HAARLEM'S DAGBLAD EEN VERVALLEN BRUG- LEUNING. HANGT MET IJZERDRAADJES AAN ELKAAR! De brug over den Schotersingel tegenover de Maarten van Heemskerkstraat is officieel Noorderbrug gedoopt. Eerlijker zou het zijn om haar de arme-brug te noemen, want de toestand waarin zij verkeert is een gemeen te als Haarlem onwaardig. De onderbouw is blijkbaar niet al te solide, want de gemeen ie heeft verboden om met vrachten, zwaarder aan 2000 K.G. over de brug te rijden. De provincie vond dat nog te veel en plaatste precies boven het gemeentebord een provin ciaal bord met „maximum draagvermogen 1600 K.G.". De brugleuning maakt een heel armzaligen indruk. De cementen pilaren worden met ijzerdraadjes aan elkaar gehouden! Is het zoo slecht met onze gemeentekas, dat er geen paar honderd gulden af kan om de leuning te vernieuwen? Of draalt men bij Openbare Werken met de herstelling in de hoop, dat een onvoorzichtige automobilist de leuning vernielt, zoodat op zijn kosten de vernieuwing zal kunnen geschieden Trouwens een auto is hier zelfs niet noodig, een botsing met een kinderwagen kan al vol doende zijn om de wankele leuning te doen bezwijken! De gemeente-archivaris heeft thans in het Frans Halsmuseum een ten toonstelling georganiseerd van mooie oude bruggen. De Noorderbrug is alleen oud, niet mooi! KERK EN VREDE. De afdeeling Haarlem en Omstreken van de vereeniging „Kerk en Vrede" hield Woens dagavond in de Nieuwe Kerk een openbare bijeenkomst, waarin Dr. J. Riemens, predi kant bij de Ned. Herv. Gemeente te Leiden, een rede hield over het onderwrp: „Zekerhe den en vragen ten opzichte van de Vredes beweging". De voorzitter, Ds. J. M. Leendertz, merkte Jn zijn openingswoord op, dat dit de eerste bijeenkomst van „Kerk en Vrede" in een kerkgebouw van de Ned. Herv. Gemeente te Haarlem is. Spreker bracht daarvoor een woord van dank aan de Kerkvoogden. Na gemeenschappelijk gezang kreeg Dr. Riemens het woord. Deze las eerst het tweede hoofdstuk van Jesaja. Hij herinnerde daar na aan de woorden, die Karei de Vijfde eens gezegd heeft: „Tot een volmaakt leger be hoort een Italiaansch hoofd, Spaansche ar men, een Duitsch hart en de andere lichaams- deelen weer van andere naties". Gelukkig heeft hij daarbij Nederland overgeslagen al dus spreker. Er is eigenlijk geen land. dat .meer propaganda voor de vredesbeweging kan maken dan Nederland. De eerste zeker heid is, dat de oorlog iets vreeselijks is. Daar over zullen allen het wel eens zijn. En moch ten er nog vechtjassen zijn, die het daarmee niet eens zijn, dan hebben die geen hart en hersens. Een tweede zekerheid is, dat de vol ken, die den oorlog krijgen, steeds dui- velachtiger en geraffineerder worden. Ook hierover zal niet gediscussieerd behoeven te worden. Het is geen oorlog meer, maar een afschuwelijke menschenslachting. Het ma chinale verving het persoonlijke, dapperheid en moed kwamen niet meer in aanmerking. Vroeger werd er oorlog gevoerd door huur lingen; het was toen nog „handwerk". Tegen woordig wordt ieder burger opgeroepen om aan den oorlog deel te nemen met al de vree- selijke gevolgen daarvan, zooals verminking, werkloosheid, enz. Het verschrikkelijke gifgas treft dappere mannen, teedere vrouwen en zonnige kinderen. In vroeger tijd was een oorlog een krachtmeting van volk tegen volk. Tegenwoordig kan Iemand, die een beetje handig is, in enkele uren millioenen men- schen dooden. Bij een eventueelen volgenden oorlog zal