BUITENLAND De verkiezingen in Japan. Chautemps' plannen. Amerikaansche ontstemming. UIT DE OMSTREKEN gaat/ RADIO-PROGRAMMA De Wereldreis van Dicky en Dirkje Durf HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 24 FEBRUARI 1930 Merkwaardige resultaten. Ter Londensche Vlootconferentie. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. TOKIO, 23 Febr. (V.D.) Op een enkele zetel na zijn thans de resultaten van de Ja- pansche Parlementsverkiezingen bekend. Vol gens deze resultaten zal de nieuwe Kamer als volgt zijn samengesteld: Minseito (regeeringspartij, liberaal) 273 zetels. (In het oude parlement 214 zetels, waarvan zich naderhand een dertigtal af scheidde en zich aan de zijde der conserva tieve regeering schaarde). Seiyukal (conservatief, partij van den oud- Minister-President Tanaka) 174 zetels. (Bij de verkiezingen van 1928 221 zetels). Arbeiderspartij 5 zetels. (In het vorige par lement 8 zetels). Onafhankelijken en andere partijen 14 zetels. (Vorige parlement 21 zetels). De vorige liberale minderheidsregeering-Hamagoetsj 1 beschikt dus thans in het Parlement over een sterke meerderheid. Hoe het program van de nieuwe regeering. Chautemps eruit zal zien, schijnt in noofd trekken wel reeds vast te staan. Wat de bin' nenlandsche politiek betreft, zullen in de eerste plaats vèr-strekkende amnestie- maatregelen worden afgekondigd, waarbij ook de communisten betrokken zijn. zulks om tegemoet te komen aan de eischen der socia listen. De door de afgetreden regesring ge dane belofte om de wet op de sociale verze kering per 1 Juli a.s. in werking te doen tre den, wordt ook door de nieuwe regeering gehandhaafd. Ten aanzien van de landbouw politiek zullen maatregelen getroffen worder. teneinde te trachten een einde te maken aan de crisis in den wijnbouw. Wat de buiten- landsche politiek betreft erkent ook de nieu we regeering ten volle het Young-plan. De door Briand gevoerde vredespolitiek zal on veranderd worden voortgezet. Het Fransche standpunt ter Londensche Vlootconferentie, zooals het door Tardieu is uiteengezet, zal op dezelfde wijze verdedigd worden. De Fran sche belangen zullen te Londen worden be hartigd door Briand en den Minister van Ma rine Albert Sarraut. De regeeringsverklaring zal Dinsdag a.s. in de Kamer worden afgelegd De afgetreden Minister-president Tardieu za bij de daarop volgende discussies als afge vaardigde in de Kamer tegenwoordig zijn. LONDEN, 23 Febr. CVD.) De „Observer" publiceert een uitvoerig interview met den Amerikaanschen journalist Price Bell, di: een der voornaamste voorvechters is van de ontwapening ter zee in de Vereenlgde Staten Price Bell doet in zijn interview een dringenc beroep op Frankrijk en op Japan, om door het doen van concessies een vruchtbaar re sultaat van de Vlootconferentie mogelijk te maken. Frankrijk heeft verklaard, dat het een oorlog met Groot-Brittannië en met de Vereenigde Staten ondenkbaar acht. De Fransche vrees voor aanvallen van Duitsche of van Italiaansche zijde kan uit den weg worden geruimd doordat in de overeenkomst tusschen de vijf mogendheden een clausule kan worden opgenomen, welke den staten die de overeenkomst onderteekend hebben, het recht geeft, zoo veel nieuwe schepen bij te bouwen als door een mogendheid, die de overeenkomst niet heeft onderteekend, ge bouwd worden. In het interview wordt echter verklaard, dat Frankrijk van de zijde van Duitschland niets te vreezen heeft, aangezier dit land in vrede met Groot-Brittannië en Amerika leeft en deze beide mogendheden onmiddellijk tegenover zich zou vinden in dien