VOOR DE LUISTERVINKEN. PASTOR SEB. KNEIPP's RADIO-PROGRAMMA INGEZONDEN BURGERLIJKE STAND MARKTNIEUWS HANDen ruw of stuk INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 60 Ct». per regrel. BEROEMDE BORSTCARAMELS. thans volgens origineel recept ook in Nederland gefabriceerd door N. V. 1. C. KLENE Co., ziin overal verkrijgbaar a 10 cent per doosje. Probeert deze aangenaam smakende en geneeskrachtige caramels. 21 HAARLF.M'S DAGBLAD Het Waldorp-schema. Het nut van afscherming, goede spoelen en een soepele terugkoppeling. Zoo successievelijk hebben wij al heel wat populaire schema's besproken. Zooals de A- V. R. O.-schema's, z.g. „inductieve-Koomans", A A 3 enz- Reeds eenige malen werd ons ook ge vraagd eens iets te vertellen van het Wal dorp-schema, dat opgebouwd kan worden met de z.g. Waldorp-blokken, waarvan er 3 stuks zijn, nJ. het „hoogfrequentblok", het .Jampen blok'' en het „plaatstroombiok". Het hoogfre- quentb.ok bevat de spoelen, de sterkterege ling, de golflengteschakelaar en de terugkop peling. Het lampenblok bevat naast de lampvoet jes (3) een hoogfrequentsmoorspoel, een laag frequentsmoorspoel en eenige kleine onder- deelcn als weerstanden en condensatoren. Het plaatstroombiok tenslotte levert de noo- dlge plaatspanning (200 V. en 80 V.), nega tieve roosterspanningen (automatisch) en gloelstroom voor de wisselstroomlampen. He- is dus een 3-lamps toestel (h.f., det. en 1 laag- frequent) Behalve de lampen zijn dan nog noodig 2 variabele condensatoren van 50G c.M. met fijnrcgellng en 1 laagfrequentt.rans- l'ormator. Het bouwen Is al heel eenvoudig en is door eiken leek uit te voeren. De verbin dingen kunnen zelfs op maat bijgeleverd worden Maar dit is voor ons niet het voornaamste. Ons Interesseert meer het schema en de prin cipes die aan dit schema ten grondslag liggen. Het schema, zooals zich dat door meting laat reconstrueeren, is ongeveer als in fig. 1 is aangegeven. L tq -• jj® Principieel is hier geen nieuws, zai men zeggen. Probeert men het schema echter, dan zal men versteld staan ven de gevoeligheid en de te bereiken geluidssterkte en selectivi teit. Laten we enkele dingen uit het schema eens nader bekijken. De antenne kan, afhankelijk van zijn groot te en de gewenschte selectiviteit, via 3 con- densatortjes aan de spoel L 1 gelegd worden, die normaal afgeremd wordt met een con densator van 500 c.M. S is de schakelaar voor de sterkteregeling. Deze wijze van sterkteregeling door middel van verschillende aftakkingen (7) voor het rooster van de hoogfrequentlamp Is m.i. zeer goed gezien. Bovendien heeft men door mid del van S de meer of mindere terugwerking van plaat- of roosterkring in de hand. De plaabkring van de scherrarooster-hoog- frequentlamp is uitgevoerd als een hoogfre- quenttransformator (L 2). De spoelen hier van zijn gewikkeld van litze-draad, waardoor ze slechts een zeer kleinen weerstand verkre gen hebben. In verband hiermede en met het feit dat de terugkoppeling (door middel van condensator C) buitengewoon soepel is, kan een zeer groote geluidssterkte verkregen wor den en kan elke gewenschte selectiviteit ver kregen worden. Wenscht men n.l. de grootste selectiviteit dan kan deze, zooals altijd, ver kregen