satanische sluwheid hoogtij vieren- Gelukkig is er nog een macht, en dat noemt spreker een heerlijke en goddelijke zekerheid, die dezen vreeselijken oorlog kan bestrijden en dat is de Christelijke Wereldkerk, die het hoogste gebod nastreeft: „Hebt uw vijand lief". Des Christens handwerk en roeping is, de satanische machten te bestrijden. De kerk en de groote Vredestichter Jezus Christus be- hooren bij elkander. Men kan het eene niet zonder het andere denken. Kerk en vrede be- hooren te zamen; die zijn onafscheidelijk aan elkaar verbonden. Dit wat de zekerheden betreft. Nu kwam spreker tot eenige vragen. Heeft de Staat niet het recht, de gerechtigheid te handha ven? vroeg hij. Moet de Staat niet in het groot doen, wat de politie oo straat doet, na melijk de orde bewaren? Moet de Staat de burgerij niet beschermen tegen de eerste de beste groep egoïsten, die zich van de macht willen verzekeren, zooals men in Rusland ge zien heeft? Deze vragen stelt spreker niet, om de vredeseedachte te temr>eren, maar om de waarheidsliefde te dienen. Zelfs als de vree selijkste bolsjewiki uit Rusland op ons land afkwamen, dan hadden we nog niet het recht, hun vrouwen en kinderen en zelfs hen zelf niet, met de zoogenaamde chemische middelen te dooden. want dit wapen is nog duizend maal vreeselijker. dan de vermaarde rium-dum-kogels in den Zuid-Afrikaanschen oorlog. De logica van elk gezond denkend mensch eischt, dat men den oorlog en zijn verschrikkingen afschaft, want het vermin ken gaat veel sneller, dan dat het Roode Kruis langs eindelooze wegen van leed ou ge leidelijkheid kan helen. Er zal een tijd ko men, zooals Jesaja zegt, dat men den oorlog niet meer zal Ieeren. En Jesaja bedoelde daar mee waarlijk niet den hemel, maar de aarde. „Oorlog tegen den oorlog", moet het zijn in de Christelijke gelederen. De vredesgedachte van ce SD.AP wordt igenlijk theoretisch ondermijnd door haar eigen klassenstrijd. De Christelijke vredesgedachte beoogt eenheid in het groote. En de eindoverwinning, aldus eindigde Dr. Riemens, is aan den Heiligen Geest. Met het zingen van de beide verzen van Gezang 245 werd de bijeenkomst gesloten. VERG ADER TV"G VAN TTTXBOUW EN PLANTKUNDE". In de vergadering van de af^echng Haar lem en Omstreken der Koninklijke Neder- landsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde van Dinsdagavond werd tot voorzitter gekozen de heer J. L. Bouwer en tot penningmeester de heer P. Tennis. De rekening en verantwoording van den laatste over 1929 sloot met een klein batig saldo, er was aan het eind van 1929 ongeveer 200 minder in kas dan het vorige jaar. De heer H. Carlée heeft een lezing gehou den over de geschiedenis en de cultuur van de dahlia. DONDERDAG 13 FEBRUARI 1930 DE ZANDER-AFDEELING. OOK 'S AVONDS OPEN GESTELD? In verband met onze serie artikelen „Bij de gebrekkigen" ontvangen wij het volgende schrijven: „Ik ben lijder aan rheumat.iek. Gelukkig nog slechts in lichte graad. Toch ondervind ik er bij mijn werk al veel last van. Mijn huisdokter schreef mij Zanderen voor en wei vier keer per week. Ik weet uit mijn om geving, dat Zanderen een schitterende uit werking heeft. Maar 4 keer per -week Zande ren beteekent voor iemand die nog werk heeft, vier maal 1 a 2 uur uit zijn werk loopen. Voor mij is dat onmogelijk, als ik het doe zou ik kans loopen mijn werk te verliezen. De Zander-afdeeling sluit om 5 uur 's middags Zou het nu niet mogelijk zijn om voor die