DE DEBATTEN OM GENT FLITSEN STADSNIEUWS SCHILDERWERK EMSER-ZOUT DE MOEILIJKE REIS HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 15 FEBRUARI 1930 (Van onzen Correspondent). BRUSSEL, 13 Februari 1930. Het is, naar onze meening, de plicht en het belang der Nederlanders om zich te ont houden van Inmenging In de Interne aange legenheden van een naburige natie. Zij die anders handelden hebben èn hun eigen land èn de Vlamingen een slechten dienst bewezen. De Vlaamsche strijd moet dóór de Vlamin gen en binnen de Belgische grenzen uitge vochten worden. Dat wil niet zeggen, dat het ons verboden is belangstelling te toonen. Vooral niet omdat de Vlaamsche quaestie, Juist in dit stadium. Inderdaad belangwek kend is. Maar wij moeten deze zaken zoo ob jectief mogelijk beschouwen, zooals wij de problemen van verder af gelegen landen zouden bestudeeren. Wij moeten ieder gevoel yan den partijganger in ons onderdrukken. Het zou trouwens onmogelijk zijn om een beeld van het Belgische leven te geven, zonder zoo nu en dan dit groote vraagstuk aan te roeren. Want het valt niet te ontken nen dat achter alle politieke verschijnse len hier de noodlottige antithese te vinden is. En alle oplossingen zijn slechts partleele op lossingen. Wie meent dat, bij voorbeeld, de vervlaamsching van de Gentsche Hooge- school, waarover thans de Tweede Kamer de batteert. een eindpunt is, vergist zich schro melijk. Het is niet meer dan een étape. En direct nadat men dit verkregen heeft, zullen nieuwe verlangens oprijzen, nieuwe elschen geformuleerd worden. Om eenigszlns een globalen indruk te krij gen van de Vlaamsche quaestie, zooals die zich thans voordoet, moet men beginnen met afstand te doen van het denkbeeld dat de taalstrijd het essentieele deel van het pro blemen-complex vormt. Dat was In den aller- eersten tijd wellicht zoo. maar nu is. gelijk Lode de Raet het voorzag en aanduidde, de strijd verlegd op economisch en politiek ter rein. De taalelschen blijven van groote be- teckenls, vooral om hun symbolische kracht, maar de accenten liggen bU economische machten. De idealisten uit de eerste periode der Vlaamsche Beweging, prozaschrijvers, dichters; dwepers allemaal, bezaten op deze wereld weinig anders dan hun idealisme. En daarmede hebben zij gewoekerd en wonderen verricht Maar er kwam een oogenblik. waar op dat frissche jonge idealisme ontoereikend bleek te zijn. De techniek van het moderne volksleven stelde positieve eischen. waaraan met niet met redevoeringen en gedichten kon voldoen. Toen is men begonnen het Vlaam sche economische leven te organlseeren. Ka tholieken en socialisten zetten zich aan het werk. En thans zien wij de resultaten daar van. De diamantnijverheid en de zeevissche- rij rijn door de roode leiders voortreffelijk georganiseerd. Men heeft machtige lichamen gecreëerd. En die lichamen zijn van top tot, teen Vlaamsch. Anderzijds stichtten de Ka tholieken een nog machtiger coöperatief syn dicaat: „De Boerenbond", eveneens actief- Vlaamsch. De afdeeling Bankwezen van den Boeren bond is zoo belangrijk uitgegroeid, dat men haar algemeen als het Vlaamsche tegen wicht tegen de Banque de Bruxelles be schouwt. Het is, dunkt mij, niet noodlg om lang uit te weiden. Ieder, op de hoogte van de economische structuur van onze samenle ving, begrijpt dat het aspect van de Vlaam sche beweging radicaal veranderd ls, nu deze niet meer uitsluitend gedragen wordt door het enthousiasme van enkele dwepende volks leiders. maar nu zij steunt op machtige fi- nanciëele combinaties. Ik geloof niet dat het noodlg ls