ELECTRICITEIT WEERBERICHT Thermometerstand. BURGERLIJKE STAND HAARLEM'S DAGBLAD HERINGA WUTHRICH - HAARLEM (Adv. Ing. Mcd.) te zullen mdedeelen, wèl was hij hiertoe be reid, als de algemeene vergadering een com missie Instelt Lot onderzoek dei- gestes van voorzitter en penningmeester; dan zou spre ker aan die commissie mededeelen ln welke richting zij te zoeken heeft. Mr. M. J. van der Flier spreekt. Nu kreeg de algemeen voorzitter der Ned. Reisvereeniging Mr. M. J. van der Flier het woord. Spreker- wees er allereerst op. dat hij de reis naar Dover .meegemaakt heeft met zijn 'gezin gedurende een weekend op uit drukkelijk verzoek van den heer A. C. Dijk man. secretaris van de Commissie voor de Zeereizen, dus als gast. Dat de voorzitter^ dezer commissie, de heer Van Waard, spreker' dit nu verwijt-, achtte hij een aantasting van het gastrecht. Vervolgens zelde spreker, dat de heer Van Waard op virtuose wijze de aandacht wset af te leiden va'n het punt waar het hier om gaat.. Hoofdzaak is. aldus spreker, dat de leiders geen geldelijk belang mochten heb ben bl,| de reizen die zij leidden. Bij de Bar- celona-rels hebben de leiders niet voor hun dames betaald, hierdoor heeft de heer Van Waard ongeveer 200 gulden uitgespaard, daar dit eveneens bij de Oriënt-reis bet geval was had volgens spreker de heer Van Waard ongeveer 450 gulden er aan verdiend. Er is hier gecamoufleerd dat voor de dames be taald werd. zeide spreker. Dat ls nlot waar! riep de heer Van Waard. Noch het hoofdbestuur, noch het dagelfjksch bestuur wkiten er van, aldus mr. Van der Filer. Wel waar!, riep de heer Van Waard weer. Mr. Van der Flier herinnerde er o.a. aan hoe een leider gedwongen is als lid te be danken omdat hij 10 pet: provisie van een reis ln zijn zak had gestoken. De heer Van Waard was hier volgens spreker niet tegen op gekomen. Wanneer bij een landreis een leider zijn vrouw op een vrijplaats zou laten parasiteeren, zou die er uitgegooid worden, zei spreker. Spreker zeide niets .te zeggen zonder dat hij de bewijzen er voor had. Hij kwam regel recht van Marseille, waar hij 28 uur geleden nog verschillende kwesties onderzocht had. Mr. Van der Flier besprak nu een brief dien de heer Hoösemans toen leider van het Centraal Bureau aan den heer Milliard ge schreven heeft en waarin hij aandrong op een vrije plaats voor mevrouw Van Waard. Een briefje waarin de heer Van Waard uit den heer Hoosemans verzocht te doen, las spreker tevens voor. Tenslotte zelde spreker het zeer ernstig te achten, dat de leiders van de Barceiona-rsis hun vrouwen gratis, heimelijk en zonder sanctie van het hoofdbestuur hebben mee genomen, eveneens op de Oriënt-reis. Hier door ls het Instituut der leiders van de N. R. V.-relzen tot op de grondvesten geraakt wie er aan raakt stelt de Ned. Reisvereeniging bloot aan corruptie. De heer A. E. N. Bakker, de penning meester van de Ned. Reisvereeniging, zeide vervolgens, dat over cijfers moeilijk- te dieyu- tcerénviel. SÜféker Wilde het aan de. Alge meene Vergadering die 1 Maart in Utrecht gehouden wordt overlaten, te oordeelen- hoe men over den penningmeester denkt. De heer Van Amerongen, die de Bar- celona-reis meegemaakt heeft, constateerde nie: gemerkt te hebben, dat de dames der leiders iets deden voor de passagiers. Alles liet te wenschen over, de huisvesting der derde klasse-passagiers was als in een var kenshok en zij mossten 's nachts aan dek slapen, wegens 't Ongedierte ln de hutten. De heer Van der Maan sloot zich bij den vorlgen spreker aan. Hij zelde dat. op de Oriënt-reis de heer Van Waard zich nlots, t.o aal niets van geen enkelen deelnemer aan trok. De heer J. A. van den Berge merkte op. dat de reizen met de Monte Olivia, de Oranje Nassau, de Rijndam toch goed ge slaagd waren. Spreker raadde aan om, even als de afdceling Den Haag deed, te besluiten dat een commissie van nlet-hoofdbestuurs- ledcn. die geheel vrU tegenover de kwestie stonden, de zaak tot ln de finesses zou on derzoeken cn dat haar uitspraak bindend zou zijn (applaus). De heer H. vanD.onkel a a r, penning- moester der af deeling Haarlem, zei :1e dat men de zaken nuchter moet bezien, cr is nu al twee avonden vergaderd, de agenda moet af gewei kt worden, er diende dus een beslis sing te vallen. De voorzitter, de heer Sabel dierude een voorstel in, de afgevaardigden met blanco mandaat naar de