het een aanval op Frankrijk zou willen wagen. Men wijt het vertrek van den Admiraal Hilary Jones zelfs aan deze ontstemming- Volgens de telegrammen vertrekt deze des kundige weer naar New-York, omdat hij lij dende is aan een ernstige ziekte. Hij zal aan de verdere werkzaamheden der conferentie niet meer deelnemen. De „Sunday Express", hoewel toegevende, dat het vertrek inderdaad door Jones' ziekte is veroorzaakt, brengt het niettemin in verband met de ernstige onte vredenheid, die er in de kringen der Ameri kaansche deskundigen over het verloop der conferentie bestaat. Een der deskundigen heeft volgens genoemd blad verklaard: „De conferentie is dood. Het heeft geen doel, dit feit niet te willen zien. Alles wat wij nog kun nen doen is de conferentie begraven, het graf dichtmaken en er een gedenksteen bo venop plaatsen". Het is natuurlijk verkeerd om een derge lijke voorbarige uitlating au sérieux te ne men. Naast deze ontactische bewering staat een andere, van meer waarde: In een gisteravond te Huddersfield gehou den redevoering sprak Snowden over de vooruitzichten van de vlootconferentie. Hij zeide, dat er waarschijnlijk wel menschen zouden zijn, die begonnen te denken, dat de conferentie thans wel tot een of andere con clusie mocht zijn gekomen. Internationale conferenties werken echter nooit snel. Vol gens wat hij vernomen had, waren die voor uitzichten van de conferentie ten duidelijkste veelbelovend, daar zij de verwachting recht vaardigen dat een overeenstemming bereikt zal worden, die de geweldige lasten der vloot- bewapeningen aanzienlijk zal verminderen. I«. A. Rede van Schofer in Berlijn Zondagavond hield de Oostenrijksche Bondskanselier voor den Berlijnschen zender een radiorede. In deze rede zei hij o a.: Ik be schouw het als een wonderlijk symbool van onze nationale saamhoorigheid, dat ik mij hier, van de metropolis van het Duitsche &yk uit, kan wenden tot alle Duitsche radio luisteraars in geheel Europa. Het bezoek, dat ik thans aan de Duitsche regeering breng, geldt vanzelfsprekend ook het volk in het geheele Duitsche Rijk en in het bijzonder in het ondanks allen economischen nood zoo machtige Duitsche Berlijn. Mijn Berlijnsch bezoek volgt bijna onmiddellijk op een reis naar Rome, waar het mij gelukt is, vriend schappelijke betrekkingen te herstellen door een arbitrage-verdrag, zooals wij die reeds met een groot aantal staten hebben gesloten. Toen was eindelijk het oogenblik gekomen voor het zoo lang voorgenomen bezoek aan Berlijn, waartoe een waarachtig Oosten- rijksch staatsman ook dan de drang voelt, wanneer geen bijzondere vraagstukken aan de orde zijn en opgelost moeten worden. Het nauwe verband tusschen de Oostenrijksche Duitschers en de Duitschers in het Duitsche Rijk wordt bevestigd door een duizendjarige geschiedenis. Gemeenschappelijk moesten v/ij het moeilijk herstelwerk verrichten van wat de oorlogsramp aan materieele en cultu- reele bezittingen van het Duitsche volk heeft vernield, en gemeenschappelijk leeft de wil bij het Duitsche volk in de beide Duitsche staten om een hecht fundament voor een be tere toekomst te bouwen, waarop het Duit sche volk, gezien zijn groot verleden en zijn werk voor de beschaving, ten volle recht heeft. DE TOESTAND VAN DE KONINGIN VAN ZWEDEN HOPELOOS. ROME, 23 Febr. (VD.) Het door de lijf artsen van de Koningin van Zweden uitgege ven bulletin vermeldt, dat haar toestand ho peloos is te achten. Haar broertje: ,JZus zal wel niet gauw komen". Aanbidder: „En waarom niet?" Haar broertje: „Ze is naar haar gebit aan 't zoeken, en ik heb