Het woord is aan... 47e Jaargang No. 14303 Verschijnt dagelijks, behalve on Zon- en Feestdagen Vrijdag 7 Februari 1930 HAARLEM S DAGBLAD DIRECTEUREN: J. C. PEEREBOOM EN P. W. PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HOOFDREDACTEUR; ROBERT PEEREBOORt ABONNEMENTEN: per week 0-27J4. met Geïllustreerd Zondagsblad ƒ0.32 Per 3 maandenHaarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) 3-57)4. Franco per post door Nederland f 387J4. Losse nummers 0.06- GeilL Zondagsblad per 3 maanden 0-57)4, franco per post. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENTIEN: 1—5 regels/ 1.75. elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en Aanbcd 14 regels 0.6<X elke regel meer 70.15. buiten Arrond. dubbele prijs. Onze Groentjes (Dinsdag; Donderdag en Zaterdag) 14 reg. f 0.25. elke regel meer /0.10. uitsl. i contant- Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Uitkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden I 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog I 400.-, Duim I 250.-, Wijsvinger 1150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD DRIE AANRIJDINGEN VEROORZAAKT. Door een beschonken auto bestuurder EEN MEISJE ERNSTIG GEWOND. Donderdagavond ongeveer kwart voor ach ten reed een 18-jarig meisje per rijwiel over den Rijksstraatweg in de richting van Sant poort. Even voorbij de Jan Gijzenbrug werd zij van achteren aangereden door een auto, die daarna met wilde vaart doorreed. Won derlijk genoeg kreeg het meisje geen letsel, maar zij klaagde over pijn in het achter hoofd. Haar rijwiel werd gedeeltelijk ver nield. Leden van den Ongevallendienst wa ren wel spoedig aanwezig, maar behoefden geen dienst te doen. In de R.-K. pastorie aan den Rijksstraatweg werd onmiddellijk de Haarlemsche politie opgebeld. Deze stelde zich op haar beurt in verbinding met de poli tie te Velsen en met den pontwachter al daar. De Haarlemsche motorbrigade reed in middels snel in de richting van Velsen. Even later kwam hij de Haarlemsche poli tie het bericht, dat de auto, die het meisje had aangereden, bij de pont was aangehou den. De bestuurder, de 50-jarige G. V. uit Beverwijk, zat smoordronken achter het stuur. Hij werd door de Haarlemsche motor brigade in zijn eigen auto naar Haarlem te ruggereden, waar hij ter ontnuchtering in verzekerde bewaring werd gesteld. Hij ver- klearde zich van het gebeurde niets te her inneren. De Haarlemsche rechter zal het hem echter wel duidelijk maken! Zijn auto werd in beslag genomen. Op het traject tusschen de Jan Gijzenbrug en de pont te Velsen had de dronken auto bestuurder nog twee ernstige aanrijdingen veroorzaakt. Over de bijzonderheden daarvan schrijft onze Velser Correspondent ons het volgende: Een luisteraar te Velsen ving" Donderdag avond een bericht op van den Radio-politie dienst te Hilversum, volgens hetwelk aan houding werd verzocht van den bestuurder van een auto, die te Haarlem, rijdende in de richting Velsen, een meisje had aangereden en zijn weg had vervolgd zonder zich om zijn slachtoffer te bekommeren. De luisteraar waarschuwde direct den ge meenteveldwachter, die bij de buiten dienst zijnde stoompont een luxe-auto aantrof, be stuurd door den vrachtrijder G. V. te Be verwijk. Daar direct bleek, dat de bestuurder be schonken was, vermoedde de veldwachter, den gezochte gevonden te hebben. De man weigerde den auto te verlaten, zoo dat hij op een nog al hardhandige manier uit den auto getrokken moest worden. Inmiddels was ook de Haarlemsche motor brigade gearriveerd, alsmede een luxe-auto, bestuurd door den heer K., wonende