MACDONALD'S BOODSCHAP EEN REDE VOOR DE RADIO De beteekenis dezer Vlootconferentie. UIT DE RAADSVERGADERING OMSTREKEN HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 23 JANUARI 1930 VIERDE BLAD HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Met de eigenlijke werkzaamheden der Vlootconferentie zou vandaag een begin wor den gemaakt, alle delegaties zouden in Saint James Palace in volledige zitting bijeen komen. Verwacht wordt dat bij deze bijeen komst iedere delegatie een korte, eenvoudige verklaring zal afleggen ten aanzien van haar standpunt. Gisteren was er groote bedrijvig heid in de hoofdkwartieren der verschillende delegaties en een algemeene uitwisseling van bezoeken tusschen de leiders. In Downing- street had als gewoonlijk de wekelijksche kabinetszitting plaats, welke ditmaal een uur eerder dan gebruikelijk is, aanving. Onmid dellijk daarna was de premier. Macdonaid op de bijeenkomst tusschen de Fransche en Engeische delegaties, weike zitting eveneen3 werd bijgewoond door Kolonel Ralston, den Canadeeschen gedelegeerde. Het doel dezer samenkomst was, de bij de door de beide regeeringen gepubliceerde me moranda van 20 December en 10 Januari in bespreking gebrachte punten te herzien. Men was van meening. dat zij nog ophelde ring vereischten en daarom werd overeenge komen dat zij op een volgende bijeenkomst in behandeling genomen zullen worden. In den namiddag woonde Macdonaid de zitting in het Lagerhuis bij waarna hij be zoek kreeg van Grandi met wien hij een aige- meene bespreking had over de Conferentie. Hedenavond sprak hij van zijn werkkamer in Downingstreet voor de draacliooze. Deze boodschap werd per korte golf uitgezonden en heruitgezonden voor de Vereenigde Staten. TJit Macdonald's rede bleek dat de delegaties die vóór de .conferentie reeds één en ander bekend gemaakt en besproken hadden, nog steeds in voorloopige besprekingen diverse verschillen van meening behandelen. Wij hebben in een vorig Overzicht reeds gedoeld op het groote gevaar dezer methode die wel eens tot gevolg zou kunnen hebben dat de conferentie dood verklaard werd, voor zij geboren wordt. Macdonaid zcide nochtans er van overtuigd te zijn dat men een overeenkomst zal weten •fce bereiken. Hij waarschuwde de luisteraars ^echter voor de groote moeilijkheden die Overwonnen moeten worden. „Enkelen willen in een bepaalde richting verder gaan dan anderen, van onwil is echter geen sprake, doch men zal den weg moeien tyeten te vinden tusschen de verschillende opinies door. Dit is een qnaestie van aanpas singsvermogen". Dan zullen er, volgens Macdonaid, twee dingen gebeuren: In de eerste plaats zal er geen onderlinge ■wedijver meer bestaan in het bouwen van schepen en in de tweede plaats zal het pro gram zooveel mogelijk zijn gereduceerd en zal men over vijf of zes jaar in staat zijn hat nog verder te reduceeren. De Engeische premier dreigde ook: „Hoe ver wij op dezen weg van bewapenings beperking kunnen gaan. aldus de premier, hangt af van hen. met wie wij thans confe- reeren. Alleen kunnen wij niet veel verder gaan; zelfs zullen wij. wanneer wij geen overeenstemming bereiken., wellicht gedwon gen zijn tot uitbreiding". ZANDVOORT LEZING PROF. GUNNING. Ons wordt verzocht mede te deelen dat Prof. Dr. Gunning Wzn. te Hilversum, niet hedenavond, doch morgenavond in het Ge bouw Brugstraat 15 zal spreken over ,.De verhouding van ouders en kinderen". BLOEMENDAAL. JAARFEEST CHR. NAT. WERKMANSBOND. De afd. Bloemendaal van den Chr Nat. Werkmansbond hield Woensdagavond haar 28e feestelijke jaarvergadering in de groote zaal van het Jeugdhuis aan de Donkere Laan. De zaal was geheel bezet. Begonnen werd met het zingen van psalm 68 vers 10. Daarna ging de voorzitter, ae heer Koopman, voor in gebed, waarna ge lezen werd psalm 103. In zijn openingswoord sprak de voorzitter zijn vreugde uit over het feit, dat er nu een mooie gelegenheid is voor het houden van