hockey. Apropos Ned. Hockey- en Baedy-JBond. DAMES-'HÖCKEY. Schaatsenrijden. KORFBAL. Ned. Korfbalbond HaarL Korfbalbond. ATHLETIEK. SCHERMEN. HENGELEN. 1—0 1—2 1—1 1—2 3—1 De Uitslagen. Westelijke afdeeling. Ie klasse. BloemendaalHilversum Togo—Amsterdam Haagsch Lyceum—M.H.C. H.O.CH.D.M. 2c klasse VictoriaH.O.C. n Victoria II—Leiden Haagsch Lyc. II—Togo n Promotiewedstrijd. AmersfoortAmsterdam n Kampioenscompetitie .Utrecht—Amsterdam HI 3c klasse. T Gooi ni—Oh Kay HB.S.Bloemendaal III KievitenAlkmaar Te Werve HTogo in Dordrecht n—Togo IV H.D.M. IllTe Werve Kieviten IIDordrecht Vict. Ill—Haagsch Lyc. Ill DAMES-HOCKEY. Overgangsklasse. HilversumB.D.H.C. II 2e klasse. Fit-O. K. B.D.H.C. IllAmsterdam II Laren—H.B.S. HI H.B.S.—H.L.C. II H.D.M. n—Rood Wit in DordrechtTe Werve Oostelijke afdeeling. lc klasse. EnschedéNijmegen ArnhemDeventer Upward—Zutphen w. n. o. 1—2 0—0 2—1 0—2 1—1 3—2 0—3 0—2 1—1 1—0 7—2 3—2 2—2 1—0 5—0* 4—1 0—7 EERSTE KLASSE. ges] 3. gew. gel. verl. pnt. v. t. H. D. M. 10 7 3 0 17 25-11 Haagsch Lyceum 10 7 2 1 16 31-9 Amsterdam 10 7 1 2 15 26-10 Hilversum 9 6 0 3 12 34-14 H. O. C. 11 4 3 4 11 21-14 M. H. C. 12 3 3 6 9 13-20 't Gooi 10 3 0 7 6 9-29 Bloemendaal 11 0 5 6 5 12-25 Togo 11 1 1 9 3 17-56 Haagsch Lyceum M. H. c. (1 -0) M. H. C. heeft het in Den Haag niet kun nen bolwerken tegen de Lyce'isten, maar zij heelt met eere verloren. M. II. C. trok met de volgende ploeg naar Den Haag: Katte (doel). Fraser. Deenik (achter). Rhodius. D. Brand, v. Citters (midden). Pot., Thate, Hubrecht, J. Brand, Hooft (voor). Na de bully ontwikkelt zich een snel en zeer enthousiast spel. De Lyceum-voorhoede onderneemt eenige goede aanvallen die ge leid worden door den rechtsuiterst Maas, maar vele van zijn goede voorzetten worden onderschept door de M. H. C.-backs, die alles onverbiddelijk retourneeren. De Musschen-voorhoede zit intusschen ook niet stil en onderneemt goed combineerend verschillende doorbraken, evenwel de Ly ceum-backs zijn evenals hun confraters aan den overkant in goede conditie: en tot scoren weten de Muschen het niet te brengen. Rust treedt in met on\%randerden stand Na rust wordt het speltempo nog hooger opgevoerd. Hooft en Pot geven uitstekende voorzetten, maar het binnentrio weet er geen gebruik van te maken. Dan komt er f plotseling een snelle doorbraak van het Ly ceum; Maas zet goed voor en Dupon schiet onhoudbaar voor Katte in (10). Musschen valt nog enthousiaster aan, maai de Lyceum-achterhoede, die buitenge woon goed speelde, geeft aan de M. H. C.- voorhoede geen oogenblik vrij spel en stuurt den bal weer naar haar voorhoede. De M. H. C.-verdediging laat zich echter niet meer verschalken, zoodat het einde komt met- een kleine overwinning voor het Haagsch Ly ceum. BloemendaalHilversum (14) Bloemendaal verschijnt met het volgende elftal: Berkhout (doel). Miller v. Czemicky, Donk (achter). Lakeman, Mr. Geyl, v. Steenwijk midden) P. Gunning, M. Gunning, de Keyzer, Eendenburg, André de la Porte (voor). In het begin gaan beide partijen gelijk op. De Hilversum-aanvallen zijn echter veel ge vaarlijker: de Bloemendaal-verdediging speelt weer voor wat ze waard is. De Bloemendaal-aanvallen veroorzaken aan de eveneens goede Hilversum-achter- hoede geen last. Toch slaagt Hilversum er in door toedoen van J. v. d. Hagen het eerste doelpunt te scoren. Bloemendaal valt goed