PRIMA BELGISCHE ANTHRACIET FRANS PERQUIN ICLYSMA Het woord is aan... 47e Jaargang No. 14304 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 8 Februari 1930 HAARLEM S DAGBLAD DIRECTEUREN: J. C. PEEREBOOM EN P. W. PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HOOFDREDACTEUR: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: per week 0-27)4. met Geïllustreerd Zondagsblad ƒ0.32 Per 3 maanden: Haarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) 3-57)4. Franco per post door Nederland ƒ38754. Losse nummers ƒ0.06. Geill. Zondagsblad per 3 maanden 0-57)4, franco per post. Bureaus: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buiten spasme 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENT1EN: 1—5 regels 1.75. elke regel meer QJ5. Reclames /0.60 per regeL Reductie bij abonnement. Vraag en Aanbc4 14 regels f 0.60, elke regel meer ƒ0.15. buiten Arrond. dubbele prijs. Onze Groentjes (Dinsdag; Donderdag en Zaterdag) 14 reg. f 0.25. elke regel meer ƒ0.10. nitsl. k contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Uitkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog i 400.-, Duim i 250.-, Wqsvlnger 1150.-, Elke andere vinger I 50.-. Arm- of Beenbreuk f 100. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG BLADZIJDEN. EERSTE BLAD HAARLEM, 8 Februari. Radio-idylle Vaak heeft men in verschillende landen gesproken over de mogelijkheid, ook de par- lementsdebatten per radio uit te zenden, zon der tot uitvoering van dit afgrijselijke denk beeld te hebben durven overgaan. Kranten zijn er tegen opgekomen in hoofdartikelen, die letterlijk huiverden. Vooral vreesde men. dat een vloedgolf van eindelooze saaiheid uil de aethergolven zou culmineeren. Maar de ee-ste proefneming in een parlementaire commfssie, waarvan Duitschland de pri meur heeft gehad (of liever gezegd: had kunnen heboen) heeft deze veronderstelling althans niet bewaarheid. Leest u maar: „In de voortgezette zitting van de onder zoekingscommissie van den Pruisischen Landdag in de zaak-Sklarek is een interes sante proefneming gedaan. Het radiostation Berlijn had namelijk toestemming gekregen de rede van den Berlijnschen burgemeester Scholz over het financieele beheer der stad uit te zenden. Hiertegen werd door de" Duitsch-nationaal Von Kries geprotesteerd, doch met de 13 stemmen van oe sociaal democraten, democraten en communisten voor en tien stemmen der Dultsch-nationa- len, Duitsche volkspartij en economische par tij tegen werd besloten de microfoon in te schakelen. Het centrum onthield zich van stemmen. De Tel. meldt nog: De communist Obuch wenscht dat Scholz zal zeggen, wat hij uit eigen waarneming heeft vastgesteld en wat hij zich door ande ren heeft laten vertellen. De commissie had er immers zelfs bezwaar tegen Scholz den eed te laten afleggen. (Beweging en geroep: dat is niet in openbare zitting behandeld en mag hier niet worden gelegd). Obuch beschouwt Scholz als den hoofd schuldige en wenscht slechts den rapporteur voor de microfoon te laten spreken. Als een lid der Volkspartij opnieuw tegen de uitzen ding protesteert, loopt de comnvnist Schulz naar de microfoon en roept: Het publiek hoort thans, dat de Duitsche volkspartij geen openbare behandeling wenscht. Ook de de mocraat Riedel plaatst zich voor de micro foon en zegt: Ik herhaal in het belang van de waardigheid van het parlement mijn voor stel tot sluiting der debatten over de agenda (groot gelach bij rechts en bij de commu nisten). Desondanks gaf de voorzitter Schwenck (communist) het woord aan Hillger-Spiegel- berg (D.