BUITENLAND Een Britsch Memorandum. MQVi Ruwe Handen VICTORIA-WATER Afschaffing van de duikbooten voorgesteld. AAN DE OEVERS VAN DE SEINE. UIT DE OMSTREKEN HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 8 FEBRUARI 1930 DERDE BLAD. Inzake de Vlootbeperking. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN i 60 Cu. per regel H' uE or.ki. i Ruwe Huid - Schrale Lippen Galilei en de mode. Het grillige initiatief der dames kapper*. De moderne dictator. (Bijzondere correspondentie). Galilei zou zijn ontdekking bijna met het leven hebben geboet. Gelukkig bezat hij evenwel den mauneüjken moed. op het be slissende oogenblik laf te zijn en zijn leer te herroepen. Dit geschiedde gelijk bekend in een tijd, waarin de menschheid zich verzette tegen de gedachte, dat de aards wel eens om de zon zou kunnen draaien. In het algemeen was men toen sterk tegen elke beweging. Men koesterde het verheven ideaal van de rust en het vastzitten; het Ideaal van een de finitieve wereldorde. Wie wilde trachten, zich tegen deze gedachte te verzetten, werd kort en goed beschouwd als een ketter, een revo- lutionnair en vijand van het menschenge- slacht. Als zoodanig verdiende hij den erbar- melijksten dood. Nu, wanneer thans ergens een contra- Galilei mocht ontstaan, die den vroegeren als antipode zou dienen, doordat hij de leer der onbewegelijkheid verkondigt, dan zou hij waarschijnlijk hetzelfde gevaar loopen als zijn beroemde Italiaansche voorganger. Want tegenwoordig, integeldeel is de wereld be- heerscht door de gedachte der beweging en der bewegelijkheid. Wij snakken naar het nieuwe en naar verandering. Slecht zou het iemand vergaan, die zoo vermetel zou zijn, een theorie van de bewegingloosheid op te stellen. De eersten, die tegen hem te velde zouden trekken, waren natuurlijk de vorsten der mode, die tegenwoordig regeeren. Zij is universeel in onzen nieuwen tijd en heeft onder de vrouwen de geestdrïftigste aanhangsters. Zijn ook mannen haar toe gedaan, dan schuilt in ieder ondanks alle over gave, een twijfelaar. Terwijl de vrouwen zon der voorbehoud aan de mode hangen en haar met gebogen hoofd volgen. In deze volgzaam heid bereiken zij een graad, die grenst aan fanatisme en zelfs voor de kwellingen van het martelaarschap niet terugdeinst. De mode wenscht voortdurend verande ring. Zij is gekant tegen iedere duurzaamheid. Haar kracht is de bewegelijkheid en de snelle wijziging der mode. Wie voor duurzaamheid zou opkomen, zou het geheele kleermakers gilde tegen zich hebben, ook nog andere gil den. die eveneens voor de eeuwige wisselval ligheid van de mode opkomen. In de eerste plaats de dameskappers. Ook zij hebben thans hun congres gehouden en besluiten genomen, die stellig de kudde van hun ge- loovigen niet onverschillig zullen laten. „Ver brandt hetgeen ge gisteren vereerd hebt en vereert hetgeen ge gisteren verbrand hebt!" zoo luidt ongeveer het nieuwe dogma. De dames zullen er niet zonder ontsteltenis kennis van nemen, immers het gaat over de haardracht en om den eeuwigdurenden twistappel: de pagekop. De dameskappers treden dezen keer uiterst krachtig op. Echter energieker en grilliger dan de machthebbers van de „haute couture". Deze laatsten moet men de verdienste toe kennen, dat zij onzen smaak allengs tot een verandering opvoeden. De kleeding wordt jaarlijks breeder, tot een bepaald punt, dan weer steeds nauwer en nauwer. Of korter, voortdurend korter, dan weer langzaam Jaarlijks langer. Zoo heeft een verstandige nieuwe te wennen. Figaro echter wil niets gradueering plaats. Men heeft tijd, aan het van een dergelijke langzame evolutie hooren. Figaro is revolutionnair. Figaro brengt zijn getrouwen tot wanhoop. De Parijsche dameskappers doen thans ongelooflijk krachtige pogingen om den pa gekop te onttronen en het lange haar weer te laten zegevieren. Nadat