te Drach ten. De heer K. verklaarde, dat hij op den Rijksweg onder Velsen, ten Zuiden van het punt waar de oude en de nieuwe weg inéén- loopen, in de richting Haarlem rijdende, den bewusten auto had ontmoet. Deze reed ge heel links van den weg, zoodat de heer K. hem rechts moest passeeren, waarbij de beide auto's met elkaar in botsing kwamen. De heer K. maakte daarop rechtsomkeert en volgde den gevaarlijken bestuurder. Een eind verder veroorzaakte deze een aanrijding met een motorrijwiel, dat bestuurd werd door den heer B.. fotograaf te Wijk aan Duin en waaroo als duorijdster mej. U. uit Velsen zat. Mej. U werd door de botsing van het duo zadel geslingerd, waardoor zij ernstig aan haar been gewond werd en zich door Dr. De Groot te Santpoort moest laten verbinden. De heer B. bleek ongedeerd: zijn motorrijwiel werd echter zwaar beschadigd. De heer K. staakte een oogenblik de ach tervolging om de verongelukte motorrijders te helpen, doch toen kort daarop een andere automob'list zijn taak kon overnemen, zette hii de achtervolging voort. Tegelijk met den bewusten auto, die op den weg gevaarlijke capriolen maakte, kwam de beer K. bij de pont aan, waar. dank zij den Radio-omroep, ook reeds de politie aan wezig was. De beschonken bestuurder werd m de cel gestopt, doch spoedig daarop, in zijn eigen auto, maar nu bestuurd door een der Haar lemsche politie-agenten, onder geleide van den gemeenteveldwachter en van den park wachter van Velserbeek die bij de met ver zet gepaard gaande arrestatie hulp had ver leend, naar Haarlem overgebracht, waar hij in arrest werd gesteld. Tot zoover onze correspondent. De politie stelt een zeer gestreng onder zoek in. In verband met den roekeloozen autotocht van den vrachtrijder V. uit Beverwijk verne men wij nog. dat de man het laatste gedeelte van den weg in zulk een snelle vaart heeft afgelegd, dat bet een wonder mag worden ge noemd", dat hem geen ongeluk is overkomen. Eeniae personen uit Velsen, die van het radio bericht hadden vernomen dat hij in aan tocht was. gingen hem per rijwiel tegemoet. Vlak bij Velsen zagen zij hem naderen. Hij reed recht op hen in aan den kant van het rijwielpad, vermoedelijk in de meening ver- keerende, dat hem een auto tegemoet reed. Daarna zwenkte hij langs de boomen van den asfaltweg af om ee neind verder weer op den peg terecht te komen. Toen hij met zijn auto voor de pont stond, is hij in slaap gevallen, zoodat de gemeente-veldwachter hem wakker moest schudden. De toestand van mej. U., de dworijdster, blijkt gelukkig niet ernstig te zijn. Zij heeft echter een groote vleeschwond aan het been gekregen. Nadat de wond door dr. De Groot te Santpoort was gehecht, kon zij naar haar woning aan den Biezenweg worden overge bracht. BRUTALE BEROOVING TE WOUDENBERG. Gemaskerde jongens persen f 500.af. BEIDE VERDACHTEN HEBBEN BEKEND. Woudenberg is andermaal in beroering ge bracht, door het buitengewoon brutale optre den van een paar jeugdige' bandieten, schrijft de Tel. Woensdagnacht omstreeks 1 uur werd de landbouwer E. van Egdon gewekt door gebons op de deur aan de achterzijde der woning. De man vermoedde dat een zijner buren hem noodig had en opende de deur. Hij zag tegen over zich twee kerels, die hem met een elec- trischen lantaarn beschenen. Terwijl zij een revolver voor zich in de hand hielden, drongen zij meteen de boerderij binnen onder de be dreiging: „Je geld of je leven". Beide mannen waren voorzien van zwarte maskers, waardoor alleen de oogen zichtbaar waren. Ook waren zij voorzien van een gordel met revolvertasch en vlijmscherpen