-nationaal). Deze maakt oonieuw be zwaar tegen de uitzending. Scholz, aldus spr. kan in het geheel niets zeggen, eenigen, die wat kunnen vertellen, zijn de eerste bur gemeester Böss en Lange, die beiden ziek zijn. De sociaal-democraat Ileilmann zegt hier op: Mijne heeren, u behoeft zich niet zoo groote moeite te geven, de uitzending is al lang afgebroken. (Geroep rechts: Nu, dat wisten wij wel). De communist Kas^^s- Smijt dien heelen rommel toch weg. Heil- mann, zich naar rechts wendende: U en de heer rapporteur hebben een einde gemaakt aan het vertrouwen, dat u tot nu toe had verworven. Buchhorn (D. volkspartij): Ik stel vast, da Heilmann de almachtige van de radio is. Hij kan uitschakelen en aansluiten, als hij maar wil. De communist Obuch noemt Heilmann den radio-politie-agent. De rapporteur Könnecke verklaart daarop zijn functie als rapporteur ter beschikking te steden. Scholz hield vervolgens zijn rede, die geen nieuw gezichtspunt opleverde." Een aardig begin van de parlementaire radio-idylle. En het kan er niet bij blijven, want overal toonen de dagbladen een steeds sterker nei ging om zich ten aanzien van het parlement tot korte overzichten van het behandelde te bepalen. Wij doen dat in dit blad allang Verslagen van Provinciale Staten en Ge meenteraad worden nog gegeven, maar krim pen ook al steeds meer in afmeting in. Er zijn al bladen in den lande, die van de ge meenteraden alleen overzichten geven. En aangezien niemand de officiëele handelinger leest, die eindeloos zijn en verschijnen als d' zitting allang Historie is. begint steeds dich ter het moment te naderen waarop de Kiezer geheel verstoken zal raken van de redevoe ringen van zijn Uitverkorenen. Nu zijn er eenige redenen om aan te ne men, dat de Kuezer zich daar nog wel bij neer zou leggen. Maar de Uitverkorenen doen dat zeker niet. Talrijk zijn reeds de teekenen van hun belangstelling in de radio geweest. Stormen hebben al meermalen in den aether gewoed. De vrijheid des gespro ken en geschreven woords is gewaarborgd in ons vaderland, maar die des uitgezonden woords is een tam^ij'-' innewik^tee ^aak ge worden. Er zijn velen die deze vrijheid ponds pondsgewijze willen verdeelen, om het zoo te zeggen, over de nogal talrijke geestesrich tingen des volks. Welnu, het is mogelijk dat ik verkeerd profeteer, maar op het oogenblik zie ik het naderen. Het is alsof het in de lucht zit. Men zal Parlement. Provinciale Staten en Ge meente-aden willen gaan uitzenden. Mocht het ertoe komen, dan hoop ik voor de radio musici, de radio-kindervertellers enz. het beste. Gleichwellen-systemen zullen hen wel licht redden van verdrinking in den vloed golf des politieken woo-ds. En misschien zullen, bij goede en handige verzorging van een toelichtend programma-blaadje, de luis tervinken er wel eens plezier in krijgen om naar den raad van Goor te luisteren, die den burgemeester te lijf zal- gaan, of naar den communist in Middelharnis ik noem maar een paar buitenplaatsen op die een motie voorstelt waarin de regeering wo-dt uitge-' noodigti. de een of andere hartelijkheid aan de Sovjets te bewijzen. Geachte luistervinken, ik hoop het beste voor u. Zeg later niet, dat ik u niet bijtijds gewaarschuwd heb. R. P. AANSLAG IN BRAZILIë. Op den vice-president. ERNSTIG GEWOND. RIO DE JANEIRO. 7 Febr. Oo den vice- nresident van Brazilië, dr. M°llo Vianna is te Montes Claros in den staat Mmas Geraes een aanslag geoleegd. waarbij hij ernstig aan hoofd en rug werd gewond. Vast staat, dat de daad in verband staat met de a.s. presidentsverkiezinc-pn. De carn- "atme hiervoor draagt vooral In den staat Minas Geraes, waarvan de oonositie groote "°rwaehtingen koestert, een heftig karakter. Het schijnt, dat de vice-president, terwijl hij een rede hield, het middelpunt werd van een verkiezingsrelletje, dat spoedig in een hand gemeen ontaardde, in den loop waarvan Mel- io Vianna zijn ernstige verwondingen opliep. Eenige andere aanwezigen werden gedood of gewond. Bij geruchte verluidt zelfs, dat de re geering van den staat Minas Geraes de hand in den aanslag heeft gehad. Op het vernemen van dit bericht verliet president de Souza onmiddellijk zijn zomer verblijf te Petropolls, om zich in allerijl naar Rio de Janeiro te begeven, waar hij terstond na zijn aankomst een conferentie had met den minister van Justitie en andere leden van het kabinet. IJMUIDEN. HET