lamoise BUITENLAND Nog eens: Sovjet Rusland. lederen dag executies van priesters en boeren. „LA SIAMOISE" AGENDA Een herinnering en een tegenstelling. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 13 FEBRUARI 1930 TWEEDE BLAD Ook de Aartsbisschop van Canterbury verheft zijn stem. Diplomaten die honger krijgen. Engeland's vriendschappelijke betrekkingen met de Sovjets. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Bij degenen die zich ten doel stellen de practijken der Sovjetregeering te bestrijden, heeft zich de aartsbisschop van Canterbury gevoegd. Hij heeft in de vergadering van bis schoppen der Anglikaansche kerk een rede gehouden, waarin hij zijn scherpste afkeu ring uitsorak over de anti-religieuze politiek der Sovjet-regeering. Deze geste is van het grootste belang, niet al'een omdat zij een voltooiing is van den brief van den paus, maar vooral omdat En geland één dier landen is. die de betrekkin gen met de Sovjets weer hebben aangeknooDt, en omdat men zich mag afvragen of de En- gelsche regeering het recht had die betrek kingen te herstellen, zoolang de Russische regeering zich aan misdaden schuldig maakt die in onzen tijd niet meer thuis hooren. De aartsbisschop van Canterbury zeide dan ook, dat de openbare meening in Engeland deze zaak zeer ter harte neemt èn dat, wanneer er geen einde komt aan de Christen-vervol gingen in Rusland, hij zich wellicht genoopt zal gevoelen de kwestie in het parlement ter sprake te brengen. Het geldt hier een kwes tie welke de eer raakt van een christelijk volk en waarmede de algemeene mensche- lijke beschaving gemoeid is. Nadat ook de bisschop van Londen in de zen geest had gesproken, nam de vergadering met algemeene stemmen een motie aan, waar in zij haar verontwaardiging uitspreekt over de godsdienstvervolging in Rusland en haar sympathie met de vervolgde personen. De Sovjet-pers blijft intusschen dagelijks berichten geven omtrent de executie van priesters en boeren in enkele gevallen Is een verhoor voorafgegaan, doch meestal heeft de executie zonder vorm van proces plaatsgehad. Als motief wordt opgegeven, dat de beschul digden een mentaliteit hadden, die hen ge vaarlijk maakte voor de communistische ge meenschap Om den indruk te voltooien laten wij hier onder tenslotte nog eenige berichten volgen: Naar uit Moskou gemeld wordt, heeft de Amerikaansche regeering den plaatsvervan- genden commissaris van verkeer, Sulimow, die in opdracht van de Sovjetregeering in New-York bestellingen wilde doen voor de Russische spoorwegen, den toegang gewei gerd. Sulimow. die zich op het oogenblik te Berlijn bevindt zal naar Moskou terugkee- ren. De Sovjetregeering zal pogen langs di- plomatieken weg een verlof tot binnentreden van Washington te verkrijgen. De redenen tot de weigering zijn nog niet bekend. Naar het Telegraaf agentschap der Sovjet- Unie uit Moskou meldt, heeft de Mexicaan- sche politie in de Handelsvertegenwoordiging van Sovjet-Rusland in Mexico een huiszoe*. king verricht. De leider der Handelsverte genwoordiging Friedmann heeft onverwijld bij de Mexicaansche regeering geprotesteerd. (Zooals men zich herinneren zal werd de Sovjet-gezant in Mexico gearresteerd, omdat men hem er van verdenkt, dat hij op de hoog te was van de planen om een aanslag te ple gen op Ortiz Rubio) Eenige buitenlandsche legaties te Riga hebben dringende telegrammen van hun col lega's te Moskou ontvangen, waarin verzocht wordt om pakketten levensmiddelen, daar ten gevo'ge van de voedselschaarschte slechts kleine hoeveelheden levensmiddelen beschik baar ziin. Zoo b.v. is 't dagelijksch rantsoen melk slechts een kwart liter, het wekelijksch rantsoen boter 300 gram en vleesch een half pond Zij klacen er over. dat zij niet steeds gecon'Jonseerde melk en vleesch-in-blik kun nen blijven leenen bij de Engelsche ambas sade. Tenslotte meldt een Woiff-telegram nog. dat er ernstiee incidenten hebben nlaats ge had in Rüsselsheim, bij de Opelfabrieken. Van officieele zijde wordt daaromtrent me degedeeld. dat drie communistische arbeiders werden ontslagen, omdat zij onder het werk de arbeiders ophitsten tot staken. Daarop verschenen op vrachtauto's, motorfietsen en te voet oneeveer 200 communisten van buiten de stad bij de fabriek, bij wie zich nog circa 400 communistische arbeiders van Opel had den