MOTORISCHE IMPRESSIES AGENDA PASTOR SEB. KNEIPP's HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 27 JANUARI 1930 TWEEDE BLAD dan andere, omdat er geen cardan onder zit. Maar veel zie Ik er niet in." Wij bewonderen Bulck, Delage, Itala, Nash, Cadillac. La Salle. Rochet-Schnaider, Panhard-Levassor. Mercédès heeft een kilo metervreter gewrocht, die den indruk geeft voor 9'10 uit motorkap en voor 1/10 uit wie len en een knus klein tentje te bestaan. Ge tweeën ^an men zich daarin in snelheids- zwij meling verliezen. HET FAILLISSEMENT VAN HET CARLTON-HOTEL. Vooruitzichten zeer ongunstig. EEN PASSIEF VAN DRIE MILLIOEN. INGEZONDEN MEDEDEELINGEt k 60 Cl*. p«r regeL Uercidit met Piccolo. door R. P. Met teekeningen van HERMAN HEUFF. Toch hebben nog altijd de Europeesche wagens de mooiste carrosserieën. Ik ontmoet een importeur van Amerikanen, die het mij glad toegeeft, en het niet verklaren kan. Het blijft een raadsel. De importeur-van-Ameri kanen localiseert het probleem alleen wat nauwkeuriger. Hij zegt: „Het zit bij de Fran- schen. De Franschen beheerschen de car rosserie: de subtiliteit van lijn, de slankheid van vorm, de elegance. Ze weten het in Amerika, ze zien het zelf. en ze kunnen het niet nadoen. Waarom? U zegt dat ze Fran- sche carrossiers hebben laten overkomen om voor hen te ontwerpen, dat lukte ook niet? Best mogelijk. Het is een ingewikkeld psychologisch raadsel, met practlsche mid delen breng je het nooit tot oplossing." Dan pakt- hij meteen maar uit over de Pa- rijsche Salon de 1' Automobilie, waar veel koo pers meteen hun nieuwen wagen betalen en erin wegrijden, en benijdt den Franschen dit systeem. Bij ons is het onuitvoerbaar. Rijbewijzen, wegenbelasting, soesah zonder eind, het idéé luxe-artikelWie vindt een auto nog een luxe-artikel? Alleen de fiscus... Ernstige beschouwingen uit den kring der deskundige mannen heb ik ook nog ruim schoots gekregen over de moordende con currentie der Europeesche fabrieken, die veel te talrijk zijn en het op den duur tegen de Amerikaansche overmacht zullen moeten af leggen als zij niet gemeenschappelijk front maken, als zij niet tot normalisatie in ban den en onderdeelen overgaan, Inplaats van in alles verschillende maten en modellen toe te passen, als zij op den duur niet afzien van het euvele tariefmurenstelsel, dat hen thans op de been moet houden Maar deze serie indrukken is niet be stemd voor lange uitweidingen over zulke zware, overigens al eerder te berde gebrach te onderwerpen. Beurscrisis-gevolgen? De mannen-met-de-motorgezichten zijn nogal optimistisch. Het zal wel meevallen, meenen zij. Vooral met de kleine wagens. De auto is immers een noodzakelijk gebruiks artikel geworden, een levensbehoefte.en is de Haagsche anecdote van dezen tijd niet: „zullen wij vandaag naar Scheveningen rij den, of biefstuk eten?".... Slul...ten! galmt door den Ral tunnel. Wij vertrekken zonder autobezitter ge worden te zijn, ofschoon vele importeurs zich hoopvol tot ons gericht hebben, van f 2000.- tot f 12.000.- optimisme toe. Mocht u dat ook overkomen, beschouw het dan niet als een compliment aan uw kapitaalkrach tig uiterlijk. Denk aan het groote maar fu neste systeem onzer dagen: Afbetaling. Buiten vinden we de tram toch verwerpe lijk na dit alles, en nemen een ratelende taxi. HET JUBILEUM VAN ST. RAPHAëL. KINDERFEEST EN AVONDFEEST. Zaterdagmiddag was het feest voor de kinderen der leden van „St. Raphael", de ju- bileerende R.K. vereenlglng van Spoor- en Tramwegpersoneel. Ruim 400 kinderen vul den een groot gedeelte van de zaal van ge bouw St. Bavo, niet alleen door hun aanwe