aan, maar het wil niet lukken. Rust gaat in met 01. Dadelijk na den rust trekt Bloemendaal ten aanval en als P. Gunning van het mid den van het veld af den bal meeneemt, pas- seert hij verschillende tegenstanders scoort onhoudbaar in den bovenhoek (1 Hilversum laat zich niet onbetuigd scoort door een fout van den keeper no. 2. Geen vijf minuten hierna scoren v. d. Ha gen en van Lierop ieder nog een doelpunt. Hilversum gelooft het nu wel en bij Bloe mendaal is de fut er totaal uit. Het wordt nu een saaie vertooning; iedereen is blij, als het einde aangekondigd wordt. HilversumB. D. H. C. 2 (21) Wanneer de scheidsrechter aantreden blaast, stelt B.D.H.C. n zich als volgt op: H Andreas. A. de Vletter. I. Schnerr. F. de Roos. A. Kruger, K. Taylor, Tillema, L. Warmelink, B. Venema. G. Coblijn, I. Rijnders. Dadelijk is Hilversum veel sterker: toch weet B.D.H.C.'s verdediging, voornamelijk de keepster, doelpunten te voorkomen. Het sa men».pel van B.D.HC. laat nogal te wenschen over; na 20 minuten maakt het goed com- bineerende Hilversum er 10 van uit een scrimmage. Bloemendaal geeft nu beter partij; rust gaat in met 10. Na de rust heeft Bloemendaal het goede spel te pakken en moet Hilversum hoofd zakelijk verdedigend spelen. Dan gaat de voorhoede van Hilversum er snel van door en brengt den stand met een mooi schot op 2—0. Toch is BD.H.C. steeds sterker; tien mi nuten voor 't eind wordt haar zwoegen be loond door een mooien goal van L. Warme link. Nu wordt 't spel aan'beide kanten min der en met 21 voor Hilversum komt 't einde. B. D. H. C. 3Amsterdam 2 (10) D. II. C. III ontving Zondag met he volgende elftal het sterke Amsterdam H: H. Ketelaar, L. van Aken, G. Rigbers, L. Bosschart, C. Lamp, E. Leendertsz, T. Hokkink, K. Brinkmann, D. Volbeda, H. Vos, W. Voet- Reeds direct pakt B. D. H. C. III flink aan. Verschillende aanvallen worden onderno men, die echter dank zij goed werk van de Amsterdamsche keepster, geen resultaat op leveren. Daama komt Amsterdam opzetten; maar ook de verdediging van Bloemendaal is op haar post. Langen tijd gaat het spel dan heen en weer, tot Mej. Volbeda den bal krijgt toegespeeld en na een f raaien rush den gal der gasten weet te doorboren (10) Kort daarna breekt halftime aan. Ook na rust wegen de partijen tegen el kaar op. Beide elftallen werken hard om verandering in den stand te brengen, maar het lukt niet, zoodat het einde van dezen eenthousiasten fedstrijd, die op uitnemende wijze door J. v. d. Stadt geleid werd, met een verdiende overwinning van Bloemendaal komt. (10). Europeesch kampioenschap hard rijden. Te Nidaros hadden Zaterdag de schaats wedstrijden om het Europeesch kampioen schap hardrijden plaats. De resultaten op de 500 M. waren als volgt: l. Ballangrud 44.9 sec.: 2. Pedersen 45.4 sec.; 3. Staksrud 45.6 sec 4. Baroe 45.8 sec.: 5. Van der Scheer 46.1 sec.; 6. Holtung 46.1 sec.; 7. Larsen 46.1 sec.; 8- Hooftman 46.4 sec.: 9. Lindboe 46.4 sec.; 10. Andersen 46.6 sec.; 11. Nygrecn 47,1 sec.; 12. Hottran 47.9 sec..: 13. Lindberg 47.9 sec.; 14. Anderson 48.1 sec.; 15. Carlsen 48.2 sec 16. Stenbeck 48.2 sec.; 17. Pronk 48.7 sec.; 18. Heiden 50.6 sec (gevallen). 