de feestelijke Jaarvergaderingen, nl. het Jeugd huis. Na het zingen van het Bondslied werd een schrijven voorgelezen van den vorigen eere voorzitter, Dr. M. J. A- de Vrijer, waarin de beste wenschen voor leden en afdeeling 'wer den uitgesproken. De heer, Huizinga, de secret-aria, bracht het jaarverslag uit. de penningmeester, de heer IJzerman het financieel verslag, waar uit bleek, dat de afd. zich in grooten bloei mag verheugen. Een der afgevaardigden van de Afd. Ben- nebroek. Beverwijk en Haarlem bracht de beste wenschen der zusterverenigingen over. Ds. J. C. van Dijk complimenteerde de h.h. Huizinga en Grootegocd bij hun 25-jarig jubileum als bestuurslid van het begrafenis fonds en bood beide heeren namens de afd- een souvenir aan. De heer Grootegocd bracht een humoris tisch verslag uit over den tocht der Afd. naar Utrecht, welke tocht vereeuwigd was op twee groote gekleurde platen. Men moet deze conferentie (wanneer men haar de maatstaf aanlegt, die Macdonaid in zijn rede gebruikte) steeds beschouwen als een poging tot het stopzetten van den be wapeningswedstrijd. Dit komt neer op het verbreken van den vicieuzen cirkel. Sensationeele resultaten zal deze conferentie dus waarschijnlijk niet bereiken. Wel belangrijke maatregelen kan zij nemen Zij kan de grens trekken. Eerst dan zal men kunnen beperken in den waren zin van het woord. L. A. Bereidt Bolivia een aanval voor De zaakgelastigde van Paraguay te Wash ington heeft aan het departement van Bui- tenlandsche Zaken medegedeeld, van zijn regeering te hebben vernomen, dat generaal Kuntz. de bevelhebber van Bolivia's leger, een algemeenen aanval aan de grens van Paraguay heeft bevolen Naar de zaakgelas tigde verklaarde, moet dus voor het uitbre ken van een conflict gevreesd worden. Door het bureau van den president van Bolivia is nadrukkelijk tegengesproken dat Boliviaansche legerafdeelingen gemobili seerd zijn, om dienst te doen in het betwis te Chaco Boreal-gebied. Uit Montevideo wordt gemeld, dat het Uruguyaansche lid der verzoeningscom missie uit Asuncion is teruggekeerd en heeft verklaard, dat er ondanks de jongste inci denten nog hoop bestaat inzake de onder handelingen tusschen Bolivia en Paraguay. Lord Irwin's bewind. Het vooraanstaande nationalistische lid van de Wetgevende Vereeniging, Iswarsaran, heeft een motie ingediend, waarin wordt voorgesteld, het onder-koningschap van lord Irwin met een jaar te verlengen. Lord Irwin is sedert 1926 onderkoning en er bestaat'geen ofricieele tijdslimiet, doch de usance stelt de bewindperiode op vijf jaar. Dit voorstel zou beschouwd kunnen worden als een verzet tegen Engeland, daar de be noeming of terugroeping van den onder koning niet tot de competentie van de Wet gevende Vergadering behoort. Primo de Rivera en de studenten. MADRID. 22 Jan. (V-D-) Het bestuur van het algemeen studentencorps te Madrid heeft Primo de Rivera een verzoekschrift over handigd, waarin de invrijheidstelling van den, bij de studentenonlusten in Februari 1929 gearresteerden student wordt verlangd, evenals het weer aanstellen van 5 profes soren. Primo de Rivera verklaarde, dat de 5 pro fessoren indertijd op eigen verzoek ontslagen waren. Ook de invrijheidsstelling van den student moest hij weigeren. Verder wees hij op de schade, veroorzaakt door de studen tenonlusten van 1929. Woensdag kwam het in Madrid tot kleine studentendemonstraties, die zonder moeite door de politie werden uiteengedreven. Een deel der studenten is tot staking overgegaan, o.a. te Salamanca. De pianist Cor Scheffer bracht hierop de Sonate in d. gr. t. van Haydn ten gehoore. Een verrassing was de verschijning van Pieternel en Thomasvaer. die de lotgevallen der Ver. in rijm herdachten. Het tooneelstukje „Eindelijk" had veel succes. In de pauze werd een verloting gehouden- Na de pauze speelde de pianist Barcarolle en Herbsthed van Tschaikowski en werd nog de klucht „Meneer de