Het woord is aan... De oneenigheid in de Ned. Reisvereeniging. De nieuwe sluizen te IJmuiden 47e Jaargang No. 14318 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 25 Februari 1930 HAARLEM S DAGBLAD DIRECTEUREN; J. C PEEREBOOM EN P. W. PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HOOFDREDACTEUR; ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: per week 0.27J4, met Geïllustreerd Zondagsblad /0.32 Per 3 maanden: Haarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) 3-57J4- Franco per post door Nederland 3-8754- Losse nummeri ƒ0.06. GeïlL Zondagsblad per 3 maanden f 0-5714, franco per post. Bureaux: Groote Houtstraat 53 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENTIEN: 1—5 regels f 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en Aanbcd 14 regels 0.60^ elke regel meer 0.25. buiten Arrond. dubbele prijs. Onze Groentjes (Dinsdag, Donderdag en Zaterdag) 14 reg. f 025. elke regel meer /0-10. ultsl. i contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Weekaboimés. Urtkeeringen: Levemlange ongetchiktleid en Overlijden 1 600.-, Verliea van Hand, Voet ol Oog I 400.-, Duim I 250.-, Wijsvinger I 150.-. Elke andere vinger I 50-, Arm- oi Beenbrenk 1 100. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. EERSTE BLAD HET WERKTIJDENBESLUIT VOOR WINKELS. SLACHTOFFERS VAN DE ENQUêTE7 Het bestuur van de Middenstandscentrale had Maandag opnieuw een brief gezonden aan het bestuur van den Ned. R.K. bond van handels- en kantoorbedienden „St. Francis- cus van Assisië", waarin aangedrongen werd op het noemen van de namen der leden die door firma ontslagen «ouden zijn als een ge volg van de vraag of zij georganiseerd waren. Het bestuur van St. Franciscus van Assisië antwoordde thans: „Naar aanleiding van bovenaangehaald schrijven betreffende ontslag van enkele onzer leden, wijl zij georganiseerd waren, deelen we U niede, dat indertijd door de drie samenwerkende werknemersorganisaties be sloten is, de namen en adressen van beide partijen, te weten werknemers en werkge vers, bekend te maken op de e.v. te houden conferentie met Uw bestuur. Wij meenen ons aan dit besluit te moeten houden en zullen U bij die gelegenheid de opgave verstrekken." Daarop heeft het bestuur van de Midden stand seentrale weer geantwoord: Met stijgende verbazing hebben wij heden middag per post Uw geëerd schrijven ont vangen. Uit Uw wachten gedurende vijf dagen om ons vorig schrijven te beantwoorden en ver der uit Uwe mededeelingen thans, dat U de namen eerst zult noemen op de te houden conferentie met ons Dag. Bestuur, zijn wij niet gesterkt kunnen worden in de overtui ging dat er onder Uwe leden werkelijk „eenige slachtoffers" zouden gevallen zijn, door hunne patroons ontslagen, omdat zh georganiseerd waren. Waar hier dan toch voor de belangen van die „eenige slachtoffers" onmiddellijk optre den dringend geëischt is, kunnen wij maar niet begrijpen, dat bij Uw Bestuur, zoowel als bij die Uwer Zustervereenigingen, tijd te over .5?,111 deze ernstise zaak krachtig en be middelend op te treden. Temeer, waar U niet alleen zult staan, doch waar wij U van onze hulp en tusschenkomst de ernstige verzeke ring hebben gegeven. Uw bestuur heeft ons slechts de namen en adressen dier „eenige slachtoffers" voor te leggen, alsmede der betrokken Firma's. Meer niet! En wij gaan dadelijk voor hun belan gen aan het werk! Doch er is hier meer! 1 Door de officieele en pertinente publicatie in de Dagbladen