SPORT EN SPEL WEERBERICHT Thermometerstand. BURGERLIJKE STAND Vreemd geld en chèques HAARLEM'S DAGBLAD Heringa Wuthricb, Haarlem Centrale Verwarming Oliestookinrichtingen (Adv. Ing. Med.) nancieele positie der „Veendammer" niet rooskleurig was; zijn beroep op Sedeyn be treffende een overwaarde in de Beleggings maatschappij van anderhalf mlllioen gaat niet op. Want van Wolfman wist verd. dat de Beleggingsmaatschappij de stroppenmaat- schappij der „Veendammer" was en boven dien was hij door mr. Waghto gewaar schuwd. Ook uit het Jaarverslag over 1926 van de Beleggingsmaatschappij had hij kunnen zien, dat die geheel „op" was. En toch cal culeert hij een overwaarde van twee mil lioen! Wie dus uit een zoo zwak staande hypotheekbank zoo maar 2 1/2 millioen haalt, moest begrijpen, dat de pandbriefhou ders daardoor ernstig benadeeld werden. Llcbermann's kwade trouw is volgens spr. voldoende aangotoond. Do advocaat-generaal brengt hierna de wijze van deelneming door Licbermann aan de strafbare feiten ter sprake; spr. conclu deert dat Llebermann de daden van Möh- rlng heeft uitgelokt, deze laatste toch stond in afhankelijke positie ten opzichte van de Dlscontobank. waarin Llebermann de fei telijke machthebber was. Spr. komt dan lot het tweede complex van feiten, aan Llebermann ten laste ge legd. Deze betreffen de aflossingen van hy potheken. Waar hierbij voor spr. Möhring's opzet vaststaat, zal z.i. te dien aanzien Lie- bermann veroordeeld moeten worden voor het medeplegen van de door Möhring ver richte handelingen. Uit de „Veendammer" verdween weer 1 1/2 millioen en daarvoor in de plaats kwam tenslotte een waardelooze vordering op Paardenkoopcr. Immers was bij de transactie-Kok de verkoop aan Paarden koopcr reeds in het vooruitzicht. Mr. Duys: „Dat doet er toch niets toe; od die manier kunt u wel zeggen, dat Lleber mann de medeplichtige Is geweest van Bal thazar Gerards en geholpen heeft om Wiliem de Zwijger te vermoorden 1 (gelach, de presi dent hamert). Betreffende de transacties-Paardenkooper en „Maraboe" meent spreker mededader schap te mogen aannemen. Zeer in Lleber- mann's nadeel pleit ook, dat hij aanvanke lijk niet meer dan één ton heeft willen terug geven. eisch. Wat tenslotte de strafmaat betreft, mèt de Rechtbank is spr. van meening, dat hier een hoogst ernstig feit is gepleegd, vooral ook omdat door de gepleegde handelingen kleine spaarders in het Noorden ernstig zijn bena deeld. Aan den anderen kant wil spr. als ver zachtende omstandigheid aannemen, dat Liebermann's gezondheidstoestand ln het Huls van Bewaring ls achteruit gegaan en ook den langen tijd door hem in voor loop ige hechtenis doorgebracht. Alles in aanmerking nemende, elschte de advocaat-generaal vernietiging van het vonnis der Rechtbank op formeele gronden en opnieuw Liebermann's veroordeeling als ln primo. nl. tot drie Jaar gevangenisstraf, echter met aftrek van acht maanden voor- looplge hechtenis. Na het requisitoir worden de heeren Möh ring en Woltman nog even door den presi dent naar voren geroepen om op enkele punten opheldering te geven. De zitting wordt dan te 5 min. voor vier geschorst tot Maandag a.s. 10 uur. Op dien dag zullen de verdedigers, Mrs. Kokosky en Duys hun pleidooien houden. fJONCOURS-IIIPPIQUE TE HOOFDDORP. De verceniglng „Vooruit" ter bevordering van de paardenfokkerij in Haarlemmermeer heeft besloten dit jaar op het gemeentelijk sportterrein te Hoofddorp weder een ecn- daagsch concours-hippique te houden. Als voorloopige datum werd genoemd Donder dag 17 Juli. Het moet in de bedoeling liggen het Ko- zakkennummer ditmaal niet in het pro gramma op te nemen, waar daarvoor