FONGERS MUZIEK UIT DE OMSTREKEN BURGERLIJKE STAND MARKTNIEUWS HAARÏ.FM'S DAGBLAD WOENSDAG 12 FEBRUARI 1930 ZESDE CONCERT DER HAARLEMSCHE BACITVEREENIGING. Het is een ongewone aanblik, op een Bach- eoncert het podium der gemeentelijke con certzaal niet geheel ingenomen te zien door een onzer beide groote orkesten, doch slechts ten deele gevuld door onze eigen HO.V. On gewoon althans voor het meerendeel eer Bachleden, dat niet gewend is de concerten van ons eigen orkest met hun bezoek te ver eeren. Voor velen van hen moeten de praes- taties onzer H.O.V. Dinsdagavond niet veel minder dan een openbaring geweest zijn, en dat ze als zoodanig werden gevoeld bewees het herhaald en langdurig applaus na eik nummer, een bijvalsbetuiging die te spon taan, levendig en hartelijk klonk, dan dat men ze als simpele beleefdheidsvorm zou hebben mogen opvatten. Voor ons, die ge wend zijn onze wakkere schare en haar ener gieken, steeds naar hooger strevenden leider op het podium te zien, die het werken, het wel en wee der H.O.V. al gedurende verscheidene jaren met belangstelling volgen, was het niettemin een verheugende gebeurtenis haar ook eens boven de roode loopers te mogen zien tronen, den grooten lauwerkrans dit maal voor Ed. van Beinum bestemd te weten. Dubbel verheugend werd dit optreden voor de vrienden van ons orkest, wijl net blijkbaar een zeer gelukkigen avond had, en geen enkele wanklank of ongelukje den goeden indruk benadeelde. Ik bedoel daar mee allerminst den indruk te wekken alsof het orkest ditmaal door een gelukkig toeval boven zijn eigenlijke kracht speelde; in tegendeel: het speelde op volle kracht; maar een zoo druk in beslag genomen ensemble als onze H O.V. is helaas niet in staat steeds die volle kracht te geven: het bestaat niet uit machines, doch uit levende menschen, en de lichamelijke en geestelijke kracht van menschen is nu eenmaal niet onbegrensd. Zooals ons orkest vóór de pauze speelde, behoefde ze geen vergelijking, met welk or kest dan ook te schromen: alleen in getal sterkte en dus in klankvolume, zou de HO.V. de mindere blijken. Daar was een sonoriteit bij de strijkers, een zuiverheid bij de blazers, die aan de hoogste eischen voldeden, en cok het samenspel was perfect. Zoo kwamen de ouverture „Iphiginie en Aullde" van Gluck en het Concerto grosso van Corelli in onge repte schoonheid tot ons, dit laatste met den machtigen steun van George Robert, die het orgel bespeelde. En het daarop volgende vioolconcert in G van Mozart werd tot een juweeltje van samenspel tusschen het orkest en het soloinstrument, dat in onze stadge- noote Mevr. Sepha Van BeinumJansen een bespeelster vond wier technische en artistie ks kwaliteiten haar tot het hoogste in staat stellen. Eenvoudig en streng speelde zij de solopartij, en mocht de klank der viool in het eerste Allegro niet steeds toereikend geweest zijn om zich tegenover het orkest te hand haven, in het Adagio zong de fijne viooltoon glanzend boven de begeleidende stemmen uit, en het Rondeau werd een geestig spel tusschen beiden. Dit concert hoorde ik destijds meermalen van Heinrich Fiedler, van wien het een stok paardje was; het wordt overigens lang niet zoo vaak gespeeld als de concerten in A en D van Mozart, die al zijn vioolconcerten op 18 a 19-jarlgen leeftijd schreef en er de le venslust en het idealisme der jeugd mee gaf in vormen, die de