Het woord is aam... Wales Anthraciet verwarmt 47e Jaargang No. 14310 Verschijnt dagelijks, behalve on Zon- en Feestdagen Zaterdag 15 Februari 1930 HAARLEM S DAGBLAD DIRECTEUREN: J. C. PEEREBOOM EN P. W. PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HOOFDREDACTEUR; ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: per week 0.2754, met Geïllustreerd Zondagsblad ƒ0.32 Per 3 maanden: Haarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) 3-5754- Franco per post door Nederland 387J4. Losse nummers ƒ0.06. Geïll. Zondagsblad per 3 maanden 0-5754, franco per post. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENTIEN: 1—5 regels 1.75. elke regel meer 035. Reclames /0.60 per regeL Reductie bij abonnement. Vraag en Aanbod 14 regels 10.601 elke regel meer f 0.15. buiten Arrond. dubbele prijs. Onze Groentjes (Dinsdag; Donderdag en Zaterdag) 14 reg. /025. elke regel meer /0.10. nitsl. a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Litkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden i 600.*, Verlies van Hand, Voet ol Oog 4C0.-, Duim i 250.-, Wijsvinger i 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG BLADZIJDEN. EERSTE BLAD HET ZUIDERHOUTPARK. Het plan om beneden-jen boven huizen te bouwen. B. EN W. EN DE SCHOONHEIDS COMMISSIE HEBBEN BEZWAREN. A. J. J. Verspoor en M J. Muylaert, archi tecten te Heemstede, verzoeken den gemeen teraad van Haarlem te willen bevorderen, dat aan hen bouwvergunning zal worden verleend voor het bebouwen van de gronden aan de Louise de Colignylaan c.a. Zij willen op dien grond in het Zuider- houtpark 21 beneden- en 42 bovenwoningen bouwen. De plannen daartoe rijn ingediend ter voorloopige beoordeeling' door de Schoon heidscommissie. Hierop ontvingen de aan vragers van B. en W. het navolgende schrij ven: „Wij deelen u mede, dat wij een bebouwing als op nevensvermeld plan aangegeven, niet toelaatbaar achten. „Aangezien het bouwplan o.ï. architecto nisch niet voldoende is bestudeerd kunnen wij daaraan onze goedkeuring niet hech ten. Wij verzoeken dan ook, rekening nou- dende met het vorenstaande, een nieuw plan in te zenden. Op een verzoek om nadere toelichting schreven B. en W., dat zij op grond van art. 15 bis der bouwverordening van Heemstede geen bouwvergunning voor het bouwen van beneden en bovenwoningen willen verleenen. Namens de Gevelcommissie van de Schoon heidscommissie, werd medegedeeld, „dat een dergelijke aaneengesloten bebouwing daar ter plaatse niet toelaatbaar wordt geacht". B. en W. schrijven nu aan den raad o.a.: De door adressanten ingediende plannen waren voorloopig ingediend, teneinde «ver den aard der bebouwing met B. en W. over eenstemming te verkrijgen, om daardoor te voorkomen de kosten, verbonden aan het ge heel uitwerken van plannen, welke even- tueèl geen doorgang' zouden kunnen heb ben. Uit het adres blijkt, dat voornoemde archi tecten de door B. en W. genomen beslissing niet juist achten. Art. 15 bis z.g. „Welstands- bepaling" van de Bouwverordening der ge meente Heemstede kan naar hunne meening niet doorslaand zijn voor een afwijzende be slissing, omdat door de toepassing van ge noemd artikel dier bouwverordening een vo rig raadsbesluit van Heemstede zou worden vernietigd. Met laatstgenoemd raadsbesluit wordt bedoeld het besluit van den Raad dei- gemeente Heemstede dd. 22 Augustus 1911 zooals dat nader is gewijzigd tot het aangaan van een overeenkomst met de Ex ploitatie Maatschappij van Onroerende Goe deren „Zuiderhout" te Heemstede. Van strijd tusschen het raadsbesluit tot het aangaan van de zooevengenoemde over eenkomst en het raadsbesluit dd. 24 Juni 1926 o.m. tot vaststelling van art. 15 bis z.g. welstandsbepaling kan volgens B. en W. geen sprake zijn. Bij de uitvoering van een besluit houdende vaststelling van "en algemeen bindenden regel in casa de bouwverordening vinden zij geen termen aanwezig om voor een bepaald gebied der gemeente, hier het