een ander attracUenuininer in de plaats te stel len. DE GEZONDHEIDSTOESTAND VAN DE KONINGIN VAN ZWEDEN. ROME. 30 Jan (V.D.) De gezondheids toestand van de koningin van Zweden baart ernstige bezorgdheid. De vorige week reeds was de toestand zooernstig, geworden, dat het noodig geoordeeld werd koning Gustav te waarschuwen, die onmiddellijk derwaarts ver trokken is. Na aankomst van den koning te Rome is een bulletin uitgegeven, zeggende, dat de zwakte van het 'nart zorgwekkend is. DE GROOTE HOUTBRUG. Het afbreken van de Groote Houtbrug 1; thans zoover gevorderd, dat de tram er van daag voor het eerst op enkel spoor over reed. Er is een wissel geleed, vlak voor de brug. in de Groote Houtstraat. Uit den aard van de zaak geeft deze rege ling af en toe wel eenige vertraging. VOORBEURS TE AMSTERDAM. EEN KALME MARKT. De markt was uiterst kalm. Koninklijken waren eerder aangeboden, evenals Boetons, die ongtveer 10'",/ verloren. A.K.U.'s kwamen bij de opening boven 130. maar reageerden later weer. Philips- ?n Aeoustick-aandeelen bleven op peil. VRIJDAG 31 JANUARI 1930 HAARLEM, 31 Januari. Ducdalf. De hertog van Alva is tot minister van On- denvijs benoemd in generaal Berenguer's nieuwe Spaansche regeering, en wij Hollan ders kunnen van dit feit niet onverschillig nota nemen. De heeren Estrada (Justitie), Marzo (Binnenlandsche Zaken), Arguelles (Financiën) enzoovoorts laten ons koud. om dat hun namen ons niets zeggen. Maar Alva! Welke vreemdeling heeft een geduchter rol in onze vaderiandsche geschiedenis gespeeld dan de beruchte voorzaat van dezen man? wiens naam bovendien nog, in zwarten, ster ken, onverzettelijken vorm, in alle wateren van ons waterrijke land voortleeft? U be- gTijpt het al; ik bedoel de ducdalven, waarin schippers hun pikhaken slaan en waarom heen zij hun trossen werpen, om te meren voor een brug of een sluis, nadat vaak de tjalk of motorboot er met een paar zware bonzen tegen opgebonkt is. Ze zijn sterk, de ducdalven. maar zij hebben dan ook veel te verduren. Zij worden met stalen punten, met de strop en met heele scheepsgewichten be werkt, en in mijn vele omzwervingen op het water heb ik die behandeling altijd als een symbolische voortzetting beschouwd van de gevoelens, die onze voorvaderen van de zes tiende eeuw aan den Uzeren Hertog toedroe gen. „Hij was geen wreedaard", zegt Winkler Prins, en voegt er met onbedoelden humor aan toe; „doch hij kende, tengevolge van zijn hardvochtige opvoeding, geen medelijden". Van zijn huldigen nazaat zouden wij niet verwacht hebben dat hij minister van On derwijs werd Oorlog ware waarschijnlijker geweest. Of Justitie, al waren de rechtsbe grippen van Ferdinand Alvarez de Toledo, hertog van Alva (15071582) van zeer be denkelijk gehalte, en al blijft zijn Bloedraad de gruwelijkste episode uit onze historie. Zelfs Financiën zou ons aannemelijk hebben geleken. Was de oude Alva niet de uitvinder van de Tiende Pruning? een belasting maatregel, die door het volk der Nederlanden als het toppunt van onrecht werd beschouwd en het tot den climax van georganiseerd ver zet bracht, ofschoon erkend moet worden dat het een goedige taxatie was, vergeleken bij de heffingen die de tegenwoordige fiscus op ons toepast. Maar Onderwijs! Neen, daarin heeft de oude Alva geen groote reputatie gevestigd. Het geslacht moet geheel van inzichten en smaak veranderd zijn. De moderne hertog van Alva schijnt van heel andere makelij dan zijn voorzaat te wezc-n, en het doet, van wege het contrast, haast goedig aan: Alva minister van Onderwijs! Al is het goed dat hij het niet bij ons is. In mijn H.B.S.