Algemeene Vergadering ln Utrecht te laten gaan. De heer Van den Berge protesteerde hiertegen, Ln de vergade ring van 13 Februari Was bösloten dit niet te doen. De voorzitter: Dat was een tendentieuse ve- gadering. Geroep: En deze dan? De heer Beurs waarschuwt- er tegen de af gevaardigden een gebonden mandaat te ge ven. Geen man of vrouw van eer zou dit- doen. BU acclamatie wordt, dan besloten de af gevaardigden blanco mandaat ra geven. Tot afgevaardigden worden gekozen de hoeren Van Donkelaar. Panman, Smit en Schol en mei.'Van der Oord. Tot. leden van dc kascom- missie werden aangewezen de heeren De Vos, Perry en Zorgdrager. Nadat bU da rondvraag nog enkele dingen besproken waren was, goed hall twaalf deze 6oms vrij rumoerige vergadering ten einde. GERUCHTEN OMTRENT EEN KONINKLIJKE VERLOVING. Men meldt ons uit Den Haag: De buitenlandsche pers heeft zich bez'g- gehouden met de reis van Koningin Wllhcl- mlna en Prinses Juliana naar Zuld-Dultsch- land en clle reis in verband gebracht met een evontueel a.s. huwelijk van onze kroon prinses. Aanvankelijk schenen deze berichten te moeten worden toegeschreven aan het niet onbegrijpelijk combineeren van noodzakelijk heden en mogelijkheden. De noodzakelijkheid van con huwelijk bLnnen korteren of lange- ron tijd van Prinses Juliana en de mogelijk heid van eon ontmoeting in puttschlaad. Thans och ter loopen er cn blUvan er in de Residentie hardnekkige geruchten loopen. dat er inderdaad binnen niet te langen tijd een verloving In het Koninklijk Huis zou zijn te wachten. DINSDAG 25 FEBRUARI 1930 HET EXAMENBRUGGETJE. Bruggen spelen bij alle examens een be langrijke rol. Maar het plegen figuurlijke te zijn. Middels ezelsbruggetjes wordt veel voor bereid, Ingestampt, ingepompt. De oudste ex-H.B.S.'ers en ex-Gymnasiasten oiider ons herinneren zich nog „alt, arg und arm; kalt, klug, krank und warm"enz., om een voorbeeld te noemen dat onafscheidelijk aan het onderwijs in het Duitsch is verbonden. Toch is er ook. in Haarlem, een echt exa menbruggetje. Het ligt achter den Heem- sieedschen Binnenweg, over het vaartje dat er evenwijdig mee loopt, en dat, zich voorbij de Van Merlenlaan verbreedt tot Van Mer- 1 en vaart.- Een vies, maar schilderachtig vaartje. Het bruggetje ls hoog en smal, met houten leuningen. De oprit is steil. Een kort slop. langs de gebouwen van den Autohandel Van Lent, voert erheen. Vroeger kenden slechts weinigen het. Uit vergetelheid rees het tot plotselinge faam, toen het rijks-examen voor automobilisten werd ingesteld. De heer Th. van Swleten, hoofdredacteur van De Auto en rijks-exami nator, liet er zijn gestreng oog op vallen, en het beviel hem. Sinds dien kropen heele reeksen examinandi achterwaarts dat slop in, en tegen het bultige bruggetje op. De eerste wien hot overkwam was onze mede werker P. Gasus, en nog ziet ons gedachten- oog hem voorzichtig achterwaarts omhoog knibbelen, en triomfantelijk midden tusschen de leuningen op het bultig geval tot stil stand komen. Hij slaagde. Na hem zijn er veien geslaagd, ondanks bet bruggetje, en een aantal gezakt som migen vanwege het bruggetje. Het word be kend. Bezitters van groote auto's hadden er vooral last mee, want zij moesten precies mikken om de leuningen te sparen. DLt voor ziende, gingen velen erop oefenen vóór den examendag. Dat slop en dat bruggetje, die vroeger denkelijk hoogst zeiden een auto ge zien hadden, werden een centraal punt van automobielverkeer. En niet altijd bleven de brugleuningen ongedeerd. Zij kregen opstop pers. er kwamen reparatierekeningen, zoodat op een goeden dag de eigenaar van het bol lenveld erachter, tot wiens bezit ook het brug getje behoort, zich tot den examinator wend de en hem verzocht, zijn brug uit het examenprogram te schrappen. Waaraan de heer Van Swleten voldeed. Dat was het einde, als zoodanig, van de examenbrug. De candidaten behoeven er niet rouwig om te zijn. Wij hebben P. Gasus, als eersten volbren- ger van de brug-toer, gevraagd of hij een afscheids-ode aan het ding wilde wijden. Maar hij wilde niet. Zijn dichtader bleek er onberoerd door gebleven. „Gedenk het in proza", ried hij, afkeerlg. Hetgeen dan bij deze geschiede. Er is tenslotte een examen-voorzienigheid, die de ergste obstakels uit den weg der zwaarbeproefd en neemt. Waarvan hier proe ve. In de gedaante van een timmermans rekening heeft zij zich