BUITENLAND Frankrijk wil de duikbooten niet afschaffen. Redevoeringen van Alexander, Stimson, Leygues en Grandi. AGENDA HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 12 FEBRUARI 1930 TWEEDE BLAD Over inhumane middelen en wat zij kosten. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Het is gegaan zooals wij verwachtten dat het gaan zou. Frankrijk heeft zich onom wonden tegen de afschaffing van de duik boot verklaard. Wij behoeven aan deze veel besproken quaestie verder geen woorden te verspillen. Elders in dit nummer vinden onze lezers een uitvoerig verslag van Leygues' rede. Op het oogenblik willen wij het echter over zekere symp.om. hebben die zich steeds weer bij iedere f ren tie die de beperking der ontwapening wen doel heeft, kenmerken. Het is genoegzaam bekend dat de gedele geerden nog dikwijls van een verkeerd stand punt uitgaan. Doch gelukkig is het streven om tastbare resultaten te bereiken op het oogenblik zeer sterk en het zou verkeerd zijn om zich dooi een momenteele depressie te laten misleiden en daaruit de gevolgtrekking te maken dat het „een hopeloos geval" is. Het publiek dient echter zonder de' hoop te verliezen op zijn hoede te blijven. Er zijn zekere symptomen merkbaar die juist door den drang der publieke opinie zou den kunnen verdwijnen. Wij hebben er in dit blad reeds over geschreven dat Grandi voor Italië een periode van vrede opeischte. Periode van vrede die noodzakelijk zou zijn voor Italië's welstand. Daarom voelde Italië wel iets voor de beperking van de bewapening Enkele gedelegeerden, wellicht eveneens te zeer gegrepen door de practijk hebben ook bij de duikbooten de geldquaestie als het sterkste motief aangevoerd. De groo- te slagschepen kunnen afgeschaft worden omdat ze te duur zijn in het gebruik, te log in de vaart, een te makkelijke prooi in den strijd. De Amerikaan Stimson legde een verdacht getuigenis af van Amerikaanschen ontwape ningszin toen hij, zooals in de verslagen staat, emotioneel over de duikboot begon te spre ken. Hij zeide: „Het oogenblik is gekomen om er openlijk over te spreken, dat het in humane gebruik van de duikboot moet ein digen". Maar hij liet er meteen op volgen: „De duik boot is niet zoo goedkoop als haar voorstan ders altijd beweren. Zij kost per ton twee maal zooveel als het grootste scheepstype en haar levensduur is maar half zoo lang". Stimson heeft nog den schijn op willen houden van een idieelen ijver, maar zijn po ging is mislukt. Het scheepstype dat het lastigst en het duurst in het gebruik ïs kan afgeschaft worden. Engeland en Amerika die het uit strategisch oogpunt best buiten de duikboot kunnen stellen, willen dit moordtuig afschaf fen, doch Leygues, de vertegenwoordiger van een mogendheid met een vloot van den tweeden rang toont aan, dat Frankrijk om zijn „bescheiden positie" de duikboot heele- maal niet missen kan. Grandi, die ook al naar het Fransche standpunt overhelde, zeide het demonstra tief. „Velen zeggen, dat de duikboot het wapen ls van de zwakkeren tegenover de sterkeren. Inderdaad verleent het den eersten middelen van verweer en levert het een bepaald ri sico voor de sterkeren, dat anders niet zou bestaan. De Italiaansche regeering is ook van deze meening". Tot Italië's eer dient hier echter aan toe gevoegd te worden dat Grandi den spijker op den kop sloeg toen hij zeide: ,,De duikboot is het eenige wapen dat met eenige kans op succes tegenover de slag schepen gebruikt kan worden, die de zwak kere vloot niet bezit. Is het mogelijk een oplossing te vinden, waarbij aan den eenen kant de duikbooten afgeschaft worden en aan den anderen kant de slagschepen afge schaft worden? Is er niet gepleit in de laatste dagen voor de afschaffing van de slagsche pen?" Grandi gaf aan waar de vicieuze cirkel dooreb-hakt moet worden. Het ei van Colum bus: De eerste-rangsmogendheden zien het groote gevaar van de duikboot voor hun enorme slagschepen. De tweede-rangs