Wh binnenland. 0óok!2 uur,. ingezonden HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 4 FEBRUARI 1930 DE ONGEREGELDHEDEN TE MAASTRICHT. HET ONDERZOEK. De minister van Justitie heeft In een schrij ven aan den vorzitter der Tweede Kamer mededeeling gedaan van het resultaat van een onderzoek r.aar de toedracht der onge regeldheden te Maastricht in den avond van 16 October 1929 en naar het optreden van de politie bij die gelegenheid. De minister had overeenkomstig het bij de behandeling van de motie van orde van den heer Vliegen op 25 Oct. 1929 door zijn ambt genoot van Binnenl. Zaken en Landbouw kenbaar gemaakte voornemen, den procu- deur-generaal verzocht, omtrent het gebeurde te Maastricht een nauwkeurig onderzoek in te stellen. Met 's ministers goedvinden is bet onderzoek door den procureur-generaal op gedragen aan den advocaat-generaal, die ter plaatse een uitgebreid onderzoek heeft in gesteld en daarbij een groot aantal getuigen heeft gehoord. Terwijl de advocaat-generaal tot het oor deel is gekomen, dat het optreden van de politie op dien avond in verschillend opzicht tot critiek aanleiding geeft, schrijft hij in- tusschen het gebeurde vooral op rekening van den toestand, zooals die zich voor dien tijd had ontwikkeld. De werkwilligen en hun gezinnen hebben naar zijn bevinding blootgestaan aan ern stige molestaties, waarbij niet enkel de sta kers de schuldigen waren, doch ook zij, die hen bij hunne actie op straat hebben bij gestaan. Anderszijds is door de politie leiding de ernst van den toestand niet ge noegzaam onderkend en zijn daartegenover onvoldoende maatregelen om met de ver- eischte kracht op te treden, genomen, terwijl de aanwezige politiemacht, die aldus niet tegen den toestand was opgewassen, ook te veel aan zich zelf werd overgelaten. Uit die omstandigheden ontwikkelde zich de situatie, welke tot de betreurenswaardige gebeurtenissen de aanleiding vormde. Daar na is men door een verbod van samenscho lingen en door krachtige versterking van de politie den toestand meester geworden. EEN MODERN TIIEATERCOMPLEX ONT WORPEN DOOR DEN HEER G. H. KOOPMAN In aansluiting met de verschillende, reeds verschenen berichten betreffende het schouwburg-gebouw, dat de N.V. De Groote Schouwburg, Directeur de heer G. H. Koop man, zich voorstelt te doen verrijzen op de terreinen, waar thans feestgebouw Bellevue en aangrenzende perceelen gelegen zijn, tus schen Leidschekade en Marnixstraat te Am sterdam, wordt ons nog o.m. het volgende medegedeeld: Het modern theater-complex zal onder meer bevatten: een theater met 2000 zit plaatsen met bijzondere inrichting van af schutting terug te brengen tot een capaciteit van 7200 zitplaatsen of minder. De orkest ruimte zal plaats bieden voor 150 musici; verder een theater met 1000 zitplaatsen, met een orkestruimte voor 100 musici; 50 kleed kamers van 10 M2., 4 van 50 M2., en 4 van 30 M2. en een vergaderzaal met 3590 zit plaatsen, door afschutting onder te verdee- len. Een ruimte van 850 M2. is beschikbaar voor het nog steeds zonder onderdak zijnde Theatermuseum en voor een moderne too- neelschool. Voorts zijn er repetitielokalen groot 480 M2. en congres-, feestzalen en Restaurants groot 4000 M2. Alle afdeelingen zijn met liften te bereiken. Vestiaires zullen in de on middellijke nabijheid der zitplaatsen komen. Alle zitplaatsen zijn ruim berekend en zullen een goed uitzicht geven op het tooneel. Het verkrijgen van plaatsbewijzen wordt gemoderniseerd- Door de moderne tooneel- inrichting (draal- en schuiftooneelen) zullen geen onderbrekingen der voorstellingen be hoeven plaats te vinden dan uit artistiek oogpunt noodzakelijk zijn. De pauzes tusschen de bedrijven zullen niet langer dan één minuut behoeven te duren. De tooneeltechnische installatie wordt dus danig ingericht dat overdag 6 acten kunnen worden opgebouwd- De tooneeldiepte wordt 30 Meter, de breedte 70 Meter en de hoogte 30 Meter. Ook aan de verbetering van de ruimten voor de artisten is gedacht door een groot aantal kleedkamers, voorzien van warm en koud water, douches, goede ventilatiën, can- tines, bibliotheek alsmede persafdeeling. MALVERSATIES. In de administratie van het Gasthuisfonds te Doetinchem zijn malversaties ontdekt. De administrateur is reeds door B. en W. in zijn ambt geschorst. