H. D. VERTELLINGEN. FLITSEN STADSNIEUWS LANGS DE STRAAT. FEUILLETON MET VERLOF NAAR HUIS HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 8 FEBRUARI 1930 (Nadruk verboden; auteursrecht voorbehouden). naar het Fransch ran GEORGES COURTELINE. De kleine patiënt. De dokter, met den hoed ln de hand: Is hier een zieke in huis? Mevrouw: Ja dokter; wilt u asjeblieft binnen komen? Ik heb u laten roepen voor mijn kleinen jongen. Ik begrijp er absoluut niets van. maar sinds van morgen doet hij niets dan vallen. Dokter: Wat zegt u, valt hij? Mevrouw: Ja dokter, onophoudelijk. Dokter: Op den grond? Mevrouw: Ja dokter. Dokter: Dat is al héél vreemd. Hoe oud is trw zoontje? Mevrouw: Vier en een half jaar. Dokter: Men zou zoo zeggen, dat een jongen van dien leeftijd toch best kan loopen! Maar hoe is het dan toch gekomen? Mevrouw: Zooals ik u al zeg: ik begrijp er niets van. Gisteravond was hij nog best en liep als een haas zoo vlug door de kamer. Vanmorgen roep ik hem. zooals ik dat eiken dag doe. ik trek hem zijn kousen en zijn broek aan en zet hem op den grond. En bom! daar ligt hij! Dokter: Misschien is hij uitgegleden. Mevrouw: Neen dokter, luister maar verder. Vlug help ik hem opstaan en daar valt h(J weer om. Verwonderd zet ik hem opnieuw overeind en voor de derde maal ligt hij op den grond En zoo is het een keer of acht achter elkaar gegaan. Kortom, dokter, ik begrijp er absoluut niets van en daarom heb ik u laten roepen. Dokter: Dat ziet er al heel merkwaardig nit. Kan ik den kleinen patiënt even zien? Mevrouw: Ik zal hem halen. Zij gaat de kamer uit en komt even later terug met den jongen in haar armen. De kleine patiënt heeft een kleur als melk en bloed. Hij heeft een donkerblauw cheviot broekje aan en een blousje, waar de jam nog aange kleefd zit. Dokter: Hij ziet er uitstekend uit, de kleine baas. Wilt u hem nu eens neerzetten? De moeder doet dit. Het kind valt onmid dellijk om. Dokter: Nog eens als 't. u blieft. Hetzelfde spelletje herhaalt zich, en nog eens, en nog eens Dokter, terwijl hij het kind met een pelnzen- den blik aanstaart: Het is ongehoord! Tot den kleinen Jongen, die tegen zijn moe der aangeleund staat: Zeg eens vriendje, heb Je ook ergens pijn? Het kind: Neen dokter. Dokter: Heb je geen hoofdpijn? Het kind: Neen diokter. Dokter: Heb je vannacht goad geslapen? Het kind: Ja dokter. Dokter: En heb Je vanmorgen Je boterham men opgegeten? Het kindJa dokter. Dokter- Zou je nog wel een bordje soep willen hebben? Het kind: O ja dokter, wat graag. Dokter: Zoo. Mevrouw, het spijt me, dat ik het u zeggen moet, maar dit is een geval van verlamming. Mevrouw: Verlamming? O, mijn hemel! Zij heft de armen ten hemel. Het kind valt. Dokter: Helaas mevrouw, ik moet het u wel zeggen. Hij is geheel en al verlamd aan de onderste ledematen. U zult ook bemerken, dat die lichaamsdeelen heelemaal gevoelloos zijn geworden. Al sprekende heeft hij zich naar het kind gebukt en hy is juLst van plan aam te toonen dat zijn laatste bewering waar is, als hij eensklaps uitroept: Neen maar.... dat is.... die is goed.. Dan lachend: Maar mevrouw, dat ls me ook wat! Verlamd! Ha. ha! Mevrouw: Dokter, ik verzoek u Dokter: Ik wil warempel wel gelooven, dat hij niet op zijn beenen staan kanU hebt zijn beide beenen in één broekspijp gesto ken! BEELDHOUWWERK VOOR GROOTE HOUrBRUG. DE