Het woord is aan... 47e Jaargang No. 14313 Verschijnt dagelijks, behalve on Zon- en Feestdagen Woensdag 19 Februari 1930 HAARLEM S DAGBLAD DIRECTEUREN, J. C. PEEREBOOM EN P. W. PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HOOFDREDACTEUR, ROBERT PEEREBOOJS ABONNEMENTEN: per week 0.27J4, met Geïllustreerd Zondagsblad ƒ0.32 Per 3 maandenHaarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) 3ó7}4. Franco per post door Nederland 3 8714. Losse nummers 0.06. Geïll. Zondagsblad per 3 maanden ƒ00754, franco per post. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENTIEN: 1-^5 regels 1.75, elke regel meer ƒ035. Reclames /0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en Aanbcd 14 regels 0.60, elke regel meer f 0.15. buiten Arrond. dubbele prijs. Onze Groentjes (Dinsdag, Donderdag en Zaterdag) 14 reg. f 0.25. elke regel meer 0.10. aitsl. a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Uitkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 1 400.-, Daim f 250.-, Wijsvinger f 150.-, Eike andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreak f 100. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. EERSTE BLAD GROOTE BRAND TE BEVERWIJK Een café uitgebrand HOE HET BLUSSCHINGSWERK VERTRAAGD WERD. Hedennacht omstreeks kwart voor drie ont stond door onbekende oorzaak brand in het café „de Zon" aan de Breestraat, toebehoo- rende aan en bswoond door den heer J. Duin. De bewoners werden door het geknetter der vlammen gewekt. Zij hadden nog tijd om zich voor de vlucht van esnige kleedingstukken te voorzien. Daar de zaal reeds geheel in lichte laaie stond, waren zij evenwel genoodzaakt het gebouw aan de achterzijde te verlaten. Kort nadat de brand was ontstaan, sloegen de vlammen reeds naar bulten. Door den ster ken wind aangewakkerd greep het vuur snel om zich heen, zoodat een geweldige vuurzee aan de voorzijde van het gebouw zich als 't ware in de straat uitstortte. De politie die spoedig ter plaatse was, waarschuwde de om wonenden, terwijl eeQ der buren, de vracht rijder S., de brandweer alarmeerde. Dit alles gebeurde in een kort tijdsbestek. De brandweer werd echter ten zeerste ge dupeerd, doordat men vergeten had, den chauffeur te waarschuwen. Toen dit eindelijk was geschied, waren reeds 45 kostbare minu ten verloren en daar niemand op het denk beeld gekomen scheen te zijn, eenige slangen op de waterleiding te koppelen, had de brand zulk een omvang aangenomen, dat er groot gevaar dreigde voor de belendende perceelen. waarvan één (n.l. het magazijn van de N.V. Haak en Zoon) reeds vlam had gevat. Ook voor de aan den anderen kant van de straat gelegen perceelen, alle winkelhuizen, werd de toestand zeer critiek. De bewoners hiervan waren allen verschrikt naar buiten gesneld, toen zij de groote vuurzee zagen. Een gewel dige hitte verspreidde zich in de omgeving, welke hitte zoo groot was. dat het zonne scherm van een der winkels aan de overzijde in brand was geraakt en door de brandweer lieden-werd afgerukt. Van een vijftal aan de overzijde gelegen winkels sprongen door de hitte alle ruiten in den voorgevel terwijl eenige wassen poppen in de etalage van een modemagazijn neiging toonden, te gaan smelten, zoodat zij ijlings door den winkelier in veihcheid moesten worden gesteld. Veilig heidshalve haalden deze winkeliers de gordij nen voor hunne ramen vandaan. Toen tegen half vier de brandweer met de motorspuit eindelijk op het terrein van den brand arriveerde, kon spoedig, onder leiding van den commandant, den heer Blom, met het blusschen worden begonnen. Inmiddels hadden reeds alle bewoners van de nabij het brandende café gelegen huizen hunne wonin gen verlaten, daar de brand een grooten om vang dreigde te nemen. Vóórdat de brandweer was aangekomen, was het dak reeds onder een donderend geraas ingestort. Een zee van vonken was hiervan het gevolg. Toen dan ook de brandweer met blusschen begon, stond zij voor de rookende puinhoopen van het groote perceel. Met drie slangen "op de motorspuit en twee, recht streeks gekoppeld op de waterleiding, werd een groote massa water naar binnen gewor pen, waardoor de rook zoo dicht werd, dat de brandweerlieden zich op een behoorlijken af stand moesten opstellen. Een nuttig werk heeft de brandweer noch tans kunnen vei-richten, door de magazijnen van de N.V. Haak en Zoon. waarin een groote voorraad kostbare voorwerpen aanwezig is, voor den ondergang te behoeden. Reeds was de boven de magazijnen gelegen woning in brand geraakt, zoodat de brandweer zich ge noodzaakt zag, verschillende brandende voor werpen naar buiten te smijten. De brand kon hier echter bijtijds worden gebluscbt. Als bewijs dat de toestand zeer ernstig was. kan nog worden gemeld, dat de aan de overzijde gelegen perceelen af en toe vlamme tjes werden waargenomen, zoodat de brand weer ook aan deze zijde op haar qui vive moest zijn en de stralen meermalen op deze perceelen moesten worden gericht. Tot ongeveer kwart voor vijf bleef de mo torspuit in actie. Toen de brandweer even later inrukte, was het café in een puinhoop herschapen. De schade, die uit den aard der zaak aan zien": ijk is, wordt door verzekering gedekt. HET DRAMA TE DUSSEN. DE VROUW NIET VERMOORD? In het vervolg op het bericht over het door de politie in beslag nemen van het lijk van de vrouw van Jen landbouwer C. te Dussen (N.-Br.) meldt men aan de N. R. Ct.: In Februari van het vorige jaar was C. voor de tweede maal weduwnaar geworden. In April daarop trouwde hij met mej. L. Erg gelukkig scheen dit huwelijk niet te zijn, want meermalen was er hooggaande ruzie tusschen man en vrouw. Dikwijls moet de vrouw zich tegen buren hebben uitgelaten dat ze zeer bang voor haar man was. Direct nadat de vrouw was gestorven, lie pen de zonderlingste geruchten door het dorp. Even vóór de begrafenis legde de politie beslag op het lijk. De justitie uit Den Bosch kwam tér plaatse om een onderzoek in te stellen. Tegen 8 uur des avonds werd vergun ning tot begraven gegeven en werd C. in vrij heid gesteld. Maandagochtend vroeg vonden huurlieden C. dood in de rivier de Dussen liggen. A. Fokke Simonsz: In de geneeskunst is zóóveel te leeren, dat wie daar maar een weinigje van weet geen oogenbllk langer gezond behoeft te wezen dan hij maar zélf wil. UNIFORM. (De ,Bode der Heldringgestich- ten" meldt, dat in de Zettensche gestichten de witte mutsen der meisjes zullen worden vervangen door hoeden. De meisjes zijn er overgelukkig mee, maar de schrijver in de „Bode" zelf is er wat weemoedig over. Het witge- mutste meisje deed hem altijd denken aan een schilderij). Louter vroolijke gezichten In de Zettensche gestichten, De gehate muts verdwijnt En een hoed een hoed verschijnt; U en ik zijn alle dagen Vrij een muts of hoed te dragen, Niet gebonden door den norm Van een vaste uniform; Dus wij kunnen nauw waardeeren Hoe de vrijheid telt in kleeren, Als je een gestichtskind bent, Aan een „dwangbuis" lang eewend; Het mag ons wel even treffen Hce zij het verschil beseffen, Met haar hoeden zijn ze pas Welgemutst en in heur sas; Maar de schrijver in de „Bode" Ziet die evolutie noode. Zij het dan niet afgekeurd. Heeft hij toch t besluit betreurd; Hij kan deze nieuwe wetten Daar in Zetten niet goed zetten. Hij is over 't nieuwe licht In 't gesticht niet erg gesticht; Ja, het nieuwe licht mijn vrienden Want, zoo om ons henen ziende Treft ons oog in groot getal Kinderen in gelijk geval: Wie zal 't droeve beeld bestormen Van die reeks van uniformen. Die het arm gesticht-skind haat Als een soort- symbool van smaad; Als men ze alle af kon schaffen En 't gestichtskind niet meer straffen Met die uniforme pijn, Welk een zegen zou dat zijn; 't Zou hun het gevoel weer geven Van 't normale kinderleven En van vreugde, niet beperkt Door een kleeding. aie hen merkt: 't Zou hun jong bestaan verrijken, Zij rijn niet om te bekijken, Zij zijn mer.schen, net als wij En geen oude schilderij. P. GASUS. EEN ACTIE VAN LEERLINGEN VAN HET M. O. TEN BATE