BUITENLAND Een zonderling interview. Vrouwenhanden Met den leider der Grieksch-Katholieken in Moskou. Een mislukte poging tot rechtvaardiging. Tegenspraak uit Letland. LETTEREN EN KUNST MUZIEK HET TOONEEL AGENDA HAARLEM'S DAGBLAD TWEEDE BLAD MAANDAG 17 FEBRUARI 1930 De methoden der Sovjet-pers. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. De Russische pers geeft, volgens berichten uit Moskou een interview met Sergius, den leider der Grieksch-Kath. Kerk. In dit inter view wordt geantwoord op den brief van den paus, alsmede op het standpunt, dat ver scheidene hooge geestelijken tegen de ver volging der Christenen in Rusland innemen. Sergius verklaart, dat van een vervolging tegen den godsdienst in Sovjet-Rusland geen sprake kan zijn. Wel is waar, zijn eenige kerken gesloten, doch dit is niet geschied op bevel der autoriteiten. Eerder had dit plaats op verzoek der betreffende bevolking. In Sovjet-Rusland wordt niemand verboden zijn godsdienst uit te oefenen. Zelfs wordt gods dienstonderwijs gepermitteerd. De berichten zooals die in het buitenland over de wan daden der Sovjetambtenaren tegen eenige individueele geestelijken waren verspreid, waren niets dan een hetze tegen de Sovjet. Het optreden van den Paus, aldus Sergius, beteekende een ophitsing der Katholieken te gen Sovjet-Rusland. Over het algemeen is de houding der vooraanstaande buitenlandsche geestelijken, in het bijzonder die van den aartsbisschop van Canterbury zeer ver dacht." i Volgens het officieele telegraafagentschap der Sovjet Unie waren vele geestelijken naar Siberië verbannen. Het is duidelijk, dat dit bericht een zeer slecht geslaagde poging tot rechtvaardiging is. De verklaring van den zoogenaamden leider der Grieksch Katholieke kerk is geheel in strijd met de feiten. Afgezien van de om standigheid dat de zegsman den brief van den Paus en de verklaring van den bisschop van Canterbury „verdacht" noemt. Deze qualificatie is op zichzelf reeds een bewijs van de absolute aanvechtbaarheid der Moskousche mededeelingen. Overigens wordt uit Kowno gemeld, dat de Gepoe te Twer eenige geestelijken en boeren wegens poging tot opruiing tegen het Sovjet Regiem ter dood heeft veroordeeld. Officieel wordt medegedeeld, dat de geestelijken gepro beerd zouden hebben, een agent der Gepoe te dooden. De doodvonnissen (totaal 7) zullen binnen drie dagen worden uitgevoerd. Ver der wordt uit Moskou bericht, dat de Prawda een artikel bevat, waarin beweerd wordt, dat de regeering niet zal toelaten, dat iemand, wie dan ook, zich zal mengen in de verhou ding van kerk en regeering. De Russische regeering zal alle pogingen tegengaan en eventueele voorstellen van buitenlandsche mogendheden van de hand wijzen. De „Is- westia" legt er den nadruk op dat de regee ring economisch en politiek van de kapitalis tische wereld onafhankelijk is. Men zou vol gens dit blad een poging doen om een nieuwen oorlog tegen de Sovjets voor te be reiden. Terwijl wij dit schrijven ontvangen wij nog een bericht, waarin gemeld wordt, dat de aartsbisschop van de orthodoxe kerk in Let land, die gedurende 20 jaar priester is ge weest in Rusland en die 3 jaar geleden heeft onder Sovjet-bewind heeft medegedeeld, dat de authenticiteit van het interview, dat aan den metropoliet Sergej wordt toegeschre ven, zeer twijfelachtig is. Hij herinnert er aan, dat tijdens het pa triarchaat van Tichon de Sovjet-regeering aan Tichon niet alleen meeningen, doch zelfs ook officieele documenten heeft toegeschre ven, waarvan Tichon absoluut niets wist. De aartsbisschop noemt als voorbeeld de be weerde. „instructie", welke den hoogeren geestelijken zou toestaan, in het huwelijk te treden. Volgens den aartsbisschop is het buitenge woon moeilijk vast te stellen, wat de metro