HUISVLIJT 'AUTO Voor de kleintjes Het verdwaalde Taxlxondje. RAADSELS RUILRUBRIEK Zelf een auto te maken is geen kleinigheid, zullen jullie denken, we laten dat liever aan Ford over. En toch gaan we 't doen. We zuilen haar echter geheel van triplex in elkaar zetten, 't Is geen gemakkelijk werk stuk en ik moet je eerlijk bekennen, zelf heb ik haar niet gemaakt. Het model, dat je in de Tijdingzaal kunt bekijken, is ontworpen en vervaar digd door één der trouwe rubrlekers. Hulde voor dit kranig stuk werk. Probeer jullie nu eens met alle mo gelijke aanwijzingen, die ik in dit en de volgende artikelen zal geven, deze auto na te maken. Figuur I is een zijaanzicht van den wagen. Hier zijn geen maten bij aangegeven, doch ze geeft je alvast eenig idee, hoe hy wordt. We beginnen met den bodem (zie Jig. 2) Hiervoor nemen we een plankje van 50 bij 20 c.M. (dikte van t hout 5 m.Men zagen dit uit langs de dikke lijnen. De rechthoek jes, die we uitzagen, benutten we later voor de spatborden. Onder den bodem timnieren we balkjes van 2 c.M. breed en 2.5 c.M. dik Het ach terbalkje komt 4.5 c-M. van den achterkant, het voorbalkje 3 c.M. van den voorkant (zie fig. 2). De ge arceerde randjes op deze teekening geven de plaats aan, waar we later de carrosserie en de motorkap bou wen. De onderdeelen hiervan behan del ik een volgende keer. We zullen nu nog de wielen ma ken. Hiervoor gebruiken we triplex van 8 m.M. dikte De middellijn be draagt 11 c.M. In 't midden zagen wc een gat, waar een flinke schroef ruim door kan. We teekenen 1.8 c.M. van den rand een cirkel voor de band. De volgende week beginnen we met de carrosserie. We hebben dan de teekeningen van dit artikel nog noodig Bewaar die dus goed. WANDLAMPJE. In mijn artikel over 't wandlampje wordt gesproken van een elleboog- fitting. Van verschillende zijden be reikt mij de vraag, waar die ver krijgbaar is. De electricien D. Schou ten. Kamperstraat 44 heeft deze fit tingen in voorraad. z Rustenburgerlaan 23. 6. Do leg-puzzle, die je hier ziet ls nu eens opzettelijk voor de kleintjes onder onze lezers en lezeresjes ge maakt. Niet dat hij zoo heel gemak kelijk is hoor. maar hij ls toch niet zoo erg moeilijk, zie je. Hoe liet moet, weet je misschien al, maar lk zal het voor de zekerheid nog eens zeggen. Eerst knip je het geheele vierkant langs het lijntje uit. Is dit klaar, dan moet dit vier kantje op een stukje dun karton of in ledsr geval stevig papier warden geplakt. Vervolgens moeten al de zwarte stukjes worden uitgeknipt, zoo netjes en zorgvuldig mogelijk, natuurlijk. Nu kan het eigenlijke werk begin nen. De stukjes worden tegen elkaar gepast, net zoo lang tot men er een paar heeft die precies tegen elkaar passen. Zoo handelt men met alle stukjes, totdat er geen eentje meer over is. 