H. D. VERTELLINGEN. FLITSEN öchaenen STADSNIEUWS ösnsfö FEUILLETON MET VERLOF NAAR HUIS HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 13 FEBRUARI 1930 (Nadruk verboden; auteursrecht voorbehouden). door PAUL GIAFFERI. Knock out! Eerste TooneeL Kid is zeker van de overwinning. Aan den ingang van een beroemd cir cus op den avond van een sensatloneelen boks-wedstrijd. Elegant publiek, een lan ge file van luxe-auto's, hier en daar een man, die met programma's en sportbla den vent. Een chic gekleed heer (tot een elegante dame)Er is geen plaats meer te krijgen, stalles en loges zijn uitverkocht. Alleen twee plaatsen in den ring van 2o0 francs elk zijn nog vrij. De dame: Nu, wat sta je dan nog te dralen? Ga ze gauw halen! Anders neemt een ander ze voor Je neus weg. Haast je dan wat! De heer: Twee honderd francs per plaats; dat is toch wat al te gek! De dame: En je vindt het niet gek om in eenlge minuten aan de speeltafel een paar duizend francs te verliezen! Wat een dwaze zuinigheid! Maak nu asjeblieft een beetje voort en zeur niet langer. Ik wil vanavond zien boksen. Vooral dien beroemden Kid. Als hij er bij is, kun je er zeker op rekenen bloed te zien vloeien. En een kleine verstrooiing heb Ik noodig. Ik heb hoofdpijn. fin de kleedkamer van Kid. Eerst Kid. dan zijn impresario en de zuster van den bokser.) Kld, tot zijn impresario, die binnenkomt: EnIs er nog al wat publiek? De impresario: 't Is stampvol. Boven, bene den, de loges, de ring. Er is geen plaats onbezet. Kid, terwijl hij zich in de handen wrijft: Deze wedstrijd zal me heel wat opleveren pCt. van de ontvangst en bovendien een beurs van frs. 20.000, denk eens aan! De impresario: Een beurs van frs. 20 000 als je wint. Kld: En ik zou Paul, dien opsnijder, niet overwinnen?De stumperd!Hij zal geen twee ronden makenNa verloop van een minuut, heb ik hem knock out geslagen. Zoo'n slappeling! Hoor, wat ik je zeg: na één minuut heb ik de frs. 20.000 verdiend! De impresario: Ben je er zoo zeker van, dat je sterker bent dan hij? Kid: Hoe heb ik het nu met je? Kijk, zóó eal ik hem wel krijgen, dien opschepper. (Hij gat in bokshouding staan). Ik doe. of ik hem een linksche zal toebrengen hop! En ik sla rechts toel Snap je? De impresario: Ja, jaEnorm! Kld: Wie is daar aan de deur? De impresario: Het is je zuster. Kid: Dag, zus. Zijn zuster: Maak Je je al gereed? Kld: Zooals je ziet. iüi! Laat Paul zich ook maar vast klaarmaken, die praatjesmaker! Kijk. Jeannette, hoe ik met hem doen zal! Ik doe of ik links boesla.hop! En ik geef hem een rechtsche, waar hij van suizebolt. Pan! En bloed! Er zal bloed vloeien! En i k krijg de beurs van frs. 20.000, fijn hè? Zijn zuster, die zeer onrustig is: Ja. Ik wou jc wel even spreken. De impresario: Ik zal eens gaan zien, of alles in orde is. (Hij gaat). Zijn zuster: Kijk Kid, ik wou je wat zeg gen. Er is haast bij; kan het nu? Kid: Wacht even. tot ik aangekleed ben. (Na eenige oogenblikken is hij gereed). Zijn zuster: Kan ik nu met je pracen? Kld: Ja, ga je gang maar. Zijn zuster, smeekend: Zul je hem niet al te veel toetakelen? Kld: Wien bedoel je? Zijn zuster: Paul. Kid, verwonderd: En waarom niet? Zijn zuster, eenvoudig: Ik houd van hem. Kid: Wat zeg je? Dat meen je niet! Zoo'n opschepper, zoo'n lafaard! Stel Je voor! 