Een eigenaardig bericht uit Spanje. BUITENLAND. Hoe Primo de buitenlandsche pers bewerkt. Een officieus'* communique? HET TOONEEL. MUZIEK. UIT DE OMSTREKEN BURGERLIJKE STAND AGENDA HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 22 JANUARI TWEEDE BLAD 1930 Propaganda voor de dictatuur. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Wij ontleenen aan de N.R.C. het volgende bericht: De correspondent van het Berliner Tageblatt te Madrid heeft een uitvoerig telegram aan de betrekkingen aie er tusschen de regeering van de dictatuur en de buitenlandsche pers zouden hebben bestaan, gewijd. Reeds vaak is er in den loop van 't jaar op deze betrekkingen gezinspeeld. Daarbij werd steeds weer be weerd, dat zich te Parijs een centrale bevond, die tot taak had de openbare meening gunstig in te lichten over de dictatuur. „Het was onmogelijk, vervolgt de correspondent van het Berlijnsche blad, iets over deze geruchten en hun geleidelijke bevestiging te publiceeren, daar verwacht werd, dat de Spaansche re geering een dergelijke publicatie laster zou hebben genoemd. Primo de Rivera heeft thans echter persoonlijk in een officieuse mededeeling het bestaan van betrekkingen tusschen zijn regeering en de buitenlandsche bladen toegegeven. Hij verzekert tevens, dat er ook thans nog organen bestaan, die voor het belang en den goeden naam van Spanje in de buitenlandsche pers waken. Tevens wordt toegegeven, dat deze organen zich reeds sinds twee jaar bedienen van de Temps, het officieuze orgaan van het Fransche depar tement van buitenlandsche zaken. Na twee jaar is men het echter met de in aanmerking komende medewerkers van- de Temps niet meer eens kunnen worden over de beteekenis van de samenwerking. Er kwam een einde aan de op flnancieele voordeel gegrondveste vriendschap en sindsdien heeft de Temps de Spaansche regeering in den steek gelaten. De clericale Debate voegt aan deze mede deeling toe, dat de Temps ook van andere zijde geld heeft gekregen en noemt volgende bedragen. Van de Sovjets 520.000 frank, van de Grieksche regeering 300.000 frank en van de Eulgaarsche regeering 100.000 frank. Over het bedrag, dat de Spaansche dictatuur aan het Parijsche blad zou hebben uitgekeerd, loopen de meeningen uiteen. Beweerd wordt echter, dat de Temps op een maandelijksche ondersteuning van 100.000 frank kon Tekenen. De uitbetaling van de voor de Fransche pers bestemde bedragen zou zijn geschied door tusschenkomst van Manuel Bueno, den cor respondent van de A.B.C. to Parijs. Deze kreeg de bedragen op het Spaansche gezant schap aldaar uitgekeerd. Over de betrekkingen tot de andere buiten landsche bladen verraadt Primo de Rivera in zijn communiqué zeer weinig. Hij beperkt er zich toe te verzekeren, dat in Amerika, Duitschland, Engeland, Italië, Portugal met geld werd gewerkt om een einde te maken aan de aanvallen, die een jaar geleden tegen Spanje werden gericht. De correspondent van het Tageblatt be treurt, dat ook de Duitsche pers door den dictator is genoemd. „Haar houding", zegt hij. tegenover alle verlokkingen moet den dictator geleerd hebben dat het aanvaarden van fooien voor haar niet in aanmerking komt". Tot zoover de correspondent van het Ber liner Tageblatt. Dit bericht werpt een eigenaardig licht op zekere toestanden welker bestaan men wel vermoedde, doch waarvan men het fijne toch niet wist. Het vreemde van de zaak is, dat Primo zelf deze mededeelingen zou hebbn gedaan. En nog wei in een „officieus communiqué! Wat is een officieus communiqué? Een communiqué aan de pers draagt van de zijde der regeering in den regel een officieel ka rakter. Doch welk belang zou Primo er bij hebben om per communiqué de wereld in te lichten, omtrent een toestand