H. A. v. d. Eynde ontwierp een monumentale entrée. TER GEDACHTENIS VAN FRANS HALS EN LIEVEN DE KEY. Naar wij vernemen zal binnenkort aan den beeldhouwer H. A. van den Eynde te Heem stede opdracht gegeven worden tot het ver vaardigen van beeldhouwwerk voor de nieuwe Groote Hout brug. Het zal geplaatst worden aan de staclszijde als een monumentale in gang van de Groote Houtstraat. Er zullen twee kolommen komen ter weerszijden, waar de kommiezenhuisjes gestaan hebben. In het beeldhouwwerk zal de nagedachtenis van twee groote Haarlemmers geëerd worden. Aan den eenen kant wordt de steen versierd met den kop van Frans Hals aan de andere zijde komt die van Lieven de Key. De entree van de stad van deze zijde zal er ongetwijfeld des te fraaier door worden. Het ontwerp berust thans bij Openbare Werken. ST. RAPHAEL Afdeeling Werfeplaatspersoneel. Gisteravond had, onder leiding van den voorzitter den heer De Rooy, een druk be zochte vergadering plaats ln gebouw St. Bavo Elke organisatie heeft twee premie commis sarissen, elk voor een bepaalde groep van personeel. Elke premiecommLs?arls vormt mst den ingenieur van de betrokken afdeellng oen premieconimissie. De commissie heeft tot taak. wenschen en bezwaren betreffende het premlewerk te behandelen. Het aantal premie commissarissen is nu gebracht van twee op vier. Voor St. Raphael hadden reeds zitting de hoeren De Rooy, ketelmaker en Jansen, wagenmaker. Na gahouden stem ming werden daarop nog gekozen de heeren Velt man, schilder, en Metzelaar, machine bankwerker. Voor de vakgroep vergadering, fee houden a.s. Zondag te Nijmegen, werd nog een korte bespreking gehouden. De voorzitter deelde mede. dat de deelnemers aan deze vergade ring' Zondagmorgen om 8.34 uit Haarlem vertrekken. DIEFSTAL VAN PORTEMONNAIES. Zooals wij reeds meldden werd Zaterdag middag de 17-jarlge J. de V. gearresteerd wegens het plegen van diefstal van porte- monnales ten nadeele van eenlge voetbal lers. Inmiddels ls gebleken, dat de jongen nog meer op zijn geweten heeft. Ook te IJmulden heeft hij zoch aan een dergelijk misdrijf schuldig gemaakt, terwijl hij tevens er van wordt verdacht te Santpoort eenlge portemonnales te hebben gestolen. BANK VAN LEENING. EEN STERKE ACHTERUITGANG. In de Gemeentelijke Bank van Leening werden in 1919 22737 panden In beleening genomen, waarop f 164 228 werd voorgescho ten Er werden 21819 panden gelost voor f 150 708. In 19 8 werd op 25216 panden f 174.314 voorgeschoten en in 1927 op 25888 panden f 181.859. Er valt dus een belangrijke achtenütgang van zaken te constateeren. Sinds 1927 ver minderde het aantal panden met 3151. en het voorgeschoten kapitaal met f 17.631. Deze vermindering is evenwel al jaren ian<i te constateeren. In 1904 (toen de be volking van Haarlem 68 500 bedroeg, terwijl wij nu bijna 120 000 inwoners tellen) werden er ln een jaar 97.089 panden beleend, waar op f 284 591 werd gegeven. In 25 jaar is het aantal panden dus (hoewel de bevolking haast verdubbelde) tot bijna een vijfde ge daald. Of anders uitgedrukt: In 1904 werd 1 pand per jaar Ineebracht on eiken 2 3 inwoner, nu. 25 jaar later, 1 pand op elke 5V* inwo ners. Vondeling. Ik vond hem in het donker aan den walle- kar.t van den voet van een jongen iep. De schemerlichtglans van een verre lantaarn viel over zijn bruine huid en over het witte