beheersching en volmaakt heid van den rijpen leeftijd toonen. Godde lijke kunst, op sublieme wijze gerealiseerd: de terugroepingen waren een hoorbaar, de bloemen een stoffelijk bewijs hoe men het spel der soliste waardeerde; en zij deed er wèl aan, ook haar echtgenoot naar voren te brengen, en in zijn persoon vertegenwoor digd het geheele orkest in de hulde te doen deelen. Na de pauze hoorden we werken, die op de programma's der H.O.V. meermalen voor kwamen en dus geen bespreking vergen: de tweede Arlésienne-Suite van Bizet, Ma Mère l'Oye van Ravel en l'Apprenti Sorcier van Dukas. Over 't algemeen was de uitvoering dezer werken ook bijzonder goed, al stond ze niet geheel gelijk met wat we in de eerste afdeeling hoorden, en zelfs kreeg de solo fluitist na de Menuet van Bizet een „open doekje". Als steeds verving de tuba zoo goed mogelijk de nog steeds afwezige contrafagot: welk gul muziekliefhebber verschaft eens de financiën voor zoo'n kostbaar meubel? Ik stel me gratis beschikbaar om het te leeren beblazen en de H.O.V. in geval van nood te bebassen. Doch ter zake: één aanmerking heb ik toch op het programma, nl. dat Van Bei num te veel heeft wilen geven en daardoor het programma te lang gemaakt heeft. Eén der drie nummers na de pauze had hij ge rust kunnen schrappen, het beste de Arle- sienne-muziek, hoe mooi en geestig die ook is. De beschavings- en pioniersarbeid van Van Beinum heeft Dinsdagavond een deel van de erkenning gevonden waarop hij recht heeft. Doch we zouden aan de verdiensten van zijn voorganger, den eenmaal hemelhoog genrezen. nu schijnbaar zoo goed als vergeten Nico Gerharz te kort doen, indien we het vele goede, dat de H O.V. tegenwoordig praes- teert. alleen op het credit van Van Beinum stelden. Dit zou onrechtvaardig en ondank baar zijn jegens Gerharz, die ook jaren lang ziin beste krachten naar zijn inzicht aan ons orkest gegeven heeft. En hoezeer we den on- vermoeiden opbouwenden, en blik-verrui- menden en terrein winnenden arbeid van Van Beinum apttrecieeren, het is niet juist te beweren dat hij de eerste is, die ons nieuwere werken gebracht heeft, en de zeer geleerde schrijver van de Haarlemsche kroniek in „De Muziek" vergist zich door den indruk te wek ken alsof wij de' kennismaking met Dukas en Florent Schmitt eerst aan van Beinum dan ken. L'Apprenti sorcier en werk van Schmitt kwamen reeds op de programma's van Ger harz voor. Eere wien eere toekomt. Intusschen is weer eens gebleken, dat ook met uitsluitend Haarlemsche krachten een resultaat te bereiken is, waarop het Bach- bestuur trotsch kan zijn. KAREL DE JONG. Verbetering: Tn het verslag van K. a. h. V. staat zoet-kleurig; dit moet zijn: zoet-kleve- rig. CABARETAVOND VAN „SANTA LUCIA*. Een geanimeerde cabaret-avond ls het ge weest. die de R.K. Mandolineclub „Santa Lucia" Dinsdag gehouden heeft in den Schouwburg Jansweg. De schouwburg was ge zellig vol en de stemming liet niets te wen- schen over. Hoe kon dit ook anders bij de uitvoering van een zoo gevarieerd en aan trekkelijk programma? De verzorging daar van was in hoofdzaak opgedragen aan twee bekende cabaret-artisten, Johan Schmidt en diens echtgenoote Tula di Vista uit Amster dam, Dit echtpaar heeft reeds meermalen en nog zeer onlangs te Haarlem veel succes ge oogst en zoo was het ook ditmaal en niet ten onrechte. De dialoog „Van Twee oude Men schen" van Jan