Uit Haarlem's Gemeenteraad KEELPIJN F0RKAMINT HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 23 JANUARI 1930 (Vervolg der zitting van Woensdag 22 Januari). Geldleening van 5.000.000. Na heropening der openbare vergadering nam de raad het voorstel van B. en W. aan, om een geldleening van 5.000.000 aan te gaan tegen 4 12 pet., tegen een door B. en W. vast te stellen koers. Aan de leening wordt deelgenomen door het Alg. Burgerlijk Pensioenfonds 2000.000, Pensioenfonds voor Koloniale Ambtenaren 1.500.000, Rijkspostspaarbank 1.500.000. Aankoop van grond. B. en W. stelden voor om grond aan te koopen ten N. van de Jan Gijzenvaart. De heer Peper meende, dat de prijs van den grond 2.50 per M2.'i te hoog ls. De directeur van O. W. had den grond getaxeerd op 2, de commissie wilde 2.25 geven, maar B. en W. willen nu zonder meer 2 geven. De eigenaars van den grond brand schatten de gemeente, zij profiteeren van de omstandigheid, dat de gemeente den grond noodig heeft voor woningbouw. Onder de eigenaars is ook een R.-K. kerk bestuur. De heer Van Liemt zei. dat deze grond niet te duur is omdat de grond niet behoeft te worden opgehoogd, terwijl er ook niet ge heid behoeft te worden. De commissie van Openbare Werken heeft zich tenslotte met den prijs vereenigd. De heer Reinalda was het in deze eens met den heer Peper. Het gaat eigenaardig met de grondprijzen in onze gemeente. Als som mige personen hun zin niet krijgen inzake grondaankoopen, dan gaan zij naar den groo- ten broer. Geroep: Het is een recht om naar Ged. Staten te gaan als zij De heer Reinalda: Een recht is het. maar of het verstandig is..-. Diezelfde per sonen die in den laatsten tijd bij Gedepu teerde Sta,ten geprotesteerd hebben tegen de grondpolitiek van Haarlem, hebben nu deel aan dezen koop. Ik vind dien prijs te hoog. Het Ls brandschatten der gemeente (Protesten van de heeren van Liemt en cenige andere heeren). Geroep: zullen wij maar niet beter In geheime zitting gaan De heer Reinalda: ik heb geen behoefte aan een geheime zitting. Verder zei spreker, dat hij in het belang van de volkshuisves ting over den hoogen prijs zal heen stappen. Men moet het evenwel niet zoo stellen, dat deze grond goedkoop gegeven wordt, want door dezen prijs wordt medegewerkt, dat de grondprijzen in Haarlem op te hoog peil ge houden worden. De heer Loerakker: ik vind den prijs ook tamelijk hoog. maar als ik hem met an dere grondprijzen vergelijk en in aanmerking neem. dat er niet op den grond geheid be hoeft te worden dan kan er toch niet van brandschatten gesproken kunnen worden. Wethouder Mr. Gerritsz wees er op. dat B en W. ook meenen, dat de prijs hoog is. maar niet te hoog. De heer Gerritsz: Ik stel voor om de discussie te sluiten. De heer Van Liemt: Dat is een gemak kelijke houding. Eerst te schelden en dan voorstellen om niet meer te discussieeren. Dat gaat niet. Dan blijft er iets hangen. Hoe durft de heer Reinalda spreken van brand schatten. Als wethouder heeft hij medege werkt om grond te koopen tegen 2.90 uer M2„ grond waarbij moerasgrond was. Hier geldt het grond die waarde heeft als bollen- grond. zandgrond waarop niet geheid be hoeft te worden. De heer Reinalda: ik ben het er mede eens, dat de grond in het belang der volks huisvesting moet worden aangekocht, maar ik houd vol, dat de prijs te hoog is. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men. Aankoop van perceelen. B. en W. stelden voor do perceelen Rivier- vischmarkt 17—19 voor 50.000 aan te koo pen. De heer He ids tra verklaarde, dat hij in de commissie voor Openbare Werken zich wel met den aankoop vereenigd heeft, maar hij vond het tenslotte toch beter, om maar van den aankoop af te zien. Boter ten heele ge keerd dan ten halve gedwaald. Wethouder Mr. Gerritsz deeldemede, dat het noodig is den toestand aan de Ri- vischmarkt te verbeteren. Indertijd is door den raad al de wenschelijkheid uitgesproken om bedoelde perceelen aan te koopen. Omdat dit toen gepubliceerd is. gingen de huizen op de veiling te hoog. Maar B. en W. hadden uit den gang van zaken de overtuiging, dat ook de gemeenteraad prijs stelde op aankoop der perceelen. Vandaar dat voorstel. Aanvulling der Politie verordening. B. en W. stelden voor om cenige nieuwe artikelen in de Algemeene Politie-verorde- ning op te nemen. Allereerst om ter bestrijdt? der wratziek te het telen van eenlgc aardappelsoorten te verbieden. De heer van Kessel meende, dat het nog niet noodig is zoo'n verbod op te nemen- Bovendien zal het voor de politic heel moei lijk zijn om overtredingen te constateercn. Welke agenten hebben verstand van aardap pelen?...Voorts vroeg spreker om als het verbod wordt uitgevaardigd, daaraan groote publiciteit te geven, omdat er anders veel kans is. dat verbouwers al de verboden poot- aardappels koopen. De heer Loerakker onderstreept de woorden van den heer van Kessel. De Voorzitter beloofde voor publiciteit te zorgen. Verder wordt gerekend op de me dewerking van de landbouwers. De heer Visser besprak het voorstel van B en W inzake het parkeeren van auto's in hoofdstraten. Spreker vroeg aan B. en W. om binnenkort, aan den raad mede te deelen welke plaatsen zij willen aanwijzen voor het PaDc' heer Bijvoet maakte tegen dit voorstel geen bezwaar, maar hij achtte het toch ge- wenscht op te merken, dat men er voor moet waken van te veel macht te leggen in de han- cen van een politie-agent. Het voorstel van B. en W. werd aangeno- jncn. Reorganisatie van het Burgerlijk Armbestuur. Voorstel van de meerderheid van B. en W. om zich, in verband met het voorstel der so ciaal-democratische raadsfractie, uit te spre ken voor reorganisatie van het Burgerlijk Armbestuur in een dienst voor Maatschappe lijk Hulpbetoon. (De heer Van de Kamp is ter vergadering gekomen). De heer Reinalda begon met een woord van dank te spreken aan het Burgerlijk Arm bestuur voor het uitvoerige rapport en aan B. en W. voor het spoedige praeadvies. Spre ker was het met den voorzitter eens, dat het gewenscht is om nu alleen te debatteeren over het algemeene beginsel. Latei- kan dan nog gesproken worden welke afdee- lingen onder den dienst voor Maatschappe lijk Hulpbetoon gebracht moeten worden. Een nadeel van het voorstel van spreker's fractie zou zijn. dat een oude instelling zoo wordt gereorganiseerd, dat de leden die jaren lang hun beste krachten aan het werk van het Armbestuur gegeven hebben, aan den kant worden gezet Er kunnen evenwel be langrijke argumenten daarvoor bestaan. En die bestaan inderdaad! Allereerst het feit. dat een half millioen gulden per jaar uit het begrootingsgeld door het Burgerlijk Armbestuur wordt uitgegeven. Daarom is het ook noodig, dat de raad over het besteden van die gelden volledige con trole heeft. Dat is nu niet het geval. Her haaldelijk zijn hier in den raad quaesties van het Burgerlijk Armbestuur ter sprake geko men, waarop geen direct antwoord gegeven kon worden. In andere gevallen dankte de raad het slechts aan de welwillendheid van raadsleden leden van het armbestuur dat inlichtingen verkregen werden. Niet alleen de sociaal-democraten achten het gewenscht, dat er meer controle en zeg- gingsschap voor den raad komt. Er is o.a. ook voor gepleit door een bekend R.