BUITENLAND De Vlootconferentie en de Fransche crisis. Een gedwongen oponthoud door den val van Tardieu. HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 19 FEBRUARI 1930 •Vacht en dit tot zeer groote tevredenheid van den dichter. Deze dichter bereidt tevens de uitgave voor van een Engelsche vertaling van verscheidene van Bouten's gedrchten. Dr. P. C. Boutens zelf heeft de Nederland- sche literatuur met vele vertalingen ver rijkt. niet alleen uit het Grieksch. Belangrijke arbeid verrichtte hij ten aanzien van het hier nog onbekende Perzisch. Hij heeft den Perzl- schcn dichter Omar Khayyam in zijn verta lingen hier te lande geïntroduceerd, (Ru- baiyat 1913) in 1920 publiceerde hij boven dien „Oud-Perzische Kwatrijnen" en ver schillende Perzische mystici. Binnenkort ver schijnt hiervan een uitgave voor den handel. Vertalingen gaf hij uit het Engelsch, het Dultsch e i het Fransch. Gedichten van Ros- setti, o a. hy bekende „Le Blessèd Damozal", „De Profundis" van Oscar Wilde, verzen van Novalis. De Engelsche gedichten van Lord Alfred Douglas deed hij in België uitgeven. De mystiek-religieuse Boutens heeft zich uiteraard zeer aangetrokken gevoeld tot de mlddeleeuwsche letterkunde. De middeleeuw- sche legende van „Beatrijs" door hem in eenvoudige, doch hoogst dichterlijke taal na verteld, werd bij het groote publiek zijn be kendste werk. het beleefde 26 herdrukken en is ongetwijfeld het meest gelezen dichtwerk van dezen tijd. Bij Van Dishoeck te Bussum verscheen een vertaling van de mlddeleeuwsche lyriek van Louise Labé met den Franschen tekst tegen over de vertaling. Regelmatig publiceerde Boutens in de tijd schriften „Dc Gids", ,.De Nieuwe Gids" er ^Elsevler's Maandschrift". In de politieke en dagelljksche gebeurte nissen toont de dichter, die thans in Den Haag woont, levendige belangstelling. Eeni- gen tijd geleden verscheen in „De Gids" een gedicht van zijn hand. gericht tegen het ver drag Nederland—België cn het poëem, dat hij vervaardigde ter gelegenheid van de vie ring van den 350sten stichtingsdag van d. Unie van Utrecht getuigt van zijn medele ven in belangrijke zaken. Voor de Amersfoortsche school voor Wijs begeerte schreef hij een „Spel van Platoon's leven", ook gaf hij verzen voor studenten feesten. Dr. Boutens ls de voorzitter van de P. E. N- club, in Holland, de internationale vereenl- ging van „Prosaists. Essayists. Novelists" van welker Londensche afdeeling hij vijf jaar geleden de gevierde gast was. En hij heeft als stichter van het Willem Kloosfonds ter ondersteuning van de Neder- landsche letterkunde en Nederlandsche let terkundigen velen aan zich verplicht. Het geschenk, dat hem ter gelegenheid van zijn «estigsten verjaardag zal worden aangebo- éen. stelt hij geheel ter beschikking van dit fonds. t De dichter J. W. F. Werumeus Bunlng heeft een bloemlezing uit het lyrische werk van P. C. Boutens samengesteld, welke 15 Februari verscheen is bij Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem. t Dienzelfden dag heeft Dirk Coster te 's-Gra venhage een tentoonstelling geopend van boeken, portretten enz., welke op den dichter betrekking hebben. Donderdag zal Boutens gehuldigd worden aan een hem aan te bieden feestmaaltijd in „D« Witte Brug" te 's-Gravenhage. Wellicht zal daar door bij uitstek deskun digen bevestigd worden de opinie, welke zij die hem kennen en begrijpen zich over hem gevormd hebben. „Hij is onze grootste levende dichter en zoo hij'slechts geschreven had in een wereldtaal, dan zou hij zeker ook een wereld-bekend dichter geworden zijn". Pk. EXPOSITIE KUNST ZIJ ONS DOEL. JLIMBURGSCHE SCHILDERS TE GAST. Het ls niet te zeggen of deze schilderijen nu op het oogenblik representeeren wat er aan beeldende kunst in Limburg gemaakt wordt; noch kennen wij de verschillende exposan ten voldoende om te weten, of