Fabricius werd geestig uitge voerd en was fijn gevoeld. Vooral de wijze, waarop de heer Schmidt zijn rol opvatte droeg aller bewondering weg. Deze cabaretier is trouwens voor geen kleintje vervaard. Hij is in de Nederlandsche kleinkunst de man van de dubbelrollen, de travesti-speler bij uitnemendheid. Gelijk de befaamde „Jongejan" speelt hij als het moet zeven rollen In „De Dief", dat het echtpaar voor de pauze nog opvoerde, een transfor matiespel van Otto Zeegers. vervulde hij er althans reeds zes en wij achten hem best tot nog meer in staat. Tula di Vista had de tegenrol en zoo wisten beiden er iets zeer vermakelijks van te maken. Na de pauze toonden zij nogmaals tezamen het tooneel uitstekend te kunnen vullen in „Een zonderling Huwelijksaanzoek", een hu moreske van A. Tjechow. Het is inderdaad een goed denkbeeld van „Santa Lucia" ge weest om beiden te doen optreden. Paul Ostra was de conférencier. Vlot in het vertellen van aardigheden, droog-leuk in zijn verloren opmerkingen, een goed zanger bij den vleugel, waarop Gerard van der Maassen hem begeleidde heeft deze conféren cier met zijn publiek onmiddellijk het ge- wenschte contact. De woordspeling op „Voor haar" had hij aardig gevonden, het '^eere liedje „Episode" van Dirk Witte droeg hij op gevoelige manier voor, Paul Ostra toonde zich ook in wat hij verder bood een goed chan sonnier. De leden en geïntroduceerden van Santa Lucia" hebben een prettigen avond gehad. R.-K. VROUWENBOND. „DR. FAUST" VAN „DE OLYFTACK". Dinsdagavond hield de R.K. Vrouwenbond zijn jaarlïjksche feestvergadering, in gebouw Sint Bavo. In deze vergadering werd de nieuwe presi dente, mevrouw M. T- Schousv. Delft ge ïnstalleerd en toegesproken door het bestuurs lid, mevrouw J. Sormanide Voogd. Me vrouw Sormani huldigde allereerst de schei dende presidente (thans eere-presidente) mej. F. Peeters, in zeer hartelijke bewoordin gen. Daarna sprak zij mevrouw Schousvan Delft toe. Bloemen werden daarbij aangeboden, en de in grooten getale opgekomen leden applaudis seerden enthousiast. Mevrouw Schous hield vervolgens haar eerste rede, in haar functie van presidente. In deze rede stelde zij zich mej. Peeters, die zoo on noemelijk veel voor den Bond gedaan heeft, tot voorbeeld. Zij hoopte dat zij dit voor beeld altijd zou kunnen volgen. Mevrouw Sormani las voorts een gel uk- wensch voor van het bestuur van den Ned. R.K. Volksbond te Haarlem, en overhandigde namens dat bestuur, mevrouw Schous, bloe men. De nieuwe presidente installeerde dan de nieuwe bestuursleden mevrouw Prof. Steger, mevrouw Rohling van Spanje en mej. Bij voet. Tot haar leedwezen moest de presidente daarna nogmaals gewag maken van het af scheid van den geestelijken adviseur, den weleerwaarden heer Bangert. Spreekster kon echter tot haar genoegen mededeelen dat rector Tim (van het ziekenhuis „Johannes de Deo") tot geestelijk adviseur benoemd was. Mej. Elze Wille zong daarna het Bonds lied. „De Olijftack" onder leiding van den heer Brugman voerde vervolgens „Dr. Faust" op. Geruimen tijd geleden vertoonde de heer Brugman dit spel in den Schouwburg aan den Jansweg. Deze oer-Faust onderscheidt zich in veie opzichten van die, welke Brann hier in Holland vertoonde. Indertijd konden wij niet zeer enthousiast zijn over de prestaties van de Olijftack. Thans echter vonden wij de opinie bevestigd, die wij ons bij gelegenheid