door Uwe Chr. Zusterver- eeniging is een smet geworpen op onzen Haarlemschen Winkelstand in het algemeen en voor diens reputatie behooren •wij' op te komen, dezen van dien smet te zuiveren door een openlijke desavoueering der betrokken Firma's. Wij mogen en kunnen dan ook niet aan een conferentie met Uwe drie Besturen deel nemen vóór en aleer wij deze kwestie haar fijn hebben onderzocht, de portée der ern stige beschuldiging geheel en al kunnen overzien en dus geheel ingelicht met U aan de groene tafel zullen verschijnen. Daarom, èn in het belang Uwer „eenige gedupeerde Leden", èn voor de eer van onzen Stand vragen wij U dringend ons de namen en adressen omgaand voor te leggen. Geeft U daaraan geen gevolg, dan zullen wij U in gebreke moeten stellen, doch dan zuilen wij ook niet met U kunnen confereeren." ERNSTIG ONGELUK IN DE V. S. 'Aanrijding tusschen een trein en een automobiel. VELE DOODEN. Ee nerocfle: snoorwecmcel "k. dat aan elf personen het leven heeft gekost en waarbij meer dan tachtig oer son en werden gewond, heeft p'aats gehad op een overwee. die oo eenige K.M. afstand van de stad Wisconsin is gelegen. Een goederentrein reed tegen een automo biel oo en wiero dezen od het andere spoor juist voor den electrischen trein, die met een snelheid van 60 a 70 mijl oer uur op weg was van Chicago naar Northshore. De twee inzittenden van een auto waren op slag dood en een gedeelte van den personen trein derailleerde. Eenige wagons rolden in de 20 meter diepe greppel langs de sooorbaan en van de passagiers, die in deze wagons zaten, bleef nagenoeg niemand geheel ongedeerd. Ook van den goederentre in ontspoorden der tien wagens, waarvan de inhoud over de spo ren werd uitgestort. De algemeene verwar ring werd nog grooter. toen eenige goederen wagens in brand geraakten en gevreesd werd. dat het vuur zich ook aan de personenwa gens zou mededeelen. Alle beschikbare ziekenauto's werden direct naar het terrein van de ramo gezonden, om de gewonden naar de ziekenhuizen over te brengen. De geheele omtrek is door de politie afgezet. Men vreest, dat het aantal dooden neg zal stijgen. Volgens de laatste berichten zijn bij de spoorwegramp in den staat Wisconsin, elf personen gedood en 130 gewond. Zestig ge wenden bevinden zich ir. de ziekenhuizen Het reddingswerk ging in het nachtelijk donker met groote moeilijkheden gepaard. Men vreest, dat nog meer dooden onder de puinhoopen gevonden zullen worden, Bacon Over ons zelf zwijgen wij. TOEKOMST. (In Amerika is het Iange-duur schommelstoel kampioenschap gewonnen door een dame die 280 uur achtereen schommelde, waar na haar laatste tegenstandster in slaap viel. Courantbericht). Ik heb me dikwijls afgevraagd Wat toch mijn zoon moest worden, Hij is thans jong, maar het probleem Komt spoedig aan de orde Hij kan al staan, straks komt hij mij Als wandelend vraagstuk nader, Wat zal hij zijn? (behalve dan Een beter mensch dan vader) Een advocaat of een bankier, Een staatsman of notaris, Een medicus of rentenier Politie-commissaris? Een journalist of ambtenaar (Die nooit fortuinen maken) Een filmheld of een handelaar In allerhande zaken? Wat heden spartelt in de wieg Strijdt mee in *t leven morgen, En mij als vader baart reeds thans Zijn toekomst zware zorgen; Maar eensklaps voel ik hoe die druk Van mij is afgenomen, Verzekerd is mijns zoons geluk, Hij za 1 er stellig komen; Ik denk aan menig langen nacht Dien ik heb zitten waken En door hem schommelend doorgebracht Zonder in slaap te raken. P. GASUS. DE TERAARDEBESTELLING VAN BELA RADITSCH. Wanordelijke tooneelen. EEN ONBESCHRIJFELIJKE DRUKTE. BOEDAPEST. 