Een accountantsverklaring over Haarlem's Dagblad. MEER DAN 18J Wat onze adverteerders voor hun geld krijgen. HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 22 JANUARI 1930 (Reeds in een deel van de vorige oplaag opgenomen). DE HEER E. M. TEENSTRA OVER STAATSPENSIONNEERING. LEZING VOOR DEN „VRIJHEIDS- BOND". Voor de Liberale Staatspartij „De Vrijheids bond", afdeeling Haarlem, sprak Maandag in een openbare bijeenkomst in „De Nijver heid", de heer E. M. Teenstra. oud-lid der Tweede Kamer over ,Den politieken toestand en Staatspensioen". De voorzitter, de heer C. Sorgdrager, uitte fel zijn openingswoord eenige teleurstelling #ver de geringere opkomst dan hij gewenscht had. Hij verwelkomde een lid van den Bond voor Staatspensioneering, welke bond was uitgenoodigd. De heer Teenstra wilde over Staatspensioen spreken in het kader van den algemeenen politieken toestand. Spreker bezag eerst de politieke verhoudingen na de verkiezingen. Opmerkelijk is daarin het resultaatloos blijven van den strijd van de sociaal-democraten tegen de Katholieken en de houding van de Christelijk-Historischen tegenover de coalitie. Dit laatste dwong den heer Ruijs de Beeren- brouck tot het vormen van een coalitie-ka binet op los accoord. De heer Teenstra noemt dit kabinet echter niet extra-parlementair, doch uitgesproken Katholiek. En als gevolg daarvan ziet hij tegemoet komen aan de sociaal-democraten om dezen den wind uit de zeilen te nemen, waarvan hij de symptomen al bemerkt. Zooals de heer Bel infante in .De Vrijheid" schreef: ..Wij worden geregeerd door een Roomsch-rood kabi net met de Vrijzinnig-democraten als hulp troepen". En nog nooit Is de vrijzinnige ge dachte zoozeer bedreigd. Ook de rechtsche partijen zijn daaraan schuldig. Tot het programma van deze regeering be hoort ook het Staatspensioen. De heer Teenstra ging de geschiedenis na van de idee Staatspensioen, die in het laatst der vorige eeuw begint. In 1913 was de „concentratie" der linksche partijen er voor, de coalitie is er altijd tegen geweest. De door het ministerie Cort van der Linden lngevoerdde Invaliditeitswet verschafte hun, die in loondienst waren, een Staatspensioen. Een uitbreiding daarvan was de Vrijwillige ouderdomsverzekering van 1919. In 1920 had den wij daardoor eigenlijk Staatspensioen. De overgangsbepalingen in deze wetten hebben nu echter weinig practische beteekenis meer en het aantal niet-verzekerde ouden van dagen is reeds weer 40.000. En nu begint de actie van den Bond voor Staatspensioneering te herleven, vooral ten plattelande, waar de drie gulden staatspensioen meer waarde heb ben dan in de stad. De sociaal-democraten laten niet na om aan de gebleken voordeelen van het Staatspensioen te herinneren. En ook van rechtsche zijde kan de behoefte aan Staatspensioen niet genegeerd worden, Alleen de Katholieken wilden er nim mer van weten. Nu hun streven er echter op gericht is om den sociaal-democraten den wind uit de zeilen te nemen, komt minister Verschuur met tegemoetkomingen, o.a. in de Invaliditeitswet en door een kleine premie voor de niet loontrekkenden om vrijwillige verzekering aan te moedigen. Twintig millioen heeft de minister er voor over. Wat er