STOOMSCHIP JOHANN SANNE AAN DEN KETTING GELEGD. Men zal zich herinneren, dat in het be gin van Januari j.l. te IJmuiden door den stoomtrawler Zaar.stroom IV van de reederij Zaanstroom werd binnengesleept het Zweed- sche stoomschip Johann Sanne, dat op weg van Antwerpen naar Gothenburg zijnde, door stormweer werd overvallen en daardoor schade aan de stuurinrichting bekwam. Het stoomschip dat met stukgoed was geladen, werd door genoemden trawler opgepikt en naar LJmuiden gesleept. Na in Amsterdam te zijn gerepareerd zou het heden weer naar zee vertrekken. Zoover is het niet gekomen, daar Mr. Merens te Haarlem namens de directie van de Mij. Zaanstroom voor een bedrag van f 95.000 be slag op het vaartuig legde. De te Amsterdam gevoerde onderhandelingen over een door de assuradeuren van schip en lading van het Zweedsche stoomschip te stellen borgtocht hadden nl. niet tot het gewenschte resultaat zeleld. met het gevolg, dat beslag werd ge legd. De Johann Sanne is thans in de bin nenhaven aan den ketting gelegd. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN Voor 't minste geld N.V. BrandstoffenhandeJ G. KRAAY Co. Turfmarkt 10, Tel 11088 Haarlem Wales Anthraciet 30/ 20 #50 #30 per H.L. f 3.10 De grootste hitte DE STRAFZAAK-LIEBERMANN. Het verhoor van Paarden- kooper. STUURDE MR. VAN GIGCH HET OP EEN STRAFZAAK AAN? Na heropening der zitting blijkt dat mr. Duys is gearriveerd. De heer Duys deelt den president mede, van mr. Kokosky te hebben vernomen hetgeen de president in de ochtend zitting omtrent mr. Boon had opgemerkt. Als pl. mr. Boon een outsider heeft genoemd dan bedoelt hij daarmede dat hij mr. Boon gesteld heeft tegenover alle advocaten en no tarissen, die door Liebermann betaald werden. In dit opzicht stond mr. Boon wel degelijk geheel buiten de zaak. De president roept dan Liebermann naar voren en rekent hem voor dat hij bij elkaar 1.942.000 gulden uit de kas der „Veendammer" ontvangen heeft. Als ik dus gesproken heb van twee millioen, was ik er niet ver af, aldus de president. Liebermann protesteert en tracht voor te rekenen dat het niet zoo veel is geweest, hij heeft bovendien kosten gemaakt, de salarissen van mrs. Schürman en Van Gigch Pres.: Maar dat mocht de „Veendammer" toch niet betalen! Liebermann: Meneer de president, wat jam mer toch dat u het niet begrijpt. President: O jawel, ik begrijp het heusch wel. Nadat u uw heele belang verkocht had aan Paardenkooper kreeg u nog gelden. U had toch de betalingen van Kok en de „Ma raboe" niet mogen ontvangen, u hebt steeds gedacht dat u zich met activa van de „Veen dammer" kon laten betalen, 't Komt er feite lijk op neer dat de twee millioen, van de „Veendammer" geleend, eerst ging naar de Discontobank, die door de „Veendammer' werd gedechargeerd en toen naar u, waarop u werd gedechargeerd door de Discontobank, die inmiddels in handen was van mr. Dene kamp. Liebermann: 't Is heusch nooit mijn be doeling geweest om van deze decharge gebruik te maken. Mr. Duys: Alles is verklaarbaar mits de goede trouw van Liebermann wordt aange nomen. Verhoor Van Paardenkooper. Vervolgens treedt, terwijl in de zaal een geladen spanning hangt, de heer L. W. S. Paardenkooper voor de eerste maal als ge tuige naar voren. Getuige, die als zijn beroep bankier op geeft, deelt mede Liebermann door toedoen van consul Schim van der Loeff te hebben leeren kennen. Waarschijnlijk in Juli 1927 heeft get. met Liebermann een onderhoud ge had in het Victoria-hotel te Amsterdam. President: Is ook het idee in uw hoofd opge- gekomen om geld duur uit te zetten in de Randstaten en goedkoop te krijgen in Ameri ka? Dat was toch het Atlas-plan. Get.: Jawel, maar de idee van oprichting eener Atlasmaatschappij is niet van mij af komstig. Ik heb er wel altijd voor gevoeld om een hypotheekbank te koopen voor mijn zaken. Pres.: Voor uzelf privé, of voor de Buiten - landsche Handelsbank? Get.: Ik had alle aandeelen,.dat was dus eigenlijk hetzelfde! Mr. Duys: Zoo