24 Febr. (VJ5.) Aan de teraardebestelling van den „Zigeunerkoning", den violist Bela Radltsch, werd door 150.000 personen deelgenomen, een menschenmenig- te dus. gelijk sedert de begrafenis van Ludwig Kossuth nimmer meer te Boedapest bijeen kwam. De politie was volkomen machteloos en werd door de vloedgolf belangstellenden weggestuwd. De microfoon, die voor de uitzending van de plechtigheid was opgehangen, werd afge rukt, candelabres werden omvergestooten en zelfs de lijkkist liep een oogenbltk gevaar, zoodat een viertal politiebeambten de grootste moeite gehad heeft haar behouden de rouw kapel binnen te voeren, alwaar door een geestelijke een lijkrede gehouden werd. Vervolgens werd de kist ten grave gedra gen. De familieleden mochten er, tengevolge van de overweldigende drukte, niet in slagen in de nabijheid van de groeve te komen en van de 500 aanwezige Zigeuners bereikten er slechts een 70-tal het graf. terwijl de overigen in het gedrang bleven steken, waar bij hun muziekinstrumenten ineengedrukt werden. Na het einde der plechtigheid begon de wanorde eerst recht en de chaos was weldra zoo groot, dat een reddingsbrigade moest worden gerequireerd. Er werden tijdens het gedrang 14 personen zwaar gekwetst; zij zijn allen in het ziekenhuis ter verpleging op genomen. Het aantal lichtgewonden is bij benadering niet vast te stellen. De begrafenis plechtigheid zelve, die vastgesteld was op drie uur, kon eerst tegen zes uur des avonds een aanvang nemen. GENERAAL G. C. E. v. DAALEN. t Zaterdag is, 67 jaren oud. in Den Haag overleden de gepensionneerde luitenant-ge neraal G. C. E. van Daalen, oud-legercom mandant in Inaië. De overledene volgde in Juli 1909 generaal Van der Willigen op als legercommandant, tot 1914 bleef hij chef van het departement van Oorlog. Van Daalen is vooral bekend door zijn grooten tocht in 1904 naar de Sajolanden ondernomen, waar hij op een hevigen tegen stand stootte. KETELONTPLOFFING TE HAVANNA. PARIJS. 24 Febr. (V.D.) Te Havanna op Cuba heeft-, naar gemeld wordt-, een ketel ontploffing plaats gehad, waarbij 10 werklie den gedood en vier zwaar gewond werden. Het gebouw, waarin de ketel zich bevond, werd totaal uit* elkaar geslagen. ENGELSCH TANKSCHIP IN BRAND. LONDEN, 24 Febr. (VD.) Het Britsche olie'ankschip „British Honour", dat 18000 Liter olie aan boord had. is heden ter hoog te van New Castie in Australië in brand ge raakt. Binnen luttele seconden was het 7000 ton groote stoomschip één geweldigs vlam menzee. De bemanning kon zich slechts red den door in allerijl overboord te springen. Zes opvarenden bekwamen letsel. De oorzaak van de nbrand is nog niet opgehelderd- JACOBUS VAN LOOIJ OVERLEDEN. De gemeente Haarlem heeft één harer be kendste inwoners, de Nederlandsche Kunst één harer nobelste beoefenaars verloren. De heer Van Looy had eenigen tijd geleden een operatie moeten ondergaan, die in verband met zijn leeftijd, niet zonder gevaar was. Hoewel dat gevaar overwonnen werd, bleef de kunstenaar sukkelend. Toch was het ein de, dat Maandagmiddag kwam, niet ver wacht. Hij bereikte den leeftijd van 74 jaar. Wanneer wij van Van Looy als bekende Haar lemmer spreken, dan bedoelen wij daarmee geenszins een lokale populariteit. die hem immer zou afgeschrikt hebben doch meer de stille glorie die de rustig voor zich