worden door de sterkteregeling S te rug te draaien en den terugkoppelcondensa- tor C zoover mogelijk in te draaien. Achter de detector volgt ten slotte één l.f. trap, die vla een luidsprekerbeveillging. be staande uit een l.f. smoorspoel en scheidings- conciensator den luidspreker voedt. De afscherming tusschen rooster- en plaat kring van de hoogf-equentlamp is dubbel uit gevoerd. Hierdoor is ongewenscht genereeren van de l.f. lamp voorkomen Zeer gewenscht is het condensatoren te ge bruiken met een soepele fijnregeling. Zoowel Telefunken- als Philipsiampen kun nen in dit schema gebruikt worden. De aan wijzingen daarvoor worden in de gebruiks aanwijzing en het werkplan aangegeven. E. W. OTT. NOORWEGEN'S NIEUWE ZENDER. Luid en machtig klinkt de stem van het nieuwe omroepstation te Oslo tot ver over de grenzen van Europa. Ook in ons land ls de ontvangst van dit station met zijn prachtige modulatie buitengewoon goed. Een'ge tech nische bijzonderheden zullen derhalve velen welkom zijn. De door Telefunken gebouwde zender ligt op ongeveer 8 K M. vanaf het centrum van Oslo bij Lamberseter en is met de studio in de stad door een lange kabel van speciale constructie verbonden. Deze speciale uitvoe ring maakt het mogelijk alle voor een goede radio-weergave benoodigde frequenties van 50 tot 8000 Hertz in natuurlijke sterkte-ver houding aan den zender toe te voeren. De T-vormige antenne wordt gedragen door twee geïsoleerde masten van 150 M. hoogte De lengte bedraagt 250 M. De speciale an tenne constructie, een onderwerp, waarover nog heel wat te zeggen zou zijn, doch waar op wf] hier niet kunnen ingaan, maakt het mogelijk, dat de uitzendingen van dit station Jn zeer wijden omtrek onvervormd kunnen worden ontvangen. Als tegencapacitelt van dc antenne dient een in de aarde uitgegraven net van koperdraden. De benoodigde draai stroom, die onttrokken wordt aan een draai- 6troomnet van 5000 Volt, 50 perioden, wordt getransformeerd en door middel van een hoogvacuumgelijkrichter gelijkgericht. De gloelstroom voor de lampen wordt door ma chines geleverd. De zender bevat 4 trappen en lieeft in de elndtrap watergekoelde lam pen van het 20 K.W. type. Het vermogen be draagt 60 K W. in de antenne, waardoor dit station één der sterkste momenteel in bedrijf zijnde zenders van Europa is. De golflengte is 493 M. en ligt juist iets boven Praag. Rap porten worden gaarne ingewacht bij Telefun ken. Huygenspark 38—39, Den Haag. RADIOVRAGEN. VRAAG: De heer G C. H. vraagt eenige Inlichtingen omtrent schema H. D. 12 Fcbr. ANTWOORD: 1. De korte-goifspoe'.cn wor den niet kortgesloten, alleen parallel gescha keld op de lange-golfspoeien. 2. De antenne en plaat van de h.f. lamp kunnen steeds aan de aftakking op de lange- golfspoelen verbonden blijven. 3. Zeker kan de A A 3 terugkoppeling ge- WOENSDAG 19 FEBRUARI 1930 bruikt worden. Ik teeken het altijd het een voudigste. 4. en 5. Ik prefereer condensator-terug koppeling en zal u een schema toezenden. 