mo gendheden (ter zee) begrijpen dat die kleine duikboot zoo'n prachtig verdedigingsmid del is! Er zullen dus van beide zijden offers ge bracht moeten worden. L. A. Waarom de duikbooten niet afgeschaft zullen worden. De openbare zitting van d« conferentie be gon met de mededeeling van Ramsay Mac- donald, dat de sub-commissie, die benoemd was om de laatste hand te leggen aan de overeenkomst betreffende de methode van vaststelling van een rantsoeneering voor de vloten morgen ranport zal uitbrengen aan de hoofdcommissie. Hij gaf te verstaan dat thans op dit punt volkomen overeenstemming be reikt was en dat het voorbereidende werk daarmee was afgeloopen. Daarna nam Alexander, de Brihsche mi nister van marine, het woord om de afschaf fing van de duikbooten te bepleiten. Hij be toogde, dat hij er geen oogenblik aan twijfelde dat de mogendheden, die de afschaffing van de duikboot bestrijden, niet het plan hebben de duikboot in geval van oorlog te gebruiken zooals dat in den laatsten groot-en oorlog is ge beurd, doch dat zij van meening zijn de duik boot slechts voor defensieve doeleinden noodig te hebben. Hij bestreed de bruikbaarheid van de duik boot voor dit doel. De Engelschen hadden in den laatsten oorlog gehoopt, dat de duik booten voor defensieve doeleinden bruikbaar zouden zijn, maar zij hebben niet kunnen verhinderen, dat verschillende kustplaatsen in Engeland gebombardeerd werden. Derge lijke overrompelingen hebben 's nachts en met groote snelheid plaats en dan zijn de duikbooten te weinig waard. Boven water is de duikboot een langzame torpedo en onder water is zij óf blind óf heeft een te nauwcn gezichtskring. Het nut van de duikboot is niet in overeenstemming met hetgeen men er aan ten koste legt voor den aanbouw. Alexander betoogde verder, dat de duikboot daarentegen als offensief wapen heel war presteert. Hij beschouwt haar daarom als bijzonder voor den aanval 'geschikt. Daarom besprak hij ook haar toepassing in den oor log tegen koopvaardijschepen. Verder zei hij: Men zal zeggen en als men het niet zegt, zal men het denken dat dit voorstel bijzondere beteekends heeft voor Engeland, omdat Engeland het meest kwetsbaar is. Maar andere mogendheden hebben in den oorlog tegen koopvaardijsche pen evenzeer geleden. De geallieerden buiten Engeland hebben er twee millioen ton koop vaardijschepen in verloren en de neutralen daarbij nog 11/2 millioen ton. Zou er daaren tegen slechts sprake zijn van een wapen voor defensieve doeleinden, dan zou Engeland met zijn uitgestrekte kusten er het meeste behoefte aan hebben, maar desniettemin wil Engeland er afstand van doen. Verder betoogde de minister nog: De op de conferentie vertegenwoordigde mogend heden hebben 400 duikbooten gebouwd of in voorbereiding. Het onderhoud is zeer duur. De afschaffing zal niet slechts de besparing mee brengen van de kosten van deze duikbooten, maar men zou ook zeer veel kunnen besparen op de torpedojagers en andere schepen, die speciaal gebouwd worden om de duikbooten te bestrijden. Verder zei hij nog, aldus het Hbld., dat de dienst op de duikbooten bijzonder zwaar en onaangenaam is en bovendien gevaarlijk. Hij wees op de groote verliezen aan menschen- levens, die de duikboot ook in vredestijd eischt. Hij wilde niet alle ongelukken opsommen, die er sedert den oorlog gebeurd zijn, maar zeide toch, dat sedert den oorlog bij twaalf ge legenheden 570 menschen omgekomen zijn. Voor het geval de conferentie de afschaffing van de duikboot niet accepteert, wil Enge land een beperking van het aantal en ook van de grootte van iedere boot voorstellen. Verder moeten zeer strenge voorwaarden ge maakt worden om te verhinderen, dat de duik boot tegen koopvaardijschepen gebruikt wordt. Daarom zou Engeland opnieuw de voorstellen van Washington, die niet door allen ge ratificeerd zijn, willen indienen. Daarna sprak de Amerikaan Stimson ten gunste van het Engelsche voorstel. Hij