't Figuur dat dan ontstaan is, zal blijken ecu kerk te zijn. Op dit plaatje zie je een tekkel zitten oftewel een tax-hondje. Met dit. diertje is iets zeer onaangenaams gebeurd. Je moet weten, dat hij een zeer nieuwsgierig beest is en nu is hij van ochtend, toen hij met zijn baas aan het wandelen was, een park ingeloopen om eens overal rond te neuzen en te kijken of er iets van zijn gading was. Wel hoorde hij den baas roepen en ook hoorde hij zijn fluitje en het knallen van den hondenzweep, maar daar stoorde hij zich niet aan. Hij zag net een prachtige mooie laan, die aan het eind volgeplant stond met lekkere kluiven. Tenmin ste, dat scheen zoo te zijn, want het waren geen planten. Het waren alle maal korte en rechtopstaande din gen, zoodat het in het geheel niet zoo vreemd was, dat het hondje meende eindelijk de beroemde klul- ven-tuin te hebben ontdekt. Er gaat n.l. in de hondenwereld een fabel, dat de kluiven ergens in een tuin groeien. Vandaar ook, dat honden op straat bijna altijd met den neus langs den grond snuffelen. Dat doen zij in de hoop den kluiventuin te zullen vinden Onze tax vloog dus het paadje af, maar weldra kwam hij tot de ont dekking, dat het geen kluiven waren, die hij gezien had. Het was slechts een verzameling van korte cactus plantenJammer voor tax hè? Maar hü gaf den moed n:et op. hij zocht vlijtig door en hoopte steeds maai-, toch nog den kluiventuin te zullen vinden Helaas hij vond hem niet en toen hij eindelijk aanstalten wilde maken om zijn baas weer op te zoeken, kwam hij tot de ontdekking dat hij den weg kwijt was. Hij holde wel langs duizend paden maar den in gang van het park kon hij niet meer terug vinden. Daar zit hij nu en treurt Wie helpt het hondje er nu weer uit? Om dat te doen moet Je met een potloodje langs al de paden van den tuin eaan om op die manier het pad te vinden dat naar buiten leidt. Probeer het eens! Het is een moei lijk werkje, maar ik wensch Je veel succes! ZOEKPLAAT JE. Hier is een kabouter, die met zijn vriend verstoppertje speelt en zoo als je ziet gebruikt hij een padde stoel als buut-paal. Zooeven heeft hij de handen voor de oogen weg genomen en hard geroepen: „een, twee, drie, ik köóööoöööóöm!" Nu kijkt hij om en hoopt natuurlijk zijn vriend dadelijk te zullen ontdekken. Maar dat komt anders uit, want de andere kabouter heeft ^ich schitte rend verstopt: hij is nergens te vin den. Alles in den omtrek is stil en rus tig. Een paar hooge boomen staan wijsgeerig aan den rand van het bosch, waar de kabouters eigenlijk wonen. En door de kruinen der boo men waait een heel zacht windje. Een paar vroolijke wespen gonzen luid en vliegen zigzag over de lage welde-bloemen. Een paar ranke li bellen genieten ook al van den heer lijk moolen dag. Zoo is er van alles te zien, behalve.... de andere ka bouter. Waar zit hij dan? Ach, toe, helpen jullie onzen vriend onder den pad destoel even. Kijk goed uit, dan ben lk er zeker van dat je den onzicht bare gauw zult vinden....I AL TE GOED „Eind goed, alles goed," zei de pro fessor en hij gooide den inktkoker in plaats van den zandkoker over zijn schrift. Oplossing: Hoeveel jongens zijn er met vacantie? Er zijn acht jongens zichtbaar, maar bovendien zijn er ook nog acht Jongens onzichtbaar, zoodat er in totaal zestien dien dag vrij hebben en uitgegaan zijn. Waar de acht on zichtbare jongens zijn zal ik je even zeggen: Een staat er buiten het plaatje, maar zijn schaduw kunnen wij nog zien. Een ligt er achter den boomstronk want wij zien zijn voeten. De leeraar geeft aan een jongen een flesch, dat is