-K., namelijk door Mr. Kooien, oud-president der Tweede Kamer. Haarlem zou niet de eerste plaats zijn waar het Burgerlijk Armbestuur omgezet werd in een dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon. Enkele gemeenten zijn daartoe al overgegaan, terwijl de quaestie in eenige andere gemeenten hangend is. Een voordeel van de omzetting zou ook zijn, dat er meer samenwerking komt. Buiten het. half millioen geeft de gemeente nog veel geld uit aan subsidies, o.a. voor ziekenver pleging, kraamvrouwen verzorging, enz. Haar lem mist een centraal punt waarvan alle armenzorg uitgaat. De meerderheid van het Burgerlijk Armbe stuur heeft als een der voordeelen van de be staande regeling aangevoerd, dat de leden de armen geregeld bezoeken en dus hun on dersteunden volkomen kennen. Wij krijgen op die manier individueele beslissingen. Het is al meermalen gezegd, dat armen sterk af hankelijk zijn van het persoonlijke inzicht van het betrokken lid van het Armbestuur. Maar onze gemeente breidt zich zoo uit en elk lid van het Armbestuur krijgt zooveel armen onder zijn toezicht, dat het persoonlijke ele ment veel geringer wordt. De toestand is nu al zoo geworden, dat voor 75 pet. afgegaan wordt op de rapporten van den Armenraad. Het gaat dus al voor een groot deel langs ambtelijken weg. Als het Armbestuur wordt omgezet in een dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon, dan zal men aangewezen zijn op het werk van ambtenaren Maar Haarlem heeft voor zijn sociaal werk al verschillende ambtenaren gekweekt, die uitstekend werk verrichten. Bovendien hebben wij. zoo zei spreker, in ons voorstel een nieuw soort Burgerlijk Arm bestuur opgenomen, namelijk een commissie van bijstand, die ook goed werk zal kunnen verrichten. Spreker kan er iets voor gevoelen om de nazorg voor onvolwaardige arbeiders uit te schakelen van het Maatschappelijk Hulpbe- ton. Daarover kan later gesproken worden. De heer Klein wees op de homogeniteit die altijd in het college van B. en W. bestaan heeft. Daarin is nu blijkbaar verandering gekomen. Mr. Heerkcns Thijssen is nu 14 jaar wethouder van Armenzorg geweest. Nu laten drie leden van het dagelijkseh bestuur dezen wethouder in de steek en willen hem de4' armenzorg afnemen. Er is gezegd, dat het voor de gemeente goedkooper zal worden als het armbestuur in een dienst voor maatschappelijk hulpbetoon worden omgezet. Maar ik geloof dat niet, er is kans, dat er door de gemeente méér geld uitgegeven zal moeten worden. Nu werken ver schillende particuliere vereenigingen met sub sidies van de gemeente. Er is kans dat die vereenigingen hun werk stopzetten, zoodat de gemeente dan alleen voor het werk zal komen te staan. Is het niet eigenaardig, dat de sociaal democraten willen bezuinigen op uitgaven voor armen? Er wordt nu gewerkt met groote woorden, die aan den raad voorspiegelen, dat er meer zeggingschap zal komen in de zaken van het armbestuur. Ik ben evenwel overtuigd, dat er in dc praktijk van die meerdere zeggingschap over de zaken van armenzorg niet veel zal kómen- Spreker heeft Indertijd onderzoeken Inge steld in verband met vergoedingen aan mili ciens. Er werd daarbij uitgegaan van ambte lijke rapporten, maar die bleken voor 55 pet. minder juist. In het eene geval was de ambte naar te lichtvaardig, in het andere geval te zwaartillend geweest. De leden van het Burgerlijk Armbestuur hebben hier te Haarlem heel goed werk ver richt. Er zijn ongetwijfeld eenige hervormin gen in dc armenzorg noodig, maar spreker zou daartoe thans geen voorstel doen, om geen voedsel te geven aan de voorstanders van de afschaffing van het Burgerlijk Armbestuur. Later kan dit wel geschieden, maar het Bur gerlijk Armbestuur moet als armbestuur be houden worden. In Amsterdam heeft men een dienst voor maatschappelijk hulpbetoon in gevoerd, maar het resultaat is, dat alleen de naam veranderd is. De heer Boes