-tijd al thans behoorde geschiedenis tot de vakken, algemeen aangeduid als „de rommelgroep", dewelke groep je wel eens vagelijk deed ver moeden, dat dit de dingen waren waarvan je in de practijk des levens nog wel eens het meeste praetlsche nut kon hebben. Maar bij examen gezwoeg kregen ze niet veel kans, vanwege de zooveel belangrijker wiskunde, natuurkunde en chemie. Met een hertog van Alva als minister van Onderwijs zouden alle scholen ongetwijfeld bevangen zijn van ont zag voor het vak Geschiedenis, en nog meer jaartallen hadden we in ons hoofd moeten stampen Ik vrees dat de Spaansche schooljeugd deze ervaring nu zal opdoen. Spanje's vaderiand sche geschiedenis is nog veel voller van het geslacht Alva dan de onze. het is een der oudste en vermaardste families des lands, en als de hertog de scholen gaat bezoeken zullen de leeraren hun jongens goede beurten wil len laten slaan met de heldendaden van zijn voorvaderen. Gelukkig zullen wij er geen last. van heb ben. En als wij ons de drieën of vieren of nog erger herinneren, gekregen voor slechte „proeven" over Willem de Zwijger en het be leid van den Spaanschen hertog, die geen wreedaard was maar alleen maar geen mede lijden kende, zullen we de pikhaak venijnig slaan in de ducdalven vóór de Spaarndam- sche sluis, als we uit roeien of zeilen zijn, en genoegelijk grinniken ora den schipper die met zijn ..Twee Gebroeders" of „Op Hoop van Zegen" of „Drie Gezusters" log en zwaar te gen zoo'n palenstel opbotst, dat het kraakt en kreunt.... R. P. VOETBAL. HET WERELDKAMPIOENSCHAP TE MONTEVIDEO. EEN BEHOORLIJK NED. ELFTAL? Volgens de „Sportkroniek" zon de Techni sche Commissie van den Kon. Ned. Voetbal Bond ln haar rapport omtrent de deelneming van Nederland aan de wereldkampioen schappen te Montevideo van meening zijn, dat ln geval van deelneming (de beslissing valt Zaterdag a.s. in de Bondsvergadering) een zeer behoorlijk elftal voor uitzending zou kunnen worden opgesteld. SCHAKEN. HET TOURNOOI TE SAN KEMO. Donderdag is alleen de haagpartij tusachen Ar&'za en Vidmar gespeeld. Die werd na den OOsten zet remise- De stand is thans na de 11e ronde: 1. Aljc- chin 10; 2. Rubinstein 8 1.2; 3. Niemzowltsj 7 12: 4. Bogoljubow 6 1.2; 5 en 6 Vidmar en Tartakower 6 pnt.; 7 en 8 Kmoch en Ahues 5 1/2 pnt.; 9 en 10 Maroczy en Yates 5 pnt.; 11 en 12 Colle en Araiza 4 1/2 pnt.; 13 en 14 Spielmann en Montecelll 4 pnt.; 15 Grau 3 pnt.; 16 Romi 21,2 pnt. HEEMSTEDE AANLEG HEEMSTEEDSCHE DREEF Zooals ln ons raadsverslag te lezen staat ls Donderdagavond ln den Heemsteedschen Gemeenteraad zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming een voorstel van B. en W. aangenomen, hun een crediet van f 60.000 toe te staan voor den aanleg van de Heem st eedsche Dreef tusschen Campla&n en Ha venstraat, alsmede voor wijziging van het Wipperplein. Lcn groote verbetering is dus op till. HET AFSCHEID VAN IR. L. C. DUMONT VAN OPENBARE WERKEN HARTELIJKE HULDIGING DOOR DE AMBTENAREN. VERSCHEIDENE GESCHENKEN AANGEBODEN. In een der zalen van het gebouw van Open bare Werken, die smakelijk versierd was, waren hedenmorgen de hoofdambtenaren en ambtenaren van dit bedrijf samengekomen om afscheid te nemen van den directeur, ir. L. C. Dumont. Toen de heer Dumont met zijn echtgenoote en een zijner zoons had plaats genomen voer de een der adjunctdirecteuren ir. G. W. Ph. Daniël6 het eerst het woord. „Zoo ls dan heden", aelde hij ongeveer, „vroeger dan u en wij gedacht hadden, de dag aangebroken, dat gij uw geliefde functie moet verlaten. Het was bij uw 25-jarig ambtsju bileum, toen wij hier kort geleden nog te samen waren, dat u de hoogste gemeente lijke onderscheiding ten deel viel, de gouden eerepenning, die