BUITENLAND Zullen drie mogendheden den Paus steunen? Een officieuze stap. De plicht van Engeland. LETTEREN EN KUNST MUZIEK HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 15 FEBRUARI 1930 TWEEDE BLAD In de actie tegen Moskou Rede van Baldw HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. In buitenlandsche diplomatieke kringen in Berlijn, verluidt, dat een drietal groote mo gendheden, welke te Moskou gezantschapoen hebben en goede betrekkingen met het Va- ticaan onderhouden voornemens zijn het pro test van den paus tegen de kerkvervolgin gen in Sovjet-Rusland te ondersteunen. De drie diplomatieke vertegenwoordigin gen zouden de Sovjet-regeering duidelijk ma ken. dat de huidige politiek tegeD de kerken in het buitenland geen weerklank vindt en dat zij uiteraard zal leiden tot een terugslag in de sympathieën voor de Sovjet-Unie. Deze stap zou op officieuze wijze ondernomen wor den. aangezien de drie mogendheden zich niet wenschen te mengen in de binnenland- sche aangelegenheden van Sovjet-Rusland. Er zou echter gezegd worden, dat de maatrege len tegen de kerken van internationale be- teekenis zijn geworden, waaraan de mogend heden den moreelen plicht ontieenen over eenkomstige betoogingen te Moskou te hou den. Tot dusverre is te bevoegder plaatse in Duitschland alsook in Sovjet-kringen te Ber lijn. nog geen bevestiging van het boven staande verkreeen. Baldwin heeft in een rede verklaard, dat de godsdienstvervolgingen in Rusland op de openbare meening van Groot-Brittannië bui tengewoon diepen indruk hebben gemaakt. Het heeft dergelijke vervolgingen nooit met onverschilligheid gadegeslagen, of deze be schouwd als een kwestie, welke uitsluitend het betreffende land aangaat. Het is Engeland's plicht, aldus Baldwin, tegen deze gebeurte nissen ten krachtigste te protesteeren. Overigens vernemen wij dat de Sovjet-re- geering op cynische wijze geantwoord heeft op de buitenlandsche protesten. De Sovjets-pers is in hooge mate gebelgd en maakt bekend dat dergelijke protesten ge negeerd zullen worden. Het buitenland heeft zich niet te bemoeien met RuslandI's binnen- landsche politiek en de anti-religieuze actie zal met kracht worden voortgezet. Er zijn twee middelen tegen de terreur, die de geheele menschheid aangaat omdat zij duizenden onschuldige slachtoffers maakt: Het verbreken der diplomatieke betrekkingen met het land dat zich aan de gewelddaden schuldig maakt, en de Volkenbond. Beide middelen hebben uit den aard van de zaak betrekkelijk weinig waarde. Ruslan4 staat buiten iedere norm Toch zou de Volkenbond door deze zaak te behandelen en haar officieel wereldkundig te maken grooten invloed kunnen uitoefe nen, ook op het moreel van het verdrukte Russische volk. L. A. Staat van beleg in Leuven. Leuven is Vrijdag het tooneel geweest van vrij ernstige ongeregeldheden. Vrijwel den geheelen dag hebben gevechten plaats gehad tusschen de politie, versterkt met maréchaus- sée te voet en te paard, en Vlaamsche en Waalsche studenten, welke ten slotte zelfs geleid hebben tot het afkondigen van den staat van beleg en het verbieden van samen scholingen van meer dan vijf personen, aldus meldt de Tel. Het was marktdag te Leuven en de Vlaam sche studenten hadden op de markt kramen gehuurd, waar zij spotliederen zongen na v. de benoeming van den Waalschen professor Lousse met voorbijgaan van den Vlaamschen candidaat- Ook