hetgeen hier van ze hangt, hen goed of minder goed ver tegenwoordigt. Wij missen een aantal beken de Llmburgsohe namen; laten wij dus aan nemen dat hier van een aantal schilders eenlge willekeurige werken vereenlgd zijn en ze als zoodanig bekijken. Er zijn dan geloof ik vier mannen aan te wijzen die dadelijk als werkelijke schilders te herkennen zijn, een paar hebben eenige vak kundige vaardigheid zonder veel te vertellen te hebben en de overigen hebben allicht zeer veel te vertellen maar doen dit stame lend of onverstaanbaar. Het gemiddelde van dit alles zal zoo ongeveer op eenzelfde peil staan als dat bij andere provinciale kunst genootschappen het geval moet zijn. Het aardige van deze expositie ligt voor ons mis schien in de andere verwantschappen, ver bindingen en aspiraties waaronder deze Zuid-Nederlanders werken, vergeleken bij wat men in Holland als zoodanig herkent. Men voelt vaak dat Maastricht, ook artistiek dichter bij Luik en Vlaanderen, dan bij Dan Haag ligt. Dat Is misschien een voordeel want het Fransch-Vlaamsche element is in de schilderkunst op het oogenblik meer le vend en belangrijk, dan de ietwat vermoeide Hollandsche traditie, voor zoover die zich tenminste niet eveneens meer Europeesch heeft ontwikkeld. Van de vier schilders die ik meen, lijkt Bchoonbrood mij de aantrekkelijkste fi guur. zooals lk ook diens Emmaüsgangers het Interessantste schilderij ter tentoon stelling vind. Dat die Emmaüsgangers in moderne confectiepakjes gestoken zijn, zal nu wel niemand meer hinderen en niet be letten de mooie kleur te zien die Schoon- brood in het witte kleed van den Christus, in de landschapsentourage, de rechterzij muur met de bloeiende plant, geeft. HU schUnt een door het expressionisme voorloo- pig bevangene te zijn die cenige verwant schap vertoont met den oud-Haarlemmer Herman Kruyder. Hun palet verschilt, Kruy- der Ls broeiender van kleur, rUker aan te genstellingen en meer Germaansch georiën teerd; Schoonbrood neigt meer naar Je Fransche nuanceering. die bijvoorbeeld ook in het vroege werk van Van de Woestijne te vinden ls. In Schoonbrood's portret van Vrouw cn zoontje ls diezelfde fijne nuance ook in het landschap in den achtergrond merkbaar. De Emmaüsgangers lUken mij gaver, geslaagder arbeid dan het portret, waarin handen en koppen een weinig buiten verband met de rest vallen. Als totaliteit in teresseert Schoonbrood zonder twijfel. Als tweede noem lk Harry Kooien, die een niet uit den band springende, maar zeer be schaafde voordracht heeft, wiens palet naar donkere toonen gestemd is, en die een zwart dameskleed prachtig weet te schilde ren. Ook als portret voldoet dat werk zeer. Het is gaaf en kundig werk, wat ook uit het Landschap blijkt. De charme van het ge dempte licht, een ietwat melancholische sfeer ligt hem beter dan de lichte kracht van een kindernaakt, doch ook dit schilderij boeit door zuiveren bouw en serieuslteit. Ch. Eyk is de derde. Hij staat onder in vloed van moderne Franschen, vooral van iemand als Utrilio. Het desolate van een landschap spreekt hem aan. Het is geen ge zellig winterweer in dien Tuin te Brunsum en ge zet uw kraag op, zoo ge die Looyers- gracht te Maastricht passeeren moet, waar ge den wind door de boomen voelt gieren. Hoe onzegbaar triest staan daar die rose huizen onder de najaarslucht vol blauwe vlagen, maar ook hoe Juist is het moment in de kleur vastgelegd! De Synagoge te Gul pen heeft simpeler allure, maar is al even Juist als moment doorvoeld. Deze heer Eijk is Iemand die wat in de vingers heefl, onge twijfeld en die misschien een persoonlUkheid worden gaat. Van JelingeT, numero vier cn de meest gearriveerde onder deze exposanten zou men misschien kunnen zeggen, dat zijn toekomst in het verleden ligt. Het gaat hem alles reeds gemakkelUk af en hij zal wel degenen