Proeven om regen te verwekken. Het woord is aan 47e Jaargang No. 14290 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 23 Januari 1930 HAARLEM S DAGBLAD DIRECTEUREN: J. C. PEEREBOOM EN P. W. PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HOOFDREDACTEUR: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: per week f0.27J4, met Geïllustreerd Zondagsblad ƒ0.32 Per 3 maanden: Haarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) "iSlVi. Franco per post door Nederland f 3.87J4. Losse nummers ƒ0.06. Geïll. Zondagsblad per 3 maanden 0-57J4, franco per post. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukker^: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon No».: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENTIEN: 1—5 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en Aanbcd 14 regels 10.60, elke regel meer 0.15, buiten Arrond. dubbele prijs. Onze Groentjes (Dinsdag, Donderdag en Zaterdag) 14 reg. f025. elke regel meer 0.10. uitsl. a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Uitkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Doim f 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Ann- of Beenbreuk f 100. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD HAARLEM, 23 Januari. Uit den Raad. Armbestuur en Maatschappe lijk Hulpbetoon. Een interes sant debat. De formule-Boes zegeviert. Een kwestie van grondaankoop. Een zitting, die vrijwel geheel gewijd was aan de reorganisatie van het Burgerlijk Arm bestuur. Naar aanleiding van de bekende voorstellen der S.DA.P. had de meerderheid van B. en W. voorgesteld om een uitspraak te doen voor omzetting van het Burgerlijk Armbestuur in een dienst voor Maatschappe lijk Hulpbetoon. De neuzen waren tevoren geteld, zooals te doen gebruikelijk is, en we wisten allemaal dat de Vrijheidsbond-fractie op den wip zat, weshalve l? gestie van dit kwartet in spanning werd verbeid. De heer Loosjes, dirigent van het ensemble, had blijk baar geen haast om aan het woord te komen, scheen zich op het wiebelend instrument rustig en wel te bevinden, en het debat, dat zeer aanlioorens-waard was, ontwikkelde zich aanmerkelijk eer het tot stemmen kwam. Natuurlijk opende de S.D.A.P.-leider het. De heer Reinalda begon met de meening te kennen te geven dat in deze zitting alleen over het algemeene beginsel gesproken moes" worden, en dat later vastgesteld kon worden welke afdeelingen onder den dienst van Maat schappelijk Hulpbetoon gebracht moesten worden. Daarmee legde hij meteen, zooals later bleek, de knoop-in-de-sltuatie aan den Raad voor. Hij erkende het voorts als een nadeel, dat door de reorganisatie menschen aan den kant zouden worden gezet, die jarenlang hun beste krachten aan het werk van het Armbestuur gegeven hebben. Maar er zijn belangrijke argumenten voor, en de heer Reinalda weid de uit over het feit dat de gemeente meer dan een half millioen per jaar aan het Arm bestuur spendeert, hetgeen wettigt dat de Raad volledige controle over het besteden van die gelden heeft, hetgeen nu niet het geval is. Voorts verwacht hij betere centra lisatie van de armenzorg, meer samenwerking en wegneming van het nadeel der individueele beslissingen, dat nu noodzakelijk geldt omdat het Armbestuur allicht beslist volgens het ad vies van het bepaalde lid, onder wie het aan hangige geval ressorteert. Van het verrichten van dezen socialen arbeid door ambtenaren verwachtte de heer Reinalda veel goeds: Haarlem heeft al ambtenaren die uitstekend sociaal werk doen. Tenslotte toonde de s. D A. P.