Inspecteur" opgevoerd. Aan het einde van den feestavond werd na de sluiting Gez. 180 I gezongen. SANTPOORT. BESTURENBOND-AVOND. Woensdagavond vond in „Zomerlust" de Bc-sturenbondavond plaats, waaraan mede werking verleenden het harmonie-gezelschap „Soli Deo Gloria", directeur de heer Roel, de tooneelvereenlging „Ons Genoegen", regis seur de heer J Rense en „Santpoort's Ge mengd Dubbel Kwartet" directeur de heer H. J. Arisz. De bijeenkomst werd geopend door den voorzitter van „Eensgezindheid", den heer J. A Vailentgoed, die dank bracht aan allen, die dezen avond hun medewerking verleen den. Hierna was de beurt aan de muziek vereniging ..Soli Deo Gloria", die onder lei ding stond van haar nieuwen dirigent, den heer Roel. Als eerste nummer werd uitge voerd de bekende marsch ,.Alte Kameraden". De uitvoering hiervan getuigde direct van de militaire opleiding van den dirigent. Het tweede nummer „Ballet Egyptien" bracht ons een andere opvatting dan de meest gang bare. Het langzamer tempo van het eerste gedeelte leek ons de uitvoering niet ten goede te komen. Een tweetal Hongaarsche Dansen besloten het eerste optreden van „Soil Deo Gloria". Hierna betrad het kwartet het podium. Onder de beproefde leiding van den heer Arisz zong het ..Ave Verum". „Trauergesang" en „Omkranste Boot". Het meest viel „Trauergesang" ln den smaak bij het vrij talrijke auditorium, doch ook de verre van gemakkelijke compositie van Bonset werd mooi uitgevoerd. „Ons Genoegen" bracht „Kerstnacht" van W. Metz voor het voetlicht. Hierin wordt de verzoening tusschen een vader en dochter op Kerstavond ten tooneele gebracht. Over het geheel genomen werd een en ander heel goed vertolkt. Met bijzonder veel genoegen hebben we den heer Bierman dezen avond aan het werk gezien. De heeren Zaal en De Graaf gaven eveneens goed spel te zien. Laatstgenoemde moet echter trachten zijn stem meer ln overeenstemming met zijn leefijd te brengen. De korte rol van de ver- stooten dochter werd uitnemend uitgebeeld door Mevr. de Graaf—Schipper, terwijl Mej. G. Schipper een aardig jonger zusje was. Ten slotte nog een pluim voor de jeugdige klein dochter van den eerst zoo halsstarrlgen grootvader. VELSEN. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD. Er wordt een openbare vergadering van den Raad der gemeente Velser. gehouden, op Dinsdag 28 Januari 1930, des namiddags 7 uur. Agenda: 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Verleenen van machtiging tot onder- handsche verpachting van het hotel „Velser- beek" met theeschenkerij. 3. Wijziging en aanvulling van de Verorde ning op den rechtstoestand der ambtenaren en van het Werkliedenreglement en vaststel ling eener nieuwe ziekteregeling voor perso neel der gemeente, werkzaam in tijdelijken dienst. 4. Aanstelling van een verpleegster bij den Gemeentelijken geneeskundigen- en gezond heidsdienst 5. Verleenen van machtiging tot het aan vaarden van een vergunning tot gebruik van een gedeelte spoorwegterrein te Velsen. 6. Verleenen van machtiging tot het sluiten van een overeenkomst met het Rijk tot huur van een terrein nabij de Visschershaven te IJmuiden, voor speelterrein, en toestaan van het ncodige crediet voor het maken van een terreinafscheiding, 7. Verkoop van grond. 8. Verleenen van vergunning tot het dem pen van een gedeelte sloot. 9. Verleenen van machtiging en toestaan van het noodige crediet voor verbetering van een gedeelte van den Driehuizerkerkweg te Driehuis. VERORDENINGEN INZAKE GEMEENTE- PERSONEEL. In verband met den brief van 17 Augus tus 1929 van den minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw, op verzoek van den minister van Arbeid, Handel en Nijver heid aan de gemeentebesturen gericht en waarin o.a. mededeellng werd gedaan, dat- de verplichte ziekteverzekering 1 Maart 1930 in werking zal treden en nader wordt medege deeld. wie wel en wie niet onder de bepalin gen dezer wet vallen, dient de gemeente