5000 M.: 1. Ballangrud 8 min. 35.1 sec.; 2 Stenbeck 8.38.3; 3 Heiden 8476; 4. Carlsen 8 52 5; 5. Staksrud 8.536; 6. Van der Scheer 9.04; 7. K. Andersen 9.01.9; 8. Aherson 9.10.6; 9 Larsen 9.11-110. Nygrcen 9.12.1; 11. Ilol- ting 9.15.9: 12. Lindboe 9.17.1: 13. Lindberg 9.19.1; 14. Hottran 9.12-5: 15. Pedersen 9.26.7; 16 Barce 9.26-9; 17. Pronk 9.28; 18. Hooft man 9.33.7. Toen het resultaat bekend werd. dat Hei den derde was geworden werd de Neder- landsche vertegenwoordiger door de Noor- sche officials hartelijk gelukgewenscht. Zondag werden voor de Europeesche kam pioenschappen de 1500 M. en de 10.000 M verreden. De tijden gemaakt op de 1500 M waren als volgt: Ballangrud 2 min. 20 9, Pedersen 2 min 29.4, Staksrud 2 min. 22.9, van der Scheer 2 min. 25.9, Nugren 2 min. 30.2, Hottran 2 min. 31.6, Lindberg 2 min. 31.2. Andesen 2 mfn. 31. Karlsen 2 min. 28.6, Holtung 2 min 29.9. Larsen 2 min. 30.8. Lindboe 2 min. 30 4 Hooftman 2 min. 29.2. Anderson 2 min 28.8 Stenbock 2 min. 28 7, Pronk 2 min. 34.4, Hei den 2 min. 27.6. De tijden gemaakt over de 10.000 M. wa ren als volgt; Ballangrud 17 min. 47 sec.. Pedersen 19 min. 55,3. Staksrud 18 mfn. 2.2.. Van dei- Scheer 18 min. 44.7, Nugren 18 min. 593. Xandbers 19 min. 3-4, Andersen 18 min. 49.8 Karlsen 18 min. 8.5. Holtung 19 min. 8.9: Larsen opgegeven, Lindboe 19 min. 17 4 Hooftman 19 min. 32.1. Anderson 18 min. 54.2 Stenbeck 17 min. 50.6, Pronk 19 min. 12.6, Heiden 18 min. 9.3. Het totaalklassement is als volgt: 1. Bal langrud 196.73, 2. Staksrud 200.70, 3. Sten beek 203.13. 4. van der Scheer 205.00, 5. Karl sen 205 35, 6. Heiden 207.07, 7 Anderson 207-10 8. Holtung 209.10, 9. Nugren 209.34. 10. An dersen 209.98. 11. Lindboe 210.11, 12. Lind berg 211.38, 13. Pedersen 211.63, 14. Hooft man 212.10 en 15. Pronk 214.60. de Het concours te San Remo. Zaterdag werden de partijen van achtste ronde gespeeld. Aan de Tel. ontleenen w de volgende uit slagen: Kmoch wint van Grau. Nimzowitsch wint van Araiza. Maroczy wint van Romi. Aljechin wint van Tartakower. Monticelli verliest van Rubinstein. Yates verliest van Colle. Spielmann verliest van Ahues. Vidmar remise met Bogoljubow. De stand luidt thans als volgt: Aljechin 71/2 p.; Rubinstein en Nimzo witsch elk 512 p.; Ahues 5 p.; Tartakower en Vidmar elk 4 1/2 p.; Yates, Boguljubow, Colle en Kmoch elk 4 p,; Spielmann en Ma roczy elk 31/2 p.; Grau en Monticelli elk 2 1/2 p.; Araiza 2 p.; Romi 11/2 p. Overzicht. ADVENDO I KAMPIOEN. Zondag werd Advendo I kamuioen van haar afdeeling door met D.E.D. gelijk te spe len. Gelet op de resultaten, tot noe toe in de competitie behaald, kunnen de Haarlem mers met vertrouwen de promotiewedstrijden tegemoet gaan. Onze geiukwenschen! Haarlem liet het weer leelijk liggen in Pur- merend, door met 1—3 te verliezen. De Haar lemmers staan nu gelijk met K.Z. n. Het zal nu vechten worden om van de onderste plaats af te blijven. S. V. I kon zich de IJmuidenaars van het lijf houden door met 10 te winnen. B. E. P.Haarlem (31) Haarlem heeft weinig plezier gehad van de verre reis naar Purmerend. Met 3—1 bleef B.E.P. in de meerderheid, waarmede de plaats die Haarlem nu op de ranglijst inneemt, ta melijk benauwd wordt. Aangezien geen scheidsrechter verschenen was. wordt met goedvinden van beide par tijen onder leiding van den heer Van Lohui- zen begonnen. De strijd gaat aanvankelijk gelijk op met beide partijen om beurten iets in de meer derheid. zoodat het onzeker is wie het eerst succes zal hebben. Dit blijft dan ook voor- loopig uit. Baay heeft pech als een goed schot van de mand naast