menschen die door hun werk verhinderd zijn op den dag te komen, de Zanderinrichting eenige keeren in de week ook 's avonds open te stellen. Dan blijven deze menschen voor tie maatschappij behouden". Wij bespraken deze zaak met dr. W. Mol, den directeur van de Zanderafdeeling. Deze wees er op, dat tegenwoordig zeer veel ge bruik van de Zanderafdeeling gemaakt wordt bruik van de Zanderafdeeling gemaakt wordt zooveel zelfs, dat het moeilijk wordt om alle patiënten op den dag te helpen. Het zou ongetwijfeld gewenscht zijn om de Zanderafdeeling gedurende eenige avonden per week open te stellen voor personen die op den dag moeilijk gelegenheid hebben om te komen. Daarover hebben evenwel de regen ten van het St. Elizabeths Gasthuis te be slissen. Openstelling op de' avonduren zou ongetwijfeld met financieele offers gepaard gaan. De inzender vergist zich evenwel als hij zegt dat de Zander-afdeeling om 5 uur sluit, dit is namelijk 6 uur. KANTONGERECHT. Zandvoortsche naamsver wisselingen. De locale nomenclatuur van Zandvoort be vat een aantal namen, die in niet te tellen veelvoud de „van's" uitmaken van een groot deel der Zandvoortsche bevolking. Daar zijn de honderden Paap's en Koper's en de Drayer's en Keesman's om niet te spreken van de Koning's en de Keur's, de Molenaar's en v. d. Meye's die ontelbaar zijn. Waarlijk het is niet makkelijk en zelfs voor de geboren Zandvoorters niet, om in deze na men-gelijkheid den weg te vinden en ware het niet dat er sprekende bijnamen beston den, zooals „Aerie van Maertje" en „Volkert van ouwe Willem" dan zou de verwarring ho peloos zijn. Zoo bleek het ook voor het Kantonge recht. Een koddebeier, die zelf den oer-Zand- voortschen naam van Van der Meye droeg had in het duin een Drayer en een Keesman aangetroffen op verboden terrein. Hij kende de jongens maar hij kende hun namen niet. En zij weigerden hem daarmee bekend te maken. De koddebeier drong aan en dreigde met het „bero". En aangezien het vrije veld vele voordeelen biedt boven de accomodatie van het „bero" zwichtten de Zandvoorters voor dien drang en gaven goed-Zandvoortsche namen op: Paap en Koper. Het moet tot onbegrensde verwikkelingen aanleiding hebben gegeven om het uit te vinden, doch gebleken is, dat Paap en Koper de juiste namen niet waren. Waarschijnlijk zullen alle Paap's en alle Koper's van Zandvoort er bij betrokken ge weest zijn en dit wil heel wat zeggen, daar de helft van al deze lieden doorgaans op zee vertoeft, maar de koddebeier kon nu perti nent verklaren, dat hij de daders te pakken had. Zij waren niet verschenen, maar ontkwa men daardoor geenszins aan een eisch van 15 boete voor het loopen op verboden grond en nog eens 15 wegens het opgeven van een valschen naam, telkens te vervangen door 15 dagen hechtenis. De uitspraak luid de conform. AANBESTEDING. Spoorwegemplacement te Kromme nie en o.a. halte te Santpoort. De Nederlandsche Spoorwegen hebben gis teren te Utrecht aanbesteed het maken van grond- en spoorwerken, duikerverleng*ng, bestratingen en bijkomende werken ten be hoeve van de wijziging en uitbreiding van het emplacement Krommenie-Assendelft. Er waren 39 inschrijvingen. Het laagst werd ingeschreven door de fa. W. F. J. Bol len te Zwolle voor 71 670.De hoogste in- schrijfster was de fa. Bouwmeester Co. te Amsterdam voor 91000. Voorts werd aanbesteed het bouwen van drie onderstations waarvan één te Alkmaar één te Runxputte (gem. Limmen) en één te