VOOR DE LUISTERVINKEN. TWEEDE KAMER ki RADÏO-PROGRAMMA De Wereldreis van Dicky enDirkjeDurf HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 12 FEBRUARI 1930 Onze Radio Rubriek. Middelen om de selectivitlet op te voeren Afgetakte spoelen. We hebben dus gezien dat we in den plaat kring van de hoogfrequentlamp voor verhoo ging van de selectiviteit zeer goed een z.g. afgetakte spoel kunnen gebruiken, waardoor tevens de bediening eenvoudiger wordt (fig. 1) Xl ic* Ik heb nu tevens gelegenheid om een fout te herstellen die geslopen is in fig. 2 van de vorige radio-rubriek. Daar was nJ. de Anode spanning geheel kort gesloten, daar bij X. tusschen onderkant van spoel L en gloei- draad detectorlamp, een verbinding was ge- teekend! Hier is dan het goede schema, in plaats van de in den plaatkring van de de tectorlamp geteekende telefoon, kan natuur lijk de primaire wikkeling van een laagfre- quenttransformator opgenomen worden, zoo dat verder versterkt kan worden. Meestal wordt bij een dergelijk stel aftak- spoelen ook de antenne aan een aftakking gelegd op de antennespoel, hoewel dit princi pieel natuurlijk heelcmaal niet noodzakelijk is. Men moet er aan denken dat op korte gol ven het wenschelijk kan zijn om in de an tenneleiding een condensatortje van 50 a 200 c.M. op te nemen (Zie fig.), daar het anders soms kan voorkomen dat in de buurt van 200 a 300 M. geen scherpe afstemming verkregen kan worden. Hoe wordt ontvangst op korte golven ver kregen? Men kan natuurlijk de 2 spoelen L 1 en L 2 verwisselen voor korte-golfspoelen (de terugkoppelspoel kan meestal wel behouden worden) maar, vooral in dit schema met af- takspoelen kan het veel eenvoudiger (fig. 2). Door middel van schakelaar S 1, die in fig. 2 naar links boven is geteekend, wordt een kleiner spoeltje parallel op de lange-golfspoel L 1 geschakeld. Evenzoo gebeurt dit met spoel L 2 door middel van schakelaar S 2. Verder behoeft er niets veranderd of verwisseld te worden. Staan beide schakelaars op „uit", dus in onze teekenlng naar rechtsboven, dan doen alleen de lange-golfspoelen L 1 en L 2 dienst en wordt dus op lange golf geluisterd. Worden beide schakelaars omgeschakeld naar links, dan worden de korte-golfspoelen ingescha keld en wel parallel op L 1 en L 2. Voor de schakelaars S 1 en S 2 kunnen dus 2 gewone eenpolige (b.v. accu-) schakelaartjes ge bruikt worden of ze kunnen tot één schake laar vereenigd worden. E. W. OTT- BESPREKING. Door bemiddeling van den importeur, de N-V. Handelmij. Van Santen Co. te Amster dam ontvingen wij eenige Utility variabele condensatoren ter beproeving. Deze conden satoren, die uitmunten door solide en verlies- vrije constructie, hebben reeds lang in onze amateurswereld eeen goede naam verworven. De „low-loss" 200 c.M. condensator, die voor zien fs van kogellagering is een prettige condensator voor den ultra-korte golf- luisteraar te meer. daar de capaciteit des- gewenscht gemakkelijk verminderd kan wor den door eenige platen te verwijderen. Vooral samen met de bekende „Utility" fijnregelk^o^ (1:70) wordt het afstemmen op ultra-korte golf aanzienlijk ve.eenvoudigd. De condensa toren worden ook in waarden van 500 c.M. (dus voor lange golf) aangemaakt en teven' van 300. Zeer handig voor compacte inbouw zijn ae „Mite" condensatoren, cue zeer weinig ruimte innemen, ook op kogerape-s loonen en voorzien zijn van een 1 12 fijnregelknop. Ook als 2-voudige condensato/en woraen ze uitgevoerd, waardoor 1-knops ontvangst mo gelijk wordt. De differentiaal condensator (tot 200 c.M verkrijgbaar) kan vaak goede diensten bewij zen, b.v. voor terugkoppeling, waarbij men dan het voordeel heeft van een constanten ..afleidingsweerstand" voor do hoogfrequente trillingen. De noutrodyne condensator ten slotte, die voorzien is van afneembare as en voor bodemmontage is uitgevoerd, komt ons amateurs zeer goed te pas in hoogfrequent- schema's (Idzeida, r.eutrodyniseercn) enz. Alle condensatoren zijn geschikt voor één- gatsmontage en zijn keurig uitgevoerd. Van de Fr. Rees Radio, Den Haag, mochten wij een ..medium" draagbaar ontvangtoestel in beproeving ontvangen. Deze firma impor teert de Engelsche „Rees-Mace" portable's Het principe van draagbare ontvangers za' wel bekend zijn: aan den binnenkant van de kast is een raamantenne gemonteerd, die de aethertrillingen opvangt. Het eigenlijke toe stel bestaat dan verder uit de nooiige hoog- frequentlampen, detector en laagfrequent- lampen, die tenslotte deze ingebouwden luid spreker voeden. Vroeger trebru'kte m°n als ontvanger veel een superheterodyne. Tegen woordig is men er meer toe genrigd (en me: recht) om schermrooster-hoogtefrequentlam- pen toe te passen en wat men hiermede heef) bereikt, dwingt zeer zeker onze bewondering af Want de technische moeilijkheden zijn vele. Men denke bijv. aan de kwestie van meervoudige hoogfrequentvc-sterking me' raamantenne, die zoo dichtbij is opgesteld! n?'e moeilijkheden zlin bij de R?e.--.\i--e to stellen zeer goed opgelost. En ook de kwestie van microfonisch effect fgelljksrroomlam- pen!) en soepel regelbare terugkoppeling vraagt zeer zeker de aandacht. De voeding bestaat uit accu en droge batterij, maar bij enkele typen kan ook desgewensc'nt de ano despanning aan het licht net onttrokken wor den. He: „Gnome type ',4-umps met sche.m- roosterlamp) is de kleinste en misschien wel de handigste uitvoering. Bij dit type zyn raam en luidspreker in het opklapbare dek sel ingebouwd. Bij andere uitvoeringen be hoeft niets opgeklapt te worden. Als variatie op een bekend gezegde zou men dan kunnen zeggen: „met muziek in de hand enz...". Op leeken maakt een dergelijke ontvanger een verrassenden indruk. Rest ons nog te vermel den aat bij de meeste type's gelegenheid is vcor aansluiting van een gramofoonopnemer. E. W. OTT. RADIOVRAGEN. VRAAG: De heer H. T. S. stuurt een sche ma ter correctie. ANTWOORD: Principieel is het goed, maar met de uitvoering zouüt u wel eens moeilijk heden kunnen ondervinden. Waarom 2 X hoogfrequent? De smoorspoelen mogen geen ijzer bevatten 1 NADER ANTWOORD aan den heer M. J. A. B-: U heeft gehoord K. W. 9. Dat schijnt een amateur te zijn in het korte-golf omroep- gebied. 't Is te hopen, dat het spoedig afge- loopen is, want er komen klachten over sto ringen! VRAAG: De heer L. Th. W. S. kan geen 9 Volt neg. roos terspanning meer geven en vraagt oorzaak. ANTWOORD: De B 406 zal oud geweest zijn. De A 415 is als eindlamp ongeschikt en deze lamp mag zeker geën 9 Volt neg. rsp. hebben. Hoe groot is uw plaa^spanning? Voor 100 Volt hoogstens 4,5 Volt neg. rsp! De B406 mag bij 100 Voit plaatspanning 9 Volt neg- rsp. hebben. Meet u bovendien de rooster- spanning eens op! Voor grootere selectiviteit uw toestel veranderen in Aladinschema. Het plaatsstroomapparaat is nu goed. Het gecor rigeerde schema zal ik u terugzenden. ANTWOORD aan den heer A. W. T. S.: Op lampen wordt de garantie meestal verleend door de fabriek, niet door den handelaar. Probeer ze geremplaceerd te krijgen. ANTWOORD aan den heer L. v. d. W.: Plannen voor