deze corres pondentie te verzwaren met cijfers en met statistieken. Maar wanneer men ze raad pleegt, dan staat men eenvoudig weg ver steld van wat er. in korten tijd, op econo misch en financieel gebied ln Vlaanderen is tot stand gekomen. Het gevolg hiervan is de veranderde hou ding van de regeering ten opzichte van de Vlaamsche Beweging. Men ziet in Brussel nu heel goed in, dat er geen sprake meer van kan zün om de beweging tegen te houden, te belemmeren, in te dammen. Behalve de eco nomische factoren hier boven aangeduid, is er namelijk nog een gewichtig element: het geboorte-cijfer! Welnu, Vlaanderen ls een land met. groote gezinnen, met oen gestadig sterk stijgende bevolking. In Wallonië zien wij het tegendeel. Men denke eens na, waar heen dat, na twee, drie generaties moet lel den. De Fransch-gezinde burgerij van Brus sel, waaruit de regeering voortkomt, ls door dit alles van een overheerschcnde in een defensieve positie geraakt. Dit is een ander punt, dat men in het oog moet houden, om de gebeurtenissen alhier te kunnen volgen en begrijpen. Aan de bewuste ver fransching van Vlaanderen, door Brussel gewild, ls een eind gekomen en men begint nu tegen Brus sels wil. aan de on tfransching. WU raken hier nu aan de „minderheden", 1 waarover in do Kamer-debatten onophou delijk gesproken wordt. Een kleine toelichting is hier gewenscht. In Gent en Brugge, in mindere mate ook in Antwerpen, bestaat sedert onheugelijke tijden een volkomen verfranschte bourgeoisie, welke over de pro ductiemiddelen en de politieke macht be schikte. Het zijn fabrikanten en groothande laren, advocaten, notarissen en rijke rente niers. ZU vormen de kern van de deftige, ouae liberale partü. Aan de hegemorie van die groep, welke nog machtig Is, is een eind gekomen. Uit het Vlaamsche volk is een n 1 e u we industrieele, commercieele en intellectueele middenstand opgekomen en opkomende, welke, langzaam maar zeker, de posities der oudere ver franschte families inneemt. De vraag ls op het oogenblik deze: Moet men bij de geleidelijke algeheele vervlaamsching rekening houden met de traditlen van die oude verfranschte bourgeoisie. Ja, zegt de regeering. Neen. zeggen de Vlaamsche parlementaire groepen. En zij argumenteeren aldus: er is geen Waalsche enclave ln Vlaande ren; maar enkel een burgerij die een andere taal dan de volkstaal wil spreken en erkennen, en aldus een der eerste vereischten van haar maatschappelijke taak verloochent. Met deze „afvalligen" wenschen zij géén rekening te houden. Ten bate van die „minderheden" hand haaft echter de regeering ln haar wetsvoor stel z.g. vrije cursussen in het Fransch. Artikel 4 luidt: Naarmate het bovenstaan de artikel I (Vlaamsch als officieele voertaal) ln werking treedt richt de Regeering in Iedere faculteit en in de verschillende daaraan ver bonden scholen, Fransche niet-verplichte cursussen en oefeningen ln, handelend over wetenschappelijke vraagstukken in verband met de leerstof van de examens, die voor zien zijn tot het verkrijgen van de door de Universiteit toegekende wettelijke of weten- schappe,!