gaat, terwijl aan den anderen kant Kooiman zeer gevaarlijk blijkt, doch deze speler wordt met succes door v. d. Velden bedwongen. Het eerste punt komt aan de zijde van B.E.P. als uit een al- gemeenen strijd om den bal een der dames onder den paal vrij komt en haar club de leiding geeft. Spoedig daarop vergroot Kooiman den voorsnrong. <20). De vakwisseling lijkt eerst gunstig. Als Haarlem uitgooit lost mej. Botti met den eersten bal, die in haar aanval komt. van grooten afstand een mooi schot dat doel treft. (2—1). Door dit succes aangemoedigd komt Haar lem opzetten. De nieuwe B.E.P.-aanval is minder gevaarlijk, dan de vorige, die wordt door de Haarlem-verdediging- goed bedwon gen. Beide partijen zijn om beurten in den aanval, doch gedoelpunt wordt er niet meer. t-to kort voor het einde, als B.E.P. met een der vele schoten succes heeft en de neder laag van Haarlem tot een voldongen feit maakt. Advendo—D. E. D. (1—1) ADVENDO KAMPIOEN! De gastheeren hebben een invaller, terwijl de gasten een heer missen. De zwart-witten zijn direct in de meerder heid, maar gladheid van terrein en bal, be nevens de strakke wind zijn oorzaak, dat goed samenspel onmogelijk is. De gasten hebben voorloopig niet veel in te brengen; het Advendo-middenvak speelt geregeld goed door. maar in den zwart-wit- ten-aanval profiteert men niet genoeg van het spel der dames. Vlak voor rust zendt mej. D. Lodder een mooi schot in, maar de wind haalt het uit de mand terug. Na de hervatting komen de gasten fana tiek opzetten. Van der Zwaag speelt hier een vlugge partij. Bij Advendo vlot het samenspel nu niet erg; vooral in den aanval gaat het slecht, waar een der dames den bal geregeld mist of voorbij laat gaan. Plotseling neemt D.E.D. de leiding, als in de zwart-witte-verdediging een der heeven den bal in de handen van Van der Zwaag plaatst. Deze benut zijn kans op mooie wijze. (0—1). Dit prikkelt de gastheeren; spoedig is de achterstand ingehaald, wanneer mej. N. Lodder handig den bal in de mand doet ver dwijnen. (11). De nieuwe aanvallen stellen alle pogingen in het werk om het winnende puntje te ma ken, maar als de scheidsrechter voor de laat ste maal fluit, zijn de puntjes eerlijk gedeeld. Advendo is dus kampioen van haar af deeling geworden. Sport Vereent-Zilvermeeuwen (10) De Santpoorters hadden hun uitwedstrijd tegen de IJmuidenareix met 25 verloren. Zondag hebben ze getoond, geen herhaling daarvan te willen. Met vier invallers werd de strijd aange bonden. Na een kwartier scoorde Hand graaf met een mooi schot. IJmuiden kwam toen feller opzetten, doch S.V. hield stand. Het middenvak heeft daarvan een ruim aandeel gehad, terwijl de aanval heel vaak uitstekend doorbrak, Rust 10. Na de rust hetzelfde spel. In het veld wogen partijen goed tegen elkaar op, beide aanvallen hadden vaak bijna succes. Een paar schoten van Ketman sprongen op den rand van de mand. Het laatste kwartier was S.V. sterker, voor al door zijn middenvak dat geen bal onbe twist doorliet en in die periode bijna alles retourneerde. Het einde kwam dus met 10 voor S- V. die deze twee punten uitstekend gebruiken kan. Sport Vereent 2D. S. V. 2 (00) D.S.V. verscheen met een sterke ploeg, zoo- dat het zich liet aanzien, dat ze met fiinke cijfers zou winnen. De forsc'nere D-S.V.'ers aren hun tegenpartij meestal de baas. Met moeite hield S. V. stand, hoewel een paar