zei dat spreker's fractie zich uitgesproken heeft voor de omzetting in een dienst voor maatschappelijk hulpbetoon, omdat het gewenscht is. dat de raad meer zeggingschap heeft over het uitgeven der gel den. Spreker zou uit de reorganisatie, de na zorg voor zwakzinnigen, blinden en onvol- waardigen willen schakelen. Dit is geen zaak voor armenzorg. De heer \>olzak heeft zich afgevraagd: wat zijn de motieven van de voorstellers? Als eenig doorslaand argument is aangevoerd, dat de armenzorg dan uit een centraal punt zou geschieden. Maar nu heeft de heer Rei nalda zich al bereid verklaard om eenige tak ken van armenzorg uit te sluiten. Doch als men dat doet, dan is het argument al ver vallen. Er schuilt een groot gevaar in de omzetting van het armbestuur in een dienst voor maat schappelijk hulpbetoon. Daardoor zou voedsel gegeven worden aan de bewering, dat armoede een gevolg is van maatschappelijke misstan den, zoodat diezelfde maatschappij hulp moet bieden. De taak van het burgerlijk armbestuur is alleen om er voor te waken, dat de armoede niet zoo'n omvang neemt, dat daardoor ge vaar ontstaat voor de maatschappij De heeren Reinalda en Joosten: is dat de Christelijke liefde.... De heer Wolzak: als de heeren smalend spreken over Christelijke liefde, dan bewijzen zij daarmede, dat zij nog nooit kennisgenomen hebben van wat door de Christelijke liefde wordt tot stand gebracht. Vroeger bestond het armbestuur uit leden der burgerij, waartoe ook raadsleden konden behooren. Toen is er gezegd er moet meer invloed aan den raad worden toegekend. Het gevolg was, dat een wethouder voorzitter werd van het armbestuur, terwijl nu van de 9 leden van het armbestuur 5 leden van den raad zijn. Men moet het armbestuur zoo laten werken als het nu bestaat. De heer L o o s j e s zei, dat zijn fractie niet zoo buitengewoon ingenomen is met het voor stel van de soc.-dem. raadsfractie, maar 't is toch gewenscht, dat er veranderingen komen. Nu de gemeente een half millioen uitgeeft voor de-, armenzorg, is meer controle gewenscht. Spreker en zijn fractie zijn bereid voor het voorstel van de soc.-dem. fractie te stem men, mits de nazorg voor zwakzinnigen, blin den en onvolwaardige arbeiders reeds nu wordt uitgezonderd. Als de voorstellers daar tegen bezwaar hebben, dan zou spreker en zijn fractie tegen het geheele voorstel moeten stemmen. De heer Peper was overtuigd, dat de reorganisatie geen voordeel aan de onder steunden zal brengen. De heer Reinalda heeft alleen gesproken over het financieele voor deel der gemeente. De belanghebbenden be hoeven zich dus geen illusie te maken Spreker trachtte met eenige voorbeelden aan te toonen, dat het burgerlijk armbestuur thans ook niet vrij is van ambtenarij. Spreker's fractie is voor het voorstel van de soc.-democraten, omdat dan in de toekomst de raad meer zeggingschap krijgt Wij moeten dan voor lief nemen, dat er wat meer ambte narij zal komen. In verband met het feit, dat het Burger lijk Armbestuur blijkbaar veel liefde heeft voor het uitbesteden van alleen-loopende personen in de toevlucht van het Leger des Heils, stelde spreker een motie voor om uit te spreken, dat het armbestuur geen voorkeur mag geven voor dat toevluchtsoord, maar dat men de ondersteunden vrij moet maken. De Voorzitter: dat is geheel vreemd aan de orde van den dag De heer Peper: dat heb ik zelf ook al gezegd De heer Joosten deelde mede. dat er veel in dit debat gezegd is, wat hier niet aan de orde is. Wat de rede van den heer Wolzak betreft, moet worden vastgesteld, dat wij af moeten van het standpunt, dat de overheid de armen slechts zoover moet steunen, dat er geen oproertjes komen. Hier scheiden de wegen die de heer Wolzak en