poliet in werkelijkheid verklaard heeft, dcch volgens hem is het volstrekt onmogelijk, dat het interview aan Sergej zou kunnen worden toegeschreven. L. A. De onlusten in Indo-China, Blijkens berichten uit Yenbai zijn de jongste incidenten in Cochin-China geenszins het gevolg van ontevreden heid en volstrekt geen betoogingen tegen de autoriteiten, maar het resultaat eener door in China wonende Annamieten op touw gezette actie, en op hun aanwijzin gen uitgevoerd overeenkomstig door vreem delingen verschafte technische inlichtingen. Dank zij de genomen voorzorgsmaatregelen de begin 1929 verrichte arrestaties en de jongste veroordeelingen is het algemeene plan op verschillende punten der kolonie onuitgevoerd gebleven. Alle ontbrekende wa- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 6(1 Cts per repel. altijd mooi door pens zijn teruggevonden, vier tirailleurs zijn nog voortvluchtig. „De toesiand is ernstig, zonder nochtans zorgwekkend te zijn". Aldus heeft het Ka merlid Outrey, afgevaardigde voor Cochin- China, zich uitgelaten tegenover een mede werker van het „Journal". Outrey, die lange jaren bestuursfuncties in Indo-China heeft bekleed en de taal van het land goed kent, wordt als een bij uitstek bevoegd beoordeelaar van den toestand beschouwd. Hij verklaarde dat de sleutel van het ge beurde gezocht moet worden in de rede voering welke de gouverneur-generaal Pasquier dezer dagen in den Kolonialen Raad heeft gehouden en waarin hij zeide dat men thans in Indo-China staat tegenover een krachtige organisatie, rechtstreeks door Moskou geïnspireerd, die er naar streeft alle ontevredenen en alle jonge, nog niet vol groeide geesten te vereenigen. Trouwens, zoo betoogde de heer Outrey, de werkwijze van Moskou is over het geheele Verre Oosten dezelfde- De agenten dr Roode Internationale richten zich niet tot de massa der bevolking, die weinig ontvankelijk is voor hetgeen haar dagelijkschen arbeid niet raakt, maar tot een groep minderwaardigen, die met het Annamietische volk door geen werke- lijken band zijn verbonden. Diezelfde min derwaardigen hebben in China de macht van het Westen op een even gevaarlijke ma nier .bedreigd. In verband met het ontslag op groots schaal van officieren uit het leger is het in de legercommïssie van den Sejm wederom tot botsingen met de oppositie gekomen. De nationaal-democraten stelden voor, een com missie van onderzoek in te stellen naar de ontslagen, die in strijd met de wet zouden zijn. De vertegenwoordiger van het regeerings blok verdedigde de maatregelen van den mi nister van oorlog, marschalk Pilsoedski door op te merken, dat vele officieren nog uit het vorige leger stamden, en Russen, Oosten rijkers en Duitschers waren. Naar aanleiding van dit conflict, legde de voorzitter der leger commïssie, majoor Koscialkowski zijn voor zittersfunctie neer en verklaarde, dat het voorstel tot het instellen van een commissie van onderzoek iets ongehoords in de geschie denis van het parlement was. Het voorstel werd daarop verworpen met 15 tegen 6 stem men. Een motie, waarin men de regeering verzocht, te willen toezien, dat bij de ontsla gen geen misbruiken plaats vonden, werd aangenomen met 15 tegen 10 stemmen. Parlement son tbinding in Madrid. LONDEN, 15 Febr. IVD.) Naar uit Madrid wordt gemeld heeft de Koning van Spanje order gegeven tot ontbinding van het Parlement. De provinciale en gemeente raden zullen op 25 Febr, bijeenkomen. De Sovjets stoken in Grieken- land. De politie te Athene heeft volgens den cor- esponaent aldaar van de „Times" meege deeld, dat zij een communistisch complot heeft ontdekt om op 28 Februari onlusten te veroorzaken en op 12 Maart een algemeene staking te doen uitroepen. Er moeten ver scheiden bezwarende documenten in