-leider geneigdheid om later te praten over de vraag, of onvolwaardige arbeiders uitgeschakeld moeten worden uit den dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon Na dit betoog pro-reorganisatie, sprak de heer Klein (R.K.) contra. Hij critiseerde het feit dat de wethouder die veertien jaar aan het hoofd van het Armbestuur heeft gestaan (mr. Heerkens Thijssen) thans door de meer derheid van het college in den steek wordt gelaten, zonder dat men ontevreden is over het werk van het instituut, hetgeen in strijd is met de homogeniteits-werking van het col lege. Hij wees er voorts op dat de reorganisatie den dienst duurder zal maken, en het ver wonderde hem dat de wethouder van fi nanciën daarin meeging. Hij verwachtte da: de reorganisatie in de practijk meerdere medezeggenschap aan den Raad zou geven, en zei dat in Amsterdam het resultaat niet, meer geweest is dan een verandering van naam. De heer Wolzak (A.R.) eveneens sprekend tegen reorganisatie, lokte de heeren Reinalda en Joosten uit hun tent door te betoogen „dat voedsel zou gegeven worden aan de bewering, dat armoede een maatschappelijke misstand is. zoodat de maatschappij hulp zou moeten bieden, terwijl de taak van het B. A. alleen is om ervoor te waken, dat armoede niet zoo'n omvang neemt dat zij een gevaar wordt voor de maatschappij Toen kwamen de heeren Boes en Loosjes achtereenvolgens met verklaringen, dat zij riet voelden voor het opnemen van de na zorg voor zwakzinnigen, blinden en onvol waardige arbeiders in den dienst voor Maat schappelijk Hulpbetoon, en de Vrijheids- bonds-leider stelde de zaak zeer scherp, meae- deelend dat zijn fractie alleen voor het prin cipe der reorganisatie kon stemmen als de S.D.A.P. deze uitzondering nu onmiddellijk aanvaardde. Waarop de moeilijkheid van dit debat duidelijk was blootgelegd. Nadat in eerste instantie de heeren Castri- cum, Joosten en Peper nog het woord gevoerd hadden, repliceerde wethouder mr. Heerken Thijssen namens de minderheid van B. er W.. en gaf uiting aan „een gevoel van moe deloosheid na vijftienjarigen arbeid" terwijl hij critiseerde dat de fracties hun standpunt tevoren bepaald hadden. Hij noemde de re organisatie een sprong in het duister, en voorzag voortdurende communistische inter pellaties over armenzorg. Dit laatste bezwaar leek mij niet denkbeeldig; de kans schijn' groot dat na de reorganisatie als die er komt de Raad veel te veel tijd zal moeten gaan besteden aan zaken, die beter en doel treffender in een klein college behandeld kunnen worden. Maar mr. Thijssen's moede loosheid scheen mij ongegrond toe; er was van alle zijden hulde gebracht aan het werk van het Armbestuur, en waarom zou men moedeloos worden als anderen een werk, dat zij in de bestaande organisatie als goed ver richt erkennen, in een huns inziens betere prganisatie willen brengen? Dat is geen af- Confucius Hu-Ihelpt mij niet. Hij is zoo bijzon der ingenomen met alles wat ik zeg. keuring. Wat het vooruit bepalen van hun standpunt door de fracties betreft: dat doen zij allen ook de rechterzijde, bij alle belang rijke aangelegenheden. Sterker stond de wethouder toen liij erop wees dat het B. A. altijd alle inlichtingen aan den Raad ge geven heeft die deze wenschte. Wethouder mr. Slingenberg sprekende na mens de meerderheid van B. en W., ging de historie van het B. A. na en gaf eenige merk waardige cijfers, aantoonend hoe stork het financieren door de gemeente is toegenomen sinds 1914. In dat jaar had het B. A. f 4000 eigen inkomsten en f 34000 van de gemeente, nu nog ongeveer f 4000 eigen inkomsten en f 580.000 van de gemeente. Het heeft dus tegenwoordig nog geen procent eigen inkom sten. Waaruit de wethouder dus afleidde, dat er veel meer reden voor directe controle door den Raad was gekomen.. Aan den heer Kiein antwoordde hij dat zijn doel niet was om met de reorganisatie