radio-distributie zijn er wel hier in Haarlem. Eerst zal een prae-advies van B. en W. afgewacht moeten worden. VRAAG: De heer J. C. S. te Zandvoort heeft slechte selectiviteit en zendt schema. ANTWOORD: Het schema zend ik u terug. Selectiviteit wordt grooter door spoel n klei ner te nemen of (en) losser te koppelen met spoel III. De antenne kunt u verder nog apendisch koppelen, wat ik voor u zal tee kenen. VRAAG: De heer W. L. te Zaandam vraagt radioschema voor Indië. ANTWOORD: U bedoelt een korte-golf ont vanger? Schaft u Zich b.v. A.VJt.O. Ultra- kortegolfschema aan. VRAAG: De heer B. B. wil een nieuwen luid spreker koopen. ANTWOORD: Persoonlijk prefereer ik elec- trodynamische luidsprekers, maar de goede zijn helaas duur! Goedkooper maar zeer goed zijn de inductor-dynamische luidsprekers. Een kast met klankbord moet stevig zijn. mag niet medetrillen en moet van achteren liefst open zijn. ANTWOORD aan den heer J. J. D. te Ov°r- veen: Ja zeker, de A 415 en de B 443 zijn goed. Ik raad u aan een z.g. luidsprekerbavei- iiging, bestaande uit laagfrequent-smoorspoel en condensator 4 micro-farad. Kent u het schema? VRAAG: De heer C. A. S. moet zijn accu veel meer laden dan vroeger. ANTWOORD: Na 4 jaar is het zeer goed mogelijk, dat de accu ouderdomskwalen gaat vertoonen. Daar is niets meer aan te doen. Dat „metaal achtige" geluid, wanneer u tegen de front plaat tikt, is z.g. microfonisch effect van de lampen. Veerende lampvoetjes, vooral vcor det. en le IJ. helpen. ANTWOORD aan den heer F. v. T. De brochures zal ik u toezenden. ANTWOORD aan den heer E. P. D. den D., die een compleet toestel gebouwd heeft voor f 105. Ja, op die manier kan het, maar dan heeft u ook korting en bovendien heeft u de ..plaatstroom-transformator" en de smoor spoel niet in rekening gebracht. Bovendien is de A 415 ongeschikt als eindlamp enover de kwaliteit valt niet te twisten. Persoonlijke smaak speelt hier de hoofdrol. Ik durf u wel te zeggen dat het mij persoonlijk b.v. abso luut niet zou bevredigen! Overigens mijn hartclijken dank voor uw schrijven. VRAAG: De heer J. B. zendt een Baltic schema ter correctie. ANTWOORD: Ik zal u een verbetering toe sturen. Antenne aan 3 geeft grootere selecti viteit dan op 2. ANTWOORD aan den heer M. T.: Ik zal u de Telefunkenbrochures toezenden. DONDERDAG 13 FEBRUARI. HILVERSUM 1875 Meter. 10.00 Morgenwijding. 12.15 Concert door het- AVRO-Ensemble. 2.00 Gramofoonmuziek. 3.00 Halfuur voor de Ned. Vereen, van Huisvrou wen. Mej. E. Plate spreekt over: Onderhoud en kwaliteit keukengereedschap. 3.30 Gramo foonmuziek. 4 00 Ziekenuurtje. 5 30 Concert door het Omroeporkest. 6.45 Landbouwhalf- uurt-je Spreker: Ir. J. H. Jager Gerlings over: Bosc'nbouw en Natuurschoon. 7.15 Fransch: Gevorderden en Conservatie. 8.01 Gramofoon muziek. 8.15 Aansl. van het Concertgebouw te Amsterdam. Het Concertgebouw-Orkest o. 1. van Hermann Abendroth. Alfred Hoehn (pia no. Na afloop: Parsber. Daarna: Dansmuziek uit cabaret „ia Gaite" te Amsterdam. 12.00 Sluiting. HUIZEN. Tot 6 uur 298 M. Na 6 uur 1071 M. Uitsl. N.C.R.V.-uitz. 8.15 Morgenconcerfc. 10.00 Zang door Da meskoortje. 10.30 Zlekendienst. 11.00 Lezen. 11.30 Gramofoonmuziek. 11.45 Voor de Land bouwers. 12 30 Concert. Viool, cello en piano. 2.00 Uitzending voor scholen. 2.45 Cursus fraaie handwerken. 4.00 Ziekenuurtje. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.30 Orgelconcert. 6.30 Koersen. 6.40 Literaire lezing. 7.10 Cursus Ma- leisch. 