ziet u nu hoe dergelijke menschen er over denken, men denkt niet zoo streng-juridisch. Getuige deelt voorts mede dat de zaak dan ook niet doorging; geruimen tijd hoorde hij niets van Liebermann, die vermoedelijk door mr. Van Gigch bewerkt was- Later, in Ostende. is het koopen van de „Veendammer" ter sprake gekomen. Aanvankelijk wist ik nie: dat Liebermann alle aandeelen had. dit werd mij eerst duidelijk, toen ik in Brussel met Liebermann het contract heb gemaakt. Pres.: En tenslotte kwam het tot een koop prijs van 5 millioen. Had u zooveel geld? Get-.: De kwestie is dat er in dien tijd In Duitschland veel groot-grondbezitters waren, die geld noodig hadden. Die menschen zou ik kunnen vinden door mijn groote relaties, waardoor iedere deur in Duitschland voor mij geopend was. President: Hebt u zich er wel rekenschap van gegeven wat u door het contract op u nam? Get.: Ik heb mij steeds voor oogen gehouden dat ik de „Veendammer" saneeren moest en dat ik vijf millioen moest vinden om het gat te steppen. Maar wel heb ik gedacht dat er nog 3 12 millioen inzat- Pres.: U hebt tenslotte toch geen kans ge zien om de „Veendammer" weer op de been te helpen! Get.: Ja, maar er bleek ook veel meer verdwenen te zijn dan ik aanleiding had om aan te nemen. Het gat was te groot om te stoppen, niet de helft, maar 7 8 was zoek Pres.: Is 't Liebermann's bedoeling geweest om de pandbriefhouders te helpen? Get.: Ja, maar hij liet zich beïnvloeden door zijn advocaten. Ik geloof zeker dat hij. indien er niet altijd zoo'n samenscholing van juristen om hem heen was geweest, heel anders zou hebben ge handeld. Getuige verklaart voorts dat hij nooit be weerd heeft zooals de kranten schreven dat hij een buffet heeft gekregen van den koning van Siam. Dat buffet had getuige wel in zijn bezit, het was echter een cadeau van den koning van Siam aan een Hannoveraan- sche familie, van wie get. het gekocht had. Pres.: „Maar 't imponeerde Liebermann' Get.: ,,'t Is mogelijk en misschien ook wel anderen." Pres.: „Hoe is het met uw relaties bij het Vaticaan?" Get.: „Die had lk Inderdaad. Ik ben door Confucius Met sober voedsel tot maaltijd, water als drank en den gebogen arm als kussen, kan er toch geluk bestaan. Rijkdom en aanzien, op onrechtmatige wijze verkregen, komen mij even \}l voor, als drijvende wolken. den thans officieelen vertegenwoordiger van de Nederlandsche Landbouwbank te Am sterdam in contact gekomen met Mgr. Badi in Rome, die professor was aan een Univer siteit aldaar en een hooge positie bekleedde bij het Vaticaan. Deze professor wenscht tien millioen dollar op te nemen op goederen, die hij beweerde te hebben. Nu had ik een groote relatie bij een firma te New-York, die deze tien millioen dollar wilde geven en dan ook anderhalf millioen heeft betaald. Profes sor Badi is later met groote taxaties geko men, die achteraf valsch bleken te zijn, met- het gevolg dat dar. ook tegen den professor civiele processen gaande zijn. Met dat al ben ik ook niet aan mijn geld gekomen, ik heb nl. recht op twee en een halve ten provisie. Hierna wordt getuige Meynema, die weer van zijn ongesteldheid genezen blijkt te zijn, voor het hekje geroepen om opheldering op verschillende punten te geven. Pres.: U hebt gezegd, Paardenkooper als een bluffer te beschouwen. Hebt u altijd zóó gedacht? Get.: Dat dateert van het oogenblik, dat hij de „Veendammer", waar hij dacht, dat nog 3 1/2 millioen inzat voor vijf millioen kocht. Maar mag ik u even In de rede val len? Pres.: U valt uzelf ln de rede! (daverend gelach.) Een incident. Get.: Och ik bedoel, ik wil zeggen, dat ik nl., toen ik ziek was, in de kranten heb gele zen, dat meneer Duys in zijn pleidooi den heer Liebermann als brandschoon afschil derde, als een engel, zoo wit als sneeuw, als een pasgeboren kindMaar diezelfde me neer Duys heeft In een conferentie in 102G dienzelfden Liebermann een knappen schooier genoemd! Mr. Duys (opvliegend): Dat is een perti nente leugen! Ik