gij van den burgemeester ont- vingt. De ambtenaren gaven toen eveneens uiting van hun waardeering en sympathie en deze is er in de laatste drie jaren niet minder op geworden. Voor u zelf zijt gij overtuigd het allerbeste, dat in u was te hebben dienst baar gemaakt aan de gemeente. Iemand heeft eens gezegd: „Een ambtenaar is hij, die met een minimum hoeveelheid werk een maximum aan geld wil verdienen". Deze definitie onder schrijven wij niet en u zeer zeker niet. Want had degeen, die deze definitie gaf, u gekend, dan zou hy de woorden minimum en maxi mum omgewisseld hebben. De heer Daniëls schetste verder den heer Dumont als een zwijger, doch iemand van een groote snelheid van denken. Dat u weinig woorden gebruikte was een gevolg van uw grooten lust, om weer aan het- werk te gaan. Uw eerlijkheid en oprechtheid hebben wij ambtenaren steeds weten te waar- deeren. In u wisten wij te vinden een humaan chef, die leidde met vaste hand. Gij leefde met uw ambtenaren mee, niet alleen op het bureau, doch ook daarbuiten. En daarmee toont een chef zijn ware inborst. A posteriori eer£t werd ook het werk van Rembrandt, Beethoven. Lieven de Key naar waarde geschat. Zoo zal het wellicht ook met u zijn. Moge u dan na uw rusteloos leven een wel dadige rust ondervinden. U oogen gericht op de snelheid, waannede uw belde zoons de sporten der maatschappelijke ladder beklim men. Mevrouw Dumont, de huiselijke gezelligheid zal niot meer worden onderbroken door den dagelij kschen gang van uw echtgenoot naar zijn bureau. Al de keeren, dat hij dezen weg liep tezamen moet hij een afstand van ongeveer 40.000 K.M. hebben afgelegd. Als geschenk van de ambtenaren en tevens als herinnering 'aan den studietijd van den heer Dumont te Delft, bood de heer Daniëls den directeur aan, het werk van mr. A. Loos- jes, „Zuid-Holland in Beeld", en als herinne ring aan den lateren tijd „Noord-Hoiland in Beeld", van den zelfden schrijver. Hij voegde daaraan, daar de heer Dumont een liefhebber is van oud tin, toe, een tinnen avondmaal- stel.Mevrouw Dumont werd een bloemstuk vereerd, ln de Haarlemsche kleuren, rood en wit. Met tot den heer Dumont, diens echtge noote en diens zoon de beste wenschen te richten, besloot de heer Daniëls. Ook ir. P. F. deBordes. eveneens adjunct directeur van Openbare Werken, voerde het woord- Hij wilde aan het door den heer Daniëls gesprokene slechts toevoegen woorden van waardeering, omdat de heer Dumont. etn oudere collega-architect steeds geweest is. die niet alleen spreker, doch ook de andere archi tecten me traad en daad terzijde heeft gestaan De heer De Bordes wilde den Indruk van den heer Dumont ln een zin samenvatten, door te zeggen, dat het hem geweldig spijt, den directeur te moeten missen Want niet alleen was hij voor de belde adjunctdirecteuren een goede, prettige chef, maar ook iemand, met wien zij vriendschappelijk mochten samen werken. Spreker wil dus, zoo hij al afscheid neemt van den heer Dumont als directeur, dit niet doen van hem als oudere collega. En op het Bureau van Openbare Werken hoopte de heer De Bordes den oud-directeur nop dikwijls te zien. Ook de heer J. N. Lob el Inspocteur. sprak namens de ambtenaren. „Bij een terugblik over de 27 Jaar van uw werk hier", ze: hij onder andere. ..zult gij dankbaar zijn direc teur van Openbare Werken te zijn geweest, omdat gij bij het bezien van al die gebouwen, al die bruggen, alles wat gij tot stand ge bracht hebt. 