te bezuinigen, maar ten aanzien van overwegingen, in het college gevolgd bij de successieve voorstellen, was de wethouder niet sterk en lokte een scherpe repliek van den heer Klein uit. In tweede instantie verklaarde de heer Reinalda dat hij niet voldoen kon aan den eisch van den heer Loosjes om sans plys de onvolwaardige arbeiders maar meteen van den nieuwen dienst uit te schakelen- Zulk een houding zijnerzijds zou niet eerlijk zijn. Waarop de heer Loosjes zei, dat hij dan voor geen aanhangig principe-voorstel kon stem men. In deze impasse zat het debat, toen de heer Boes met een geniale formule redding bracht. Hij bouwde een brug. Waarvoor zijn kloven anders dan om overbrugd te worden? Helaas, vele blijven hardnekkig gapen. De heer Boes stelde voor om B. en W. uit te noodigen, met voorstellen te komen in den geest van de voorsteilen der SDA.P. tot in stelling van een dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon. Er was nog eenig verzet. Mr. Thijssen merkte op, dat dit practisch hetzelfde was als het voorstel van de meerderheid van B. en W„ en de SDA.P, zat in zichtbare span ning toen dr. Adrian nog een poging deed om de heele zaak aan te houden, „opdat B. en W. later met een uitgewerkt voorstel zouden komen". Maar daarvoor was, op het critieke en zeer onzekere moment, heelemaal geen steun. De heer Loosjes bleek tevreden met de subtiele formule-Boes, die voorstellen vroeg „in den geest" van Maatschappelijk Hulpbe toon. En het voorstel-Boes werd. tot groote vreugde van de S.D.A.P., met 21 tegen 18 stemmen aangenomen. Vóór links, tegen rechts. Waarbij de vreugde van de S.D.A.P. mij geenszins onbegrijpelijk voorkwam Vol schoonheid en rijkdom is onze taal, vol finesse zijn onze oud-sohoolopzieners, vol „glorious uncertainty" zijn de critieke mo menten der politiek. Er was in deze zitting verder alleen een quaestie van grondaankoop aan de Jan Gij- zenvaart, die eenig debat uitlokte. Ditmaal vond de S.D.A.P. den prijs te duur, en de r.K. pleitten voor den aankoop. De heer Reinalda achtte het noodig om erop te wijzen dat „sommige personen naar Gedepu teerde Staten gaan, als zij hun zin niet krij gen inzake grondaankoopen", daarmee een andere, vroegere zaak bedoelend. Hij erkende dat het hun recht was, maar of het ver standig was Dit punt scheen niet aan de orde. Evenmin was de samenwerking aan de orde, waarover wij bij de begrooting zooveel schoone woor den gehoord hebben. Blijkbaar zijn de S- D. A. P. en de R. K. op dit chapiter nog niet zoo heel ver gevorderd. Het debat inzake het Armbestuur maakte van den middag veel goed. R. P. DE VERVALSCHING DER DOLLARBILJETTEN. berlijn, 22 Jan. (VD) Sedert gerui- men tijd circuleerden, zooals wij reeds meld den, bij Duitsche banken en bankierskan toren valsche dollarbiljetten in groote hoe veelheid. De Berlijnsche politie heeft een nauwkeurig onderzoek ingesteld en alle sporen gevolgd, aangezien zij op het. stand punt stond, dat men hier te doen had met een grootsch opgezette en waarschijnlijk over meer landen verbreide onderneming. Het onderzoek leidde zooals wij schreven naar een zekeren Frans Fischer, alias Voigt. die inmiddels gevlucht was en die naar alle waarschijnlijkheid slechts lid was van een groote bende, die in heel Europa valsch geld verspreidt doch wier werkcentrale nog niet kon worden opgespoord. De valsch geld-centrale van de Berlijnsche recherche heeft thans vastgesteld, dat de valsche munters waarschijnlijk met verschil lende clichés werken en verschillende series drukken. De vervalschte biljetten dragen meestal de serienummers XII:L en IV.D. SCHOOLVEREENIGING „DIE RAECKSE". Op Zaterdag 25 Januari a.s. geeft de schoolvereeniging ,Die