zijn, die het eerst van allen het publiek voor zich Inneemt. Het is vlot en ge makkelijk, beschaafd en niet onknap, ja zelfs prettig werk. Het is werk dat er is, en zooals het is, ook wel blijven zal vermoede lijk. De anderen. Zoo wij er enkele, omdat het gasten zijn, liever beleefd, maar in stilte voorbijgaan dan zou het toch gewenscht blij ven te noteeren dat Paul Windhausen, hoe wel zeer Incompleet, een aardige kleur geeft ln de schets der 'boetvaardige Magdalena: dat Jacqueline Nijst een aardige belgische handigheid in haar bloemstukjes bezit, dat Pierre Coenen, zonder groote pretenties, Iets sympathieks heeft, dat Kemp graphisch sterker staat dan coloristlscn dat Jef Schef- fers het bij een aanloop laat en Kromjong daarentegen te ver springt. En van de overi gen dan aannemen, dat zij beter werk thuis lieten. J. H. DE BOLS. LEZING LOUIS VAN GASTEREN. VAN HET WESTFT i FRONT GEEN NIEUWS. Ga-asGa-a-as Een moment uit de voordracht van Louis van Gasteren. Het was In den winter 19141915! Wij la ven met het 21ste Landweer Bataljon in Oisterwijk! Ook Louis van Gasteren, die bij dezelfde brigade diende, was er ingekwar tierd! Des avonds droeg hij er in zijn uniform voor de soldaten voor in het zaaltje van Meys en ik hoor nog het donderend aoolaus. dat onglnv. zoodra hij de laatste woorden: ..Gemitrailleerd tot den laatsten man!" van De Kurassiers van Canrobert had gesproken! Wanneer wij buiten kwamen on de ..Brink", dan klonk ln de avondstilte soms duidelijk het doffe gebrom van ver verwijderd kanon vuur tot ons door! Dan stonden wij onwille keurig st-11 en luisterden zwijgend en dach ten aan die vreeselijke hel, daar ginder in het Zuiden! Gisterenavond, toen Louis van Gasteren in het Gebouw van den Protestantenbond voordroeg van al die gruwelijke ellende, waar aan wij toen op die stille avonden dachten, als wil naar het kanonvuur luisterden, ging mijn herinnering onwillekeurig even naar dt°n tlld terug. Nu las hil van wat wl1 toen enkel nog maar vermoedden. Thans niet het oorlogsvis'oen In daverende romantische ver zen, zooals ln Pol de Mont's gedicht, maar in soms bijna nuchter klinkend proza, doch hoeveel grooter was de Indruk nu! Lou's van Oasteren heeft prachtig gele zen! Wat is hij in deze vijftien Jaar als kun stenaar gegroeid! Zlln voordracht is thans van een groote inn'gheld. zeer sterk gevoeld en vrij van alle effect-belag! Het komt bil Louis van Gasteren alles nu van binnen uit! Sober en ingehouden, rustig-bcheerscht. maar toch tri!!°nd van innerüike emotie was zijn voordracht in de hoofdstukken van Kemme- rich's dood en het verlof! En dan weer sterk beeldend, en fel-suggestief was hij in de be schrijving van de huilende paarden, de epi sode van het bombardement en den gas aanval! Sterk geboeid, en meer nog, waarachtig ontroerd heeft Van Gasteren ons in zijn voordracht! Geen oogenblik is deze lezing, die toch bijna twee uren onafgebroken duur de. ons te lang gevallen! En toch zullen bijna zeker al de toehoorders van gisteren het boek van Remarque hebben gelezen! Maar was het niet, of in deze voordracht, het boek voor ons nieuw werd. of de schoonheid van Remarque's beschrijvingen ons nu pas ge heel werd geopenbaard? Belééfden wij alles niet veel sterker en inniger nog dan toen wi) het zelf lazen? Werd ri°ze oorlogsgruwel niet op sommige oogenbükken tot een adem benemende obsessie? Wij zijn Louis van Gas teren en de Vereenigingen Kunst voor het Volk en de Nooit meer Oorlog-Federatie, welke het initiatief voor deze lezing namen zeer dankbaar voor dezen avond. J. B. SCHUIL. ACHTSTE GEMEENTELIJK ORGELCONCERT. „Louis Zimmerman is een ideale solist op een gemeentelijk orgelconcert", merkte een bezoeker van het achtste op. „Ja, omdat idealen onbereikbaar zijn!" Inderdaad heeft do Amsterdamsciie con certmeester de Haarlemmens voor de