duidelijk te zien, dus hier hebben wij er nog één. Een jongen is in den afgrond af gedaald, kijk maar naar de belde an dere jongens die hem nakijken en het touw vasthouden. Twee jongens spelen met een vlag, Wij zien de vlaggen uitsteken. Een jongen speelt met een vlieger en een is er met een luchtballon. In totaal dus: acht onzichtbaar. IDeze raadsels zijn Ingezonden floor Jongens en Meisjes, die Onze leugd lezen.) Iedere maand worden onder fle beste oplossers vier hoeken verloot. AFDEELING I (Leeftijd 10 Jaar en ouder.) 1. (Ingez. door Teekenaarster.) Mijn geheel ls de naam van een beroemd man uit onzen tijd en be staat uit 16 letters. 1 15 4 is een verkorte jongensnaam. 2 7 8 1 is een waarschuwende uit roep. 16 13 14 is een inham in een muur 4 10 5 6 zit in een kous. 12 13 11 8 komt voor bij 't voetbal- Spel. 9 7 16 is een voorzetsel. 3 1 1 3 is een jongensnaam. 2. (Ingez. door Vergeet mij nietje.) Ik besta uit 35 letters en ben een rijmpje, dat dikwijls aan den muur hangt. 8 18 33 is een boom. 10 17 ls een voegwoord. 4 34 13 is een jongensnaam. 20 32 24 15 komt uit een schoor steen. 20 14 11 ls een verkorte meisjes naam. 9 35 27 18 6 16 25 is een heerlijke vrucht. 28 is de negentiende letter van het alfabet. 5 21 25 ls een lidwoord. 1 2 3 en 21 22 23 is twee. 30 29 27 15 is niet heel. 19 31 22 7 12 22 23 zijn hemelli chamen. 11 13 14 12 is een verkorte meisjes naam. 16 17 15 16 17 Ls aan vele huizen. 20 21 22 23 is niet een. 24 25 26 27 28 29 is geen rust. 32 33 34 35 is gele kleurstof. 3. (Ingez. door Zangvogeltje.) Ver borgen Rubriekertjesnamen. a. Wie is Ria Hylts? - b. Wie is Mimi Takesoep? c. Wie is Lien Kaap? d. Wie is Lotje Vio? e. Wie is Go Eltjevzang? f. Wie Ls Riek Freddon? g. Wie is Lena Breistertjebl? h. Wie Ls Ber Eroo? 1. Wie is Co Mia? j. Wie is Jet Redoemneppop? 4. (Ingez. door Pioenroos) Zet achter heerlijke bloemen Iets, wat aan elke deur iii. En daar ach ter een verkleinwoord, dan krijg je Iets. dat nog bloem moet worden. - 5. (Ingez. door Verpleegstertje.) Verborgen meisjes- en jngensna- men. a. Daar kan niemand bij komen. b. Ik ga driest voorbij dat lee- lijke vrouwtje. c. Ik zeg: riet groeit alleen bij slooten. d. Ma, riep U mij? e. Ja. neem je mijn boek mee? 6. (Ingez. door Timoreesje.) Verborgen rivieren. a. Vind jij bananen lekker? b. Voor het loket stond een heele rij, net schoolkinderen. c. Ga je mee naar het ijs, Elly? d. Neem je me mee? e. Dit is geen berk, Els, het ls een beuk. f Daar hebt ge u leelijk vergist. g. Jullie moet lief zijn met elkaar, niet schelden. h. Zusje sloeg met haar lepel in de pap. AFDEELING II (Leeftijd 9 Jaar en Jonger.) 1. (Ingez. door Juffertje Wildzang) Strikvragen. a. Waar was de Koningin, toen ze het licht uitdeed? b. Hoe schrijf men levende mui zenval met drie letters? c. Het vliegt zonder vleugels, Het fluit zonder mond, Het breekt zonder handen. d. Ik ken een nuttig appeltje, Het is zoo wonderklein Het is mij 't dierbaarste van al, Wat zou dat toch wel zijn? 2. (Ingez. door Sprinkhaantje.) Met p ben ik een vrucht. Met t ben ik kleverig. Met 1 kom ik van de koe Met v kom ik van den vogel. Met b ben ik een viervoeter. Met h heb ik maar twee voeten. 