heen levende artist, alleen al door zijn aanwezig heid hier, aan zijn geboortestad verleende. Van Looy en Haarlem zijn in menig opzicht aan elkaar verbonden geweest doch in hoofd zakelijk geestelijke relatie; aa-n het open baar leven nam hij zoo weinig deel, dat slechts weinigen in het kalm wandelend oud heertje een stuk van Haarlem's glorie kon den herkennen. Hij ging onopgemerkt zijns weegs, opzettelijk zich afkeerend van wat hem bekendheid zou hebben kunnen ver schaffen; hij was wel zeer degelijk oud-Hol- landsch in deze levenshouding; en een tegen stelling tot dié, welke de bezigheden voor schrijft, waardoor men het „soigner sa gloire" der meer wereldsch gezinde Fran- schen in praktijk brengt. Het zal hem in zijn leven een voldoening geweest zijn, dat zijn materieele positie hem veroorloofde zich om zijn roem niet te bekommeren. Chronos, die rechtvaardigheid betracht, zal hem hij daarvan overtuigd geweest zijn den roem wel geven die hem toekomt, die dan duurza mer zijn zal dan veel van de gesoigneerde glorie der nog levenden. In de Hollandsche Kunsthistorie zal Van Looy een eigen, een bijzondere en een goede plaats krijgen. Het bijzondere zal blijven de zeldzame combinatie van een scheppende bezigheid als schilder zoowel als schrijver. Schrijvende schilders waren er meer. doch hun geschriften waren meest van critischen en niet van scheppenden aard. Zijn eigen heid, zijn persoonlijkheid zal in zijn lite rair werk zekerlijk niet betwist worden en in zijn geschilderd oeuvre zal men toch steeds dienen te erkennen dat hij zich naast exclu siever en machtiger naturen, als Breitn-sr bij voorbeeld, vermocht te handhaven. De uit gebreidheid eener productie is niet noodzake lijk voor het voortleven eener werkelijk in teressante persoonlijkheid. Naast Vermeer, kwam uit de zeventiende eeuw wel een weinig productief meester als Vrel tot ons over, in welverdienden roem. Met. dat al, zou ik het toejuichen, zoo van het schilderwerk van den thans ontslapen stadgenoot, binnen niet te langen tijd wat meer bijeengebracht en getoond werd. Zoo ooit, dan zal hier een in memoriam ge dachte expositie, de gelegenheid bieden een kunstenaar de waardeering te wijden, die deze tijdens zijn leven stelselmatig placht uit den weg te gaan. Doch het lijkt ongepast daarop thans vooruit te loopen en wij kunnen zulk een verwezenlijking gerust aan de nog veie trouwe kunstbroeders van Jacobus van Looy overlaten. Voor het oogenblik zal velen hunner slechts het trieste gevoel beheer- schen dat het heengaan van een eenvoudig, nobel vriend van groote begaafdheid, te weeg brengt. J. H. DE BOIS. Jac. van Looy werd. na het overlijden zijner ouders, op 5-jarigen leeftijd opgenomen in het Burgerweeshuis alhier, waar hij het on derwijs genoot der Gestichtsschool. Na vol brachten leertijd werd er besloten, dat hij zich aan het drukkersvak wijden zou en kwam hij, 11 jaar oud, als letterzettersleerling bij de firma A. C. Kruséman, terwijl hij te vens de lessen volgde aan de burgeravond school. Na twee jaar ging hij van de typo graphic over naar het huis- en rijtuigschil dersambacht dat- tot zijn 22c jaar door hem werd uitgeoefend. Daartoe in staat gesteld door eenige Haarlemsche ingezetenen en door de Teyierstichting, kon hij leerling wor den aan de Rijksacademie van Beeldende Kunsten te Amsterdam, waar hij zich in 1877 vestigde. In 1879 kreeg hij het diploma voor Middelbaar Onderwijs teekenen en won in 1884 den „Prix de Rome" aan