zooveel- ste maal' teleurgesteld door op den dag zeiven zijn medewerking af te zeggen. Bijzonder groot was het aantal der teleurgesteld en dit maal niet; blijkbaar had de naam van Zim merman niet die aantrekkingskracht uitge oefend die sommigen er van ver-wachtten wellicht ook herinnerden velen zich dat de naam Zimmerman nog niet de aanwezigheid van de persoon Zimmerman beteefcenb. Enfin, de zaal was maar matig bezet. Het was voor George Robert geen gemak kelijk op te lossen probleem om te elfder ure (Z. zegde na 10 uur 's morgens af) nog een geschiktcn plaats ver-vanger te vinden, en daarmee zooveel als noodig was, te repeteereu. Hij vond Mevr. S. RozelaarFranken genegen om die taak, hoewel geheel onvoorbereid, op zich te nemen. De omstandigheden, (waar onder ook deze, dat zij, naar ik vernam, zeer door alleszins verklaarbare nervositeit gehin derd was), in aanmerking nemende, mogen we constateeren dat de violiste zich zeer ver dienstelijk door de moeilijkheden van haar taak heengeslagen heeft. Haar spel was on gelijk van waarde: het gaf naast zeer mooie momenten minder geslaagde, waar de toon of de zuiverheid te wenschen overlieten; meermalen was de onjuiste intonatie aan on voldoend stemmen van de a- en d-snaar te wijten. Het vioolconcert in G. maj. van Nar- djrii hoorde ik, als ik me wel herinner, reeds vroeger van mevr. RozelaarFranken; het is eenvoudig van slructuur en techniek; ditmaal trof mij de overeenkomst van het hoofd thema van het Andante cantabile met dat van het Andante uit Mendelsschns viool concert. De Gavotte van Handel werd met veel aplomb gespeeld; in het Largo van Tartirü en het Tempo di Menuetvo van Pugnani (dat we den avond te voren van Boubsrg hoorden) werkte de slechte stem ming der viool nadeelïg; het geestig karakter van deze haast Haydn-achtige Menuet gaf de violiste aardig weer. George Robert onder steunde de violiste met groote volgzaamheid. Het concert werd aangevangen met drie orgelwerkjes van Rameau. Bij het fugatdsche „Prelude" in e min. kon ik niet nalaten een vergelijking te trekken met de z.g. kleine min. Fuga van Bach: hoeveel meer stemming en karakter is er in Bach's werk! De „Mu sette" die als refrein door twee alternatieven of coupletten afgewisseld, optreedt is wel amusant en het „Air maj-estueux heeft wer kelijke grandioze allure. De beide andere orgelwerken: de bewonde renswaardige bewerking van het koraal „O Lamm Gottes, unschuldig", door Bach en het eerste der drie beroemde koralen van César Franck 's meesters Laatste levenswerk, be- hooren tot de hoogste toppen die zich in de keten der orgellitteratuur ten hemel verhef fen, maar een bespreking of zelfs maar op pervlakkige analyse zou meer plaats innemen dan voor een verslag geschikt is en bovendien als mosterd na den maaltijd komen. Genoeg zij te vermelden, dat ze met groote belang stelling werden aangehoord en dat we den organist des te dankbaarder kunnen zijn. naarmate hij onze kennis van en ons inzicht in zulke meesterwerken door herhaalde audities vergroot. K JDE JONG. „JACOB VAN LENNEP". „DE BLIJSPELFIRMA". De samenstelling van de groep werkende leden van „Jacob van Lennep" is op het oogenblik van dien aard, dat vooral het kluchtige tooneelspel met succes beoefend kan worden. De combinatie Tuninga—van Hemert is een zeer gelukkige. Tuninga is althans van het standpunt van het dilettan tisme— een voortreffelijke figuur voor de klucht. Hij heeft zijn stem die wat mager klinkt niet mee, maar hij beschikt over een groote handigheid en een aangeboren aanleg voor het malle, het grappige. Hij lanceert zijn bon-mots goed en laat zich meestal door zijn intuïtie leiden, wat aan zijn spel dien graad van natuurlijkheid geeft, die het dilettantisme maar al te zel den aantrekkelijk maakt. v. Hemert verstaat de techniek van t spe len beter dan