voetstuk waar hij op rustte. Het was zijn bestemming niet om aan den voet van een jongen iep te liggen, want toen hij nog in de schrijfkamer mocht zijn moet hij een goeden Indruk gemaakt hebben als presse-papier. Toen was hij echt van brons, een welgevorm de hond, een forsche Herder. Maar nu was zyn eene oor geschonden en het andere W3s heelemaal weg en door de wonden stak wreed zijn lichaam van gips. En er klonk een metaalklank ln zijn marmeren voetstuk, toen ik hem neerzette. De witte wonden in zijn bruinen kop keken zielig naar mij. Het was heel ongelukkig, maar ik kon hem niet meer helpen. Er kwam een kleine Jongen langs den waterkant. Eensklaps een en al verbazing was die en in zijn oogen kwam een groote verrukking om het wonder van zoo iets moois, zoomaar aan den kant van den weg. „Die mag jij hebben", zei ik. Blij verrast keek hij naar mij en naar m'n vondeling. Maar zijn vreugde werd plotseling getemperd door zijn eerlijkheidsgevoel. Hij wilde mij het beschikkingsrecht over zóóveel moois blijkbaar niet onmiddellijk toekennen. „Ik zal hem naar de politie brengen," over legde hij, zichtbaar teleurgesteld om zijn eerlij kheidspllcht. Misschien is het opvoedkundig heel slecht van mij geweest, dat ik hem zijn vreugde hergeven heb ten koste van zijn ongeschon den eerlijkheid. Maar ik heb er nog geen spijt van. „Houd hem maar", raadde ik hem. Toen klemde hij hem met onstuimige liefde in zijn armen. Hij scheen evenwel van een scrupuleuze natuur te zijn, want hij ging aan het huls aan den overkant aanbellen. „Juffrouw is die hond van U?" „Ga nou deur. zulke kapotte prullen heb ben wij hier niet", zei de juffrouw hard. Nu was zijn geweten gezuiverd en op de gracht zag ik hem hollen naar zijn vader, die van 't werk kwam. Het „brons" hield hij triomfantelijk hoog geheven. Zijn hond! Wij zijn beiden heel gelukkig met onzen vondeling. KL P. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 4 60 Ct». per regel. C/GARET 2, 2 Vi EN 3 ct DE CARICATUUR IN DE NATUURWETENSCHAP. PRENTEN UIT DE VERZAMELING VAN PROF. DR. ERNST COHEN. Een interessante lezing heeft prof. dr. Ernst Cohen uit Utrecht Vrijdagavond voor het departement Haarlem van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel ge houden in de Kroonzalen van Brinkmann. Prof. Cohen sprak over de Caricatuur in de Natuurwetenschap, een onderwerp, dat hij als niet al te uitgebreid schetste, omdat op de natuurwetenschappen weinig prenten ge maakt zijn, veel minder dan bijvoorbeeld op de medische wetenschap, die immers steeds ln veel grootere mate de belangstelling van het publiek genoot. Het was daarom een uitgebreid onderzoek, dat spreker heeft moeten instellen om tot een verzameling van op zijn vak betreffende prenten te - komen, doch bij zijn zoeken in boekenstalletjes en archieven kwam dan ook veel belangwekkends aan het licht, dat weer tot verder zoeken animeerde. Prof. Cohen hield zijn lezing aan de hand van een serie lichtbeelden. Het was een reeks vermakelijke teekeningen van professoren, meest Engelsche, zooals Mol en Faraday, Rumford en Priestly en Sir Oliver Lodge van de hand van teekenaars als Gilray en Cruikshank en John Kay welke de spreker alle toelichtte met geschiedkundige bijzonder heden en door hen te plaatsen in de omgeving en de omstandigheden, waarin zij den teeke naar stof tot