de Waalsche studenten wan delden over de markt en zongen eveneens spotliederen. Plotseling greep de politie in, en wel vrij hardhandig. De voorzitter der Société Générale des Eiudiants, een Waalsche vereenlging, werd vastgegrepen door twee agenten, terwijl een derde hem met zijn knuppel bewerkte. Dit was he1 sein voor de Waalsche studenten met hun Vlaamsche stu diebroeders gemeene zaak tegen de politie te maken. Onmiddellijk werden 25 bereden maréchaussées door de politie te hulp ge roepen, terwijl deze later nog door 20 maré chaussées te voet werden vers.erkt. Er werd hevig gevochten, en aan beide zijden vielen gewonden. Ook eenige politie beambten werden gekwetst, enkele zoo ernstig dat zij naar het ziekenhuis moesten worden overgebracht. In den loop van den strijd zag de politie zich verplicht, de universiteits bibliotheek te bezetten, daar de studenten van hier uit telkens weer uitvallen deden. Men slaagde er den geheelen dag niet- In de orde definitief te herstellen. Telkens kwa men op verschillende plaa'sen weer ongere geldheden voor. De burgemeester zag zich dan ook bij het invallen van den avond tot den reeds vermelden maatregel der afkondi ging ran den staat van beleg verplicht. Dit had succes, want sindsdien werd de rust niet meer verstoord. De toestand in S aan je toch normaal? Het Fabra-agentschap verklaart, dat de gebeurtenissen te Sa gun to. die door som mige buitenlandsche bladen zeer ernstig zijn genoemd, in werkelijkheid als volgt zijn: Eenige dagen geleden begaf een groep ar beiders zich naar het stadhuis van Sagunto, een stadje van 10.000 zielen in de provincie Valencia, om een schilderij, Primo de Rivera voorstellende, te verwijderen. Zij zeiden den burgemeester, dat van dat oogenblik af de republiek was uitgeroepen. Daarna verwij derden de arbeiders zich zonder verdere in cidenten. De zaak had in het geheel geen verdere gevolgen; haar beteekenis is nihil en de verbindingen werden geen oogenblik ver broken. Carol wil de bruiloft zijner zuster bijwonen. PARIJS, 14 Febr. Volgens een bericht uit Boekarest heeft prins Carol van Roemenië, die bij ziin troonsafstand in 1926 zijn vader koning Ferdinand, had beloofd, gedurende tien jaar, zonder toestemming, niet naar Roe menië terug te keeren, zijn moeder, de ko ningin-weduwe Maria, telegrafisch medege deeld. dat hij bij het huwelijk van zijn zus ter. Heana, naar Boekarest wenscht te ko men. In een brief heeft hij ook zijn broer, den prins-regent N'colaas, van zijn wensch op de hoogte gesteld en deze zou bereid zijn toestemming te geven, terwijl de koningin weduwe bezwaar zou maken'. (N-T.A-). Ghandi's plannen. Gandhi zal bij de werkcommissie de plan nen indienen voor de onafhankelijkheids campagne der congrespartij. Hij stelt voor een oorlogsraad te benoemen, die de agitatie in speciale districten zal leiden, opdat de partij niet de verantwoordelijkheid krijgt voor gewelddaden in districten, waar de oor logsraad niet als leider optreedt, aldus de Tel. Hij is een voorstander van de weigering belasting te betalen in de geschikte distric ten en van een gemeenschappelijken aanval op het zout-monopolie in andere districten. Ten einde dit laatste plan uit te voeren stelt Gandhi voor, dat het volk zelf zout zal produceeren, waar dit mogelijk is en dat de havenarbeiders in Calcutta en andere havens zullen weigeren buitenlandsch zout te lossen. Mussolini