gevoesrd. Tot de indringers behoorde ook de Pruisische Landdagafgevaardiede Ossar Müher en de Hessische Landdagafgevaardig de Sumnf. De arbeiders werden met geweld van den arbeid teri'trgehouden en zelfs in sommige gevallen mishandeld Voorts poogden de in dringers de machines stoo te zetten. De ge- hee'e bedrijfsraad werd bedreigd en de niet- communlstlsche voorzitter, wiens aftreden door de demonstranten werd verlangd, werd zelfs door een communist met een dolkmes aangevallen. Om 1 uur arriveerden 200 man politie uit Darmstadt, die de fabriek omsingelden en acht der raddraaiers onder wie de beide land dagafgevaardigden. arresteerden. De Pruisi sche grens in de richting Wiesbaden-Frank- Xort werd voorts gesloten. Makar, de Russische gezant in Mexico, die in Vera Cruz gearresteerd werd, omdat men hem er van verdenkt, op de hoogte geweest te zijn van den aanslag op president Ortiz Rubio. Een en ander toont duidelijk aan. dat een regeering zich wel tweemaal moet bedenken alvorens zij er toe overgaat vriendschappelijke betrekkingen aan te knoopen met de Sovjet regeering. De Engelsche Labour-regeering zal nog wel harde opmerkingen te venverken krijgen van de zijde der oppositie, zij is van onbezonnenheid dan ook niet heelemaal vrij te pleiten; afgezien van de vraag of het mo reel verantwoord is, dat men officieele be trekkingen onderhoudt met een land waar de regeering zich staande houdt door middel van een menschonteerende terreur. L. A. Het eerste rapport der experts LONDEN, 12 Febr. (VJ>.) In St.-James Palace is de eerste commissie der Vloot- conferentie bijeengekomen ter bespreking van het eerste rapport der commissie van experts, zooals dit den 6en Februari werd op gesteld. Het verstrekte communiqué ver meldt, dat dit rapport de voorstellen be vat ter overbrugging van het alternatief der methoden voor een beperking van de bewa pening ter zee door het systeem der glo bale tonnage en door de classificatie in ca tegorieën alsmede een schema voor de clas sificatie der tonnage over de verschillende klassen oorlogsschepen. Nadat het rapport besproken was, werd het voorzien van eenige opmerkingen, in handen gesteld van de lei ders der delegaties. De commissie stelde de commissie van experts twee resoluties be treffende de duikbootenquaestie in handen ter nadere bestudeering. Donderdagmor gen zal de commissie van experts opnieuw bijeen komen ter bestudeering van de beste methode voor de indeeling van schepen voor bijzondere doeleinden buiten de voor naamste categorieën en betreffende schepen welke niet aan beperking zullen onderwor pen zijn. Het rapport waarnaar in dit rapport gere fereerd wordt is een uitvoerig document. De cijfers voor de tonnage, zooals die over de verschillende categorieën verdeeld zal wor den, kan indien hieromtrent overeenstem ming is bereikt, in de daarvoor gereser veerde ruimte worden ingevuld. De werkzaamheden der Vlootconferentie zijn thans zoover gevorderd, dat de totale tonnages der afzonderlijke landen reeds genoemd worden. Aangenomen wordt, dat de verdeeling als volgt zal zijn: Vereenigde Sta ten 1.197.000 ton; Engeland 1.209.000 ton; Japan 722.000 ton. Van deze drie -getallen schijnen de beide eerste vast te staan, ter wijl Japan 833.000 en Frankrijk 800.000 t-on verlangt. Italië noemt geen cijfer. doch houdt onvoorwaardelijk vast aan zijn eisch inzake gelijkstelling met Frankrijk. De ver deeling der tonnage brengt uiteraard de noodige moeilijkheden met zich mede. Mac Donald heeft Woensdagmiddag den maaltijd gebruikt met de deskundigen. Te 4.30 uur had een bijeenkomst van de Eerste Commissie der Conferentie plaats in het St.-James Palace. Men nam kennis van een rapport der sub-commissie van deskun digen, betrekking hebbende op de beperking van de bewapening naar het stelsel der ton nage en klasse-beperking. Voor de behandeling der onderzeebooten- kwestie zal een bijzondere subcommissie worden ingesteld. Mevrouw Koetjepof stelt zich civiele partij. De echtgenoote van generaal Koetjepof heeft zich hedenmiddag naar het paleis van justitie begeven, waar zij zich civiele partij heeft gesteld bij de klacht, ingediend tegen een onbekende, wegens vrijheidsberooving met geweldpleging. Mevrouw Koetjepof is er thans stellig van overtuigd, dat haar echtge noot het slachtoffer is geworden van een politieken