CHIEF WHIP Vergeet niet HERINGA WUTHRICH, Haarlem CENTRALE VERWARMING Ventje ik zal niet rusten voordat jij net zooals je vrienden Chief Whip rookt, ivant het is de beste voor je gezondheid l VIRGINIA Ook met kurk en. goud WEERBERICHT Thermometerstand. BURGERLIJKE STAND HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 15 FEBRUARI 1930 (Adv Ing Med.» HAARLEM, 15 Februari. De Duikboot Toen de Londensche VTootconferentie begon, waren de verwachtingen niet groot. En tot dusver zijn ze bewaarheid. Er is in een maand tijds wel eenige vooruitgang ge maakt, maar daarentegen zijn ook met meedoogenlooze duidelijkheid de zwakste punten weer aan het licht, gekomen. Het mislukte debat over de duikboot-afschaf fing gaf een akelige inzinking te zien. Er werd weer zóó uitsluitend geschermd met motleven van dat soort nationaal eigen belang, dat „veiligheid" vereenzelvigt met zooveel mogelijk oorlogstuig, dat men in een pessimistisch bui geneigd zou zijn te zeg gen: ZIJ praten niet om aan te toonen dat ontwapening mogelijk is, maar om te be wijzen dat zij onmogelijk is. Pessimisme geeft in deze zaken niets, evenmin als in alle andere. Bovendien is sindsdien alweer gebleken, dat men wel degelijk naar resultaten in tonnage-beper king streeft, en ook in die richting vordert. Dat de duikboot nog niet wordt afgeschaft bewijst niet, dat dit resultaat bij een latere conferentie niet zal worden bereikt Het bewijst slechts, dat de openbare meening, de aandrang van bulten op deze conferentie uitgeoefend, nog niet sterk genoeg is om zulke groote beslissingen te verkrijgen. Als op dit moment de vredesvereenigingen in alle landen protestmeetings tegen dit sluip moord-wapen georganiseerd hadden, zou de afschaffing van de duikboot al veel dichter bij zijn gekomen. Het is niet gebeurd, ik zou voor de zooveelste maal kunnen gaan be- toogen, dat de machtige stroom van propa ganda, uit de volken zelf voortkomend, op zulke momenten versterkt moet worden om den staatslieden de noodige stimulans te geven. Maar het schijnt overbodig om daar over nu lang uit te weiden. Het is duidelijk genoeg. De anti-oorlogspropaganda is en blijft gelukkig groeiende, en het zal blijken bij volgende conferenties. Deze is trouwens nog niet aan haar einde, en zal in elk geval Iets bereiken. In arren moede is men in Londen maar weer eens gaan praten over „menschelijke toepassing" van het duikbootwapen. De Franschen waren het ditmaal, die met deze oude contradictio in terminis voor den dag kwamen. Het effect zal hun duidelijk ge maakt hebben, dat men er niet meer in gelooft. Niemand gelooft er meer in. Het vaststellen van „spelregels" voor den oorlog is een dwaasheid. Sommige Engelsche bladen hebben in bitteren hoon gevraagd, of de Franschen soms de duikbooten met geraniums-ln-pot- jes en tuinstoelen een vriendelijker uiter lijk wilden geven. Het gepraat leek daar werkelijk wel wat op. Er wordt nu „bepaald" dat een duikboot geen ongewapend schip in den grond zal mogen boren zonder eerst de bemanning en den passagiers de gelegen heid te hebben gegeven, het te verlaten. Natuurlijk is zoo'n bepaling van nul en geen waarde. Als men te land gasbommen en bacillen-culturen op onverdedigde steden werpt, waarom ter wereld zou men zich dan nog bekommeren om weerlooze menscnen op een schip? En als de duikboot-comman dant weet, dat vijandelijke strijdkrachten niet ver uit de buurt zijn hetgeen vrijwel altijd het geval is zal hij dan tijd verlie zen met menschen van boord te laten gaan, eer hij zijn torpedo afschiet op het weer looze passagiersschip? Och kom! Dat weten we nu wel uit 19141918. De Lusitania alleen herinnert voldoende aan de werkelijkheid van deze dingen. Wat moet er overigens