke „baisse-positie", d.w.z. het voerde de ingeko men kooporders niet uit. doch speculeerde er op. tegen lagen koers te kunnen leveren: men volgde dus het zg. „bucketshop"-stelsel. Bovendien werd met een gedeelte der clën- ten overeengekomen, dat niet cliënten, doch de N.V. de te ïyden verliezen zou dragon- In verband met het geringe kapitaal 10.000) constateeren curatoren, dat aldus onverantwoordelijke risico's op de N.V. wer den gelegd. Het rapport, opgesteld door de accountants Frese Hogeweg, wyst aan verschillende vorderingen van den boedel op derden tot een bedrag van ongeveer i 255.000 en credi teuren tot een bedrag van f 350-000- Een gedeelte der debiteuren is echter niet aansprakelUk wegens bovengenoemde over eenkomst. een ander gedeelte bezat gefin geerde namen. By onderzoek der bescheiden bleek n-l-, dat eenige belangrijke debiteuren hunne debet-saldi op gefingeerde namen hadden doen overboeken. Een der belangrykste debiteuren, ongeveer 89.0000. was de directeur zelf; deze ls privé echter failliet.' Preferente crediteuren heb ben zich aangemeld tot een bedrag van 456.39, concurrente tot een bedrag van 169.612.82. Curatoren spreken verschillende debiteuren aan voor een bedrag van ongeveer 120-000; of vier aandeelen Kon. Ned. Petroleum- Maatschappy ter waarde van ongeveer 16 000, die in den boedel werden aangetrof fen en waartegenover de N.V. te ParUs cer tificaten werden aangetroffen en waar tegenover de N.V. te Parys certificaten had uitgegeven, zullen worden ipgevorderd, staat nog niet vast. Over eeir transactie met dn curatoren van den heer Hethey privé zyn besprekingen gevoerd, welke tot nog toe geen resultaten opleverden. Curatoren kunnen derhalve omtrent even- tueeele ultkeeringen geen voorspellingen doen, doch bUjven diligent. OnZE GROENTJES DiM5DAG DOH DERDA5 ZATERDAG

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 9