dolk. Van Egdon zeide geen geld in huis te hebben, waarop een der onver laten verklaarde, dat hem bekend was dat hij wel geld had. Hij drong den landbouwer in een hoek, hem gebiedend te gaan liggen, waarna de ander zich gereed maakte den doodelijk ontstelden man met ijzerdraad, dat hij bij zich droeg, te binden. Van Egdon risp zijn knecht, waarop een der indringers hem toesnauwde geen hulp te roepen, want dan was hij een kinds des doods. Om aan zijn bedrei ging kracht bij te zetten, schoot hij tot drie maal toe zijn revolver af, echter zonder Van Egdon te treffen. Door deze schoten werd -iet geheele gezin wakker, doch allen werden met den revolver in bedwang gehouden. De mannen eischten daarop binnen tien tellen uitbetaling van f 500. Daar zij al tellende tot acht waren genaderd, gaf Van Egdon zich gewonnen. In een der kamers werd den kerels f 500 uitbetaald. Nadat zij dit geld hadden opgestreken, ver dwenen zij na te voren te hebben gewaar schuwd geen politiehulp in te roepen, aange zien de geheime bende, waartoe zij behoor den zich dan zou wreken. Ook zou een ieder, die het huis, dat door hun kornuiten was omsingeld, zou verlaten, worden doodgescho ten. Echter had een der dochters van den landbouwer, een nog jeugdig meisje, kans ge zien om te ontsnappen. Zij begaf zich in doodsangst, niet anders denkend dan dat naar vader door de indringers was doodgeschoten, naar den rijksveldwachter en daarop naar den gemeenteveldwachter. De rijksveldwachter Petersen ging onmid dellijk op pad. Hij kwam weldra twee per sonen tegen, op rijwielen gezeten zonder ucht De veldwachter gelastte hen af te stappen, waaraan de mannen geen gevolg gaven. In tegendeel versnelden zij hun vaart. Petersen begon daarop een achtervolging en vuurde tot viermaal toe zijn revolver op de vluchte lingen af- Door een ongeluk kwamen de man nen na eenigen tijd te vallen en Petersen kon beiden daarop met zijn revolver in be dwang houden. Geholpen door den gemeenteveldwachter Tekelenburg, die inmiddels ook verschenen was, werden zij in verzekerde bewaring ge steld. Bij onderzoek bleken de daders te zijn zekere V. uit Austerlitz en E. uit Huis ter Heide, jongelieden van 19 en 17 jaar. Beiden hebben reeds bekentenissen afgelegd. De Telegraaf had een onderhoud met den rijksveldwachter Petersen, die er in slaagde de twee daders van den roofoverval te Wou denberg aan te houden. Zooals gemeld waar schuwde een dochter van boer Van Egdon den veldwachter. Ik fietste in de richting van de boerderij, zoo vertelde de veldwachter. Maar ternauwer nood was ik op weg, of ik kwam in snelle vaart twee fietsers zonder licht tegen. Ik riep hen aan, maar de twee mannen fietsten met groote snelheid door. Ik loste een schot in de lucht, draaide mijn fiets om, en de jacht be gon op 80 Meter afstand. Wij 'passeerden mijn huis, waar mijn vrouw in nachtgewaad getuige was van de race. Ter hoogte van de woning van den ge meente-veldwachter loste ik twee waarschu wingsschoten in de lucht. Ik had de vluch telingen toen tot 30 Meter ingereden. Later is gebleken, dat het meisje nog niet bij den tweeden politieman was aangeland, daar ze eerst bij een verkeerd adres had gebeld. Als bezetenen reden de vluchtelingen, die ook langs het meisje moeten gekomen zijn. Eindelijk had ik ze tot op 20 Meter inge haald. Ze sloegen een zijweg naar het bosch ln. Daar moesten ze hun vaart inhouden, wegens een bocht in den weg. Toen was de afstand nog slechts vijf meter. Ik vuurde nu voor den vierden keer. Hoe wel ik geen van beiden raakte, moeten ze den kogel langs hun ooren hebben hooren