vinnige aanvallen genoteerd konden worden. Na de rust was echter het aspect van den trijd anders. S. V. raakte ingespeeld en gaf best partij- De beide verdedigers hielden echter stand, zoodat, met 0—0 deze inderdaad prettig ge speelde wedstijd eindigde. George Carpentier. Sedert het opheffen van de afdeeling bok sen der Haarlemsche Krachtsport Vereeni- ging, bestond in Haarlem geen boksclub van naam meer. Donderdag 16 Januari j.l. is de boksclub „George Carpentier" opgericht. De ze Vereeniging zal te beginnen mot heden, eiken Maandag een oefenavond houden in het gebouw „Ólympia". Instructeur is de heer G. Brugglnk, die indertijd ook reeds was van „Bombardier Wells". Jaarvergadering K. N. A. U. Zondag werd in Den Haag de jaarverga dering van de K.N.A.U. gehouden. De bestuursverkiezing had het volgend re sultaat: J. Moorman, voorzitter. J. G. A. Strengholt vice-voorzitter; secretaris-penningmeester de heer A. Pijper. Herkozen werden de heeren Van der Ven. Huizinga, Ribbels, Westerveld en De Jong, terwijl in de vacature Vuyk werd gekozen de heer Westerling. De Technische Commissie ziet. er als volgt uit: H. Vuyk voorzitter, E. H. Huizinga secre taris-penningmeester. en leden; van der Lee, Westerveld. van der Klooster. De Thompsonbeker werd uitgereikt aan den heer W. A. Deenen, terwijl tot eereleden werd benoemd; W. A. Deenen, J. M. Hardeman, J. W. Meyer, G. KeUenbach en H. Vuyk. Een zwemrecord. De Duitsche recordhouder rugzwemmer Kuppers heeft dezer dagen op wedstrijden te Bremen zijn eigen nationaal record op 200 M. rugzwemmen teruggebracht van 2 min. 40.7 sec. tot 2 min. 39.7 sec. Deze jeugdige zwemmer is een van de groep Europeanen, die de Amerikanen ern stig beginnen te bedreigen in hun wereldre cord monopolisme. De leerlingen beginnen de leermeesters te evenaren, zooals wij reeds eerder meermalen hebben aangetoond en Kuppers, die eerst twee jaar aan wedstrijden deelneemt, is een van de besten dier leerlin gen. Het lijkt ons niet te gewaagd te voor spellen, dat hij de toekomstige wereldrecord houder is, de capaciteiten van Kojac, Laufer c.s. ten spijt. Zijn nieuwste tijd is thans nog slechts negentiende seconde slechter dan het wereldrecord van Laufer. Amerikaansche zwem- tournée. Maar nu wij het toch terloops weer hebben over die zwemverhouding tusschen het nieu we en het oude werelddeel, moeten wij er vol ledigheidshalve aan toevoegen, dat de reeds lang in de pen zijnde tournee van Ameri kaansche zwemmers door Europa in den zo mer van 1930 de werkelijkheid nadert. De Amerikaansche zwembond heeft, naar wij zoo juist vernomen hebben, zijn zegen gegeven en men kan nu de ploeg samenstellen, in de verwachting dat voldoende Europeesche ste den de niet geringe financieele eischen dezer „amateur" ploeg zullen aanvaarden. Het lijkt waarschijnlijk dat de ploeg zal bestaan uit Kojac, Spence, Laufer. Crabbe en Zorilla. Kojac is met Laufer de ster van het gezel schap. Men herinnert zich zijn overwinning te Amsterdam in de Olympische honderd meter rug in den wereldrecordtijd van 1 min. 8.4 sec., sindsdien reeds weer door hem (maar ook door Laufer en Kuppers) verlaagd tot 1 min. 8.2 sec. Bovendien zwemt Kojac de honderd meter vrij in precies een minuut. Laufer is in den vrijen slag tot hetzelfde in staat en ook kan hij 200 Meter afleggen in 2 min. 12 sec. Crabbe. de zwemmer van de roemruchte Hawaiï-eilanden