Raeckse" haar jaar lij kschen grooten feestavond in den Schouwburg a3n den Jansweg. Het 20-jarig bestaan der school (de HB.S. A.) zal gevierd worden met de opvoering van een kleine revue, Vliegtuig met 2000 kilo fijn ijs zal van Schiphol opstijgen als de mist optrekt. Belangrijk experiment van prof. Keesom en de heer Veraart. Men meldt ons uit Amsterdam: Woensdagmiddag werden op Schiphol in tegenwoordigheid van Prof. Keesom uit Lei den de voorbereidingen getroffen voor de uit voering van een zeer bijzonder experiment, een experiment nl., waarbij men zou trachten op zeer groote hoogte door middel van sterk onderkoelde ijsdeeltjes regen te verwekken. Het idéé is afkomstig van en uitgewerkt door den heer A. Veraart, te Rijswijk, die mede op Schiphol aanwezig was, genoemde heeren waren voorts vergezeld van een aan tal medewerkers uit Prof. Keesom's Natuur kundig Laboratorium te Leiden. Ook Prof. Keesom's zoon was van de partij. Te ongeveer halfvier werd een groot drle- motorig Fokker-vliegtuig de PH-AEH uit de groote K. L. M.-loods naar buiten ge reden, even later posteerden zich twee lilt Leiden afkomstige en voor het vervoer van ijs ingerichte vrachtauto's, naast de machine. Uit deze auto's werd onmiddellijk daarop een flinke hoeveelheid jute-zakken, welke een wit glinsterende stof bevatten, in het vliegtuig overgeladen. Toen wij een der helpers van den heer Veraart naar den inhoud dezer zak ken vroegen, deelde deze ons mede, dat hij bestond uit tot poeder gewreven ijs met een temperatuur van min 100 graden Celsius. Uit enkele zakken, welke nog op het plat vorm stonden, steeg een vrij dichte damp op; een chauffeur van een der vrachtauto's trok de bewondering der omstanders tot zich door een klontje sneeuw van min 100 graden Celsius in de hand te nemen, zonder dat hem dit ook maar eenigermate deerde. Waarna ook anderen zijn oogenschijnlijk van grooten moed getuigend voorbeeld volgden en lustig in den zak met den witten inhoud rond graaiden. Van Prof. Keesom vernamen wij, dat de PH-AEH naar Schellingwoude zou vliegen en dat in de nabijheid van het Marinevlieg kamp de inhoud der zakken op groote hoogte op de wolken zou worden uitgestrooid, waar bij de W. C. als „uitlaat" dienen zou. Van andere zijde vernamen wij voorts, dat in het Schellingwoudervliegkamp een aantal belangstellenden o.w. Prof. De Haas, uit Leiden, en verschillende directeuren van cul tuur- en andere maatschappijen bijeen gekomen was om de resultaten der proefne ming gade te slaan. Echter kwam op het laat-ste oogenblik de heer Thomson, stationschef op Schiphol, roet in het eten gooien. Geheel te goeder trouw en tegen zijn zin natuurlijk, maar daarom niet minder definitief. De heer Thomson deelde nl. mede, dat het in verband met den toenemenden mist absoluut onverantwoor delijk zou zijn, indien de PH-AEH de lucht in ging. weshalve hij zijn aanvankelijke toe stemming tot vertrek moest herroepen. De zakken werden daarop uit het vliegtuig weer in een der auto's overgeladen, terwijl het gezelschap te Schellingwoude telefonisch ge waarschuwd werd. De heer Veraart vertelt. Onmiddellijk nadat de vlucht was afgelast en de heer Veraart die tot dat oogenblik druk in de weer was geweest zich weer met andere zaken kon inlaten, hebben wij hem om een onderhoud gevraagd, dat hij ons in het kantoor van den heer Thomson bereid willig toestond. „U moet weten" zeide hij „dat ik als particulier gedurende een reeks van jaren verschillende studies op het gebied der lucht vaart gemaakt heb. ook de proefneming, welke helaas vandaag niet meer kan plaats vinden, is het resultaat van een langdurige studie. De voorbereidingen tot dit experiment naar u reeds weet het verwekken van