aanslag. De „Liberté" had een groote protestmee ting tegen het ODtreden der Gepeoe georgani seerd. Het woord werd o.m. gevoerd door den rechtschen afgevaardigde Dumat, die bij de Kamer reeds een interpellatie heeft inge diend en een Fransch oud-kapitein, die 27 maanden in Russische gevangenissen heeft doorgebracht. Na afloop der bijeenkomst trachtte een aantal studenten tot het gebouw van het Russische gezanschap door te dringen. De toegangsstraten er heen bleken echter door een sterke politiemacht te zijn afgezet. Inci denten deden zich niet voor. Voortgezette debatten over het plan-Young. De Rijksdagdebatten over het Youngplan en de daarmede verband houdende wetten zijn hervat met een rede van den democra- tischen afgevaardigde dr Dernburg. Deze zeide, dat het Youngplan niet alleen tegenover het Dawesplan, maar ook in ver gelijking met alle vroegere overeenkomsten een aanzienlijke vooruitgang be teekent. De crediteuren hebben thans groot belang bij een uitgebreide markt voor de Duitsche lee ningen en een goedkoopen rentevoet. De bank voor internationale betalingen is een instelling van algemeene beteekenis. Dr. Dernburg schilderde vervolgens den toestand, die bij een z.g. Dawescrisis zou zijn ontstaan, waardoor het economische leven zou zijn vernietigd zonder dat een voortdu rend resultaat zou zijn bereikt. Indien Duitschland dan was ineengestort, zou het misschien minder te betalen hebben gehad, doch ook veel armer zijn geworden. En het einde zou misschien weer een Youngplan zijn geweest, doch met controle en sancties Dat is het recept, dat de rechtschen tot heil van het vaderland aanbevelen. Het voorstel van den nationaal-socialisttj- schen afgevaardigde graaf von Reventlow, om de tweede rede van dr. Curtius op kosten van het rijk in het openbaar aan te plakken, heeft onverwachten steun van den kant der regeeringspartijen gevonden. Deze overwegen zelfs de heide door den minister in den Rijks dag gehouden redevoeringen in het openbaar te doen aanplakken, aldus verneemt het „Berliner Tageblatt". De fractie der Duitsche volkspartij, van welke partij de minister deel uitmaakt, heeft haar toestemming daartoe echter nog niet gegeven. Japan en de Vlootconferentie. Naar verluidt, is de Japansche delegatie bezig met het uitwerken van een momoran- dum, dat gepubliceerd zal worden op een oogenblik, dat de Japansche delegatie gun stig zal lijken. In dit memorandum wordt vastgehouden aan een verhouding ten opzichte van Ameri ka van 7 10. en een duikboot-tonnemaat van 78.000 ton. Ten aanzien van de andere kwesties is het Japansche standpunt onverand* i gebleven. Japan zal in tegenstelling tot wat men tot nog toe verwachtte afzien van een voorstel tot het onderscheiden der duikbooten in twee klassen, n.l. kust-onderzeeërs en onder zeeërs voor gebruik in volle zee. Prof. Grassberger, leider van de hygiënische afdeeling van de Wcensche universiteit, heeft een geparfumeerd gas uitgevonden, dat dood door verstikking" onmogelijk maakt. De Spaansche oppositie roert zich. De Spaansche republikeinen hebben zich vereenigd aan een banket, waaraan ongeveer duizend gasten aanzaten. Verscheidene personen, o a. de republikeln- sche leider Lerroux hic'.Ien redevoedingen, waarin -ij betoogden dat de verantwoorde lijkheid der dicta' -ur en van hen, die haar uitlokten, hoe hoog-geplaatst ze ook zijn, moet worden vastgesteld. Lerroux zeide: Aan generaal Berenguer dient te worden gevraagd of hij verantwoor delijk is voor de catastrofe bij Anoeal. Zoo ja. dan moet hij geen minuut langer aan het bewind blijven; zoo niet. dan dient de schul dige te worden gestraft, welke ook zijn po sitie moge zijn. NIEUWGEBOUWD HUIS INGESTORT. DRIE DOODEN. BERLIJN. 12 Februari. (Wolffbureau). Door een totnogtoe onopgehelderde oorzaak heeft hedenmorgen in een nieuwgebouwd huis een instorting plaatsgehad, tengevolge waarvan een aantal arbeiders die zaten te ontbijten onder het puin werden bedolven. Drie hunner werden terstond gedood en zes anderen liepen meer of minder zware kwetsuren op. EEN RAADHUIS BESTORMD. VELE GEWONDEN. CLEVELAND. (Chic.), 11 Febr. (Reuter). Duizend personen die zich communisten noem den en uitbreiding der werklootzenonde: steun in g eisch ten. bestormden het raadhuis met het doel tijdens de gemeenteraadszitting de zaal binnen te dringen. De politiê joeg de betoogers met den gummistok uiteen en ar resteerde er eenigen. Twintig hunner als mede twee agenten werden gewond. Onder het geschreeuw van: werk en loon, of wij vechten, deed de woedende menigte, zoo meldt een later bericht, een aanval op de politie. Er ontstond een hevig gevecht en velen wer den zwaar gewond. De rust keerde eerst terug toen de brandweer met eenige groote spuiten aanrukte. WEER EEN RAZZIA TE CHICAGO. CHICAGO. 