crltische beschouwing gaven. Grappig zijn de spotprenten op de knalgas experimenten. Ook Hollandsche caricaturen waren er bij. o.a. betreffende prof. Van 't Hoff uit den tijd van diens strijd met Kolbe om de structuur- formules, een geestige plaat van „De Pegasus van Van 't Hoff" en een teekening van Braakensiek met- betrekking tot Van 't Hoff's vertrek naar Berlijn. Aardige prenten van VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1547 JANTJE IN DE AUTO maar na twee zinnen wenscht Jantje door de achterruit te kijken waarvan hij weer afstand doet ter wille van tante's hoed om tenslotte te verklaren, dat hij bb moeder wil zit ten. waarmee tante hart grondig instemt. (Nadruk verboden). Lorentz en Kamerlingh Onnes toonde spre ker en een van Kekulé van Stradonitz en van Röntgen, benevens rake Eogelsche teeke ningen uit den tijd omstreeks 1800 toen de caricatuur in Engeland meer bloeide dan ooit in dit aan teekenaars zoo rijke land en teekeningen van lateren tijd. En dit alles was slechts een greep uit de merkwaardige verzameling van den professor. De voorzitter de heer G. J. Droste Sr„ dank te prof. Cohen voor het gebodene. (Onderstaande berichten zijn reeds ln een deel van de vorige oplaag opgenomen.) ACTIE TRAMPERSONEEL. De vergadering van het trampersoneel en zijn vrouwen uitgeschreven door de Neder landsche Vereenlging van Spoor- en Tram wegpersoneel ter bespreking van de actie voor betere loonen en het nieuwe RD.V. is thans nader vastgesteld op Donderdag 13 Februari. Deze vergadering zou eerst deze week hebben plaats gevonden maar is uitge steld. JAARVERSLAG DER NEDERLANDSCHE VEREENIGING VAN HUISVROUWEN. In het Maandbericht van de afdeeling Haarlem der Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen is opgenomen het jaarverslag der afdeeling, uitgebracht door de secreta resse, mevrouw M. A. de Bruin—Van Scher- penberg. In het jaar, schrijft zij. waarin wij ons 12 1 2-jarig bestaan hebben gevierd, en waarin wij het 2000ste lid hebben ingeschre ven is ons ledental gegroeid tot 2202. Het vermeerderde met 286. Er werden 13 lezingen, voordrachten en demonstraties gehouden. Het bureau „Hulp per uur" heeft in 1929 weer tal van leden uit den nood geholpen. Einde 1928 waren 200 leden lid van het Bureau, dit aantal ls in 1929 gegroeid tot 380. Er zijn 80 helpsters geboekt. 34 Leden hebben gebruik gemaakt van de gelegenheid om rechtskundig advies in te winnen bij mevrouw mr. Van EekThiel. De rekening van ontvangsten en uitgaven sluit met een totaal bedrag van 7107,85 er is een voordeelig saldo van 589,62. De balans sluit met een bedrag van 3120,25. BUREAU VOOR ARBEIDSRECHT. Uit het jaarverslag van het Bureau voor Arbeidsrecht, een instelling van den Haarl. Bestuurdersbond, blijkt dat een zeer groot aantal personen zich tot het bureau adviseur de heer F. C. Gies) hebben gewend om bij stand. Het bureau heeft reeds geruimen tijd op zich genomen om ook aan ingezetenen van Zandvoort en Beverwijk rechtskundige hulp te geven. In 1929 werden niet minder dan 1160 zaken bij het bureau aanhangig gemaakt tegen 1006 ln 1928. Daaronder waren 492 zaken betreffende de wet op het Arbeidscontract, 40 van alimenta tie (onderhoudsplicht), 13 strafzaken, 112 belastingzaken, 42 erfrecht, 90 huur en verhuur 53 huwelijksrecht, 13 invorderingen. 