zigheid maar ook met hun luidruchtige vroolijkheid. De heer Moser, de voorzitter sprak tot hen een welkomstwoord. Het was de taak van professor Antoninl om de kinde ren bezig te houden en hij heeft die taak op uitstekende wijze waargenomen. Vooral, toen hij den kinderen eenige zijner toeren ver klaren ging, zooals het verdwijnen van vin gerhoeden en een gulden uit een zakje. Wij kunnen ons voorstellen, dat de kinderen thuis pogingen zullen hebben ondernomen tot het geven van een kleine demonstratie! August, de sprekende pop won het hart der kinderen door zijn grappige antwoorden. Door de welwillende hulp van een aantal dames kon een ruime tractatie worden rond gediend. Van de feesten is dit voor de kinde ren niet het minst geslaagde geweest. En ook het tweede avondfeest werd een succes. Het duo Schmidt trad op met eenige humoristische stukjes, o.a. een, waarin de heer Schmidt in vier rollen optreedt, daarin op waardige wijze bijgestaan door zijn echt- genoote Tula di Vista. De moderne heksen meester E. Bresser bracht het publiek in ver bazing door zijn verbluffende toeren. Het woord werd nog gevoerd door het hoofdbestuurslid den heer Koster, die in welgekozen woorden de jubilarissen huldig de. welke 25 jaar hun krachten aan de orga nisatie gegeven hebben, de heeren Van der Eem, Van Emmerik, Donse, Glas. Marchand, Hoekstra, Paschier. Wint. Zethof, Zwarter, Colpa en Lippens. De voorzitter, de heer De Rooy reikte de diploma's uit en bracht dank aan de feestcommissie. Nog werd hulde ge bracht door den heer Gsers, voorzitter der afdeeling Tram, welke afdeeling door een misverstand had ontbroken bij de officleele huldiging. Hiermee werden de jubileumsfees ten besloten. Heden- MAANDAG 27 JANUARI Schouwburg Jansweg „Rose Marie" 8.15 u Stadsschouwburg: Abonn. voorstelling 3e serie. „De Groote Reis", 8 uur. H B. S. voor Meisjes, Krocht. Volksuniver siteit. Cursus prof. W. v. d. Pluym 8.15 uur Gem Concertgebouw. Volksconcert Doops gezind Zangkoor. „Die Jahreszelten" o. 1. v Jac. Zwaan. 7.30 uur. Palace. „Submarine". Tooneel: The Joh® Alex Brothers. 8.15 uur. Luxor-Theater: „Musette", Tooneel: Pol- ly-Dassy Co. en Renore en Partner, 8.15 u. Rembrand-Theater: „Mahasoetji". Tooneel; The Franklin Co-, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 28 JANUARI. Schouwburg Jansweg. Vioolavond Frits Kok, Ellen Kok, 8 uur. Gem. Concertgebouw. Feestconcert Doops gezind Zangkoor. „Die Jahreszelten", o. L v. Jac. Zwaan, 8 uur. Het Blauwe Kruis. Oude Groenmarkt Volksuniversiteit. Dr. J. S. Bartstra. ..De Vre- desgedachte in den loop der eeuwen", 8.15 u Bioscoopvoorstellingen. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags toegang vrij. Cabaret Modern. Nieuw programma. Velsen: Raadhuis, Gemeenteraad. 7 uur. Amsterdam: R. A. I.-tentoonstelling 10—5 en 8—10 uur. De plek waar de Monte Cervantes ver ping. De kust van Vuurland is voor dc scheepvaart hoogst gevaarlijk In den inzet, kapitein Theodoor Dreyer, die zijn zinkend schip, ondanks de smeekbeden van de ojjicieren niet wilde verlaten en den dood in de golven pond. Kal! Het klinkt als een strijdkreet van een negerstam, en past dus heel aardig ln ons tijdsgewricht. Een mooi. modern woord. Er zit ook iets in van den rau- wen gil van een klaxon, afgezonden op wie belend zigzaggende juffrouwen-op-fietsen. Ik ga naar den Rai!, zeg je, met een tütroepteeken. Heuff en ik begeven ons derwaarts als lee- ken. Dus: zooals vrijwel iedereen. Alleen de mannen-met-de-motorgezichten, die op de stands heerschen, hebben er verstand van. En als je ze over elkaar hoort -praten, krijg je den indruk dat