looft een prijs uit. Het B.TA. meldt uit Rome, dat Mussolini een belooning van 100.000 lire heeft uitge loofd voor dengene, die de daders van den aanslag op de bureaux van de „Popoio di Trieste" ontdekt. TOCH NOG 7000 ZANGERTJES GERED! I-Iet heette aanvankelijk, zooals wij gemeld hebben, dat er bij den brand op de „Mün- chen" in de haven van New-York 7000 zang vogels, kanaries, vinken en nachtegalen wa ren omgekomen. Toen na een strijd van 24 uur met het vuur de brandweermannen in staat waren het schip te doorzoeken, ont dekten zij tot hun verbazing dat alle vogels op een na nog in leven waren, aldus het Hbld. De eene kooi na de andere van de doodgewaande gevederde zangers werd in het zonnetje gezet en de vogels gaven door een samenzang uiting aan hun vreugde over hun redding. Heden; ZATERDAG 15 FEBRUARI. Stadsschouwburg: Het Schouwtooneel, Jan Musch en Adr. v. d. Horst „De familie Sta stok". 8 uur. Palace. ..De Straatvlinder". Tooneel Bart Elfrink, 2:30 en 8.15 uur. Luxor-Theater: „Heut' war ich bei der Fri da". Tooneel: Les Ta veniers en The Jack sons. 2 30 en 8.15 uur. Rembrandt-Theater: „William Fox* Movie tone Follies". Tooneel: Mac Carthy and Kha- didja. 2.30, 7 en 9.15 uur. Geb. Bloemhof. Soirée 12 1/2-jarig be staan „Onder Ons", 8 uur. Bals-masqués. Gem. Concertgebouw: G. J. de Lange. Haarl. Kegelbond: Ontspanningsver. „Ons Genoegen" 9 uur. Dreef zicht: Dansinstituut Schroder, 9 uur. ZONDAG 16 FEBRUARL Stadsschouwburg. Het Nieuw Nederlanösch Tooneel. ("Louis Saalborn). „Kwart voor Tien", 8 uur. Schouwburg Jansweg. Gastvoorstelling Henri de Vries. „Blanke Ballast". 8.15 uur. Gem. Concertzaal. Middagconcert H. O. V. o. L van Ed. van Beinum, George Robert, orgel. 2.30 uur. Nieuw Nederlandsch Operette Gezelschap. (Bob Peters en René Sleeswijk). „De Klokken van Corneville", 8 uur. Gebouw Olympia. Groot Middagfeest. Dans instituut W. Fortgens. 47 uur. Bioscoopvoorstellingen van 2 uur af. MAANDAG 17 FEBRUARL Stadsschouwburg. Vioolavond Joachim Bouberg Wilson, 8 uur. Bioscoopvoorstellingen, Bloemendaal. Jeugdhuis, Donkere Laan. Concert ten bate van het Jeugdwerk, 8 uur. Dagelijks: Waag. „Kunst zij ons Doel". Ten toonstelling Limburgsche Kunstkring. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. DE ONVOLWAARDIGE ARBEIDERS. EEN BELANGRIJKE TOEZEGGING VAN DE VOLWAARDIGEN. De heer A. Mars. voorzitter van den Haar- lemscben Bestuurdersbond, een organisatie waarbij ruim 6000 leden aangesloten zijn, verklaarde ons: De serie artikelen van Haarlem's Dagblad, waarin bijzonderheden gepubliceerd werden over de enauète. die te Haarlem Ingesteld is naar de gebrekkigen. hebben in arbeiders kringen veel belangstelling getrokken. Wij hebben daaruit een beeld gekregen van den omvang van het vraagstuk der onvolwaardige arbeiders. Dezer daven hadden wij over die artikelen een bespreking in 'n bestuursverga- ring van onzen Bestuurdersbond. Algemeen was onze opvatting, dat het een plicht van alle volwaardige arbeiders is. om mede te werken om het leed der onvolwaardigen zoo veel mogelijk te verzachten. Bovendien geldt het hier een maatschap pelijk vraagstuk. Het kan slechts onze onver deelde instemming hebben als getracht wordt het daarheen te leiden, dat de gebrekkigen zooveel mogelijk in staat gesteid worden om nuttigen arbeid te verrichten. Er behoeft blijkbaar geen vrees te bestaan, dat het aan tal onvolwaardigen