de bestaande Verordening op den rechtstoe stand der ambtenaren en het Werklieden reglement te wijzigen en aan te vullen. Voorts dient te worden ingevoerd een ziekte regeling voor ambtenaren en werklieden in tijdelijken dienst. B. en W.stellen den Raad thans voor, art. 15 van de Verordening op den rechtstoe standen art. 32 van het Werkliedenregisment te wijzigen en aan te. vullen. Het door B. en W. den Raad voorgelegde ontwerp-ziektère- geling bepaalt o.a. dat aan een ambtenaar of werkman in tijdelijken dienst, wiens loon f 3000 of minder per jaar bedraagt, zoodra hij langer dan één jaar onafgebroken in dienst der gemeente is, een verlof van ten hoogste twaalf maanden wordt verleend wanneer hij door ziekte of een ongeval wel ke niet aan zijn opzet te wijten en naar het oordeel van Burgemeester en Wethouders behoorlijk bewezen is, niet in staat is zijn werk te verrichten. Kan die ambtenaar of werkman na verloop van twaalf maanden naar het oordeel van Burgemeester en Wet houders zijn werk nog niet hervatten, dan wordt hem andermaal een verlof van ten hoogste zes maanden verleend. Gedurende dit verlof geniet hij drie vierde van zijn be zoldiging. Indien hij binnen één maand na zijn werkzaamheden, na verlof wegens ziekte of ongeval weder builen staat geacht moet worden om zijn taak te verrichten, dan wordt deze omstandigheden voor dc toepassing van dit artikel beschouwd als een voortzetting van de voorafgegane ziekte, of een verder gevolg van het voorafgegane ongeval, tenzij uit een geneeskundige verklaring blijkt, dat zulks niet het- geval is. Wanneer hij na af loop van de hem toe te kennen verloven nog niet in staat is, zijn werkzaamheden te her vatten, wordt hem ontslag verleend. Het totale verlof kan niet langer zijn dan de helft van den tijd, door hem laatstelijk onaf gebroken in dienst der gemeente doorge bracht. Aan ambtenaren en werklieden in tijdelij ken dienst, wier loon f 3000 of minder per jaar bedraagt, wordt- zoo zij een Jaar of kor ter in dienst der gemeente zijn. in dezelfde gevallen een verlof verleend gedurende ten hoogste de helft van den tijd. welken zij het laatst onafgebroken in dienst der gemeente hebben gewerkt. Gedurende dezen tijd ont vangen zij de eerste drie dagen hun volle be zoldiging en daarna zoodanig gedeelte van hun loon. dat met- inbegrip der ziekte-uitkee- ring, het volle loon gewaarborgd is. Verder bevat de regeling bepalingen voor tijdelijke ambtenaren, wier loon meer dan f 3000 bedraagt en voor gehuwde vrouwen bij zwangerschap. BEVERWIJK HET WERKTIJDENBESLUIT. Naar ons wordt medegedeeld heeft Dins dag in Hotel Terburg te Beverwijk een con ferentie plaats gevonden tusschen de Bevcr- wijksche Winkeliersvereniging en de afdee ling Beverwijk van den Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden. Namens de afdeeling Beverwijk van „De Algemeene" werd het woord gevoerd door de heeren F. C. Gies en W. Bartels, respectieve lijk voorzitter en secretaris van de afdeeling Haarlem, die belast zijn met het geheele Werktijdenbesluitvraagstuk te Haarlem. Na een uiteenzetting gegeven te hebben van de redelijke verlangens en eischen der werknemers zeide de voorzitter der winke liersvereniging, dat men er niet voor ge voelde om de kwestie der winkelsluiting zóó te regelen als de werknemers-afgevaardig den zulks voorstelden. Na een langdürige gc- dachtenwlsseling kwam men tot een zeer be vredigend resultaat, waarna beide besturen op zich namen de zaak eerst met hun res pectievelijke leden te bespreken. VRAGEN VAN HET RAADSLID J. GROOT. Het lid van den Gemeenteraad, de heer J. Groot heeft tot Burgemeester en Wethou ders de volgende vragen gericht: le. Is het waar. dat de door den Raad be noemde opzichter in algemeenen dienst de heer van Eek is aangesteld op zijn maxi mumsalaris? 