van de vertooning voor het Nederlandsch Verbond vormden: „De Olijwtack" ontwikkelt zich in goeden zin. Bij iedere vertooning is vooruitgang merkbaar Desalniettemin zijn eenlge oude bezwaren blijven bestaan. De Faust-figuur der „Olijf- tack" Is niet in ieder opzicht de grootschs- legendarische en vooral altijd boeiende per soonlijkheid zooals we die gaarne zien. Deze pop moge zich prachtig bewegen (de vooruit gang is inderdaad verrassend!) de taal die hij spreekt kon ons niet altijd overtuigen. Die klonk vlak, onbewogen. De heer Brugman ziet het geval liefst zoo primitief mogelijk. Hij laat Faust zelfs uiterlijk geen ver jonging ondergaan. Ik aanvaard dit gaarne al zie Ik het artis tieke nut er niet van in, om de voor het marionettentheater zoo dankbare scène der geheimzinnige en fantastische verjonging niet te gedoogen. Doch primitief wil niet al tijd zeggen vlak, zonder relief. Integendeel, van den primitieven, soberen vorm, kan een sterke oer-krachtige drang uitgaan een ver terende passie. En het was dit gevoel van noodzakelijkheid dat wij misten. Wellicht kan de heer Brugman meer kleur in de vertoo ning brengen door kachtige accenten in de mono- en dialogen, door vlugger wisse'ing In het tempo. De spellingsscène bijvoorbeeld met Hans Worst, duurt veel te lang en werkt in hooge mate irriteerend. Wij zijn er van overtuigd, dat wanneer Faust zijn tekst over tuigender, hartstochtelijker zal zeggen, wan neer Hans Worst niet te kriebelig doet, en Wagner wat meer variatie brengt in zijn speechen, de vertooning zeer wel zal winnen. Technisch zijn de leden van de „Olijftack" al heel wat meer mans, dan een jaar gele den. Zooals gezegd, had de Faust prachtige gebaren en ook Hans Worst Mephisto, en Averhahn bewogen zich opvallend goed. Tijdens de voorstelling verscheen rector Tim. Hij werd hartelijk toegejuicht. Later op den avond hield hij een geestige rede, die door den eerwaarden heer Bangert beant woord werd. De „Olijftack" gaf na Faust nog eenlge korte nummers die wij al eerder besproken hebben. SPREEKUUR WETHOUDER VAN ONDERWIJS. De Wethouder van Onderwijs, de heer W. Roodenburg, zal morgen Donderdag spreekuur houden van 10II uur, in plaats van 121 uur. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cu. per rerel DE PAPEGAAIENZIEKTE. ZAL QUARANTAINE HELPEN? De geneeskundige medewerker van de N.R.C. schrift in dit blad oa.: Nu ook in ons land het vraagstuk der pape- eaaienzie-kte actueel is geworden, wordt als 'oestrijdingsmidQel het eenige weken in quarantaine houden van de in Amsterdam en Rotterdam aan wal gebrachte dieren aan bevolen. Ongetwijfeld zal op deze wijze iets bereikt kunnen worden, maar de vraag is hoeveel? In de eerste plaats zijn er technische be zwaren: het aantal vogels zal spoedig in cie honderden loopen, die alle afzonderlijk ge huisvest en ook op zeer bijzondere wijze ver zorgd moeten worden om te voorkomen dat één besmet dier vroeg of laat alle andere besmet. Daar zoowel de uitwerpselen besmet telijk zijn als vermoedelijk ook de lucht om een ziek dier, zal het moeilijk vallen iets te improvlseeren dat de kans op overbrenging van de besmetting niet bevordert. Men denke eens aan de reiniging van de hokken enz. enz. In de tweede plaats zijn er theoretische be zwaren: a. dat men niet weet hoe lang de incubatie duurt, b. dat zieke dieren gezond kunnen schijnen, c. dat er