Santpoort. Het aantal Inschrijvers bedroeg 45. De laagste inschrijfster was de fa. H. R. Jansen te Groningen voor f 102.90.De hoogste in schrijfster was de fa. C. Klinkert te Oud- Karspel voor 124 000. SCHOUWBURG JANSVT.G. Vrijdag 14 Februari a.s., zal in bovenga- noemden Schouwburg de 28ste voorstellling hier te Haarlem worden gegeven door dit ge zelschap van ae succes-operette „Rose- Marie", met de hier ter stede zoo geliefde solisten. Dien dag wordt de 17000ste bezoeker (ster) verwacht, wle(n) ter gelegenheid van dat feit een cadeau zal worden aangeboden. Zondag 16 Februari a.s. zal een enkele voorstelling worden gegeven van het bekende tooneelspel van Leon Gordon ..Blanke Ballast". De hoofdrol wordt gespeeld door Henri de Vries, die die rol in Engeland meer dan 300 maal heeft vervuld- PERSONALIA. De heer en J. H. Becker en D. Zemel te Haarlem, candidaten van de Vrije Univer siteit, zijn door de classis Haarlem beroep baar verklaard in de Geref. Kerken. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Zondagmorgen 17 Febr. spreekt om half elf in het gebouw van den Kecelbona, Tempe- liersstraat 35. het. Tweede Kamerlid de heer J. van Zadelhof, over het. bekende boek van de Coster „Tij 1 Uilenspiegel en Lamme Goad- ssak", DE UITSPRAAK DER BOSSCHE RECHTBANK. EEN PROTESTMEETING. Het Comité van Actie tegen de uitspraak der Bossche Rechtbank had Woensdagavond in het gebouw van den Protestantenbond een openbare protest-meeting belegd tegen de uitspraak der Rechtbank te "s Hertogenbosch betreffende mej. B. aldaar. Spreker was de heer J. H. Schep», Evan gelist in België, die het woord voerde over het onderwerp: .Roomsch Recht of Nederlandsch Recht?' De vergadering was matig bezocht. De heer Scheps behandelde dan wat hij noemde „het onrecht dat in Den Bosch is geschied". Uit dit drama blijkt dat tegen woordig een kwade macht op ons volksleven inwerkt. Wat zijn de feiten? Mej. B. trad in het huwelijk met den heer W„ beiden waren Katholiek. Uit het huwelijk sproten drie kinderen: twee meisjes en een jongen. Het huwelijk werd burgerlijk en ker kelijk gesloten. De heer W. stierf. Mej. B trad ten tweeden male in het huwelijk- Een alie- daagse-h feit. Haar tweede man, de heer X. was ook Katholiek. Het tweede huwelijk was niet gelukkig. De vrouw verwaarloosde haai kinderen. (Spr. keurde dit af.) De Voog dijraad greep in. Ook hiertegen kan geen be zwaar gemaakt worden. De kinderen werden voor hun opvoeding aan een klooster toever trouwd. Op grond van wangedrag van den heer X., scheidde de vrouw wettelijk van haar man. Daarna huwde mej. B. voor den derden keer met den heer v. D. Maar dit huwelijk kon volgens Katholieke beginselen niet in ae Katholieke Kerk «worden gesloten. Het derde huwelijk was weer gelukkig; de vrouw kwam weer op het goede pad. Zij vroeg toen herstel aan van haar ouderlijke macht. De heer v. D. was Protestant. Men heeft nu getracht de kinderen niet in dat milieu terug te laten gaan. Er werd een politierapport aan gevraagd. Dit luidde onvoorwaardelijk gun stig. Toch kreeg de vrouw haar kinderen niet terug. De zaak kwam voor de Rechtbank te 's Her togenbosch. Deze wees het verzoek van rie vrouw van de hand. omdat de vrouw niet in staat was haar kinderen een goede Katho lieke opvoeding te geven, omdat zij gehuwd was met een Protestanten man. Spr. is van oordeel dat de Rechtbank alleen rekening had behoor en te houden met de wet en dus alleen in het oog had