die men op z'n minst genomen corruptief kan noemen? Wij weten wel dat in de kringen der geheime diplomatie maatregelen oirbaar worden ge acht, die volgens de begrippen der publieke opinie in hooge mate compromittant geacht worden, doch dit is toch zeker geen reden om met zijn practijken te koop te loopen De berichten omtrent dictatuur worden steeds met de noodige reserve bekeken. Wij weten wat zij waard zijn. Doch op grond van dezelfde overtuiging moet men ook 't boven staande bericht in zooverre critisch bekijken, dat men niet kan aannemen dat het per com muniqué door Primo verspreid is.' Men kan veeleer aannemen dat hier sprake is van een manoeuvre der oppositie tegen Primo. Latere berichten zullen ons wellicht wijzer maken. Ofschoon wij niet direct gewend zijn uit Spanje opheldering te ontvangen. Dat is nog een land voor politieke roman tiek! L. A. Japansche Landdag ontbonden De keizer van Japan heeft den Landdag ontbonden. Dit besluit, waardoor de alge- meene verkiezingen worden bespoedigd, komt niet onverwacht. Men verwachtte reeds, dat de Landdag zou worden ontbonden, direct na de heropening der zitting, om de regeering in staat te stellen een stemmenmeerderheid te behalen. Op het oogenblik heeft de voor naamste oppositie-partij, de Seijoekai, de absolute meerderheid. Om de bezittingen van het Leger des Heils. LONDEN, 21 Januari (V-D.) De zaak van de overdracht van de bezittingen van het Leger des Heils werd heden te Londen voor den rechter behandeld, die na een zitting van slechts twee uren besliste, dat de goederen moeten worden overgedragen' aan Generaal Higgins. Hiermede is dus de kwestie van de overdracht wettelijk geregeld, terwijl de be slissing in overeenstemming is met hetgeen door den Hoogen Raad van het Leger des Heils is besloten. Het tochtje door den Bosporus. De vaart der Russische oorlogsschepen door de zee-engten bij Konstantinopel wordt in Volkenbondskringen zeer kalm beoordeeld. De vaart door de zee-engten is in vredestijd vrij voor de oeverstaten van de Zwarte Zee. De controle moet alleen verhinderen dat een oeverst-aat van de Zwarte Zee in geval van een oorlog plotseling van een andere mo gendheid hulp krijgt. Rusland is bovendien door deze overeenkomst niet gebonden. In Genève is nog geen protest van de commis sie voor de zee-engten ingekomen en men verwacht niet dat bijv. Engeland voor zich alleen een dergelijk protest zal indienen. DE VLOOTCONFERENTIE. HET VOORSPEL. Zooals wij gisteren meldden hield de koning van Engeland de openingsrede van de Lon- densche conferentie. Na hem sprak Mac- Donald, die tot voorzitter benoemd werd. Daarna kwam Stimson aan het woord, die evenals de Engelsche eerste-minister van meening was dat er nauw verband tusschen de drie categorieën van verdediging bestaat. De basis van het ontwapeningsprobleem wordt niet gevormd door de vermindering der wa peningen, doch ook door bevestiging van den vrede. Om dit doel te bereiken moet men later weer met goeden wil bijeen komen om de be reikte resultaten na te gaan en verder uit te werken. Stimson kon slechts de verzekering geven dat de Amerikaansche delegatie in dezen geest alle pogingen zal doen om het succes van de conferentie te verzekeren. Na Stimson spraken Fenton voor Australië Ralston voor Canada en Wilford voor Nieuw Zeeland, die allen opmerkten dat hun landen slechts een bescheiden rol op deze conferentie zouden spelen maar niettemin hun hartelijke sympathie met het beoogde doel betuig den. Hierop kwam Tardieu, de Fransche mi nister-president, aan het woord, die een be trekkelijk korte rede hield, aldus de N.R.C. Beperking en vermindering van de wapenin gen ter zee zijn het doel van deze conferentie. De proef met deze