't Zou een schande zijn! Zijn zuster, met neergeslagen oogen: Ja.... dat heb ik ook al gezegdEn ik heb ge tracht mijn gevoelens te onderdrukken, maar dat is me niet mogelijk.Dagen lang reeds zeg ik tot mezelf: het is niet waar, je houdt niet van hem, 't is alleen maar verbeelding van jeBovendien kun je niet van dien jongen houden om je broerOch, hel gaf allemaal niets!Integendeel. Juist nu weet ik dat mijn gevoel voor Paul de ware liefde is. Kld, terneergeslagen: Wat een ongeluk! Zijn zuster: Doet het je verdriet, Louis? Kid: Ja. Zijn zuster, terwijl ze de arinen om zijn hals slaat: Louisik vraag je vergiffenis... Paul zal met boksen ophouden. Kld: Dat zegt hij natuurlijk maar Zijn zuster: Hij meent het werkelijk. Hij zal zich toeleggen op het maken van fietsen; dat is zlin lievelingsvak, weet je. En dan hu ren we later 'n groote garage, waar veel fiet sen in kunnen en ook autos. En Kid, wat milder gehemd: Als het nu maar een fatsoenlijke kerel is! Zijn zuster: Fatsoenlijk is hij! Hij wil wer ken. Kid: Dat is tenminste een goed principe. En houdt hij heusch veel van je? Zijn zuster: Of hij van me houdt? Kijk maar, wat hij op de ansichtkaart schrijft, die hij me vanochtend stuurde. Kid, lezend: „Vandaag houd ik nog meer van je dan gisteren, en minder dan morgen. Je Paul." Zijn zuster, triumphantelijk: Zie je nu wel? Dat is geen opschepperijEn. Kid, die een goeie jongen is: Wel, jullie moeten dan maar trouwen. Zijn zuster: Meen je dat? Zou je dat willen? Je accepteert hem dus als zwager? Daarvoor moet ik je een zoen geven! Kid: In den grond is het een brave kerel. Zijn zuster: En öf. En hij bewondert jou. Als je dat eens wist! Kid: Heusch waar? Zijn zuster: Natuurlijk. En nu je weet, hoe de zaken staan, zul je hem niet al te veel toe takelen, is 't wel? Kid: Neen. Wees maar niet bangIk zal zacht slaan. Zijn zuster: Dank je, Louis. En waar zal de bruiloft zijn? Kid: In St. Mandé, daar zijn groote zalen. Zijn zuster: Ja, dat is goed. Wat zullen we een plezier hebben! Kid: Nou, daar kun je van op aan! Zijn zustér: En er zullen veel menschen komen. Kid: Natuurlijk! Alle kennissen uit de boks- wereld. Zijn zuster: En zullen we dan altijd samen wonen, wij drieën? Kid: Ja, hoor. Zijn zuster, terwijl ze hem een zoen geeft. Nu, dat is dan afgesproken. De impresario: Komaan, Kid, er wordt op je gewacht.... Paul, de opschepper, is al in den ring! Kid, heel gelukkig: Ik ga al. Die goeie Paul! Die vriend, die spoedig mijn zwager wordt.... (terwijl hij zijn enorme handschoenen aan doet). Prettig hem weer eens te ontmoeten! Tweede Tooneel. De ring heeft zijn verrassingen. De ring. De twee tegenstanders zijn aanwezig. Paul de Opschepper geeft Kid al dadelijk een kaakslag. Zonder zich te verdedigen ontvangt Kid dien slag. Pau' wordt moediger en geeft Kid een recht sche, die raak is. Het bloed loopt hem langs het gezicht, en nog altijd verdedigt hij zich niet. De impresario, ongerust: Maar... dat is.. Waarom slaat hij niet terug.?., (hij schreeuwt naar Kid). Maar sla dan toch!Sla er dan toch op! Kid, wanhopig: Ik kan nietik kan nietIk denk aan mijn zuster.Mijn zuster, die gaat trouwen metik heb nog 'n hart in m'n bodyik durf hem niet te slaan De impresario: Wat kletst hij nou? Hij is gek! Kid, die steeds nieuwe slagen krijgt: O, wa' een verwoesting!De ellendeling!Ik kan niet meerik zal flauw vallen De impresario, rood van woede: Maar sla dan toch toe, lafaard! Kid, wanhopig, houdt zich aan de touwen vast. Ik kan nietIk kan niet-(Tot Paul. die zonder medelijden maar doorslaat) Sla niet, neen niet doenMijn zuster heel" me alles verteld. Begrijp je het nu?O! het beest!Hij slaat toch!