dat op den duur aan de arbeidsmarkt zal komen, zoo groot wordt, dat er voor de volwaardige arbeiders geeron- öe vrees kan bestaan voor te sterke concur rentie. Het zal vermoedelijk al veel zijn in dien er op den duur 100 onvolwaardige ar beiders in de bedrijven en ondernemingen opgenomen moeten worden. Procentsgewijze is dat natuurlijk od het groote leger van ar beiders in onze omgeving zeer gering. Wel zal het noodig zijn om bij de nadere regeling verschillende gevaarlijke klippen te ontzeilen. Terecht is er in dit blad op gewe zen, dat de onvolwaardigen die voor een vak opgeleid zu'len worden, zooveel mogelijk over verscbi'Vnde vakken verdeeld zullen worden. Natuurlijk zullen er wel bedrijven zijn. waar in het geheel geen onvolwaardigen geplaatst zullen kunnen worden, maar als er een dienst is. die zich sneciaal zal wijden aan de belan gen om de onvolwaardigen, dan is het wel zeker, dat er voor zeer ve'e gebrekkigen een toekomst gezocht kan worden. Het is onjuist om. zooaLs nu veelal gebeurt, de gebrekkigen naar het Armbestuur te ver wijzen. Veel beter Is om het uiterste te doen om hen .aan het werk te zetten. Het is na melijk een feit, dat een blijvende ondersteu ning van het armbestuur een deprlmeeren- den invloed heeft on de geheele omgeving van den ondersteunde. In vele geval'en wor den de kinderen dan ook vaste klanten van het Armbestuur. Een moeihikheid is de nu bestaande collec tieve arbeidscontracten, want elk beeriiot, dat een werkgever aan een onvolwaardige, zoo lang hij geen 100 net. arbeidskracht ge ven kan, geen vol loon kan uitbetalen. Er zijn evenwel nu al arbeidscontracten met ver schillend loon voor vakarbeiders en onge- oefenden. De onvolwaardige arbeiders zouden dan onder de ongeoefenden kunnen vallen. Bovendien zou benaald moeten worden, dat een werkgever slechts een zeker percentage onvolwaardige arbeidskrachten in dienst mag nemen, want het loon der vohvaardigen mag niet gedrukt worden. Maar er zal wel geen bezwaar bestaan als bijvoorbeeld voorge schreven wordt: een op de tien Misschien kan het percentage, eenige vak ken uitgezonderd, nog wel kleiner genomen worden. Ook de gemeente zal dan bij haar bedrij ven en takken van dienst onvolwaardige ar beiders in dienst moeten nemen. De overheid moet in deze ook het voorbeeld geven aan de particulieren. Ook voor de ge meente zal het noodig zijn voor die onvol waardigen speciale arbeidsvoorwaarden te maken. Natuurlijk zullen ook de pensionee- ringsbepalingen die nu voor de volwaardige arbeiders gelden, niet toegenast kunnen wor den. Misschien zal het mogelijk zijn om de onvolwaardigen in los dienstverband te ne men. Wij gevoelen 7,00 besloot de heer Mars dat er in de toekomst belangrijke regelin gen in deze getroffen moeten worden. Als evenwel binnenkort een groote commissie hier ter stede benoemd zal worden om de praktische uitwerking van het vraagstuk der onvolwaardigen ter hand te gaan nemen, dan zullen de georganiseerde arbeiders gaarne medewerken om in deze te bereiken wat maar eenigszins mogelijk is. Dit is onze plicht te genover onze gebrekkige medemenschen! „FAMKE" OVER HET NIEUW- FEMINISME. DRUK BEZOCHTE BIJFENKOMST VAN DE „MIDDENPARTIJ". Mevrouw A. C. Veen-Brons, uit Zaandam als de pionierster van het „Nieuw Feminisme" bekend als „Famke" heeft Vrijdagavond voor de Middenpartij voor Stad en Land. afdeeling Kennemerland gesproken