Tuninga. En dat is vooral in een stuk als dat wat „Van Lennep" gister avond deed vertoonen („De Blijspelfirma") van het grootste belang. Van Hemert stelde tegenover het min of meer losbandige spel van Tuninga, een zorgvuldig bestudeerde creatie, een gereserveerde grappigheid, die het stuk in evenwicht hield, die de combi natie TuningaVan Hemert hecht maakte. Zonder van Hemert, zou het spel van Tu ninga veel van zijn relief verloren hebben. Een derde kracht die „Van Lennep" in eere moet houden, is de heer A. Snoeks; een dilettant, die zich met een merkwaardige rust en zekerheid op de planken „uitleeft", een mooie forsche stem heeft (a la Willem van der Veer) en die een prettige ruime sfeer op het tooneel brengt. De „Blijspelfabrikanten" (van Hemert en Tuninga) vormden met Robert Schwarz den robusten vriend uit Goudland, een uitnemend trio. Deze drie krachten zullen Van Lennep nog vele successen kunnen bezorgen. Mevrouw Tuninga heeft vorderin gen gemaakt. Haar spel begint langza merhand fijnere kanten te vertoonen; zeer voldoende was de creatie van mevrouw A. Groeneweg. van de actrice. Mevrouw Linge- man doorstond de risico van het experiment: haar „Wally", het jeugdige nichtje van „Oom Paul" was waarlijk zeer jong. Van mevrouw I. Bouwmeester natuurlijk weer een karakteristieke kamerverhuurster. Deze dilettante typeert alleraardigst. Wel licht kan er voor haar een rol gevonden worden waarin haar aanleg nog meer tot uiting komt. Mij dunkt dat het viertal van Hemert, Tuninga, Snoeks, mevrouw Bouw meester een voortreffelijke kern zou vor men. „Van Lennep" kan bogen op eenige goede mannelijke krachten. Hetzelfde kan niet in ieder opzicht van de vrouwelijke wer kende leden gezegd worden. Een reden te meer om mevrouw Bouwmeester in de voor hoede te houden. De heer Van Zandbergen gaf zich veel moeite om van den theateragent een karak teristieke figuur te maken. Toegegeven dient te worden dat deze speler zich langzamer hand met meer gemak en zelfvertrouwen leert bewegen. Hij had verscheidene aardi ge momenten, doch verschillende passages gingen verloren door ongearticuleerd spre ken. De regie zou er geen kwaad aan gedaan hebben als zij de scène met den verzeke ringsagent geschrapt had. Die is er met de haren bijgesleept en valt geheel uit den toon. Een goede vertooning dus. die een dank baar publiek vond. De avond werd met een bal besloten. Het Italiaansche standpunt nogmaals uiteengezet Algemeen vertrouwen in den afgetreden premier. Eerst morgen een opdracht van Doumergeu HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. In den loop van een onderhoud tusschen Macdonald, Stimson en Grandi gaf laatstge noemde een uiteenzetting omtrent den in houd ve n het Italiaansche memorandum, dat binnenkort zal worden gepubliceerd en waar in opnieuw het Italiaansche standpunt wordt bevestigd dat de conferentie de vlootbewape ning op het laagst mogelijke peil moet vast stellen maar waarin tevens het recht van Italië wordt gehandhaafd om een vloot te bezitten met een tonnemaat gelijk aan die van iedere andere vastelandsmogendheid. De Brïtsche draadlooze dienst meldt nog omtrent het Italiaansche memorandum, dat er daarin de nad-ruk op zal worden gelegd dat Italië zich, daar het allen bewapenLngs- wedijver wilde uitschakelen, er sedert de con ferentie van Washington van onthouden heeft eenig vlootprogram op langen termijn vast te stellen, daar het geloofde, dat de wereld een tijdperk van werkelijke beperkin; was ingegaan. Italië heeft er zich sedert de conferentie van Washington mee vergenoegd alleen schepen te bouwen om zijn onmiddel lijke betrekkelijke behoeften te dekken. In het memorandum worden cijfers gege ven om aan te toonen, dat Italië aan opper vlakte-schepen buiten die, welke door de conferentie van Washington beperkt worden hetzij in dienst of