sprak vooral emotioneel over de duikboot. Hij be gon practisch en zeide dat volgens hem het oogenblik gekomen was om er openlijk over te spreken, dat het inhumane gebruik van de duikboot moest eindigen. Wat de goedkoopte van de duikboot betreft, welke altijd wordt aangevoerd tot haar verdediging, die bestreed hij. Hij betoogde, dat de duikboot per ton weemaal zooveel kost als het grootste scheeps type en dat haar levensduur bovendien slechts half zoo lang is. Duikbooten zijn drie of vier maal zoo duur per ton als de goedkoopste schepen. Maar, zei hij, de quaestie van de kos ten is slechts van secundaire beteekenis. Iedereen zal gevoelen, dat de hoofdzaak bij de afschaffing van de duikboot is. dat we niet weer opnieuw beleven wat- de Westelijke wereld hij bedoelde Amerika in den oorlog heeft beleefd. De verleiding voor den geen. die duikbooten bezit om daarvan mis bruik te maken in tijd van oorlog, is al te groot, en dat misbruik heeft het geweten van de menschheid in opstand gebracht. Men moet het risico voor herhaald misbruik van de duikboot op deze manier niet laten voort bestaan. Hiermede ondersteunde hij dus de resolutie van de Engelschen. Daarna kwam de bestrijding van de Engel sche resolutie aan het woord. De Fransche minister van marine Leygues zeide, dat de duikboot een oorlogsschip was zooals ieder ander oorlogsschip. Alleen heeft zij aan de kanonnen en de torpedo's nog toegevoegd dat zij kan onderduiken. Aan dit onderduiken Is niets verrassends, en het is ook niet onge oorloofd. Het is niet ongeoorloofder dan b.v. het voordeel, dat een stoomschip heeft op een zeilschip. Iedere vooruitgang van een verde digingswapen roept- weer nieuwe wapenen van aanval te voorschijn. Zoo is de duikboot een verbetering, die nog weer opnieuw verbeterd door de draadlooze telegrafie. Wilde men het voordeel van de duikboot afschaffen en daarmee 'n eind maken aan allen vooruitgang van de krljgstechniek, dan zou men ook moeten overgaan tot de afschaffing van de oorlogsvloten, omdat die alleen dezen voor uitgang zouden kunnen stopzetten. Verder meldt het blad nog: Leygues, de Fransche minister van Marine, betoogde in het vervolg van zijn rede, dat de duikboot een defensiewapen bij uitnemend heid was voor de mogendheden van den tweeden rang. Leygues somde de verschillende diensten op, die duikbooten kunnen bewijzen en betoogde, dat vooral Frankrijk de diensten niet kan ontberen. Frankrijk kon dus geen af stand doen van de duikboot. Maar, zoo gaat dan het Fransche betoog voort, de beperking van de duikboot moet worden gereglementeerd. De actie tegen koop vaardijschepen is niet op zichzelf onwettig alles hangt er van af, hoe zij wordt toegepas'. Er is geen wapen, waarvan geen misdadig gebruik kan worden gemaakt. Voor men de duikbooten veroordeelt, moet men aantoonen, dat zij niet gebruikt kunnen worden in evereenstemmlng met de voor schriften van het oorlogsrecht. De Fransche regeering is van meening, dat een onbe perkte cuikbootoorlog tegen koopvaardij schepen buiten ae wet moet worden gesteld Recht van visitatie en Inbeslagneming moe: echter door de duikbooten kunnen worden uitgeoefend, zooals door alle andere schepen- Aan het slot van zijn rede zeide Leygues. dat Frankrijk verklaart, een verbod van de duikboot niet te kunnen toelaten, maar da' het bereid is een beperking te aanvaarden In het gebruik van duikbooten en aan de conferentie voorstelt, daarvoor een commis sie te benoemen, die tot taak zal hebben een conventie voor te bereiden, die door alle zeemogendheden kan worden onderteekend en die aan de duikbooten verbiedt tegenover koopvaardijschepen zich anders te gedragen dan volgens de regelen, die voor alle andere schepen gelden. HET YOUNGPLAN IN DEN RIJKSDAG. Rede van Curtius. EEN AAN INCIDENTEN RIJKE ZITTING. DE HEER HUCENBERG! De rijksminister van buiten la ndsche zaken dr. Curtius heeft in den Rijksdag de be raadslaging van de vijf wetsontwerpen