VAN DE CENTRALE VER- EENIGING TOT OPBOUW VAN DRENTHE. Op verzoek van de Centrale Vereeniging tot Opbouw van Drente (voorzitter Mr. J. T. Linthorst Homan, Commissaris der Konin gin) hebben de leerlingen van het Kennemer Lyceum op zich genomen, gelden in te zame len ten bate van de genoemde vereeniging, met het speciale doel, bij te dragen tot de mogelijkheid van stichting van kleuterscholen voor de verwaarloosde Drentsche kinderen be neden den leerplichtigen leeftijd. De Rector van het Kennemer Lyceum be groet deze actie van zijn scholieren met volle sympathie, wijl het hem (blijkens een arti keltje in de „Mededeelingen" van het Ken- nemer Lyceum, het maandblad voor de ouders) aantrekt, dat de leerlingen van een school, die in zoo gunstige omstandigheden verkeert als het Kennemer Lyceum, trachten geld bijeen te brengen voor een school be stemd voor het allerarmste deel van de be volking van Nederland. Een geldinzameling onder de leerlingen zelf is in gang, maar daarenboven willen de scho lieren op verschillende wijze de vereischte som bijeenbrengen. In de eerste plaats zal van 18 Februari tot 5 Maart een interessante tentoonstelling over Brazilië gehouden worden in de tentoonstel lingszaal van het Lyceum. De eigenaar der tentoongestelde voorwerpen, de heer H. H. Theunisse, te Overveen, zal over Brazilië een lezing met lichtbeelden houden voor belang stellenden op Woensdag 26 Februari. In de tweede plaats zal van 6 tot en met 12 Maart de mooie film Olympiade 1928 in de aula van het Kennemer Lyceum worden ver toond. Deze film, die door het conflict van het N.O.C. met den Nederlandschen Bios coopbond in de bioscooptheaters niet gedraaid Ls en niet wordt, dus te Haarlem ook nog niet vertoond is, heeft onlangs met enorm succes gedraaid in het Koloniaal Instituut te Am sterdam. De film is door de pers bijzonder gunstig beoordeeld. Ten slotte organiseeren de scholieren een fancy-fair op 14, 15 en 16 Maart, die ingezet wordt met een vertooning van de* poppen kast van den heer Kellenbach, op Vrijdag avond 14 Maart, op Zaterdagmiddag 15 Maart en op Zondagmiddag 16 Maart. Verder wordt gelegenheid geboden met schiettent, koek- tent, waarzegster, grabbelton, poffertjes kraam enz., geld kwijt te raken ten bate van het bovengenoemd liefdadig doe!- De jongelui hopen op 15 ei 16 Mr,3rt. door gecostumeerde voetbal- en hockey-wedstrij- den tusschen de verschillende scholieren-elf tallen der Haarlemsche scholen in breeden kring van jongeren, belangstelling voor hun streven te wekken. HAARLEM, 19 Februari. Unfaire methodes. In „De Strijd", orgaan van het Nederlandsch Verbond van Vakvsreenigingen, is een ar tikel verschenen onder den titel ..Welke krant leest ge?" waarin propaganda gemaakt wordt voor de dagbladen der S.D.A.P. De schrijver wijst er daarbij op dat de neutrale dagbladen zooveel door arbeiders worden gelezen, en trekt er daarop togen te velde. Woordelijk schrijft hij: „In deze kranten worden ook meeningen gegeven, betrekking hebbende on van alles en nog wat. dus ook op dat wat de moderne arbeidersbeweging over heel de wereld voorstaat en nastreeft. Ieder die met deze kranten we eens kennis heeft gemaakt zal dit kunnen beamen. Nu is het oomerfce- lijk dat de meeningen, welke gegeven wor den, bijna zonder uitzondering arbeiders- vijandelijk gestemd zijn". En verderop: „Wilt gli vooruit met de be weging, wilt gij een eind gemaakt zien aan werkloosheid en armoede, wilt gij ook uw deel van al het goede der aarde, dan dient de strijd tegen ai wat daartegenover onver schillig of vijandig staat tot in de uiterste conseouentie gevoerd. Dan moet de burger pers. de neutrale krant, de krant van niks, de deur uit worden gesmetenenz. De R.