moeten houden dat de vrouw wettelijk getrouwd was. Het Katholiek beginsel der rechters had geheel buiten deze zaak moeten blijven. De rechters in Den Bosch hebben niet het Nederlandsch recht gehandhaafd, maar het Katholieke be ginsel Vervolgéns kwam de zaak voor het Hof te 's Hertogenbosch. Hierbij bleek dat de twee kinderen uit het derde huwelijk Katholiek zijn gedoopt. Het Hof besliste evenals de Rechtbank.' Ook het Hof dus richtte zich naar het Roomsche kanonnleke recht en niet naar het Nederlandsche. De Protestante leiders hebben in de Tweede Kamer over deze zaak gezwegen, terwille van de coalitie. Het was een liberaal, Mr. Knot tenbelt, die in de Kamer de kat de bei aanbond; hij werd gesteund door den sociaal democraat Drop. En minister Donner heeft niet alleen een slappe houding aangenomen maar ook den Bossche^ rechter, die mej. B. in de zitting heeft uitgescholden, Mr. van Meeuwen bevorderd. Uit dit alles blijkt dat de maöht der coalitie nog honderdmaal grooter is dan de meeste menschen denken en tegenover dit alles past een vlammend protest. Tot dit protest riep spr. de aanwezigen in een welsprekende peroratie op (applaus). Besloten werd ten slotte met algemeene stemmen het volgende telegram aan minister Donner te zenden: Aan Zijne Excellentie Minister Donner te 's Gravenhage. De openbare vergadering, belegd door het Comité van actie tegen de uitspraak der Bos sche Rechtbank, hedenavond in protest- meeting te Haarlem bijeen, ter bespreking van de uitspraak der Bossche Rechtbank, pro testeert met klem tegen deze verwisseling van Nederlandsch recht tegen Roomsch reoht; be treurt de slappe houding door Uwe Excellentie in deze zaak aangenomen, nam met groote verontwaardiging kennis van de bevordering van Mr. van Meeuwen, en verzoekt Uwe Ex cellentie maatregelen te nemen tot onver zwakte toepassing van het Nederlandsch recht en aldus de grondslagen van ons volksleven te handhaven. Besluit deze motie bekend te maken door middel van de pers. PAULINA MACDONALD-FONDS. Het bestur van het Paulina MacDonald- Fonds hield dezer dagen hare jaarvergade ring. Het fonds stelt zich ten doel kinderen die de clubjes van den Nederlandschen Kin- derbond bezoeken, naar bulten te zenden. In Gennep waar het vriendelijke vacantiehuisje van den Ned. Kinderbond staat, kunnen zij volop genieten van het gezonde buitenleven. In het jaar 1929 werd een klein aantal kinderen uitgezonden, dit jaar zullen meer bleekneusjes kunnen gaan, dank zij een gift waarmee het bestuur van het Fonds in De cember we.rd verblijd. Blijven de financiën toenemen dan kan een volledige club volgen. De penningmeesteres. mevrouw Kluyte- naar-Nering Bögel, Julianalaan 21, Ovcrveen zal gaarne giften in ontvangst nemen. VIOOLAVOND. Onder de auspiciën van de Hollandsche Concertdirectie Dr. G. de Koos zal de Hol landsche vlolist Joachim Bouberg Wilson een viool-avond geven In den Stadsschouwburg op Maandag 17 Febr. Elsa Nolthenius zal hem aan den vleugel begeleiden. Bouber zal werken van Sammartlni, Brahms. PaganJni, Schubert. Rachmaninoff, Nin en Dohnanyi ten gehoore brengen. HET ONGELUK MET DE BUGATTI OP DEN HAARLEMMERWEG. In hooger beroep werd Dinsdag voor het Amsterdamsche Gerechtshof behandeld de zaak van het ongeluk met een Bugattl-race- auto op 25 Juni 1929 op den Haarlemmer weg aisschen Slotcrdfjk cn Halfweg. De pro cureur-generaal eischte bevestiging van het vonnis der Amsterdamsche rechtbank over wegende