over „Waarom 1 '4 millioen huwbare maar ongehuwde vrouwen in Nederland?" en over het nieuw-feminisme in het algemeen. De biieenkomst. die gehouden werd in hotel Lion d'Or was zeer druk bezocht. O.a. was aanwezie het Tweede-Kamerlid voor de Mid denpartij. de heer Floris Vos. De lezing was bedoeld als de eerste van een serie, welke door de afdeeling georganiseerd zal worden. Mevrouw Veen-Brons begon met het nieuw- feminisme te schetsen als een beweging, die haar hoofdzetel te Zaandam heeft, doch die zich over het geheele land uitbreidt en die overal zijn correspondenten telt. Aanvanke lijk was het de bedoeling van mevrouw Veen- Brons niet om in een politieke vergadering te spreken, doch omdat haar gebleken is, dat het nieuw-feminisme een zaak is geworden van alle partijen, en om te voldoen aan den wensch om ook de Haarlemsche vrouwen en moeders te bereiken, terwijl zij zelfstandig geen lezingen organiseert, heeft de spreekster toegegeven. Als doel van het nieuw-feminisme zette zij uiteen, dat het streeft naar een betere ver houding tusschen man en vrouw, dan door het dogmatische oude ultra-feminisme ge schapen is, namelijk een feminisme met be houd van de antithese tusschen beide ge slachten. Als gevolg van de ver doorgevoerde vrou wenemancipatie schetste spreekster het na melijk, dat er thans een half millioen onge trouwde mannen en vrouwen naast elkaar leven, zonder tot een huwelijk te komen. De oorzaak hiervan kan er niet in liggen, dat er zooveel meer vrouwen zijn dan man nen. De volkstelling van 1930 zal straks zelfs uitwijzen, dat er een geboorteverschot van mannen is van 5 pet. en de meerderheid van vrouwen, waarin dit door allerlei oorzaken yerandert, is slechts klein. De oorzaak is op ander terrein te zoeken en dit ligt nog braak voor het nieuw feminisme om te bewerken. Het kan bijvoorbeeld optre den tegen de uitzending van zooveel onge huwde mannen van huwbaren leeftijd naar Indië. Het nieuw feminisme wil den toestand her stellen waarin de man de vrouw wenscht. die hem aanvult en niet den toestand handha ven. waarin de vrouw de gelijke van den man is. Een Engelsch gezegde luidt: ..De liefde is in het leven van den man iets. dat apart staat, doch zij is het geheele bestaan van de vrouw". Het is daarom dat de betrekkingen van in specteur van politie, van commissaris en van burgemeester een echte vrouw nooit zullen ambieeren. nog daargelaten, dat spreekster ook de juistheid van het vervullen van die functies dcor vrouwen betwijfelt. Als een be wijs van het te ver gaan der ultra-deministen geldt voor haar het benoemen van geuni- formde vrouwelijke poütie-agenten. Dit is onvrouwelijk en bovendien een ongewensch- te concurrentie voor den man. Dat het nieuw-feminisme de vrouw zou willen sluiten buiten alle lucratieve ambten noemde spreekster een onwaarheid. He: nieuw-feminisme wil voorkomen, dat de vrouwen zich in den besten tijd haars le vens terugtrekken in haar werk. totdat op la ter leeftijd het moederinstinct zich toch ma nifesteert op onrustbarende wijze. Zyn doel wil het nieuw-feminisme berei ken door de bevordering van het wettige monogame huwelijk. Want tegen het vrije huwelijk, het z.g. Lindsey-huwelijk. gepropa geerd hier te lande o.a. door Jo van Ammers- Küller, die Lindsey's boeken vertaalde en door ds. A. R. de Jong als anarcho-commu- nist, wil spreekster de Westersche vrouwen ernstig