er bij hen ook nog wel wat aan haperen moet. In elk geval zijn er veel gradeeringen in hun motorverstand. Maar het publiek weet er vrijwel niets van. In mijn eerste jeugd was dat anders. Toen verkeerde de auto in opkomst, en was zeer onvolmaakt. Onze heele generatie was ver vuld van carburateurs, bougies, cardans en versnellingen, zooals een vorige in stoom machines en locomotieven gezwelgd had en een latere in radio-rage zou ontsteken Flus Sa change, plus c'est la même chose. Maar als iets eenmaal volmaakt is, betee- kent hij meteen 't einde van zijn technische populariteit. Je koopt een auto, en het ding rijdt, want het is goed. Ze zijn allemaa. goed. Ik zeg dit niet omdat dit een neutraal dagblad is, want het onderwerp heeft met godsdienst of politiek niets uitstaande. Neen. ik zeg het op gezag van een der deskundige motormannen, die het mij verzekerde te midden van zijn eigen blinkende wagens, nadat hij een vergeefsche poging had ge daan om er ons een te verkoopen. Met breed armgebaar duidde hij ze aanal de Packards, Lancia's, Citroëns, Cadillacs, Fords, Voisins, Minerva's e tutti quanti, die in blinkende kleurenpracht den wijden, lan gen tunnel van de Rai! vullen, en herhaal de: „Ze zijn allemaal goed. Er bestaan geen slechte automobielen meer.' Hoe koop je een auto? Ik zal het je zeggen. Zie je die dame daar, die die motorkap laat oplichten? Zie je het teleurgestelde gezicht van dien agent, die 'm oplicht? Weet je waarom hij teleurgesteld is? Dat de dame den motor wil zien, be /ijst dat ze niet van plan is te koo- pen. Zij verveelt zich, of weet niet meer wat zij zoo gauw zeggen moet. De motor interes seert haar heelemaal niet; zij weet immers het verschil niet tusschen een zuigerstang en een cardan-as! Neen, dat wordt niets! Die verkooper zou een goede kans maken, en dan ook een heel ander gezicht trekken, als zij vroeg of het bloemen vaas je niet rechts inplaats van links kon „gemaakt" worden. Dat is het! Je verkoopt een bloemenvaasje met een auto eromheen. Wil je er staaltjes van? Te kust en te keur voorradig. Ik heb zelf eens een wagen van negenduizend gulden bijna niet verkocht, omdat de knoppen van de portieren zwart waren inplaats van vernikkeld, en de cliënt durfde niet te vragen of dat veranderd kon worden zonder prijsverhooging. Ik voelde wel dat er ergens een groot bezwaar school, maar kon 't zoo gauw niet raden. Nog net bij tijds redde inspiratie mij. Zie je? En een ander was bezig een Chrysler te verkoo pen. Toen de kooper en zijn vrouw er zes maal geweest waren, alle kleuren en asch- bakjes en bloemen vaasjes veranderd waren, en de koop eindelijk gesloten was, belde de man nog eens op en zei: „Da's waar ook. Ik vergat u nog iets te vragen. Is het eigenlijk een vier- of een zescylinder? Ik heb gasten, en die wouen het weten Zoo kóóp je auto's. En hoe dank je ze af? Je kent natuurlijk het verhaal van dien man, die je z'n oude vriendje ergens tot midden op de verlaten hei reed, en het daar liet staan, wegsloop, zonder om te kijken Een jaar later ging-ie kijken, in z'n blinken den nieuwen wagen, om te zien of het oude vriendje er nog was, en vond tweehonderd oude vriendjes Enfin, da's oud. Maar laatst is het ge beurdnee, waarachtig, het is gebeurd. dat een man die een nieuwe auto kocht te gen zijn leverancier zei: neem m'n ouwe maar mee, en verkoop 'm voor een prikje Die leverancier nam het ouwe ding op sleep touw achter zijn eigen auto, maar onderweg begon het hem te vervelen en hij dacht ..Ik ben eigenlijk wel mal" of zooiets, en sneed het touw door, en reed verder.Wat zeg je? Nee, ze weten niet. wat