de Amster- damsche Academie. Daarna maakte hij een studiereis door Italië en Spanje, zelfs tot Tanger in Marokko. Gedurende deze reis schreef hij in Italië zijn eerste artikel, dat in de Nieuwe Gids werd opgenomen. Na zijn terugkeer woonde hij in Amsterdam en schreef daar voor ..Dc Nieuwe Gids" artike len en eenige verzen. Na zijn huwelijk met Titia van Gelder (1892) bleef hij nog korten tijd in Amster dam wonen, maar vestigde zich in 1894 te Soest, waar hij de reeds in Amsterdam be gonnen serie „Feesten" voortzette en vol tooide. Ze werden gepubliceerd in „De Nieuwe Gids," „Tweemaandelijksch tijdschrift" en „Twintigste Eeuw". In 1902 ging hij weer naar Spanje, stak naar Marokko over en vol bracht. den gevaarlijken terugtocht van Tan ger naar Fez. Na zijn terugkeer in Soest ont stond onder den invloed van deze reis zijn werk „Reizen", waarvan het. eerste deel in „Elsevier's Maandschrift" verscheen met af beeldingen van schilder- en teekenwerk, op de reis vervaardigd. Te Soest vertaalde hij ook „Macbeth" en „Hamlet". In 1907 vestigde hij zich in zijn geboortestad Haarlem, waar hij zijn „Wonderlijke avonturen van Zebe- deus" voltooide. Van Looy maakte ook deel uit van de re dactie van „De Nieuwe Gids". Het bekendste van al zijn werken is wel „Jaapje", de prach tige beschrijving van het leven in het Haar lemsche Burgerweeshuis (thans het Frans Halsmuseum) waar Van Looy, zooals gezegd, in zijn jeugd verbleef en van het zielcleven van het gevoelige ventje, dat Jaapje is. Op 12 September 1925 vierde Van Looy zijn 70sten verjaardag. Het was geheel in overeenstemming met zijn wenseh en ge aardheid dat deze dag voor het groote pu bliek onopgemerkt voorbij ging en. slechts in zeer intiemen kring werd gevierd. Alleen verscheen toen een Jubileum-uit gave van „De wonderlijke avonturen van Ze- bedeus" in drie deelen, met houtsneden on bandversiering van J. B. Heukelom. De teraardebestelling heeft plaats op Vrij dag 28 Februari, te 12 uur, op de Algemeene Begraafplaats aan de Kleverlaan. Het Belangrijkste. Jac. van Loog overleden. (Ie blad, le pag.) De oneenigheid in dc Ned. Reisvereeniging. Mr. M. J. van der Flier en de heer R. van Waard over dc Barcelona-reis. (le blad, le pag.) De schilderijen-diefstallen. Hoe de Dultscher in Amsterdam gearresteerd werd. (2e blad, le pag Nadere bijzonderheden over den schilderijen diefstal te Haarlem. (le blad, pag. 2) Geruchten over een verloving van Prinses Juliana. (le blad, pag. 2) Een kortstondige levensduur van het kabi- net-Chautemps? Geen medewerking der links-radicalen. De terugslag in Londen. (2e blad le pag.) De nieuwe bruggen over het Spaarne. (3de blad, 3e pag ARTIKELEN, enz. C. J. Groothof f; Door dc internationals Voetbalwereld. (3e blad 2a «-«o C. Sipkes: Uit dc Natuur. Winter-wandeling bij Bergen. (3e blad, 4e pag.) (Voor de laatste berichten zie men dc 2e pag. van het Eerste Blad). Mr. M. J. van der Flier en de heer R. van Waard over de Barcelona-reis. De belangeloosheid der leiders is een der grondslagen van de N. R. V. In het gebouw van den Protestantenbond werd Maandagavond voortgezet de op 13 Fe bruari afgebroken vergadering der afdeeling Haarlem van de Ned. Reisvereeniging. Zoo als bekend werd daarin naar aanleiding van de candidaturen voor het hoofdbestuur en in verband met mededeelingen over de reis naar Barcelona tot het sluitingsuur gediscus sieerd. De heer J. G. P. Sabel, voorzitter der af deeling Haarlem, opende de vrij goed