van honderden menschen terechtkomen, zelfs als zij in reddingsbooten kunnen plaatsnemen ergens midden op den Oceaan, met een storm op til en geen sche pen in de onmiddellijke nabijheid? Dat wordt alleen een verlenging van doodsstrijd. „Humaner oorlogsvoering" is nonsens, kletspraat. Er bestaat alleen nóg beestach tiger oorlogvoering. Als de bacil van den oorlogswaanzin eenmaal zijn besmetting ver breid heeft, als de epidemie is losgebroken over de menschheid. gelden nergens meer regels. In 1914—1918 bstonden ze (op papier) ook al. Jaren tevoren waren ze in Genève vastgesteld. Er is niets van terechtgekomen. Ze stonden op een van de vele „vodjes pa pier", waaraan, toen de oorlog eenmaal was uitgebroken, men zich niet meer. stoorde. Ze leverden alleen dankbaar materiaal om elkaar wederkeertg te beschuldigen van ont duiking der bepalingen, waarbij voor de weinigen, die nog zwakke pogingen deden om den toestand objectief te beschouwen, alleen duidelijk werd dat iedereen alles ont dook. Wie ermee begonnen was. deed er ove rigens weinig toe. Vermoedelijk was er af wisseling in. En misschien was de ontdui king in meer dan één geval aan weerszijden gelijktijdig begonnen. Men kon er immers altijd den ander van beschuldigen! En de massa brulde wel domweg mee. De duikboot gemeen, verraderlijk, in alle opzichten een onridderlijk en ignobel wapen is nog altijd het ware symbool van den modernen oorlog. Londen heeft bewezen dat men haar nog niet afschaft. Dat erover gepraat is, en dat de oude nonsens over humane oorlogvoe ring er weer by is gehaald, heeft een scher pe waarschuwing gegeven. De strijd tegen den oorlog moet in stijgende intensiteit voortgezet worden. R. P. H. O. V. De H. O. V. geeft Zondagmiddag een con cert in de Gemeentelijke Concertzaal, met medewerking van George Robert, orgel. Er is een belangrijk programma samen gesteld, zoodat het nau.vchjks noodig zal zijn om een opwekking tot muziekminnaars te rochten om deze uitvoering bU te wonen. Het programma vermeldt o.a. het Concerto Romano" van Casella. voor orgel en orkest. Verder: Concerto Grossö No. VIII, van A. Co- relli, voor strijkorkest en orgel en Ma mère l'oye, van M. Ravel, voor orkest. ÏIULPPREDIKER Aan den heer M. den Boer is door den Kerkeraad der Gereformeerde Kerk te Haar lem op zijn verzoek tegen 1 Mei a.s. eervol ontslag verleend als hulpprediker. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cu. per regel DECORUM. (De Beiersche premier Held is bevreesd, dat men in Duitsch- land geen eerste klasse buiten- landsche gezant meer zal kun nen krijgen, omdat, de republiek alle decoraties heeft afgeschaft. Courantbericht). Toen de keizer nog regeerde In het groote Duitsche rijk Gaf hij vaak met decoraties Van zijn appreciatie biyk; En gezanten, of tenminste De gezanten eerste klas, Staan by uitstek aangeschreven. Als een ordelievend ras; Een gezant (der eerste klasse) Houdt zich dus by voorkeur ver Van republikeinsche landen Zonder kruis of lint of ster; Schitterende decoraties Van een president of vorst, Moeten de gezanten sieren Op de mannelijke borst En de eerste klas gezanten Gaan niet eerder naar Berlyn, Voor de orde er hersteld is, Hulde, orde moet er zyn! P. S. Heden Is wat gister nieuw was. Weer door nieuwer achterhaald, Nu is de driekwartmiUioenste Amsterdammer toch bepaald; Dit bewyst weer, ook bij 't rijmen Is te veel spoed zelden goed. Om het nu weer goed te maken Zend ik 't feestkind nog een groet 't Is Jan Nauta, Korenbloemstraat, Waar zich reeds een rü bevindt Van twee broertjes en vyf zusjes, Jantje is het achtste kind; Vader Nauta is stoffeerder En 't is niet te kras beweerd Dat hy, kinderiyk gesproken Flink zyn huis heeft gestoffeerd; Welkom, jongste