beslag zijn genomen, o.a. een circulaire van Stalin aan alle Europeesche communistische centra, waarbij aan de communisten opdracht wordt gegeven tot grooter krachtsinspanning om „het maatschappelijk stelsel omver te werpen door het verwekken van onlusten". Twee communistische agenten, die onder valsche namen te Athene waren aangeko men met nagemaakte paspoorten, werden gearresteerd, eveneens drie leden der partij, die de raddraaiers blijken geweest te zijn bij een aanval op de Joegoslavische legatie, eenige dagen geleden. De politie heeft even eens een lijst van betalingen in beslag ge nomen aan leden der communistische partij in Griekenland, zoomede documenten en plannen betrekking hebbend op een aan staande poging tot opstand, van Weenen uit geïnspireerd, aldus het Hbld. Moeilijkheden voor C hér on. De Fransche Kamer hield een korte zitting waarin zij met de beraadslaging begon van de artikelen der begrooting van inkomsten. Bij het debat bleek dat tal van artikelen aan gehouden moesten worden. De Kamer gaf er derhalve de voorkeur aan. de verdere beraad slaging uit te stellen tot Maandagmiddag. O.a. werd ook het artikel betreffende de boeking van de op grond van het vredesver drag te verwachten betalingen aangehouden. De minister van financiën Chéron deed daar bij opmerken, dat er ook ten aanzien van deze quaestie meeningsverschil was tusschen de regeer in g en de commissie voor de finan ciën. De bedoelde post bedraagt 1100 millioen franc. Het parlement heeft nog tot verschillende belastingverlagingen besloten. Zoo werd de belasting op de salarissen van 12 tot 10 pet verlaagd. Daarbij werden de belastingver lichtingen voor gehuwden verhoogd. Verder werd ook verlichting aangebracht in het suc cessierecht. Eveneens werd de schouwburg belasting verlaagd, zoomede de belasting op het bezoek van bioscopen en variétés. Naar aanleiding van de berichten over een dreigende crisis tengevolge van meenings- verschillen tusschen den minister van finan ciën Chéron en de financieele Kamercom missie publiceert Havas een verklaring, waar in gezegd wordt dat. men in de goed ingelich te kringen van meening is dat de politieke toestand geenszins zoo onzeker is als men in de laatste dage* blijkbaar vermoed heeft. De ,,Duitsche" Russen en Koetjepof. De bond van Russische emigranten in Duitschland, heeft naar aanleiding van het geruchtmakende geval-Koetjepof een verkla ring gepubliceerd, om te protesteeren tegen gedane beweringen, waarbij het verdwijnen van den generaal in verband werd gebracht met een politieke actie van de Russische emi granten te Berlijn. Verklaard wordt on., dat de Russische emigranten in Duitschland nooit eenige poli tieke betrekkingen hebben onderhouden met de Russen in Parijs. Zij hebben de beslist Franschgezinde poliitek van de Russische or ganisaties te Parijs onder leiding van gene raal Koejtpof, waarvan de Russische emi granten in Duitschland de gevolgen onder vonden, steeds veroordeeld en afgewezen. Daarom ook was het van te voren al te voorzien, dat het bezoek van generaal Koet jepof te Berlijn in Januari li-, waarvan het. doel was toenadering en aaneensluiting van de emigranten in Frankrijk en Duitschland te bewerken, op niets zou uitloopen. Zoo werd ook een financieele ondersteuning van de politieke Russische organisaties geweigerd, daar generaal Koetjepof zich het uitsluitend recht van beschikking over de giften voor behield. De bond van Russische emigranten in Duitschland onderstreepte tenslotte opnieuw zijn strikte partijpolitieke neutraliteit. De bond wijst met klem de onverantwoordelijke agitatie af van zekere Russische emigranten kringen, die met schending van de hun ver leende gastvrijheid een gevaarlijke samen zweerders-politiek voeren. ITALIAANSCHE