7-40 Ultz. van Evangeilsatiesamenkomst te Deventer. Sprekers, sopraan, orgel en dub- belkwartet. Na afloop: Persber. DAVFNTRY 1554 4 M 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 11.30 Gra mofoonmuziek. 12.20 Concert Zigeuner-En semble. 1.20 Orgelconcert door R Foort 2.50 Ultz. voor scholen. 3.10 Lezing. 3.20 Kerkdienst 4.05 Concert, Orkest. W. Ransom, sopraan. C. Smith, bariton. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Voor- lezig. 6.35 Nieuwsber. 6.55 Marktber 7.00 Pia no-trio's. 7.20 Lezing. 7.45 Lezing. 8 05 Elsie en Doris Waters in hun repertoire. 8.20 Concert M. Brunskill, alt. Orkest 9.20 Nieuwsber. 9.40 Lezinc 10.00 ,.Lcve in Greenwich Village". 11.00 Dansmuziek. PARUS ..KADIO-PAKIS" 1TZ3 M. 12.50 Gramofoonmuziek. 4.05 Dansmuziek. 6.55 Gramofoonmuziek. 8 20 Concert. Orkest en solisten. LANGENBERG, 473 M. 6.20 Gramofoonmuziek. 9.35 Gramofoon muziek. 11.30 Orgelconcert 11.50 Gramofoon muziek. 12.25 Orkestconcert. 2.20 Kindercon cert. Koor en Mondharmonica-orkest. 4.50 Kamermuziek. Strijkkwartet en sopraan. 7.20 Lezing met muzikale illustratie. 8.20 .ieben in dieser Zeit". Hoorspel met muziek. Daar na tot 11.20 Orkestconcert. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20 Orkestconcert. 2.00 Orkestconcert en declamatie. 7.35 Concert Orkest, vocale- en instrumentale solisten. 9.50 Dansmuziek. BRUSSEL 508.5 M. 5.20 Dansmuziek. 6.55 Gramofoonmuziek. 8.20 Her-uitzending van het concert uit het Concertgebouw te Amsterdam. ZEESEN 1635 M. 6.15 Lezingen en berichten. 11.20 Gramo foonmuziek. 12.15 Berichten. 1.20 Gramofoon muziek. 1 50 Lezingen. 3.50 Concert uit Ber lijn. 4.50 Lezingen. 6 55 Concert uit Dresden. 8.20 „Bar". Hoorspel van O. H. Jahn. Uit Leip zig. 9.05 Concert door Strijkkwartet, Uit Leip zig. Daarna: Berichten. 9.50 Dansles en tot 11.50 Dansmuziek. 11 Februari. Mr. Saones uitgeleid. Zijn opvolger geïnstalleerd. De Surinaamsche begrooting. Oud geduld. De Tweede Kamer is weer bijeen. Tot Paschen loopt de machine weer. De aanvang van den nieuwen loop stond in mineur. Mr. Sannes is uitgeluid met een wèl-ge- bouwde en wèl-voorgedragen rede van den president, Mr. van Schaik. De president sprak aldus: Geachte medeleden. Nu wij na een rust- pooze van eenige weken onze werkzaamhe den hervatten, is één plaats in onze banken, die ledig staat. Het is die van mr. Goswljn Willem Sannes. Nadat hij in de laatste we ken van den begrootingstijd nog vol opge wektheid en belangstelling aan de parlemen taire beraadslagingen had deelgenomen, bereikte ons in den aanvang des jaars de ontroerende tijding, dat de dood hem plot seling had weggerukt. Gedurende meer dan 16 achtereenvolgende jaren maakte de overledene deel uit /an deze Kamer. Zijn persoonlijkheid was gezien, zijn kundig woord had gezag. Zijn redevoe ringen, soms vlijmend en scherp, zich steeds kenmerkend door hun doorwrocht en opbou wend karakter, werden gaarne beluisterd. Hij placht te spreken met warme overtui ging. Want in Sannes brandde een heilig vuur. Man van vaste beginselen, werd geheel zijn politieke arbeid gedragen door een sterk idealisme. In volle overgave had hij zich vóór alles in dienst gesteld van den strijd voor de leniging van de nooden der sociaal-be - hoeftigen. Hun meer levensvreugde te ver schaffen was het streven van zijn leven. Midden in dien edelen strijd, onbaatzuchtig en vol zelfopoffering gevoerd is hij gevallen. De sociaal-democratische fractie heeft in Sannes een bekwame en krachtige figuur verloren. Het volk zag zich een uitnemend vertegenwoordiger ontvallen. De Kamer rouwt om een harer beste leden. Moge