waarschuwen. Het zou de vrouwen nog afhankelijker maken van den man dan nu. omdat het haar wetelijk onbeschermd zou laten. r En die bevordering van het wettige mono game huwelijk wil het nieuw-feminisme tot stand brengen ten eerste door een wettelijke controle en sanctie van de huwelijksadver- tentiën en door de oprichting van een Insti tuut voor het wettige monogame huwelijk, het z.g. „Bureau van Famke", waar de tegen standers onder de oude feministen zoo scham per over spreken. Mevrouw Veen-Brons weersprak, dat zij zou wenschen, dat de meisjes weer achter het borduurraam zullen komen te zitten en dat de Middelbare Scholen voor haar geslo ten zullen worden. Tegen de opgeschroefde sexueele nivelleering slechts is het. dat „Famke" zich richt. De nieuw feministen strijden voor een dieper verantwoordelijk heidsbesef bij beide geslachten en door vroeg tijdige voorlichting op sexueel terrein willen zij de rijpere jeugd reeds het besef bijbren gen, dat voor een gezond, normaal mensch het huwelijk gemeenschapsplicht is. Mevrouw Veen-Brons noemde het wonder lijk, dat verschillende vooraanstaande oude feministen tegen haar stoken en voorspelde hiervan een drijven naar het „vrije huwe lijk". Het Huwelijksbureau zal de gelegenheid tot onderlinge kennismaking open stellen voor hen, die in de maatschappij die gele genheid door hun leeftijd of anderszins niet meer of heel moeilijk vinden. Er zal aan ver bonden zijn een bureau voor geneeskundig onderzoek vóór het huwelijk. Het nieuw-feminisme verlegt dus het zwaartepunt van 't „oude" feminisme van de arbeidsmarkt naar het gelouterde huwelijk, was spreeksters eind-conclusie. De heer Floris Vos vroeg of er in dezen een taak is te vervullen voor den wetgever. Zoo ja, dan zou spreker deze zaak wel aan hangig willen maken in de Tweede Kamer. Mevrouw Veen antwoordde, dat de wet gever zijn stem zou moeten geven aan een Rijkssubsidie, doch het Instituut voor het Huwelijk zou geen Rijksinstituut met ambte naren moeten zijn Mr. L. G. van Dam betwijfelde de voor- deelen van het nieuw-feminisme boven wat het oude „officieele" feminisme bereikt heeft. De heer Joh. Visser zeide geen verschil te kunnen zien tusschen de Christelijke mo raal en het nieuw-feminisme. terwijl de spreekster dit wel meende te zien. Mevrouw Veen-Brons beantwoordde in het kort deze en andere vragen, waarna mr. J. H. Schultz van Haegen, die als voorzitter der plaatselijke afdeeling de vergadering ge leid had, deze sloot. MUZIEKVEREENIGING „UTILE DULCI". De groote zaal der St.-Jozelfsgezeilen- vereeniglng was geheel gevuld. Een opmerkelijk feit, waar de avond ran Utile Dulci geheel werd gegeven in den vorm van een concert. Men volgde dus niet den drang van hei, publiek, waardoor in den laatsten tijd de concerten onzer muziek gezelschappen dreigen ten onder te gaan in z.g. „humoristische" (lees: gewild-grap- pige) avonden. De voorzitter deelde in zijn openingswoord mee, hoe muziekclubs, die altijd prachtig-bezette concerten gaven, al reeds gedwongen worden, (om het aantal do nateurs niet nog verder te doen slinken), die concerten te veranderen in cabaret-avonden. Het moge dien donateurs wél bekomen! Utile Dulci dan had de medewerking inge roepen V3n een te goeder naam bekend staand dubbel-mannenkwartet, nl. „Euter- pe" en zoo was heel de avond gewijd aan mu ziek en zang. Met wat goede hulp waren in de zaal ook de jonge en