12 Febr- (N.T.A.) De politie heeft gisteren wederom een groote razzia gehouden onder de bandieten, van wie er niet minder dan 800 werden gearresteerd. Men verwacht dat in de komende dagen in totaal ongeveer 2000 bandieten zullen wor den gevangen genomen. Tegen de zes aanstichters van het oproer in de gevangenis te Auburn, waardoor negen menschen het leren verloren, is een proces aanhangig gemaakt De zes beklaagden on- der strenge bewaking in de icachtkamer van het gerechtshof. „O pappie, wilt u dadelijk de radio opbel len, ik heb mijn glazen stuiter in den luid spreker Iqten vallen". DE MÜNCHEN. NEW YORK 11 Febr (N.T.A.) Van de be manning van het s.s. München, wordt de electriclen vermist. Gewond werden een ma troos. zes brandweerlieden en een stewardess. Een brandweerman is verdronken. Verdere verliezen vallen niet te betreuren. NEW YORK, 12 Februari iN. T. A.) De Ochtendbladen bevatten uitvoerige artikelen over den brand aan boord van het stoom schip „München". In het bijzonder wordt gewag gemaakt van de moedige houding van den kapitein, die met een bijl zich een weg banend de scheeps papieren trachtte te redden. Een der andere leden der bemanning slaag de er in 40.000 Mark aan scheepsgelden in vei ligheid te brengen. De brand aan boord van het schip duurde onverminderd wort tot hedenmorgen. Men verwacht heden den brand meester te kunnen worden. NEGENTIG HONDEN VERBRAND. CHICAGO, 11 Febr. (Reuter). Bij een brand in een honden-asyl, vonden 90 honden den dood in de vlammen. MISLUKTE AANSLAG OP EEN GERECHTSGEBOUW. WARSCHAU, 12 Febr. (Woiffbureau) Te Sosnowice hebben gisteren 500 communisten getracht het gerechtsgebouw binnen te dnn- Bereden politie verspreidde de communisten voordat het tot ongeregeldheden kwam en arresteerde acht hunner. DE ZONEN VAN PRIMO. HENDAYE, 12 Febr. (B.TA.) Men meldt uit Madrid dat twee zonen van Primo de Rivera een café in Madrid binnendrongen waar zij generaal Queipo Dellano aanvielen. Deze, zich verdedigende, verwondde een der zonen van Primo aan het gelaat. Na dit in cident verlieten de beide aanvallers het café onder het gehoon van de omstanders. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Cl», per regel. Voor 's nachts Voor overdag is de moderne crème! DONDERDAG 13 FEBRUARI Hotel Lion d' Or. Jaarvergadering Ned. Reisveroeniglng. 8.30 uur. Palace: „Witte Schaduwen", Tooneel: Lu- zy Browning. 8.15 uur. Luxor Theater „Huzarenliefde" Tooneel: Troupe Loupescu en Les Caravellis, 8.15 uur. Rembrandt Theater; „Naar Siberië ver bannen"; Tooneel: 3 Bargers, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 14 FEBRUARI. Stadsschouwburg. Itallaanschc Opera. „Traviata", 8 uur. Schouwburg Jansweg. „Rose Marle", 8.15 uur. Hotel Lion d' Or. Kruisweg. Middenpartij voor Stad en Land Lezing mevrouw A. C. VeenBrons (Famke) 8.30 uur. Brinkmann, Groote Markt. Algemeene ver gadering H.O.V., 8.30 uur. Bioscoopvoorstellingen, nieuw programma. Te; ler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. Ben nebroek; Raadhuis. Gemeente raad, 8 uur. Hoofddorp: Raadhuis. Gemeenteraad van Haarlemmermeer. 10 u. v.m. K- vi ~-~r In den nacht van 11 op 13 Februari 1929 dus gisteren juist een jaar geleden werd het Leldsche stadhuis door brand verwoest. Wij plaatsen deze foto, die het treurige overschot van het mooie carrlllon laat zier., bedekt met ijs, ais een herinnering. Tevens geven wij. als een tegenstelling tusschen den zeer strengen winter van verleden jaar en den bijna vorstioozen winter, dien wij nu beleven, een foto van katjes. H:cr en daar op beschutte plekjes komen de Wilgenkatjes als aankondigingen van het voorjaar al uit. Op den Zeeweg zijn de katjes ook al aan het zwellen, maar daar zal het nog wel eenige weken duren voor de knoppen open springen. (Reeds in een deel van dc vorige oplage apgenomen.)

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5