De brand aan den Spaarndammerweg Robinsonnade. Het woord is aan 47e Jaargang No. 14297 Verschijnt dagelijks, behalve on Zon- en Feestdagen Vrijdag 31 Januari 1930 HAARLEM S DAGBLAD DIRECTEUREN: J. C. PEEREBOOM EN P. W. PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HOOFDREDACTEUR: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: per week 0.27J4, met Geïllustreerd Zondagsblad ƒ0.32 Per 3 maanden: Haarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) 3-57)4. Franco per post door Nederland 3.S7J4. Losse nummers ƒ0.06. GeilL Zondagsblad per 3 maanden 0-57)4, franco per post. Bureaus: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENTIEN1-5 regels 1.75. elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Reductie bij abonnement. Vraag en Aanbcd 14 regels 0.6(^ elke regel meer ƒ0,15. buiten Arrond. dubbele prijs. Onze Groentjes (Dinsdag, Donderdag en Zaterdag) 1—4 reg. 025. elke regel meer 0.10. uitsl a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Uilkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 1 400.-, Duim 1 250.-, Wijsvinger 1150.-, Elke andere vinger i 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD ONRUST IN HAMBURG EN BREMEN. RELLETJES NA EEN POLITIEKE VERGADERING BREMEN, 30 Jan. (V.D.) Hedenavond trachten communisten een vergadering van nationaal-socialisten bij te wonen, waar het woord werd gevoerd door het Rijksdaglid Wagner, uit Bochum. Toen zij herkend wer den kwam het tot oneenigheid, waarbij stoel- pooten kracht moesten bijzetten aan de argu menten. De zaal werd ontruimd, de politie dreef de samenscholende politieke tegenstanders uit een. Aan beide zijden vielen enkele gewonden. Er hadden als gebruikelijk eenige arrestaties plaats. HAMBURG, 30 Jan. (V.D.) Nadat Don derdagmiddag de rust in Hamburg voorloopig weer hersteld was, kwam het 's avonds tus- schen 10 en 11 uur opnieuw tot botsingen. Er werd o.a. een groote barricade opgeworpen van banken en steenen. Toen de politie hier optrad, werd zij beschoten, zoodat zij genood zaakt was eveneens van de vuurwapenen ge bruik te maken. Er kon nog niet worden vast gesteld of er gewonden zijn gevallen. Onge veer 20 personen zijn gearresteerd. HATRY IN H00GER BEROEP. Hatry. LONDEN, 30 Jan. (V. D.) Clarence Hatry, de Londensche financier, die tot 14 jaar ge vangenisstraf veroordeeld is wegens bedrog, ls in hooger beroep gegaan, aangezien hij de straf te zwaar vindt. OVERDRIJVING. (In Amerika heeft een jonge vrouw door 106 uur achtereen aan een radiotoestel te blijven luisteren den eersten prijs in een wedstrijd gewonnen). Het wonder dat Marconi reeds Voor jaren heeft getooverd, Heeft in een snellen voortgang steeds De wereld meer veroverd, De radiotechniek gaat ver En wordt nog dagelijks beter Wi' leven nu al in een per- Manent gegolfden aether. Er zijn al twintig maal millioen Draadlooze apparaten 't Is wel om moeite voor te doen Daarvoor te kunnen praten; Het aantal tonen der muziek Die door het luchtruim snellen, Daarover zwijgt de statistiek, Dat is niet meer te tellen; De enthousiaste luisteraar, Beschouwt het als een zegen Die van een goeden toovenaar In 't sprookje ls gekregen Hij luistert naar een prachtig, lied, Hij laat zich amuseeren. Hij kan reeds haast op elk gebied Zich draadloos instrueeren; Hij hoort naar het gesproken woord, Muziek van virtuozen Terwijl hij slechts dat eene hoort Uit 't vele zelf gekozen; Hij wordt