van de Jantjes, Telg van 't machtig ras der Jans, Met een hoofdpryslot verschenen, Maak je in 't leven goede kans; Amsterdam aanvaardt je zege, Ook al werd 't wat laat gezegd, Daar je (Amsterdamsch gesproken) Nautariëel bent vastgelegd. P. GASUS. UITVAART A. J. J. BEYNES. DE PLECHTIGHEDEN TE ZANDVOORT In de kerk van de H. Agatha te Zand- voort hebben hedenmorgen de plechtigheden plaats gehad ter uitvaart van het stoffelijk overschot van den heer A. J. J. Beynes. Voor in de kerk stond het stoffelijk over schot en naast de waskaarsen waren veie bloemen neergelegd, witte en paarse seringen, rcode rozen en blanke lelies. Er waren er van de IJsclub voor Haarlem en Omstreken en van de vereenigingen, waarvan de heer Beynes lid was; van familie, van handels relaties en vrienden. Behalve de familieleden hadden in de kerk plaats genomen tal van leden van het perso neel. Te acht uur begonnen de H. H. uitvaart diensten, welke geleid werden door den kape laan der parochie, don eerw. heer Ligthart. Te tien uur begon de gezongen H. Mis van Requiem, opgedragen door den pastoor der parochie, den zeereerw. heer Wynken, ge assisteerd door kapelaan Ligthart en kape laan Leesberg van de parochie van den H Joseph aan de Jansstraat te Haarlem. De mis werd by gewoond door den Deken van Haarlem. Plebaan L. A. A. M. Wester- woudt. door pastoor H. J. C. Sondaal van de parochie St. Joseph te Haarlem, pastoor Brouwer te Loencn en vele andere geeste- ïyken. Vertegenwoordigd waren o.a. de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken door het Bureau n.l. de hee- ren E. H. Krelage. voorzitter, Jhr. J. C. Mol- lerus. secretaris; A. H. Baron van Harde- broek. voorzitter der atdeeling Grootbeöryf, en W. J. B. van Llemt, voorzitter aar afdee- ling Kleinbedrijf: de IJsclub voor Haarlem en Omstreken door den voorzitter Jhr. P. J. Boogaert en eenige andere bestuursleden. De kerk was verder geheel gevuld met vrienden, kennissen, veel belangstellenden talryke leden van het personeel; den heer v. Lovink, Commissaris van Politie te Zand- voort. De gewijde gezangen werden gezongen door het kerkkoor van St. Joseph onder leiding van den heer Jos. de Klerk. Organist was de heer J. Mul, van dezelfde parochie. Nadat de baar gewijd was werd deze onder het luiden der klokken uitgedragen. In de auto's namen plaats, behalve de fa milieleden, de ingenieurs en werkmeesters der fabriek, die als slippendragers zouden fungeeren. Te ongeveer half twaalf vertrok de stoet, waarin een extra volgauto met bloemstuk ken meerede, naar het RK. Kerkhof St. Barbara te Haarlem, waar de begrafenis zou plaats hebben. EEUWFEEST „ZANG EN VRIENDSCHAP". Dat de feeststemming onder de werkende leden van Z. en V. begint te komen, bleek Donderdag IJ. aan het eind van de zeer goed bezochte repetitie. Na afloop kreeg iedere zanger een gehecto- grafeerd blaadje in handen, dat een licht, eenvoudig muziekstukje bleek te zyn: OP VOOR T EEUWFEEST. Woorden van Hein (H. de Lugt). Muziek van Bart. (B. Elskamp) Op voor 't Eeuwfeest, Zangerbroeders, Hoog de naam van Z. en V. Roemvol' is toch Haar verleden, Zingt en jubelt daarom mee! Eeren wij de groote mannen, Die yvr'rig werkten voor ons koor; De Koninklijke Liedertafel Staat met kracht de zangkust voor. Op uitnoodlging van den directeur nam de heer Elskamp diens plaats in en daar de melodie eenvoudig was en in 't gehoor lag, galmde na een paar minuten alles mee. Zonder de pretentie te hebben van een feestcantate te zyn, is het een vrooiyk lied, dat zeker in deze dagen het bekende „Hoog de Vaan" vaak zal afwisselen. De belde werkende leden van Z. en V. had den den juisten toon getroffen, want het stukje sloeg in. DE ZAAK-LIEBERMANN. Liebermann