er van dat ding geworden is. Wie kan het wat schelen?.... Kan ik u niet een kar leveren? Dit laatste tot Heuff. Ik ben kunstschilder. Oh, neemt u me Nee, waarachtig niet. Je weet nooit wat Je nog eens overkomt zei Heuff. en wij namen afscheid van mijn motorischen vriend, naast wien ik in lang-vervlogen ja ren op school zat. Toen vosten wij beiden in „De bsllo Gallico", en waar heeft het toe ge leld? Hij verkoopt automobielen en ik schrijf in de krant tegen den oorlog. Dat is, om zoo te zeggen, nou de „differentiatie" des le vens. Geen onderwijs-hervormer kan die bijhouden. Citroën laat een chassis, aan twee stan daards opgehangen, in zijn lengte-as elec- trisch rondwentelen. Een kinderachtig-klem electromotortje houdt de „boulevard-luis in deze merkwaardige beweging. Vlak er onder draait een miniatuur-chassis, van speelgoed-afmetingen, op dezelfde manier, Die exposant heeft fantasie, maar de actie van de volwassen boulevard-luis doet je den ken aan een permanent auto-ongeluk, kras se bijdrage voor de Maandagsche rubriek. Willys daarentegen, Willys zonder Knight of Overland erbij vermeld, laat een completen wagen op een draaischijf rondtollen. Wij dolen verder tusschen de stands, be landen in een zijhal vol tractors, vracht wagens en omnibussen en raken bepaald ge ïmponeerd door een bus-voor-31-passagiers, op Krupp-chassis. Een vervaarlijke kolos. Als die verkocht mocht worden en op onze smallere wegen gaan daveren, zal berm- vlucht de eenige uitkomst zijn als je hemont moet. De teekenaar stelt zich op en schept de griezelige sensatie van het naderende monster, met drie exposanten loerend over zijn schouder. Aldus: Naderend Krachtmonster. Om weer in evenwicht te komen, bezich tigen we de Baby Austin, een ukkepuk van 79 effectieve paardekrachten. Heuff leunt met zijn arm op het dak, en peinst. Ik kniel, en beschouw het interieurtj e. Het heeft vier zitplaatsen. Dat wil zeggen: het is als ge knipt voor een zeer slank en zeer klein echt paar zoo net op de militaire maat met twee kinderen die niet willen groeien. Het is het automobieltje dat stiekum tusschen de lange beenen van den verkeersagent door glipt, en door den duren man in de kolossale auto, die er in een queue naast staat, voor aschbak wordt gebruikt. U kent die Life- mopjes wel. Het is ook het type dat Punch in een badkuip plaatst, terwijl mevrouw door de deur roept: „Wacht even, ik ben nog be zig met Baby te baden"een en ander onder het opschrift: „Beeld van modern, kinderloos huwelijk". Eén importeur heeft een coort piccolo, in een vuurroode uniform met een vuurrood petje en een plumeau aangesteld, die niets anders te doen heeft dan voortdurend het blinkende lakwerk en nikkel stofvrij houden. Het is de eerste dag, en de piccolo is nog ijverig, maar de zwarte spatborden maken hem al dol. Hij begint te merken dat het stof, dat hij van rechts-voor opjaagt, zich reeds op links achter heeft neergezet eer hij daar arriveert, en bij toenemende activiteit hardnekkig bij rechts-voor blijft. In een piano-winkel moet het nog hopeloozer zijn. Austin's Baby. Een Amerikaansch en een Europeesch merk hebben beide een belangrijke nieuwig heid, namelijk voorwiel-aandrijving. Ik word nu technisch; de meesten uwer zullen dit overslaan. Mijn motorische vriend-van-zooeven heeft mij gezegd, dat hij er niet veel in ziet. U zult, met het scepticisme dat van dezen tijd is, opmerken dat hij vermoedelijk geen van beide merken levert, en dat is inderdaad zoo. Maar als je gezamenlijk in je jeugd geleden hebt onder de litteratuur van Virgilius en de bewapeningsstatistieken uit „De bello