Zuiderhoutpark, uitzon deringen te maken. Alle bepalingen der bouwverordening moeten voor elk der ge meente op gelijke wijze gehandhaafd v/or- den. Het adres der architecten kan zoo ver volgen B. en W. niet worden beschouwd als een beroepschrift tegen een door B. en W. geweigerde bouwvergunning. Dit vast te stellen is van belang voor een juiste verhou ding tusschen de in het geding zijnde par tijen. Wat toch is het geval? Een overeen komstig de bouwverordening ingerichte aan vrage om eene bouwvergunning is door adressanten tot op heden niet ingediend terwijl een beslissing daarop door B. en W. dan ook niet kon worden genomen. Indien adressanten die formeel juiste aanvrage zouden inzenden, dan zouden B. en W. daar op een beslissing nemen in overeenstem ming met de interpretatie, welke zij thans ten opzichte van de z.g. welstandsbepaling huldigen. De Raad zou door thans reeds een definitieve beslissing te nemen op het ver zoek van adressanten, zich begeven op een terrein vallende buiten zijn bevoegdheid, omdat de Raad door die beslissing uitvoering zou geven aan een verordening, terwijl die uitvoering bij de wet aan B. en W. is opge dragen. Ook om een andere reden is hec ne men van een definitieve beslissing den raad te ontraden. Deze beslissing toch zou inhou den een uitspraak in een aangelegenheid, waarover indien adressanten althans bij hun verlangen blijven en aan B. en W. eene naar den vorm juiste bouwaanvrage zullen indienen, op welke aanvrage B. en W., al thans voor een bouwplan als het thans inge- zondene, een afwijzende beschikking zullen nemen de Raad op grond van art. 5.4 der Woningwet geroepen zal kunnen worden om daarover in beroep een beslissing te ne men. Op grond van het vorenstaande stellen B. en W. den raad voor het adres van de archi tecten A. J. J. Verspoor en M. J. Muylaert, voor kennisgeving aan te nemen. N. Z. H. T. M.-PERSONEEL. ACTIE TOT LOONSVERHOOGING. Donderdagavond vond onder leiding van de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel de aangekondigde verga dering van het N Z H TM.-personeel plaats in het gebouw „De Centrale". De voorzitter vèrheugde zich over de groote opkomst, speciaal van de zijde der vrouwen van de leden. Hij stelde voor om den heer F. M. Souwer, die nimmer op de vergaderingen ont breekt en die thans vanwege zijn jubileum niet aanwezig was, namens de aanwezigen een telegram van gelukwensch te zenden, welk voo'-'stel werd aangenomen. Daarna verkreeg de heer L. W. Peterse uit Utrecht het woord, ter nadere toelichting voor de gestelde eischen tot verbetering van het R.D.V. en de loonregeling. Spreker betoogde, dat het Tramwegperso neel vertrouwen kon hebben in de door «ie Nederlandsche Vereeniginggevolgde taktiek Hij herinnerde aan het verbroken contact met de Vereeniging van Tramwerkgevers, welk contact thans hersteld is, nadat de or ganisatie had vastgehouden aan haar eischen en in de Tweede en Eerste Kamer deze kwestie bij herhaling ter sprake was gebracht Het duurt in de Tramwereld soms lang voor de werkgevers bereid zijn redelijke wenschen in te willigen, maar dit moet nimmer leiden tot ontmoediging, neen, eerder prikkelen den strijd onverzwakt voort te zetten. Ook bij de N.Z.H. gaat alles niet zoo vlug als spreker wel gaarne zou zien, maar toch is hij er van overtuigd, dat als het personeel aan zijn verlangens vast blijft houden en krachtiger dan tot nu toe de actie voor in williging zal gaan voeren, redelijke resul taten niet zullen uitblijven. Spreker meende, dat als de positie van het N.Z.H. personeel vergeleken wordt met de positie van het trampersoneel in de ove rige groote plaatsen in ons land moeilijk ge zegd zal kunnen worden, dat de gestelde eischen overdreven zijn. Integendeel. Ook bij inwilliging daarvan zal in veel opzichten het N.Z.H. personeel ook dan dat peil nog niet bereikt hebben. Dat de positie van het per soneel in de overige steden beter is, komt wel in de allereerste plaats, omdat het per soneel daar in grooter aantal den weg naar de moderne vakvereeniging gevonden heeft Spr. raadde het N.Z.H.