OPERA „La Traviata". We konden terstond merken dat de directie der N.V. „Opera Italiana" geen eerste-rangscombinatie naar Haarlem had afgevaardigd. De namen der prime donne en primi signori ontbrken op het programma geheel en waren denkelijk voor de uitvoering in Amsterdam gereserveerd Signorina Ptna Fantini. die in plaats van de in het programma genoemde signorina E. Alberti t de partij van Violetta ver tolkte, kon alleen bevredigen zoolang haar zang binnen beperkte dynamische grenzen hleef; in het forte en in de hoogte was haar stem onaangenaam scherp en zonder beko ring. Van de overige hoofdpersonen was Signor S, Sabelli als Germ on t Sr. verreweg de beste: een welluidende, beschaafde en technisch goed ontwikkelde bariton. Signor G. Traverso als Alfredo Germont bleek geen slechte tenor, maar zijn zang kon me toch niet in dezelfde mate voldoen als die van zijn tooneelvader. De koren zongen nog al stijf en leelijk en ook het orkest blonk niet zeer uit. De costumes vertegenwoordigden uiteenloo- pende tijdperken, pruikentijd, begin 19e en. wat hei manchester pak van Alfredo be treft, 20ste eeuw. De Italiannsche Opera heeft hier nu. in de laatste vijf jaren, driemaal .Da Traviata" gegeven, en deze laatste uitvoering was de minst goede. Veei liever hadden we eens „II Barbiere di Seviglia" of .Xe Nozze de Fi garo" of „Don Giovanni" gehoord, drie mees terwerken. die we hier nog niet gehad heb ben. Het is toch al jammer dat de Italiaan- sche Opera onze stad zoo zelden bezoekt; als het nu om een of andere reden nooilg is. driemaal met „Butterfly" en driemaal met ,ia Traviata" te komen, zou het dan met wenschelijk zijn, daarvoor de prime donne en primi signori te bestemmen, al is he", maar voor een uitvoering „in de provincie"? Mij wil dit de beste manier lijken om de sympathie van het Haarlemsche publiek op den duur te behouden. Cav. Arturo Borin, geef ons den ..Barbier" eens met prima krachten, en ik zal U erken telijk en dankbaar zijn. K. DE JONG. DE TWEEDE SCHOOLVOORSTELLING. DE FAMILIE STASTOK. „Wij zijn na den oorlog aan een te vlug levenstempo gewend om het een heelen avond in een schouwburg nog wel! met de familie Stastok uit te houden' De heer Valkema Blouw had zich de moeite van de tooneelbewerking kunnen besparen De fa milie Stastok is hoogstens nog geschikt voor de huiskamer, maar niet voor het tooneel!" Zoo schreef ik na het verschijnen van het door Ir. Valkema Blouw bewerkte tooneel- spel! Adriaan van der Horst heeft getoond in dit geval een juisteren kijk op den smaak van het Hollandsche publiek te hebben! Hij monteerde het stuk en bracht deze Camera - fragmenten al was het dan ook belangrijk verkort ten tooneele. Het publiek heeft hem gelijk gegeven, want De Familie Stastok is voor Het Schouwtooneel een schlager ge worden, na „Elias weet het beter", door dit gezelschap zelfs het grootste succes van het seizoen! Nu zou ik mij dus eigenlijk 'n beetje moeten geneeren voor mijn vergissing en er maar stilletjes over zwijgen! O, nee, volstrekt niet! Wij weten toch. dat alle tooneeldirec- ties en alle acteurs en actrices zich minstens één of twee maal per seizoen als het niet meer is in den smaak van het publiek ik zeg expressievehjk niet „in het stuk" vergissen! Een criticus mag het dus ook wel eens doen. Niets is onberekenbaarder dan het publiek! ..Als je daar 'n beetje staat- op kon maken, werd elke theater-directeur bin nen twee jaar rijk!" zei mij tijdens de pauze nog een der acteurs. Ik gun Het Schouwtooneel dit succes van harte, maar de voorstelling, die ik van De Familie Stastok bijwoonde, heeft mijn opi nie omtrent deze tooneelbewerking niet in het minst veranderd. En nu zag ik het nog wel onder de gunstigste omstandigheden, op een schoolvoorstelling in een