-ke graden. Het getal en het onder werp van bedoelde cursussen worden ieder jaar bepaald bij een koninklijk besluit, waar over in den Ministerraad wordt beraad slaagd en beslist, de academische overheden vooraf gehoord. Aan de studenten, die in een examen der bedoelde cursussen geslaagd zijn, worden getuigschriften uitgereikt". Met deze restrictie kunnen de Vlaamsche Kamerleden het niet vinden'. Dr. Herman Vos, die in een sterke, in voortreffelijk Ne- derlandsch gesproken rede, het standpunt der nationalisten (frontpartij) uiteenzette, wees er op, hoe de regeering in dit artikel het middel bezit om de vervlaamsching te sabo- teeven. Een tweede bolwerk der „minderheden" is de „Ecole des Hautes Etudes"; een vrij on- derwijs-instituut te Gent. Hier aan kan men niet raken. Alleen wenschen de Vlaamsch- gezinden dat de regeering alle subsidies wei gert aan een inrichting die is opgericht en openlijk ten doel heeft om de vervlaamsching te bestrijden. Alle andere geschilpunten zijn van onder geschikt belang. Het is te voorzien dat de regeering, die het niet buiten de liberalen stellen kan, aan de bescherming der „min derheden" zal vasthouden. In dat geval zou het wetsontwerp, onge veer zooals het ter tafel kwam, gestemd wor den en aangenomen. De uitslag is namelijk te voorzien sinds de socialisten besloten heb ben en bloc voor dat ontwerp te stemmen en de secundaire quaesties (technische school) aan te houden tot nader onderzoek. Vóór stemmen dan alle socialisten (ook de Waal sche), vrijwel alle katholieken, een gedeelte van de liberalen. Tegen een ander deel der libiralen en misschien de Vlaamsche Natio nalisten. Maar dat is niet zeker. Over hun houding is nog niets definitief bekend. Het kan zijn dat hun afkeer van de z-g. vrije cursussen ln het Fransch zóó groot is, dat zij daarom het gehéél verwerpen; het kan ook zijn dat zij besluiten om voorloopig te accepteeren, wat geboden wordt. In elk geval zullen zij de eindbeslissing niet kunnen ver anderen met hun twaalf stemmen. Het gevaar voor een regeeringscrisis, waar voor men vreesde, lijkt op dit oogenblik niet groot meer. Maar men weet nooit welk een plotselinge wending een parlementair debat kan nemen! INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cti. per regel. VRAAGT VOOR UW BINNEN- EN BUITEN FIRMA J. HEYDANUS Zn KONINGSTRAAT 25 PARKLAAN 60rr Tel. l'36l van 8-12 en lU - 5. Zaterd. 8-1 VERBODEN KRINGEN. BEZWAREND VOOR HAARLEM. Een lid der Eerste Kamer heeft in het voor loopig verslag dier Kamer op de Defensiebe groting ter sprake gebracht de verboden kringen om de forten. Dit lid merkte op, dat, waar vele steden, zooals b.v. Haarlem, zich snel uitbreiden, deze verboden kringen groo te bezwaren opleveren ten opzichte van de stadsuitbreiding; te Haarlem doet zich dit vooral gelden door de aanwezigheid van het fort te Spaarndam. Enkele andere leden, hoewel toegevende, dat verkeersbelemmeringen zooveel mogelijk behooren te worden verwijderd, wenschten er evenwel op te wijzen, dat nimmer deze verwijdering ten gevolge mag hebben, dat prominente defensiebelangen worden ge schaad. Zij meenden deze aangelegenheid ten volle aan het beleid van den Minister te moeten overlaten. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der gemeente Haarlem op Woensdag. 19 Februari 1930 des namiddags ten 1 1/2 ure, zoo noodig voort te zetten des avonds ten 8 ure, in de Staten zaal (Prinsenhof). Aan de orde zal worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken (liggen ter inzage) Verzoekschrift Dr. H. van Erp om ontslag als leeraar aan het Gemeentelijk Lyceum. Idem: mej. Ir. E. P. de Groot om eervol ont slag als leerares Midelbare School voor meis jes. Idem: F. T. Popma, om eervol ontslag als Hoofd der School voor U. L. O., letter A Idem: Mej. C. M. A. van Bemmelen om eer vol ontslag als leidster Montessorischool Bak kerstraat. 2. Kohier schoolgelden vervolgonderwijs enz. dienst 1929-1930. 3. Aanschaffing kast bijzondere school Ro- zenhagenstraat 15. 4. Uitbreiding bijzondere school Dreef 20. 