spreker be wandelen. De heeren Boes en Loosjes hebben in over weging gegeven om de nazorg voor zwak zinnigen. blinden en onvolwaardige arbeiders uit te zonderen. Maar is dat wel juist. Zijn alle ondersteunden niet zwakzinnigen of on volwaardige arbeiders, uitgezonderd dan de menschen die geen werk kunnen krijgen. De nazorg voor de kinderen die het buitengewoon onderwijs gevolgd hebben, kan toch niet eeuwig duren. Er komt een tijd. dat de na zorg moet zeggen: ons werk is met dit kind geslaagd, of niet geslaagd. Als het niet ge slaagd is, moet het kind overgegeven wor den aan het maatschappelijk hulpbetoon. In de serie artikelen die in Haarlem's Dagblad geschreven is over de" Nazorg is hulde ge bracht aan den ambtenaar van de Nazorg. Daaruit blijkt, dat zulke belangen veilig zijn in handen van ambtenaren. Hst voorstel der soc.-democraten behelst meer dan alleen een naamsverandering. De gemeente schept in den dienst van het maat schappelijk hulpbetoon 'n centraal punt voor alle zorg en hulp voor ongelukkige broeders en zusters. De heer Castricum meende, dat het Burgerlijk Armbestuur zooals het nu is, een waarborg is voor een goede armenzorg. Als wij dezen nieuwen dienst gaan instellen, dan zullen dc uitgaven der gemeente ongetwijfeld stijgen. Nu is het 5 ton, maar dan zal het wel groeien tot 7 of 8 ton. En de armen zul len er niet van profiteeren. Wethouder Mr. Heerkens Thijssen verklaart, dat hij met gemengde gevoelens het woord genomen heeft. De fractie-voor zitters hebben al verklaard hoe er gestemd zal worden. Veel zal het dus niet baten. Een gevoel -van moedeloosheid is te verklaren. Spreker heeft nu bijna 15 jaar de leiding doen. Het Burgerlijk Armbestuur zal onge- stuk levenswerk. Daarom kan hij over deze zaak oordeelen, ook al zullen anderen mis schien zeggen, dat hij niet objectief over dit vraagstuk kan oordeelen. De voorstellers hebben hulde gebracht aan het werk van de leden van het Armbestuur. Waarom wil men het nu veranderen en met de reorganisatie een sprong in het duister doen. Het Burgerlijk Armbesturu zal onge twijfeld fouten gemaakt hebben, maar het heeft toch zeer goed werk verricht. Als de raad den dienst voor maatschappe lijk hulpbetoon instelt, staan twee raadsleden klaar om gedurig te komen met interpellaties over de*-, armenzorg De heer Joosten: 2 ls minder dan 3 j De heer Heerkens Thijssen: Als raadsleden inlichtingen gevraagd hebben over het armbestuur, zijn steeds zooveel mogelijk inlichtingen gegeven. 9/10 van het geld dat het Burgerlijk Armbestuur uitgeeft, gaat weg aan ondersteuningen en daarmede zal de raad zich ook in de toekomst niet kunnen gaan bemoeien. Wat blijft er dan voor motief over om het. armbestuur af te schaffen? Niets! Niets! Spreker is het eens met den heer Joosten, dat zeer veel ondersteunden onvolwaardigen zijn. Wethouder Mr. Slingenberg verdedig de de meening van de meerderheid van het college van B. en W. Men stelt de zaak on juist als men zegt. dat de meerderheid van B. en W. Mr. Heerkens Thijssen heeft los gelaten. Integendeel. Als de reorganisatie wordt aangenomen zal het college Mr. Heerkens Thijssen opnieuw belasten met de zorgen van het Maatschappelijk Hulpbe toon. Het voorstel om tot reorganisatie over tc gaan is een gevolg van de veranderde tijds omstandigheden, In 1913, toen een lid van B. en W. voorzitter van het Armbestuur werd en eenige raadsleden in dit college werden opgenomen, gaf het armbestuur f 36.000 voor de gemeente uit, nu is dit be drag gestegen tot f 580.000 Uit eigen midde len heeft het armbestuur slechts f 4000 in komsten per jaar. Dus nog geen 1 pet-. In het college van B. en W. is in den loop der ja ren herhaaldelijk de noodzakelijkheid ge