48 Onge vallenwet, 22 Invaliditeitswet, 18 schadever goedingen, 12 Faillissementen, 38 Koop en Verkoop, en 104 Civiele zaken. Door bemiddeling van het bureau werd aan betrokkenen aan loonderving enz. een bedrag uitbetaald van f 5750.55. PERSONEEL VAN GENDT EN LOOS EN A. T. O. Donderdagavond werd in De Centrale eeql druk bezochte vergadering gehouden van het personeel van Van Gendt en Loos en A. T. O. welke vergadering was uitgeschreven door den Centralen Bond van Transportarbeiders. De heer A. Mars gaf een overzicht van den loop der laatst gevoerde acties in het bij zonder de pensioenactie met het resultaat dat de pensioenregeling thans is ingevoerd. Aan den gestelden eisch om Haarlem in de eerste loonklasse te plaatsen ls nog niet voldaan, evenwel heeft de directie een grootere loons- verhooging aan Haarlem gegeven dan aan het personeel in andere plaatsen. Verder heeft de directie het verzoek tot het beschikbaarstel len van vrij-biljetten definitief afgewezen. Na deze uiteenzetting hebben verschillende aanwezigen het woord gevoerd waarbij tot uiting kwam dat men den rechtvaardigen eisch om Haarlem in de eerste loonklasse te plaatsen ten volle wenschte te handhaven en voorts ook het verzoek om vrijblljetten te herhalen terwijl men prijs zou stellen op het benoemen van een scheidsgerecht naar aanleiding van de vele dreigingen met ont slag. Nadat de afgevaardigden voor de Zondag a.s. te houden nationale vergadering te Utrecht waren benoemd, welke afgevaardigden met da meening der afdeeling rekening zullen houden, werd de vergadering gesloten. PHILIPS' LICENTIES. De minister van Arbeid, Handel en Nij verheid, heeft Donderdag achtereenvolgens de gevolmachtigden van de N. V. Philips en van den Nederlandschen Bond van Radio handelaren en den Bond van Radio-onder nemers ter bespreking bij zich genoodigd in zake de bekende licentiekwestie. Nadat beide partijen haar standpunt had den toegelicht is onder leiding van den mi nister een gemeenschappelijke bespreking gevolgd. Daarna hebben op verzoek van den minister partijen de bespreking in den na middag voortgezet. Deze bespreking zal. naar de N.R.Ct. ver neemt, begin der volgende week worden ver volgd. Vrij bewerkt naar PAUL OSKAR HÖCKER. Vertaling van Christine Kamp. 11) Ruff zette zijn plan uiteen. Hij had in Of- fenburg ln het Schwarzwald een fabriek van klokken met speelwerk en orchestrions ge kocht en was van plan die te vergrootcn. Daarvoor echter had hij een hulp noodig, hij zocht een vertrouwd, eerlijk en vlijtig man. die om zoo te zeggen zijn rechterhand zou worden. „Ik heb al eenlge brieven van rijke fabri kanten gek cgen, die AU hun zoon als leerling willen sturen. Maar het komt mU er niet op aan. of er kapitaal wordt ingebracht. Wat ik verlang, dat Ls ook niet een technische op leiding. Mijn hulp moet een man van de praktyk zUn- Als u er lust toe hebt. zou u mU welkom zyn. Ik zou u zelfs een winst aandeel willen verzekeren. En als de zaak goed gaat, kunt u over een paar jaar mUn compagnon zUn". Dit schitterende aanbod maakte Frits Kehrbachcr bUna duizelig. Hier zag hU een taak, die kracht en energie elschte. die hem zou redden van het eentonige werk achter het bureau. ..Als u zooveel vertrouwen In my stelt, mijn heer Ruff". antwoordde hy. „zal ik alles doen wat in myn vermogen ls om dat te recht vaardigen". Ruff keek hem