6. Speciale uitgangstransformator, afhanke lijk van het doel. 7. De V 62 van Splendor moet bij 50 Volt plaatspanning ongeveer 15 Volt neg. rsp. hebben. ANTWOORD aan den heer W. N. H.t Zeker is een 1-lamps toestel beter dan een kristal. Met een flinke antenne zult u de s-ations Hiuzen, Hilversum, Daventry, Zeesen Parijs en de sterkste korte-golfstatiorus ver staanbaar in de telefoon hebben. Een schema zal ik u zenden. VRAAG: De heer J. G. vraagt maten voor de veldwikkeling van een electro-dynamischen luidspreker. ANTWOORD: Ik zal het voor uw geval uit rekenen en u nog nader antwoorden. ANTWOORD aan den heer M. van G.: In uw buurt is geen radio-centrale. VRAAG:: De heer H. H. v. d. P. vraagt lampenserie voor Avro-schema. ANTWOORD: Philips A 435, A 415, A 413, B 405. Telefunken RE 034 RE 084, RE 084, RE 124. Splendor V 3030, V 1508, 1508, V 02. VRAAG: De heer J. A. K. informeert naar onbekend station (Hollandsche taal). ANTWOORD: Ik geloof, dat het het station is van de Katholieke Viaamsche Radio-Om roep. ANTWOORD aan den heer J. B.: Een Ultra-kortegolfschema zal ik u ter leen zenden. VRAAG: De heer J. C- G. vraagt of een Magnavox eL dyn. luidspreker warm mag worden. ANTWOORD: Niet meer dan „handwarm". VRAAG.: De heer F. v. d. M. vraagt het A.VR.O. 3 lamps wisselstroomschema ter leen dat zal geschieden. DONDERDAG 20 FEBRUARI. HILVERSUM, 1875 M. 10.00 Morgenwijdrng. 12.15 Concert door het AVRO-Ensemble. 200 Gramofoonmuziek. 3.00 Halfuur voor de Ned. Vereen, van Huis vrouwen. Spreker Dr. Ir. A. M. de Wild. Onderwerp: Het restaureeren van schilde rijen. 3.30 Gramofoonmuziek. 4.00 Zieken-- uurtje. 5.30 Concert uit Café „Moderne" te A'dam. 6.00 Tijdsein. 0.01 Voortz. concert. 6.30 Gramofoonmuziek. 6-45 Landbouwhalf- uurtje. Spreker: L. Weljer. Onderwerp: Hoe komen we het snelst tot een massale er- betering vau ons grasland. 7.15 Franseh: Gevorderden en conversatie. 8.01 Gramo foonmuziek. 8-15 AansL van het Concert gebouw te A'dam. Het Concertgebouw Or kest oJ.v. Pierre Monteux. Solist: Emil Tel- manyi (viool). Na afloop: Persber. 10-40 ca. Vacantie-Reisfilm. Daarna: Gramofoon muziek. 12.00 Sluiting. IÏUT7FN. Tot 6 nnr 298 M. Na 6 uur 1071 M Uitsl. NCRV-Uitz. 8.15 Concert. 10.00 Zang door Dames- koortje. 10.30 Ziekendienst. 11-00 Lezen. 11.30 Gramofoonmuziek. 11.45 Voor de land bouwers. 12.30 Concert. Alt, viool piano en orgel. 2.00 Uitz. voor scholen. 2.45 Cursus Fraaie Handwerken. 4.00 Ziekenuurtje. 6.00 Orgelconcert. 6.30 Koersen. 6.40 Vervolg concert- 7.10 Lezing over: Nieuwe mystische waarden. 7.40 Cursus Maleisch. 8.10 Uit- aendavond. Zangkoor. Muziekkorps, soli en piano. Spreeksters. Na afloop Persberichten DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11-05 Lezing. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Concert. Kwintet. 1.20 Orgelconcert door R. Foort. 2.50 Uitz. voor scholen. 3-20 Vesper uit de Westminster Abbey. 4.05 Concert. M. Quayle alt)P. Man chester (tenor). Trio. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing. 6-35 Nieuwsber. 655 Marktber. 7.00 Zang door G. Parker (bariton). 7.20 Lesing. 7.45 Lez'ng. 8.05 C. Weber en M. Dixon (piano-duo). 8.20 Concert. Koor, ML Bruskill (alt), P. E. Underwood (bariton). 9.20 Nieuwsber- 9.40 ca. Lezing. 10 00 „New Songs for Old". Koor, orkest en solisten. 10.55 Dans muziek. PARIJS „RADIO PARIS" 1725 M. 12.50 Gramofoonmuziek. 4.05 Concert. 8.55 Gramofoonmuziek. 7.40 Gramofoonmuziek. 