bleken, om reorganisaties in het armbe stuur in te voeren. Toen de heeren Bruch en Reinalda nog in B. en W. zaten, is een compromis voorbereid, in den vorm dat er een directeur van het armbestuur zou komen die onder B. en W. zou staan. De raad heeft toen evenwel besloten om den direc teur onder het armbestuur te stellen. Toen stonden B. en W. dus weer voor moeilijkheden. Dit voorstel is er nu een uit vloeisel van. Het is niet de bedoeling van spreker om uit de reorganisatie financieele voordeelen voor de gemeente te kloppen. Alleen heeft spreker het altijd als een be zwaar gevonden dat zooveel valide arbeiders ondersteund worden. Daarom is dit jaar al een verbetering gekomen. In 1928 heeft spreker daarover al gezegd: „zachte heel meesters maken stinkende wonden...." De heer Keesen: moeten wij die men schen aan de armoede overgeven? Mr. Slingenberg: Zoo noodig ja. De heer Keesen: Als ambtenaar kun je dat doen maar als lid van het armbestuur niet. Mr. Slingenberg: Wij hebbenl reeds ambtenaren die uitsluitend sociaal werk doen. Als het voorstel van de meerderheid van B. en W. wordt aangenomen, zijn auto matisch de voorstellen der soc.-dem. raads fractie vervallen. Dan gaat B. en W. het principebesluit uitwerken. Er is dan geen reden meer voor den heer Loosjes om tegen te stemmen, want eerst later zal dan een beslissing genomen worden over de Nazorg en de onvolwaardige arbeiders. De raad krijgt dan later een volledig voor stel van B. en W. De heer Loerakker: Waarom hebben B. en W. verleden jaar niet eerlijk aan den raad medegedeeld, dat het voorstel inzake den directeur van het armwezen een com promis was? De heer Reinalda zei dat het hem leed had gedaan, dat de heer Klein "gezegd heeft, dat er kans is. dat particuliere vereenigingen hun gemeentelijke subsidie zullen verliezen als het armbestuur in een dienst voor maatschappelijk hulpbetoon wordt omgezet. Er is geen reden om dit te veronderstel len. De heer Klein: Dat heb ik niet gezegd. De heer Reinalda: Er is gesproken over particuliere liefdadigheid. Spreker stelt evenwel vast, dat de bedragen, die de parti culieren en kerkbesturen thans uitgaven aan armenzorg sinds 1914 niet zooveel gestegen zijn als van de uitgaven die de gemeente zich getroost voor de armenverzorging. Spreker kan niet voldoen aan het verzoek van den heer Loosjes om de onvolwaardige arbeiders zonder meer uit te schakelen. Als dit geëischt wordt, dan zeg ik: verwerp ons voorstel liever, want wat heb ik aan een meerderheid die op zoo'n manier ontstaan is. Men kan die zaak nader overwegen. De Na zorg is zoo iets als een olievlek. Het is be gonnen als een dienst om te zorgen voor de kinderen die het buitengewoon onderwijs ge volgd hebben. Nu wordt langzamerhand ook aan dien dienst de zorg opgedragen voor blinden, doofstommen en andere onvol waardige arbeiders. De raad moet die zaak later eens rustig bekijken. Het gaat dus niet aan, om zonder meer te voldoen aan den eisch van den heer Loosjes. De heer Loosjes: Het spijt mij wel, dat ik den heer Reinalda voor die moeilijke keus gesteld heb, maar ik ben daai'toe ge noodzaakt door het principieele voorstel van B. en W. Want als wij dit principieele voor stel aannemen is er feitelijk in de toekomst geen armbestuur meer. Het zou funest wer ken als wij de geestelijke armen onder den zorg zouden stellen van het Maatschappe lijk Hulpbetoon. Als er geen andere toezeg ging komt kan ik niet voor het voorstel van de meerderheid van B. en W. stemmen. De heer Peper betoogde, dat vele werk- loozen ondersteuning moeten aanvaarden, omdat er geen werk is. De heer Klein antwoordde den heer Reinalda, dat hij bedoeld heeft te zeggen, dat als er een dienst voor maatschappelijk hulpbetoon komt. particulieren zich zullen terugtrekken. Het is niet juist te zeggen, dat de particulieren niet veel doen voor ar menzorg. De St.