2e. Zoo vraag I toestemmend moet worden beantwoord, zijn B en W. dan bereid, den Raad mede te deelen. weike motieven daar toe aanleiding hebben gegeven? Dc bcgrooting goedgekeurd. Verordening tegen losloopende honden in aantocht. De heer Eyking en drie glaasjes „klare" vormen het slot der begrootings- vergadering. Woensdagavond werd de Dinsdagavond ge schorste vergadering heropend. Aan de orde is hoofdstuk VI der gemeente- begrooting: Openbare Werken. Bij post 172: Onderhoud van straten en pleinen merkt de heer Eyking op, dat n- dertijd besloten Is. dat de levering van stee- nen uit de aanbestedingen van straatwerk gehouden zou worden. Dit is echter niet al tijd geschied. De heer B r a u n merkt op. dat de heer Eyking klaarblijkelijk niet op de hoogte is. Verlichting uurwerk Wijkcr- toren. De commissie der begrooting heeft voorge steld over te gaan tot het verlichten van den Wij ker toren. B. en W. hebben, aldus de Voorzitter, met genoegen van dit voorstel kennis geno men. Spreker zegt, dat B. en W. in die rich ting reeds werkzaam zijn geweest. Er zijn reeds aanbiedingen gekomen voor de ver lichting van den Raadhuistorcn en van den WIJkertoren, hetgeen is aangeboden voor resp. 680 en 1430. De Voorzitter heeft de verlichting van den toren der R.-K. kerk in Driehuis gezien en vond deze zeer goed, echter is dat volgens spreker nog al duur. Rioolwaterafvoer Beverwijk en Wijk aan Duin. Hierbij doet de Voorzitter mededeeling van een schrijven van B en W. van Wijk aan Zee en Duin. waaruit blijkt, dat de Raad dier gemeente een bedrag van 2800 heeft ge voteerd voor het maken van een plan voor den afvoer van rioolwater der gemeenten Beverwijk en Wijk aan Duin. De heer Maters vraagt, of B. en W. be sproken hebben het door hem geuite denk beeld, om rioolwater uit Beverwijk af te voe ren met ae bulsleiding der papierfabriek naar zee. Spreker vraagt, wat men verwacht van het plan van den gemeensc.happelijken afvoer. Hij wenscht een juiste opdracht te zien, daar hij meent, dat het in hoofdzaak van belang ls voor de gemeente Wijk aan Zee en Duin. De Voorzitter herinnert er aan. dat de gemeente zich op advies der Gezondheids commissie in verbinding stelde met het Bu reau van Ir. Op ten Noort-, welk bureau be reid was eén plan op te maken tegen een ver goeding van 5600, waarvan elke gemeente de helft zou betalen. De heer Groot zegt, dat de heer Maters de zaken verwart. Het gaat om de vervuiling van de haven tegen te gaan. Ingevolge de nota: van wijziging wordt de post overgebracht naar „onvoorzien". Bij pos| 138: Opbrengst, van den verkoop van kiel vraagt de heer E y k i n g of het be drag, dat nog van de opbrengst van ver kochte klei - moest worden aangezuiverd, in de gemeentekas gestort is. De Voorzitter antwoordt, dat dit is geschied. Bij hoofdstuk VIIIOnderwijs wil de heer Visser er op wijzen, dat niettegenstaande de gemeente alles doet om het onderwijs op hooger peil te breligen. vele ouders klagen over te groote klassen. Hij wil geen voorstel doen maar verzocht B. en W. de aandacht hierop gevestigd te houden. De Voorzitter is het met den heer Visser eens, maar met het oog op de kosten kan het gemeentebestuur er nog niet toe overgaan, de klassen kleiner te maken. Wel licht het volgend jaar. zegt de voorzitter. De post: Aanschaffing en onderhoud van schoolboeken wordt verhoogd met 250. Bij den post: verlichting, verwarming en schoonhouden van schoolgebouwen verzoekt de heer Visser dezen post ln de toekomst to speclflceeren. De Voorzitter zegt dit toe. Bij den post: Bijdragen aan elders geves tigde inrichtingen voor bijzonder middelbaar enderwijs verklaren de heeren Groot en Visser, dat zij tegen dezen post zijn. Met een sneltreinvaartje gaat het naar hoofdstuk XII: Belastingen. Bij post 425: 50 opcenten op de hoofdsom der vermogensbelasting is een voorstel der heeren Groot en Visser om de opcenten te verhoogen op 100. De V o o r z 11 ter meent, dat de voorstel lers dit voorstel wel zullen terugnemen, nu de andere voorstellen (verlaging gasprijs enz.) verworpen