conferentie is van verstrek kende beteekenis, want van de ontwapening ter zee hangt de algemeene ontwapening later af. De Italiaansche minister Dino Grandi, die in het Engelsch sprak, zegt dat zijn regeering de uitnoodiging van Groot-Brittannië dankbaar aanvaard heeft, want minister Mussolini heeft Knik een grootsch plan ontworpen voor de binnenlandsche ontwikkeling van het Italiaan sche volk dat alleen kan slagen, als de buitenlandsche politieke hemel helder blijft. Daarom zal Italië met vreugde en bijzonder goeden wil aan deze conferentie deelnemen. Wij moeten den naijver tusschen de volken bestrijden en nu op andere wijze dan de laat ste tien jaren, die wel veel mooie woorden en papieren resoluties voortgebracht hebben, maar weinig daden. Spr. besloot met de ver zekering dat de fascistische regeering de ontwapening van harte wenschte. De Japansche afgevaardigde Wakatsoeki sprak in zijn moedertaal en zijn rede werd zoowel in het Engelsch als Fransch vertaald. Spr. dankte eveneens voor een uitnoodiging die in Japan met de grootste voldoening was ontvangen, omdat Japan zoowel te Genève als te Washington steeds overtuigende be wijzen van zijn vredelievende gezindheid had gegeven. Uit naam van zijn souverein de Ja pansche regeering en het Japansche volk be looft spr. hartelijke medewerking ook aan de moeilijkste problemen die zich mochten voor doen en hij mag de verzekering geven dat Japan bereid is te gaan tot de uiterste grens van beperking van zijn bewapening ter zee en boven die beperking uit tot actueele ont wapening mits de conferentie, die hij alle succes toewenscht, ook daarover overeenstem ming zou kunnen bereiken. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct». per regel. ^on9e^/Wybtrt -tabletten onder het oefenen ter bescher ming van de keel, vóór s het optreden ter zui vering van de stem. CREMER. BERGOPWAARTS. D. H. Scheffer heeft betere stukken ge schreven, dan het gisteravond door Cremer opgevoerde Bergopwaarts. Wij hebben na Ibsen en Björnson zoo veel idealistische pre dikanten op het tooneel gezien, die „bergop waarts" wilden, maar door hun laag bij de grondsche vrouwtjes aan de slippen van hun jas warden vastgehouden, dat zij wel heel bij - zor re personen moeten zijn om ons nog te boeien. En dat kunnen wij van Henk Ter Haar onmogelijk zeggen. Deze jonge predi kant onderscheidt zich eigenlijk in niets van zijn vele voorgangers. Hij hoort zich zelf al tijd even graag spreken, hij is even rheto- risch, even onpractisch en even blind als de meeste dominees op het tooneel. Het werke lijk belangrijke zegt hij blijkbaar op de ver gaderingen tijdens de pauzes, maar wat wij van hem te hooren krijgen is afgesleten en conventioneel! En het ergste is, dat hij zich zelf zoo superieur gevoelt! Hij voelt zich zoo verheven boven allen, dat hij niet alleen zijn jong vrouwtje maar ook ons irriteert! En is dat jonge vrouwtje niet wat al te on- beteekenend voor de hoofdpersoon in een ge dramatiseerd conflict. Nee. dominee heeft het wel heel erg slecht getroffen met dit wereldsch vrouwtje en je vraagt je telkens verwonderd af, hoe hij aan dat wufte we zentje gekomen is! Hij is er in Scheveningen op het duin wel met volle zeilen ingevlogen! Van haar ernstige pogingen om zich verdien stelijk te maken hooren wij alleen maar praten; wat wij zien is enkel een zeer wuft, heel egoïstisch, alleronaangenaamst vrouw tje, dat niets doet dan pruilen en zeuren, wanneer zy bij haar man is en flirten, als zij een blauwen huzaar ziet! Wij vonden het een groote verlossing voor Henk, dat zij er in de pauze van door was gegaan naar Parijs en hadden bepaald medelijden met. hem, toen zij tegen het slot als de boetvaardige zonda res terugkeerde. Wij