o.a. dat. een snelheid van 95 K.M. op den weg Haarlem-Amsterdam in verband met het drukke verkeer zeer groot was. Het Gerechtshof zal 25 Februari uitspraak doen. HET DANSVBAAGSTUK. Het Nederlandsch Genootschap van be- roepsdansleeraren heeft tot den minister van Justitie het verzoek gericht, in de com missie tot bestudeering van het dansvraag- stuk ook een bestuurslid of bestuursleden van genoemd Genootschap te benoemen, aangezien het vraagstuk in nauw verband staat met de broodwinning der leden van liet Genootschap, meldt de N. R. Ct. DE BLAUWE WEEK. De verschillende drankbestrijdingsorganl- saties te Haarlem houden gezamenlijke be sprekingen teneinde ook dit jaar een ..Blauwe Week" te organiseeren. Reeds hebben afge vaardigden van die organisaties een voorloopig bestuur benoemd, dat thans de plannen heeft vastgesteld, die aan de afgevaardigden zuilen worden voorgelegd. De mogelijkheid bestaat, dat op Hemel vaartsdag 29 Mei 's morgens een zangdemon- stratle zal worden gegeven in Den Hout door de zangvereeniging ..Kunst Adelt", waarbij de voorzitter een rede zal houden. 3 Maart zuilen de gedelegeerden over de plannen beslissen. WAALSCnE KERK. Vrijdagavond as. heeft een bijzondere muzikale dienst plaats in de Waalsche Kerk, onder leiding van Ds. F. Oh. Krafft. Medewerking wordt verleend door mej. M Davidson (harp) en ae heeren L. Siegers (viool) en W. H. Biele tergel). Het volgende programma wordt uitgevoerd: Prélude, César Franck; Meditation. Bach- Gounod; Largo, Veraclni; Passacaüle, Handel; Andante, Bach; Prière, Boeimann: Largo, Handel (viool, harp en orgel). PERSONEEL VAN GEND EN LOOS. Door de hoofdbesturen van den Centralen Bond van Transportarbeiders en den R -K. Bond van Transportarbeiders werd te Utrecht een landelijke vergadering gehouden van ver tegenwoordigers van het personeel van Van Gend en Loos. Op deze vergadering gaf de heer Zieverink een overzicht van de verrich tingen der samenwerkende organisaties over het afgeloopen tijdperk en het resultaat daar van, waaronder ook was de mededeeling dat de directie had besloten, van het personeel geen bijdrage te doen heffen voor de uitvoe ring van de Ziektewet. Hierop volgde een uitvoerige bespreking over de arbeidsvoorwaarden, waarna beslo ten werd, aan de directie een program van actie te doen toekomen bevattende o.m. 2 loonsverhooglng, vacantietoeslag. verstrek king rijbewijzen, ruimere verstrekking uni form en afsluiting collectief contract waarin ook is opgenomen een scheidsgerecht. CULTUUR MIJ. „SOEBAN AJAM". In financieele moeilijkheden. Het bestuur der N.V. Cultuur Maatschappij „Soeban Ajam" deelt volgens de Tel. aan obli- gatiehouders o.a. mede: Door de groote tegenslagen, welke de maat schappij in den laatsten tijd heeft ondervon den, zoowel door mede ten gevolge van ziekten en plagen, zooals topsterfte en booboek geringere oogst dan waarop men gehoopt had, als door den enormen achteruitgang in de koffieprijzen, is zij thans in financieele moeilijkheden geraakt. De geldschieters willen het bestaande cre- diet met f 200.000 tot f abO.OOO verhoogen indien o.a. de obligatiehoud-ers, zullen willen medewerken, door aanvaarding van het voorstel, de rentebetaling op de f 600.000 6 pet. obligatieleening, waarvan de eerstvolgende coupon per 1 April a.s- betaalbaar zou zijn, ge durende 2 jaren uit te stellen en de jaar- lijksche aflossing op deze obligaties, welke voor het eerst in 1932 zou moeten plaats