zij hier eerst iedereen dc vlecht hebben afgesneden en er zelfs geen grootmoeder meer aanwezig is, die niet tot de korte-haren-mode bekeerd is, decreteerea de dameskappers thans den nieuwen elsch: de elegante vrouw moet lang haar dragen! En waar moet zij het vandaan halen?Natuurlijk van den kapper, die de afgeknipte haardos drie, vier of vijf jaren geleden zorgvuldig heeft weggelegd, jawel: hij heeft ze gecatalogiseerd, van etiketten voorzien, gereglsteerd en nu moet de dame alleen weten, door wien zij haar haren Uet afknippen, onmiddellijk kan zij tear vroegere vlecht tegen gepeperden prijs t«- rugkocpen. De Parijsche dameskappors heb ben al een speciale tentoonstelling geopend, om de nieuwe haardrachten te laten zien. Deze nieuwe kapsels zijn allemaal prachtig, poëtisch en betooverend. alleen vercischen zij een indrukwekkenden haargroei, bij ge brek waaraan alleen de pruik uitkomst kan geven!.... Wij koersen naar het pruiken tijdperk!Op de kuif a la Nlnon volg de de pagekop. op den pagekop het eton- kapscl, daarna iets, dat aan kaalhoofdigheid grensde. En wanneer onze dames, aldus bij na geheel van haar haren ontdaan, weerloos zijn geworden, volgt plotseling dc tegenover gestelde mode: de page moet in één dag in Loreley veranderen! Met- behulp van de dure pruiken natuurlijk, tegen een prijs van twee honderd a tweeduizend francs De Parijsche vrouwen echter namen het Initiatief van de kappers niet vriendelijk op en voorloopig schijnt men nog niet zeer be reid het nieuwe modedecreet te volgen. De pagekop heeft zich Ingeburgerd en velen blijven daar reeds uit conservatisme bij. Een beminnelijk argument voor den page kop en tegen de kappersdictatuur hoorde ik gisteren van een vriend, docent in dc ge schiedenis aan de Sorbonne, die als cultuur historicus verklaarde: „In Frankrijk, dat wil zeggen in Gallië, droegen de vrouwen vroe ger al eens den pagekop. Toen Julius Ceasar Gallië veroverde, zond hij Gallische vrou wen naar Home. Deze gevangenen, onze voorouders, waren echter zoo overweldigend mooi. dat op haar verlangen de JalOersche Romeinsche matrones het haar afgeschoren moest worden. Nu om haar liefde voor de als slavinnen behandelde zusters te bewijzen, lie ten alle Gallische vrouwen de haren afknip pen. En plotseling hadden al onze Gallische vrouwenden pagekop! „Dus", besloot de historicus, „is de pagekop bij ons ln zo- keren zin traditie. HIJ brengt ons terug naar de tijden van Julius Caesar en de Romein sche legioenen". Ik wilde hem noch in zijn traditionalisme, noch in zijn historische be schouwingen storen, toen lk opmerkte: „Amice, wanneer de Romeinsche veldheer al eens de macht had, de Fransche vrouwen den pagekop op te dringen, dan zal het de Fransche kappers stellig gelukken, de pruik de laten zegevieren!Althans wan neer men bedenkt, dat de pruik ln de eerste plaats de bekoring heeft een massa geld te kosten: in de tweede plaats 't voordeel heeft leelijk, schadeloos en zinloos te zijn; en dat in de derde plaats de dameskapper een de mode vaststellende dictotariale macht is, met welke het belachelijk zou zijn. de ver gankelijke en illusoire te vergelijken, die een Julius Caesar, een doodgewone wereld- veroveraar rijk was!.... AND Ré ADORJAN. (Nadruk verboden). De beteekenis van het memorandum. Vreemde motieven. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. In een officieel communlcrué van de Brit- sche regeering wordt de politiek ter Londen- sche vlootconfcrentle uieengezet. Na een inleiding, die zich kenmerkt door gemeen plaatsen omtrent den goeden wil en de vloot- behoeften stelt het memorandum vast dat de algemeer.e overeenkomst, welke uit deze con ferentie zal voortvloeien, tot 1936 zal loopen, en dat in 1935 een nieuwe conferentie zal werden bijeengeroepen om den toestand met betrekkine: tot de wereldsituatie opnieuw te onderzoeken. De Britsche regeering doet de volgende voorstellen: Er dient een overeenkomst tot stand te komen, niet slechts over de globale tonnage, doch ook over de grootte der^enkele schepen In de verschillende categorieën, en over de tonnage, die door elke natie voor elk dezer categorieën, wordt gebruikt. Tegelijkertijd zou het raadzaam rijn toe te staan dat een percentage der tonnage van de eene naar dc andere categorie kan worden overgebracht. De regeering stelt voor dat het aantal slag schepen. hetwelk voor elke onderteekenende mogendheid door het verdrag van Washing ton werd vastgesteld, binnen achttien maan den na de ratificatie van het verdrag, dat uit deze conferentie voortsoruit, zal zijn be reikt in plaats van in 1936. Zij stelt verder voor dat er vóór de volgende conferentie van 1935 geen vervanging der bestaande schepen zal geschieden en dat in dien tusschentljd het geheele vraagstuk slagschepen het onderwerp van onderhandelingen tusschen de betrok ken mogendheden zal zijn. De Britsche ma- rlncdeskundigen zijn voorst-anders eener ver mindering der tonnage van 35-000 op 25.000 ton en wat de kanonnen betreft van 16 tot 12 inch. Zij zijn eveneens voorstanders eener verlenging van den levensduur der schepen van 20 tot 26 jaar. De regeering hoopt dat een gedachtenwisseling over deze quaestie tij dens de conferentie zal plaats vinden. Zij zou zelfs gaarne een accoord zien, waarbil de slagschepen binnen afzienbaren tijd volko men zouden verdwijnen, daar zij ze als een twilfelachtigen post beschouwd, met het oog ot> de grootte, de kosten ervan en de ontwikke ling van het lucht- en duikbootwapen. De rezeering zou verder de tonnage en het geschutkaliber der vliegtuigmoedersche pen willen beoerken en stelt voor dat sche pen van 10.000 ton en daaronder zullen wor den opgenomen in de totale tonnage dezer categorie indien zij als vliegtuigmoedersohe- pen worden gebruikt. Zij stelt een verminde ring voor der totale tonnage van de vliegtuig moederrcheoen voor de Britsche en Ameri- ka an sche vloten van 135.000 ton voVens het Washingtonsche verdrag, op b.v. 100.000 ton, en een nieuwe regeling der tonnage, welke aan de andere mogendheden werd toegewe zen. Voor een definitieve overeenstemming zal de beslissing der conferentie over de be perking der groote eenheden den doorslag gevend zijn. Ten aanzien der kruisers stelt de Britsche rezeering voor de tonnage-grens voor krui sers met 8-inch kanonnen op 10.000 ton te handhaven, gelijk deze in het verdrag van Washington is voorzien, en haar voor klei nere schenen op ongeveer 6000 of 7000 ton vast te stellen. Met betrekking tot de torpedojagers wordt vooreesteld de toegestane maat voor de leaders op 1850 ten en voor de destroyers op 1500 ton vast- te stellen met een maximum geschut van vijf inch voor beide klassen. Het tegenwoordige Britsche bouworogram voor torpedojagers bedraagt uiterlijk 200.000 ton, doch kan verminderd worden wanneer de duikboot-programs der andere mogendheden worden verminderd. De Britsche regeering stelt de afschaffing der duikboot voor. Wanneer men het hier niet over eens kan worden, zal de Britsche regeering voorstellen voorleggen, welke de duikbooten streng tot verdedigingsbehoeften beoerken. Ten aanzien der hulnschepen, welke niet Strikt tot- de vlootsterkte kunnen worden ge rekend. stelt de regeering voor dat deze wor den gespecificeerd en dat elke regeering jaarlijks de lijst van de schepen dezer klasse publiceert. e Dit memorad tim geeft duidelijk weer in welke richting de beperkers van bewapening ter zee. het zullen zoeken. Het eentge punt waarvoor men zich met recht van harte zou mogen verheugen, indien er kans bestond dat het aangenomen werd, is dat van de afschaf fing der duikbooten. Het zou waarlijk een groote stap in de goe de richting zijn als