het Eeuwige Licht hem verlichten en zijn ziel in vrede rusten. Le roi est mort. vive de roi! Nadat de minister van Koloniën zich bij den president had aangesloten met zeer weinige, zeer formeele zinnen, bracht de h ^er A-aiberse verslag uit namens de commissie, die de geloofsbrieven van den opvolger van Mi". Sannes onderzocht. Ze waren ln orde! En enkele oogenblikken later werd de heer Den Boer geïnstalleerd. Daarna regeling van werkzaamheden. De heer de Visser, de communist, wenschte thans, en nu oogenblikkelijk, zijn lang uit gestelde interpellatie over de arrestatie van Mr. Coemantri behandeld te zien. Zijn zin kreeg hij niet: de vooizitter achtte daartoe gelegenheid genoeg bij de a.s. behandeling van de Indische begrooting. De Kamer sloot zich daarbij aan, want het voorstel de Visser werd niet ondersteund. Men wee:, dat deze interpellatie reeds herhaaldelijk op de agenda stond, maar door de ziekte van den heer de Visser niet behandeld werd. De Surinaamsche begrooting Is voor den eersten dag na het winterrecès de hoofd schotel geweest. Suriname het zorgenkind. Niet, dat- het kind er zelf schuld aan heeft! Wat kan mrn er aan doen, wanneer plotseling bloedarmoe de intreedt, wat kan men er aan doen, wan neer men voor zoo'n kind allerlei baantjes ODzoekt, die het nog een goede toekomst be loven en al die baantjes loopen op niets uit, buiten de schuld van de ouders of het kind, omdat de fabriek, waar het een plaats kreeg, failliet ging of omdat de phllantroop. wiens secretaris het kind werd op jongen leeftijd stierf. Zoo gaat t met Suriname ook. Wat is er al niet geprobeerd? Telkens, wanneer er ople ving beloofd werd, trad weer een crisis in in de cultuur, die de opleving moest brengen. Zoo stond de Kamer er ook nu voor. Er is nog steeds geen opleving te constateeren, nog altijd moet er zonder uitzicht op verbe tering uit 's lands kas bijgepast en bijgepast worden. Nog steeds is er geen lijn van ont wikkeling te ontdekken, nog steeds geen doel, waarheen Suriname zeker gaat. Begrijpelijk dan ook wel een stemming als die der 'heeren Van Kempen en van Boetze- laer van Dubbeldam, die zeiden, dat men slechts met eeduld heeft af te wachten tot er een natuurlijke ontwikkeling in Suriname gaat groeien. Begrijpelijk wel. toch onbevredigend! Onbevredigend. Immers men kan zich er uiterst moeilijk bij neerleggen, voortdurend maar geld te storten uit 's lands kas. zonder iets te doen. Men kan er zich te moeilijker bij neerleggen, wanneer men weet Mr. Joekes herinnerde er aan dat Suriname vroeger zco'n welvarende kolonie was en uit zulk een rijken grond bestaat ln een brecde kuststrook. Maar toen. toen waren er werk krachten. De afschaffing van de slavernij heeit deze aan de kolonie onttrokken. Thans zijn er twee groote gebreken voor een ople ving: er is gebrek aan werkkrachten, en er is gebrek aan geld. Het is helaas een feit, dat het groot-kapi taal zich niet. interesseert voor Suriname er zijn nog geen uitzichten Moet men zich neerleggen bij het hopelooze heden? De heer Fcber wil 't niet, de heer Joekes zeker niet. De laatste elscht daden van een land, dat de Zuiderzee droog legt, In Suriname zegt hij is ook een groot- nationaal werk te doen. En de heer Feber wil in ieder geval een plan opstellen, volgens welks richt lijnen onder regeeringsdrang de kolonie zou kunnen gaan bloeien. Daar wil de minister die met enkele woorden zijn rede aanving echter niet aan: wij weten niet. zei hij. naar welk doel we moeten gaan, is er een plan opgezet, dan is er groote