uitverkochte zaal tusschen een Jeugdig, enthousiast pu bliek, dat van den telkens in de maling ge nomen Pieter Stastok zichtbaar genoot! Het thee-avondje bij de familie Stastok, o zeker, dat is op zich zelf vooral ook als tijdbeeld heel aardig, maar vier bedrijven lang in den kring van deze ouderwetsche. brave familie te verkeeren met als hoofd persoon telkens weer Petrus Stastokius. het is mij te machtig! En wat wordt zoo'n Hildebrand ook n onuitstaanbaar bloedeloos wezen, als je hem zoo In levenden lijve op het tooneel ziet! In dien goeden, ouden tijd waren de studenten al diaconiehuis-manne tjes, voordat ze nog „candldaats" hadden gedaan! Alleen Rudolf van Brammen is INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cu. per reget. in den gezelllgen persoon van Ezerman een uitzondering, al toont hij zich met zijn eeuwig-durend hakken op den armen Pieter nu ook niet een bepaald fijne geest! Maar voor de jeugd bleek Petrus Stasto kius een even dankbaar sujet als voor Ru- dolf van Brammen. Het stuk ging er Zater dagmiddag in „als koek" en het succes was „reuze"! En als illustratie van het meest bekende Hollandsche boek uit de negentiende eeuw had deze voorstelling voor de schoolgaande jeugd ook zeker groote waarde, zoodat wij de keuze alleszins kunnen billijken. Maar ik hoop toch zeer, dat het verlangen van de ze jongens en meisjes, als zij ouder gewor den zijn. zal uitgaan naar levendiger, pitti ger en vooral bloedwarmer tooneel dan Do Familie Stastok! Hiermee wil ik allerminst i°ts te kort doen aan de on voering van deze Camera-fragmenten door Het Schouwtoo neel, die zeer verzorgd en volkomen „in stijl" is. J. B. SCHUIL. DE BLAUWE OOTN VAN DEN KEIZER. Men schrilft ons: Het tooneelstuk met den hierboven ge- kaatsten titel en waarin onge gevierde ac trice Annie van der Lugt Melsert-van Ees en onze vermaarde acteur Cor van der I.ugt de hoofdrol vervielen, •'al on Zaterdag 22 Febr. a.s. in den Stad^houwburg worden o^e- voerd. Zonder twijfel een aantrekkelijk blij- snel dat een groot aantal bezoekers naar den schouwburg zal trekken. Teneinde dien avond tot een waar feest te maken heeft zich een comité gevormd met het doel nog voor at tracties te zorgen. Er is een „Band", die in do pauze in den fover zal snelen. een ver- loting met als hoofdorijs een Perzisch kleed- ie, er zal na afloop gelegenheid gegeven wor den tot dansen in den fover. enz. De bedoeling van dit alles is zooveel mo gelijk bezoekers te trekken om op die wijze een zoo groot mogelijk bat ie saldo te krijgen, hetwelk zal worden aangewend, ten gunste van het maatschappelijk werd, verricht door de zusters Casander, Merison en Schouten, resp. werkzaam voor de Mar ia-Stichting. Diaconessenhuis en St. Elisabeths-Gasthuts. Niemand zal kunnen ontkennen dat dit een streven Ss dat ondersteuning verdient en nie mand zal willen verzuimen door een gang naar den schouwburg aan het bereiken van dit doel mede te werken, vooral waar dit Hoor de vele geboden genietingen zoo aan lokkelijk mogelijk gemaakt wordt. ARBEIDERS JEUGD-CENTRALE. B. EN C.-LEDEN CONFERENTIE. In het Brongebouw Is Zaterdagavond en Zondagmiddag een conferentie van B. en C.-leden der Arbeiders Jeugd Centrale ge houden. De bijeenkomst, welke ten doel had. het ontwikkelingspeil van de jeugd te verhoo- gen, stond onder leiding van het. hoofdbe stuur. Ongeveer driehonderdzestig jongens en melsles. leden van afdeel'ngen det A-J.C. in Noord-Holland en Utrecht hebben er aan deelgenomen- Koos Vorrink heeft een inleiding gehou den over „Democratie". Uitvoerig heeft hij de beteekenis uiteen gezet van autocratie, aristocratie, pluto cratie en democratie. Democratie en autocratie zijn twee tegen gestelde begrippen. Democratie houdt in ge lijkheid. vrijheid, eerbied, moed