-K. Nieuwe Haarlemsche Courant, eveneens od het oorlogspad tegen de neutrale pers, eveneens den zeer grooten invloed van deze pers constate erend, eindigde op 13 Januari 1.1. een hoofdartikel met de volgende merkwaardige passage: „Er uit met de z.g. neutrale bladen (met de zuiver liberale, socialistische en communisti sche bladen is de strijd niet zoo moeilijk, omdat deze duidelijker te onderscheiden zijn). Er uit met de z.g. neutrale bladenl In Christus' naam!" Het oordeel over deze profanatie laat ik gaarr.e aan den lezer over. Ook aan de lezers van de Nieuwe Haarlemsche Courant wier godsdienstige gevoelens toch wel terugge schrikt moeten zijn van de wijze, waarop hier Christus' naam to berde werd gebracht. „De Strijd" beweert dat onze meeningen bijna zonder uitzondering arbeidersvijande- lijk gestemd rijn", en noemt ons „onverschil lig of vijandelijk" jegens de belangen der ar beiders. Deze schrijverij betitel ik als unfaire me thodes van bestrijding. Zij is onwaar. Wij stellen ons niet op liet standpunt dat wij de belangen van een bepaalde klasse der sa menleving met uitsluiting van andere moe ten bevorderen. Wij komen niet op voor de belangen van een bepaalde partij. Wij hou den ons buiten de partijpolitiek en den godsdienststrijd. Maar wij aarzelen nooit om op te komen voor dingen die het agemeen belang gelden, wij nemen nimmer een ar- beidersvijandelijk standpunt in, evenmin als wij tegen eenige andere groep der samenle ving vijandelijk staan. Vijandschap staat niet op o n s program. Integendeel. En in dat „integendeel" zijn wij ons bewust dat wij de leer van Christus trachten te volgen. In dit neutrale dagblad wordt onvermoeid en met geestdrift de strijd tegen den mo dernen oorlog, de strijd voor algemeene ont wapening gesteund. Ik geef toe dat dit geen uitsluitend arbeidersb?ang is, maar het is een algemeen menschelijk belang. Allen die dit blad lezen weten dat wij dezen strijd, op ons kleine gebied, helpen voeren met al het enthousiasme dat ons er voor bezielt, en dat wij nooit geschroomd hebben om misstanden onjuiste voorstelingen, wanbegrippen, ver keerd conservatisme op dit gebied te heke len. Onder de zeer vele blijken van sympathie die wij daarmee hebben mogen ontvangen blijken van sympathie uit alle klassen der bevolking waren er verscheidene van po litieke medestanders van den schrijver van dat artikel in „De Strijd". Niet verwonder lijk. Maar niettemin wordt maar in de ruimte beweerd, dat de neutrale pers in haar mee ningen „bijna altijd arbeiders vijandelijk" is, terwijl wij in het grootste vraagstuk van alle, het vraagstuk waarvan ook de toekomst en het geluk der arbeidersklasse afhangen, een voortdurende, onvermoeide campagne voeren, bezield door de volle, eerlijke overtuiging dat dit onze taak en roeoing is. Wij zijn bij ettelijke gelegenheden opgeko men voor hetgeen men kenmerkt als „zuivere arbeidersbelangen". Uit een veelheid van onderwerpen citeer ik onze recente series artikelen over de Nazorg en de Onvolwaar dige Arbeiders, resultaat van eigen onder zoek, en met het vooropgestelde doel om de belangen dezer misaeelden te behartigen. De voorzitter van den Haarlemschen Bestuur- dersbond, de heer A Mars, getuigde in een vergadering van dat instituut over deze ar tikelen: „Wij hebben daaruit een beeld ge kregen van den omvang van het vraagstuk der onvolwaardige arbeiders." Het is nog niet lang geleden dat wij, even eens na uitvoerig onderzoek, een reeks arti kelen publiceerden tegen een waren kanker der samenleving: de woeker. Is het bestrij den van den woeker geen arbeidersbelang? Weer moet ik toegeven dat er nog meer menschen zijn, die er belang bij hebben dat de woekeraar aan de kaak wordt gesteld en in zijn practijken belemmerd. Zooveel te beter. Wij hebben vele artikelen gepubliceerd over de Zie^enhu'sverzekering, daarmee strevend om te helpen aan het tot stand ko men van een overeenkomst tusschen de ge meente en de Ziekenfondsen. Een tocht door de Amsterdamsche en Haarlemsche krotten heeft ons genoopt tot het geven van een beschrijving, v-aarin gear» détails gespaard werden, van de miserabele woningtoestanden die nog bestaan. Het Volk citeerde iets uit dat artikel en merkte er bij op, dat het blijkbaar geschreven was om de collecten