8.20 Concert. Instrumentale- en vocale solis ten. LANGENBERG 473 3L 6-20 Gramofoonmuziek. 9.35 Gramofoon muziek. 11.30 Concert op Wurlitzer-orgeL 11.50 Gramofoonmuziek. 12 25 Concert. Or kest en vooale solisten. 4.50 Concert. Orkest, sopraan en viola d'amove. 7 20 Orkestconcert. 8.20 „Pygmalion" van Bernard Shaw. Daarna tot 11.20: Orkestconcert. ZEESEN 1635 M. 6.15 Lezingen en berichten. 11.20 Gramo foonmuziek. 12.15 Berichten. 1-20 Gramofoon muziek. 1.50 Lezingen. 3-50 Concert uit Ber lijn. 450 Lezingen. 7.50 Orkestconcert. 8.20 Concert. Viool en piano- Daarna: Berichten en tot 11-50 Dansmuziek (Gramofoonplaten). KALUNDBORG 1153 M. 11.20 Orkestconcert. 2.50 Orkestconcert en declamatie. 7.35 Concert. Orkest. Prof. Amold Foldesy (cello). 950 Dansmuziek. BRUSSEL 508.5 M. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.20 Concert. Her-uitz. uit het Concertgebouw te Amsterdam, Doktersvrouw: „Maar man, waarom groet te je mijnheer Jansen niet?" Dokter,Jk had hem een goed diner toe gestaan. zoo goed, dat hij er indigestie van kreeg. Nu is hij naar een anderen dokter ge gaan". (London Opinion). VELSEN. VEREENIGING VOOR ZWAKZINNIGENZORG. Aan het jaarverslag over 1929 van de Ver eenig ing voor Zwakzinnigenzorg ontleenen wij het volgende: Nadat in Februari de Koninklijke goed keuring was verkregen kon in April defini tief met het werk worden begonnen. Daar de financiën der vereeniging een zelfstandig beheer eener werkinrichting nog niet toe lieten, besloot het bestuur met ingang van dien datum een viertal personen aan de leiding van den heer W- Bouman, rietvlech- ter te IJmulden-Oost toe te vertrouwen, die in zijn eigen werkplaats deze menschen onderricht zou geven in het maken van cocosmatten, gaatjesmatten, biezenmatten, benevens het vlechten van allerlei rietwerk. Met 1 October werd de inrichting zelfstan dig door de vereeniging geëxploiteerd: de heer Bouman werd tot werkmeester aangesteld. Het aantal tewerkgestelden bedroeg aan het eind van het verslagjaar 7. Van 1 Octo ber 1929 af werden vervaardigd 63 gewone oocosmatten, 3 loopers, 13 W.C.-matten, 15 gaatjesmatten en 16 biezenmatten. Gememo reerd werd het voor de vereeniging zoo be langrijke besluit van den Gemeenteraad waarbij voor 1930 werd toegestaan een sub sidie van f 100 per tewerkgestelde met een maximum van f 1000. In 1929 werd ontvangen f 1257.21, waarvan aan contributie f 1035.66. Uitgegeven werd f 1225.68 waarvan aan loon werkmeester f 493.14, loon tewerkgestelden f 107.55, kosten materiaal f 312.07 enz. De begrooting voor 1930 sluit in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van. f 2831-53. BLOEMENDAAL. CONCERT TEN BATE VAN HET JEUGDHUIS Pessimisten, die van meening zijn, dat het niet mogelijk is, om in Bloemendaal te con certeeren, zullen Maandagavond wel bekeerd zijn. De groote zaal van het Jeugdgebouw was nog wel niet geheel bezet, maar de op komst was zeer bevredigend. En wij moeten nog aan de idee wennen, dat wij nu in het bezit zijn van een ruime zaal met goede ac- coustiek. Voorts waren de namen der solisten, Annie Veenenbos (alt) uit Alkmaar en het trio Van Kempen, onze eigen artlsten, blijkbaaT wel ln staat, om het publiek naar de Donkere Laan te trekken. Wij hebben Bets en Henk