het lekker verstopt". (Humorist). IJMUIDEN. HET PERSONEEL VAN M. E. K. O. G. DE Uit Chautemps' nieuwe kabinetBoven: Chautemps (minister-president en binnen-, landschc \aken), daarnaast Steeg JustitieBriand (Buitenlandsche Zaken), Loucheur larbeid), Eynac luchtvaartpaladier Openbare Werken EEN BRIEF DER DIRECTIE AAN BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN VELSEN. De directie van de Mekog heeft het vol gende schrijven aan het College van Burge meester en Wethouders van Velsen gericht: „In de openbare vergadering van den Ge meenteraad, welke op 28 Januari jL werd gehouden, is ter kennis van den Raad ge bracht een aan uwen voorzitter gericht schrijven van den hoofdinspecteur van den Arbeid te Haarlem, waarin een technische uiteenzetting betreffende ons bedrijf en een bespreking van den veiligheidstoestand daar van gegeven wordt. Door den heer P. Schaar, lid van den Raad is blijkens het officieel verslag der vergade ring naar aanleiding van dit schrijven aan uw college het verzoek gericht „of Burge meester en Wethouders ook kunnen letten op de personeel-mutaties in dit bedrijf", waaraan nog is toegevoegd: ,JDe voornaam ste oorzaak schijnt nl. gebrek aan scholing te zijn en spreker heeft vernomen, dat er veel verloop in het personeel is". Ten aanzien van het eigenlijke onderwerp, nl. de veiligheidstoestand in onze fabriek, meenen wij ons van bijzondere opmerkingen te kunnen onthouden. De hoofdinspecteur van den Arbeid heeft Ln zijn brief een alles zins juiste omschrijving van den bestaanden toestand gegeven. Hun. wien zulks nog niet bekend was, of die er aan meenden te moe ten twijfelen, zal na dit schrijven duidelijk geworden zijn. dat bij den bouw van de fa briek en de installaties en bij de uitoefening van het bedrijf alle vereischte voorzorgs maatregelen met het oog op de veiligheid zijn genomen en zoover mogelijk worden doorge voerd. Door den heer Schaar echter is in de Raadsvergadering van 28 Januari een nieuw element in deze zaak gebracht; hem schijnt het namelijk toe, dat van een gebrek aan scholing van het personeel kan gesproken worden en hij heeft vernomen, dat er veel verloop ln het personeel is. Wij meenen een en ander niet onweerspro ken te mogen laten. In de eerste plaats mo gen wij ook hier verwijzen naar het schrijven van den hoofdinspecteur van den Arbeid, waarin wordt gezegd: „De onderneming be schikt over een wetenschappelijk gevormde bedrijfsleiding en een uitgebreid speciaal ge schoold personeel", waaraan wij de mededee- ling wenschen toe te voegen, dat de techni sche beambten van het bedrijf, voor zoover zij dan geen hoogeschool-opleiding hebben genoten, allen in het bezit zijn van bewijzen van voldoende vakbekwaamheid en vóór hun tewerkstelling bij het bedrijf geruimen tijd elders practisch werkzaam zijn geweest. Ver der zijn niet alleen alle technische beambten, doch ook eenlge arbeiders in de gelegenheid gesteld geworden om in Duitschland, bij een gelijksoortig bedrijf als het onze, de ver eischte speciale vakbekwaamheid op te doen. Van een gebrek aan scholing van het perso neel kan dus allerminst gesproken worden. Ten aanzien van het verloop onder het per soneel is de heer Schaar onjuist ingelicht- Het zal het beste zijn, in dit verband eenïge cijfers te noemen. Van de technische beambten heeft tot nu toe geen enkele onzen dienst verlaten. Tot het vaste arbeiders-personeel behoo- ren 156 personen, waarvan 93 tot de groep der geschoolden, 48 tot de groep der geoefen- den en 15 tot de groep der ongeschoolden ge rekend moeten worden. Op hun verzoek