neer slag uit de lucht zijn getroffen in het na tuurkundig laboratorium van Prof. Keesom te Lelden. In dit laboratorium is een hoe veelheid gewoon waterijs met behulp van vast koolzuur, vervaardigd volgens een pro cédé, dat wordt toegepast in de Centrale Am- moniakfabriek te Weesp, afgekoeld tot een temperatuur van 78 graden Celsius onder nul. Dit z.g. waterijs bestaat niet uit blokken of stukken, doch is geheel tot sneeuw geschaafd. Nadat het ijs eenmaal de temperatuur van min 78 graden bereikt had. is het door mid del van vloeibare lucht, welke in groote hoe veelheden gefabriceerd wordt in genoemd la boratorium. nog sterker afgekoeld. De tem peratuur van vloeibare lucht bedraagt 190 graden Celsius onder nul. met behulti daar van werd het IJs tot ongeveer 100 graden Cel slus onder nul afgekoeld. Od deze wijze heb ben wij bij elkaar tweeduizend kilozram fijn ijs van 100 graden Celsius verzameld, het welk. naar u gezien hebt, per vr»rtV«*auto van Leiden naar Schiphol is vervoerd. De bedoe ling is nu, dat wij met één of misschien ook met twee vliegtuigen zullen opstijgen en in de buurt van Schellingwoude, op de grootst mogelijke hoogte boven de wolken het ijs zullen uitstrooien. En door de koude-verwek- king én door de electrische lading van de met tamelijke snelheid dalende ijsdeeltjes, wil Ik trachten de wolken tot neerslag te brengen, zoodat het gaat regenen. U moet goed begrijpen, dat deze proef op bescheiden schaal bedoeld is en alleen wil aantoonen hoe later, wanneer er vliegtuigen van grootere afmetingen zullen zijn ik denk daarbij aan de DO. "V de mogelijk heid bestaat om over groote op^rv'akter neerslag te verwekken. U voelt wel van welk %en enorme beteekenis dit zal zijn voor stre ken, v""r groote hitte en droo'ri© heerschen. Ook verwacht ik, dat met deze methode mist zal kunnen worden verdreven, wat speciaal vc ons land van belang is, daarnevens zal zij kunnen worden toegepast als nieuw brand- bluschmiddel naast de bestaande, alsmede voor het verwekken van sneeuw in winter-' sportplaatsen. Ik verwacht, dat het tienvoudige van het uitgestort gewTht aan ijs zal neerslaan, dus dat. de tweeduizend kilogram ijs, welke :k meeneem, twintigduizend kilogram water verwekken. Hoe grooter het gewicht dus is. aat per vliegtuig aan ijs kan worden meege nomen en nu denk ik opnieuw aan de D O. X met zijn twaalf motoren des te omvang rijker zal ook de neerslag zijn. Tenslotte wil ik u er nog op wijzen, dat de enorme koude, welke nu in het laboratorium verwekt is, in zeer hooge luchtlagen wordt aangetroffen; in dit verband kan ik u mede- deelen, dat ik de verschillende werkwijzen gepatenteerd heb om de benoodigde koude stoffen aan boord van een vliegtuig te fabri- cecren. Een patent op de methode van re- genve-w-kking zelf is, gezien de verstrekken de ge'.olgen, bU welslagen, uiteraard niet mogelijk. Ik betreur het tenzeerste zoo besloot de heer Veraart het onderhoud dat de proef neming vanmiddag niet meer heeft kunnen plaats hebben: de schuld daarvan ligt bij Water?t-~t, waarvan de toestemming om ons olan uit te voeren, pas om twaalf uur af kwam. N"! is al mijn hoop op Donderdag ge vestigd. Mocht het experiment mislukken, dan verzeker lk u, dat ik het net zoo lang herhalen zal tot lk zekerheid heb! Ook heden geen proeven. Wij hadden hedenmorgen een onderhoud met den heer Thomson, stationschef van Schiphol. Ook vandaag zullen de proeven tot het verwekken van regen niet plaats kunnen hebben, deelde hij ons mede, daar het abso- h-'"f onmogelijk is met deze mist te vliegen. Op Schiphol heeft men haast geen uitzicht- Daarom wachten prof. Keesom, de heer Ver aart en hun helpers geduldig tot het weer c. klaart. Misschien