van terecht komt moeten wij afwachten, doch niet stilzwijgend, maar on der aangrijpen van de juiste gelegenheid voor propaganda, die er nu immers is, zoo besloot spreker. De heer Wentholt vroeg, hoe de Vrijheids bond nu staat tegenover Staatspensionneering. De heer Teenstra antwoordde, dat de libe rale fractie vóór Staatspensioen was, jammer voor de propaganda was echter, dat de heer Van Gijn, de fractieleider, dat niet was. Na de uittreding uit de fractie van den heer Van Gijn staat Staatspensionneering echter op het programma van de Liberale Staatspartij. De heer Sorgdrager sloot de vergadering met dank aan den spreker. Scheepvaartberichten Aldebaran 21 Jan. van Sydney naar Whyalla. Algorab 19 Jan. van Buenos Ayres naar Rotterdam. Alhena 1'9 Jan. te Buenos Ayres van Rot terdam. Barneveld p. 20 Jan. 1 u. Fayal (Azoren), 25 Jan. n.m. van Chili te Rotterdam ver wacht. (Verb.) Belawan p. 20 Jan. Gibraltar, Rotterdam n. Batavia. Berenice 20 Jan. 21 u. van Bremen n. Am sterdam. Hebe p. 20 Jan. 12 u. 20 m. de Azoren, Amsterdam, n. W.-Indië. Hercules 19 Jan. te Bordeaux, Amsterdam n.. W. Afrika. Insulinde 21 Jan. 9 u. te Sabang, Rotter dam n. Batavia. Irene p. 20 Jan. 13 u. te Azoren, Guatemala n. Amsterdam. Kota Baroe 20 Jan. 23 u. van Hamburg n. Rotterdam. Kinderdijk 20 Jan. v.m. te Los Angeles Harbour. Pacifickust n. Rotterdam. Kieldrecht 20 Jan. nam. v. Suez, Rotter dam n- Calcutta. Klipfontein 20 Jan. v. East London n. Durban. Meerkerk 21 Jan. v.m. v. Calcutta, Rangoon n. Rotterdam Meliskerk 21 Jan. v. Durban n. East Lon don. Beira n Rotterdam. Mapia 21 Jan. te Amsterdam van Ba tavia. Moerdijk 19 Jan. n.m. te Vancouver van Antwerpen. Nickerie 20 Jan. te Paramaribo van Am sterdam. vertr. 22 Jan. n. Georgetown. Oostkerk p 19 Jan. Perim, Japan n. Rot terdam. Randfontein 18 Jan. van Mozambique n. Beira. Sitoebondo 20 Jan. n.m. v. Bombay, Rot terdam n. Batavia. Tambora 24 Jan. 8 u. te Marseille verwacht Batavia n. Rotterdam. Tosari 21 Jan. voorgaats van den N. Wa terweg. Batavia n. Rotterdam. Tapanoeli p. 20 Jan. 18 u. Ouessant. Rot terdam n. Batavia. Vlieland 20 Jan. 16 u. v. Gibraltar, Batavia n. Rotterdam. Veendijk p. 21 Jan. Vlissingen, Calcutta 1. v. Antwerpen n. Rotterdam. Sinds vele jaren reeds heeft Haarlem's Dagblad de gewoonte zijn adverteerders onomwonden inlichtingen te verstrekken omtrent de publiciteitswaarde van het blad. Steeds werd het aantal betalende abonnes, de eenige be rekening die waarde heeft, aan eiken aanvrager verstrekt en de volle vrijheid gegeven, dit desgewenscht te komen controleeren op onze administratie, expeditie en drukkerij. Reeds in April 1922 werd een accountantsverklaring om trent de betalende abonnes gepubliceerd. Deze vermeldde toen het aantal als: Ruim 15.000. In de eerste dagen van deze Januari-maand hebben wij het zeer bekende Accountantskantoor J. H. Rosenboom en R. A. Dijker te 's Gravenhage verzocht, opnieuw een onderzoek naar het aantal betalende abonnes van Haarlem's Dagblad in te stellen en ons zijn bevindingen mede tedeelen. Het accountantskantoor heeft deze werkzaamheden met bekwamen spoed ondernomen en hieronder drukken wij een reproductie van de verleende verklaring af: ACCOUNTANTSKANTOOR 0 A M. ROSENBOOM R. A. DIJKER «»MTeRtn. accountahtsverklahing Ondergetekende vsrklaart dat hij op verzoek van de Directie van „Haarleme Dagblad-ult de administratie van die onderneming beeft vastgesteld het aantal betalende abonné's ln den aanvang van 1930 od bovengenoemd blad en heeft bevonden dat dit bedraagt ruim 18.500 (ruim achttienduizend vijf honderd). 