zijn uit onzen dienst ont slagen in totaal 7 arbeiders, waarvan 1 in Juli, 2 in November, 1 in December 1929, 2 in Januari en 1 in Februari 1930. Onder deze arbeiders bevonden zich 2 geschoolden, 3 geoefenden en 2 ongeschoolden. wy laten het gaarne aan de beoordeeling van uw Col lege over, of deze cyfers aanleiding geven tot de conclusie, dat het verloop onder het ar- beiderspersoneel van beteekenis is. Onder de losse arbeiders komt uit den aard der zaak meer wisseling voor, doch aangezien deze categorie van arbeiders nimmer met de behandeling van machines, enz. belast wordt, is de mutatie hierin van geen belang ten aanzien van de stelling, dat de veiligheid van het bedrijf geschaad wordt door wisseling van personeel. INSTITUUT VOOR ARBEIDERSONTWIK KELING. De af deeling Velsen van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling gaf Vrijdagavond een kunstavond in Het. Wapen van Velsen. De bijeenkomst begon met een door den kunstenaar Adolf Bouwmeester gehouden inleiding over „den Mensch en den kunste naar Herman Heyermans'. Na een korte uiteenzetting te hebben ge geven over de realistische kunst in het al gemeen, kwam spreker'tot den persoon van Herman Heyermans, by wiens gezelschap spreker als tooneelsoeler werkzaam was ge weest. Onder moeiiyke financieele omstan digheden zette HeUermans zich aan het schrijven, om in staat te zyn, zyn verplich- INGEZOND N MEDE DEELINGEN a 60 Cl*, per regel. steeds Wybert-tabletten meenemen, zoo gauw hebt U kou gevat, lastig zijn de gevolgen. tin gen tegenover het personeel na te komen. In een gloedvolle voordracht getuigde spre ker van zyn bewondering van den grooten Meester. Daarna droegen de heer en mevrouw Bouwmeester voor „Brief in de Schemer". De heer Bouwmeester declameerde vóór de pauze nog eenige fragmenten uit „Allerzie len", die de vele aanwezigen onder adem- looze stilte aanhoorden. Na de pauze werd opgevoerd „De weg naar het succes", een Russisch blijspel. Ook hier mede behaalde het kleine gezelschap een groot succes. VOOR VERBETERINGEN IN OUD- IJMU1DEN'. De buurtvereenlglng IJmuiden-Centrum had zich met een adres tot Burgemeester en Wethouders gericht waarin verzocht werd, een betere verlichting te doen aanbrengen in het zaken-centrum van oud-IJmuiden. ver der om een grondige verbetering te brengen in den zeer desoiaten toestand van het Wil lemsplein, om geregeld politietoezicht te la ten uitoefenen in het centrum, vooral des Zaterdagsavonds en op Zondagen en om voor ziening in de verontreiniging van het Wil lemsplein des Zaterdagavonds door markt kooplieden. Voorts werd aangedrongen op verlichting met booglampen van dit deel van IJmuiden. Burgemeester en Wethouders hebben hier op geantwoord, dat zy reeds opdracht hebben verleend, tot uitbreiding der verlichting van het Willemsplein, Oranjestraat en een ge deelte van de Kanaalstraat. Voor de ver nieuwing van het plantsoen op het Willems plein zyn op de begrooting 1930 geiden uit getrokken, terwyi aan de politie opdracht is verstrekt, toe te zien, dat op het Willems plein geen papier neergeworpen of achterge laten wordt. VELSEN. VELSER ZIEKENFONDS Biykens het jaarverslag van het Veleer Ziekenfonds bedroeg het aantal leden op 31 December JJ. 6409, t.egen 6143 op 1 Januari van dat jaar. Aan 181 leden werd geneeskun dige behandeling verstrekt in een zieken huis, met 4221 verp.eegdagen. De inkom sten bedroegen f 53.793, de uitgaven f 50.796. ZIEKENGELDREGELING PAPIERFABRIEK. Wy vernemen, dat de ziekengeldregeling voor het personeel der papierfabriek te Vel sen als volgt is vastgesteld: Het vaste personeel zal by ziekte een uit- keering ontvangen van 90 pCt. van het loon, terwyl door het personeel niets behoeft te worden bygedragen, hoewel de wet bepaalt, dat door werkgever en werknemer ieder voo. de helft de premie dezer verzekering betaald zal worden. Aan de seizoen-arbeiders zal 80 pCt. zie kengeld worden uitgekeerd. In afwyking van hetgeen de wet voor schrijft, zal het ziekengeld van den eersten dag af toegekend worden. Betreffende de losse arbeiders wordt nog een „Algemeene maatregel van bestuur" der regeerlng afgewacht. Voor de vaste arbeiders bestond deze zie kengeldregeling reeds jaren. BEVERWIJK. TENTOONSTELLING VOOR HANDEL EN INDUSTRIE Wy hebben reeds eerder mededeelingen gedaan over de belangryke tentoonstelling voor handel en industrie de BE-TE, welke in Kennemerland's veilinggebouwen van 3 tot en met 11 Mei a.s. worclt gehouden. In aan sluiting daarop kan thans worden gemeld, dat van de beschikbare expositieruimte geen meter meer resteert. De tentoonstelling is totaal vol en de stands zullen door zeer be langryke firma's, waaronder er zelfs zyn uit het buitenland, bezet worden. Er kan alzoo staat op worden gemaakt, dat de BE-TE wel een zeer geslaagde onderneming wordt. Men weet, dat de tentoonstelling georga niseerd wordt door de Breestraat-veresnlging ter gelegenheid van de viering van haa: eerste lustrum. By deze show zal de Bree- straat-vereeniging het evenwel niet laten, doch daarnaast tal van festiviteiten doen houden, die de week van 3 tot en met 11 Mei zullen maken tot een volslagen feestweek. In de eerste plaats heeft de jubileerende vereeniglng het voornemen om tydens den duur der tentoonstelling een winkelweek te organlseeren, waaraan dageiyksche attracties voor 't publiek zullen zyn verbonden. Verder komt er een zeer belangrijk Bloemencorso: voor de jeugd Floralia-wedstrijden, een licht- week. welke iets heel byzonders zal worden en welke zal ten uitvoer worden gebracht in samenwerking met de gemeente-llchtbedrij- ven. terwyi het geheel besloten zal worden met een vuurwerk. BLOEMENDAAL. FEESTAVOND BLOEMEND AALSCHE REDDING SBRK3 ADE. Zaterdagavond hield de Bloemen daal schc Reddingsbrigade haar jaarlykschen feest avond ln Hotel Vreeburg. Te acht uur werd de avond geopend door den vorozitter der feestcommissie, den heer Hasselmeyer. De voorzitter, de heer E. W. A. van Neder- hasselt, wees er in zyn rede op, dat er al leszins reden is tot feestvieren, als belooning voor hard werken, daar toch de brigade hard is vooruitgegaan. De Jazz Band „the Mlds' Five" zorgde voor goede muziek, de conferencier, de heer Plet de Vos. zong aardige liedjes en vertelde anecdoten. De grabbelton had veel aftrek, de dansjes tusschen de verschillende nummers vielen zeer ln den smaak. De Tooneelciub voerde éénactertjes op. die vlot gespeeld werden en veel succes hadden en wel „De Amsterdamsche Keukenmeisjes" en „Zet je petje af". De heer A. J. Meyer ink bood den voor zitter namens de leden een cadeau aan, dat hem by zijn huwelijksfeest was toegezegd. Voorts werden de prijzen uitgereikt be haald op de onderlinge weds'.rydcn. Zang cu dans besloten den goed geslaagden feestavond. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct» per regal. DINSDAG 25 FEBRUARI. HILVERSUM, 1875 M. 10.Morgenwijding. 12.15 Concert door het AVRO-Ensembie- 2.— Gramofoonmuzlok. 3.Knipcursus. 4.Gramofoonmuziek. 4.1ö Solisten-concert. Bram Verhoef (vlooi) Frits Uyuenboogaard (plano) 5.30 Dinermuztek vanuit Cabaret „La Gaité" te Amsterdam. 6.— Tydsein. 6.01 Voortzetting Dlnermuz.ok. 6.30 Gramofoonmuziek. 