vermoedelijk ge zonde bacillendragers zijn. Men bedenke, dat nu reeds gebleken, althans aannemelijk is. dat besmetting met den verwekker der ziekte alleen niet voldoende is om het dier de pape gaaienziekte te bezorgen. Daartoe is. althans in een zeker percentage der gevallen, ook noodzakelijk een zekere samenloop van on gunstige uitwendige omtandigheden, die het weerstandsvermogen van de dieren tegen de besmetting die zij herbergen, vermindert. Quarantaine behoort onder behoorlijke uit wendige voorwaarden te geschieden zoodat 't best mogelijk is dat besmette dieren (ge zwegen van gezonde bacillendragers) de quarantaine passeeren zonder (zichtbaar) ziek te zijn of te worden en toch daarna de be smetting overbrengen. Reeds thans is in de literatuur een sprekend geval van overbrenging van besmetting door gezond schijnende en in leven blijvende dieren beschreven: eind Nov. bocht familie A. een papegaal, 810 dagen later werden man en vrouw ziek terwijl de papegaai gezond bleef. „Lorre" werd zoolang bij buurman B. uitbe steed: na 810 dagen begon cok de misère in dit gezin. Weer verhuisde Lorre naar familie C., die echter door krantehberichten (die ver maledijde pers!) opmerkzaam werd op het gevaar dat de „koppie krauwe" dreigde en ge zwind het dier naar de Veeartsenijkundige hoogeschool brachtwat niet verhinderde dat mijnheer C. ook 8—10 dagen na dato ziek werd. (Münch. Mediz. Woch. 24 Jan. 1930). Wie weet hoeveel kwaad dit dier nog zou hebben gedaan als het niet in de Vee artsenijschool beland was. Dergelijke dieren spotten met quarantaine, zoodat deze geens zins als een afdoende maatregel mag worden beschouwd. Nog een geval: een versch geïmporteerde, eind Nov. 1929 gekochte papegaal werd eerst voor Kerstmis ziekongeveer tegelijk met de leden der familie! (Münch. Mediz. Woch 24 Jan. 1930). Trouwens reeds in de in 1879 in Uster (Zwitserland) uitgebroken „huis- epidemie" begon deze drie weken na aan komst van versch uit Hamburg geïmporteerde papegaaien. De quarantaine. Naar de Tel. verneemt, zijn er voorstel len onzer hygiënische autoriteiten bij de re geering aanhangig, om den invoer van pape gaaien aan voorwaarden te verbinden. Deze zullen dan in hoofdzaak uit een quarantaine der geïmporteerde dieren moeten bestaan. Hiermede zal zich de veterinaire dienst moe ten belasten, want deze aangelegenheid valt onder de Veewet. De dieren komen met schepen uit de tro- pen onze havens binnen, dus in Amsterdam en Rotterdam. In den Helder brengen onze Jantjes ze met oorlogsschepen mee. Er ko men er ook uit den Congo vla Antwerpen het Zuiden van ons land binnen. De Jaar lïjksche import wordt op 200 a 300 geschat. De toestand der patiënten. De toestand van de patiënten, die vermoe delijk aan papegaaienziekte lijden, was Dins dag redelijk wel. De zieken uit de Specht- straat zijn tamelijk goed, van die uit de Oost- zaanstraat zijn er twee nog vrij zwaar ziek, meldt het HblcL WONINGBOUW. 