men zich van dit wapen zou weten te ontdoen. De overige desiderata uit het Britsche me- morandum hebben oogenschijnlijk weinig om het lijf. al moet erkend worden dat rij bij elkaar de wereld een stapje dichter kunnen brengen bij den gegarandeerden vrede. Overigens is het moeilijk om ernstig te ge- loovsn in ontwapenaars die motieven bezigen, als die. welke tè berde gebracht zijn bij de groote slagschepen. Even sceptisch als men staat tegenover het Italiaansche standpunt wij hebben vrede noodig voor onzen wel stand dus cr zij voorloopig vrede") moet men staan tegenover de redenen die in Jiet Brit- sehe memorandum worden opgegeven ten aanzien dier groote slagschepen: „Zij rijn op de begrootingen een twijfelachtige post, ze zijn te groot en te duur". Dit riekt zeer verdacht. Men had gevoegelijk achter deze phrase kunnen zetten: „Er zijn goedkoopere middel tjes die meer succes op het punt van vernie ling garandeeren! L. A. Japansche ontevredenheid. TOKIO. 7 Febr. (Reuter). De Japansche autoriteiten zijn terughoudend ten aanzien van het leveren van commentaar op de ver klaring van Stimson, waarin de groote lijnen werden aangegeven voor een plan van pari teit met Groot-Brittannië. Wat betreft het voorstel dat Groot-Brit tannië, de V. S. en Japan onderscheidenlijk 5, 3 en 1 slagschip zouden schrappen, wordt er in marinekringen de nadruk op gelegd, dat hoewel dit voorstel op papier gunstig lijkt voor Japan, daardoor het evenwicht der Ja pansche vloot zou worden verbroken. De al- gemeene reactie in Japansche marinekringen schijnt dus niet gunstig te zijn. Uit bevoegde bron wordt vernomen dat de voorstellen in hun huidigen vorm, naar 'men gelooft, on- aannmelijk zijn voor Japan. Bovendien wor den de quaesties, in de Amerikaansche voor stellen vervat, geacht buiten het kader te val len van de bevoegdheid der gedelegeerden; zij vereischen een onderzoek door de heele regeering. In Engeland ingenomenheid. LONDEN, 7 Febr. (N.T-A.) De voorstellen der V. S. worden door de Engelsche pers al gemeen met ingenomenheid begroet. De bla den leggen er den nadruk op dat de voorstel len op alle voorname punten met de Engel- sche opvattingen overeenstemmen. De .Daily Herald" meldt dat de commissie van de vlootconferentie inderdaad tot over eenstemming is gekomen inzake de quaestie der categorieën van schepen ofschoon in het communiqué der commissie slechts van een belangrijken stap vooruit werd gesproken. De eenige moeilijkheid schijnt nog te zijn of lichte kruisers en torpedobootjagers als één categorie of als twee categorieën moeten be schouwd worden. Fantastische plannen der Duitsche communisten? De communistische partij, die zich den laat sten tijd weer „verzwe'felt wild" aanstelt, doet dat volgens de Düsseldorer Mittag op grond van een zachten of liever onzachten wenk uit Moskou, om „naar den toestand van illegaliteit" te streven, m.a.w. het zoo bont te maken dat de partij, evenals de roode frontstrijdersbond, verboden en ontbonden wordt. Tot dat doel moet een gehs'm directo rium zijn ingesteld, bestaande uit Thalmann, Münzenberg, Remmele en Hsinz Neumann Aangezien bij verbod de eigendommen der partij in beslag zouden worden genomen en men bovendien geld nood'T he°ft voor de ac tie, die tot de begeerde Illegaliteit moet lei den, zoekt het geheime directorium sedert eenigen tijd een kooper voor de onroerende oartii-bezittingen, die het, oo een waarde va" 15 millioen mark schat. Daartoe behooren 19 drukkerijen en 15 andere gebouwen, o.w. het Korl-Liebknecht-huis te Berlijn, aldus de N. R. C. De bemiddelaar, die in opdracht van het directorium handelt, heeft zich eerst- gewend tot een consortium in de panier-industrie waarvan Hugenberg een der leiders is. Dat consortium vond echter den gevraagden prijk te hoog. Daarop heeft men bij de.socialistische partij