-personeel aan dat goede voorbeeld te volgen. Spreker zeide. dat de organisatie met de indiening der eischen echter rekening gehouden had met wat. prac- tisch bereikbaar was en door het bedrijf ook financieel te dragen zou zijn. Spreker zette daarna de eischen nog eens nader uiteen: Gelijkstelling van alle loonen naar het Haarlemsche loonpeil, meer vaftanite en vacantietoeslag, verhoogde uitkeering bij overlijden van den kostwinner, betere rege ling van het scheidsgerecht en korte ren ur- beids+ïjd. Met, een opwekking krachtig te werken aan versterking der organisatie en groot ere agitatie besloot soreker zijn met groote aan dacht gevolgde rede. De heer Eisema sloot daarna met een woord van dank aan den heer Peterse de druk berichte vergadering. Zooals wij één dezer dagen mededeelden, hebben er ernstige, door communisten ver oorzaakte onlusten p'-aats gehad, op de Opelfal'ieken in Riisselsheim. Zooals men weet is de „General Motors" de bezitster dezer fabrieken* In den inzet Mr. Slaon, de Amerikaansche directeurl DE ELECTRIFICATIE VAN DEN AFSLAG TE IJMUIDEN. sa De laatste dagen wordt geregeld door vele vischkoopers van de gelegenheid, pm met het electrisch mijntoestel vertrouwd te geraken, gebruik gemaakt. Reeds eenige middagen vonden onder leiding van den halchef, den heer J. D- Heykoop, fictieve verkoopingen plaats en alhoewel velen nog niet het juiste oogenblik konden vinden om den wijzer tot stilstand te brengen, gaat het eiken dag beter. Het was de bedoeling van den halchef om Vrijdagmorgen reeds een partij gezouten koolvisch met het nieuwe mijntoestel te doen verkoopen, maar dit plan kon om ver schillende redenen niet doorgaan. Over het algemeen staande vischkoopers, althans velen van hen, nog sceptisch tegen over de nieuw in te voeren methode. Dit v.ndt uitdrukking in het jaarverslag van de IJmuider Vischhandelvereeniging, waarin hieromtrent het volgende wordt opgemerkt: „De praktijk zal moeten uitmaken, of het artikel versche vlsch zich leent voor deze nieuwe wijze van verkoop. Indien zulks wil slagen, behoort een betere sorteering der visch, zoowel naar groot te als naar kwaliteit te worden inge voerd en waarborgen daarvoor in een nieuw reglement te worden vastgelegd, opdat de handel meer den thans ver trouwen kan stellen in het ten verkoop aangeboden proauct. Het Bestuur onzer Vereeniging zal gaarne zijn medewer king verleenen, deze nieuwe wijze van verkoop te doen slagen en verwacht zulks ook van de leden". DE H.O.V. EEN TEKORT VAN BIJNA 7000.- Vrijdagavond hield de Haarl. Orkest-ver een [ging een algemeene ledenvergadering in café-restaurant Brinkmann. onder leiding van den heer P. Haitsma Muiier. Het jaarverslag van den secretaris, den heer N. P. Blonker Herny werd goedgekeurd Het verslag bracht hulde aan voorzit.er en dirigent voor alles wat door hen ook dit Jaar voor de H.O.V. is gedaan. Ook aan de orkest leden werd een woord van dank voor hun toewijding gebracht. Er heerscht een prettige samenwerking tusschen bestuur en orkest leden. Het orkest werkte mede aan verschillende oratoria-uitvoeringen en operabegeleidingen Het- bestuur mocht een contract afsluiten mei de Katholieke Radio Omroepvereeniging voor een serie van circa 13 concerten voor uitzen ding. De voorzitter deelde mede dat de Houtcon certen op Donderdagavond in t vervolg ver vallen en dat zij zullen worden gegeven bij gunstig weer in den tuin van het Gemeen telijk Concertgebouw en anders in de zaal. Van 't jaar zijn de Jeugd-concerten thans paedagogische concerten weer ingesteld. Het eerste had een groot succes, het tweede zal in Maart plaats hebben. Ook te Leiden zal dit jaar voor de tweede maal een paeda- gogisch concert gehouden worden. De concerten te Baarn hebben veel succes Aan het verslag van den penningmees.er Mr. W. E. baron van Till, is het