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN a 60 Ct». per regel 1,111'!l de wascb al aan kanlj EEN VERGADERING UITEENGE .SPOTEN. HET BESTUUR BLEEF DROOG. Het Volk verneemt uit Den Haag: De Haagsche Werkloozenvereeniging, een vereeniging, waarvan wij nog nooit eerder hoorden, zou Vrijdagavond een protestverga dering houden in de feestzaal Pschorr in de Nieuwstraat. Wat het eigenlijke doel van die vergadering was, wist waarschijnlijk niemand Vermoedelijk lag het in de bedoeling van net meerendeei der bezoekers, om den boel eens fijn op stelten te zeiten. Onder de ruim 300 aanwezigen bevond zich een 70-tal Rotterdamsche communisten, die onder aanvoering van den heer Van Burink met vrachtauto's naar het Haagje waren ge komen. Meneer Van Burink wilde aan de vergade ring vertellen, wat en wie officieel CP-H.'ers waren. Tegelijkertijd krijschten eenige Haag sche Moskou-dames, dat de Rotterdamsche „leijer" niet meer levend uit den Haag zou komen en verschillende andere bezoekers schreeuwden, dat de recherche uit de zaal moest worden verwijderd, omdat het anders ,verrajerij" zou worden. Om hun geschreeuw met een daad te ondersteunen, werd naar stoelen gegrepen. Dit was echter niet naar den zin van den eigenaar der zaal, die onge lukken vreesde. Aan diens verzoek om kalm te blijven, stoorde niemand zich. Integendeel Men dreigde de zaal „af te breken". Zoo ver is het niet gekomen, want de zaal verhuurder wist op een zeer drastische manier zijn wilde communistische gasten te loozen Juist toen het rumoer zijn hoogtepunt scheen te bereiken, gaf hij zijn kellner een wenk en deze kordate witjas greep een brandslang, gaf nog een laatste waarschuwing en toen klonk kort het bevel: „Open de kraan!" Een lekkere dikke straal water kwam met een druk van wee atmosfeer uit de slaifg op de huiden der oproerige heethoofden. De zaal werd niet ont ruimd, doch eenvoudig leeggespoten. De ge waarschuwde politiemannen behoefden niets anders te doen dan in de Nieuwstraat de natte communisten en hun evenzeer natte aanhan gers tot doorloopen aan te manen. Achter de waterlinie met den spuitenden kellner bleef, hoog en droog op het tooneel, het bestuur van de jonge vereeniging, waarvan de pennint meester de zaalhuur betaalde waarna ook deze heeren zich bij hun leden konden voe gen. OUDE GERAAMTEN GEVONDEN. Eenige arbeiders, die bezig waren met graaf- fabrieken op de zandweerd te Deventer, stieten werk in de nabijheid van Ankersmit's Katoen- daarbij op twee geraamten. De geraamten waren slechts op 40 a 50 cM. onder den grond geborgen. Het bleek, zoo verneemt de Tel., dat de beenderen minstens een honderdtal iaren onder den grond moeten hebben ge legen. Het is echter niet onmogelijk, dat be doelde geraamten reeds langer dan 100 jaren daar te plaatse hebben gelegen en wellicht afkomstig zijn van soldaten, die tijdens de be legering in 1813 daar moeten hebben vertoefd. JUST HAVELAAR OVERLEDEN. Criticus en essayist. Weinige dagen voor zijn vijftigsten ver jaardag is de criticus en essayist Just Have- laar Zondagnacht te Amersfoort overleden. Zooals bekend was hij vrij ernstig ziek. Het bericht van Havelaar's overlijden op betrekkelijk zoo jeugdigen leeftijd zal voor zijn talrijke vrienden in ons land een droe vige verrassing zijn, schrijft de N R Ct. Zijn zachtmoedig en innemend karakter en de bevattelijkheid alsook de Iyrisch-confessio- neele toon van zijn talrijke geschriften en lezingen hebben hem in zeer ruimen kring bekend en bemind gemaakt. Niemand heeft meer dan hij gedaan om de nieuwere en nieuwste stroomingen op artistiek gebied te