-... Die lamme ling!O, lieve hemel.... Sla niet door. ik zeg het je toch! Paul, versta je me niet? Mijn zusterOch, niets helpthij stompt maar door!Denk toch even na, wij zijn nu familiebijna broedersPaul! Beste Paul!.... Hij houdt maar niet opHij wil mij met alle geweld onder krijgen.hij zal me niet met rust latenzoo'n ellendeling! Ik kan niet meer..,, o! zus, dat is jouw schuld Hij valt neer. Paul is overwinnaar. Het publiek klapt en stampt en brult. De assistenten brengen den bewusteloozen Kid weg. In den ring omhelst zijn zuster Paul, den Opschepper. Daarna gaat zij naar Kld en zegt teeder to' hem: Het is r,a's. hoor Louis.Paul i? overwinnaar... Hij krijgt de beurs met frs. 20.UUUDat zal een steun voor ons zijn om het huishouden te beginnenHet is als het ware een bruidsschat, die jij ons aan biedtVerheug ,1e met ons. Louis! DE BAD- EN ZWEMINRICHTING TE VELSEN. ACTIE VAN „DE SPORTFONDSEN". Men schrijft ons uit Velsen: De commissie ter voorbereiding van de stichting eener overdekte Bad- en Zwemin richting ln de gemeente Velsen, die eenige maanden geleden werd samengesteld, ten einde te trachten in samenwerking met de N V. „de Sportfondsen" te Amsterdam, te ge raken tot het oprichten van een overdekte bad- en zweminrichting te IJmuiden, heeft thans met de N.V. „de Sportfondsen een uit voerig request tot den Raad gericht, waarin in verband met de plannen der gemeente een zeer belangrijk voorstel wordt gedaan. Requestranren wijzen er in hun adres op, dat de geregelde beoefening van het zwem men en het geregeld baden de hygiëne ten zeerste bevordert en dat het ontbreken van een bad- en zwemgelegenheid in de ge meente Velsen. ondanks dat er veel water is. algemeen wordt gevoeld en de voorziening in deze behoefte als een urgente kwestie wordt gevoeld; dat de overdekte zwemschool het mogelijk maakt, ongeacht de weers- en tem- peratuursgesteldheid gedurende het geheele jaar te zwemen en zwemmen te onderwijzen, dat derhalve de stichting van een overdekte inrichting verre verkiesbaar is boven die van een open inrichting, zulks uit nuttigheids overweging. In verband met de voorloopige plannen der gemeente, om over te gaan tot het stichten van een onoverdekte zweminrichting, even tueel met een badinrichting, zeggen reques- tranten, dat bij hen de vraag gerezen is of het door dt gemeente voor dit doel beschik baar te stellen bedrag van 175000 niet be ter aangewend kan worden voor den bouw eener overdekte inrichting. Requestranten verwijzen verder naar de totstandkoming van het Sportfondsenbad te Amsterdam en deelen dan mede, dat zij zich voorstellen, de 300 (voorloopige) inschrijvin gen a 360 van de te stichten Spaarkas IJmulden-Velsen binnen den tijd van een half jaar na heden verzameld te kunnen hebben. Zij verzoeken den Raad, de stich tingsplannen van een overdekte inrichting te steunen en stellen zich den gang van zaken aldus voor: Zoodra 300 inschrijvingen voor de te vormen Spaarkas der afdeeling Velsen-IJmuiden der N.V. „De Sportfondsen" verkregen zijn en daarmede aangenomen mag worden, dat er onder de bevolking voldoende belangstelling voor de stichting eener overdekte bad- en zweminrichting bestaat en dat ook de inrich ting voldoende bezoek zal verkrijgen, gaat de N.V. „De Sportfondsen" tot definitieve op richting der afdeeling Velsen-IJmuiden over. wordt de spaarkas Velsen-IJmuiden gevormd en wordt met het storten op de spaaraan- deelen een aanvang gemaakt. Zoodra uit eigen middelen 25.000 voor den bouw der zweminrichting bijeen is, verleent uweige meente haren steun aan het