konden onmogelijk zoo veel vertrouwen in haar hebben als mevrouw Ter Haer en hebben zoo'n vermoeden, dat als in het ongeschreven vierde bedrijf een roode huzaar verschijnt, Mary dominee in zijn nieuwe parochie weer alleen laat zitten. Tooneelflair toonde Scheffer ook in dit stuk en in mevrouw Ter Haer. de wereldwijze en lieve moeder, en in Eisa van Nyeweme, het naar liefde hunkerende meisje heeft hij twee mooie vrouwenfiguren geschapen, die door rake en gevoelige teekening boeien! Maar overigens is Bergopwaarts een stuk, dat bij de eerste opvoeringen door het gezel schap van Royaards reeds min of meer „ver legen" was en er in deze acht jaar niet be paald frisscher op geworden is. Scheffer zelf heeft begrepen, dat het tooneel van onzen tijd andere problemen verlangt en hij heeft daarvan in zijn veelszins knap en modern tooneelspel „Het Oostersche Gevaar" de be wijzen gegeven. De tijd, waarin wij le ven. is te belangrijk dan dat wij ons zouden kunnen interesseeren voor het klein-men- schelijk gedoe op een pastorie in een achter- hoeksche negorij, zooals Scheffer ons dat in zijn Bergopwaarts geeft. Cremer heeft dit stuk anders met groote toewijding en ernst gespeeld en de voorstel ling heeft aan het werk van Scheffer dan ook alle recht gedaan. Alleen leek mij het tooneel wat weinig verzorgd en kon ik mij niet begrijpen, dat mama Ter Haer de pasto rie zoo smaakvol ingericht vond, tenzij zij ook hiermee een bewijs van haar lieven tact wilde geven. Bakker speelde de ro! van den Jongen pre dikant! Het gevaar van dergelijke rollen is, dat de speler heel den avond de dominee en geen moment de mensch wordt!Ook Bakker is hieraan niet geheel kunnen ontkomen. Hij liet ons de superioriteit van dezen voortref - felijken iongen man wel heel sterk gevoelen. Het opzettelijke in dit stuk kwam hierdoor met nog meer nadruk tot ons. Volkomen mensch werd dominee eerst ir zijn verdriet en toen was ook Bakker op zijn best! Toen trilde er iets in zijn ziel en was Henk ter Haar niet langer de preekheer Maar zobals altijd bij Bakker, getuigde zijn spel van diepen ernst. Ik zie dezen talent vollen dilettant echter liever in een markan te karakterrol dan in de toga van een jong zich superieur voelenden predikant. Jeanne de Groot was het wufte vrouwtje Dat zij de Haagsche sfeer op het tooneel bracht, zou ik niet durven zeggen, maar haar spel was natuurlijk, friseh. levendig jong. Jeanne de Groot gaat hard vooruit en zij toonde gisteren een hoofdrol te kunnen dragen. Zij moet zich hoeden voor te veel herhaalde abrupte hoofdbewegingen om drift te markeeren en ook haar lachen is niet altijd overtuigend. Maai* overigens be hoort zij tot onze beste jonge dilettanten, waarvan Cremer nog heel veel mag ver wachten. De oude mevrouw Ter Haer vond in me vrouw Lucas een sympathieke vertolkster. Zij trachtte blijkbaar een intieme sfeer van lieve, oude dame om zich te scheppen door zoo zacht mogelijk te spreken. Die zachte stem gaf aan de figuur ook iets werkelijk beminnelijks, maar het nadeel was dat veel van wat zij zei. niet over het voetlicht ging Slechts heel enkelen ziin in staat om zacht en toch verstaanbaar te spreken. Crombouw had niet veel moeite met den flirtenden huzarenofficier en hij speelde de tooneelen met Mary met het aplomb van den Don Juan. Voor het kijkgaatje in de attila verdient de costumier een standje! Welke huzaren-officier zal er uit flirten gaan met een gat in zijn elleboog? In het tooneel met dominee is deze rivaal-luitenant wel erg pal- lurkig en Crombouw accentueerde dat nog door in de kamer van Henk zijn gastheer dan toch zijn sportpet op te houden! Klei nigheden misschien, maar die van een jonk heer Paul van Nyeweme niet door den beugel