betref fende de Haagsche overeenkomsten met een redevoering geopend. Daarbij constateerde hij, dat na een worsteling van anderhalf jaar om de oplossing van de twee hoofdquaesties, ont ruiming en herstelregeling, een vaste datum, 30 Juni, is vastgesteld voor de ontruiming en een nieuw herstelplan is vastgelegd, hetwelk een aanmerkelijke verlichting van lasten en een belangrijke verbetering van de politieke en financieele quaesties beteekent. Het zou zeer gewenscht zijn geweest, ook voor de Saarquaestie tegelijk met de andere aangelegenheden een definitieve regeling te treffen. Bij de politieke, economische en volken rechtelijke ingewikkeldheid van de quaestie is het niet mogelijk de onderhandelingen in korten tijd te doen afloopen. Wij voeren de besprekingen echter met het doel het Saargebied weer volkomen onder de Duitsche souvereinitelt terug te brengen. Zooals de toestand thans is, heb ik geen aan leiding eraan te twijfelen, of ze worden ook door de tegenpartij gevoerd met den beslisten wil zoo spoedig mogelijk tot een beslissing te komen. Vervolgens herinnerde dr. Curtius aan de onderhandelingen sinds Dec. 1928 en legde den nadruk op de beteekenis van de op de beide Haagsche conferenties verkregen resul taten, in de eerste plaats op de vermijding van de instelling van een speciaal contróle- orgaan voor het Rijnland en de regeling van de z.g. sanctlequaestie. De minister con stateerde, dat het sanctiestelsel volgens 't verdrag van Versailles en het art. 430 feite lijk zijn terzijde gesteld en dat Duitschland voortaan in alle practische en denkbare ge vallen tegen willekeur en geweld beveiligd is. Vervolgens overgaande tot de overeen komst met Polen, betoogde de minister, dat Duitschland in ruil voor den tegenover Polen verleenden afstand van het recht op particuliere vorderingen, beteekenisvolle nationale en politieke voordeelen heeft ge kregen en speciaal voor de Duitsche minder heid in Polen den druk, welke sinds 10 jaar op haar rustte, heeft verlicht. Het afzien van de betalingen is het gevolg van de nieu we herstelregeling met haar vermindering van de Duitsche schuld van 132 op 34 mil liard M. Wat de Duitsche minderheid in Po len betreft, heeft de regeering er voor ge zorgd een praktisch eenigszins zekeren weg te vinden en het is haar gelukt aan 12.000 Duitsche grondbezitters, met een totaal aan tal van ongeveer 80.000 gezinsleden, zeker heid te verschaffen althans wat betreft hun erfrechten. De Duitsche regeering consta teert, dat de Poolsche regeering door onder- teekening van het verdrag en de daarmede onafscheidenlijk samenhangende verplich tingen feitelijk den voor de Duitschers in Polen bestaanden uitzonderingstoestand heeft beëindigd. Door sluiting van dit verdrag volgt de regeering haar oude politiek cn slaat geen nieuwen koers in. De regeering erkent, dat door de verschil lende overeenkomsten zware lasten worden gelegd op twee generaties. Maar onder de gegeven omstandigheden waren geen betere voorwaarden te verkrijgen. Hetgeen de mi nister door een vergelijking van het plan- Young met het plan-Dawes nader toelicht te. Hij kenschetste tenslotte den nieuwen toestand daardoor, dat het Nieuwe Plan op den grondslag van het gemeenschappelijk belang en samenwerking Ls gebaseerd. Het begin van die samenwerking is reeds de mo bilisatie der annuïteiten. De regeering heeft op de vraag of aan neming van het ter tafel liggende plan in het belang is van het land met een eerlijk „ja" geantwoord. Zij verwacht, dat de Rijksdag zal beslui ten een dergelijk antwoord te geven. Toen dr. Hugenberg (D. nationaal) net woord nam, werd hij met luide hoonende kre ten door de communisten ontvangen. Hij herinnerde er aan, dat hij in zijn laat ste rede in den Rijksdag gewaarschuwd had voor een as. inval in het Ruhrgebied, welke dan ook inderdaad heeft plaats gehad. Bij deze woorden ontstond groote onrust in het Huis (van links werd geroepen: Ge