van Kempen al eens eerder samen gehoord en ook nu weer werden wij getroffen door de groote muzika liteit van dit echtpaar. Werken van Bach, Mozart en MeL Bonis voor piano en fluit wer den met groote meesterschap voorgedragen. Annie Veenenbos heeft met haar mooie stem aller harten gewonnen. Ontroerend was zij in de aanvangsstrofen van: „Auf einen Totenacker hat mlch mein Weg gebracht". Met Jac. van Kempen zong zij, de leerlinge en de meester, het duet uit- cantate 154 van Bach. Heerlijk klonk het lied door de zaal. Jac. v. Kempen zong een zestal liederen van Bach en Graener, het forsche „Jesus ist das schönste Licht", het teedere: „Bist du be: mir", met als prachtig slot het jubelende: „Das war der junge König". Het publiek was opgetogen. De netto-opbrengst van dit mooie helaos geheel Duitsche concert komt ten bate van het Jeugdhuis. Twee jonge dames boden aan mevr. v. Kempen en mej. Venenbos bloemen aan. BEVERWIJK. EXPLOITATIE BOUWTERREINEN DER GEMEENTE. Het vorig jaar kocht de gemeente eenige terreinen, gelegen aan den Romerkerkweg, da Groenelaan, de C. H. Moensstraat en den Kees Delfsweg, ter grootte van 39645 M2-. De gemeentearclütect heeft thans op verzoek van B. en W. een begrooting samengesteld voor het bouwrijp maken dezer terreinen. De kosten hiervan worden begroot op f 54168, waarvan een bedrag van f 750j ten laste komt van de in aanbouw zijnde school. Na aftrek van den grond, noodig voor schoolbouw (4735 M2.), straataanleg 7250 M2. en van een terrein, aan den Kees Delfsweg, groot 372u M2. hetwelk voorloopig niet in exploitatie za. worden gebracht, blijft een terrein van 23940 M2. over, hetwelk voor bouwgrond kan worden verkocht. Van den totalen kostenden prijs f 132.800,60 kan f 18713,40 gebracht worden ten laste van de in aanbouw zijnde school, zoodat het ln exploitatie te brengen terrein op f 114.409,20 komt. Hierbij dienen te worden gevoegd de kosten voor het bouwrijp maken, ten bedrage van f46668 -f54168—f7500), zoodat de totale kosten van het geheele terrein inclusief het bouwrijp maken bedragen f 161.077,20. Dit be drag kan verminderd worden met f 16740 voor den nog niet in exploitatie te brengen grond, zoodat het beschikbaar komende bouwterrein, groot 23940 M2. zal kosten f 144.337,20 of f 6 per M2. Aannemende, dat de verkoop der gronden geschiedt in 3 of 4 jaar, is voor renteverlies nog te ramen f 0,50 per M2., zoo dat de verkoopprijs dient te worden gesteld op f 6,50 per M2. B. en W. stellen den Raad thans voor, hun een crediet toe te staan van f 53168 voor het bouwrijp maken der terreinen en den ver koopprijs der bouwgronden te bepalen op f 650 per M2. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Ct» per regrel. 2. 2H E N s EUBIBa nufl/ei* <faT C/GARET ct Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk- Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet terug» creceven- HET WINKELWERKTIJDEN- BESLUIT. De Enquête der Middenstands centrale. genooten, in dezen tijd, waarin werken voor een eerlijk stuk brood meer en meer een vloek wordt genoemd, het beste helpen. Later niet meer Ziedaar onze laatste ernstige waarschu wing i P. J. M. VAN TETERING. Secretaris der Middenstands centrale. BLOEMENDAAL. Haarlem. 