gaan! Cor Visser vond ik zeer goed als freule Else van Nyeweme! Zij speelde de rol eenvoudig, zonder nadrukkelijkheid en wist ons het tra gische in zoo'n tegen haar liefde strijdend meisje te laten voelen! Het tooneeltje van den zoen werd, dank zij haar spel en het ver- legene in haar houding tot een der beste mo menten van den avond! En hoe moeilijk was juist dat tooneeltje, omdat het door 'n tikje te veel, allicht tot gelach aanleiding had kun nen geven! Dat dit gelach wegbleef, was het beste bewijs voor Cor Visser, dat zij het uit stekend had gespeeld. Ag. Koorenblik wist locale kleur te geven aan de dorpsmeid Jans! Maar het beste van den avond heb ik voor het laatst bewaard! Dat was gisteren de heer L. J. Hirs in de rol van den harden, stellen, onverwrikbaren ouderling! Hirs heeft dat dorpstype voortref felijk getypeerd en volgehouden, zonder dat hij ook maar een moment in chargeering ver viel! Deze Brongers was precies, wat hij wezen moest! Hij was 'n mènsch, al was hij dan ook 'n alleronaangenaamst mensch! Er was na elk bedrijf dankbaar applaus! Uit de gesprekken in de pauzes meende ik echter op te maken, dat deze waardeering meer het spel dan het stuk gold! J. B. SCHUIL, ZESDE GEMEENTELIJK ORGELCONCERT. In meer dan een opzicht werd op dit con cert van het gebruikelijke afgeweken. Voor eerst waren er twee solisten in plaats van één; ten tweede hoorden we eens een heelen liederencyclus en een heele orgelsonate van Mendelssohn; ten derde ontbraken zoowel de klassieken als de modernen op het pro gramma en was aan de romantische rich ting der muziek een ruime plaats gegund, wel het meest uitgesproken in de liederen van Brahms en den cyclus van Alexander von Fielitz. De naam van dezen, in 1860 ge boren componist is een zeldzame verschij ning op de concertprogrammas. Te oordee len naar de wijze waarop hij de woorden van K. Stieler's „Eiland (ELn sang von Chiem- see)" in tonen zette is zijn muziek weinig oorspronkelijk: het is door en door Schu mann wat men te «hooren krijgt; heel goed klinkend, maar hier en daar zoo'n frappante familieverwantschap toonend, dat het haast hinderlijk wordt. Bovendien zijn de melodi sche vondsten soms nog al erg gewoon, zoo- als b.v. in het eerste lied van den cyclus. Het beste beviel mij van de in verschillende toonsoorten geschreven liederen „Mond nacht" een fijn stemmingsstukje. „Frauen worth" kon zóó door Schumann geschreven zijn; in „Kinderstimmen" keek Carmen van Bizet even om een hoekje; in „Anathema" was de muziek zeer machteloos. Het zijn maar enkele voorbeelden die ik er uit neem. Jac. van Kempen zong ze met mooie stem, doch dikte de zoetige romantiek door lang zame tempi en portamenti naar mijn smaak wat te veel aan. Meer voldeed hij me in de liederen van Brahms en het meeste in het zeer belangrijke symphonische koraal „Nun ruhen alle Walder" van Karg-Elert. Men had er wel aan gedaan de structuur van dit werk ln het programma toe te lichten. De medewerking van de jonge Haagsche violiste Lous Stortenbeker, die de obligaat-viool partij speelde, was een aangename verras sing. Een prachtige, edele toon, groote een voud en merkwaardige bezonkenheid ken merkte het spel van dit jonge meisje, dat als violiste haren leermeester Angenot eer aan doet. We hopen haar spoedig eens in grooter en zelfstandiger werk te hooren. De orgelsoll waren ditmaal slechts twee in getal: de eer ste Sonate van Mendelssohn en „Cortège et Litanie" van den Parijschen organist en componist Marcel Dupré! In Mendelssohns werk is de romantiek niet zoo volkomen uit gesproken; veel beweegt zich in den vorm en sfeer der klassieken, en al heeft Mendelssohn zelden groote" diepten bereikt, zijn degelijk heid en knapheid boezemen, ook