is het sterkst op de 1500 Meter, maar ook op de 400 Meter is hij slechts even boven wereldrecordtijd. Spence. een zwemmer, die het geheele jaar door Amerika pleegt te toeren, van de eene zweminrichting naar de andere, is de beste Amerikaansche schoolslagzwemmer en overi gens in staat 100 Meter vrij in 60.6 sec. af te leggen. In dit laatste nummer werd hij te Amsterdam in 1928 derde. Zorilla, de sensa- tioneele Argentijnsche winnaar van de Olym pische 400 Meter is sindsdien Noord-Ameri kaan geworden. Hij is natuurlijk de matador op den genoemden afstand maar tevens de grootste concux*rent van Crabbe op de 1500 Meter. Als dit vijftal inderdaad de x-els maakt, dan valt- er voor de Europeesche landen afzonder lijk weinig tegen te beginnen. Ons geestes oog ziet duels tusschen Arne Borg en Crabbe. Kuppers en Laufer, Barany en Kojac, Taris en Zorilla, maar over de geheele linie gere kend moeten de Amerikaxxen zegevieren. Wij zien echter met meer clan gewone belangstel ling de pogingen tegemoet, die zeker aange wend zullen worden, om Europa tegen Ame rika te doen uitkomen in een wisselslag of vrije slag estafette met verschillende afstaxx- den. En dan zou een Amerikaansche ploeg samengesteld uit Kojac, Laufex% Spence en Crabbe het nog wel eens hard te verduren kunnen krijgen tegen de Europeanen Arne Borg, Barany, Taris en Wanie. Dat zou de moeite waard zijn om te gaan zien, maar ik vrees, dat wij er in Nederland niet op behoe ven te rekenen. Overigens staat Amsterdam nog wel op het reeds gemaakte programma. De Amerikanen vertrekken 27 Augustus xxit j New-Yox-k en treden dan achtereenvolgens op te Parijs. Barcelona. Nice, Genua, Milaan, Bologna. München, Maagdenburg, Berlijn, Keulen, Brussel. Amsterdam (25 en 26 Octo ber), Budapest, Praag, Londen. Maar zal Amsterdam de 2000 gulden per dag betalen? IJshockey. Heden vangen te Chamonix de wedstrij den om het wereldkampioenschap ijshockey aan. Zij zullen tot Zondag duren. Twaalf landen nemen er aan deel, waaronder Ne derland schittert door afwezigheid. Het is ook inderdaad beter dat een landje met een klimaat als het onze en niet in het bezit van een kunstijsbaan zich buiten zulke kampen houdt. Het is niet moeilijk te voorspellen, wie in. deze wedstrijden den titel zal behalen. Ten zij er vele wonderen geschieden, zal Car.ada het wel op zijn sloffen winnen, waarschijn- lijkvoor Zweden. IJshockey is in Canada feitelijk d e natio nale sport. Wij kunnen ons daar zoo geen voorstelling van maken, maar gedurende het seizoen dat van 1 November tot 1 April duurt, is bij de groote wedstrijden in Toronto en elders een publiek van tienduizend menschen niet ongewoon. Er zijn in dat groote en koude land niet minder dan 20.000 amateur ijshoc keyers en buitendien spelen 44 beroepsploe- gen geregeld in de voor hen bestemde com petities. Reeds sinds een maand toert er weer een Canadeesche ijshockeyploeg in Europa en deze heeren hebben in de zestien wedstrijden, in dit korte tijdsverloop gespeeld, niettegenstaande het voortdurende reizen, tusschen Londen, Berlijn, Weenen enz. xxiet alleen geen enkele nederlaag geleden, maar 145 doelpunten verzameld tex-wijl him eigen doel slechts 11 keer werd getroffen. En dit is verre van de sterkste ploeg die Canada op de been kan brengen, Het zijn eenvoudig ne gen studenten van de Universiteit te Toron to. die wel zin in zoo'n