18 Februari 1930. Het omvangrijke werk der Ennuête, door de Middenstandscentrale bij den Winkelstand van Haarlem ingesteld, is nog in volten gang. Circa drie en een half duizend Enquête- biljetten zijn inmiddels uitgereikt. In ver schillende dor 15 wijken, waarin wij de stad hadden verdeeld, is ook het oohalen der in gevulde biljetten reeds geëindigd. Speciaal in de winkelwijken echter is men nog druk bezig. Wij ziin vol lof over de accurate werkzaam heden der Enquêteurs. Beleefd verzoeken wij evenwel de biljetten Ingevuld gereed te legeren en de Enouêteurs niet te laten wachten of te aten terugkomen, opdat deze uiteraard dure actie tengevolge van tijdverlies nog niet kostbaarder zal wor den. Bij de Enquête is reeds nu een verbazing wekkend en betreurenswaardig feit aan het licht getreden. Men kent het verzoek der drie werknemers organisaties aan den gemeenteraad, nl. een gedwongen sluiting van alle winkelzaken uit onze stad, onverschillig of zij al dan niet met oersoneel werken, gedurende een heelen mid- da? en avond van iedere week. Het heeft maar heel weinig gescheeld, of deze riaoureuze en fatale verordening was door den raad aangenomen. Maar het gevaar is niet van de lucht, want over enkele maanden, nl. vóór 1 Juli a.s. komt de zaak weer opnieuw aan de orde. Gedwoncen sluiting, op straffe van een proces-verbaal, van alle winkelzaken, de kleinste Inbegreoen. óók van die dus, welke zonder personeel werken en wij maken ons sterk, dat van de 100 winkels in Haarlem er zeker 70 zijn, die geen personeel hebben. Toch sluiten, niets mogen verkoopen, geen vijf cent verdienen! Arme weduwe, arme schraal gepension- neerde, arme, stoere werker, die met uw snaarpenningen u opgewerkt hebt en u een eigen, zelfstandig bestaan hebt kunnen ver schaffen. Gij allen, die tracht met hard wer ken in uwe zaakjes een schamel stuk brood te vér dienen om voor u en de uwen in hun onderhoud te voorzien, óók gij zult dan ge dwongen worden uw winkeldeur te grendelen en uw klanten af te wijzen, want doet gij dat niet.de politie staat op den loer om u voor den rechter te sleepen. omdat gil het ge- waavd hebt met uwen arbeid een eerlijk stuk brood te verdienen, in plaats van genade brood te slikken. Hebt gij aan het eind der week niet voldoende of niets verdiend, voor u is er geen plaats in de schier elndelooze ril van stenn trekkendén, die de hand ophef fen op kosten van Ri1k en Gemeenten; om u bekommert men zich niet. Gij kunt u la ten ïndeelen bij de „stille armen", u wenden tet de seheime, particuliere liefdadigheid. ofgii kunt crepeeren van armoede en vebrek. Van eenige bescherming door of 'iefde van de Overheid is voor u geen sprake, juist door degenen, die. krachtens hun stand of richting het dichtst bij u behoorden te staan, ziit gij niets meer of minder dan een ..quantité négligeable". Een heelen halven dag. gedwongen uw zaakje sluiten, zonder verdienstenZiedaar, zwakkere standge noot. in dezen „mooien" tijd uw dreigend ge vaar! Begrijpt gii het nu, winkeliers en winke liertjes van Haarlem, waarom de Midden- standsrentrale tot deze Enquête in hoofdzaak besloot? De leiders der Middenstandsorganisaties in deze stad ziin zich van hunne hooge en ver antwoordelijk taak