't gemeentebestuur, de gemeente, de burgers van dienst geweest zijt". Ook hij sprak de beste wenschen voor de toekomst uit. De heer Dumont kwam daarna zelf aan het woord. Na zijn waardeering te hebben uit gesproken voor de tot hem gerichte woor den sprak hij ongeveer als volgt: „Het directeurschap ls mij niet altijd ge makkelijk gevallen, vooral niet ln den laataten t«d. Doch bU het nemen van de dikwijls moeilijke besluiten werd lk steeds gesteund door de goede adviezen van u allen, waar lk hooge mate dankbaar voor ben. Het Bureau van Openbare Werken staat bloot aan steeds ernstige critiek. Dat ls niet erg, doch deze moet eerlijk zijn. dan kan cri tiek een steun zijn. Er wordt dikwijls gezegd, dat het Bureau van Openbare Werken duur werkt en langzaam werkt doch dit komt voort uit een verkeerd begrip. Het Bureau doet veel en heeft veel gedaan. U zult met mij de over tuiging krijgen, dat dit Bureau van Openbare .V,"erken een bijzonder Bureau is. Als lk als directeur afscheid van u neem. geef ik u den raad mee. dat gij de eendracht waarmede gij hebt samengewerkt zult mogen uitdragen naar buiten". Zeer ontroerd besloot de heer Dumont met woorden van harteiijken clank. Hedenmiddag van half drie tot half vijf zouden zij, die niet bij Openbare Werken in dienst zijn, gelegenheid hebben om van den heer Dumont afscheid te nemen op de receptie in de oude raadszaal ten Stadhuize. DE EERE-PROMOTIE VAN PRINSES JULIANA. Men seint ons uit Leiden: Ter gelegenheid van de plechtige uitrei king van het eeredoctoraat ln de Letteren en Wijsbegeerte aan Prinses Juliana, ver keerde de stad in feeststemming. Overal hin gen in de binnenstad vlaggen en ook op straat heerschte een ongewone levendig heid. Tegen drieën zou de Prinses de woning van hare studievriendinnen aan den Stillen Rijn verlaten en vergezeld van hare beide paranymfen freule H. C. de Brauw en mej.. M. S. L. Michelin in een open rijtuig naar het Rapenburg gaan. Zooals bij promoties gebruikelijk is zouden de beide paarden plui men in de faculteitskleur op den kop dra gen. In het academiegebouw aan het Rapen burg zou de prinses door hare paranymfen naar de dameskamer geleid worden. Inmid dels zouden ook de Koningin, de Koningin- Moeder, zoomede Prins Hendrik in gesloten auto's met gevolg uit Den Haag gearriveerd zijn. Het heele gezelschap zou ontvangen worden door een commissie uit den acade- mlschen senaat, bestaande uit de hoog leeraren Va.n Wijk, Vogel, Huizinga. Krom en Van Eysinga. Aan de Koninginnen zouden bloemen aangeboden worden door freule Clara Bentinck en mej. Paulina Krom. Voorafgegaan door de beide pedellen zou men zich naar de Senaatskamer begeven Hier zouden aanwezig zijn de leden van een academischen senaat in ambtsgewaad als mede de leden van het college van curato ren, baron en baronesse Baud, jonkvrouwe baronesse Bentinck, hofdame van de prin ses, eenige huisgenooten van de prinses op het Waerle te Katwijk, eenige privaat-docen ten het volledige bestuur van de Ver. van Vrouwelijke Studenten, de praeses collegii van het Leidsche Studentencorps, de presi denten van de Literaire en Juridische facul teiten van Leidsche studenten en nog eenige anderen. De Senaatkamer bood een on gewon en aanblik. Voor den schoorsteen stond, op de gewone plaats dus, een lange tafel, waar achter drie eenvoudige stoelen, bestemd voor den secretaris van den Senaat prof. Vogel, den rector-magnificus prof. Van Wijk en den promotor prof. Huizinga. Daarachter zouden de leden van den academischen se naat, van het college van curatoren en een 65-tal hoogleeraren plaats nemen. Aan de andere zijde van de tafel, vlak te genover den zetel van den rector-magnificus stond een even eenvoudige stoel waarop prinses Juliana zou plaats nemen. Achter haar, langs den achterwand zouden de ge- noodigden gaan zitten. De leden der Ko ninklijke