5. Stichting bijz. school voor gewoon L. O. (methode Montessori- Louise de Colignylaan. 6. Benaming straten enz. gronden: a. ten Zuidoosten Dr. Schaepmanstraat. b. ten Noorden van de Van Nesstraat. 7. Verknop grond: a. nabij Middenweg (J. Bennik). b. v. d. Meerstraat (M. A. Scheffers). c. Dr. Schaepmanstraat (N.V. Bouw- en Aannemersbedrijf „Persevero") d. Previnairestraat (Blom en de Vries). 8. Aankoop van grond en aanvaarding om niet van voor straat bestemden grond Ti- morstraat. 9. Bestemming grond voor straataanleg: a. zuidzijde Damstraat. b. zuidzijde Rozenstraat (nabij Kruisweg). c. zuidzijde Antoniestraat. d. gedeelte tuin Kenaupark 10. 10. Aankoop grond ter weerszijden van den Rijksstraatweg. 11. Aankoop grond met opstallen aan den Spaarndamscheweg hoek Kloppersingel. 12. Beroepschrift Gebr. Janse inzake wei gering verbouw perceel Zijlstraat 33. 13. Verzoekschrift van A. J. J. Verspoor en M. J. Muijlaert inzake het bouwen van aan eengesloten heerenhuizen aan de Louise de Colignylaan c.a. 14. Alsvoren van J. van Laren en Andor Vo gel inzake bouw 16 middenstandswoningen aan de Frederik Hendriklaan. 15. Aankoop perceel Preangerstraat 2a. 16. Bouw woningen voor economisch zwak keren aan en nabij Spaarnhovenstraat. 17. Aasphalteering. Gasthuis- en Kamper- singel. 18. Onteigening perceelen bij Kamperlaan en Kleine Houtweg. 19. Overneming van voor straat bestemden grond Rijnstraat (abusievelijk genummerd). 20. Stichting gebouw openbare lagere school Laurierstraat. 21 Stichting gebouw R.-K. School voor bui tengewoon lager onderwijs. 22. Tijdelijke huisvesting R.-K. School voor biutengewoon lager onderwijs. 23. Stichting dag-openluchtschool in schoolgebouw Middenweg 220. 24. Benoeming: a. lid gezondheidscommissie b. 2 leden PI. Comm. van Toezicht Middel baar Onderwijs. c. tijd. onderwijzer Vervolgcursus No. V (Soendastraat). (Deze benoeming houdt tevens in inwilli ging van het verzoek van den heer P. Volger om eervol ontslag als onderwijzer aan dien Vervolgcursus). OVERTREDING DRANKWET. Donderdag ls door de politie proces-ver baal opgemaakt tegen den kruidenier V. we gens het zonder de vereischte vergunning verkoopen van sterken drank in het klein en het in voorraad hebben daarvan in zijn wo ning en winkel. In beslag werden genomen veertien literflesschen sterke drank van verschillende soorten. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1550 HET KAARTTAFELTJE Vader stelt den Kommers. die op be zoek zijn, een spelletje kaart voor kan het opvouwbare kaart tafelt je niet op de gewone plaats vinden herinnert zich dat Mientje het boven heeft gehad informeert bij moe der of die weet waar het is, nee, het is niet op Mientje's kamer zich dat zij het ge bruikt heeft om er goed op te knippen kan het in haar ka mer niet vinden vindt het in Jan's kamer en begint moeizaam honder den onderdeeltjes van een radio-toestel er af te halen komt er triomfantelijl mee beneden om te hooren, dat de Kom mers juist bericht hebben gekregen dat baby huilt en dus gaan ze nu maar weg. (Nadruk verboden). INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 60 Ct.. PER REGEL. Het natuurlijk is alleen verkrijgbaar in VIERKANTE GLAZEN FLACONS. Prijs per flacon f 1.20. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. De agenda voor de 74ste vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken, te houden op Dinsdag 18 Februari 1930, des namiddags te 7.30 uur, luidt: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Mededeelingen. 4. Vaststelling datum verkiezing (vaca ture A. J. J. Beijnes). 