110 HUIZEN VOOR FCONOMISCH ZWAKKEREN. Ter gedeeltelijke uitvoering van het bouw programma 1930 hebben B. en W. van Haar lem een plan doen ontwerpen voor den bouw van 110 woningen voor economisch-zwakke- ren en 3 bergplaatsen, in 3 bouwblokken, ge legen aan de Archipelstraat, de Indisch est raat de Spaamhovenstraat en de Bantamstraat. Behoudens enkele kleine afwijkingen, ver band houdende met de terreln-indeeing. zijn alle woningen volgens één type ontworpen. Dit type is gelijk aan dat van de woningen, bedoeld In ons voorstel d.d. 31 Mei 1929 en heeft dus eveneens een inhoud van 205 M3. De benedenverdieping wordt ingenomen door een portaal, een woonkamer met twee kasten, een keuken, een WTC. en een berg plaatsje, terwijl zich op de bovenverdieping drie slaapkamers, elk met één kast bevinden. Ook bij dit plan is platbouw gevolgd, om dat dit bij het uitbreidingsplan is voorge schreven en de bruikbaarheid der slaapka mertjes er door wordt verhoogd. Twee van de drie bergplaatsen ztfn ontwor pen op terreingedeelten, die anders onbenut zouden blijven, terwijl de derde bergplaats op een onregelmatig hoekje grond is geprojec teerd, zóó dat de twee aangrenzende wonin gen over deze bergplaats heen kunnen wor den gebouwd, waardoor elk dezer beide wo ningen één slaapkamer meer verkrijgt. In verband met den uitslag van de aanbe stedingen der woningen, bedoeld in het bo vengenoemd voorstel, zijn op de voor de raadscden ter inzage gelegde bouw- en ex ploitatierekening de bouwkosten per woning geraamd op 3000 en de bouwkosten van twee bergplaatsen op 1500 en van de derde op 1000. Met bijkomende kosten zullen de stichtinvs- kosten bedragen 352.000 of rond 3.164 per woning. Aan genomen is, dat het stichtingskapitaal zal verstrekt worden als een 50-jarlge an- auiteitsleening tegen 4 3 4 pet., de rente waartegen het Rijk thans de Woningwet voorschotten verstrekt. Evenals dit is geschied bij de woningen, bedoeld in bovengenoemd voorstel, is as grondprijs aangehouden 7 per M2.. en is de vergoeding berekend tegen een rente van 4 3 4 pet. Met de gewone cijfers voor belasting, on derhoud, verzekering, oninbare huur en al- gemeene onkosten bedraagt dan het totaal der uitgaven per jaar 30.61173. welke uit gaven gedekt kunnen worden bij een week- huur van 5.30 per woning en gemiddeld 3 per bergplaats. Wordt door Rijk en gemeente 0.50 bij drage per woning en per week gegeven, dan kunnen de woningen worden verhuurd voor 4.30. Over 0e wijze van beheer dezer woningen zullen B. en W. een nader voorstel aan den raad doen. JUBILEUM F. M. SOUWER. Op 13 Februari a.s- viert de heer F. M. Souwer het feit, dat hU 25 jaar onafgebroken als bankwerker werkzaam is bij de N.Z.H. T.M. Deze dag zal voor den heer Souwer 2eker niet onopgemerkt voorbijgaan. Hij is een der meest op den voorgrond tredende leden der Nederlandsche Vereenlging van Spoor- en Tramwegpersoneel. Eenlge Jaren geleden heeft men hem van die zijde gehuldigd toen hij 20 Jaren onafgebroken bestuurslid dezer vereeniging was en thans is hij bestuurder der landelijke vakgroep Tramwegpersoneel. Ontelbare malen ls hij de pleitbezorger ge weest voor zijn collega's en zeer geruimen tijd heeft hij deel uitgemaakt van de delegatie die aangewezen is om met de Directie om trent personeelszaken te confereeren. Thans is de heer Souwer nog bestuurslid van het onderling ondersteuningsfonds voor het NZ.H-T.M.-personeel en van het zieken fonds „Ons Belang" van het vroegere E.S.M.