6.45 Engelsch: Con versatie. 7.15 Engelsch: Gevorderden- 7.45 PoUUeber. 8-01 Concert door het Omroep orkest. 9.Solisten-concert. Susie Minden (piano). Charles van Isierdael (cello). 9.45 Vervolg concert door het Omroeporkest. 10— Persber. 11AansL van het Carlion Hotci te Amsterdam. Ensemble Lismonde. 12.Slui ting. nUIZEN. Tot 6 uur 298 M. Na 6 uur 1071 M. Uitsl. K. R. O.-Ultzendlng. 8.30 Gramofoonmuziek. 11-30 Godsdienstig halfuurtje. 12-15 Concert door KRO-Trio. 1.15 Gramofoonmuziek. 2.Viouwenuurtje. 3. Knip les. 4.Gramofoonmuziek. 6.15 Nicuws- ber. in Esperanto. 630 Beursber. 6.40 Gra mofoonmuziek. 7.Ke:klatyn. 7.30 Lezing over: „Een burgerUjk proces II" 8.„Die Jahreszelten" van Jos Haydn. Koor. orkest en solisten. 11.30 Sluiting, ca. 9-30 Persber. DAVENTRY, 1554.4 M. 10-35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 1120 G: amofoonmuziek. 12 20 Concert. An'.ta Vaughan (alt) D. Evans (sopraan). 12.50 Or gelconcert door E. OHenry. 1.20 Orkestcon cert. 230 Uitzending voor scholen. 4 20 Or kestconcert 4.35 Lezing. 4.50 O.kestconccrt en orgel. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Voorlezing. 6 34 Nieuwsber. 7.Concert door Strykkwar- tet. 7.20 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 Concert. Or kest. D. Bennett (sopraan) 8.20 Lezing. 9 20 Nieuwsber. 9.40 Lezing. 10.05 Vaudeville- 11.10 Dansmuziek. 11.35 Dansmuziek. 12.20 Proef" uitz. Televisie. PARUS „RADIO PARIS" 1725 M. 12.50 Gramofoonmuziek. 4.05 OrkesAoon- cert en soli. 6.55 Gramofconmuzlek. 7.40 G.a- mofoonmuzlek. 820 Concert. Orkest en so listen. LANGENBERG 473 DL 6.20 Gramofoonmuziek. 9-35 Gramofoonmu ziek. 11.30 Gramofoonmuztek. 12.25 Orkest concert. 4.50 Gramofoonmuziek. 7.20 O.k-sb- concert. Aramesco (tenor) Daarna: Berich ten en sluiting. KALUXDBORG 1153 DL 11.20 Orkestconcert. 2.— Concert. Orkest en pianiste. 4.Kinderuurtje. 7-20 Orkest- concert. Daarna: Opvoering van „Don Car los". Drama in 5 bedryven van Frlcdrich van Schiller. 9 50 Her-uitzending van bulteniand- sche stations. BRUSSEL 508.5 DL 5.20 Dansmuziek. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.35 Gramofoonmuziek. 8.50 Concert. Orkes ten. vocale solisten en sprekers. 8-35 (GolfL 338.2 M Concert door de Afd. „Vooruit" Gent van de SAROV. ZEESEN 1635 DL 6.15 Lezingen en berichten 11.50 Gramo foonmuziek. 12 15 Be-ichten. 1.20 Gramof-on- muziek. 1.50 Lezingen. 3.50 Lezingen. 7 50 Pianorecital door G. Bertram. 8 20 Orkest- concert uit Koningsbergen. Daarna: Berich ten en lezing. Een dagelijksche Kindervertelling. De auto staat intusschen weer op den weg Dickv en Dirkje zijn met kloppend hart ingestapt Gerrit heeft zijn plaats voorop weer ingenomen. Dan zeg: hij Nou vol gas alsjeblieft, en recht op de roovers aan. Geen grapjes met het stuur en niet stoppen voordat ik het zeg Daar stuift de auto vooruit. Gerrit frommelt ia zijn binnenzak en haalt er een monsterlijk groote houten pijp_ uit- Hij neemt hem ia zijn rechterband, net zooais je een revolver vasthoudt- Dan gaat het met volle vaart recht op dc roover.-. aan. Als .Gerrit ze in de gaten krijgt richt hij zich op. legt met het mondstuk van zijn pijp op Rinaldo aan en buldert net hecsche stem: In naam des KoningsGij zijt mijn gevan» gene.Handen op of ik schiet D rkje kruip: onder in dc auto van angst en Dicky doet per ongeiuk net wat hij deen moethij stopt oogenblikkelijk. Goed zoo. moppert Gcrril. die Dicky is er.n ior.gen, waar pil ie ritais dc roovers uou maar op de vlucht slaananders is het mis met ons,

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 7