in aanbouw ongeveer het zelfde aantal bezit als Frankrijk. Voorts wordt gemeld dat men van Engel sche zijde van meening Is, dat wanneer Frankrijk zijn eischen ten aanzien van zijn bewapening ter zee, zooals deze thans zijn ge formuleerd, handhaaft en het huidige Fran sche standpunt niet gewijzigd wordt, het noodzakelijk zal zijn, het denkbeeld van een kruiserovereenkomst tusschen Groot-Brlttan- nië en de Vereenigde Staten opnieuw in overweging te nemen en opnieuw pogingen te doen om zulk een Anglo-Amerikaansche kruiser-overeenkomst tot stand te brengen. Hoewel de vlootconferentie reeds een maand heeft geduurd liggen definitieve resultaten nog ver verwijderd en wordt er nog voortdu rend geduld geëischt. Met het voorbereidende werk zijn aan zienlijke vorderingen gemaakt en nu de des kundigen een schema hebben ontworpen dat een compromis is tusschen de theorieën van beperking der bewapening ter zee door be perking der globale tonnages en beperking- per categorie zijn de delegaties gesteld voor de klaarblijkelijk ingewikkelde taak om bin nen dit kader feitelijke tonnagecljfer vast te stellen. MacDonald, Stimson en Wakatsoeki heb ben met een aantal andere leden der Brit- sche, Amerikaansche en Japansche delega ties ook een bespreking over de Japansche tonnagecijfers gehad. In een gisteren gehouden radio-rede die uit Londen op speciale golflengte werd uit gezonden naar Amerika verklaarde senator Reed, Amerikaansch gedelegeerde: „De heele conferentie werkt zoo hard ais mogelijk is, eiken dag uren lang en dikwijls tot ver in den nacht". Tenslotte zij opgemerkt dat de crisis in Parijs niet ongelegener had kunnen komen. De terugslag doet zich terdege voelen. De be sprekingen omtrent de Fransche voorstellen moeten worden onderbroken. En het zijn Juist deze besprekingen waarvan het zal af hangen op welke wijze de conferentie haar doel zal trachten te bereiken. Voor Frankrijk zelf is deze onderbreking onaangenaam, daar de Franschen op het punt stonden te zegevieren. Voor de andere partijen en voor den al- gemeenen loop der dingen zou de gedwongen rustpoos wel eens nuttig kunnen blijken te zijn. temeer nu verscheidene delegaties het voorbeeld van Italië zullen gaan volgen. Het Italiaansche rapport zal door andere resumé's gevolgd worden en het ls niet on mogelijk dat de inhoud dier rapporten een stimulans zal vorm°n om het werk zoo flink mogelijk aan te pakken. L. A. Algemeen vrtrouwen in Tardieu! Het ls volgens een B. T. A.-bericht uit Parijs waarschijnlijk dat het staatshoofd eerst Donderdagmorgen den politicus zal laten roepen aan wien hij de opdracht zal aanbieden een nieuw kabinet te vormen. De groep der „linksche republikeinen heeft met algemeene stemmen een motie aangeno men waarin opnieuw algeheel vertrouwen in Tardieu uitgesproken wordt en hem de ver zekering wordt gegeven van haar genegen- met algemeene stemmer, een motie aan waar. in zij opnieuw haar volle vertrouwen in Tar dieu uitsprak. De fractie der democratische sociale actie, (fractie Maginot) heeft volgens een N. T. A.- bericht eveneens opnieuw haar volle ver- trouwen ln Tardieu uitgesproken. President Doumergue heeft naar een B. T, A.-bericht meldt, glst-eren Clémentel, Victor Bérard, Paul Boncour en Raymond Poin- caré ontvangen. Ook Malvy werd volgens een N. T. A.