- personeel en voorzitter van de afdeeling Haarlem der Arbeidersvereniging voor lijk verbranding. Bij dit jubileum zal hem ongetwijfeld blij ken, dat velen hem een warm hart toedragen en zijn werkzaamheden gewaardeerd worden. IIAARLEMSCHE ÜULPBANK. Aan het jaarverslag van de Haarlemsche Hulpbank ontleenen wij: Het kapitaal bedraagt f 47.000. Het aantal leeners bedroeg in 1929 586, het uitgeleende bedrag was 167.350. De rente was voor alle bedragen 4%. De voorschotten liepen van 50 tot 500. Alle leeners woonden in Haarlem en omstre ken. De boeten bedroegen 21006. Er be hoefde niets te worden afgeschreven over dubieuse debiteuren. Aan 32 personen in dienst der gemeente Haarlem werden voorschotten verstrekt tot een bedrag van 4800. Het gemeenteperso- neel werd steeds geholpen zonder dat het noodig bleek, ingevolge het met de gemeente gesloten contract, bij de gemeente geld op te nemen. 1200 kon dit Jaar bij de reserve gevoegd worden. Voorts kan nog 5% dividend worden uitgekeerd. Mr. J. D. Pasteur was wegens drukke werk zaamheden genoodzaakt ontslag te nemen als commissaris. Het bestuur blijft zijn arbeid gedurende zoovele jaren voor de bank ver richt in dankbare herinnering houden. Op 24 December was het 80 Jaar geleden dat de Hulpbank werd opgericht, een tijd perk dat aanspraak mag maken op steeds grooteren bloei. De voorzitter, Jhr. P. Quar- les van Ufford, vereenigde de commissarissen op dien dag aan een herinneringsmaaltijd. GRONDAANKOOP DOOR DE GEMEENTE. PRIJS 1.50 PER M2. De eigenaar van de gronden gelegen ter weerszijden van den Rijksstraatweg, kada straal bekend gemeente Schoten sectie B Nos. 194. 195. 3864. 1181 en 8197, ter gezamen lijke grootte van 8.83.30 H A. is bereid deze gronden aan de gemeente in koop af te staan tegen een prijs van f 1.50 per M2. Een gedeelte der gronden is In den zooge naamd en verbodenkring gelegen. Aankoop van genoemde gronden wir den gevraagden prijs is zoo meenen B. en W. in het belang der gemeente te achten. Mitsdien stellen zij den raad voor tot aankoop te besluiten. Dr. J. B. HTBRECHT. Het Haag^ch Corr. bureau seint ons: Naar wij vernemen is binnenkort de be noeming te verwachten van Dr. J. B. Hu- brecht gezantschapsraad, tharfs verbonden aan het Ned. Gezantschap te Londen, tot t itengewoon gezant en gevolmachtigd mi nister te Rio de Janeiro. HILLEGOM ZIEKENHUIS VERPLEGING. De Protestantsche Vereeniging voor Zie kenhuis verpleging heeft hare achtste jaar vergadering gehouden. De vereeniging telt 1802 betalende leden. Herdacht werd het overlijden van den heer M. van der Jagt, be stuurslid van de oprichting af. De ontvangsten wa^en f 4874, de uitga ven f 6380, het nadeelig saldo f 1506. Aangenomen werd het volgende be stuursvoorstel: De contributie wordt 7 cent per persoonskaart (voorheen 5 cent), 14 cent per gezlnskaart (voorheen 10 cent) en voor dubbele verzekering 14 cent een per soonskaart en 28 cent voor gezinskaart. Voor dubbele verzekering wordt alleen uit gekeerd het bedrag dat werkelijk voor ver pleging als kosten per ligdag wordt besteed tot een maximum van f 5 per dag. Een en ander treedt in werking 1 Februari 1930. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN i 60 Ct» regel. Wie rekent, kiest SANTPOORT. BOND VOOR STAATSPHHSIONNEERIXG. Heden. Woensdagavond, komen de lednn van de afdeeling Santpoort van den Bond voor Staatspensionneerlng in een „gezellige vergadering" bijeen „Ons Genoegen" zal „Een Kerstavond" opvoeren. Verder verleent een dameskoortje onder leiding van Betty Dijkstra zijn medewerking. HAARLEMMERMEER AUTO TE WATER. Dinsdagmiddag raakte de bestuurder van een vrachtauto op den Hoofdweg de macht over het stuur kwijt, met het gevolg dat het gevaarte in de