aangeklopt en daarmee schenen de be sprekingen beter te zullen opschieten. Er was reeds een koooorijs van 8*4 miPioen mark overeengekomen, met onmiddellijk0 storting van 2 millioen- Er kwam evenwel non k'"k in d°n kibo1 toen d°n socle bleek dat er schromelijk wanbeheer in de hun aangeboden communistische bedrijven heerschte. Tengevolge daarvan zijn de onder handelineen, waaromtrent- de ministers Seve ring en Grzesinski en verder de leiders Wels. L-udwig en dr. Paul Hertz volkomen op de hoogte waren, te elfder ure afeesnrongen. De Rote Fahne het communistische orgaan soreekt deze lezing van het Dusseldorfsche blad in zeer voorzichtigen vorm tegen. Zij be strijdt voorshands alleen den genoemden koopprijs en ontkent voorts dat de partij haar eigendommen aan de socialisten heeft willen overdoen. De socialistische Vorwarts is nog voorzich tiger en merkt slechts op dat de socialistische partij natuurlijk nooit voornemens is geweest drukkerijen te koopen om daarin communis tische bladen te laten -drukken. Dat zal ook wel niemand uit de mededeelingen van het Dusseldorfsche blad lezen. De halve tegen spraken wettigen echter het vermoeden dat deze mededeelingen althans voor een deel juist zijn. Een Berlijnsche persbureau meldt dat het communistisch partijbestuur thans weer in overleg is met een bankconsortium, dat in hy pothecair verband op de bezittingen der par tij een bankcrediet van een half millioen mark ter beschikking zou willen stellen. De drukkerijen zouden dan overgaan in handen van het consortium. De vorderingen in Londen. Het Amerikaansche voorstel van volkomen pariteit met Engeland, dat kwam niet onver wacht. daar reeds lang bekend was, dat de verschillen tusschen de Amerikanen en de Engelschen tot slechts enkele onbeduidende punten waren teruggebracht. Het heeft hier bij de Engelschen een uitmuntenden indruk gemaakt, en na het gisteren reeds vermelde uit den weg ruimen van de moeilijkheden, die nog tusschen Engeland en Frankrijk be stonden over de methoden van vloot-rantsoe- neering, begint men thans te gevoelens, dat de conerentie, die tot-dusver slechts trachtte het eens te worden over algemeenheden, thans werkelijk op weg Is om te werken aan de practische oplossing der moeilijkheden van het door allen nagestreefde doel, d.i. niet slechts beperking, maar ook vermindering van bewapening, aldus meldt het Hbld. Wat ce slagschepen betreft, hangt alles thans af van de houding van Japan, nl. of Japan wil meedoen, waartoe het tot dusver nog weinig neiging heeft getoond. Het Amerikaansche voorstel wordt hier als een werkelijk succes beschouwd voor de EngeLsche regeering, daar de Amerikanen daarin veel nader tot de EngeLsche opvat ting zijn gekomen dan in 1927 te Genève. Het voorstel wordt thans zorgvuldig door de Engelsche experts onderzocht, waama er bin nen eenige dagen een antwoord op zal wor den gegeven. Intusschen is de subcommissie van experts, haar moeilijk werk van het uitpluizen van de wenschen der verschillende mogendheden begonr.e. Er heet goede vooruitgang te rijn gemaakt. Deze week-end rijn de Italiaansche gede legeerden met hun dames de gasten van Ramsay MacDonald op Chequers, waar ook een dertigtal marine-experts zullen worden ontvangen. Het werk van het Int. Arbeids bureau. De raad van beheer van het Internationale Arbeidsbureau heeft besloten, het bureau op te dragen, de studie voort te zetten Inzake de organisatie van den arbeid in de automa tische glasblazerijen, met- het doel den werk lieden een wekelijkschen rustdag te verzeke ren. Deze studie zal zich uitstrekken tot de or ganisatie van den arbeid in het vierploegen- stelsel in alle glasblazerijen, ook die, waar een continu-bedrijf noodzakelijk is. Zoonoodig zal een kleine commissie van deskundigen worden samengesteld. Verder werd gesproken over het Italiaansche