5. Aanvrage subsidie Bloemententoonstel ling Aalsmeer (15 A.pril 1930.) 6. Concept-schrijven Bureau aan Direc teur-Generaal der Posterijen, Telegrafie en Telefonie, in zake wederinvoering 4e postbe stelling. 7. Concept-schrijven Bureau aan bestuur Haarlemmermeerpolder inzake verandering Keur. 8. Concept-schrijven Commissie Verkeer en Vervoer aan minister van Waterstaat, inzake verbinding tusschen LJsel en Apel doorn sche Kanaal. 9. Rondvraag. 10. Besloten vergadering. DE LIG H AL - ÜITV OERIN G De gymnastiek-vereeniging „Turnlust" uit Beverwijk zal dit jaar opnieuw haar mede werking verleenen aan de uitvoering, welke op 1 Maart in den Stadsschouwburg wordt gegeven ten bate van het Haarlemsche Lig- halfonds door de leerlingen der scholen 17, 18 en 19, onder leiding van den heer Wie- land Los en mej. Roosen. „The White Star Band" zal zorgen voor de muzikale illustratie van de uitvoering, zoodat ook dit gedeelte als keurig verzorgd beschouwd mag worden. De heer Meyer ink, de geestelijke vader van deze llghaluitvoeringen, heeft zich, op ver zoek van de organisators, wederom belast met de moeilijke taak deze uitvoering tot een financieel succes te brengen. Kennende echter de sympathie die steeds door de In woners van Haarlem en omstreken is be toond ten opzichte van deze avonden is de uitslag van deze poging niet moeilijk te ra den. ARROND. RECHTBANK. UITSPRAKEN. J. H.f los werkman, wonende te Zaandam, thans gedetineerd, „diefstal door middel van inklimming", drie maanden gevangenisstraf met aftrek der prev. hechtenis. WAARSCHUWING. De Commissaris van Politie verzocht ons plaatsing van het volgende: Gedurende den laatsten tijd maakt zich in deze gemeente vermoedelijk aan oplichting schuldig, een persoon genaamd: Bernard us I Johannes Adrianus Schierings, geboren te Haarlem, 15 December 1897, zich ook wel noemende Schudelaro. Signalement: Lang pl.m. 1.78 Meter, slank postuur, mager gezicht, donkerblond haar, dito kort geknipt kneveltje; is gekleed met regenjas of donkere winterjas, donker col- bertcostuum, groenen gleufhoed, dubbelen stijven witten boord, lage zwarte schoenen. Hij heeft een verloopen uiterlijk en heeft een bruine actetasch bil zich. Bedoeld persoon geeft voor een zaak te heb ben in Seral émaille Foto-artikelen, gevestigd Rozengracht 54 II te Amsterdam en toont een kaartje waarop een en ander staat vermeld. Hij neemt van de ingezetenen sierspelden, sigarettenkokers, foto's en médaillons mede, om hierop émaille foto's te maken. Vraagt vooruit eenige betaling. Levert nimmer het bestelde af en geeft ook de hem medegegeven artikelen niet terug, ter wijl hij aan het door hem opgegeven adres on bekend is. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: v. Huizen, Kamperstraat 84, reservewiel met band; Cerno, Thomsonlaan 61, arm bandhorloge; du Maine, Kruisstraat 37, beursj, met inhoud; Machielsen, Kolkstraat 2 rood, collier; Dirks, Oranjestraat 170, in signe; Bureau van Politie, Smedestraat, oor- temonnaie met inhoud; Lomeijer, Barte'.jo- risstraat 11, pakje met stof: Mouné Oranje straat 145. plantenvet; Maas, Emmastraat 16, ring, Kottman. Siwordstraat 14, rijwiel- belastingmerk: v. Ling, Panentorenvest 56, schoentje: Hoeben Leidschevaart 214 gvm. schoentjes: Wassenaar, Jansweg 17, taschje met inhoud. FEUILLETON Roman van HULBERT FOOTNER. HOOIT) STUK L In het Restaurant van Papps. Het interieur van Panp's restaurant was. als de meeste restaurants in het Westen, verdeeld ln een dubbele rij kleine kabinetjes met een pad ln het midden: leder kabinetje was voorzien van een klandeur. Garth