3. (Ingez. door Moeders grootste Hulp.) Ik ben een groot sterk dier van 4 letters. Onthoofd me en ieder stelt prijs op me. 4. (Ingez. door Ballenbreistertje.) Verborgen schuilnamen. a. Wie is Dora Kopje? b. Wie is Leen Dekibouwer? c. Wie is Da Wen? 5. (Ingez. door Draaitol) ALs het regent, ga ik open, Als de zon schijnt, ga ik dicht. Langs een stokje voort te loopen, Daartoe ben ik steeds verplicht. 'k Heb van binnen een geraamte Losjes hangt mijn vel erom. Maar het spant zich in den regen En trekt al mijn ribben krom. 6 (Ingez. door A. B. C.) Vul de puntjes in mot klinkers dan krijgt ge een bekend spreekwoord. L ngz ,.m m..r z.k.r. Raadseloplossingen De raadseloplossingen der vorige week zijn: AFDEELING I. 1. Moppentrommel. 2. Sneeuwklokje. 3. Maartensdijk. 4. Na gedane arbeid ls goed rus ten. 5. a. Borstel, b. een spiegel, c. Kaai mannen. 6. Arbeid adelt. AFDEELING II 1. a. Wie het grootst is. b. de spij ker van je schoen, c. Tot het midden d. Om zijn kin. e. de schoorsteenve ger. 2. Gouda, Woensden, Joure Boxstel 3. Krimpenerwaard. 4. Waal. 5. Lemmer. 6. Boterham. Goede oplossingen ontvangen van: Rita Hofstede 5 De kleine Violist De kleine Vogelvriend 6 Zonnestraal tje 5 Knutselaar 3 Mimi Pocsekat 6 Wenda 4 Poesen moedertje 6 Rood kapje 6 Roodhuid 5 De kleine Koop man 6 Juffertje Wildzang 6. Juffertje Schrijf graag 6 Verpleeg stertje 6 Doctor Mystero 6 Rlka v. d. Stad 6 Joop v. d. Stad 6 Ballenbrei stertje 6 Kerstroosje 6 Amlco 6 Zangvogeltje 6 Goudsbloem 6 Moe ders grootste Hulp 4 Alba 6 Droom koninkje 6 Moeders kleinste 6 Tram bestuurder 6 Papavertje 6 Hardloo- per 6 Herfstkindje 6 Viooltje 5 Doornroosje 6 Annie P. 6 Kleine Stoffeerder 6 Zeeuwsch Boerinnetje 6 Katuil 6 Karei I, Graaf Lodewijk 6 Bloze Kriekske 6 Nellie L. 1 Bab belkous 3 De Woudlooper 6 De k'.ei- ne Kapitein 6 Damiaatje 6 Zomer- bioempje 6 Het Timoreesje 5 Sprink haantje 6 Krielkip 5 Piet Hein 5 Dicky Durf 5 Rozenknopje 6 Gras pieper 6 Pioenroos 6 Tilburgertje 6 Roodwangetje 6 Don Frederik 6 Korstjesknager 6 Rangeerdert.je 6 Teekenaarster 5 Theeroosje 6 Knut- selaartje 1 Kleine Voetballer 6 Goudelsje 6 Appeltje 6 Appelmootje 6 Bloemendaalstertje 3 Violetta 6 De kleine Bouwer 5 Poppenverpleeg- stertje 5 Blauwoogje 5 Vergeet mij nietje 6 Sneeuwklokje 6 Zevenster 6 Obione 6. WILLY MULDER, 2e Vooruitgangstr. 13 heeft 5 kamerplantenplaatjes, de nummers 20, 33, 36 66 77. Van Dros- te's Album Indiè 1 plaatje, 2 Rlnso- bonnen, 6 Roodbandplaatjes. 31 Coe- lingsplaatjes en 2 Hoe heet die vo gel? Dit alles wil zij ruilen voor Coe- lingsbonnen, Scholtensbonncn en 1 plaatje Kamerplanten no. 32. Als WENDA uit de Ruilrubriek nog geen groote Texelplaat letter I heeft mag zij die bij Willy komen halen. M. NIESTEN, Marnixstraat 3b heeft 16 Van Nelle's koffiebonnen. 4 Haas-azijnplaatjes, 12 Ter Wee's theebonnen, 4 de Beukelaarsomsla gen, 39 Hlllcbormen (voor geschen ken) 2 Hag-wapenzegels, 6 plaatjes Hoe heet die vogel? 16 Mecobonnen. 4 Pieinesbonnen. 24 Smith's theebon nen, 8 Tieleman en Drosbonnen, 5 Haustbeschuitbonnen, 2 Adamaspun- ten, 4 Miss Blanchepunten. 1 Rood- bandplanten, 1 Leupenplaatje, 1 Texelplaatje, 3 pl. Bloemen ln Onzen Tuin, 7 groote platen Kamerplanten, 17 kl. Kamerplantplaatjes. 