zijn. De heer Visser vindt dit zeer geestig ge vonden van den Voorzitter, maar hij wenscht het voorstel te handhaven en hoopt, dat de Raad het voorstel zal aannemen. De Voorzitter hoopt, dat de Raad dit niet zal doen. Hierdoor worden veel meer kleine menschen gedupeerd, dan de voor stellers wellicht denken. De heer Visser meent, dat de voorgestel de verhooging voor deze kleine inkomens van weinig beteekenis is. Spreker wil een uiteen zetting der heffing geven, waarbij blijkt, dat hij de zaak onjuist voorstelt. De heer Groot zegt. dat elke belasting, ook de progressieve, zwaarder drukt op de kleine dan op dc groote inkomens. Men heeft de groote inkomens verlicht en de kleine verzwaard. De heer Steyn herinnert er aan. dat hij het voorstel der verlaging indertijd met hand en tand bestreden heeft. Verlaging ooner belasting mag nooit beginnen bij be lasting op het vermogen. Hij zal echter tegen het voorstel der heeren Groot en Visser stemmen in verband met de herziening der belastingheffing. Het voorstel der heeren Groot en Vis ser wordt verworpen met 2 stemmen vóór- De heer Visser stelt thans voor, het aan tal opcenten te verhoogen op 75. Dit voorstel wordt na eenige discussie even eens verworpen met hetzelfde aantal stem men. Bij post 427: Belasting op honden zegt de Voorzitter, de „loslooperij" van honden uit den tijd te vinden. De Raad zal in over weging moeten nemen, de honden te laten vasthouden. De vernieling door losloopende honden is zeer aanzienlijk. De Voorzitter zegt. dat in de volgen de vergadering een desbetreffend voorstel verwacht kan worden. De post: Onvoorzien wordt gebracht van ƒ5288 op 8093.76 1 2. Het voorstel tot het aangaan van een re kening-courant-overeenkomst met de Bank v. Nederlandsche Gemeenten groot 400.000 wordt aangenomen. Alvorens tot stemming over de begrooting over te gaan zegt de heer Groot, dat hU hoopt, dat dit de laatste keer is. dat een be grooting met de winst op de bedreven wordt sluitend gemaakt. Verder meent de heer Groot te hebben, geconstateerd, dat de kosten van het open baar onderwijs lager en die van het bijzonder onderwijs hooger worden. Do begrooting wordt daarna goedgekeurd met de stemmen van de heeren Visser, Eyking en Groot- tegen. Daarna komt aan de orde het voorstel tot het toestaan van een crediet voor de ver bouwing van het politiebureau. De Voorzitter geeft den Raad in over ging. het voorstel niet langer aan te houden. De heer Eyking acht de verbouwing niet noodig. Hij stelt voor het voorstel gesplitst in stemming te brengen. Hij is wel vóór het ver anderen der cellen. De heer Maters weet, dat de toestand onhoudbaar is. De slechtste soldatenwacht is nog beter dan de politiewacht, zegt spreker. Na eenige discussie wordt ln stemming ge bracht het voorstel om een crediet toe te staan voor de verbouwing der cellenafdee- ling. Dc kosten zijn geraamd op 3821.60. welk bedrag verminderd wordt met 1400 wegens uitkeering brandschade. Dit voorstel wordt aangenomen met alge meene stemming. Eveneens wordt- aangenomen het- voorstel, een crediet toe te staan van 3423 voor de verbouwing van het politiebureau. Tegen stemden de heeren Tromp en Eyking. Gasverwarming. In behandeling komt vervolgens het voor stel omtrent den aanleg van oen gasverwar- mingslnstallatie in dc nieuw te bouwen open bare lagere school aan den Romerkcrkweg. De heer Groot bestrijdt het voorstel in hoofdzaak wegens het rapport der Gezond heidscommissie, die tot de conclusslokomtd.it de eenige voordeolige kant oer gasverwar- ming is dc gemakkelijke bediening. Spreker meent, dat zelfs bij een gasprijs van 3 cent per M3. de vaste brandstof nog goedkooper is. De Voorzitter zegt. dat B. en W. steeds veel respect hebben voor de adviezen der Gezondheidscommissie, doch hier is het een uitzondering, een uitzondering die den regel bevestigt. Dat B. en W. van het- advies zijn afgeweken komt, omdat de doktoren het- niet met