stichtingsplan, welke hierin zal bestaan of dat zij 175.000 (welke anders wellicht aangewend zullen worden voor den bouw eener open zwemin richting annex badinrichting) als renteloos voorschot ter beschikking stelt en zich ga rant stelt voor aflossing van de hoofdsom en betaling der rente der geldïeening welke de op te richten N.V. „Het Sportfondsenbad Vel sen-IJmuiden" bij de Rijks-Verzekerings bank zal sluiten ten bedrage van het nog ont brekende gedeelte van de benoodigde bouw som tot een maximum van 50,000 of zich garant stelt voor betaling der annuïteiten der door de N V. „Het Soortfondsenbad Vel sen IJmuiden" bij de Rijksverezekeringsbank te sluiten leening tot een maximum van f 225.000; en voorts dat de Gemeente den be- noodigden grond zonder kosten ter beschik king stelt. Het spreekt, dat de gemeente bij 't verleenen van dezen steun hare voorwaar den zal stellen, o.a. gehoudenheid van de N.V. De Sportfondsen om alle in de spaarkas Velsen-IJmuiden nog te storten gelden be schikbaar te stellen voor de inrichting te Velsen, zoo ook volledig toezicht en controle op de spaarkas Velsen-IJmuiden, volledig toe zicht en controle op de exploitatie der in richting, zoo ook. dat de bouwplannen, het vaststellen der tarieven, wijziging van tarie ven enz. de voorafgaande goedkeuring van B. en W. of het door dezen aan te wijzen orgaan behoeven. Daar het. volgens requestranten natuurlijk niet aan te nemen is, dat de exploitatie-re kening dadelijk sluitend zal zijn stellen zij zich voor, dat de steun der gemeente zich ook zal uitstrekken tot de exploitatie. Tenslotte verzoeken requestranten den Raad te beslluten: a. het nemen eener beslissing ten aanzien van een voorstel om gelden ter beschikking te stellen voor den bouw eener open zwem inrichting annex gesloten badinrichting, 6 maanden op te schorten en af te wachten, of ondergeteekenden kunnen aantoonen, dat er in Velsen en omliggende gemeenten vol doende belangstelling voor de stichting eener overdekte bad- en zweminrichting onder de bevolking bestaat; b.. reeds thans ln principe te besluiten, in VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1549 MOEILIJK BESLUIT Zullen ze schoon genoeg zijn voor het scherpziend ouderlijk oog of niet? (Nadruk verboden). dien ondergeteekenden binnen den tijd van 6 maanden na heden er in slagen 300 voor loopige inschrijvingen te verzamelen, aan de stichting eener overdekte bad- en zwemin richting te Velsen steun te verleenen, hetzij indien door de afdeeling Velsen-IJmuiden der N.V. De Sportfondsen 25.000 voor den bouw dier inrichting beschikbaar kan worden gesteld, 175.000 als renteloos voorschot ter beschikking te stellen en de gemeente Vel sen borg te doen zijn ten aanzien van de door de N.V Het Sportfondsenbad Velsen- IJmuiden bij de Rijksverzekeringsbank te sluiten leening tot een maximum van 50.000 hetzij door de gemeente Velsen borg te doen zijn voor de geldïeening, die de N.V. Het Sportfondsenbad Velsen-IJmuiden bij de Rijksverezekeringsbank zal sluiten tot een maximum van 225.000 een en ander onder nader over een te komen voorwaarden. c. dat eventueel de grond, noodig voor de stichting eener overdekte bad- en zwemin richting zonder kosten en vrij van belastin gen voor genoemd doel door u beschikbaar zal worden gesteld; d. de N.V. Het Sportfondsenbad IJmuiden- Velsen, bij een eventueel nadeelig saldo op de exploitatie eene jaarlijksche subsidie toe te kennen van maximum: lo. 15.000 ingeval de gemeente Velsen zich garant stelt voor een leening van 225.000. of 2o. 7.000 ingeval, dat de gemeente een renteloos voorschot zou verstrekken van 175.000 alsmede borg zou zijn voor een te sluiten leening tot een maximum van 50000. R.