fluiten. In elk geval schrikten ze zoo, dat ze tegen elkaar opbotsten en vielen. Ik was moederziel alleen tegenover alt tot de tanden gewapende tweetal, dat dolken en revolvers had. Ik riep: „Hands up". Ze riepen: „Wij zijn verloren". Ik liet hen overeind komen met de handen in de hoogte. Liet-hen omdraaien en vóór me uitloopen in de richting van het huis van mijn collega, die wel te hulp zou komen. ,.Ik zeide: „Ik heb nog patronen en bij het minste verzet, krijg je ze door je hoofd". In werkelijkheid had ik nog maar één patroon. Blijkbaar werden ze van „hands up" te moe en ze vroegen, of ze hun handen op net hoofd mochten houden. Zoo naderde ik veldwachter Tekelenburg. Zonder veel tegenstand werd het tweetal ge fouilleerd en geboeid. Het bleek, dat elk een scherp dolkmes had, dat ze zelf geslepen hadden en voorts revol vers met 6 en 8 scherpe patronen. Het geld is in beslag genomen. Twintig gulden ontbrak: vermoedelijk is dit bij de vlucht verloren. Tot zoover het relaas van den rijksveld wachter Petersen, die zeker in dezen nacht zonder hulp van anderen, een prachtig staaltje van plichtsvervulling heeft gegeven. STRAATBELASTING-COMEDIE. EEN ADRES AAN B. EN W. De heer J. G. Buys, Heerenweg 190, Heem stede, deelt ons mede, dat hij den volgenden brief aan het College van Burgemeester er. Wethouders der gemeente Haarlem heeft ge zonden: „Uw schrijven d.d. 1 dezer, foutief geadres seerd aan Prinsessestraat 1 te Haarlem, kwam in mijn bezit. Het mag zijn dat noch de betrekkelijke ver ordening, noch de gemeentewet bepalingen bevat, welke het verleenen der door mij ge vraagde restitutie zouden veroorlovenhet feit dat de Hooge Raad de heffing dezer be lasting onrechtmatig verklaarde sluit de ver plichting uwerzijds tot terugbetaling in. Het gaat niet aan u aan deze verplichting te onttrekken op grond van art. 265b der ge meentewet. Het meerendeel dergenen die deze aanslag werd opgelegd, wisten niet dat deze onrechtmatig was en hadden dus tot recla meeren geen aanleiding. Toen de beslissing üan den Hoogen Raad was gevallen had een verzoek tot restitutie niet noodig moeten zijn, maar had het op uw weg gelegen de door u onrechtmatig ontvangen gelden ten spoe digste terug te betal-n. Dat gij dit- niet hebt gedaan, en zelfs wei gert dit alsnog te doen, geeft mij aanleiding tot de veronderstelling dat rechtvaardigheid niet tot uwe eigenschappen behoort. Wellicht heeft een uwer het artikel „Straat- belasting-comedie" in Haarlem's Dagblad van 5 dezer gelezen. Hieruit zal u gebleken zijn dat ik in de beoordeeling uwer mentaliteit niet alleen sta. Had men mij om een passend opschrift hiervoor gevraagd dan zou ik heb ben geadviseerd er boven te zetten „Pik in systeem", want dit is wel de juiste omsenrij- ving van uw standpunt in deze kwestie. Mijn verzoek om terugbetaling herhaal ik niet. Behoud het bedrag als mijn bijdrage to. verlichting van den strop, dien gij u met de ïatie in 1927 op den hals hebt gehaald Met de u toekomende gevoelens van hoog achting...." AMERIKA'S KOLONISATIE. EN FRANKRIJK'S IRONIE. Naast den ingang van een Parijsch cabaret, dat zich bevindt ergens op de Butte Mont- martre, het oord waar in lang-vervlogen dagen „la vie de bohème" van de jonge Fransche kunstenaars zijn hoogtepunt vond. leest men thans deze simpele woorden: „lei on parle fransais". Benito Mussolini: Er zijn ticee menschen noodig on rconde- ren te verrichten: de man die het doet, en de man die er in gelooft. EEN I-DEE. (In Rusland zal men het Rus sische i-teeken vervangen door de Latijnsche i, die een streep minder heeft. Men