van het Leger des Heils te steunen. Neen! Het ging veel verder dan alleen dat. Woordelijk schreef ik er o.a. in: „Wij hooren zooveel van Volkshuisvesting, het schijnt ons toe dat er al zoo geweldig veel aan gedaan is en zooveel geld aan besteed: in Amsterdam, in Haarlem en in andere steden. Maar het is nog lang niet genoeg. Deze generatie moet in korten tijd trachten goed te maken, wat vorige hopeloos verwaarloosd hebben: door gemis-aan-sociaal-inricht, gebrek aan moed om het groote vraagstuk aan te grijpen en tot oplossing te brengen, door bekrompenheid en het zich tevreden stellen met vage. onge organiseerde liefdadigheid, die de kern niet aangreep en de werkelijkheid niet zag". Ander citaat: „Ik weet. dat het een schan delijke misstand is dat zulke menschen zoo moeten leven". Nog veel meer zou ik kunnen aanhalen, waarvoor in dit blad met warmte en over tuiging geageerd is. Ik zou onze artikelen over de Giessen-Nieuwkcrk-zaak en de Veendam- mer Affaire kunnen gaan citeeren. onze ar tikelen over bevordering van de beroepskeuze, over de vol der vrouw in het moderne maat schappelijk leven, en nog yeel meer. Allemaal dingen van algemeen belang, die wij naar recht en billijkheid en uit eerlijke overtuiging voelen te moeten bevorderen. Allemaal din gen die ook de belangen der arbeidersklasse groot deel van de samenleving, ten nauwste raken. Maar volgens „De Strijd" is de neutrale krant „de krant van niks", die de deur uit moet worden gesmeten. Volgens het R K. dagblad moet het neu trale dagblad eruit in naam van Christus. In naam van Christus! Overdrijf ik, als ik hierboven zet „Unfaire lyethodes"? Wij vertrouwen op uw gezond oordeel. De groote invloed van de neutrale pers en haar veelgelezenheid. door beide bladen erkend, zijn niet zonder oorzaak. Als zij dit eens beseften? R. P. OPIUM, REVOLVERS EN PATRONEN. Inval te Rotterdam. Maandagnacht is een inval gedaan in een perceel aan de Atjehstraat te Rotterdam. Een pond opium is in beslag genomen. Onder een vloer werden 200 scherpe patronen en 8 re volvers gevonden. De Chinees S. L. S. is in verband met een en ander aangehouden en opgesloten, meldt de N.R.Ct. COMMUNISTISCHE PROPAGANDA ONDER MILITAIREN. De Utrechtsche rechtbank heeft Dinsdag den communist H. J. B., die te Utrecht onder militairen op weg naar de kazerne op- ruiïende geschriften had verspreid, veroor deeld tot 3 maanden gevangenisstraf. D? eisch was 6 maanden met aftrek van de voorloopige hechtenis. Toen verdachte werd weggeleid, riep hij tot zijn kameraden op de openbare tribune: „rood front, kamera den!" schrijft de N.R.Ct. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN DE HEER A J. J. BEYNES HERDACHT. Dinsdagavond vergaderde de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, onder leiding van haren voorzitter, den heer E. H. Krelage. Aan het begin van de vergadering her dacht de voorzitter het overleden lid, den heer A. J. J. Beyn*, in de volgende bewoor dingen: „De Kamer heeft het verlies te betreuren van haar lid, den heer A. J. J. Beijnes, die de vorige week op 45-jarigen leeftijd aan rijn gezin en aan zijn werkkring ontvallen is. De overledene maakte siiids September 1922 deel uit van de Kamer, waarin hij een ge waardeerd vertegenwoordiger was van de metaalindustrie. Als lid der onderwijs- en nijverheidscommissies uit de Kamer, had hij aandeel in de voorbereiding van belangrijke besluiten, die op het gebied dezer oommis sies werden genomen. Menigmaal woonde hij in opdracht van de Kamer besprekingen en vergaderingen van andere lichamen bij, waarover hij zeer gewaardeerde rapporten placht uit te brengen. Nimmer werd te ver geefs een beroep gedaan op zijn medewer king. Betreurt de Kamer door het overlijden van den heer Beijnes een toegewijd lid, de leden der Kamer persoonlijk "erliezen in hem den opgewekten collega, met wien de omgang door allen werd op prijs gesteld. Namens de Kamer is aan de zwaar be proefde familie en aan de vennootschap, waarvan de overledene