-K. MIDDENSTANDS- VEREENIGING. JAARVERGADERING. Dinsdagavond hield de R. K. Middenstands- vereeniging alhier haar jaarvergadering in café-restaurant Brinkmann, onder leiding van den heer P. J. M. van Tetering. De voorzitter installeerde met eenige waar- deerende woorden den nieuwen geestelijken adviseur, den Zeereerw. heer Rector J. B. M. Timp en sprak den wensch uit, dat hij zeer lang zijn functie zal vervullen. De Rector sprok zijn vreugde er over uit dat hij nu adviseur is, zoowel van den R. K. Middenstandsbond als van den R. K. Jongen Middenstandsbond, omdat nu meer contact tusschen beide bonden mogelijk is. Een aantal nieuwe leden werd hierna door den geestelijken adviseur geïnstalleerd. De jaarverslagen van den secretaris en den penningmeester, de heeren H. Th. Fibbe en H. J. L. Klein Schiphorst werden goedgekeurd en de begrooting werd vastgesteld. De aftredende bestuursleden, de heeren P. J. M. van Tetering en J. van der Pigge, wer den herkozen. De heer Klein Schiphorst wenschte den heer Van Tetering geluk met zijn herkiezing en dankte hem voor alles wat door hem voor den R. K. Middenstand is gedaan. Daarna sprak de voorzitter over het groote belang van de enquête inzake het Werktijden besluit. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cta. per regel. STOFZUIGERHUIS MAERTENS BARTLLJORlSSTRAAT 16 TELEFOON 10756 HOBBY VLOERWRIJVERS f 125.— GEM. ORGELCONCERT. LOUIS ZIMMERMANN SOLIST. Naar wij vernemen zal op het Gom. Orgel concert van Dinsdag 18 Februari a.s. de heer Louis Zimmerman als solist zijn medewer king verleenen. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Kroon, Fabricfus- straat 9, armbandhorloge; Freijer, Teding v. Berkhoutstraat 56, bril; Junge, Spaarnwou derstraat 120, collier; Fijlstra, Damaststraat 12, collier; Bureau van politie, Smedestraat, handschoen; Francken, Schoterweg 12, hand beschermer; Bakker, Acaciastraat 15, kerk boek R. K.; Kennel Fauna, zwarte kat? Nachtegaal, Schoterveenstraat 5, mantel;'' Bosman, Brouwersstraat 9 rood, kindermuts;' Alberding, Z Iweg 159, portemonnaie met inhoud; Heijst, Leldschestraat 26 rood, pet. BALMASQUé. Het dansinstituut G. J. de Lange, heeft een balmasqué georganiseerd op Zaterdag 15 Februari in het Gem. Concertgebouw. DE DIEFSTAL IN HET POSTKANTOOR De dader van den diefstal van f 1000 uit het postkantoor is nog steeds niet gevonden. Het onderzoek van de politie duurt voort. -ARBEIDERS-SPORTBOND. Door het bestuur der afdeeling Haarlem van den Ned. Arbeiders Sportbond is besloten den feestavond met fancy fair welke eerst zou plaats vinden op 15 Februari a.s. defini tief te doen plaats vinden op Zaterdag 8 Maart. De heer Geudcker, redacteur van „Het- Volk" zal spreken. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct«. per regel. Zoo goed als de beste. Vrij bewerkt naar PAUL OSKAR HÖCKER. Vertaling van Christine Kamp. 16) Hand in hand gingen zij door den duisteren r-aoht terug naar de stad. Zl) liet hem vrij, alleen omdat zij slechts z ij n geluk wilde. Eindelijk gaf hij toe en zwijgend vergezelde hij haar tot aan haar woning. Daar greep hem opnieuw de vertwijfeling aan. Hij wllcle haar aan zijn borst drukken, haar nooit meer loslaten. Maar met koele, sidderende handen hield zij zijn hoofd bij de slapen vast. Lang keek zij hem ernstig' aan met