'e-Gpavenhage, 10 Jamarl 1930. Accountantskantoor van J.H.Boeenboom ft H.A.Dijker. Ons standpunt is, dat adverteerders recht hebben te weten in hoeveel exemplaren hunne annonces worden afgedrukt. Het aantal betalende abonnes van Haarlem's Dagblad is De „oplaag" is natuurlijk nog hooger door bewijsnummers, exemplaren voor lossen verkoop enz. Maar als basis van waar- deering is het begrip oplaag zonder beteekenis, omdat de uit gever zooveel exemplaren van zijn blad kan laten drukken als hij zelf wil. Voor betalende abonnes kan hij echter slechts zoo veel exemplaren drukken als die abonnes wenschen te ontvangen en betalen. De adverteerders van Haarlem's Dagblad weten nu opnieuw, door objectief bewijs gestaafd, welke waar zij voor hun geld krijgen. DIRECTIE HAARLEM'S DAGBLAD. DE MOORD IN DEN POLDER BLIJDORP. De politie zoekt een anoniemen briefschrijver. Kort na den moord in den polder Blijdorp, heeft, de politie een brief van iemand uit Venio ontvangen, waarin werd aangeboden den dader aan :e wijzen, tegen belooning van f 1000. De belooning behoefde pas to worden uitgekeerd na veroordeeling van den aangewezene door den rechter. De politie is in dit voorstel getreden, hetgeeen zij aan den betrokkene heeft kenbaar gemaakt door mid del van een advertentie ln de „Limburger Koerier". Op deze advertentie is nog uit Maastricht bericht ontvangen. Ondanks ver schillende oproepingen per advertentie heeft de briefschrijver zich nooit bekend gemaakt- De politie tracht nu den man op te sporen, teneinde hem als getuige te kunnen hoorcn. EEN gewu.de predikantsplaats. Op tweeden Paaschdag zal ds. E. a. a. Snijdelaar te Mantgum en Schillaard, die nen beroep naar de Ned. Herv. Gem. te Wester- bork heeft aangenomen, afscheid nemen van zijn tegenwoordige gemeente. Als een bijzon derheid kan hierbij vermeld worden, dat ds. Snijdelaar. de cprste predikant is, van ce Hervorming af. die Mantgum voor een andere standplaats zal verlaten, meldt het Hbld. Mantgum, een gpmeente van ongeveer 400 zielen, heeft uitgebreide pastoralia; volgens Van Alphen's N. Kerkelijk Handboek bedraagt het predikants-tractemcnt er f 5500 plus vrije woning en vrijheid van eersten grondslag der pers.belasting. Vooral de grootere werkkring, dien zijn aanstaande gemeente hem biedt, deed ds. S. besluiten dit beroep aan te nemen. EEN JEUGDHERBERG OP DE VELUW'E. In de dezer dagen gehouden bestuursverga dering van het Nederlandsch Jeugdleiders- Instituut is besloten de „Heemhoeve", ge legen bij de gemeente Epe op de Veluwe. te koopen en na verbouwing in te richten als Jeugdherberg. Daar de verbouwing niet van grooten om vang zal zijn. zal nog dit jaar de ..Heem hoeve" als jeugdherberg in gebruik worden genomen, hij biedt plaats aan een kleine vijftig gasten. RADIO-PROGRAMMA DONDERDAG 23 JANUARI- HILVERSUM 1875 Meter. lO.OOMorgenwljding. 