bewust. Zij weten, dat het hun groote plicht is niet alleen de belangen te dienen der grootere Middenstanders, doch op de allereerste plaats de belangen hunner zwakkere standgenooten. En, wanneer nu de Enquête had kunnen uitwijzen, dat meer dan 70 pet. der win kels in Haarlem zonder personeel werken, al dus met het Werktijdenbesluit feitelijk niets te maken hebben waarvan wij innig over tuigd ziin dan hadden wij wel eens willen zien, of een gemeenteraad den treurigen moed zou gehad hebben deze 70 pet. gedu rende een vollen middag en avond van him bestaan te berooven. Dit overduidelijk aan te toonen, was nu het eerste en het hoofddoel van deze Enquête- En wat heeft reeds nu het verzamelen de zer biljetten aangetoond? Dat de grootste onverschilligheid, het wei gerachtig ziin juist bestaat bij deze categorie van kleinere en dikwerf arme zakenmensch- ïes. bij de categorie dus der eerst belangheb benden. Onverstand onwetendheid doen deze be- k^genswaardige menschen zóo handelen. „Ik heb er niets mee te maken, mijn vrouw en ik doen de zaken zelf", dergelijke ant woorden krijgt men. Treurig, diep treurig! Tenslotte moeten zij het natuurlijk zelf maar weten. Onze organisaties hebben tenminste voor hen al het mogelijke gedaan. Maar straks, wanneer het te laat is, wanneer de meerder heid dor gemeenteraadsleden onbekommerd over deze stumperds zal zijn heengeloo- pen, wanneer hun zaken gesloten zullen moe ten worden, dan is Leiden in last,; wanneer maar eens de processen-verbaal zullen gaan vallen, dan loopt men te hoop, dan stormt men naar de organisaties, dan moeten pro testvergaderingen worden belegd enz. enz. 't Gewone verloop bij onzen Middenstand! Er is in den aanvang geen onverschilliger en moeilijker msnsch dan onze doorsnee Middenstander, doch er is er ook geen, die harder kan schreeuwen, wanneer hij maar eenmaal ln de penarie zit. Kleinere Middenstanders, hebt gij tevoren de zaak, waar het om gaat. niet voldoende doorzien, wellicht, dat het bovenstaande u tot meer ernstige gedachten heeft getracht. Zijt gij t-och intijds nog gewaarschuwd! Het is nog niet te laat! Vraagt aan het Alg. Secretariaat alsnog een Enquétebiljet aan en het zal u ten spoedig ste worden toegezonden. Het adres is: C>:oote Markt 4, telef. 12433. Vult het zoo sekuur mo gelijk in en bezorgt het ons spoedigst. Op deze wijze kunnen wij u, zwakkere stad- Bevallen: A. Reeling BrouwerHermann z. Ondertrouwd: J. M. van Dijke en J. E. Lindhout, W. G. Hopman en M. H. v. Schep pingen, J. W. Hue! en E. van de Ven. Getrouwd: A. J. L. Katte en W. A. C. Mel- sert, Jhr. E. G. van Benthem van den Bergh en E. A. Verschuijl. Overleden: E. F. W. van Peperzeel, 5 j., P. Geutskens, 53 j., W. H A. M. Huijing, 51 j. A. M. M. F. Bijvoet, 65 jaar. HEEMSTEDE. Bevallen: C. M. SamsonSchreuder z. C. PoeckeHeimos d. E. M. P. Kolk-Oudshoorn z. S. A. A. VisserGeerling d. H. M. J. Bud dingSmit d. H. E. WijsmullerBatteman d. Overleden: H. Heslinga, 46 j., ongehuwd; M. J. Lammers, 37 j., ongehuwd. Purmerend, 18 Febr. COÖP. CENTRALE EIERVEILING. Aanvoer: 36 965 eendeneieren, per 100 f 6 20—f 6.60. 