haar vochtige oogen, bijna plechtig zachtjes, smeekend en sussend sprak zij zijn naam uitdaarop kuste zl) hem haastig op het voorhoofd. Toen hij in zijn kamer terugkwam om zijn scheepskoffer te pakken, en hij daarbij het portret van zijn moeder in handen kreeg, viel het hem opeens weer op: de eigenaardige gelijkenis van die lang geleden uitgedoofde oogen en de jonge, schitterende en schoone.... maar nu zoo diep treurige oogen... van zijn verlaten bruid. Smartelijk ontroerd drukte hij het portret aan zijn lippen. Den volgenden dag stond Frits voor het dag werd op. Om acht uur ging dc trein, waarbij Seiffert hem wachtte Met zijn hospi ta had hij afgerekend, zijn bagage lag ge reed. Nu ging hij aan de tafel zitten en schreef een brief, die hem zeer moeilijk viel. Namelijk een brief aan mijnheer Ruff, waarin hij hem dankte voor het groot vertrouwen, dat deze in hem gesteld had en dat hij zoo weinig ver diende. Een paar hartelijke woorden tot af scheid moesten den man schadeloos stellen. Dan verliet hij het huis en ging langzaam naar het speelgoed magazijn van moeder Schratt. Op straat was het nog donker, de meeste winkels waren gesloten. Maar onder de deur door schemerde Licht. De vlijtige vrouw was weer aan het werk. Toen hij klopte, werd hem dadelijk open gedaan. Juffrouw Schratt had nu een dienst bode. met wie zij den winkel en de huis kamer al in orde had gebracht. „Kehrbacherwei. ben jij het?" riep de oude vrouw verrast. „Heb je ook al tijding gekregen?" „Tijding, van wien?" „Weet je het dan niet? Ja, verbeeld je eens, gisteren met de laatste post kreeg ik een kaart van Huberthij gaat niet mee op de Induna, hij heeft het nu vast besloten: hij wil aan land blijven". Opgewonden zocht zij de kaart, verzocht Frits in de achterkamer te komen, plaats te nemen en te lezen, wat Hubert geschreven had. Het scheen wel, dat Hubert al onderweg was, dat hij misschien in den loop van den dag In Neurenberg aan zou komen. „Toch zal 11c hem niet meer te zien krij gen, juffrouw Schratt", zei Kehrbacher. „Want ik vertrek al binnen een uur van Neurenberg. Ik ben gekomen om u vaanvel te zeggenwaarschijnlijk voor altoos". Een groote schrik weerspiegelde zich in het zooeven nog blijde gezicht der cude vrouw. „EnLouise?" vroeg zij verbijsterd. „Wij hebben de verloving verbroken", ant woordde hij zaohtjes. „Dusgeen huwelijk?" Frits schudde treurig het hoofd, zonder op te zien. „Is het dat, wat mijnheer Ruff mij al te verstaan ?afdat met de fabriek?" „Neen, ook van Ruff heb ik afscheid geno men. Ik ga terug naar zee". „Naar zee!" Dus had zii toch gelijk gehad! Die raad selachtige. geheimzinnige macht, waarvoor haar zoon nu voor de tweede maal op de vlucht ging, trok den andere met geweld aan. zoo onweerstaanbaar, dat hij zich zelfs van zijn verloofde, van zijn geluk scheid de! Maar haar karakter was er niet een, dat zij hem erop zou wijzen, hoe zij te voren zijn onbestendigheid al bemerkt had. Zij wilde hem ook niet met verwijten kwellen, dat hij Louise zulk een groot verdriet aandeed, zij wist in zlin oogen te lezen, uit den klank van zijn gedempte stem te beluisteren, wat de woorden Mlf niet verraden wilden. Zij voel de, hoe groot, hoe zwaar de strijd was ge weest, die had plaats gehad ln het hart van den jongeman. „Ga met God. Kehrbacher", zei zij een voudig, terwijl zij hem de hand reikte. „Mis schien vind" Je daar buiten op zee den in- wendigen vrede, dien je hier tevergeefs ge zocht hebt. Ik wensch het je van ganscher harte toe". Hij