de zeer jonge toe hoorders dra gemetamorfoseerd in aan dachtig luisterenden en zoo kon het concert vlot verloopen. Men weet, hoe onder de vakkundige leiding van den heer A. C. Jutjens het korps heeft geleerd, werkelijk te musiceeren. Het heeft leeren gaan langs paden, waar de voet zich niet meer verliest in het rulle zand: het heeft geleerd, een vast punt als einddoel in het oog te houden; het heeft verkregen zelf vertrouwen, en al dezen goede dingen ge toond in een reeks van goed geslaagde en gunstig beoordeelde uitvoeringen, waarin ook de goede eigenschappen van den huidi- gen leider den heer Jutjens degelijk geargu menteerd zijn aangetoond. Dat in de veel- eischende ouverture van Govaert „Dans la bruyère" nog wel eens de blik zich verloor in den verren horizont; dat op het onmeetlijk heideveld (we zijn hier immers op de heide) het eveneens noodig kan zijn. terug te gaan op eenmaal verlaten wege, wijl die ten leste toch meer zekerheid geeft, in het eind goed te zullen belanden: dit zijn dingen die wor den noodig gemaakt door den aard van het terrein, dat betreden wordt. Dat de leider deze veeleischende ouverture heeft aange durfd met een korps dat aan bezetting nu juist niet overrijk is, pleit voor zijn arbeids lijst en zijn vertrouwen in de jonge Jozefs- gezellen, die immers mt eerzaam handwerk", i INGEZONDEN MEDEDEELINGEN i 60 Cl* p«r reiteL MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten.75 04 Laxeer-Tabletten60 04 Hoofdpijn-Tabletten 60 et Bij Apoth. en Drogisten dus ook den arbeid en de inspanning niet schuwen. Toch moet er met uiterste -org worden gestudeerd; een aansporing in deze richting kan gunstig werken, vooral nu op deze uitvoering méér dan voorheen bleek dat er voor de tegenwoordigheid van geest bij den leider veel wordt gevraagd. Natuurlijk zal het doel zijn der vereeniglng, in den v>ed- sirijd hooger te klimmen. De weleerwaarde heer Mathot, die als geestelijk adviseur het te Amsterdam en Heemstede behaalde eere metaal aan het vaandel zou hechten, moet dit kunnen doen in de overtuiging, dat die plechtigheid een aansporing mag zijn om immer het doel hooger te stellen. Maar dan moet naast het stellen van dit doel ook vol doende aandacht worden geschonken aan het middel. Dit laatste is tweeledig; liet eene deel is reeds in het bezit van Utile dulci; het is de zaakkundige leider; het andere is niet meer of minder dan trouw repetltiebe- zoek. De korpsleden mogen weten dat ten Noorden van het Noordzeekanaal een jaar de volle 52 repetitieweken heeft. In Haar lem is dit niet zoo. En daarmee moeten <ie Haarlemsche korpsen wel degelijk rekening houden, willen zij in den strijd met de Noor delijke korpsen geen zonderling figuur slaan op den wedstrijd. Het mannenkwart-et had op het podium de meest gunstige opstelling gezocht en be reikte daardoor goeden samenzang. Overi gens opende zijn zingen geen nieuwe ge zichtspunten, sinds ik het kwartet de vorige maal hoorde. Naast het veelzlns goedklin kend uitgevoerde werk van Hoogerwerf ..O heil'gen" trof ook diens „Haec dies" door mooie opvatting- van den latijnschen tekst. Dit werkje, dat op den Inter Nos-wedstrijd dienst deed als proefsteen voor de prima- vista-afdeeling, bewees weer, meer te zijn dan een gelegenheidsstukje, en met het op nemen ervan in zijn repertoire kunr»- we Euterpe en zijn directeur den heer Bak ge rust feliciteeren. Het zingen