populariseeren. Bovendien schreef hij in de latere Jaren ook over maatschappelijke en vrijzinnig-religieuze vragen. Zijn levensarbeid, die veelomvattend was en die eenigermate bij dien van Ruskin ver geleken kan worden, was liefdewerk, want geen uiterlijke omstandigheden dwongen hem tot schrijven. De criticus en essayist Just Havelaar werd op 12 Februari 1880, als zoon van een wel bekend advocaat te Rotterdam geboren. Hij had als kind een zwakke gezondheid en moest daardoor herhaaldelijk de schoollessen ver zuimen. zoodat hij op later leeftijd door eigen studie in het tekort aan onderwijs moest voorzien. Al jong gevoelde hij zich tot de praktijk der schilderkunst en van het schrij ven aangetrokken. In 1901 begon zijn oplei ding tot schilder. Zijn landschappen, waar van wij ons een gezicht op Zutphen en de studie van een boomgaard herinneren, wer den echter door de critici niet gunstig be oordeeld. Deze teleurstelling was vermoede lijk mede oorzaak van zijn besluit, na een Italiaansche reis genomen, om het schilderen op te geven. In deze jaren woonde Havelaar te Dieren en las de groote schrijvers der wereldliteratuur en belangrijke werken over kunst. Tusschen 1910 en 1912 debuteerde hij als essayist en wel met opstellen over Van Deyssel, Rousseau, Anatole France. In 1913 publiceerde hij een vertaling door hem en zijn vrouw gemaakt van zeven essays van Emerson. Hij schreef zijn eerste boek in 1914: Oud-Hollandsche figuurschilders, ver schenen in 1915. In hetzelfde jaar zag ook zijn werk Vincent van Gogh het licht. Even als Strijdende onveiligheid. Daarna De Sym boliek der kunst (1919); Jan Sluyters (1919^; Humanime (1920); Auguste Rodln (1920); De Toekomst der Maatschappij, negen voor drachten (1921); Democratie (1921); Het so- c'ale conflict in de beeldende kunst (1922); Het Leven en de Kunst (1923); Het Moderne Meubel (1924); Jacob van Ruysdael en M. Hobbema (1924); De Religie der ziel (1925): De Weg tot de Werkelijkheid (1926); Dr. H- P. Berlage (1927), in samenwerking met A. Plasschaert: Jan Mankes (1927); De Nieuwe Mensch (1927>; Religie en Bouwkunst (1928): Albert Hahn Sr-, spotprenten (1928); Viucent van Gogh (1929). een herdruk van het boek. dat in 1915 verschenen is; De Etsen van Hein von Essen (1929>. In voorbereiding was een groot werk: „Het portret door de Eeuwen", met 67 reproducties, waarvan gedeelten in De Stem zijn gepubliceerd. Bovendien redigeerde i hij sedert 1921 samen met Dirk Coster het tijdschrift „De Stem", ONDERWIJZERSALARISSEN. Op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer Van Zadelhoff betreffende het nemen van maatregelen tot vervroegde storting bij de Bank voor Neaerlandsche gemeenten van de jelden, benoodigd voor de maandelijksche uit betaling der onderwUzerssalarissen. heeft de minister van Onderwijs. K. en W. o.m. ge antwoord: De gelden, benoodigd voor de uitbetaling der onderwijzerssalarissen, worden door het Rijk bij de Bank voor Neder!gemeenten ge stort op den op vijf na laats ten weekdag van elke maand, zoodat de storting niet op den 27sten doch als regel op den 24sten of 25sten der maand geschiedt. Deze regeling, welke sinds 1 Januari 1922 wordt toegepast, heeft nooit tot eenige klacht van een gemeentebestuur aanleiding gegeven In 1927 had de storting bij de Bank nog plaats op den op drie na laatsten dag der maand. De minister acht het niet noodig thans weder maatregelen te nemen om de benoodigde gel den op een nog vroeg eren datum betaalbaar te doen stellen, en dat te minder omdat het renteverlies ten nadeele van den staat, het ge volg is van die maatregelen, zooveel mogelijk beperkt behoort te blijven. HET SPOORWEGVERKEER. STERKE TOENEMING. In welk een snel tempo het Spoorwegver keer zich in ons land ontwikkelt, blijkt wel duidelijk uit onderstaande gegevens, die we ontleenen aan het rapport van de sub commissie A3 der Verkeersconferentie. Dienstjaar 1917 1918 1919 1920 1921 1922 1923 1924 1925 1926 1927 1928 reizigers 