voorstel tot instelling eener permanente commissie voor ambachtslieden, aldus te Tel. Er was een subcommissie van drie leden samengesteld, dis echter niet tot een eenstemmige conclusie kon geraken. De raad nam het rapport der sub-commissie aan, dat voorstelt, dat de sub-commissie haar werk zal voortzetten en deskundigen zal raad plegen. Bij de bespreking van een aantal procedure kwesties betreffende de rapporten, die de regeeringen moeten uitbrengen over de toe passing der arbeidsconventies, stelde de Zweedsche arbeidersgedelegeerde voor, dat het Internationaal Arbeidsbureau schriftelijk den regeeringen, die nog niet geratificeerd heb ben zal verzoeken naar de o-orzaak hiervan te vragen. Men wenscht te voorkomen, dat in de desbetreffende commissie der internationale aibeldsconferentie de staten, die de conven ties van 1924 nog niet hebben geratificeerd, controle uitoefenen op de staten, die wel geratificeerd hebben. De verkiezingen in Roemenië Over de verkiezing in Roemenië, waarover wij reeds een en ander mededeelden, seinde de correspondent te Boekarest van de ,.D. Allg. Zt.", dat de regeeringspartij over het algemeen een groote meerderheid heeft ver kregen. Deze verkiezingen voor de bestuurs colleges van 72 districten werden beschouwd als een soort krachtproef tusschen de regee ringspartij en haar liberale tegenstanders. Het kabinet Manioe heeft gedurende de 15 maanden, dat het aan het bewind is. wel al veel gedaan om verbetering ln den toestand te brengen, maar kon toch op lange na nog niet al haar beloften gestand doen. Daar door heeft het ongetwijfeld aan populari teit ingeboet, zoodat de liberalen hoopten, dat het resultaat der verkiezingen in hun voordeel zou zijn, waardoor wellicht een ver andering van den toestand mogelijk zou worden. Vandaar, dat beide partijen alle krachten hebben ingespannen en om zooveel mogelijk stemmen te krijgen. Het resultaat echter beteekent een groote teleurstelling voor de liberalen. TROUW- EN ECHTSCHEÏDINGS- TARIEVEN IN RUSLAND. De raad van volkscommissarissen der GrootRussische Sovjet-republiek heeft een nieuwe verordening uitgevaardigd, waarbij de trouw- en echtscheidingstarieven volgens ver schillende categorieën nader worden vast gesteld. Aan hetgeen de Moskousche Izwestya. hieromtrent meldt, ontleent de Tel. het vol gende; Voor arbeiders en employés, die per maand van 75 tot 150 roebel verdienen, (de roebel heeft de waarde van ongeveer een gulden) en voor de boeren, die niet tot de KoeLaki be hooren, bedragen de registratie-rechten voor trouwen en echtscheiden 2 roebel/ Arbeiders en employés, die een maandelijksch loon van meer dan 150 roebel ontvangen, zullen 5 roebel hebben te betalen. Voor zelfstandige handwerkslieden, die er geen personeel op nahouden en voor de personen met vrije be roepen wier inkomen niet meer dan 300 roebel per maand bedraagt, wordt eenzelfde tarief berekend als voor de arbeiders overeenkomstig de looncategorie. ais hierboven uiteengezet. Handelaars. Koelakl, zelfstandige handwerks lieden die personeel in dienst hebben en de personen met vrije beroepen, die meer dan 300 roebel per maand verdienen, moeten voor de registratie van huwelijk of echtscheiding 10 roebel betalen. Hebben beide personen, die een huwelijk aangaan, of gaan scheiden, zelfstandige bron nen van inkomsten, dan wordt het tarief be rekend naar het Inkomen van de (n) gene, die het meeste verdient. De socialisten en de ver-Vlaam- sching der Universiteit. De Belgische socialistische Kamerfractie is bijeengekomen om haar houding te bepalen inzake het wetsontwerp tot vervlaamsching der Genische universiteit. De Vlaamsche ic- den hebben zeer beslist gezegd, dat zij alle populariteit ln Vlaanderen zouden inboeten, indien zij zich in de quaestie afzijdig hiel den. Besloten werd dan ook, dat de Vlaam sche leden vóór