Gallico", dan legt dat een defensief verbond, en op later leeftijd licht je elkaar objectief en naar beste weten in. Ik vertrouw hem dus. Hij zegt ..Het- zwaartepunt is teveel naar vo ren verplaatst. Ik geloof dat die wagens, op een gladden weg, in een bocht, met de ach terwielen zullen gaan slippen. Ze moeten geneigd zijn tot zwaaien. En die ingebouwde constructie is lastig bij voorkomende repa raties. Ze zeggen wel dat een motor beter kan trekken dan duwen, maar daar hecht ik al heel weinig aan. Ja, nou ja, 't is waar dat ze die wagens nog lager kunnen bouwen INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cu. p*r regel. BEROEMDE BORSTCARAMELS, thans volgens origineel recept ook in Nederland gefabriceerd, door N. V. j. C. KLENE Co., zijn overal verkrijgbaar a 10 cent per doosje. Probeert deze aangenaam smakende en geneeskrachtige caramels. 12 Zaterdagmorgen had te Amsterdam de verificatie-vergadering plaats van de in Oc tober failliet verklaarde N.V. Exploitatie Maatschappij „Nereide" (Carltonhotei te Am sterdam). De lijst van crediteuren werd met goed keuring van de aanwezigen niet voorgelezen, daar alleen dit voorlezen eenige uren in be slag zou nemen. De rechter-commissaris mr. G. W. Thöne deelde mede dat er enkele be twiste vorderingen zijn, nl. van de firma Bruynzeel's Vloeren, de Century Trust, Cla- sing en Co. te Berlijn en J. Mohrman. Deze betwiste vorderingen zullen voor de derde Kamer der Amsterdamsche Rechtbank op 26 Februari behandeld worden. Een door de curatoren samengesteld zeer uitvoerig rap port werd daarna voorgelezen. Dit rapport behandelt de geschiedenis ran het Carlton hotel van de oprichting tot op heden. Het totaal der getaxeerde activa bedraagt aan roerende goederen f 238.899. De opbrengst van de onroerende goederen die met het oog op de daaraan verbonden kosten nog niet getaxeerd zijr. zal naar de meening van de curatoren de hypotheek waarmede het on roerend goed belast is thans in resto 1 658.000 niet te boven gaan. Wat de passiva betreft bedragen de prefe rente vorderingen 623.327. de concurrente vorderingen bedragen 670.495. Het totaal passief bedraagt met de hypothecaire schul den en interesten f 3.001 563. De vooruitzichten voor de crediteuren ach ten curatoren zeer ongustlg. Overwaarde van het onroerend goed kan wel als uitgesloten worden beschouwd Op het grootste deel van onroerend goed kan het recht van preferen tie worden uitgeoefend. Men zal zich geen groote illusies behoeven te maken van het geen van de aanwezige goederen betaald zal blijken. Het totaal-concurrent passief zal een millioen overschrijden, daargelaten dat hy pothecaire crediteuren nog voor een tekort op hun vorderingen als concurrent credi teuren opkomen.. De uitkeering van concur rente crediteuren zal hoogstens enkele pro centen kunnen uitmaken. Een voorloopige commissie, door curatoren uitgenoodigd hun terzijde te staan, werd benoemd tot een definitieve commissie. De vraag kwam nu aan de orde: moet het bedrijf worden voortgezet of moet tot liquidatie worden overgegaan. Curatoren stellen voor dat de Maatschappij Terra Nova het hotel zal koopen voor 1.984-255. De hypotheekhouders met inbe grip van Terra Nova zullen daarmee hebben afstand gedaan van alle verdere vorderingen en zullen bovendien nog 15000 bijdragen in de boedelschuld. Terra Nova en de hypo theekhouders kunnen vorderen 2-281.919. Wanneer niet tot verkoop zal worden overgegaan zal tot veiling moeten worden overgegaan. Curatoren raden dit om de groote kosten ten sterkste af De heer Van Amerongen zegt namens de commissie van crediteuren dat te laag is ge