Pevensey vond het vertrek overvol en hij was genoodzaakt plaats te nemen aan een tafel, waaraan reeds twee menschen zaten, een man en een vrouw, dlc ongeveer aan het einde van hun maaltijd waren. Het schenen kolonisten te zijn van een betere klasse een faimer en zijn vrouw van den overkant van de spoorlijn. Verre van geraakt te zijn door Garth's aanz.ltten. waren zU cr integendeel zichtbaar mee Ingenomen: want er was toch eigenlijk iets van de onbehaaglijkheid van een gevan geniscel in die enge hokjes, waarin het dag licht nooit doordrong. Garth ging achter den stoel van den far mer om en nam plaats bij den muur. HU h^-H nauwelijks zijn lunch besteld, of de deur werd weer geopend en de dikke Papps introduceerde breedsprakig een vierde gast aan hun tafel. Blijkbaar vraa deze vacante plaats de allerlaatse, die hij in zijn inrich ting nog over had. De nieuw-gekomene was een meisje, jong. slank en buitengewoon lief, aldus was Garth's eerste indruk. Zij kwam zonder aarzeling binnen en nam plaats tegenover Garth met die zuivere argeloosheid, een beschaafde jongedame eigen. Zij was smaakvol en een voudig gekleed en ze had voldoende goede vormen om de situatie als een natuurlijke zaak op te nemen. Aldus waren Garth's ver dere indrukken. Wat een meisje om in dezen hoek van de wereld te ontmoeten en wat zou ik haar graag leeren kennen, dacht hij bij zichzelf. De farmer en zijn vrouw vonden de situa tie minder prettig. Eenvoudige zielen als zij waren, begrepen zij niet hoe een flinke jon geman en een aardig meisje met zulke strakke gezichten tegenover elkaar moesten zitten. En daar zij meenden, dat zij een be letsel vormden voor een betere verhouding, voelden zij zich niet bepaald behaaglijk en haastten zich hun maal te beëindigen en hun plaats te verlaten. Dit was een meevaller, dien Garth niet had voorzien en zijn hart sprong op. Tegelijker tijd gevoelde hij een weinig spijt om het meisje. Zou zij het als 'n daad van fijnge voeligheid beschouwen als hij de deur met een stoel een weinig open zette? Of zou zij het misschien verkeerd begrijpen? Hoe kon hij dit alles weten? Meisjes, en vooral meis jes als zij, waren voor hem onoplosbare mys teries als de sterrenhemel. Zeker, daar zijn er die beweren den loop der sterren ont dekt te hfcben en die er boeken over ge schreven hebben; maar zijn sterrenkunde bepaalde zich eenvoudig tot verbazing en bewondering. Sinds haar komst zweefden zün voornaam ste verlangens tussches hem m den over kant van de tafel en hü keek tersluiks naar haar met meer belangstelling dan voor zün eten. Zij leek veel op een fikschen jongen, meende hüril had een levendigen oogopslag, een vlugge en zekere wending van het hoofd en de frissche glanzende lippen van een jon gen en toch was zü geheel en al vrouw, met haar blauwe diepe oogen. haar zwaar golvend haar cn haar eenvoudige beschei denheid. Zü op haar beurt nam hem nu en dan on gemerkt op. Zü zag een recht-geschouderde jongeman, die kalm zün lunch verorberde, zonder te veel zelfingenomenheid aan den eenen kant, noch eenlg verlangen naar in dringerigheid aan den andere. HU zag er geenszins dom uit, vond rij, en bezat een paar oogen, die scherp opnamen wat zü za gen. Zün bewonderenswaardige losse houding boeide haar. ofschoon een ander haar spoe dig zou gehinderd hebben. Naarmate de minuten voorbü gingen en Garth zün kalmte behield, kwam een lichte onredelüke ontstemming in haar op. Haar eigen lunch stond nu vóór haar. Het oogen blik kwam. dat rij zout noodig had en het eenige zoutvaatje stond bü Garth's arm. Voor