heb ben, eerst in 1934 te doen aanvangen. Voorts zal 'net bedrijf zoover moeten Inge krompen worden, dat de inkomsten ongeveer de uitgaven dekken. Het bestuur, rekening houdende met den eisch der geldschieters, besloot dan ook in een onlangs gehouden vergadering de exploi tatie der ondernemingen „Sindang" en „Data- ran", nadat de oogsten zooveel mogelijk zul len zijn binnengehaald, te staken, ten einde op deze wijze ce verdere exploitatie van de onderneming „Soeban Ajam" mogelijk te maken. PERSONALLY Tot gewone leden van het Historische Ge nootschap te Utrecht zijn benoemd mej. J. Ledeboer en dr. W. S. Gelinck, beiden te Haarlem. (Onderstaande berichten zijn reeds in een deel van de vorige oplaag opgenomen.) STORTINGS- EN OPHAALDIENST. HET AANTAL AANGESLOTENEN STIJGT! In het afgeloopen jaar is het aantal aan geslotenen bij den Gem. Stortings- en Op haaldienst sterk vooruitgegaan, namelijk van 6351 tot 6938. Ongetwijfeld heeft daartoe medegewerkt het geven van rente voor gelden die ge stort worden. In 1929 is gestort f 398.109.13 (in 1928: f 274.990.66) en opgehaald i 543,627,72 (in 1928: f 641.849,84). nET FILMKEURINGSTARIEF WORDT VERLAAGD. Naar het Hbld uit betrouwbare bron /er neemt, zal eerstdaags het verschuldigde be drag voor het keuren van films, dat op het oogenbllk 4 cent per meter bedraagt, ver laagd worden tot 3 cent per meter. DE LOONREGELING IN HET ZEEVISSCnE- RÏJBEDRIJF. In de Dinsdag te 's-Gravenhage, onder voorzitterschap van den heer W. Richter Uit- denbogaardt, gehouden spoedeischende alge meene vergadering der Rcedersvereeruging voor de Nederandscbe Haringvisscherij is de overeenkomst met de werknemersorganisaties in zake de loonregelingen-1930 met algemee ne stemmen bekrachtigd. STADSBIBLIOTHEEK EN LEESZAAL. MEER BEZOEKERS MAAR MINDER BOEKEN UITGELEEND. De jaarcijfers over de Stadsbibliotheek en Openbare Leeszaal toonen aan, dat het aan tal bezoekers bij het vorige jaar vergeleken, gestegen is, maar daarentegen is een kleine daling van het aantal uitgeleende boeken te constateeren. In 1929 bezochten 52773 personen de cou ranten-leeszaal en 18768 de leeszaal van boeken en tijdschriften. Over 1928 waren deze cijfers 52021 en 17350. Het aantal uitgeleende boeken bedroeg in 1929 89628 tegen 91564 in 1928. Blijkbaar heeft de radio op haar geweten, dat er minder gelezen wordt. VOGEL-ALBUM. VAN DE ELECTR. BROODFABRIEK H. FRANKEN Jr. De N.V. Electrische Luxebrood Fabrieken H. Franken Jr. heeft een album het licht doen zien getiteld „Het Vogelleven"; waarin van heden af de plaatjes kunnen geplakt worden, die in de door genoemde firma ge leverde rollen beschuit worden verpakt-. De teekeningen voor de plaatjes zijn ver vaardigd door Dr. R. A. vau Eecke. Conserva tor van het Natuurkundig Museum te Lei den en de tekst van het album is geschreven door den heer W. Louwaars, te Dordrecht. De plaatjes, die deze Vogeiserie van hon derd vormen, mogen bijzonder goed geslaagd genoemd worden en de leerrijke tekst is ge schreven met zooveel liefde voor het onder werp en geeft zoovee! wetenswaardige bij zonderheden over het leven on do gewoonten der besproken vogels, dat deze album gewor den is tot een voor een ieder ook wel voor grooteren begeerenswaardig boekwerk van groote opvoedkundige waarde. Ongetwijfeld zullen zeer velen deze mooie reclame-uitgave van de firma Franken voor hun kinderen willen bezitten. ACADEMIE VOOR LICHAMELIJKE OPVOEDING. Uit Amsterdam; Ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van de Academie voor Lichamelijke Opvoeding werden Maandag en Dinsdag sportwedstrijden georganiseerd op de A.M.V.J.