in zijn or gelsonates, respect in, te meer daar hij in een werk als de eerste sonate niet vervallen is in de schablone die in vele andere werken van hem de belangstelling doet verminderen Beide orgelwerken werden door Robert uit stekend gespeeld, evenals de begeleidingen der vocale nummers; slechts de „Feldein samkeit" van Brahms bleek voor begeleiding door orgel minder geschikt te zijn. KAREL DE JONG. VERGIFTIGINGSGEVAL TE ROTTERDAM. TWEE KINDEREN ZIEK. Te Rotterdam heeft zich een ernstig geval van vergiftiging voorgedaan. Maandagavond vertoonden zich bij twee kinderen, het 2-ja rig jongetje H. v. d. L. en het 4-jarig meisje J. v. d. Lin een gezin aan de Bothastraat verdachte ziekteverschijnselen. Men waar schuwde den G. G. D„ die beide patiëntjes naar het ziekenhuis aan den Coolsingel over bracht. meldt de Tel. Bij het eerste onderzoek meende men te constateeren, dat de vergiftiging waarschijn lijk aan het gebruik van ondeugdelijke kaas moet worden toegeschreven. De toestand van dc beide kinderen was gisteren zeer bevredigend. De juiste oorzaak van de vergiftiging is nog niet vastgesteld, Het onderzoek door de doktoren Ingesteld, heeft geen vaste resultaten opgeleverd. De politie heeft een stukje kaas en wat drop jes in beslag genomen, daar gebleken is, dat de kinderen hiervan gisteravond hebben ge bruikt. Behalve op de korst van de kaas heeft men er niets bijzonders aan kunnen ontdek ken. Mogelijk is. dat de ziekte aan schimmel is te wijten, doch vast- staat dit niet. Ook de dropjes zijn zeer onschuldig. Hiervan is men temeer overtuigd nu men weet, dat een buur kind er eveneens van heeft gegeten en er geen hinderlijke gevolgen van heeft onder vonden. Het onderzoek naar de Juiste oor zaak wordt verder voortgezet. ALASTRIM TE HILVERSUM. TWEE KINDEREN ZIEK. In het huisgezin van den gemeentewerk man V. te Hilversum is bij twee kinderen, een jongetje van 11/2 jaar een een meisje van 7 jaar. alastrim geconstateerd. E>e kinderen zijn op last van den directeur van den G G D. dadelijk naar de besmettelijke ziektenbarak overgebracht. AUTO BIJ OUDKARSPEL IN EEN SLOOT GEREDEN. VIJF PERSONEN UIT HALFWEG GEWOND. Dinsdagmiddag geraakte een vrachtauto uit Halfweg, waarin zeven arbeiders van het Provinciaal Electrisch Net gezeten waren, in het Woudmoer bij Oudkarspel te Water, door dat de chauffeur de macht over zijn stuur verloor.. De auto kwam op den kop in een sloot terecht. Vijf arbeiders werden gewond; na verbonden te zijn door Dr. vogelenzang werden zij met een autobus naar Halfweg teruggebracht. ÜHZE GROEhTüEa DlfN5DAG DONDERDA5 ZATERDAG BLOEMENDAAL. VERGADERING TUINBOUW. Dinsdagavond hield de afd. Bloemendaal van Tuinbouw hare maandelijksche verga dering in Vreeburg onder leiding van den heer Hirschfeld. Medegedeeld werd. dat de heer Küppers een studiereis onderneemt met liefhebbers naar Zuid-Frankrijk. De heer v. Bueren bracht het 12e Jaarver slag uit. In het Jaar 1929 ls het ledental van 248 tot 240 gedaald. Voor het puntenstelsel zijn door 14 leden. 64 inzendingen gedaan met een totaal van 587 punten, waaronder 28 tienen. Behalve de zomerexcursle zijn er 3 excur sies gehouden. Er zijn 9 ledenvergaderingen gehouden die gemiddeld door 25 leden zijn bezocht. Voor de bibliotheek ontbrak alle belang stelling. Voor het puntenstelsel heeft de heer Boeg- schoten den beker van den heer Waller ge wonnen, de 2e, 3e en 4e prijzen werden be haald door de heeren Mulder, Schoonhoven en Ende. Op voorstel van de commissie werd beslo ten om niet ln te zenden voor de tentoonstel ling in Utrecht, maar in September een groo te onderlinge tentoonstelling te houden sa menvallende met het 12 1.2-jarlg bestaan der afdceling. DE NIEUWE POSTREGELING. Oiize