van het kwar tet werd door de aanwezigen zeer op prijs ge steld. Het profijt dat de hoorder trekt bij het aanhooren van goeden zang. mag een reden zijn en blijven, de programma's onzer mu ziekgezelschappen te formeeren naar het model dat Utile dulci ditmaal aan donateurs en goedgezinden heeft geboden. G. J. KALT. Rectificatie. In het verslag over het kerkconcert te Heemstede staat te lozen: „het tooneel zweefde". Men leze: „het toon- peil zweefde." FRANKRIJK EN ONZE LITERATUUR. ZULLEN HOLLANDSCHE ROMANS IN T FRANSCH VERTAALD WORDEN? Mevrouw Jo van Ammers-Küller die thans in Parijs vertoeft, heeft mot drie groote Fransche uitgevers een onderhoud gehad omtrent de mogelijkheid Hollandsc-he romans in Fransche vertaling te publiceercn. Zij schrijft daarover in de Tel.: .Aan elk dezer uitgevers heb ik alvast een lijst van romans voorgelegd, die in de laatste jaren in Holland gepubliceerd zijn. Ik heb daarin vooral boeken genoemd, die niet te groot van omvang zijn, daar dit we gens de uniformiteit der Fransche uitgaven een onoverkomelijk bezwaar is. „Er is momenteel voor het eerst in Frankrijk belangstelling voor werk uit an dere landen. Verscheidene groote editcurs geven „collections" van vertalingen uit het Russisch. Duitsch, Poolsch, Joegoslavisch. Hongaarsch, enz. enz. Waarom zou daar geen Hoilandsch werk bij kunnen zijn? Men ver zekerde mij dat dit het psychologisch mo ment is om het te probeeren en de Holiand- sche literatuur thans zeker een kans heeft, wanneer de zaak goed wordt aangepakt. .Professor Gustave Cohen (Sorbonne) heeft alle medewerking toegezegd, evenals de Hol- landsche vertegenwoordigers in het Insü- tut de Coopératlon Intellectuells. „Ik geef dus mijn Hollandschen collega's, die meonen, dat hun werk voor een Fran sche vertaling geschikt is en die er wat moeite (en wellicht ook decepties) voor over hebben, den raad, zich b.v. vla hun Holland schen uitgever in verbinding te stellen met een Fransch uitgevershuis." „Naar men mij te Parijs verzekerde, wor den Fransche vertalingen uit het Poolsch. Joegoslavisch e.d. door de regeeringen dezer landen gesubsidieerd gelukkige auteurs, die met zulke regeerings-zorg worden om- koesterd Ik hoop hartelijk. d&t er binnenkort (mèt of zónder regeerlngszorg) ook een aantal Hollandsche schrijversnamen op Fransche boeken zal prijken." UITGAAN. SCHOUWBURG JANSWEG. Het Poppenspel Kellenbach. Het concertbureau Alphenaar hier ter stede heeft een kindermiddag georgani seerd in den Schouwburg Jansweg op Woens dag a.s., waar vertoond zal worden het pae- dagogisch poppenspel van den heer Kellen bach uit Den Haag. waarover onze h<x>fdre- dacteur onlangs uitvoerig geschreven heeft. Vertoond zullen worden „Zwaan Kleef aan" en natuurlijk „Jan Klaassen" en eenige andere poppenspelen voor kinderen. TWEEDE OPVOERING DER REVUE „JE MAAKT WAT MEE". Op veler verzoek heeft het Corps van Leer lingen der M.T.S. besloten een reprise te geven van de Lustrumrevue „Je maakt wat mee", waarmede op 1 Februari j.l. zoo'n groot succes beoogst werd. Moesten toen velen teleurgesteld worden, daar de schouwburg reeds in eigen kring geheel uitverkocht raak te. thans zal het Haarlemsche publiek toch nog gelegenheid krijgen deze goede en zeer geestige revue te zien. De opvoering zal plaats hebben in den Stadsschouwburg op Woensdag 19 Februari.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5