verwacht hier van een jaarlijksche besparing van 3 millioen. Courantbe- richt). In Rusland ondervond men wel. Dat enkel door een machtsbevel. Een land zich niet laat reorganiseeren.; Gevangenissen, een geweer, Een knoet en zulke dingen meer, Zijn niet genoeg om staten te regeeren; Men gaat er onder zorg gebukt Omdat het steeds nog maar niet lukt, De steenen voor den nieuwbouw aan te sjouwen; Men breekt nog slechts het oude af, Men breekt den mensch met zware straf En meent aldus een heilstaat op te bouwen; Het is op financieel gebied Daar somber als het Wolga-lied, De toekomst werpt haar schaduw reeds naar voren, Voor velen dreigt opnieuw de dood Door slechten oogst en hongersnood, Als niemand redt-is Rusland straks verloren; Bezuiniging Is eerste eisch, Men voelt dit, hier is het bewijs: Men wil de i naar Russisch beeld verbannen, Die i, daar loopt een streepje door, De onze heeft een streepje voor, Zoo redeneeren Moskou's wijze mannen; Het is niet om een krats te doen, Men schat, de winst op drie millioen, Als men de puntjes op de i gaat zetten, Dit is het machtig resultaat Wanneer men op het schio van Staat, Op kleintjes, zeis in 't alfabet, gaat letten; Hoe men het uitgerekend heeft Dat dit zoo'n geldbesparing geeft. Is meer helaas, dan ik u kan vertellen, Maar 't lijkt mij dat men beter dee, Als men in Rusland 't a. b. c. Van degelijk regeeren leerde spellen. DE STAATSMIJNEN. De Vereeniging van Jonge Liberalen te Haarlem, die dezen winter reeds eenige le zingen voor hare leden organiseerde, geeft a.s. Dinsdag 11 Februari een Filmavond in „De Kroon", waar de bekende film over „De Staatsmijnen" vertoond zal worden. De heer G. de Clercq, bekend door zijn causerieën voor de A.V.R.O. op dit gebied, zal de film toe lichten. Deze film, die nog anlangs voor de Volks-universiteit alhier draaide, zal onge twijfeld ook dit maal weer veel belangstel ling trekken. Een reusachtige luchtschiphal wordt in Akron fV.S.) voltooid. Boven het model van de hal. Onder, een overzicht van de xverkzaamheden. Duidelijk zichtbaar zijn de groote vleugel deuren die zich vi halve cirkelbaan bewegenHet werk wordt ondernomen voor rekening van de Good-Year-Zeppelin-maatschappij. Deze maatschappij heeft twee luchtschepen in aanbouw, die ieder dubbel zoo groot zijn als de „Graf'. Beiden zullen zij echter mak kelijk een plaats in deze nieuwe hal kunnen vinden. Het Belangrijkste. Romantische roofoverval in Woudenberg. (Ie blad. Ie pag.) Dronken autobestuurder veroorzaakt drie aanrijdingen. (Ie blad, le pag.) Limburgsche dievenbende gearresteerd. (2e blad, 2e pag.) Zandvoort: Gemeenteraadsvergadering. Ds. Padt weer tot wethouder gekozen. Hij rraasrf 24 uur bedenktijd. (3e blad, 2e pag.) Belangrijke voorstellen ter Vlootconferentie. (2e blad, le pag.) Het mysterie Koetjepof. (2e blad le pag.) Gedeeltelijke genoegdoening voor madame Hanau. (2e blad, le pag ARTIKELEN, enz. R. P.: „The Cat", (le blad, le pag Voor de laatste berichten zie men pag. 2 van het Eerste Blad). HAARLEM, 7 Februari. „The Cat" Zoo heet in Engeland de korte zweep met duim-dik koord, waarmee misdadigers, die wegens zware mishandeling of doodslag ver oordeeld zijn, worden afgeranseld. De rech ter stelt het aantal slagen vast: gewoonlijk is het tien of vijftien. Overigens het niet de eenige straf die de schuldige krijgt. Er ko men nog de noodlge jaren gevangenisstraf, met of zonder dwangarbeid, bij. Ook de kin- dderrechter veroordeelt tot lijfstraffen, maar die worden dan toegediend met een zwiepend stokje een tak, van een berk gesneden, komen minder hard aan en