vermaakt, hij wordt gesticht, Hij kan er nog bij leeren. Zijn beurs, als hij zoo wil, blijft dicht, Zou hij dat niet waardeeren? Het is verheven, het is grootsch, *t Is waarlijk wonderbaarlijk, Het. wonder van een eeuw desnoods Maar het is ook gevaarlijk; Want in Amerika daar wordt (En 't moest ook wel zoo wezen) Alweer als lange-afstandsport De radio geprezen; Daaheeft een vrouw van twintig jaar, Aan 't annaraat gekte'sterd Liefst honderdzes uur bij elkaar Aan één stuk door geteisterd; Zij i? een vreugd, de radio. Voor tai van enthousiasten Maar een gevaar, wanneer ze zoo De hersens aan gaat tasten; Ee^ vrouw, die zoo lang zwijgen wil, Dat zal begrepen worde'. Die aldoor luistert, dagen stil, Die is niet goed in orde. P. GAS US. In ons vorig nummer konden we nog me- dedeelen, dat Donderdagmiddag een uitslaan de brand gealarmeerd was in de gebouwen van de Ned. Raffinaderij van Petroleumpro- ducten „Desoloro" aan den Spaarndammer weg hoek Floresstraat. Deze brand is ontstaan in een achter de fabriek gelegen magazijn, waarin paraffine in zakken bewaard werd. Op het tijdstip van het uitbreken van den brand waren alle arbeiders, met uitzondering van een stoker, in het schaftlokaal, terwijl de directeur, de heer L. Schoor 1, in zijn woning te Bloemen- daal was. Het vuur werd ontdekt door den 16-jari- gen loodgieter S. Blankert, wonende Kenne- merstraat 50 rood, die in een aangrenzend vertrek werkzaamheden verrichtte. De brand is vermoedelijk ontstaan doordat een stoker met een kruiwagen, gevuld met heete bleekaarde, dicht langs de met een zeildoek overdekte paraffine heeft gereden, waarbij een stuk brandende houtskool op dat dekzeil gevallen is. Verbrand zijn drie achter de fabriek ge legen gebouwen, opgetrokken van gegolfde ijzerplaten, waarin paraffine en bleekaarde geborgen waren. In één dezer gebouwen wa ren drie tanks, Inhoudend ruim 20-000 liter olie, die evenals de drie gebouwen totaal uit gebrand zijn. Het fabrieksgebouw is gespaard gebleven. De brandweer, die spoedig met veel mate riaal aanwezig was, tastte het vuur met tien stralen op de waterleiding aan. De groote nieuwe motorbrandspuit kon niet dadelijk in werking worden gesteld, omdat, het bleek, dat er onder het rijden een schroef losgeraakt was, een mankement dat zich wel meer met nieuwe wagens voordoet. De secretaris van de Brandweer verzekerde ons evenwel, dat dit voor het blusschingswerk geen oponthoud heeft gegeven, omdat er voldoende groot materiaal aanwezig was. Bij het blusschingswerk heeft zich nog een ongeval voorgedaan, dat betrekkelijk goed is afgeloopen. De vrijwilliger M. van der Bijl gleed per ongeluk van het dak van één der- gebouwen, ongeveer acht meter hoog, af en kwam op den vloer terecht. Wonderlijk ge noeg werd hij slecl.' licht aan de borst en den voet gekneusd. Na.door een lid van den Ongevallendienst verbonden te zijn, kon hij zich naar zijn woning begeven. Hedenmorgen was zijn toestand goed. Donderdagavond acht uur werd gemeld, dat het vuur weer opgelaaid was. De brand weer heeft daarop nog met één slang op de waterleiding tot ongeveer kwart voor negen water gegeven Toen was het afgeloopen. (Zie ook de Fotopagina). HET VERKEER HAARLEM- LEIDEN. Wij hebben reeds medegedeeld, dat de Kroon zich dezer dagen vereenigd heeft met de beslissing van de colleges van Ged. Sta ten van Noord- en Zuid-Holland, waarbij aan de autobusmaatschappij voor den