Hoofdvaart terecht kwam. De bestuurder wist zich intijds ln veiligheid te brengen en kwam met den schrik vrij. De auto werd later op het droge gebracht. IJMUIDEN. BRAND IN EEN KISTENFABRIEK. Spoedig gobluscht. Dinsdagavond omstreeks 11 uur werd de brandweer gealarmeerd voor een bogin van brand op een der zolders van de kistenfabriek ..Noordzee" aan de Middenhavenstraat. De brand was ontstaan, doordat een hoeveelheid turfmolm nabij een. door den zolder loopenclc kachelpijp in brand was geraakt. De brand weer die met de motorspuit spoedig ter plaatse was. slaagde er ln het vuur te blus- schen zoodat een groot onheil voorkomen kon worden. HEEMSTEDE PLUIMVEE VEREENIG ING „DE EEN DRACHT." Maandagavond hield bovengenoen.de ver eeniging haar jaarvergadering ln het R. K. Vereeniglngsgebouw. De jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester werden goedgekeurd. De tentoonstelling heeft een klein batig saldo van f 6.38 1/2 opgeleverd. De aftredende bestuursleden, de heeren A. v. Iperen, R. Donkelaar, P. N. Wildschut, N. Leuven en W. Koch, werden herkozen. 14 nieuwe leden en 1 donateur traden tot de vereeniging toe. Nog kreeg het bestuur opdracht tot onder handelen over den aankoop van drinkbak ken voor de tentoonstelllngskooicn. BLOEMENDAAL. AUTOBUSSEN VOOR SCHOOLKINDEREN. Sinds het stopzetten van den Bloemen- daalschen Autobusdienst onderhoudt de fir ma Bakhuys en Zonen te Ovcrveen, den dienst voor de schoolkinderen. 's Morgens vertrekt een autobus om 8.30 van Aerdenhout naar Bloemendaal on des middags om 3.30 uur van Bloemendaal (des Woensdags en Zaterdags om 12 uur.) Van Dinsdag af zal de dienst van Aer denhout vertrekken om 8.15 uur, teneinde ook de kinderen welke om half negen op school moeten zijn, in de gelegenheid te stellen van de autobus gebruik te maken. HEEMSTEDE. Ondertrouwd: D. J. de Groot en M. J. Hlrs, H. B. NL Ruijsenaars en E. W. E. M. Wit- teveen. Bevallen; J. A. de BoerKapt ij n d. L. C. Oostenrijk—v. d. Berg z. M. v. d. Berg-r-de Haas z. C. Hageman—Zandvliet z. Purmercnd, 11 Febr. COÖP. CENTRALE EIERVEILING. Aanvoer: 39.043 eendeneieren per 100 f 6 60 104 8874 kippeneieren: 70—80 KG. f 8—f 9, 65—66 KG. f 7.40—f 7.80 63—64 KG. f 6.90— f 7.40; 60—62 KG f 6 30—f 6 90, 58—59 KG. f 6.10—f 670: 56—57 KG. f 580—f 6 50. 53-55 KG. f 5 50—f 6. 50—52 KG. f 5.20—f 5 40, 45-49 KG. f 4.90—f 5 20. Aanvoer: Oude kippen per stuk f 190 a f 2 30, oude hanen f 2.35. jonge hanen f 1 30- f 2. konijnen f 2f 2.16. oude kippen per kilo f 0.88—f 0 95; Jonge hanen f 1.10—f 140. (Reeds ln een deel van de vorige oplage opgenomen.) VOETBAL. NEDERLAND NAAR MONTEVIDEO? VERMOEDELIJK 22 FEBRUARI DE BESLISSING. Naar wi) vernemen zal vermoedelijk op Zaterdag 22 Februari a.s. in Den Haag een bestuursvergadering worden gehouden van den Kon. Nederl. Voetbalbond, waar ccn definitieve beslissing zal worden genomen in zake de eventueele deelneming van Neder land aan de wereldkampioenschappen te Montevideo. BOKSEN. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND LICHT GEWICHT. Dinsdag 18 Februari zal in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Rot terdam een ontmoeting plaats vinden tus schen L. Sanders (Ned. Kampioen licht ge wicht) en B. van Klaveren, om het kam pioenschap van Nederland. De strijd gaat over 15 ronden, ieder van drie minuten.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 9