elkaar eens zijn. Spreker leest- verschil lende brieven voor over de resultaten met gas ver warming, elders verkregen. De heer Visser bestrijdt- eveneens het voorstel. Spreker zou met tal van cijfers kun nen aantoonen. dat verwarming met gas veel duurder is dan verwarming met- kolen. Sproker kan niet. begrijpen dat- B. en W. het- aan durven tegen het advies der Gezondheids commissie tot gasverwarming over te gaan. De heer Eyking ls tegen, de heer Tromp vóór het voorstel van B. en W- De heer Zwager zegt. dat de ervaring die men op dit gebied ln ons Land heeft opgedaan, hem tot voorstander van gasverwarming heeft gemaakt. Het voorstel van Burgemeester en Wet houders wordt aangenomen met 9 tegen 4 stemmen. Maatregelen tegen drankmisbruik. In behandeling komt daarna het prao-ad- vies van B. en W. op het voorstel der heeren Visser en Groot inzake het nemen van maatregelen tegen drankmisbruik. B. en W. adviseeren, op het voorstel niet in te gaan. Het College is van meen in g, dat door wijziging der verordening, regelende dc eischen, waaraan verlofslocalitelten behooren te voldoen, bedoelde localitelten zullen win nen aan gerief en daardoor h.i. eerder aan leiding zullen geven tot een grooter drank misbruik. Tegen het invoeren van de z.g. „zwarte lijst" zijn vele bezwaren. De heer Visser verdedigt uitvoerig het voorstel. De Voorzitter meent, dat de heer Visser niets van het prae-advles heeft weer legd. Tenslotte geeft de Voorzitter toe. dat er wel te veel muziek wordt gegeven. Als de Raad dit wenscht. wil hij deze aangelegenheid gaarne met den Raad in besloten zitting be spreken. Na ampele bespreking wordt deze zaak aan gehouden. De heer Eyking wil eenige zaken bespre ken betreffende de toepassing van het slui tingsuur. De Voorzitter ontneemt den heer Eyking het woord, aangezien dit niet aan de orde is. Als de heer Eyking met spreken door gaat, stelt de voorzitter voor art. 12 van het Reglement van Orde toe te passen. De heer Eyking zwijgt dan, zoodat het voorstel niet in stemming komt. Op een verzoek van de B.K. Middenstands- vereeniging „De Hanze", om het sluitingsuur der winkels op Zaterdagavond te bepalen op 9 uur. willen B. en W. afwijzend beschikken, omdat er nog zooveel oneenigheid over deze zaak bestaat onder de betrokken personen. De Voorzitter acht de tijd voor de overheid nog niet gekomen om in te grijpen. De heer Steijn zet zijn standpunt uiteen. Spreker verwacht moeilijkheden indien de Raad thans reeds overgaat tot het nemen van ingrijpende maatregelen Het advies, evenals dat van werknemersor ganisaties over deze aangelegenheid gaat naar B. en W. om prae-advles. De heer Eyking verlaat dc vergadering, hetgeen op een eenigszins luidruchtige wijze geschiedt. De heer We la geni vraagt, bij de rondvrAAg maatregelen tegen de stankverspreiding der fabriek van de N.V. „Chemici". De Voorzitter zegt, dat B. en W. al het mogelijke hebben gedaan, maar tot nu toe zonder succes. Naar aanleiding van het incident, dat zich voordeed, doet de Voorzitter mededeellng van een rapport dat is opgemaakt door de politie ln verband met de mededeellng van den hee: Eyking. dat de burgemeester bij de toepassing van de bepalingen inzake het sluitingsuur met twee maten meet. Uit het rapport blijkt dat de heer Eyking, na drie glaasjes ..klare" in het café van don heer P. v. d. L. te hebben gebruikt, na elf uur nog een consumptie bestelde, klaarblijkelijk met de bedoeling „den caféhouder er in te laten loopefi". De heer Eyking. aldus de Voorzitter, zegt, dat hij met twee maten meet. maar spr. wil den heer Eyking thans de volle maat geven. Een dergelijk heer durft dan nog te beweren, dat de burgemeester bij den aan koop van „Schcybeeck" voordeden heeft ge noten. Na deze mededeellng. die de Raad met aan- da-vH en met blijken van instemming heeft gevolgd, wordt de openbare vergadering re- i sloten.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 13