en zelfver antwoordelijkheid. autocrat'e daarentegen houdt in ongelijkheid, machtshandhaving. geweld, onmacht, vrees, en slavernij. Korter gezegd, het verschil tusschen democratie en autocratie houdt verband met hef al dan niet erkennen van het recht van een vrije persoonlijkheid. Uitvoerig zette Koos Vorrink uiteen, wat men onder persoonlijkheid verstaat. Men wordt feitelijk voor de tweede maal geboren, als men zich bewust wordt, zedelijk en geestelijk een persoonlijkheid te zijn. Voor de ontwikkeling dier persoonlijkheid is vrij heid noodig. maar r.iet minder eerb'ed voor de persoonlijkheid van anderen. Want Just Havelaar heeft het zoo juist gezegd: ..Ieder leven is van een heilige belangrijk heid. Met voorbeelden toonde spreker aan, waartoe vormen van ongelijkheid in de be schavingsgeschiedenis der menschheid in het algemeen en van het blanke ras in het bijzonder hebben geleid en de daaruit, ont stane heroïsche worsteling naar vrijheid. De onderscheiding tusschen hoog en laag heeft een minderwaardigheidsgevoel doen ontstaan en een drang naar bevrijding ver oorzaakt en de mate der verschillende vor men van ongelijkheid bepaalt de mate van verlangen naar bevrijding. Een minderwaardigheidsgevoel is ont staan door de tegenwoordige verhouding tusschen overheid en gemeenschap, tusschen werkgever en werknemer, tusschen man en vrouw en tusschen ouders en kinderen. Dit laatste geval besprak Koos Vorrink uitvoerig. Een gepaste mate van vrijheid voor de jeugd is noodzakelijk. Er zijn ouders, die hun kinderen, in welk opzicht dan ook. dwang opleggen, waardoor dikwijls het. levensgeluk dier kinderen in hun mooiste Jaren reeds wordt vernietigd en zij hun ouders gaan haten. Een van de grootste psychologen van dezen tijd heeft uitgemaakt, dat de dwang, die vele ouders hun kinderen opleggen, een vergelding is voor hetgeen zij zelf in hun jeugd onder het ouderlijk gezag hebben moeten lijden. Het daardoor gekweekte minderwaardigheidsgevoel wreekt zich en zal zich later ook weer bij hun kinderen wreken. Pcmocratie wil verlossing van het minder waardigheidsgevoel. Democratie is niet al leen een politiek begrip, het is meer nog een gezindheid, welke in het geheele leven tot uiting dient te komen. Men zegt wel, dar, wij thans leven in eer democratischen tijd, maar er zijn nog talleoze niet te miskennen dingen, honderden niet gering te schatten kleinigheden, die bewezen, dat de demo cratische gedachte nog niet diep genoeg la ingeworteld. Het minderwaardigheidsgevoel moet in nog sterker mate de democratische gedachte aandrijven, dan zal men ook vor men vinden, om rot gelijkheid tc komen. Géén gelijkheid van menschen, want deze zal nooit kunnen bestaan, maar gelijkheid van richting en gezindheid, gelijkberechting, vrijheid van oordeel en keuze. De sociaal democraten streven naar politieke en eco nomische democratie. Hun strijd is niet alleen een strijd om brood, want het- is In de Spreuken terecht gezegd: de menscïi kan van brood alléén niet leven. Na een levendige discussie is de bijeen komst gesloten, nadat van dc zijde van het hoofdbestuur den leiders van de plaatselijke afdeeling dank gebracht was voor de goede organisatie van de conferentie. Zij nog ver ms'.i, dat voor de deelnemers Zondagmor gen in het Rembrandt-Theater de fUm ..Jeanne d'Arc" en de Noordzeevisscherq- fllm vertoond zijn. UITVAART A. J. J. BEYNES. ENORME BELANGSTELLING OP HET KERKHOF ST. BARBARA. In aansluiting met hetgeen wij Zaterdag reeds meldden betreffende de uitvaart van den heer A. J. J. Beynes thans nog het vol gende. Na de plechtigheid in de kerk van de H. Agatha te Zandvoort vertrok de rouwstoet naar Haarlem, waar op het R.K. Kerkhof St. Barbara de teraardebestelling zou plaats hebben. Te Haarlem ging