protesteer tegen zulke taal! Mr. Duys wenscht over deze uitlating van geta Meynema het een en ander in het mid den te brengen. In 1926 is pl. door een ac countantsbureau aangezocht om t-oezlcht te houden op een instelling. De heeren, die' pl. zulks verzochten, namen hem toen mee nar Liebermann, die pl. toentertijd nog in het geheel niet kende. Na de gehouden ver gadering lieten deze heeren tegenover pl. uitkomen dat Liebermann iemand was, tegen wien door de politie was gewaarschuwd. Pl. heeft toen geantwoord: .ik neem het jullie verduiveld kwalijk, dat Je mij als Kamerlid, die een naam heeft te verliezen, in een der gelijk gezelschap hebt gebracht. Maar dit is aldus mr. Duys heel iets anders dan de „uitlegging" van den heer Meynema. Tegen zijn persoonlijk woord wil ik het mijne stel len en dan verklaar ik, dat ik niets anders dan de heftigste afkeer kan voelen tegenover iemand, die zóó hevig op den zak van den heer Paardenkooper heeft klapgeloopen! Pres.: (hamerend): Laten we alsjeblieft op die manier niet verder gaan! Bij het hierna voort-gezette verhoor van den heer Paardenkooper herhaalt deze als zijn overtuiging dat Liebermann veel en veel meer voor de „Veendammer" zou heb ben gedaan als hij niet altijd die samen scholing van juristen om zich heen had ge had, die hem in anderen zin adviseerden. Pres.: Hadden zij daar dan belang bij? Get Ik heb eens tegen mr. Van Gigch gezegd, dat het er op leek. dat hij het op een strafzaak aanstuurde om daar ook nog eenige tonnen uit te halen! Mr. Duys: Hij kan een strafzaak krijgen, maar dan als verdachte! (vroolijkheid). Nadat tenslotte Möhring nog op enkele duistere punten is gehoord, wordt om "naif vijf de zitting verdaagd tot Vrijdag 14 Febr. Dien dag is bestemd voor re- en duplieken en voor Liebermann's laatste woord. Mocht men niet gereed komen dan zal zoo mogelijk ook Zaterdag 15 Februari nog een zitting gehouden worden. Het Belangrijkste. De strafzaak Liebermann. (Ie blad, le pag.) Aanslag op den vice-president van Brazilië. (le blad, le pag.) Het Beeldhouwwerk voor de Groote Hout- brug. (2c blad, 2e pag.) Belangrijke voorstellen der Engelschen tet Londensche conferentie. Over de afschaf fing van duikbooten. (3e blad, le pag.) ARTIKELEN, enz. R. P.: Radio-idylle. (le blad, le pag.) J. C. P.: Om Ons Heen. Het 100-jarig bestaan van ,?ang en Vriendschap". (2e blad, le pag.) Fldelio: Haarlemmer Halletjes. Een Zater dagavondpraatje. (5e blad, 3e pag.) André dorjan: Aan de oevers van de Seine. (3de blad, le pag.) Neiv-York's Uitbreldingtplannen, fBijzondere corrcspunatr.ite (6de blad, le pag.) Kennemer- en West-Friesche legenden (VI). (2e blad, le pag.) J. B. Schuil: Tooneel en subsidie. (4e blad, le pag.) Mr. ïK'ackic Eysten; Historische figuren Lady Anne Clifford. (5e blad, le pag.) Pim Pernel..Tempora Mutantur". (5e blad, 2e pag.) J. P. Ziircher". Uit Vergeelde paperassen. (5e blad, 2e pag.) G. C. B.: Na Valentino's dood. (5e blad, 3e pag.)' Biographieën in een noledop. Constantijn Huygens. (5e blad, 2e pag.) INGEZONDEN MEDFDEELJNGEN Ja, vanzelf Indien U tevreden bent met alle mogelijke snuisterijen, die bij sigaretten verpakt worden, dan moet U niet morren, wanneer I de kwaliteit niet gelijk is aan die van „De Expert". Er gaan geruchten dat de Rocmeensche Prins-regent Nikolaus zich zal verloven met pritises Christine van Spanje, de tweede dochter van den Spaanschen koning. DS. PADT NEEMT ZIJN BENOEMING AAN! Naar wij vernemen heeft Ds. N. Padt zijn herbenoeming tet wethouder aangenomen. Blijkbaar heeft de heer Padt in het feit. dat de Raad bij eerste stemming hem weer bij meerderheid koos een votum van ver trouwen gezien en meent hij dat het mogelijk zal zijn vruchtbaar mot deze meerderheid te kunnen werken. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN DE BESTE KWALITEIT Afm 20 30 m.mf3 10 Afm 30 50 m mf3 10 per H.L. franco thuis. M 162 Groote Houtstraat - Telefoon 10212

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 1