hebt aan dien inval aardig verdiend!) Van de D. nationale en natlonaal-soc. banken worden heftige scheldwoorden tot links gericht. Van rechts wordt geroepen: Dat was Wels, die is dronken! Afgevaardigde Stoehr (national-soc.) wordt voor deze woorden uit de zaal gezet. Groote beweging in het geheele Huis. Wels (soc-dem.) wordt tot de orde ge roepen. Aan de rechterzijde dringt men er heftig op aan, dat Wels van de zitting zal worden uitgesloten. Van de communistische banken wordt gefloten. De onrust in den Rijksdag wordt steeds grooter. De voorzitter, Loebe, gelast tenslotte ook den afgevaardigde Strasser (natlonal-soc.), wegens allerlei interrupties, de zaal te ver laten. De D- national Goh wordt tot de ->rde geroepen, waarop van rechts de woorden klinken: Dat is onbeschaamd. Pas langzamerhand keert de rust terug. LABORATORIUM VOOR BLOEMBOLLEN-ONDERZOEK TE LISSE. Donderdagmiddag 13 Februari officiëele opening. Zooals onze lezers weten ls op 17 Februari 1928 het Laboratorium voor Bloembollen- onderzoek achter de Rijks-Tuinbouwwinter- school te Llsse door brand vernield. Alleen een gedeelte van het Instrumentarium en het archief konden toen worden gered, maar ver der ging zeer veel onherstelbaars verloren, os. zoo goed als de geheele collectie foto's, lantaarnplaatjes, alle teekenlngen en meer dan tweehonderd kleurenfoto's. De curatoren van de Landbouw-Hoogeschool te Wagen In- gen, waartoe dit Laboratorium behoort, gin gen echter niet bij de pakken neerzitten, maar besloten het spoedig te doen herbou wen. Dank zij den grooten steun van de prak tijk en de medewerking van den Rijksgebou wendienst konden zij al heel gauw met den herbouw laten beginnen. En nu, juist twee Jaar na den brand, zal de officieele opening plaats hebben. De directeur van het Laboratorium, Prof. Dr. E. van Slogteren, stelde Dinsdagmiddag eenige vertegenwoordigers van de pers in de gelegenheid, om het te bezichtigen. Hij ver telde hierbij veel bijzonderheden over het werk in- en de beteekenis van het Labora torium. waarbij de technisch-ambtenaar de heer J. D. Bakker een aantal hoogst interes sante lantaarnplaatjes vertoonde. Zooals hierboven reeds gezegd behoort het Laboratorium tot de Landbouw-Hoogeschool te Wageningen en wel als onderdeel van het Instituut voor Phytopathologie. waartoe be- hooren drie laboratoria, namelijk voor My cologie en aardappelonderzoek, Entomologie en Bloembollenonderzoek. „Het Instituut voor Phytopathologie houdt zich", aldus Prof. Van Slogteren, „met plan tenziekten bezig, zooals de naam trouwens reeds aangeeft. Toch heet het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek niet Laborato rium voor Bloembollenziekten. omdat het on mogelijk is het onderzoek te beperken tot ziekten alleen zonder de geheele cultuur te bestudeeren. Een zieke bol is niet te genezen, voordat men de cultuureischen van een ge zonde bol kent en daarom heet men deze beperking tot ziekten alleen niet in den naam vastgelegd". Prof. Van Slogteren was benoemd aan het Instituut voor Phytopathologie en gedeta cheerd in de Bloembollenstreek, voornamelijk ln verband met het heerschende aaltjesziek der Narcissen, dat de Nracisöencultuur met ondergang bedreigde. „Juist doordat het onderzoek plaats kon hebben in het centrum der cultuur", aldus prof. Van Slogteren, „gelukte het de ziekte practisch geheel te bezweren. Het is als cul tuurgevaar verdwenen; in de warmwaterbe handeling is een afdoend geneesmiddel ge vonden. Al stond men eerst een beetje scep tisch tegenover den eisch om alle Narcissen te „koken", tegenwoordig wordt een groot deel der geheele Narcissencultuur aan een behandeling onderworpen en zelfs meer ge zonde dan zieke bollen, daar de behandelde bollen meestal een beteren oogst opleveren. Het is zeker voor een groot deel tengevolge van het succes bij de bestrijding van het Nar- cissenziek behaald, dat het laboratorium voor Bloembollenonderzoek in 1921 en 1922 