-terreinen alhier. De uitslagen lulden: Hockey: Academie-elftalOud Studenten 5—0. Academie-elftal—Gym. K.HA. 1—0 na ver lenging. Academie-elftalNiloc 60. VoetbalAcademie-elf tal—Amsterdamsche Studenten 90. 2000 UIT EEN UTRFCnTSCHE fnOOL GESTOLEN. Dinsdagavond hebben dieven zich toegang verschaft tot het. schoolgebouw voor de gra fische vakken te Utrecht. Aan de achterzijde werd een ruit ingeslagen, waardoor men een deur, die in een der gangen uitkomt, kon openen. Vervolgens hebben de Indringers zich naar de portiersloge betreven, -*aar sleutels worder bewaard. Hier beeft men den sleutel van de directeurskamer opgezocht en daarmee het werkvertrek geonend. Alle kas ten werden nagezocht; een lessenaar met klapde'-sel werd opengebroken. De tetale buit bedraagt ruim 2000. De dieven hebben vermoedelijk bij het licht van een kaars- lantaarn gewerW. drar kaarsvlekkcn op en g-ond zijn gevonden. Het rigebouw is gelegen aan Jen Tut- ohaascheweg en wordt aan de achterzijde door een ommuurden tuin begrensd. Door over dezen muur te klimmen, hebben ae in brekers gemr'ckeüjk werk gehad, daar alle gerucht naar buiten werd gedempt. Bcven- v*"en schijnen zij -t de plaatselijke omstan digheden bekend te zijn geweest., aldus het DE BESPELING VAN DEN AMSTERDAM- SCnEN STADSSCHOUWBURG. In het Amsterdamsche Gemeenteblad ls de voordracht verschenen waarin de voor waarden zijn neergelegd, die B. en W. der hoofdstad wenschen te geven aan den toe- komstlgen vasten bespeler van den Amster- damschen Stadsschouwburg. Ook dit Cahier des Charges werd ontwor pen in overleg met het Haagschc gemeente bestuur. De Zaterdagmiddag zal niet meer voor den vasten bespeler worden gereser veerd. Hij moet aan het begin van elk sei zoen een lijst der acteurs en actrices over leggen ter goedkeuring van het gemeente bestuur. Zooals wij reeds meldden moet met de spelers een contract voor 12 maanden worden gesloten. Voorts moet de vaste be speler aan het begin van het seizoen een lijst overleggen van de stukken die hij denkt te spelen. De subsidie Is vast f 80.000 en kan I 100.000 worden wanneer bijzondere stukken gegven worden. DE „WITTE DE WITH" NAAR CURASAO. Naar de Volkskr. meldt, wordt de torpe- c'o'ooot.jager Witte de With met spoed klaar gemaakt om naar West-Indië te vertrekken. In departementale kringen zou vaststaan, dat de Hertog Hendrik op 1 Mei hier te lande weer in dienst moet worden gesteld. VOETBAL. OOSTENRIJK NIET NAAR MONTEVIDEO. Uit Weenen: De Oostenrijksche voetba'bond heeft thans definitief besloten niet aan de wedstrijden om het wereldkampioenschap te Monte-ideo deel te nemen. Uruguav heeft met de grootste moeite getracht deOosm- rijkers tot een reis naar Montevideo te ha- wegen. Ook de pogingen om langs diploma- tieken weg een toezegging te verkrijgen, heb ben echter gefaald. De econom'sche verhou dingen van Oostenrijk zijn zóó ernstig, nat zelfs de financieele tegemoetkoming van Uruguay ontoereikend bleek te zijn. WIELRÏJDEN DE WEDSTRIJDEN VAN A.S. ZATERD \G TE BRUSSEL. Te Brussel zal op Zaterdag 15 Februari een drle-uursrit plaats hebben Als Nederlandss nemen aan dezen wedstrijd doel: Klaas van Nek. als partner van den Duitschor Franken stein, en de gebroeders Van Kempen.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 7