456.885 265.729 .977.243 .668.031 1.437 720 .263.867 1.996.759 .471.226 1.557-710 .163.245 1.631.893 r.708.166 goederen, 12.317.775 10.917.128 11.530.309 13.015.743 12.502.903 11388.959 10.753.598 11.278.983 11.503.414 12.954.045 13.126.466 14.670.095 Totaal 35.774.650 28 182.857 31.507552 37.683.774 40.940.623 42.152328 41.750-357 42.750.209 45.061.124 47.122.290 48.758359 52.378.261 zUit deze cijfers blijkt tevens, dat de spoor wegen de misère der na-oorlogsche jaren glansrijk te bover zijn gekomen. Na 1923 is zoowel bij het personen- als goederenvervoer een stevige vooruitgang te constateeren. Als men nu weet, dat het aan tal personen in het Spoorwegbedrijf na 1922 met bijna 10.000 verminderd is geworden, dan mag 2eker van een bijzondere presta tie gesproken worden. SNEEUW IN GRONINGEN. MAAR SPOEDIG DOOI. De Noordelijke streken werden Zaterdag verrast met een flink pak sneeuw, schrijft de Tel. Ook Zondagochtend zette de sneeuw val door. Het witte kleed had weldra een dusdanige dikte gekregen, dat een aantal sneeuwruimersploegen in Groningen moest aanrukken. Weldra slaagde men er in voor de trams en het overige verkeer ruim baan te maken. Voor de jeugd was het korte vreugd, de sleetjes moesten spoedig weer binnenshuis gebracht worden, daar de dooi plotseling inviel. GEHEIMZINNIGE VONDST TE SCHIEBROEK. PAKJE KLEEREN OPGEVISCHT. De politie te Schiebroek houdt zich op het oogenblik bezig met een geheimzinnige vondst van een gemeentewerkman. Zaterdag was deze in de Ringvaart te Schiebroek aan het visschen naar steen, tegels en andere voorwerpen, die door de straatjeugd in het water geworpen waren en waarvan geregeld verwijdering noodig is wil men de vaart op diepte houden. Plotseling werd de aandacht van den man getrokken door een stevig, met touw dichtgebonden pakje, dat hij met an deren rommel uit het water ophaalde, schrijft de Tel. Het was met steen ver zwaard en bleek eenige mannenonderkleeren te bevatten, waaraan bloed zat. Onmid dellijk gaf ae gemeentewerkman van zijn ontdekking kennis aan de politie, die het pakje in beslag nam. Uit het feit, dat de kleeren nog goed bruikbaar waren en het pakje met steen was verzwaard, concludeer de de politie, dat het met bepaalde bedoe lingen moest zijn weggeworpen. De vraag was alleen wat degeen die het weggeworpen had, bewogen kon hebben zich er van te ont doen. Er is door de politie een klein spoor ge vonden. Het onderzoek wordt natuurlijk voortgezet. ONTSLAG AANGEZEGD De directie van de Boxmeersche Beko- vleeschwa ren fabrieken heeft aan alle arbei ders met ingang van 7 Februari ontslag aan gezegd. Ruim 150 arbeiders komen hierdoor zonder werk De directie treedt af en waar schijnlijk zal de fabriek geheel worden stop gezet. DE RIJKSBEGROOTING. Het laat zich aanzien, dat de Eerste Ka me. zal worden bijeengeroepen tegen 25 Februari a.s. voor het houden van algemeene be schouwingen over de Rij ksbegrooting voor 1930 en de behandeling hiervan. KINDERVERLAMMING. Te Doesburg is thans ook een geval van kinderverlamming geconstateerd. TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer is in openbare vergade ring bijeengeroepen tegen Dinsdag 11 dezer te 1 uur. De voorzitter zal in deze vergadering voor stelen onmiddellijk een aanvang te maken met de beraadslaging over de Surinaamsche begrooting voor 1930. Voorts staan op de agenda oa. de Nederl.- Indische begrooting voor 1930, het, wetsont werp tot regeling van de winkelsluiting en de interpellatie - Wij nkoop naar aanleiding van de huiszoekingen die gedaan zijn bij de Com munistische Partij Holland. INGEZONDEN MEPEPEEL1NGEN i Ctt P*r r.pt Zoo wonderschoon de weer gave, zoo weergaloos eenvou dig is de bediening van het Philips Ontvangtoestel 2511 aansluiting op de lichtleiding slechts één knop voor hof afstemmen - de selectiviteit tot het hoogste opgevoerd, cesthetisch uiterlijk, het toestel dat bij referendum op de groote Olympic Radio Tentoonstelling te Londen den eersten prijs behaalde. Prijs f 330.