volgende ont leend: Het is nog niet mogen gelukken zonder te kort het boekjaar te eindigen. Dit tekort is echter aanzienlijk minder dan dat van ver leden jaar en verreweg het kleinste, ooit be reikt, dank zü het subsidie van f 5000, ons door de Provinciale Staten voor het eerst toegekend, waarvoor wij zeer erkentelijk zijn en hetgeen beschouwd kan worden als een appreciatie van ons Orkest, hetwelk zich ont wikkelt tot een onmisbaar instituut voor de Provincie en daarbuiten, hetgeen duidelijk blijkt uit de toeneming der Oratoria-begelei dingen. Dat de contributies en entree's der leden- concerten gelijk zijn gebleven, ondanks de Radio-ooncerten. stemt tot tevredenheid, als ook de belangrijke toeneming der diverse concerten, zooals te Baarn, de concerten voor 'net Nieuw Ned. Tooneel en de Radio-concer ten voor de K.R.O. Tegenover dezen goeden gang van zaken vallen ook enkele tegenval lers te vermelden, als daar zijn de lang durige vorstperiode, waardoor het bezoek aan de Volksconcerten gedurende dien tijd aan merkelijk beneden het gewone peil gebleven is. Dit zal ook wel eenigszins van invloed zijn geweest op het bezoek der concerten te Leiden die dit jaar een nadeellg saldo hebben opgeleverd, zooda: Leiden voorloopig als bron van inkomsten uitgeschakeld is geworden De concerten in de Provincie lieten een te kort van f 649.75, daar door de kleine beschik bare zalen de entreeprijs vrij hoog moest worden gesteld om de kosten te dekken, het- George Meredith: Het voordeel van het enthousiasme is, dat het geen eentonigheid kent. geen weer een rem bleek te zijn voor he: Het tekort dit jaar is f 3.011.57 hetwelk met het nadeellge saldo van verleden jaar f 3.837.84 dus aangroeit tot een tekort van f 6.849.41. Het bestuur hoopt maatregelen te beramen dit tekort zoo mogelijk geheel te doen ver dwijnen, hetgeen te meer noodzakelijk is nu ook het loopende jaar volgens een zeer voorloopige begrooting een tekort zal aan wijzen. GASTHUIS- EN KAMPERSINGEL EEN CREDIET VOOR ASPHALTEE- RING GEVRAAGD. Nu de bazaltkademuren langs den Gasthuis- singel en Kampersingel nagenoeg geheel ge reed zijn, en de rioleering daar ter plaatse voltooid is, is het gewensebt thans over te gaan tot reorganisatie van de betrokken wegen. De rijweg van den Gasthuissingel en Kampersingel bestaat groot en dee Ls uit oude keien De breedte van dien weg bedraagt f» tot 5 50 M. Langs de huizen ligt een tro.:oi: (van oude tegels) ter breedte van pl.m. 1.25 M Langs den waterkant lag een gedeeltelijk be straat voetpad. Blijkens de voor de raadsleden ter Inzage gelegde teekening bestaat er thans gelegen heid langs de huizen een trottoir aan te leggen van 2.50 M. breedte. De rijweg kan een breedte verkrijgen van 6 M.. terwijl alsdan langs den waterkant een voetpad kan worden aangelegd van 2.50 M. breed. De rijweg dient naar de meening van B en W. te worden geasphalteerd. Het voe.pad langs den waterkant ter plaatse waar ge regeld wordt gelost en geladen, wen<=chen B en W. van een kiinkerbestratlng te doen voor zien. De bedoeling is om den band langs dat voetpad ter hoogte van de los- en laadplaatsen lager te leggen, opdat ongehinderd kan wor den op- en afgereden. Nadat de boomen door den dienst van den Hout en de plantsoenen ca. zijn verplaats', kan met den aanleg van "net voetpad worden begonnen. De asphalteeringswerken kunnen in het a.s. ♦oorjaar worden ui'gevoerd. De kosten van vorenbedoelde werken zijn geraamd op f 55.000. B. en W. stellen den raad voor dit bedrag ter beschikking te stellen. OVERDREVEN AMBTSIJVER VAN BELASTINGAMBTENAREN? KLACHTEN IN DE AFDEELINGEN DER EERSTE KAMER. Verscheidene leden der Eerste Kamer meenden in het Voorloopig Verslag op de begrooting voor Financiën aandrang te moe ten uitoefenen op de Regeering, om de in specteurs der belastingen tc waarschuwen zich bij het vaststellen van aanslagen in dc- belastingen voor overdrijving te hoeden. Bij sommige inspecteurs schijnt