familie zouden plaats nemen in drie leunstoelen schuin rechts achter de prinses terwijl de leden van het gevolg zich hierachter zouden scharen. Nadat de pedellen de prinses en haar pa ranymfen naar hun plaats geleide zouden hebben, en de prinses haren zetel ingenomen zou hebben en de paranymfen zich op eenige passen achter de prinses opgesteld zouden hebben, zou de rector-magnificus, prof. dr. N. van Wijk de volgende rede uitspreken. De Senaat der Leidsche Universiteit be schouwt het als een gewichtig en vreugdevol moment harer geschiedenis, dat hij vijf jaar nadat hij aan H.M. de Koningin het docto raat honoris causa ln de rechtsgeleerdheid mocht aanbieden thans weer het Koninklijk gezin en H.M. de Koningin-Moeder in zijn midden mag zien, ditmaal voor de eere-pro- motie in de letteren en wijsbegeerte van HJC.H. Prinses Juliana. Bracht de Senaat in 1925 op de 350ste Dies Natalis der Universiteit zijn eerbiedige hulde aan een wijs door zuiver rechtsgevoel inge geven beleid in moeilijke oorlogsjaren, deze 31ste Januari 1930 is de bekroning van een ernstige academische studie, welke voor va derland en universiteit een zeer bijzondere beteekenis heeft, daar zij volbracht werd door Haar, die voorbestemd is eenmaal onze Ko ningin te worden. Majesteit, Koninklijke Hoogheid, Prins der Nederlanden, het is uw wil geweest, dat uw dochter aan de Leidsche Universiteit zou stu- deeren vrij in de keuze harer studievakken en leeraren en in ongedwongen vrijheid als lid der vereenlging van Vrouwelijke Studen ten te Leiden, deelnemende aan het acade mische leven. Dit besluit getuigde van een groot vertrou wen in onze Universiteit. Toen het bekend werd, dat de Prinses hare wijze studiën lan ger zou voortzetten, dan aanvankelijk ver wacht was, was dat voor den Senaat het be wijs, dat het vertrouwen der Koninklijke ouders niet was teleurgesteld. Koninklijke Hoogheid, het schoone verloop van uw studie aan deze Universiteit is de vrucht van het vertrouwen dat Uwe Koninklijke ouders stel len niet alleen In onze Universiteit maar vooral in Uw persoon. Wij weten, dat gij op dezen dag van diepe dankbaarheid vervuld zijt tegenover hen, wier wijs inzicht de toegang tot deze acade mische studie en het academisch leven voor u heeft geopend. Aanvaard de verzekering, dat de Senaat der Universiteit deze gevoelens begrijpt en beaamt, een zeer bijzonder be teekenis heeft deze feestdag wel voor u. Koninklijke Grootmoeder, d:e zonder twijfel terugdenkende aan de jaren toen Gij leding gaf, aan de opvoeding onzer Koningin, bij voortduring zulk een warme belangstelling hebt getoond ln de studie van uw kleinkind die thans haar voltooiing bereikt. Daarna gaf spreker het woord aan den pro motor prof. J. Huizinga. decaan van de fa culteit der letteren en wijsbegeerte, die aldus sprak: Volgaarne aanvaard ik de taak. mij door den rector-magnificus opgedragen. Gebruiw ma kende van die bevoegdheid ons bij de wet toegekend, overeenkomstig het eeslult van len Senaat van 26 November 1929 verklaar lk u. Juliana, Louise Emma Marie Wilhelmina nrlnses van Oranje-Nassau, hertogin van Mecklenburg, te bevorderen tot doctor ln de 'etteren en wijsbegeerte. Ten bewijze hiervan zal u het diploma door rector en secretaris onderteekend, en met het grootzegel der Universiteit worden ter hand gesteld. Het ls het oude voorrecht van dea promotor, ook een persoonlijk woord tot de jonge doctor te mogen spreken. De plechtigheid, die ons hier vereenigt, heeft een algemeene bèteekeiiis. waarover het my vergund zij. een enkel woord te zeg gen. \pr. vervolg tdaa;. De Leidsche Universiteit" bezegelt hier opnieuw den ouden band met het