zou er vanmiddag nog kans op zijn, misschien.... VERKEERSONGELUKKEN. Te ïleemstede. Op de Zandvoorterallee verloor de bestuur der van een luxe auto, door het afloopen van een band, het beheer over zijn stuur met het gevolg dat hij in botsing kwam met een uit de tegenovergestelde richting komende vrachtauto. Doordat beide auto's met geringe snelheid reden was de materiale schade niet groot. Persoonlijke ongevallen vonden hier bij niet plaats. Op den Heerenweg reed Woensdagavond de heer V., wonende te Amsterdam, met zijn auto tegen een boom. volgens zijn verklaring tengevolge van de verblindende verlichting van een uit de tegenovergestelde richting komende auto, die met een snelle vaart zou zijn doorgereden. Het 13-jarig zoontje van den heer V. werd daarbij licht verwond, ter wijl do auto zoodanig was beschadigd dat deze door een kraanwagen moest worden weggesleept. Het Belangrijkste. Het venoekken van regen. Een bijzonder ex periment op Schiphol. (pag. 1, le blad). Haarlem en Heemstede. De schadeloosstel lingen. (pag 2, le blad). De 20ste automobieltentoonstelling te Am sterdam. (pag. 2, 1© blad). Londen: Vlootconfercntie: Macdonald's boodschap. (pag. 1, 4e blad). Uit Haarlem's Gemeenteraad. (pag. 2, 4e blad). (Voor de laatste berichten zie men de 2de pagina van het Eerste Blad). ARTIKELEN, enz. R. P.: Uit den Raad. (pag. 1, le blad). J. C. P.: Om Ons Heen Wat kunnen ic\J doen voor het Nederlandsch Fabrikaat. (pag. 1. 2e blad). GROOTE WOORDEN. (Op een granieten bergwand in den staat South Dakota zal in enorme letters en 500 woorden de geschiedenis van de Vereenig- de Staten worden gebeiteld). Wij hebben wel een vaag Idee Van dertig eeuw geleden. Hoe toen de menschen leefden en Hoe dachten en wat deden. Maar onze kennis van dien tijd Toont hier en daar hiaten, Waarover de geleerden steeds Nog pro en contra praten; Men heeft zich toen niet afgetobd Er aandacht aan te schenken, Wat wij. het verre nageslacht Van hen wel zouden denken; Wij theoretlseeren dus En ondertusschcn wroeten Wij in den grond naar stukjes die Ons verder helpen moeten; Amerika, waar ruime blik En vooruitziendheid paren Wil nu het eigen nageslacht Die zware zorg besparen: In vijfmaal honderd woorden wordt Daar op een berg geschreven Hoe de Amerikaan van thans Zich sloeg door 't aardsche leven; Hoe wijs. hoe flink, hoe groot het deed. Dit nieuwe volk van helden. De fouten, die hij ook beging. Zal men wel niet vermelden; Een heele berg van hard graniet Moet men er glad voor schuren, Daar beitelt men dan letters in, Die eeuwen zullen duren: Het spreekt vanzelf, het letterbeeld Wordt ongekend reusachtig. Zooals het aan een land betaamt, Zoo rijk en groot en machtig; Wij hopen dat het nageslacht Dat dertig eeuw na deze, Bij het aanschouwen van dien berg Dat machtig schrift zal lezen, Niet zal besluiten dat het ras, Dat deze eeuw behoorde, Dc kwade eigenschap bezat Van louter groote woorden. P. GASUS. ARROND. RECHTBANK. UITSPRAKEN. Wegens het geven van verkeerde inlich tingen aan den curator na zijn faillietver klaring was tegen den winkelier L. H. uit IJmuiden gecischt 8 maanden gevangenis straf. Hij werd heden vrijgesproken. Verdediger was mr. dr. A. F. H. Schrcurs. De autobusondernemer S. D. uit Hoorn, die te Purmerend een schooljongen heeft aangereden waardoor deze een been brak en tegen wien f 40 boete, subsidiair 20 dagen hechtenis was geëischt werd veroordeeld tot f 25 of 25 dagen. B(j het Goederenstation aan de Westergracf goederenwagens. De tender en een der Hierboven êcn foto, kort na botste gisteren een locomotief tegen twee wagens liepen uit de rails en kantelden, dc botsing genomen

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 1