reisje hadden. Dus verwacht maar geen verrassingen van dat wereldkampioenschap te Chamonix. Wegenveiligheid. Sinds jaar en dag zijn in ons land en el ders zijwegen verduidelijkt door de boornen op de hoeken te voorzien van een breeden witgekalkten band. Wanneer de nacht nog donker is en de snelheid van auto of motor rijwiel groot, is deze aanduiding wel eens on voldoende en de Duitschers hebben naar iets nog doelmatigers gezocht. Zij rneenen dit ge vonden te hebben door het aanbrengen rond om de boomen van een phosphor uitstralen- den ring, hetgeen natuurlijk de zichtbaar heid zeer vergroot. Het is een goed idee, dat zeer zeker sterk tot de veiligheid op vele we gen zal bijdragen. Alleen zal nog moeten worden afgewacht of de phosphor geen na- deeligen invloed heeft op de booir Luchtvaartrecords. De Internationale Luchtvaax-t Federatie heeft eenigen tijd geleden besloten orde te scheppen in de eindelooze reeks wereldre cords per vliegtuig. Afstand, duur. hoogte en snelheid waren weer onderverdeeld in re cords met betrekking tot het aantal passa giers, de doodgewicht belasting en de vex-- schillende typen van vliegtuigen en tenslotte was er in den chaos geen weg meer te vin den. De Federatie heeft eenvoudig door al die onderverdeelingen een streep gehaald en zoo het aantal records ter erkenning terug gebracht tot vijf, die thans als volgt zijn toe- ;ewezen. Duur: Dale Jackson en Forest O'Brien (Amerika) 420 uur 17 minuten (met brand stofbijvulling tijdens de vlucht). Afstand op afgemeten traject: Costes en Codos ((Frankrijk) 8029 K-M. 440 Meter. Afstand in rechte lijn: Costes en Bellonte (Frankrijk) 7905 K.M. 140 Meter. Hoogte: Neuenhofer (Duitschland) 12739 Meter. Snelheid: Orlebar (Engeland) 575 K.M. 700. Een imposante lijst! Van der Klaauw wint den Hooiberg beker. De jaarlijksche wedstrijden om den Hooi berg beker (houder W. B. van Dullemond), zij ïx een groot succes geworden door de or- I ganisatie van de Haarlemsche Schermclub. Om tien uur reeds vingeix deze wedstrijdexx aan met 21 deelnemers, die ondergebracht werden in drie poules van 7. Er wordt getrokken oixx 4 treffers. Hoofd secondanten zijn de heeren Brouwer, Schel le vis exx Sluyters. Voor de Haarlemsche schermclub waren velen niet opgekomen; over bleven de.heeren G. F. Aanstoot, Stef- fens en Van Tienhoven. Het gelukte aan beide laatsten niet om zich in de demifinale te plaatsen. Het zijn jonge krachten, die het wedstrijdschermcn nog moetexx leeren. Aanstoot plaatste zich üx de demi-finale exx was goed op dreef, vooral zijn goed geplaatste voorhouwen vie len op en verrasten menig schermer. De demi-finale werd geschermd op twee loopers eix bestond uit 12 schermers, daaruit wérd de finale geformeerd door 8 schermers, die om het kleinood moesten strijden. Nu de sterkste schermers overble ven, kregen we goed werk te zien; eigenaar dig was. dat deze acht heeren elkaar in kracht heel weinig oxxtliepen, de laatste partij zou eerst de beslissing brengen. Onder de beproefde leiding van den heer W. Brdüwer, wex-d te ruim drie uur begonnen, nu wordt er geschermd om 5 treffers. Da delijk zat de spanning er in. Mr. Dullemond. die in de belde voorrondes zoo goed op dreef was en onbedreigd wist te winnen, was in de finale zichbaar vermoeid: het leek er niet naar dat hij dit jaar den beker zou weten te behouden. Zeer spannend was de partij