-Vincentiusvereeniging geeft per jaar f 80.000 uit. De ontwikkeling van het Burgerlijk Arm bestuur kan voortgaan, maar het behoeft niet door het voorstel van de meerderheid van B. en W. thans aan te nemen. De heer Wolzak: Het feit, dat de ge meente bijna al het geld voor de armenzorg geeft, kan op zichzelf geen reden zijn om het armbestuur op zij te zetten. Het arm bestuur heeft indertijd den directeur onder B. en W. willen stellen, de raad heeft het evenwel anders beslist. Nu Mr. Slingenberg verleden jaar zijn zin niet heeft kunnen krijgen, moet hij nu niet een nieuwe poging doen. Het gaat niet aan te zeggen en wij laten de arbeiders die blijkbaar niet willen werken, verhongeren. Dat kan ook geen ambtenaar doen. De kerkelijke armenzorg mag niet te laag geschat worden. Er zijn kerkelijke gemeen ten die geheel voor eigen armen zorgen zonder hulp der gemeente. De heer Boes zei, dat als later de uitge werkte voorstellen van de meerderheid van B. en W. komen, hij zijn stem voorbehoudt. Spreker vond het daarom beter om te be sluiten, gezien het voorstel der soc.-dem. fractie, om het Burgerlijk Armbestuur om te zetten in een dienst voor maatschappelij k hulpbetoon, B cn W. uit te noodigen zoo spoedig mogelijk met uitgewerkte voorstel len to komen. Wethouder Mr. Heerkens Thijssen: Dat is feitelijk hetzelfde als het voorstel van de meerderheid van B. en W. De heer Loosjes: Ik voel het zoo, dat als het voorstel van den heer Boes aangenomen wordt, het gevolg zal zijn, dat B. en W. met een uitgewerkt voorstel zullen komen. Eerst dan kan spreker zijn stom bepalen. Daarom zal hij voor het voorstel Boes stommen. Mr. Slingenberg: De meerderheid van B. en W. hebben met hun principe- voorstel ook alleen bedoeld de neuzen te tellen. Ter wille van een zuivere uitspraak van den raad wilde de meerderheid van B. en W. zich neerleggen bij het voorstel Boes. De heer Adrian: De neuzen zijn ai ge teld. De meerderheid is in het algemeen voor een reorganisatie. Er zijn evenwel heeren die bezwaren hebben om onder de reorganisatie de Nazorg te brengen, anderen willen uit zonderen de onvolwaardige arbeiders, een derde wil de maatschappelijke zorg voor zieken, ik heb misschien bezwaar togen het onderbrengen van de controle van de parti culiere vereenigingen bij dienst voor maatschappelijk hulpbetoonHet beste is daarom het voorstel van B. en W. aan te houden, opdat B. en W. later met een uitge werkt voorstel kunnen komen. Het voorstel van den heer Boes werd evenwel aangenomen met 21 togen 18 stom men. Tegen stemde de rechterzijde en de heer van de Kamp. Benoemingen. Benoemd werden: Tot lid van de Commissie van Bijstand in het beheer der gemeentebedrijven (vacature J. de Breuk) J. W. van Santo. Tot lid der commissie inzake arbeids- en pensioenzaken (vacature J. de Breuk). J. W. van Santo. Tot gedelegeerden van het gemeentebestuur in het bestuur der Prot. Christ. Nijverheids school mevr. M. Maarschall-Komin en mej. W. G. v. d. Vliet. Tot gedelegeerde van het gemeentebestuur in het bestuur der school voor Bouwkunde (in liquidatie) W. Roodenburg. Tot lid van de Commissie van Toezicht op de Haarl. Orkestvereeniging W. J. A. v. d. Kamp. Tot leden der Commissie van Toezicht op de Stadsbibliotheek en leeszaal: Vincent Loosjes, mej. M. C. Berdenis van Berlekom, Dr. j. F, M. Sterck en dr, J. S. Bartstra. Tot regenten van het St. Elisabeth's Gast huis G. Wolzak. W. Koppen, C. Adrian en mevr. MaarschallKomin. Tot tijdelijk leeraar in de Ned. taal aan de H.B.S. B met 5-jarigen cursus C. J. Kloots te Haarlem. Tot