be zochte vergadering en zette in 't kort uiteen wat op de vergadering van 13 Februari was besproken. De -notulen werden voorgelezen en na eenige opmerkingen goedgekeurd. De voorzitter deelde mee. dat er een groot aantal circulaires was binnengekomen. Om dat voorlezing daarvan zeer veel tijd in be slag zou nemen stelde hij voor er een greep uit te doen. Doch hiermee was de vergade ring het niet eens. Mr. M. J. van der Flier, de algemeene voorzitter van de Ned. Reis vereeniging zeide toen dat zijn circulaires niet behoefden voorgelezen te worden, hij was bereid het nadeel dezer eenzijdigheid te dragen. Daarop zag ook de heer R. van Waard, lid van het hoofdbestuur, af van het doen voorlezen zijner circulaires. De verga dering keurde dit bij acclamatie goed. Dc heer _R. van Waard aan het woord. Vervolgens kwamen de kwesties die in de Ned. Reisvereeniging oneenigheid geschapen hebben, ter sprake. De heer R. v a n Waard voerde hierover het eerst het woord. Hij deel de mede dat de voorzitter en de penning meester, mr. M. J. van der Flier en de heer A. E. N. Bakker, aan alle mogelijke afdee- lingsbesturen een pakket brieven hebben ge stuurd over de Barcelona-reis doch niet aan spreker. Toch wil hij tegen deze brieven op komen. Van een overeenkomst met de Fabre- lijn ten aanzien van vrije plaatsen aan boord van de „Alesia", waarvan mr. Van der Flier verschillende bepalingen aangeeft is noch de Commissie voor de zeereizen, noch snreker iets bekend, een overeenkomst is niet tot stand gebracht, evenmin is er over cespro ken of gecorrespond^rd. Snreker la.s een oassace voor uit een brief van de Fabre-Hjn, waarin hem werd medegedeeld, dat het haar zeer aangenaam was hoewel dienaan gaande nWs was vastgesteld hem (spre ker) en ziin reisnezelschaD een vrije plaats -mn te bieden. Volcens snreker was mr. Van Her Flier van meening. dat men de vier, door de Fabre-lijn aangeboden plaatsen voor vrouwen van leiders onder de eerste klas.se- nassagiers had kunnen en behooren te vcr- deelen. Het geld hierdoor verdiend moest dan in de re is kas komen, iets wat spreker totaal niet in orde vond. Vervolgens deelde de heer Van Waard me de, dat mr. Van der Flier aan de afdeeltnes- besturen foto's en afschriften van enkele uit hun verband gerukte brieven heeft gezon den. Daarna zeide de heer Van Waard, dat dc aanvallen op den heer L. J. van Zwljndregt den onlangs afgetreden secretaris van heb hoofdbestuur en op spreker zijn begonnen, toen in het hoofdbestuur iets begon door tc dringen van de besprekingen gehouden in het dagelijksch bestuur over de flnanclcelcn toestand van de N. R. V. in begin 1928. Spreker heeft alle lof voor de accountants. Zij waren echter niet in staat een balans op te maken en moesten zich tot een schatting bepalen. Snreker zou het wenschelljkcr ge vonden hebben als mr. Van der Filer, hl- plaats van zijn aanvallen op spreker voort te zetten, een verdediging had gegeven van de combinatie penningmeester-bankier-der- vereeniging, en een ranport overgelegd had over den toestand der 's-Gravenhaagsche Middenstandsbank en b.v. aangegeven had wat deze bank waarvan de penningmees ter der N. R. V., de heer A. E. N. Bakker, di recteur is aan de Reisvereeniging verdien de. Spreker verklaarde tenslotte verder niets Overzicht van de thans bijna geheel voltooide nieuwe slulswerken te IJmuidenDeze foto werd, gemaakt van het dak van hel havenkantoor af.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 1