verwonden het Slachtoffer niet, óf niet noemenswaard. Nu is dezer dagen een man, die veroor deeld was tot vfjftien slagen met „the cat* en tien jaar gevangenisstraf, over een trap leuning in de gevangenis te Wandsworth ge sprongen toen hij naar de plaats werd ge bracht, waar hij zlin lichamelijke bestraffing zou ondergaan. Hij kwam op oen steenen vloer neer. en werd dood opgenomen. Gevolg: hevig dispuut over de vraag, of men moet voortgaan met de verouderde lijfstraffen, die door vrijwel alle beschaafde natis zijn afge schaft, toe te passen. Natuurlijk zijn dadelijk de meeningen gevraagd van den oud-rechter Lord Darling en van den auteur George Ber nard S'naw, tee personages die ln Engeland steevast hun opinies ten beste geven over alle vragen van den dag, en zij b'Uken in diametrale tegenstelling te zijn. Lord Darling ondanks zijn toeder-klinkenden naam, is al tijd een voorstander van ..flogging" geweest, en blijft het. Hij wijst er vooral op. dat het alleen wordt toegepast op menschen die we gens het plegen van persoonlijk geweld op anderen veroordeeld zijn. zoodat zij. om zoo te zeggen, hun eigen trekken thuis krijgen. Shaw vindt daarentegen, dat elke rechter die tot zweepslagen veroordeelde er zelf maar eens twee of drie dozijn moest hebben, om ie ondervinden wat het is. Het valt hem moei lijk om zonder walging te spreken oyer een samenleving, waarin zooiets mogelijk is. Men zegt dat dit de eenige soort straf zou zijn, dlc op sommige misdadigers indruk maakt, maar als die overweging gold had men dezen man en anderen uitsluitend tot zweepslagen en niet bovendien tot Jaren gevangenisstraf moeten veroordcelen. Als de rechter alleen in het effect van lijfstraf geloofde had hij den man alleen moeten laten afranselen, en hem daarna vrijuit moeten laten gaan. Aldus Shaw. wiens redeneering ook niet zeer conseouent klinkt, want zij geeft sterk den indruk alsof hii geen bewaar tegen zweepslagen zou hebben, als zij maar als eenige straf op bepaalde Individuen werden toeeenast. Intusschen heeft de Labour-nfeevqa'-'Bcde dr. Somerville Has»«nes een Interpellatie In gediend. waarbij hij de reee°rlng vraagt of zij de liifstraffen wil afschaffen. En een rij ingezonden stukken-schrijvers in de Londen- scbe dagbladen pleit ook voor afschaffing. Terwiil deze plotselinge camnagne tegen lijfstraffen is losgekomen wordt de actie tegen de doodstraf in Engeland ook voortge zet. Een Lagerhuis-commissie is trouwens be zig met een onderzoek in het vraagstuk, en de regeering heeft gerapporteerd dat van driehonderd doodvonnissen, 6inds 1916 uitge sproken, er 108 door begenadiging van de daders (76 mannen en 31 vrouwen! in levens lange gevangenisstraf veranderd werden. Vrouwen hebben bijna altijd gratie gekregen (in de laatste vijft'en Jaar is. meen ik. maar op éen vrouw in Engeland de doodstraf ten uitvoer gelegd). Zoo opperv'a^k'g liikt be* ni*of in v*>ro- 'and het verzet te<»en d* on doodstraf zoo sterk en a'g-m^en is. da* -ij al'e wel heni so-ed'g tot bet -M"«n behooren. M°ar het e""'"0 a"~TaMef ge vangenisstraf. en in E^'-e'ani r^a'n a's op het vaste'and ge'.ooft men dat d"a-m-e veel tot verbetering van de veroo-d^clde mis dadigers bereikt wordt. Sommigen zijn eer geneigd om het tegendeel aan te n«men. An deren. ervaren in rccb s-eerings-arfceld. zün alleen maar pessimistisch. In een geval als b.v. dat van den financier Hatry, veroordeeld tot vijftien jaar gevangenisstraf, gelooft nie mand dat men den man daardoor „verbete ren" zal. en evenmin dat hij met de dood*

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 1