taxeerd en meent dat vellen beter is dan ver koopen. De heer Goudeket vraagt namens curatoren machtiging zoolang geen beslis sing is genomen over de kwestie veiling of verkoop het bedrijf te zullen voortzetten tot uiterlijk 1 Maart. Voor dien tijd zal een be slissing moeter» vallen. De gevraagde mach tiging werd verleend. Jhr. Mr. D. A. W. VAN TETS VAN GOÜ- DRIAAN OVERLEDEN. Op 85-jarigen leeftijd is Zondag in Den Haag overleden Jhr. mr. Dirk Arnold Willem van Tets van Goudriaan. Jhr. van Tets van Goudriaan promoveerde in 1870 aan de Universiteit te Leiden tot doctor in de rechten op proefschrift „De na tionaliteit van personen en goederen naar het oorlogsrecht". Van 18841894 was de thans ontslapene buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Constantinopel. Later buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Berlijn en minister van Buiten- landsche Zaken. HET HAARLEMSCHE VUIL. OVER HET STORTEN VAN VUIL BIJ DE MOOIE HEL. Zaterdag werd ten Raadhuize te Half weg door het gemeentebestuur van Haar- lemmerliede c a. ingevolge de Hinderwet ge legenheid gegeven om bezwaren in te bren gen tegen het verzoek van het gemeentebe stuur van Haarlem, om op een terrein aan de Mooie Hel een bewaarplaats voor vuilnis en bagger op te richten. Er bestond veel belangstelling. De heer Allard had als regent van het Hofje van Heer Pleter Kodde te Haarlem be zwaar tegen inwilliging van het verzoek, om dat de eigendommen van dit Hofje veel last van overwaaiend papier, stof enz. zullen hebben en daardoor in waarde zullen dalen. De huurder van het aangrenzend terrein, N. v. Warmerdam, uitte het bezwaar, dat zijn tuinland waardeloos zal worden, vooraj als Haarlem ook de compost er op zou bren gen. De heer Van Warmerdam en 12 an deren hadden tevens schriftelijke bezwaren Ingebracht. De heer Walkeuter te Haarlem lichtte de reeds schriftelijk door de Haarlemsche Jacht-Club ingediende bezwaren mondeling toe. De Mooie Hel is zoo langzamerhand de eenige gelegenheid in den omtrek van Haar lem geworden waar de zeilsport kan worden beoefend. Wat de Kaag is voor Leiden. Is de Mooie Hel voor Haarlem. De aanwezigheid van een vuilnisbelt op de oevers van de Mooie Hel zal veel stank en stof veroorzaken tot groote schade voor dc zeilsport. De heer P. H. Vink bracht bezwaren in na mens den Vereenlgden Blnncnpolder. De Lagedijk, die niet enkel publieke weg is, maar tevens waterkeering, zal door de zware vuilnisauto's van Haarlem worden stukge reden. De heer L. v. Warmerdam, die op korten afstand van het terrein woont, vreesde groo te schade voor de openbare gezondheid. Wethouder Biesheuvel brengt namens het gemeentebestuur van Haarlemmerliede ca. bezwaar in. In de eerste plaats betoogde hij, dat dit verzoek niet onder de Hinderwet valt, omdat het geen handels- of nijverheids- onde-nemlng is, zooals bij een arrest van den Hoogen Raad is uitgemaakt. Meenen Ged. Staten de vergunning wel te moeten verleenen, dan dient als voorwaarde te wor den gesteld, dat aanvoer van vuil alleen in de wintermaanden mag geschieden en dat het vuil onmiddellijk na storting met een laag zand moet worden bedekt. De zitting werd door een Inspecteur van den Haarlemschen Reinigingsdienst als be langstellende bijgewoond. Na afloop deelde hij aan de reclamanten mede, dat het de be doeling van Haarlem is enkel in den winter bij gesloten water vuil op dat terrein te brengen. Dit bleek ook uit het interview dat wij met den directeur der reiniging den heer A. van Driel hadden. Daarvoor verwijzen wij naar ons nummer van Zaterdag.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5