12.01 Concert door het AVRO-Kwartet. 2.00 Gramofoonmuzick. 3.00 Halfuur voor de Ned. Vereen, van Hulsvrou wen. Spreker: F. W. Drijver Jr. Onderwerp: Wat de vrouw van assurantiën dient te we ten. 3.30 Gramofoonmuziek. 4.00 Ziekenuurt;>. 5.30 Concert door het. Omroeporkest. 6.45 Landbouwhalfuurtje. Spreker: Dr. T- van Heelsbergen over: Eenige belangrijke ziekten bij kippen. 7.15 Cursus Fransch. Gevorderden cn conversatie. 7.45 Gramofoonmuzick. 8.01 Gramofoonmuzick. 8 15 Aansl. van het Con certgebouw te Amsterdam. Het Concertge bouw Orkest onder leiding van Bruno Walter. Na afloop: Persber. Daarna: Dansmuziek uit Cabaret „La Gaité" te A'dam. 12.00 Sluiting. HUIZEN. Tot 6 uur 298 M. Na 6 uur 1071 M. Ultsl. NCRV-Uitzending. 8 15 Concert. 10.00 Zang door Dameskoortje. 10.30 Ziekendienst. 11.00 Lezen van Chr. Lectuur 11.30 Gramofoonmuziek. 1145 Voor de Landbouwers. 12-30 Concert. Alt-mezzo, viool, fluit, orgel en piano. 2.00 Uitzending voor scholen. 2.45 Cursus fraaie Handwerken. 4.00 Ziekenuurtje. 500 Lezing: „Over ziel kundige invloeden op het proces van de ziekte" VIL 5.45 Orgelconcert. 6.30 Lezing over „Flierefluiters tusschenkomst" van A. M. de Jong. 7.00 Lezing over „Methodi sche toepassing der muziek bij de behande ling van ongewone personen" van Dr. W. v. d. Wall. 730 Cursus Maleisch. 8.00 Sprekers en concert. Orkest. Na afloop: Persberichten. DAVENTRY, 1554,4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 1120 Gramofoonmuziek. 1220 Concert-, M. Fisher (alt), E. Nichol (tenor), L. Weston (viool), A. Lees (harp). 1.20 Concert op cinema-orgel door R. Foort. 2.50 Uitz. voor scholen. 3 10 Causerie. 3.Ï0 Vesper u. d. Westminster Abbey. 4-05 Concert. M. Stevens (sopraan), D. Open- sliaw (bariton), het London Ensemble Kwin tet. 5.35 Kindcruurtje. 6.20 Voorlezing. 6.35 Nieuwsber. 6.55 Marktber. 7-00 Piano-recital door J- Chlng. 7.20 Lezing. 7.45 Lezing. 8.20 Concert, (viool), Symphonic Orkest. 9.25 Nieuwsber. 9.45 Lezing. 9.55 Vaudeville. 11.10 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS", 1725 ML 1250 Gramofoonmuziek. 4.05 Dansmuziek. 6.55 Gramofoonmuziek. 7.25 Gramofoon muziek. 8.20 Orkestconcert en soli. LANGENBF.RG 473 ML 6.20 Gramofoonmuziek. 9.35 Gramofoon muziek. 1130 Phonola-concert. 12.25 Orkest- concert-. 4 50 Concert. Orkest- sopraan en cembalo 7.20 Concert door Militair Muziek korps- 8.05 „Besuch bei Landois". Hoorspel van Paulhelnz Wantzen. Daarna tot 1020: Dansmuziek. 10.20 Dansmuziek op gramo- foonplaten. KALUNDBORG. 1153 M. 11.20 Orkestconcert. 2.50 Concert. Orkest en Operazangeres. 510 Declamatie. 7.35 Balalai ka-concert. 8.20 „En Forbryder". Tooneelspel in 5 bedrijven van Sven Lange. 9.50 Solisten- concert. 10.30 Dansmuziek. BRUSSEL 508.5 M. 5-20 Dansmuziek. 6 50 Gramofoonmuziek. 8.20 Her-uitz. van het conceit ln het Con certgebouw te Amsterdam. ZEESEN 1635 M. 6 15 Le7'ngrn. 8 50 Concert Klein Koor en declamatie 9 50 Berichten. 1120 Gramofoon muziek. 12.50 Berichten. 1 20 Gramofoon muziek 1.50 Lezingen. 350 Concert uit Ber- lij. 4 50 Lezingen. 7.20 Voorlezing. 8.05 Or- kestconcert. 9.50 Dansles. Daarna tot 11.50: Dansmuziek,

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 7