8 Sickesz- wapens, Ze wil die graag ruilen voor Sunlightstrookcn, Vlmcartons (1 te gen 2) en Rlnsobonnen, Luxbonnen (1 tegen 1). Na 6 uur 's avonds is ze thuis RUBRIEKERTJES-LIJST. 796. K. Oomen, oud 14 jaar, L. Boogaardstraat 34. 797. Rita Hofstede, Molijnstr. 23, oud 7 jaar. 798. Gerrit Schipper, Spaarnho- venstraat 49, 7 Jaar. FEBRUARI-WEDSTRIJDEN Laat ik nu eens met de kleintjes beginnen. Dat zijn dit keer de jon gens en meisjes beneden de 10 jaar. Zij moeten eens probeeren, hoeveel woorden zij kunnen maken uit het woord: SPROKKELMAAND. Je weet wel, zoo wordt Februari wel genoemd Nu wil ik jullie een klein beetje op weg helpen. Je begint met de s. sok sokken Sam enz., vervolgens de p por pok pokken enz. dan de r. rok, rokken, rek, enz. Er mag geen letter in de woorden voorkomen, d:e niet in 't. woord sprokkelmaand staat Dus geen b, c, f enz. Ook mag een letter niet meermalen voorkomen, dan in 't woord sprokkelmaand. Dus de s, p, r enz maar éénmaal. De drie kinderen, die de meeste woorden ge vonden hebben, krijgen een boek in prachtband. Denk er om. dat onder je werk naam en leeftijd moet staan. 1 Maart moet het werk in mijn be zit zijn. Voor de ouderen geef lk ditmaal een reLswedstrljd. Onderstaand ver haaltje bestaat uit 10 zinnen. Iedere zin bevat een rivier of een plaats uit een der Werelddeelen. Alle 5 wereld- deelcn komen er in voor. Uit ieder werelddeel één stad en één rivier. Deze volgen elkaar. Nu zijn de na men moeilijker verborgen, dan we dat in onze raadsels gewoon zijn. De letters staan niet in volgorde. Ik be doel het zoo: „Er stond maar een naam op het bord." Daar kun je b.v. uithalen Rome. Ik wil het jullie gemakkelijk ma ken en zal achter lederen zin een cijfer plaatsen, dat beteekent dan uit hoeveel letters de naam bestaat. EEN SPROOKJE Er was een klein vrouwtje (5). Ze liep al uren door een bosch (5) Maai niemand vermoedde, wie zij was. (6) Ze was schoon, al leek ze ea-g oud. (8) Het was stil in 't bosch (2). Maar waar ze kwam. keken sprietjes uit de aarde (5). Bladknop pen werden grooter en hier en daar zong een vogel (5). 't Scheen wel of het mos langs de paden kroop (6). Er ruischte iets wonderlijks door 't geheelc bosch (5). De vogels vertel den elkaar, dat de Lente was geko men. (5). De volgorde der werelddeelen is: Europa, Amerika, Azië, Australië, Afrika. Deze wedstrijd Ls niet gemakkelijk. Zonder atlas speel je het niet klaar. Dus iedere twee opeenvolgende zin nen behooren bij één werelddeel. Je moogt ook verschillende oplossingen inzenden. Onder de goede oplossers verloot ik drie boeken in prachtband. Voor 1 Maart moet het werk in mijn bezit zijn, voorzien van naam en leeftijd. ONZE BIBLIOTHEEK. BELANGRIJKE MEDEDKELINGEN Daar het mij beter voorkomt niet voor ieder nieuw boek, dat ver schijnt, een aanvulling uit te geven, zuiien deze in het vervolg aan O B. bekend worden gemaakt cioor mid del van een biljet, bij 't ruilloket. Zoo kunnen Jullie dus nota nemen van de nieuwe boeken. Als er pl.m. 10 boeken zijn, zal hiervan een aanvulling worden ge geven in gedrukten vorm. De nieuwe boeken verschijnen in Onze Jeugd een