Vorstenhuis, die haar kostbaar en dier baar is, om daarmee te toonen, dat, haar historie haar lovensrlchtiug, haar heroï- schen oorsprong uit Leiden aan Prins Wil- lem's wijsheid nog heden haar kan richten en bezielen. Zoo is de verleenlng van dit doctoraat ho noris causa niet in de laatste plaats een sym bolische daad, maar enkel en alleen een sym bolische daad. Het vreugde komt thans de decaan der faculteit tot een vluchtige terugblik op de ruim twee jaren dat prinses Juliana aan de Leidsche hoogeschool student was en stu deerde. Het is werkelijk geen ij dele vorm ge weest, deze vorstelijke studie, ook heeft daar in de vrije vrooiijkheid geenszins ontbroken. Spr. Vestigde er verder de aandacht op, dat de prinses haar ijver niet enkel verdeelde aan het aanhooren en opnemen, maar ook aan het verwerken en weergeven. Het is wel bekend, dat gij niets liever zoudt hebben be geerd, dan Uw studie naar den gewonen regel te volbrengen. Gij hebt er prijs op ge steld U te onderwerpen aan een drietal on dervragingen, die wij tentamina hebben ge noemd. Met blijdschap en voldoening zij hier ver klaard. dat de uitslagen dier tentamina waarlijk niet eershalve in de dagbladen als „geslaagd" is vermeld, maar dat zij alle aan spraken had op het predicaat voortreffelijk. In de doctorsbul die U aanstonds zal wor den aangeboden zult U kunnen lezen, welke de eigenschappen van geest en aanleg zijn geweest, welke de senaat in U het meest neb ben getroffen. Het diploma vermeldt: „Een uitnemende ijver, de lust tot onderzoeken, helder begrip, en oorspronkelijkheid van geest". Is het mij vergund hieraan toe te voegen, dat al deze hoedanigheden van den geest steeds werden doorstraald door een warmte van een zacht en zuiver gemoed. Naar waarnemingen verricht fn den morgen van 31 Jan. Medegedeeld door het Kon. Ned< Met. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 766.3 m.M. te Abisko; laagste barometerstand 726.4 m.M. te Valentia. Verwachting tot in den avond van 1 Febr, Aanvankelijk zwakke tot matigen, later toe- nemenden Zuid-Oostelijken tot Zuidelijken wind, meest licht bewolkt, lichte vorst des nachts; later mogelijk toenemende bewol king met eenigen neerslag. BAROMETERSTAND TE HAARLEM Opgave van Fa. FEDERMANN, Groote Houtstraat 37, Telefoon no. 11059, t Haarlem, 31 Jan. 1930. Hoogste gisteren 44 F4 Laagste heden nacht 35 F. Hoogste heden tot 12 uur 33 F, Haarlem, 31 Jan. 1930. Ondertrouwd: 30 Jan.: F. L. Erkenbrecheï en D. P. Arends. Getrouwd: 30 Jan.: N. Jonker en C. M. Gerster, R. de Groot en J. E. v. d. Heuvel, L. Broese van Groenou en C. L. Hengeveld. Bevallen: 28 Jan.: A. C. MilatzStut d. G. Jansen—Roozendaal z. J. A. Proper—Tanis z. E. C. Kruseman Aretz—Haagmans z. A. G. WiemanBlom d. 29 Jan J. J. van Elk- Vfeselman d. M. L. J. KoestalSemé d. B. M. Lagrand—Kuijper z. M. C. Slootemaker- Schoen z. Overleden: 28 Jan.: A. C.. 29 d.. dochter van F. H. Tork, Kolkstraat; 29 Jan.: H. J. Karrenbeld, 73 j„ Gen. Joubertstraat. E van Barneveldv. Egdom, 60 j., Heerensingel; M\ van HarenKerkman, 69 j.. Zoetestraat; J. Beemsterboer, 82 J., Kamperlaan. M«deg*d*«ld door d« Rottcrd&mtche Bankween VRIJDAG 31 JANUARI 1930 Koersen tot hedenmiddag 12 uur BILJETTEN Berlijn 59.37 —59.57 Parijs 9 70 - 9 85 Belga 34 40 —34.90 New York2 47 2 50 bonden 12.10 -12.14 CHEQUES Berlijn 59.45 -59.55 Parijs 9 74 - 5 82 Brussel 34 60 -34 75 Zurich 48 02 -48 12 -onden 12 12 124 Rome 12 98 -13.C8 Madrid geen noteeringeo vVeenen 24 95 —35.10 New-York (Cable)2.43SJ- 2 4fi-$ Kopenhagen 66.52 —66.67 Oslo 66.42 —66.57 Stockholm 66.75 66-90 Praag 7.32 7.4J

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 2