geen geld zou zü er om gevraagd heb ben, doch Garth, die nauwkeurig toezag, bood het haar beleefd aan. Zü wachtte tot hü het neergezet had en zijn hand uit haar omge ving had teruggetrokken, en nam het toen. Dank u, mompelde zü. verstoord dat zü dit nu toch had moeten zeggen. Garth vroeg zich met verbazing af. wat hü voor beleedigends kou gedaan hebben. Op dat oogenblik werd de stilte onderbro ken, en alweer kwam mr. Papps onder veel verontschuldigingen met een andere gast aan. Het was de Jonge vrouw van een tim merman met de zenuwachtige houding van iemand, die niet aan reizen gewend is. Een groote zwarte reiskoffer, 'n drietal in la-anten gewikkelde pakjes en een hoed in een papieren zak vormden haar bagage, waaraan zü, uit den aard der zaak, haar han den vol had. ZU was ondanks het warme weer gekleed in een mantel. De haren hingen in pieken langs haar hoofd, waarop de hoed scheef stor.d. Terwijl zü zich ontlastte van haai- bagage en de mantel uittrok, mompelde ze wat in zichzelf. Toen ze al haar pakjes had neergelegd, liet ze zich hevig zuchtend neervallen op den stoel naast Garth. ZU had eenigen rijd noodig om uit te zuchten en eindelük zei ze: Ik heb mün man verloren. Haar droefheid was zoo komiek, dat de anderen een glimlach niet konden onder drukken. Aangemoedigd door dit blük van sympathie begon de nieuw-gekomene een breedvoerig verhaal over haar rampspoed. Ik ben juist met den trein aangekomen aldus begon ze te ratelen. Eigenhjk hadden we gisterennacht aan moeten komen, maar de trein van eergister nam den verkeerden weg en we werden opgehouden te Brattle Run. Ik verzeker je; de rails van dien spoor weg rijn als de golven van de zee! Ik was zoo zeeziek, dat ik dacht nooit meer voedsel te kunnen gebruiken maar het is terug gekomennüjn eetlust bedoel ik. Mün man zou mü ontmoeten, maar ik denk, dat hij zich verveelde na zeventien uur en dat hü ergens is neergestreken. Ik vrees, dat ik alle hotels zal moeten afloopen om hem te vinden. Misschien kent u hem wel? vroeg zü aan Garth: John Pink, de timmerman? Ik ben een vreemdeling in Prince George, zeide Garth beleefd, Net als ik. bromde mrs Pink in een aanval van hevige moedeloosheid. ZU stak een waarschuwenden vinger op naar het meisje. Neem een goeden raad van mü aan, miss, waarschuwde zü. en laat hem geen mi nuut uit het gezicht gaan, tot u hem veilig thuis heeft. Het meisje keek strak voor zich en Garth voelde dat hü een hevige kleur kreeg en hü durfde ziin onvrijwillige tafelbuur niet aan te zien. Toch was mrs. iPnk's vergissing heel natuurlijk, zü zaten toch samen in een aoart kabinetje te lunchen. Zonder merkbaar haar cogen op te slaan, zag het meisje dat Garth kleurde. Ga je gang. dacht ze met een zekere voldoening. Ik zal je er niet van af heioen. Doch Garth's blos was meer om harentwil dan om hemzelf. Mrs. Pink. in haar eigen strnbb°lingen ver bonken, had geen besef van de consternatie, die zij veroorzaakt had. Z!1 viel opnieuw uit en wendde zich tot het meisje. Misschien denkt u. dat er geen gevaar Is uw man zoo spoedig te verliezen, ging zü verder, en u hebt gelijk. Maar. mijn kind. je kunt nooit weten! Goeie hemel, toen ik op mijn huwelijksreis was. was hij ieder oogen blik zoek. Ik kon geen vat op den man krü- gen en begon te vreezen. dat ik hem nooit meer terug zou zien. Maar dat went wel. Niet dat ik beweer, dat het zoo met u zal gaan zü richtte zich nu tot Garth maar er bestaat niets, dat je niet kunt verwachten in den loop van de natuur. (Wordt vervolgd.).

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 6