onderzoekend in de oogen. JCn kunt u ook gewild» van hier weggaan, u sohelden van uw verloofde, om haar dan pas te halen, als wU ginds geslaagd zyn?" „Het zou mij zeer zwaar vallenmaar zooals het nu tusschen ons is Hij over legde nog, zichtbaar In tweestrijd. Eindelijk nam hy het aanbod aan. „Goed, Kchrbacher. Ik vertrek morgen naar Offenburg en vandaar zal ik u schrU- ven. Dan zullen wU kalm overleggen, hoe wy het contract zullen opmaken en of u het aan kunt nemen. Want u zou een groote verant- woordeiykheld daarmede op u nemen. Niet tegenover mU, maar ook tegenover uzelf, uw verloofde, uw gehcele toekomst Drie dagen later kwam een brief van Ruff, waarby het contract was gevoegd. Nam Kehr bachcr dit aan en wilde hy zich belasten met de technische leiding der fabriek, dan ver wachtte rijn chef hem reeds binnen veertien dagen. Dadelijk snelde hy naar Louise om haar den brief te laten lezen, tot nu toe had hy er gesn woord over gezegd. Maar toen gebeurde het onverwachte. Louise nam hoegenaamd geen deel aan zijn enthousiasme, Integendeel, zU was verschrikt en onsteld. „Verheug Je je niet, Louise? Zie je niet in, welk geluk zich aan ons voordoet?" Het jonge meisje hield de handen ineen geklemdeen angstige uitdrukking kwam op haar gezicht. „Frlts". zei ?Jj aarzelend, „wees niet boos. maar daarin zie ik ons geluken voora'. Jou geluk niet. Want daardoor kryg je zulk een verantwoording op je. dat je die nauwe- ïyks kunt dragenFrlts. ik smeek Je, on- derteoken dat contract niet! Ruff meent het goed met je. daaraan twyfel Ik nietmaar ik twijfel eraan, of Je „Waaraan twyfel je?" vroeg hU opgewon den, toen rij zweeg. zy haalde diep adem. „Ik twyfel eraan, of je opgewassen bent tegen die taak. Och, kyk mij toch niet dadehjk zoo boos aan. Zeker, je bent yverlg, Je bent bekwaam en eerzuch tigdat geef ik allemaal toe en het ver heugt my ook, dat Ruff zoo goed over je denktmaar of Je het uithoudingsvermogen hefot Uithoudingsvermogen? Zoo, dus alweer het oude verwyt!" Smeekend strekte zy de handen uit. „Frits, ik wil Je niet. kwetsen! Heb je op de heele wereld iemand, die het zoo goed met je meent als ik? Maar is het daarom juist niet mijn plicht zonder omwegen tot je te spreken?" „Je denkt, dat ik onbestendig ben, dat is hetomdat de werkzaamheden hier my niet geheel bevredigd hebben?" „Hoe zal ik het je uitleggen? Het doet my zoo'n verdriet, dat je my niet begrijpt". „Kom, Louise, laten wy nu eens heel kalm en verstandig daarover spreken. Ik geef je oe: tot een leven, zooals wy het tot nu toe van plan waren, zou Ik op den duur niet be stand rijn. Noem het ongeduld, onrust, voort varendheid, wat my tot nu toe gehinderd heeft om volkomen bevrediging te vinden. Voor dit stille levensgeluk ben :k niet de juiste persoonlijkheid. In een winkel staan, wachten op klanten, verkoopen, rekenen, boekhoudenneen, dan zou ik dood on gelukkig zyn geworden. De verhoudingen hier zouden voor my te beperkt, te nietig zyn. Maar nu wordt my Juist aangeboden, wat ik noodig heb. Grootsche planneneen gewientig doeleen groote, ernstige plichteen verantwoordelijkheidkortom alles, wat een levenstaak kan uitmaken! Ja, en nu ruk je my uit nrijn biydschap met kleingeestige bedenkingen. Ik begryp je niets Louise". zy deed haar best haar tranen terug te houden. „Neen. inderdaad, Frlts, Je begrijpt my