hield haar han-d vast. „Juffrouw Schratt". zei hij, „tusschen Hubert, en mij was het ook niet zooals het wezen moest- Ik heb daar veel over nagedachten het doet mli leed, dat wij toen in oneenigheid van elkander ziin gegaan. Misschien heeft hij wel daarom die poging gedaan om weer naar zee te gaan. om mli te ontwijken. Ik kan het mij echter niet vergeven, dat ik hem uit zijn tehuis verdrongen heb. Want daaraan was hij ge hecht met dezelfde liefdeals ik aan de zee". Een poos zweeg juffrouw Schratt. Er lag een weemoedige uitdrukking op haar gelaat. „Weet je. Frits, waarom Hubert toen is weggegaan? Nu kan ik het je wel zeggen hij koesterde een stille liefde in zijn hart, waarvan niemand iets mocht weten. Sedert zijn kindsche jaren beminde hij Louise. Zij was zijn speelkameraadje geweestzij was het hoofdzakelijk, die voor hem het begrip thuis belichaamde. Al net bloed was uit Kehrbachcrs gezicht geweken. Angstig keken zijn oogen de oude vrouw aan. „Maar datdat kon ik toch niet vermoeden!", bracht hij er met moeite uit. „Neen, dat mocht je ook niet vermoeden. Hij heeft zich alle moeite gegeven om zijn jalouzie meester te wordendie arme jongen! Het was voor hem een zware strijd. Maar ten slotte zou hij zich toch over je geluk verheugd hebbenals hij overtuigd was geweest, dat het inderdaad voor jelui beiden een geluk zou zijn". „En Louiseheeft zij nooit van hem ver nomen „Neen. Liever ging hij wog van hier.zoc zwaar het hem ook viel". Zij ademde diep. „Maar als hij terugkomt en Louise vrij vindtzal hij het natuur lijk wel wagen.... Niet dadelijk. Eerst moe; de tijd de wonde geheeld hebben". Diep ontroerd verliet Kehrbacher de oude vrouw. Toen hij dan geheel gereed om te ver trekken voor het laatst uit het venster van zijn kamer keek. zocht zijn blik het donker van den wintermorgen te doordringen, aoch' hij met de oogen de open deur van het magazijn, waar Louise aan het werk was. Nog was het licht- niet ontstoken. De werk plaats en het magazijn lagen nog in donker. Maar toch was het hen. of hij acater .iet raam een slanke gestalte onderscheidde. Het was echter meer een voelen, dan weten. En uit een doodsbleek meisjesgezicht keken hem twee oogen aan, nat van tranen Ach, waarom was hij ook hier gekomen! Waarom had hij Louise leeren kennen en be minnen! Had hij niet haar geluk verwoest?En ook het zijne? Langzaam ging hij naar buiten én langzaam ging hij weg. Nog aldoor hing zlin blik aan dat huis, waar hij wist. dat zijn liefde was, van wie hij nu voor altijd afscheid had ge nomen, die voor haar voortaan een vreemde zou zijn. Later zou Louise misschien een nieuw geluk vinden in een huwelijk met Hubert. Hij gunde het haar van ganscher harte. Maar dan moest hij zorgen geheel uit haar leven en dat van Hubert te verdwijnen Waarom was het geluk hem uit de handen geglipt? Waarom werd hij met geweld weg gedreven van zijn geluk, weg in de wereld, weg naar de zee? Had het noodlot lets over hem bepaald? Wachtte hem ginds op de zee. aan een verre, vreemde kust misschien een gevaar, dat hem •sou overrompelen? Een oogenblik huiverde lij van angst. Hij bleef staan en sloot de oogen. Opeens zweefde voor zijn geest het lief- .ijke beeld van Louise en een eigenaardige zoetheid drong in zijn gemoed. Neen, niets kwaads zou hem overkomen! Als iets verhevens, iets stralends en heiligs, dat hem tegen alle gevaren zou beschutten, zou dat beeld hem vergezellen op zijn levens weg. (Wordt vervolg^'

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 6