was gisteren jarig, hij vierde zyn tweeden verjaardag sedert zyn insluiting in het Huis van Bewaring. Toen hij bij de pauze werd weggeleid trad zijn vrouw op hem toe om hem te omhelzen en te felicitee- ren op dezen verjaardag, meldt de Msb. Iir zyn repliek betoogde de advocaat-gene raal mr. A. baron van Harinxma thoe Sloo- ten, dat mr. Duys het O. M. ten onrechte heeft verweten dat het geen vervolging in stelde tegen mr. van Gigch. Het O. M. heeft een onderzoek ingesteld tegen mr. van Gigch op verdenking tot meineed. Wanneer het OM. slechts kans zag mr. van Gigch met. succes te vervolgen zou het niet aarzelen maar hiertoe bestaat nagenoeg geen kans en het is nutteloos iemand te ver volgen zonder kans van slagen. Hoe men overigens ook denken moge over de be moeiingen der rechtsgeleerde raadslieden, de schuld en het opzet van Liebermann staan vast. Niet de advocaten zyn by Liebermann gekomen, maar L. is naar de advocaten ge gaan. In zyn dupliek zegt mr. Kokosky, dat niemand Liebermann waarschuwde dat hetgeen hy deed gevaariyk was. Mr. van Gigch en mr. Schiirmann hebben hem voorgehouden, dat hetgeen hij deed een schitterende transac tie was. belde heeren hebben dat onder eede bevestigd. Pleiter verdedigt verder zyn vroe ger gehouden betoog en 2egt, dat in geen enkel opzicht zijn overtuiging Inzake de goe de trouw van Liebermann geschokt is. Mr. Duys zegt in zyn dupliek, dat hy in de repliek van den procureur-generaal niets hoorde, dat ook maar een enkele van zyn argumenten omver wierp. Pleiter geeft toe. dat Liebermann zich te veel door z'jn droomeryen heeft laten leiden, maar daar mede is zyn kwade trouw nog niet aange toond. Ten zeerste bevreemdt pleiter de bewering van den procureur-generaad dat er tegen mr. van Gigch niets strafbaars te bewyzen valt. Het geven van inlichtingen, het verschaffen van middelen zeggen deze dan niets? Waar om probeert de justitie niet of er wat te be wyzen valt? Waarom opent men geen in structie tegen mr. Van Gigch? Weet men wel zoo heel zeker dat hieruit niets zal voortko men? Pleiter acht dit onaannemelyk. Concludeerende betoogt pleiter dat eerder Llebermann's goede trouw dan zyn schuld is aangetoond. PI. hoopt dan ook dat het Hof Liebermann zal vryspreken, of mocht het hiertoe niet kunnen overgaan, hem een minimale straf zal opleggen en dat in dat ge val de rol der advocaten hem ten volle ten goede zal worden gerekend. PI. blijft er ech ter in zijn ziel van overtuigd, dat in geval van een veroordeeling Liebermann een groot onrecht en een groot leed zal worden aange daan. Vervolgens krijgt Liebermann het laatste woord. Ik ben onschuldig zegt verdachte ten slotte 'dat wéét iedereen, die het dossier kent. Een veroordeeling van drie jaar hier barst hy in snikken uit staat voor my gelyk met levenslang. Als ik nog langer in de cel moet blyven zal dat mijn dood zyn.. Pres.: U begrijpt Liebermann, dat wy naar recht en billy kheid zullen oordeelen en dat wy met uw gezondheidstoestand rekening zullen houden. Liebermann (zich herstellend): Dat weet ik, meneer de president. Myn verdedigers hebben u dank gebracht voor uw leiding', ik sluit mij daarby geheel aan. Pres.: Ik kan niet anders zeggen, dan dat de zaak van de zyde van de verdedigers zeer aangenaam is behandeld. Het onderzoek wordt dan gesloten, waarna de uitspraak wordt bepaald op Vrydag 23 Februari des morgen te 10 uur. DE KRINGENWET VAN 1853. EEN UITEENZETTING VAN GEN.-MAJOOR RAAIJMAAKERS. In de Statenzaal, Prinsenhof» zal Maandag 17 dezer des voormiddags te 11 uur door den gen.s majoor M, Raaijmaakcrs, inspecteur der genie, een toelichting worden gegeven over de bepalingen van de Kringenwet. (De wet, welke verbiedt binnen be« paalde kringen rondom vestingwerken te bouwen.) Belangstellenden kunnen deze toelichting gaan aanhooren. COLLECTE BIJ R.C.H.