- iisam ui-' wd' ONTVANGTOESTEL 2511 met Philips „Meesterzanger" een volmqakte combinatie SPROKE VAN DEN GRAEFF VAN POLSBROEK IN HET BOSCH VAN DRAKENSTEIN. In de Club-Kroniek, Maandblad van het Sociëteitsleven in Nederland, lezen wij: De Graeff van Polsbroek bestijgt met zijn gevolg de Koets Loyenga, bespannen met de Vos van Steenwijk en De Bruyn Kops. Hij gaat zich begeven in het gevaarlijke Bosch van Drakenstein. Aan den zoom van 't Woudt speelt het Kind van Roodenbeke met de Jonge van El- lemeet; het vraagt om een aalmoes. De GraefI werpt het een Scliimmelpenninck toe. O Graaf, zegt het kind, waag U niet verder, het spookt in het Bosch, de Schim van der Locff waart er rond! Geen nood, zegt hij, de Engelen van Pljlsweert zullen hem wel ver jagen. Ik sta onder de hoede van de Godin de Beaufort! Dus vervolgt hij zijn tocht. In den aanvang niets dan rust en vrede. Daar komt Uyt den Boogaard, de Gaay Fortman. Nog nooit zag die een Peereboom, Voller! In het Groen van Prinstcrer doet een Dor hout Mees zich hooren, onbewust van het spie dend oog van den Valck Lucassen, hoog in de lucht! In het gras kampen een Mouthaan en de Haan nugenholtz om een Taalman Kip. Heel in 't diepst Van 't Woudt hoort men het geluid van Pauw van Wieldrecht. En de tocht gaat voort. Daar ontwaart- de Graeff de Kat van Ilardinksveld die de Muys van Holy achtervolgt. Spoedig heeft hij het dier gevangen met den Strick van Linschoten. Maar geen half uur verder, daar verheft, zich dreigend op zijn achterpooten, de Bce" Poortugacl. Manmoedig zwaait de Graeff zijn Bijl de Vroe en klooft het monster den kop. Verder gaat het, steeds verder; daar wordt hij plotseling besprongen door den Wolf Mct- ternich. Gelukkig beschikt hij nog over den Bijll Naohenius en weet ook dit ondier on schadelijk te maken. Doch voortgaan wordt moeilijk. Daar komt van Uitenhage de Mist opzetten en een zware Storm van 's-Graven- sande breekt los. H(j raakt het spoor bijster, boven zijn hoofd krassen onheilspellend de Hattinga Raven! Daar raakt een wiel ver zonken in een kuil, gegraven door Mol van Otterloo! De Asch van Wijck breekt, verteerd 'oor de Roest van Limburg. Deze Schade var. Westrum is spoedig hersteld door den Smidt van Gelder. Doch. zal hij verder gaan met de hem nog overgebleven Hegge Spies, de Lewe van Adnard trotseeren die van den Berg van Sanaroea op hem loeren? Neen. op Racdt van Oldenbarneveld keert hU terug en gelukkig maar, want 50 schre den verder en hij ware van de Wall Bake in de Wijckerslooth eevallen. Nu gaat hij terne nog eens struikelen zijn paarden over een afgewaaide Tak van Poortvliet, maar meteen ontdekt hij tusschen het geboomte de Huysseu van Kattcndijke! Veilig, doch koud en hongerig bereikt hl| zijn slot. dat zich verheft op den Hövell van Westerflicr. Het vuur is spoedig opgerakeld met den Pook van Baggen. Hij verwisselt zijn nardenbroek, waarvan een Cnoop Koopmans was afgesprongen, met een Pantaleon van Eek, en zet zich neder aan een maal. bereid door den Koek van Leeuwen, met als hoofd schotel een gefarceerde Snoeck Henkcmans. Bijna verslikte hij zich aan een Graadt van Roggen. Des avonds (het stuk speelt in het verle den) gaat hij zich vermeien in de Nes van Meerkerk en voelt de Smeth niet, hierdoor op zijn naam geworpen, want 's anderen daags, Zondag zit hij rustig in de Heemskerk van Beest, en mompelt vergenoegd: C'est Bien- fait! -O. v. L. Ter bespoediging en voor het gemak van belanghebbenden verzoeken wij voor de verschillende afdeelingen van ons dagblad de volgende nummers op te bellen: Voor berichten en andere mededee- lingen of vragen voor de Redactie: 10608 Voor de Hoofdredactie: 15054. Voor advertenties, abonnementen en bezorging: 10724; Voor aangelegenheden van de direc tie: 13082. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van injrezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet terug» gegeven. HET KONINGSCHAP DER DWAASHEID. Weer heeft Nederland haar schoonheids koningin. Verheugt u dus en Juicht, want enkele dagen geleden is in een onzer theaters ln de hoofdstad den volke daar aanwezig een menschelijk wezen van het vrouwelijk geslacht gepresenteerd als summum van vrouwelijke schoonheid en bevalligheid. On derzocht door een speciale commissie, vol deden de verschillende deelen van haar lichaam aan de gestelde eischen on deze keuring zal wel even streng en onpar tijdig geweest zijn als bv. die op vee en hon- dententoonstellingen. Het verschil tusschen vorenvermelde tentoonstellingen is echter hierin gelegen. dat bij eerstbedoelde het menschelijk object zich geheel vrijwillig een dergelijke behandeling laat ondergaan, ter wijl de stomme dieren bij laatstgenoemde ten toonstellingen er bij nek en haren of op andere wijze naar toe worden getransporteerd en hun ontevredenheid hierover dan ook niet onder stoelen of banken steken, getuige het geheel en geblaf voor lederen bezoeker waarneem baar. Het felle licht der lichtwerpers dan bescheen op het luxueus* aangekieede podium de kam pende dames in haar modleuse omhulsels. Slechts één kon de allermooiste zijn. Deze tenslotte uitverkorene onderging na de of- ficieele huldiging der Jury de huldiging der massa op waardige wijze en het bleek bij een later interview dat zij behalve uiterlijke schoonheid nog andere geweldige kwaliteiten bezat. Zij verzamelde n.l. antiek en bezat een Rubens. De zeer geroutineerde reverance voor het publiek bracht dit in extase. De andere concurreerende joffers lachten minzaam cn waren het dus met de keuze der Jury volkomen eensDat de schoonste der schoonen kor ten tUd later weer werd onttroond en haar beker en sjerp moest retourneeren. om het simpele feit dat zij enkele jaren de vastge stelde leeftijdsgrens had overschreden, valt natuurlijk voor de betrokkenen zeer te be treuren, daar Nederland nu met een schoon heid 2e klas ui het buitenland moet uitkomen. Maar reglementen zijn reglementen. Geachte lezeressen en lezers, is het niet treurig dat in onzen tegenwoordigen tijd, waarin 'n groote geestelijke opleving alt waar te nemen een dergelijk wanstaltig gedoe, uit het buitenland geïmporteerd, burgerrecht ver krijgt. want u zult het toch met mij eens moeten zijn, dat een vrouwelijk wezen, dat zich inbeeldt mooi te zijn en dezen eigenwaan m het openbaar demonstreert, een onmogelijk product voor de samenleving moet zijn of dreigt te worden en het kan n et anders ct door de jaarlijks terugkeerende „verkiezin gen" ontstaat een gevaar voor vele meisjes die nog niet voldoende geestelijke beschaving be zitten om dit te ontloopen. Om dit gevaar nu te keeren en een einde te maken aan han- delingen.welke voor leder welden!:—mensch een ergernis zijn en tenslotte voor de meisjes zelf een vernedering. Is het zaak ten strijde te trekken tegen deze uitwas onzer samen leving. door Individueel of gemeenschappelijk alles te boycotten wat dergelijke verkiezingen mogelijk maakt. Men kan dit natuurlijk in tensiever doen door een gemeenschappelijke actie op touw te zetten. De bes'r'ljdlng.-- wapenen liggen voor het grijpen cn moeten bij goed hanteeren succes hebben. Men behoef, werkelijk niet vreemd meer op te kijken als straks ook nog de mooiste man wordt ge creëerd, b.v. de mooiste turfboer, schillen- ophaier, aanspreker of ijscoman, met als variatie de mooiste echtgenoot. Mister Holland zal zoo'n man dan heeten, die, wil hij in zijn rol blijven, zich verre zal houden van het zwakke geslacht en bij naderend gevaar op zijn bottines maat 46 de becnen neemt. Lezeressen of lezers, die van gevoelen zijn dat hier actief dient te worden onbetreden, zouden onderge toekende zeer verplichten door van deze gevoelens op schriftelijke wijze blijk te geven waarna In nadere relatie een plan ie campagne kan worden uitgewerkt. W. H. J. VILSTERMAN, Zijlvest 11 a, Haarlsm.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 11