tijd van drie jaar vergunning verleend is voor de auto busverbinding HaarlemLeiden. De Kroon vereenigt zich zooals thans uit de publicatie der beslissing blijkt met het oordeel van beide colleges, dat electri- ficatie van de N.ZJï.T-M., voor zoover noodig gepaard met spoorverdubbeling, voor de bol lenstreek de meest wenschelijke oplossing is. Ook met den driejarigen termijn, dien Ge deputeerde Staten voor de autobusverg'.in ning hebben aangenomen, vereenigt de mi nister van waterstaat zich Aan het daarvan afwijkende advies der af- deeling voor geschillen van bestuur van den Raad van State is het volgende ontleend: Op grond van de overgelegde ambtsberich ten moet worden aangenomen, dat op het traject Haarlem—Leiden behoefte bestaat aan verkeer per autobus, aangezien de be staande tramverbinding der Noord-Zuid- Hollandsche Tramweg-Maatschappij, in het bijzonder tusschen Leiden en Heemstede, on voldoende is te achten. Voor den bovenge- noemden bestaanden autobusdienst is mits dien terecht vergunning verleend. Gedeputeerde Staten hebben de vergun ning evenwel beperkt tot een tijdvak van 3 jaren, zulks in verband met mogelijke elec- trificatie van de tramlijn LeidenHeem stede. Aangezien er echter met de bedoelde electrificatie nog geen aanvang is gemaakt en er, blijkens de stukken, ook nog geener lei zekerheid bestaat, of en wanneer de N.Z. H.T.M. daartoe zal overgaan, en er alsdan een behoorlijke 20-minutendienst op die lijn zal zijn verzekerd, is er geen voldoende grond aanwezig, de vergunning aan een termijn van drie jaren te binden; te minder, daar Ge deputeerde Staten het in hun macht hebben, met toepassing van artikel 4 der wet, open bare vervoermiddelen de vergunning in te trekken, wanneer de belangen van het ver keer dit mochten vorderen. Op het eiland Indefatigable uit de Gala- pagos-groep in den Stillen Oceaan leeft een moderne Robinson. Dr. Karl Ritte ontvlucht te de civilisatie en vestigde zich met een gezellin op een eiland van vulcanischen oor sprong. Thans is dus het zonderlinge be richt in ons nummer van eergisteren begrij pelijk. Dit bericht luidde: Te Chicago is een radiobericht opgevan gen, dat meldt, dat de Macdonald-expedltie twee Duitschers. Dr. Ritte en zijn vrouw, op een der eilandjes van de Galapagos-eilan- öengroep heeft gevonden. Het echtpaar was daar 5 maanden geleden gestrand. De ex peditie voorzag hen van proviand voor den duur van een Jaar. Men begrijpt thans waarom de expeditie vertrok zonder de eenzamen mede te ne men! (Rechts Dr. Ritte). Schopenhauer Niet icat mij overkomt o/ treft, is van belang, Maar hoe ik goed okicaad, dat mij bezoekt, ontvang. (Berijmd door Charivarius). DE STRANDING BIJ ZANDVOORT. DE „RONAN" VERVING BIJNA DE „HEINRICH PODEUS". Als de mist de lijnen van kust en haven hoofden verdoezelt zijn in de haven van IJmuiden de kapiteins der sleepbooten van bureau Wijsmuller waakzamer dan ooit. De geheele bemanning is aan boord of in de onmiddellijke nabijheid en niet zoodra is er bericht ontvangen, hetzij draadloos, hetzij van de kustwacht of van binnengekomen vaartuigen, dat de een of andere boot in moeilijkheden verkeert, of de krachtige ma chines zetten zich in beweging en de mi niatuur „blauwpijpers" stevenen naar bui ten. Zoo ging het ook Donderdagmorgen. Er was bericht ontvangen, dat nabij Zandvoort een stoomschip was gestrand. Spoedig daarop waren de „Drente" de „Hector" en de „Nes tor" reeds buiten, om koers te zetten naar het Zuiden. Daar waar maanden geleden het Dultsche stoomschip „Heinrich Podeus" tijdens een hevigen storm op het strand was geraakt, teekende zich plotseling de omtrek af van een klein stoomschip. Ditmaal was 't niet de storm, maar de mist de geniepige, verrader lijke mist die den gezagvoerder parten had gespeeld. Maar de zee was kalm en rustig, als op een zomerdag. Stilaan kabbelden de golfjes; geen breker besprong het schip. De sleepbooten naderden, maar de „Ronan" ver toonde vooralsnog nog niet veel neiging, de plaats van de „Heinrich Podeus" in te ne men, want niet lang duurde het of de toe schouwers zagen het vaartuig, nadat het eenigen tijd had stilgelegen, zich weer voort bewegen. Het zette koers naar IJmuiden en eenige uren later stoomde het de veilige haven in. Telefoons hebben gedurende eenige uren spanning gebracht in tallooze bureaux, de wakkere mannen van de N. Z. R. M. waren gereed voor hun taak. Maar de „Ronan" spotte met alles. Het bereikte zijn doel, zij het dan ook niet langs den koristen weg. Gespierde bootwerkers lossen het schip aan de kade en dragen weer nieuwe vracht aan voor de terugreis. Ditmaal heeft- Neerland's vlakke strand z'n prooi moeten teruggeven. Gelukkig. Koetjepof. De hypothese, die in zake de verdwijning van generaal Koetjepof nog de mees.e aan dacht trekt, is, dar, hij het slachtoffer zou geworden zijn van een zyner eigen vertrouw den, die in werkelijkheid Sovjet-agent was en hem óf naar den dood óf naar gevangen schap op een Sovjetschip kaai hebben ge bracht. Koetjepof's leven verkeerde in voortdurend gevaar. De generaal, die dit wel wist, gebruikte als taxi uitsluitend die voertuigen (te Parijs 30 in getal), die gereden worden door Russische oud-officieren, die om beurten met hun wagen buiten zijn huis wachtten. Vermoedelijk heeft één van dezen een verradersrol gespeeld. Zaterdagavond zond Koetjepof een bood schap aan den chauffeur die hem den volgen den dag zou rijden, dat hij dien dag geen taxi noodig had en te voet naar de officiersclub zou gaan. Deze chauffeur verklaart thans, dat hij Zondagochtend zijn klok een uur achteruit gezet vond, waaruit valt op te maken, dat iemand, die niet wist dat de taxi was afbe steld, dit middel had te baat genomen om den chauffeur een uur te laat te laten voorkomen en inmiddels zélf den uit zijn huis komenden generaal „op te vangen". Vermoed wordt, dat de generaal door dien chauffeur is aangesproken, die door de bolsje- wiki met geld of beloften moet zijn omge kocht, en de man Koetjepof onder een of ander voorwendsel ziekte van een lid der émigrés-kolonie b.v. heeft overreed om in de taxi plaats te nemen, aldus de Tel. Toen hij eenmaal ln de taxi zdt, moet het den verrader gemakkelijk gevallen zijn, Koetjepof naar het huls te brengen waar de samen zweerders op hem wachten. Het Belangrijkste. Spanje: Bet-nieuwe Kabinet en zijn pro gramma. (2e blad, le pag.) Londen: De Vlootconferentie. Het Gezichts veld wordt helderder. (2e blad, le pag.) Britsch-JndiëGhandi over revolutie en ge weld. (2e blad, le pag.) Duitschland: Communistische relletjes in Hamburg en Bremen. (le blad, le pag.J Drie jaar met aftrek van 8 maanden geëischt in de zaak-Liebermann. (le blad, le pag.) De brand in dc pctroleumraffinadcrij aart den Spaarndammerweg. (le blad, lc pag.) Heemstede: Raadsvergadering. De pensioen- neering der