de stoet langs de woning van den heer J. W. A. Beynes aan de Nieuwe Gracht (den vader van den overledene) en ook langs de fabriek aan het Stationsplein, waar de vlag halfstok hing en een oogenblik halt werd gehouden. Een groote schare belangstellenden was op het kerkhof St. Barbara aanwezig. De beaardingsplechtlgheden werden ver richt door den Hoogeerw. Heer L. A. A. M. Westerwoudf. Deken van Haarlem en Ple baan der Kathedrale Kerk aan de Leidsehe Vaart, geassisteerd door kapelaan Leesberg, te Haarlem en kapelaan Ligthart, te Zand voort. Onder de talrijke aanwezigen waren: dc burgemeester van Haarlem, de heer C. Maar schalk, de wethouders Mr. J. N. J. E. Heer- kens Thljssen en Mr. J. Gerritsz; de heer J. N. Hendrlx, lid der Eerste Kamer; Mr. A. Bruch, lid van Ged. Staten; de Directie van de Spaarnebank; Jhr. F. Teding van Berk hout Jr., Directeur der Haarl. Bankverceni- ging: Dr. C. Spocldcr, voorzitter van ii. F. C.; Ir. M. Voorzanger; een deputatie uit het be stuur van de IJsclub van Haarlem en Om streken; het Bureau van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, de heeren: E. H. Krelage, Jhr. J. C. Mollerus, A H. baron van Hardenbrock van Ammerstol en W. J. B. van Liemt; verschillende leden van de Kamer van Koophandel; de heer Dc Vries, oud-ge meentesecretaris van Zandvoort: de dokto ren Th. Th. Koot, M. Jessurum, J. M. A. van Schuylenburch en P. Wolterson: dc heer H. P. Deinum, bestuurslid van „Ned. Fabrikaat" <afd. Haarlem)de heeren J. de Breuk en H. J. M. Barrels, leden van den gemeenteraad; de N. Z. H. T. M. was vertegenwoordigd door Ir. W. J. Burgersdijk en Mr. D. A. E. Immir.k; de Ned. Spoorwegen door de heeren Hupkes en Bolleman Kijlstra; Werkspoor door den Directeur, den heer Triebeis: het Comité van Katholieke Actie te Haarlem door zijn voor zitter. den heer H. E. Everard; de directie van de Werf Conrad door Ir. P. Lugt; de Chr. Landstormcommissie door de heeren D. O. Noi"el ivoorzitter) en majoor P. S. Hartogh Hsys van Zouteveen 'commandant). Verder nog: Jhr. Ir. J- A. van Kret-schmar van Veen, commissaris der firma Beynes: Mr. J. H. J. Simons, Pastoor J. P Reyncnburg: de heer B. F. Enschedé en vertegenwoordigers van de firma Dikema Chabot van Riet en van de firma Klingelenberg uit Rotterdam. Aan de groeve bracht namens de familie de heer J. W. A. Beynes, de vader van den over ledene. hartgrondigen dank voor de betoon de deelneming en de belangstelling. Slachtoffer van het auto-onqeluk.Maar teat, valt er nu te mopperenBen ik gedu rende de laatste weken niet lederen avos.d thuisgebleven?" (London Opinion). MAANDAG 17 FEBRUARI. Stadsschouwburg. Vioolavond Joachim Bouberg Wilson, 8 uur. Palace. „De Straatvlinder". Tooneel Bart Elfrink, 8-15 uur. Luxor-Theater: „Heut' war ich bel der Fri da". Tooneel: Les Tavenlers en The Jack sons. 8.15 uur. Rembrandt-Theater: „William Fox' Movie tone Follies". Tooneel: Mac Carthy and Kha- didja. 7 en 9.15 uur. Bloemend a al. Jeugdhuis, Donkere Laan. Concert ten bate van het Jeugdwerk, 8 uur. DINSDAG 18 FEBRUARI Stadsschouwburg. Vereenigde Schouwspe lers 'Pierre Mols) „De Rozenkrans". 8 uur. Gem. Concertzaal. Gem. Orgelconcert George Robert. Louis Zimmerman, viool 8 uur. Geb. Protestantenbond. „Kunst aan het volk'. Louis van Gasteren: „Van het Wes telijk front geen Nieuws". 8.15 uur. wGeb:„H„K B voordracht en FUmvertooning „Maggi", 8 uur. 6 Bioscoopvoorstellingen. Kamer van Koophandel, Nassauplein 74ste vergadering. 7.30 uur Dagelijks: Waag. ..Kunst zij ons Doel". Ten toonstelling Llmburgsche Kunstkring. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend od werkdagen van 11—3 uur. behalve '5 Maan dags, toegang vrij. ïfilSgxu Raadhuis. Gemeenteraad, 7 u,

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5