-be richt geraadpleegd, evenals Chautemps. Tardieu heeft besprekingen gehouden met verscheiden politieke persoonlijkheden ow, oucheur, Louis Marin. Paul Reynaud en Francois Ponset. Hij ontving bovendien een deputatie van de fractie der linksche repu blikeinen (zijn eigen fractie) die hem ver zocht de opdracht tot vorming van een binet, wanneer deze hem door den president der republiek aangeboden werd, aan te ne men. De Conferentie inzake het T arievenbestand. GENèVE, 18 Febr. (V.D.1 In de Con- ferentie inzake een Tarievenbestand zijn thans reeds moeilijkheden gerezen, die wel licht ten deele verband houden met de Frankrijk uitgebroken regeeringscrisis. De Maandagmiddag aangevangen alge meene debatten moesten hedenmiddag na zitting van ongeveer een half uur wegens gebrek aan sprekers, tot Woensdag worden uitgesteld. De sterkste tegenkanting tegen de idee van den douane-vrede komt voor hei oogenblik van den kant van Frankrijk, welk land dit standpunt deelt met Polen en Tsje- cho-Slowakije. Tengevolge van den val van het Kabinet- Tardieu legt dé Fransche delegatie zich thans de noodige terughoudendheid op, het geen uit den aard der zaak de conferentie eenige stagnatie geeft. In de korte middagzitting van heden ver kreeg als eenig spreker de Tsjechische mi nister van Handel Matusek het woord om mededeelinge te doen van de pricipieele in stemming van Tsj echo-Slowakije met het plan inzake een internationaal tarievenbe stand. De gedelegeerde, verlangde echter, dat met de douanetechnische situatie in de ver schillende Europeesche landen zal worden rekening gehouden. De huiszoeking in het Liebknecht Haus'\ BERLIJN, 18 Febr. (V.D.) Met betrek king tot de hedenochtend plaats gehad heb bende huiszoeking in het hoofdkwartier Ier Communistische Partij („Karl Liebknecht Haus") aan de Alexanderstrasse 28, deelt de Politie-presldent het volgende mede: De huiszoeking verliep in het algemeen vlot. Een employé had drukwerken en ander materiaal in een koffer gepakt en trachtte dezen koffer in den liftkoker te verbergen. Alles werd in beslaggenomen In het geheel heeft de huiszoeking een groote hoeveelheid drukmateriaal aan den dag gebracht, betrek king hebbende op Rijksweer en Schut-zpoli- zei, alsmede tal van vlugschriften en brochu res, die op grond van indertijd genomen be sluiten alle in aanmerking komen voor con fiscatie. Voorts legde men beslag op een om vangrijke verzameling materiaal, betrekking hebbende op den verboden Roode-Front- strijdersbond. Kleine samenscholingen op de Bülow- Platz werden door de politie met de gummi knuppel uiteengedreven. Een 10-tal perso nen, dat de aanwijzingen der politie niet op volgde werd gearresteerd, doch later weer op vrije voeten gesteld. De Saksische regpering ten val gebracht. DRESDEN. 18 Febr. (V.D.) Tengevolge van de aanneming van een door de Natlo- naalsocialisten Ingediende motie van wan trouwen. welke door den Saksischen Land dag met 63 tegen 24 stemmen werd goedge keurd. is de regeering-Bünger ten val ge bracht. Duitschland' s verhouding tot Rusland Er begint merkbaar spanning te komen aan Duitsche zijde in de verhouding tot Rusland. Eenerzijds wordt gewezen op de taktiek der Sovjet-Russische regeering ten opzichte van de Duitsche concess'es in Rus land (juist heden komt het „Berl. Tag." met een artikel om de aandacht te vestigen oo de stelselmatige actie der Sovjetregeering tot ondermijning en vernietiging van een groote Du'tsche landbouwconcessie :n den noordelijken Kaukasus. de „Drusaj"), an derzijds wordt de stemming in breede krin gen tegen Rusland er voortdurend slechtev op in verband met de communistische agi tatie, welke telkens leidt tot botsingen li» verschillende steden en die ale-emeen het gevolg worden geacht van door Moskou ge geven orders. De act!e tegen den godsdienst in Rusland maak* de ontstemming nog grooter, aldus het Hbld. Het Berlijnsche centrumorgaan „de Ger- mania" heeft dezer dagen een ernstig» waarschuwing tot Moskou gericht. Daarin schrijft het blad: Een ieder in Duitschland. hetzij vriend c» vijand van de Sovjetunie, voelt, dat wij op een keerpunt zijn gekomen in de betrek kingen tot Rusland. Dit beteekent geen be- - w - - —O— „UO.wju, uigeen DC u a. held en sympathie. De groep-Reynaud nam dreiging, doch een nuchtere constateering.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 6