werd gebouwd. De bezuiniging kwam echter juist voordat het laboratorium voltooid was; daar om werd het slechts ten deele afgewerkt. Het waren wederom de eischen der cultuur, die den drang opleverden en het laboratorium te doen afwerken. Het geelziek der hyacinthen richtte groote verwoestingen aan, en om de ook hier gevonden methode van ziektebestrij ding door middel van heete lucht zoo spoe dig mogelijk te kunnen uitwerken, werd de opdracht tot afwerking van de cellen-instal latie opgedragen aan de fa. Stieltjes. Hiervoor en voor den bouw van kassen en warenhuis werd een bedrag van 3000 door de practijk bijeen gebracht, terwijl het Rijk een bedrag van 10.000 hiervoor leverde. De Zwam- en bacterie-ziekten der bolge wassen worden hier zooveel mogelijk bestu deerd. De Grondsterilisatie, hier voor het eerst op groote schaal op den vollen grond toege past, is ook de stoot geweest tot de toepas sing hiervan in het Westland. We hebben hiermee den „kwaden" grond der tulpen, ver oorzaakt door Solcrotlum tullparum, met suc ces bestreden, al zoeken we nog naar een verplaatsbare oeconomlsch werkende instal latie. De hoofdschotel voor het onderzoek heeft! de laatste Jaren opgeleverd het geelziek der hyacinthen en ook hiermee hebben we zóó bevredigende resultaten gehad, dat we hopen deze in de toekomst onder den duim te kun nen houden. Naast de beteekenis van de ziektebestrij ding voor de cultuur ls deze van niet minder groote beteekenis voor den export. Het bui tenland stelt steeds hoogere eischen cn in Amerika heeft men zelfs de ziekten der Nar cissen als voorwendsel aaueegrepen om den invoer der Narcissen te verbieden. Het ligt voor de hand. dat we door onze producten aan de hoogste redelik te stellen eischen te laten voldoen, alle beperkende maatregelen voor den Invoer van onze pro ducten moeten trachten te voorkomen. En behalve vrijdom van ziekten Ls natuurlijk ook de kwaliteit der bloemen een belangrijke fac tor om onze afnemers tevreden te stellen. Er zijn tot nu toe sedert 1917 vler-on-der tig publicaties van dit laboratorium of onze vroegere werkplaatsen uit verschenen en mede als gevolg hiervan komen er elk jaar uit alle doelen der wereld zendingen monsters bloembollen, welke men naar ons stuurt om de oorzaak van eventueele mislukkingen te vragen. In verreweg de meeste gevallen blijkt een ondeskundige behandeling de oorzaak der mislukking te zijn en door onze buiten- landsche afnemers hierop te wijzen, kunnen we aan onze bij uitstek Hollandsche cultuur goede diensten bewijzen. En voor al deze on derzoekingen is een modern ingericht labora torium onmisbaar. De plaatsing van het la boratorium in het centrum der cultuur geeft den besten waarborg, dat de problemen in hun ware verhouding worden gezien. Aan den anderen kant dwingen de steeds hoogero eischen. aan het product gesteld, tot een in richting, waar de moderne methoden van on derzoek kunnen worden toegepast". Na de uitornzettlng van Prof. Van Slogteren werden de tinwezigen ln de gelegenheid ge steld. het Laboratorium in zijn geheel te be zichtigen. Behalve door hem werden daarbij ook inlichtingen verstrekt door den heer J. D. Bakker, Dr. Simon Thomas en Dr. Beier. Het Laboratorium bevat kamers voor Physlo- logisch en Chemisch onderzoek: vertrekken voor Morphologlsch en anatomisch onder zoek: Mycologisch laboratorium met speciale entkamer; een kamer en laboratorium voor den directeur, admlnistratlckamer met kluis, teekenkamer, een donkere kamer en maga zijn, werkplaatsen en pakplaatsen. Met het bezit van deze kluis is het verloren gaan van kostbare bescheiden uitgesloten. Daar eigenlijk de schuurbehandeling óén der voornaamste factoren in de waardebepa ling van den oogst en vooral van de bloei- capaciteiten der producten is, is het van het hoogste belang om den invloed der omstan digheden in temperatuur en luchtvochtigheid en ventilatie op de bollen te bestudeeren. Na zeer veel moeilijkheden