correspondent schrijft: De regeling waarbij het postkantoor van Bloemendaal tot bijkantoor van Haarlem is geworden, trad wat den postdienst betreft, Maandag in werking. De brievenbussen van het kantoor zijn gesloten en een groote roode brievenbus daar vlak bij is hiervoor in de plaats gekomen. Deze wordt gelicht ten naaste bij om 8.30, 1.30, 4.30 en 8.55; de post wordt dan naar Haarlem gebracht per auto. Omdat het wel een beetje dwaas ls, dat brieven voor Bloemendaal zelf eerst naar Haarlem gaan, zal de Bloemendaalsche cor respondentie er worden uitgezocht vóór elke buslichting, behalve die van 8.55 's avonds. Het zal ons benieuwen, of met deze nieuwe regeling de snelheid gebaat is. JEUGDREIS Het voornemen bestaat den aanstaanden zomer een jeugdreis te houden met Bloe mendaalsche jongelui naar het Zevengeberg te, den Drachenfels en verdere omstreken. Den heer Roosje, hoofd der Chr. U.L.O.- school alhier is verzocht, bij deze reis als leider op te treden. De reis zal plaats hebben onder auspiciën van de Vereeniglng voor Jeugdwerk alhier. SANTPOORT. BESTURENBOND „EENSGEZINDHEID-. De le winteruitvoerlng van den Besturen bond „Eensgezindheid" vindt heden, Woens dagavond in „Zomerlust" plaats. Dc verecni- gingen „Soü Deo Gloria", Santpoort's Gem. Dubbel Kwartet en de tooneelvereeniging „Ons Genoegen" werken hieraan medeè. TOONEELITTVOERING. De tooneelvereenlging „Ons Genoegen" brengt Zondagavond in „Zomerlust" „Het Licht in den Nacht", het bekende „Nooit- meer-oorlog"-tooneelspel van Inte Onsman. voor het voetlicht. HAARLEMMERMEER PERSONALIA. Tot onderwijzer aan de bijzondere school te Nieuw-Vennep (hoofd de heer J. A. van Arkel) is benoemd de heer G. Muljs te Lei- muiden. EEN MISLUKTE PAARDENMARKT. Op de Dinsdag te Hoofddorp gehouden winterpaardenmarkt was slechts één paard met z'n geleider verschenen. Eenige kooplieden zagen zich genood zaakt bij gebrek aan handel onverrichter- zake huiswaarts te keeren. BENNEBROEK. Bevallen: H. Jagerde Kruijf z. VELSEN. Geboorten: J. Nicmcijer—Platje d. K. de HeydePrins z. V VessiesManshande d. G. Vrenegoor—van Dok z. J Pauwels—Land man d. K. F. OostermanMulder z. L. C. Pe tersSchurink z. M. OttoElenbaas z. Overleden: Dina Tromp. 90 j wede van G. Graman, Gornelis van der Harst, 48 j., ongehuwd; Maria Catharina Mctz, 36 J., on gehuwd: Jan Swarthof, 71 j., wedr. van E. de Vries; Dirk Schol, 61 jechtgen. vap F. Boekei. Gehuwd; J. v. d. Steen en A. v. d. Leek. Heden; WOENSDAG 22 JANUARI Stadsschouwburg; Het Nieuwe Ncd. Too neel (Louis Saalborn) „Blanke Ballast", 8 uur. Gem. Concertzaal: Ledenconcert H. O. V. o. 1. v. Ed. van Belnum. Victoria BrnnendUk, alt. 8 1 4 uur. De Kroon: Groote Markt: Alliance Fran- gaise. Lezing Edmond Faral: „Chansons du 12e et du 13e siècle", 8.30 uur H. B. S. Santpoorterplein. Wcrkcursus En gelsche taal. Volksuniversiteit, 815 uur. Statenzaal: Prinsenhof, Gemeenteraad 130 en zoo noodlg 8 uur. Palace. „Opstandige Jeugd". Tooneel: Fa mous Imperio Co. 2.30 en 8.15 u. Luxor Theater. „De eerste kus". Tooneel: 4 Volendammers. Plet Groenendaal. 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt Theater. „The Dlvfne Lady",-» Tooneel: 3 Brasello's. 2.30, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 23 JANUARI. Schouwburg Jansweg:. „Kindertragedie", 8.15 uur. Remonstrantenhuls. Wilhelminastraat 22. Openbare debatavond Jongeren Vredes Ac tie. Mr. A M. Joekes contra J. de Kadt. 8 u. Kennemer Lyceum. Adriaan Stoopplein. Volksuniversiteit Werkcursus Fransche taal. G. v. d. Laan, 7.30 uur. Bioscoopvoorstellingen. ^aag, Spaarne. Tentoonstelling van wer ken der leden Teekencollege Kunst zil and Doel". Dagelijks 10—4 uur.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5