wethoudres. (2e blad, 4e pag ARTIKELEN, enz. R. P.: Ducdalf. (le blad, 2e pag.) J. H. de Bois: De Valsche van Gogh's. (2e blad ,1e pag.) (Voor de laatste berichten zie men dc 2e pagina van het Eerste Blad). DE STRAFZAAK-LIEBERMANN. HET REQUISITOIR. Drie jaar gevangenis met aftrek van de voorloopigc hechtenis geëischt. Als de president vervolgens breedvoerig de vervroegde aflossingen der hypotheken en do „Maraboe'-transactle bespreekt., be toogt Liebermann, dat hij van Brussel uit niet op het zenden van méér geld heeft aan gedrongen, rar. Van Gigch zorgde voor al les. Pres.: „U moet niet alles schuiven op iemand die er niet ls." Mr. Kokosky: „Maar die er had kunnen en móeten zijn!" Mr. Duys: „Als er een boodschap kwam, dat er den volgenden dag weer hypothe ken zouden worden afgelost, wist Lieber mann niet eens om welke hypotheken het ging. Dat alles wijst er toch wel op dat Van Gigch de man was." Pres.: „Met dat al hadden de pandbrief houders niets aan al die onzekerheden. U voelde toch wel dat u ontoelaatbare dingen deed?" Liebermann: „Neen." Mr. Kokosky: „Dat hadden zijn advo caten hem toch moeten zeggen. Liebermann was zelf geheel te goeder trouw." Tenslotte behandelt de president het tijd stip, waarop Liebermann te Riga was, waar hij, omgeven van menschen. die chantage wilden plegen, een vreeselljken tijd heeft doorgemaakt. Ook zijn naar men weet in deze stad, door bemiddeling van mr. Spaargaren, dc reeds bekende schikkingen met de curatoren getroffen. Op dc vraag van den president, waarom hij niet uit zich zelf naar Nederland was gekomen, antwoordt Liebermann, dat hij bang was voor de cel. Mr. Duys: Mr. Marchant heeft hem ook geadviseerd liever rustig in Riga te blijven. Tenslotte legt Liebermann ean stapel brie ven over. welke, naar hij hoopte, er too kunnen bijdragen of het Hof ervan te over tuigen dat bij hem geen opzet om de pand briefhouders te benadeelen. heeft voorgeze ten. Liebermann doet dan met nadruk uit komen, dat hij alles wat hij uit de Veen- dammer heeft gekregen, heeft teruggege ven; zelfs de tonnen waarvoor men hem te Riga had geplunderd, heeft hij uit eigen middelen aangevuld. De zitting wordt hierna geschorst tot twee uur. wanneer de Procureur-Generaal requi sitoir zal nemen. Het requisitoir. Zaal en publieke tribune zijn geheel met belangstellenden gevuld wanneer na de heropening der zitting de president het woord geeft aan den advocaat-generaal, mr. A. baron van Harlnxma thoe Slooten, voor het nemen van zijn requisitoir. Spreker zegt zich in het algemeen met het vonnis van de Rechtbank, op enkele kleine feitelijke onjuistheden na, geheel te kunnen vereenigen. Spreker meent zich te kunnen beperken tot de vraag in hoeverre Liebermann bij de zaak betrokken Ls gewe.est, zulks in ver band met het door het Hof gewezen arrest in de zaak van de Wolfmannen en van Möhrlng. Ook ln verband daarmede meent spreker de kwestie van het doen plegen te kunnen uitsluiten, zoodat hij zich alleen zal hebben te bepalen tot de kwestie van het opzet. Spr. wees er op dat Liebermann geweten heeft, dat het passief van de Veen dammer Hypotheekbank grocter was dan het actief, bovendien was hij bekend met dc onder waarde der hypotheken ten bedrage van drie ton, hetgeen ook vermeld staat ln het door hem geconsigneerde kassierscontract. Hij heeft dus in elk geval geweten dat de ü-

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 1