tijdelijk leeraar in het boekhouden aan de Avondschool voor Handelsonderwijs J. W. Hoekman. Tot tijdelijk leeraar in de Staathuishoud kunde aan de Avondschool voor handelson derwijs H. Thierry te Bloemendaal. Tot onderwijzer aan school 40 D. Blankoma. Tot reserve-onderwijzeres(essen) mej. J. J. Schouten, mevr. A. Bunte-van Amstol, mej. A. M. Balma, mej. W. P. v. d. Velden, J. Th. Peper, L. van Rooyen. De Kerst- en Nieuw- jaars-uitdeeling. Op vragen van den heer Peper deelde de heer Heerkens Thijssen mede, dat het Burgerlijk Armbestuur de extra Kerst- en Nieuwjaarsuitdeeling gegeven hebben aan de ondersteunden die reeds op 1 December steun hadden. De extra steun is niet gegeven aan de werkloozen die door de kassen gesteund werden, omdat die hun geld buiten de ge meentekas ontvingen. De heer Peper: verleden jaar zijn aan de werkloozen die via de kassen gesteund wor den ook ejetra uitkeeringen gegeven tijdens de groote koude. Spreker diende een motie in, om den raad te laten uitspreken, dat voort aan de werkloozen die uitkeering krijgen in de kassen ook recht te geven op zulke extra uitkeeringen. Deze motie werd niet gesteund, zoodat zij niet in behandeling kon komen. Noodwoningen. Van den heer Keesen waren de volgende vragen ingekomen: lo. om welke redenen is nog geen uitvoe ring gegeven aan de bij de behandeling van de gemeentebegrooting 1930 gedane toezeg ging tot het plaatsen van een afschutting aan het water op het terrein nabij den Oude Weg (het z g. Vuilrak); en 2o. zijn Burgemeester en Wethouders be reid op genoemd terrein verlichting aan te brengen. Mr. Gerritsz, wethouder van openbare wei-ken, deelde mede, dat volgens spreker's inlichting de schutting geplaatst is. Vroeger is niet over verlichting gesproken. Nu zullen B. en W. alsnog daarover beslissen. Tegen 'reclame. De heer Miezerus vroeg maatregelen tegen ontsierende reclame in de stad. Er1 hangen veel oude reclame-platen. De heer Gerritsz: B. en W. zullen nog eens aan den directeur van de gem. reiniging vragen om oude reclameplaten te verwijde ren. Gesteld werd in handen van Burgemeester en Wethouders om praeadvies een beroep schrift van Gebroeders Janse tegen het be sluit van Burgemeester en Wethouders d.d. 14 December 1929, waarbij aan hen vergun ning is geweigerd voor de verbouwing van het perceel aan de Zijlstraat 33. Gesteld werd in handen van B. en W. ter afdoening een verzoekschrift van M. Weber om aan hem toe to kennen het bedrag waar voor hij hooger is aangeslagen in de rijks- inkomstenbelasting dienstjaar 1928/1929 dan volgens zijn aangifte het geval geweest zou zijn, omdat de Inspectie bij de vaststelling van zijn inkomen over 1927 rekening gehou den heeft met het bedrag van 15000 dat hij, bij den verkoop van zijn perceel Koning straat 10, van de gemeente Haarlem ontvan gen heeft als schadevergoeding in verband met het overbrengen en nieuw installeeren van zijn bedrijf. Op een vraag van den heer Peper deelde Mr. Gerritsz mede, dat B. en W. afwijzend op het verzoek zullen beslissen. Ingekomen zijn brieven van Gedeputeerde Staten ton geleide van de door hem goed gekeurde raadsbesluiten: tot verkoop van grond, gelegen nabij den Vergierdeweg; tot beschikbaarstelling van' gelden voor den bouw van woningen, bestemd voor krotbe woners en sociaal-achterlijken; tot het ver- leenen van een voorschot aan de Coöperatie ve Woningbouwvereeniging ..Volkshuisves ting" voor den bouw van 60 arbeiderswonin gen en 1 winkelhuis. Om 6 1/2 uur wordt de vergadering gesloten. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel- geneestgy spoedig met de keelontsmeitende tabletten /ï_pilescK InalleApotk enDrog

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 14