namelijk nei ging te bestaan blijk te geven van bijzonder sterke fiscaliteit. Zoo werd geklaagd door enkele leden uit eigen ondervinding, dat In specteurs zóó ver gaan. dat zij voor de vast stelling der inkomsten rekening houden met het genot rnn vrijkaarten of abonnements kaarten op de spoorwegen en zelfs durven vragen, of er van de vergoeding voor ver blijfskosten, die zij als lid van de Eerste Ka mer ontvangen, wordt overgehouden. De leden, hier aan het woord, wezen er voorts op. dat te hooge aanslagen aanleiding geven tot schier onoverkomelijke moeilijk heden. en dit niet alleen voor de betrokken contribuabelen. Uitvoerige procedures zijn dikwijls van die te hooge aanslagen het ge volg. Het is daarom noodig. dat inspecteurs, die blijk geven te trachten om. met welke middelen dan ook. een zoo groot mogelijk voordeel voor den fiscus te behalen, :n hun nen overdreven ambtsijver worden gestuit. Het Belangrijkste. Het Zuiderhoutpark. Het plan om beneden- en bovenhuizen te bouicen. B. en W. en de Schoonheidscommissie hebben bezwaren. (Ie blad, le pag.) H. O. V.: Een tekort van bijna 7000. (le blad, le pag.) Het laatste ongeval in het Prov. Ziekenhuis Vragen en een antwoord van Ged. Staten. (3e blad, le pag.) Het orgel in de Groote Kerk. Rapporten van drie orgeP (3e blad, le pag.) De toestand in Sovjet-Rusland. Zullen 3 mogendheden hun invloed doen gelden? (2e blad le pag.) ARTIKELEN, enz. R. P.: De Duikboot. (le blad, 2e pag.) J. C. P.: Om Ons Heen: De auteurswet en het uitleenen van boeken. (3de blad, le pag.) Van onzen Brus$el*chen correspondent: De debatten om Gent. (2e blad, 2e pag.) Dr. J. Wackie Eysten: Historische figuren. De val van Louis Philippe. (5e blad, le pag.) F. J. Zürcher: Uit Vergeelde paperassen. (5c blad, le pag.) Fidclio: Haarlemmer Halletjes. Een Zater- dagavondpraatje. (5e blad, 3e pag.) Pim Pernel: De bouwkundige teekening. (5e blad, 2e pag.) Bioaraphieën in een notcdop: Rutger Jan Schimmelpenninck. (5e blad, 2e pag.) C. G. B.: In een bioscoop in de Jordaan. (5e blad, 3e pag.) (Voor de laatste berichten zie men de 2e ■gag. van het Eerste Blad). INGEZONDEN MEDEDEELINGEN Betaal iets meer en rook CLYSMA. Attracties: kwaliteit en zuiverheid. ,De Expert' HET WERKTIJDENBESLUIT. Het bestuur van de afdeellngen Haarlem van den Alg. Ned. Bond van handels- en kantoorbedienden, van den R. K. Bond van handels- en kantoorbedienden „St, Francls- cus van Asslslë" en van de Ned. Vereeniging van Christ, kantoor- en handelsbedienden hebben thans aan de georganiseerde winkel- bedoenden de volgende circulaire gezonden: „Waarde collega's, 't Zal u waarschijnlijk bekend zijn, dat de Haarlemsche Middenstandscentrale een aan vang heeft gemaakt met een enquête onder de Haarlemsche Winkeliers, inzake het Werk tijdenbesluit voor de Winkelbedienden, voor namelijk wat betreft den vrijen middag. In de verzonden enquête-lasten wordt o.m. de vraag gesteld, hoeveel leden van het personeel, familieleden en kinderen zijn georganiseerd in de Christelijke Vereeni ging, den R. K. Bond en den Algemeene. De besturen van de samenwerkende or ganisaties zijn echter van meentng, dat de werkgevers ln het winkelbedrijf in geen en kel opzicht de bevoegdheid hebben, aan onze leden deze vraag te stellen en geven u dan ook dringend in overweging In voorkomende gevallen deze impertinente vraag ontken nend te beantwoorden. Wellicht zal deze houding voor de werkge vers in het winkelbedrijf een aansporing zijn, zich in het vervolg alleen bezig te hou den met de organisatie van de winkeliers en niet met die van de werknemers in het win kelbedrijf! Wfe vertrouwen, dat al onze leden dien overeenkomstig zullen handelen." INGEZONDEN MEDEDEELINGEN Vele Anthracietsoorten branden N.V. Brandstoffenhandel G. KRAAY Co. Turfmarkt 10 De Ruyterstr. 178 Wales Anthraciet 2030/ I30 #50 per H.L. f 3.10 HAARLEM Telef. 11088 IJMUIDEN TeleL 15

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 1