week na de uitgave van de aan vulling. Verder zal iedere deelnemer bij het verloren raken van zijn lees- en kleskaart 10 ets. voor een nieuwe moeten betalen. Volgende week zal het reglement van O B. nog eens in Onze Jeugd verschijnen. Denk er om, dat over treding van de voorwaarden tot ge- heele of gedeeltelijke uitschakeling van het lezen aanleiding kan geven. Ik verzoek Jullie dan ook beleefd aan alle artikelen te voldoen. Nieuwe deelnemers (in den loop v. h. seizoen): 7. S. Commelter. 8. T. Commelter, beiden Kl. Hei-" lig and 30. 9. C Haavekost, God. Oude Gracht No. 106. 10. H. van Aken, Bakene?sergr. 52, 11. A. Wlllems, Kl. Heiligland 52. 12. F. Bartel, Gasthuisvest 21. Opgaven kunnen dagelijks schrif telijk gedaan worden aan: W. LASSCHUIT, Groote Houtstraat 155z. DUIMELIJNTJE. Sprookje van HANS ANDERSEN naverteld door W. B.—Z. 5) En elndüjk werd het herfstweer De wind Joeg door het bosch. En wierp de dorre takken Op 't zachte, groene mos. „Straks ga jij bruiloft vieren," Sprak toen de veldmuis blij, Je woont vlak bij mijn huisje En komt maar veel bij mij." „Ach, lieve beste veldmuis. Ik wil niet trouwen gaan. Ik vind heer Mol niets aardig. 'k Wou 't liefst maar hier vandaan.'' Zoo zuchtte Duimelijntje. En smeekte tot heer Muis. Maar deze werd heel kwaad toen En zei: Waardeer dit thuis, Waar Je altijd hebt genoten, Het beste, fijnste graan, Wat. jij ondankbaar schepsel. Wou Jij hier nu vandaan? Daar kwam heer Mol ook binnen En sprak: „Zeg, Duimelljn, Ga morgen heerlijk koken, Dan zal 't bruiloft zijn. Haal bulten dikke korrels Van 't al lerbeste graan En neem voor jou wat bloemen. Die zullen feestlljk staan." Zou 't morgen bruiloft wezen Dacht onze Dulmolijn, Dan woon ik onder de aarde En zie nooit zonneschijn? 'k Moet. ja, 'k moet naar buiten, Al is 't de laatste keer. Tc Moet bloem en vogels groeten. Misschien zie 'k ze nooit weer. Ze spoedt zich naar 't veld toe, Hoe heerlijk scheen de zon. O, als ze maar kon vliegen, Ja, als ze dat eens kon. Ze kust de korenbloemen. Ze huilt van bang verdriet, Maar hoor, daar roept een vogel: Klwiet, kiwiet. kiwlet! Ja, 't was haar vriend, de zwaluw, Hij zag ook Duimelijn, En ging vlak naast haar zitten. En vroeg: „Moest je hier zijn?" En toen vertelde 't meisje Haar innig groot verdriet En zei: „Och lieve zwaluw, Zing nu je afscheidslied!" „Neen, lieve Duimelijntje, Ik laat je niet alleen. Ga met mij naar 't Zuiden. Naar 't warme Zuiden heen, Kom, zet Je op mijn vecren, Ik draag je op mijn rug. En ik beloof jc meisje, Je komt hier nooit meer terug." ..'t Is goed," zei Duimelijntje, Ik ga graag met je mee, Mijn werk is hier verricht nu. Kom vlieg ver over zee." Ze zette zich toen neder Op 't dichte veorenpak En voelde zich al spoedig Geheel op haar gemak. Ze vlogen over zeeën En over berg en dal. Maar Duimelijntje dacht vaak: Waar of hij landen zal? Zij kwamen in een streek nu Vol licht en zonnegloed. De zwaluw vroeg toen zachtjes: Lijkt het Jou hier niet goed?" KUNSTJES MET LUCIFERS Wie kaxr van deze vier hokjes, drie hokjes maken door 4 lucifers te verplaatsen? 2. Wie kan van elf lucifers één. maken?

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 16