Dul- demondSjei-p, welke door Dullemond na veel moeite met 35 werd gewonnen, doch tegen Aanstoot moest hij het onderspit del ven. Aanstoot leidt eex-st met 3dan komt Dullemond er beter in en het wordt 33. Aanstoot wint tenslotte met 53. Eeni gen tijd leidt Stijnders van de Incassobank; met vlugge schreden gaat hij naar de over winning. doch hij verliest van zijn club genoot Sjerp. Ook Schevicoven blijkt een struikelblok. De linksschernxende Nieuwenhuyzeix schermt een goede partij vooral zijn riposten zijn ge vaarlijk. Dan komt er een moment, dat Stijnders, Sjerp en v. d. Klaauw gelijk staan met ieder vier gewonnen partijen exx ieder heeft nog één partij te schenxxen. Wie zal overwinnaar worden? Stijnders begint met een verlies- partij; hij heeft dus geen kans meer. Sjerp verliest dan vaix Weber en is ook uit de running. Weber heeft eveneens vier winstpartijen. De laatste partij v. d. KlaauwAanstoot zal dus de beslissing moeten brengen. Wint Aanstoot dan zal er barrage plaats moeten hebben tusschen de vier genoemde heeren. Onder groote stilte wordt de match be gonnen en hoewel Aanstoot goed partij geeft en in de demi-finale zelfs van hem gewon nen heeft, moet hij toch in v. d. Klaauw zijn meerdere erkennen, zoodat er een eixxde kwam aan deze geanixxxeerden wedstrijd. Van der Klaauw krijgt- den Hooiberg-be ker een jaar in zijn bezit. Hij is lid van den Haagschen Schermbond en kreeg een zilve ren bekertje als persoonlijken prijs, evenals no. 2 exx no. 3; de overige f malisten ontvixx- gen een medaille. De uitslag was als volgt:' 1. v. d. Klaauw 5 gew. p. 24 treffers. 2. Weber 4 gew. p. 22/31 treffers. 3 Sjerp, 4 gew. p. 22/30 treffers. 4. Stijnders 4 gew. p., 27 treffers. 5. Schevicoven 3 gew. p., 26 treffers. 6. Dullemond 3 gew. p. -28/26 treffers. 7. Nieuwenhuysen 3 gew. p. 28/25 treffers. 8. Aanstoot 2 gew. p. 30 treffers. „De Dageraad" te Heemstede. Bovengenoemde vischdub hield Zoxxdag- nxorgen een onderlingen wedstrijd op baars in de Ringvaart onder Sassenheim. De vangst was vrij groot. De uitslag was als volgt-: 1 C. v. Norden. 2 H. v. d. Braak. 3 Jac. Schoo, 4 Jan Schoo, 5 T. v. Mens, 6 Th. Kamp. 7 J. v. Slooten. Extra prijzen werden gewonxxen door C. v. Norden en Jan Schoo. Des avonds had de prijsuitrei king plaats ixx café Van Slooten. Het zwemfeest van H. V. G. B. Het bestuur van H.V.G.B. kan niets anders dan optimistisch gestemd zijxx ten aanziexx van het op 13 Februari a.s. in Stoop's Bad te houden zwemfeest. De reeds nu binnen gekomen inschrijvin gen en de animo van de zijde van het pu bliek, getuigen van veel belangstelling. Het groote adspirantennummer zal eexx le vendig en aantrekkelijk begin vorxxxen, waar bij de spanixing verdeeld zal zijn tusschen de deelnemertjes in het water en ouders op den wal. Feller dan ooit zal gestreden worden om den Dr. Merens-bekêr. De houdster van het zeer begeerde kleinood, de estafette ploeg van het Gemeentelijk Lyceum zal in die van het Kexxnenxer Lyceum een geduchte con currente ontmoeten, waarbij een overwinning voor de laatste niet denkbeeldig is. In de nationale nummers, zullen o.m. de kampioensploegen van H.V.G.B. de club-eer te verdedigen hebben en voor de eerste maal in Haarlem starten. Alles bijeen genomen zal er op 13 Februari op zwemgebicd veel tc genieten zijn in-Stoop's bad.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 12