niet", zei zy zachtjes. Daarop zwegen belden een poos. Toen hy daarna weer het gesprek wilde beginnen, klonk zyn stem bedrukt en verbitterd. „Als je my een andere reden had genoemd, bij voorbeeld, dat het uitstel van ons huwelijk je gekrenkt hadhad je zelfs aan myn verlangen getwyfeldhet zou zoo hard niet voor mij geweest rijn. Daarin had ik toch al tijd je liefde kunnen onderscheiden. Maar zoonu heb ik moeten erkennen, dat ik niets meer voor je ben". „Frits!" By na gilde zU zyn naam uit, zoo hadden rijn woorden baar getroffen". Ik heb myn eerzucht voor je opgeofferd. Ik heb af stand gedaan van een hoop, die mijn liefste droom was. Omdat ons geluk my hooger en heiliger leek dan alle andere wenschen. Ik wil je het offer, dat ik gebracht heb, niet voor de voeten werpen. Maar het moet je een be- wys geven, dat ik in stilte zoo menigen har den stryd met mezelf heb moeten door worstelen. waarvan Je niets vermoed hebt". Haar ernstige, droevige en verwijtende woorden ontroerden hem toch weer. Eenige oogenbllkken bleef hy onbewegelijk staan... dan stormde hy naar haar toe, sloeg zyn armen om haar heen en druk.e haar aan zijn borst, terwyi hU haar op voorhoofd en oogen tcuste en fluisterde: „Stil, stil, Louise, spreek geen woord meerik weet het toch, hoeveel ik je verschuldigd ben. Je bent waarlijk een edel meisje, en ik bemin Je zoo vurig, zoo in nig Schreiend hing rij aan rijn hals". Geloof het toch, myn schat, dat lk alleen je bestwil op het oog heb. Ik wil Je een gelukkig, zonnig leven bereiden. Ons geluk moet zoo groot zyn. dat je daarby alle zorgen vergeet! Ach, be gryp my toch goed. Frits: het soort van arbairi de aard van het beroep, dat is toch maar uiterlijk.de hoofdzaak blijft de mensch, het karakter, dat groot en moedig kan rijn, hoe klein en begrensd de omslandigheden en de dagelijksche plichten ock zyn!" Nog nooit in zyn leven had hy ware liefde ondervonden, in dit uur openbaarde zij voor hem haar vreemde, geheimzinnige macht. Hy verwonderde zich over het nieuwe, het on-begrypelijke, dat plotseling alles in hem veranderde, dat hem groot en geweldig deed lyken, wat hem tot nu toe als van minder belang had geleken, dat hem nu deed glim lachen over het fanatisme, waarmede hij al door weer naar nieuwe doeleinden had ge streefd- Het was een stemming vol innerlijke be koring. De schemering was aangebroken en teeder omhelsden zy elkander ln den oalf- duisteren winkel. Buiten ging het leven voort met rijn drukte en zaken. De donkere scha duwen van den nacht omgaven reeds de smalle straat. Van den toren der O. L. Vrou-.ve- kerk klonk het Angeles. In hun harten was het zonnig feest. Toen de werklieden uit de werkplaats kwa men, moesten zy scheiden, maar hij beloofde te voren aan Louise, dat hy het contract terug zou sturen. Aan Ruff schreef hy daarbij dat hy daarom 'net aanbod afwees, omdat hy tegen de zcdc- lyke verantwoording, die op hem zou rusten, rich niet opgewassen gevoelde, omdat by zichzelf te goed kende als onstandvastig, wankelmoedig, dan dat hy zich voor zulk een groot aantal Jaren aan zoo'n ware plicht zou laten vastketenen. De zoete woorden van Louise badden hem daarvoor een nieuw, nooit vermoed geluk voorgetooverd alleen de liefde had de volle overwinning behaald over zyn eer zuchtige plannen. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 6