—EXCELSIOR. Het bestuur van R.C.H. gaf toestemming, om bij dezen wedstrijd op haar veld een collecte te houden voor de Nazorgfondsen. Gaarne wekken we allen op, voor dit goede doel een kleinigheid te offeren. DE HEER M. DE BRAAL 60 JAAR. Heden. Zaterdag; bereikte het gemeenteraadslid, de heer M. de Braai, den 60»jarigen leeftijd. De heer De Braai had Vrijdag de stad verlaten eu komt eerst Woensdag a.s. terug. Vele schriftelijke blijken vau belangstelling wer den tc zijnen huize door de post bezorgd. HALFWEG. DR. L. MELCHIOR. Naar wij vernemen heeft Dr. L. Melchfcr, die hier sedert 1897 als geneeskundige gevestigd is, we gens gezondheidsredenen de praktijk overgedragen aan J. P. Baumann thans arts te Sloterdijk. OVERVEEN EEN OVERSTROOMING. WATERLEIDINGBUIS GESPRONGEN. Hedenmorgen te ongeveer 8 uur waren de huisgenooten van den banketbakker Snel aan den Bloemenaaalscheweg te Overveen met met huiselijke werkzaamheden bezig, de een in de kamer ach: er den winkel, de ander in de keuken, toen plotseling groote massa's water van den Bloemendaalscheweg af den winkel en daarna de kamer achter den winkel en den keider binnenstroomden. Spoedig stond alles blank. De bakkerij bleef gelukkig gespaard, zoodat het bedrijf daar tenminste voortgang kon hebben. De oorzaak van deze. overstrooming was dat er op den Tetterodeweg 'n iioofabuis van INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct«. per regel de Haarlemsohe Waterleiding was gespron gen. De bakkery van de firma Snel had heb het hardst te verantwoorden maar in andere huizen aan den Bloemendaalscheweg liep heb water binnen. Op dien weg reden de auto's tot de helft v,an de wielen door het water. Het voorplein van het Station te Overveen stond geheel blank en het water drong ook in een deel der woning van den Stationschef door. Gelukkig kon men een put op het voor plein open maken, zoodat het water kon weg- loopen. Publieke Werken nam dadelijk maatregelen, om het water te keeren. De Directeur van de Waterleiding deelde ons mede dat vermoedelyk het lek .vér- oorzaakt is, doordat de gemeente Bloemen- daal daar ter plaatse rioleeringswerken heeft uitgevoerd. Er zyn daar twee buizen; die waarin het lek ontstaan is, is nu afgesloten. De andere buis is „in functie", zoodat de Haarlemsche watervoorziening geen belemmering onder vindt. Aan het herstel wordt gewerkt. Te ongeveer 10 uur was de waterstrooiri gekeerd. naar waarnemingen verricht in den mor- gen van 15 Febr., medegedeeld door het Kon, Ned. Met. Inst. te De Bilt. Hoogste barometerstand 772.5 te Lacoru- na; hoogste 737.1 te Haparanda. Verwachting: Matige tot krachtigen tyde- lijk toenemenden Z.W. tot N.W. wind, be trokken of zwaar bewolkt, late regen- of hagelbuien, met tydeiyke opklaringen. Aan- vankelyk iets zachter, later iets kouder. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Vorige stand 766 m.M. Stand van heden 756 mM Neiging tot achteruitgang. Opgave van Fa. FEDERMANN, Groote Houtstraat 37, Telefoon no. 11059. Haarlem, 15 Febr. 1930. Hoogste gisteren 40 F. Laagste heden nacht 40 F. Hoogste heden tot 10 uur 42 F. Haarlem, 15 Febr. 1930. Bevallen: 13 Febr.: C. A. W. A. Loerakker- Ketelaar d. A. LammerseWelagen d. 14 Fe bruari: C. Mesman—van Leeuwen z. A. E. KrooderHoek z. E. M. J. Heems-Teeuwen d. Overleden: 12 Febr.: J. Bottelier. 15 jaar, Amsterdamstraat. 13 Febr.; J. G. Wassenaar, 88 j.. Schermerstraat. J. H. Otto 84 jaar, Santpoorterstraat. J. C H. v Gastele—van Galen, 74 j., Da Cos'.asiraat. 14 Febr. H. van Es—Damiaans, 78 j-. Bakkerstraat,

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 2