te hebben over wonnen ls men nu eindelijk zoover, dat men over een zeer goede installatie beschikt. De lucht voor 16 kamers wordt door ventilatoren van buitenaf ingezogen en via 16 tanks, waar in de lucht op de juiste temperatuur en voch tigheid wordt gebracht, naar dc cellen ge blazen. In de kamer van den technisch ambtenaar worden alle temperaturen geregistreerd, oven als de relatieve vochtigheid der lucht, waar door men van daaruit steeds de werking der geheele installatie kan overzien. Er zijn ook een paar kassen, waarin ook de temperatuur en luchtvochtigheid vrijwel constant worden gehouden. De verwarming van het laboratorium is ook zeer modern ingericht. Het geheele ge bouw en de kassen worden verwarmd door middel van een warmwaterinstallatie, terwijl de 16 cellen door een laagdrukstoomketel worden verwarmd. Als brandstof wordt olie gestookt, wat niet alleen een mogelijkheid van automatische regeling geeft, maar tevens een zeer belangrijke besparing aan bedie ning. De officieele opening zal plaats hebben Donderdagmiddag as. door Jhr. S. van Cit- ters, president-curator van de Landbouw- Hoogeschool te Wageningen, ONTPLOFFING IN EEN REDACTIE-BUREAU. AANSLAG VAN ZUID-SLAVISCHE NATIONALISTEN? ROME. 11 Febr. (V.D.) De „Messagero" ..ïeldt, dat gisteravond een tot nog tot niet opgehelderde aanslag heeft plaats gevonden op het redactiebureau van „Popoio di Tries;!" te Triest. Te tien minuten voor elf, toen men op de redactie en de zetterij druk aan het werk was, vond op de eerste verdieping een hevige ontploffing plaats, waardoor deuren uit hun scharnieuren werden gerukt, vensters kapot sloegen en plafonds instortten. Vier personen werden gewond, nJ. de redacteur Neri, twee correctors en een looper. Zij moes ten alle vier ln een ziekenhuis ter verpleging worden opgenomen. De brandweer was spoedig ter plaatse om de puinhoopen op te ruimen. Spoedig verschenen ook de autoriteiten, o.a. de fascistische bondssecretaris. de podesta en het hoofd der politie ter plaatse om een on derzoek in te stellen. Men vermoedt, dat de explosie is veroorzaakt door middel van een groote granaat. Omtrent de daders verkeert men nog in het onzekere, maar de „Messagero" schrijft dat men vermoedt, dat men hier te doen heeft met een daad van terreur van de „Orjoena", de bekende nationalistische Zuid-Slavische organisatie. gesp. gew gel. verl gom. pt. H. D. M. 11 8 3 0 28—12 19 Amsterdam 11 8 1 2 29—10 17 Haagsch Lyceum 10 7 2 1 32—12 16 Hilversum 10 7 0 3 41—16 14 H. O. C. 12 4 3 5 21—17 11 M. H. C. 12 3 3 6 13—29 n 't Gooi 11 3 1 7 10—30 7 Bloemendaal 12 0 6 6 13—26 6 T. O. G. O. 12 1 1 10 1963 3 Verontwaardigd toeschouwer: Waarom komen jullie niet tusschenbeide! Waarom halen jullie die jongens niet van elkaar?" Jongmensch: Van elkaar!? Het heeft drie weken gekost om ze bij elkaar te kr\jgenr HOCKEY NED. HOCKEYBOND. COMPETTriESTANDEN. Eerste klasse: WOENSDAG 12 FEBRUARI. Stadsschouwburg; Muziekschool Mij. tot bevordering der Toonkunst. Tweede voor drachtavond der leerlingen, 7.15 uur. Gem. Concertzaal. Ledenconcert HO.V, o. 1. v. Ed. van Beinum. George Robert, orgel. 8 14 uur. Geb. Protestantenbond. Openbare pro testmeeting Comité van Actie tegen de uit spraak van de Bossche Rechtbank. 8 uur. Gebouw Caecilia, Jansstraat. Extra-avond „Volkszang". 8.15 uur. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein, ..Kerk en Vrede". Openbare bijeenkomst. Spr, dr. J. Rlemens. 8.15 uur. Palace: „Witte Schaduwen", Tooneel: Lu- zy Browning, 2.30 en 815 uur. Luxor Theater: „Huzarenllefde". Tooneel: Troupe Loupescu en Les Caravellis. 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt Theater; „Naar Siberië Ter- bannen". Tooneel: 3 Bargers. 2.30, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 13 FEBRUARI Bioscoopvoorstellingen. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend on I werkdagen van ll~3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5