kans. dat het na enkele jaren weer volledig verouderd Is. Geldgebrek en werkkrachten gebrek! Geld zal er komen, wanneer er uitzichten komen. Uitzichten komen er. wanneer er een cultuur zal kunnen slagen. Wil een cultuur kunnen slagen, dan zullen er menschen moeten zijn om te werken en voorbeelden zoo luidt op het oogenblik een algemeene overtuiging. Er heeft dus immigratie van werkkrachten uit Java plaats maar niet genoeg. En alge meen wordt aangedrongen op landstuinen, de heer IJzerman wil een staatslandbouwbe- drijf. Welke producten moeten er echter geteeld worden? Om strijd hebben de Kamerleden gedach ten geuit. De heer van Boetzelaer wil vruch tenteelt, de heer IJzerman een volkskoffie cultuur ontwikkelen, de heer Fcber malsteelt. Tegen deze laatste aanwijzing liet de heer Lovink weer een waarschuwing hooren: het is gemakkelijker mals te teelen, dan te ver- koopen, omdat-, wil men mals verkoopen, men goedkoop moet kunnen verbouwen. De heer Lovink heeft een ander idee Hij gaat er van uit, dat de werkkrachten zullen blijven ont breken. Daarom wil hij besluiten tot de me chanisatie in het groote van het landbouwbe drijf. En die mechanisatie doen geschieden door gekoloniseerde Hollandscho boeren. Naar de mogelijkheid daarvan wil hij door de re geering een ernstig onderzoek doen instellen. Want wanneer men zegt, dat landarbeid in de tropen voor Europeanen niet geschikt is, dan wordt aan deze stelling kracht ontnomen door den wcnsch naar mechanisatie. Maar alle sprekers waren 't er wel over eens, dat er voor Suriname heel moeilijk een snelwerkend geneesmiddel zal te vinden zijn. Wel pleitten allen voor onderzoek van mo gelijkheden, voor consulenten en adviseurs en voor proefstations. De heer van Kempen vestigde de aandacht op de noodzakelijkheid van wettelijke regelen voor het opsporen van delfstoffen, want zijn die aan te wijzen en men hoopt daarop van harte dan is er een nieuwe mogelijkheid van opbloei. Alle sprekers, roemden de gelukkige keus van den vorigen minister van Koloniën, die Dr. Rutgers, eon erkende bekwaam tropisch landbouwkundige den gouverneurszetel ver zocht in te nemen. Er werden natuurlijk ook talrijke oude vragen te berde gebracht. Met klem drong Dr. van Boetzelaer en met nog grooter klem de heer van Vuuren aan op gelijkstelling van bijzonder en openbaar onderwijs. Mr. Joekes vroeg, wanneer nu eindelijk eens de Suri naamsche Staatsregeling zou worden ver nieuwd. De heer van Boetzelaer klaagde over zeer ongewenschte toestanden in het gevan geniswezen. Mr. Joekes hoopte op een lucht- verbinaing tusschen Noord-Amerika en Suri name. De heeren Feber en IJzerman pleitten voor een spoedig oplossen van alle grens kwesties. Vandaag zet de minister zijn rede voort, na de enkele opmerking, waarmede de dag besloten werd. Vermelden wij nog, dat de luidsprekers ln de Kamer uitmuntend voldeden. DAMMEN. KAMPIOENSCHAPPEN VAN HAARLEM EN OMSTREKEN- Maandagavond begon in café ,J>e Koren beurs" de negende ronde der Haarlemsche kampioenswedstrijden. De uitslagen lulden als volgt: Hoofdklasse. P. G. van Engelen wint van J. Poppen: B. Dukel wint van J. W. van Dartelen; J. B. Sluiter Jr. wint van J. J. P. Kraayer; J. P. van Eijk wint van J. van Berkum. De partijen J. van LoolJH. A. van Abs en H. GreeuwW. Stroo werden afgebroken. Tweede klasse. H. van Lunenburg Jr. remise met H. Ro zijn: J. Balk wint van H. Souverein; R. Hari ger ink remise met Joh. Fabel Jr„ H. Berg huis wint van W. J. A. Matla. De partij W. Bosman—J. van Steen-wijk werd afgebroken, en