directeur was, de deelneming der Kamer betuigd. Hij ruste in vrede." Hierna werd begonnen aan de agenda. Verschillende Ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Als datum voor de verkiezing in de vaca ture A. J. J. Beynes werd gesteld 20 Maart. Besloten werd f 50 beschikbaar te stel len voor een gouden meda.lio voor de bloe mententoonstelling te Aalismeer. Het concept-schrijven aan den Directeur- Generaal der P. T. T. inzake wederinvoe ring van de 4e postbestelling werd goedge keurd. Het Belangrijkste. De vorderingen ter Londensche conferentie. (2e blad, 2e pag.) De Fransche Kabinetscrisis. (2e blad, le pag.) Groote brand te Beverwijk. Een café uitge brand. (le blad, le pag.) Tweede Kamer: De Indische begrooting voortgezet. (2e blad lc pag.) De papcgaaienzicktc. De verwekker door drie Engelsche geleerden gevonden. (2e blad. le pag) (Zie ook elders in dit nummer). ARTIKELEN, enz. R. P.: Unfaire Methodes. (le blad, le pag.) K. P.; Dr. P. Boutene. Bij zijn 60sten ver jaardag. (2e blad, le pag.) J. B. Schuil: Louis van Gasteren over Re marque's boek: Van het Westelijk front geen nieuws. (Kunst aan het Volk). (2e blad, 2e pag.) J. H. de Bois: Limburgsche schilders bij .fKunst zij ons Doel". (2e blad, 2e pag.) E. W. Ott: „Voor de Luistervinken". Onze Radiorubriek. (2e blad, 4e pag.) Voor de laatste berichten zie men de 2e pag. van het Eerste Blad). INGF.ZONDFN MED^DEELINGEN Ik proef duizenden sigaretten per Jaar, maar in mijn vrijen tijd rook ik pi Reden: kwaliteit en zuiverheid. UiySIHS. „DE EXPERT". MELKPRIJSVERLAGING TE HAARLEM. 1 CENT PER LITER MINDER. Naar wij vernemen zal de Vereenigde Haar lemsche Melkhandel met ingang van Zondag 23 Februari den melkprijs met 1 cent ve.la gen. De prijs voor zoete melk wordt dan van 17 op 16 cent per Liter gebracht. DE PAPEGAAIENZIEKTE. De toestand der patiënten. Wat op het oogenbllk den toestand van de aan papegaaienziekte lijdende patiënten be treft, kan worden meegedeeld, dat de vader en de dochter uit het gezin aan den over kant van het IJ het goed maken. Van het gezin uit de Oostzaanstraat is de toestand van de moeder slecht, doch niet hopeloos, terwijl die van een dochter uit dit gezin be ter is. Uit dit gezin is naar men weet een dochter, die kort getrouwd was. overle den. Papegaaien aangehouden. Aan boord van het stoomschip „So'nelde- stroom" varend in dienst van de West Afrika- Lijn, dat Maandagmorgen in de haven van Amsterdam aankwam, bevonden zich zes levende papegaaien als overblijfsel van een 40tal, waarvan er op reis n:e. minder dan 34 gestorven waren. Volgens den gezagvoer der gebeurt dit vaak. Het zijn meest jonge dieren, die niet tegen de reis aan boord van de vrachtschepen be stand zijn. Ofschoon allerminst vaststond dat men hier met verdachte gevallen (papegaaien- riekte) te doen had, heeft de G. G. D. als voorzorgsmaatregel de zes nog lovende exemplaren afgemaakt en de overblijfselen van de 34 andere, welke rich nog aan boord bevonden, doen vernietigen. DRIE BRANDEN BIJ ROTTERDAM In vergelijking met het vorige Jaar om de zen tijd is het tot nu toe merkwaardig rustig met de branden geweest. De stadhuisbrand te Leiden, de schouwburgbrand in Amsterdam, de brandweerkazerne in Gouda en zoovele andere vielen alle omstreeks dit gedeelte van het jaar. Maandagavond is het in de omstreken van Rotterdam weer eens op dc oude manier toegegaan. Omstreeks half ne gen werd opgemerkt, dat de lucht In het Zui den verdacht rood werd gekleurd en bij in formatie bleek, dat de Angorakonijnenfok kerij van den heer Hennekamp te Poortu- gaai ln lichte laai stond, schrijft de N.R.Ct. Twee uur later zag de lucht ln het Zuiden weer rood. Ditmaal woedde het vuur dichter bij. In dc- Waalhaven was r.I. brand uit- bre ken ln een lichter. Omstreeks denzêlïden tijd werd ook ln het Noordelijke stadsgedeelte een rooden gloed tegen de lucht opgemerkt. Het bleek, dat er brand was uitgebroken te Bergschehhoek.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 1