103 403 kippeneieren: 7080 KG. f 7.70— f 9; 65—66 KG. f 6.40—f 7; 63—64 KG. f 6.20- f 6.80; 60—62 KG. f 5.90—f 6.50; 58—59 KG. f 5.60—f 6 10; 56—57 KG. f 5.50—f 5.80; 53-55 KG. f 5.30—f 5 60; 50—52 KG. f 5.20—f 5-40; 45—49 KG. f 4.80—f 5. Aanvoer: Oude kippen f 2.50 a f 320 per stuk; oudehanen f 2.10 per stuk; jonge ha nen f 150f 2.60 per stuk; oude kippen per f 0.90—f 0.95; jonge hanen per kilo f 1.25— f 1.50. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct». per repel. weer spoedig zacht en heel met Purol. (Onderstaande berichten zijn reeds in een deel van de vorige oplaag opgenomen.). HYMANS OVER HET DOUANEBESTAND. De eerste dag der Volkenbondsconferentië over het douanebestand is vrij kalm verloo- pen omdat de groote tegenstellingen, die on getwijfeld bestaan, nog niet naar voren zijn gekomen. De redevoering van Hymans was verreweg de belangrijkste. Hij voorspelde, dat, indien deze conferentie er niet in slaagt het tarie- venverband te verwezenlijken, een nieuwe tarievenoorlog onvermijdelijk is. Hymans was er bovenal op uit, de bezwaren, die tot nu toe tegen de idee van het douanebestand zijn naar voren gebracht, te ontzenuwen. Hij herinnerde er aan, dat het doel dezer con ferentie al ruim 5 1/2 jaar geleden dezen nieuwen koers voor de handelspolitiek heeft aangewezen, aldus het Hbld. Groote mee- ningsverschillen over het beginsel zijn dus thans niet meer mogelijk. Veeleer komt hes er op aan, diverse misverstanden uit den weg te ruimen. De protesten, die het denkbeeld van een tarievenbestand en dat van tarief verlaging hebben uitgelokt, zijn volgens Hy mans niets bijzonders; immers zij doen zich steeds aan den vooravond van onderhande lingen over handelsverdragen voor Daarbij wordt vaak vergeten, dat het bestand niet het voornaamste, noch het eenige doel der conferentie is. maar slechts een voorafgaan de stap die ten doel heeft een gunstiger at mosfeer voor de onderhandelingen te schip pen. Het bezwaar, dat het bestand de sou- vereinlteit der staten aan banden legt, acht Hymans niet steekhoudend, omdat leder tweezijdig of meervoudig handelsverdrag dezelfde strekking heeft en de Volkenbond gebaseerd is op het beginsel der solidariteit. In de redevoeringen van den Oostenrijk- schen en den Noorschen gedelegeerde kwa men klanken voor, die de heeren H. Colijn en E. Heldring al meer dan eens op de econo mische volkenbondsbijeenkomsten hebben doen hooren, toen zij wezen op het- gevaar, dat sommige regeeringen, die in beginsel oe- reid zijn de handelspolitiek der economi sche wereldconferentie te volgen of trouw te blijven, door buitensporige tariefverhoo- gingen in andere landen gedwongen worden met de steeds sterker wordende strooming naar hooge tarieven mee te gaan. OOK EEN KLANKFILM. PRESBURG. 17 Februari (VD.) In het grootste bioscooptheater van de stad Redoute", is een „klankfilm" vertoond, waar voor dank zij de uitgebreide reclame reeds dagen van te voren a'.le plaatsen uitverkocht; waren. Aangekondigd was de klankfi'.m ..12 -oovers aan de Wo'ga". Spoedig na den aan vang van de film bleek echter, da: de mu. =k afkomstig was van achter het doek op gestelde musici Het publiek ga! door een oorverdoovend lawaai z(jn misnoegen te ken nen, doch trad overigens vrij rustig op. Dnze Radio Rubriek.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 8