C. Kool—P. Mollema uitgesteld. Derde klasse. G. Zeeuwe remise met Jac. Fr. van Garde ren: W. Jonkhof wint van B. Henneke; J. Otter wint van H. G. J. Andricssen: G. Ei sing wint van W. van Pelt; J. H. Reedijk wint van C. Pot; Th. Wesselman wint van Th. C. v. d. Sluif INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 60 Ct« prr regel. fcoo&ers Dubbel is liet genot met "'ybert-tablettèn. de keel tegen ontsteking be veiligd. de adem zuiverI cn i 43 e o J& n Scheepvaartberichten TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Alkald 11 v. Hamburg n R'dam. Alpherat 10 v. Rio de Janeiro, Buenos Aires n. Rotterdam. Alcyone 9 te Montevideo. R'dam n. B -Aires. Alphard 10 te Buenos Aires v. Santa Fé. Alriabi 10 n.m. v. R'dam n. Port Natal. Amazone 10 te New York v. W -Indië. Alkaid 10 te Hamburg v. R'dam. Aagtekerk p. 10 19 u. Gibraltar. Rotterdam n. Australië. Alderamln 10 te SJanghel v. Yokohama. Bintang 8 te Soerabajn v Seattle. Borneo 9 te Belawan Deli. Bondowoso 10 v. Padang n. Tjilitjap. Belawan p. 10 Kaap Guardaful. R'dam n. Batavia. Buitenzorg 10 22 u. te Suez, Java n. New York. Ceres 8 v. San Juan de Porto Rico n. Havre en Amsterdam. Chrlstlaan Iluygens 10 v. Sabang n. Soera- baja. Deli p. 10 17 u. Suez, R'dam n. Batavia. Drechtöijk 8 v. Los Angeles Harbour, Pazl- fickust n. Rotterdam. Glamoganshire 7 v. San Francisco- Ganymedes 9 v. Cartagene n. Maracalbo- Hoogkerk 10 v. Suez, Rotterdam n. Kur- rachi. Jan Pieterszoon Coen 10 v. Sabang, Batavia n. Amsterdam. Krakatau 10 te Liverpool. Batavia n. A'dam. Kllpfonteln 11 te Killndiril, Belra n. R'dam. Kieldrecht 10 te Rangoon v. Rotterdam. Merauke 11 8 u. te Marseille, Batavia n. R'dam. Menado p. 11 9 u. Ouessant, Batavia n. R'dam. Moena 11 v. Port Said, Batavia n. Amster dam. Moerdijk 10 te Los Angeles Harbour, Paci ficist n. Rotterdam. Nieuw Holland 9 te Melbourne. Oldekerk 9 v. Hongkong n. Takac. Oranje Nassau 9 v. Curasao n. Pto. Cabello. Prinses Juliana 11 v. Amsterdam n. Batavia. Rhea 11 te A'dam v. W.-Indië. Rotti 10 te Belawan Doli v. Amsterdam- Reggestroom 10 v. Hamburg n. A'dam. Schouwen 10 17 u. v. Padang n. Burma. Sitoebondo 11 te Soerabaja v. Rotterdam. Sibajak 11 9 u. v. Southampton, Batavia n. Rotterdam. Tobu 10 23 u. v. Port Said, Madraskust n. Hamburg en Rotterdam. Ternate 11 v. Rotterdam n. Batavia, via Antwerpen. Tjlkarang 9 v. Honkong n. Amoe. Veendam 10 24 u. v. New York n. W-Indlë- Zosma 11 te R'dam v. Antwerpen. Een dagelijksche Kindervertelling. Alle drie hollen ze naar beneden: Ludovicus Lenigheid, Dicky cn Dirkje. De agent heelt in zijn heele leven nog niet zoo hard gcloopcn. Hij zou wel op zijn motorfiets gesprongen zijn maar het is gevaarlijk om snel een bergweg af te rijden en de diender is geschrokken van het ongeluk. dat ïuist voor zijn verbaasde blikken heeft plaats ge grepen. Dicky cn Dirkje hollen ook zoo hard ze kunnen het bergpad af. Zou de autc heel gebleven zijnen Gerrit? denkt Dicky. Het karretje kan heel veel hebben, want het is vervaardigd van rubber, maar zou iiet óók bestand zijn tegen deze krachtproef? En Gerrit is niet van rubber; hij heeft armen en becnen als een gewoon mcnsch- Hoeveel zouden er nog heel gebleven zijn Niet zoo erg hard, Dicky, huilt Dirkje, die probeert haar broer bi.i te houden. AU je ,01 ver vooruitloopt weet ik den weg niet moer en dan gebeurt er misschien een ongeluk Maar Dicky roept terug: Och. domrrr. loop je zelf nua? achterna..- Dan kom je altijd beneden..-

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 7