het regeeringsontwerp zou den stemmen. Een aantal Waalsche leden verklaarde eveneens vóór de vervlaamsching der universiteit te zullen stemmen, aldus het Hbld. Daarmee is de volledige vervlaam- sching verzekerd en zal het regeeringsont werp met een aanzienlijke meerderheid wor den aangenomen. GEEN JAARBEURS MEER IN NISJNI NOVGOROD. De raad van volkscommissarissen heeft besloten, de bekende jaarmarkt van Nisjnl Nowgorod op te heffen. Nu handel en in- l dustrie steeds meer aan den staat komen en het particulier initiatief vrijwel geheel is ge fnuikt, achten de Sovjets deze jaarbeurs niet meer noodig. Door de ontwikkeling van den officieelen Russischen handel met de landen uit het Verre Oosten, was de beteekenis der beurs de laatste jaren reeds sterk vermin derd, aldus de Sovjets. De jaarmarkt werd ongeveer in het midden der 16de eeuw in een plaatsje nabij Nisjnl Nowgorod voor het eerste gehouden. In het begin der vorige eeuw werd rij naar laatst genoemde stad verplaatst; zij is steeds een middelpunt geweest voor den handel tus schen Europa en Azië. ZANDVOORT „ISRAëL". Op Zaterdag 15 Februari zal in ..Monopole" een Propaganda-avond worden gehouden, ten bate van „Israël", de Nederlandsche Cen trale Vereeniging tot steun aan de noodlij dende Joden in het buitenland. Deze avond, zal naast zijn propagandisti sche strekking aan Joodsche kunst, zijn ge wijd. Tot de medewerken behooren de Eerw. Heer I. E. Maroko, Oopervoórzanger en het kwartet uit het koor der Groote Synagoge te Amsterdam, resp. onder begeleiding en lei ding van den dirigent S. H. Englander. Voorts zal Mevr. S. Rozelaar Franken, te Overveen onder accompagnement van Mevr. R. FrankenRoselaar, hare muzikale mede werking als violiste verleenen. De Propaganda-rede zal worden uitgespro ken door Dr. A. van Raalte, Vlce-Voorzitter van „Israël". Ds. N. Padt heeft zich bereid verklaard, een woord van instemming met het doel van „Israël" to laten hooren. Een Eere-Comité Is voor dien avond ge vormd, waarvan de Burgemeester bescherm heer is. HAARLEMMERMEER BALDADIGHEID. Herhaaldelijk wordt er over geklaagd, dat in alle streken van ons land do Jeugd zich dikwijls te buiten gaat aan een grove beje gening van vreemdelingen en aan beschadi ging van het eigendom van anderen. Ergerlijk is het om te zien, hoe ook ln dezen grooten polder dikwijls nog allerlei baldadigheid wordt gepleegd door vernieling en beschadiging van piaatsnaamborden, straatverllchtlngslampen en zelfs door oude ren van jaren de talrijke transformator- huisjes van de PE.N. in den laatsten zomer erbarmelijk zijn beschadigd. Het gemeentebestuur heeft in een en ander aanleiding gevonden om aan alle onderwij zers en onderwijzeressen van de openbare en bijzondere scholen bij circulaire het verzoek te doen om zoo nu en dan in leder geval meermalen per Jaar de kinderen van hun klasse eens te wijzen op het onverantwoor delijke kwaad hetwelk wordt verricht wan neer zij aan allerlei vernielingen en bescha digingen meedoen en hen te wijzen op hun plicht om eens anders eigendom te ontzien en ongeschonden te laten. PERSONALIA. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de bijzon dere school te Hoofddorp, (hoofd de heer J. J. Dengerlnk), is benoemd MeJ. G. E. Boe lens to Haarlem. HILLEGOM DE NIEUWE HERV. KERK. Het nieuwe Kerkgebouw der Nod. Herv. Gemeente zal Vrijdag as. in gebruik genomen worden. Ondertrouwd; C. Dekkers en P. J. van Druten. Getrouwd; A. de Groot en O. J. Turnhout. Bevallen: H. W. C. van Nobelenvan 8tein, d., F. de Vos—van Gullk, d., M. W. van der Voort—v. d. Eist, z„ II. E. Klinkenberg— Broerse, d., J. H. de NijsHoogendoorn, d. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cu. per regel. Uitstekend te vermengen OBERIAH MSTEIM met wün of vruchtensappen

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 9