beslissend doen gelden. WISSELVERVALSCHER AAN- GEHOUDEN. OVER ACTIVITEIT VAN EEN KASSIER. Hedenmiddag half één kwam iemand bij de Ned. Middenstands can k ot> 't Nassaunleln 1. alhier, met een wissel van l 653. getrokken door een firma uit België op de N-V B'oem- bollenkweskerij en -Handel v.h. Renée Schoo en Co. te Heemstede. Aan de achterzijde van den wissel stond de mededeeüng dat die betaalbaar was gesteld bij de Nederl. Mlódenstands'oank, Nassau- plein 1. alhier, met het stempel van de N.V. Renée Schoo en daaronder de handteekening van den directeur dezer N V. Het bleek dat alles nagemaakt was, behalve het stempel, dat hij blijkbaar ten kantore van die firma Schoo te pakken heeft kunnen krijgen. Om dat de kassier van de Middenstandsbank aan de echtheid van de handteekening twijfelde en omdat het hem vreemd voor kwam dat een Hollandsch zegel op een wissel van iemand uit België zat trok de kassier de con clusie dat de wissel valsch moest zijn. Toen hij de firma Schoo opbelde hoorde hij dat die firma daar onbekend was. Terwijl de di recteur der Middenstandsbank den man zoo- laiig aan de praat hield en de kamer op slot deed werd de politie gewaarschuwd. Spoedig kwamen twee rechercheurs en een broeder van den heer Schoo omdat vermoed werd dat de man een ontslagen bediende van die bloembollenkweekerij was. Dit vermoeden bleek juist te zijn. Daarop werd de man ge arresteerd. Aan den kassier komt een woord van lof toe omdat het aan diens activiteit te danken Ls dat deze wisselvervalscher gegrepen werd. Nader vernemen wij dat hedennacht bij de^ "firma Schoo een inbraak gepleegd is. waarbij de kas werd medegenomen. Toeval ligerwijze bevond zich hierin geen geld. Ver moedelijk is bij deze Inbraak het. stempel ontvreemd waarmede de wissel vervalscht ls. De inbreker heeft een ruit van een schuur Ingedrukt en kan zoo in het. kantoor komen. Hij wist do plaats waar do sleutel van de brandkast hing, heeft de brandkast zonder geweld kunnen opensluiten, de kassa er uit genomen en daarna de brandkast gesloten, waara hij den sleutel op zijn plaats hing en het gebouw verliet zonder sporen achter te laten, met medeneming van eenig buiten- la nrisch geld en het stempel, waar het hem blijkbaar om te doen was. DOODELIJK VLIEGONGEVAL. SMYRNA (Georgia) 25 Febr. (Reuter). Een vooraanstaand zakenman uit Tennessee cn zijn huisdokter werden bslden gedood bij een vliegongeluk terwijl zij naar de vrouw van den eerste vlogen die den vorlgen dag bij een auto-ongeluk gewond werd. ONTPLOFFING IN EEN MIJN. LONDEN 25 Febr. (Reuter). Vannacht heeft eon ontploffing plaats gehad in sen kolenmijn te Wath-on-Dearn in Yorkshire Drie mijnwerkers werden gedood en 7 gewond van wie 4 zware brandwonden hebben ge kregen. MR. DR. W. F. M. SCHUTTE. HERDENKINGSPLECHTIGHEID. Hedenmiddag werd ln de zitting van de Haarlemsche Rechtbank herdacht het over lijden van Mr. Dr. W. F, M. Schutte, politie- en kinderrechter, Mr. G. Sluis, rechter, die de zitting presi deerde, herdacht allereerst den helaas te vroeg ontslapen ambtgenoot. Hij was reeds eenigen tijd ongesteld, maar de eerste be richten omtrent zijn ziekte gaven geen reden tot ongerustheid. Eenige dagen geleden ont vingen wij 'evenwel de verpletterende tijding van het overlijden, dat een einde maakte aan een nuttig en welbesteed leven. Nadat de heer Schutte in 1907 met lof ge promoveerd was. heeft hij een eervolle car rière doorloopen bü de gemeente-administra tie. Daarna werd hij in 1903 tot rechter te Leeuwarden benoemd. 3 jaar geleien kwam hij als rechter naar Haarlem. Hier werkte hij eerst ais rechter van instructie, daarna maakte hij deel uit van de civiele kamer. Onlangs werd hij op zijn verzoek benoemd tot politie- en kinderrechter, tot welke func ties hij zich bijzonder aangetrokken gevoelde en die hij met volle toewijding en groote bekwaamheid verricht heeft. Mr. Schutte was een noeste werker en een goed mensch, waar van nog veel voor de toekomst verwacht werd. Zijn gezondheidstoestand liet den iaat- sten tijd te wenschen over, maar met groote werklust en groote plichtsbetrachting heef. hij gewerkt zoolang het hem mogelijk was. Wij hadden gehoopt, dat wij hem na zijn ziekte gezond terug zouden zien, maar dit heeft helaas niet zoo mogen zijn. Zijn nage dachtenis zal bij de Haarlemsche rechtbank steeds ln eere blijven. Namens het parket sloot Mr. W. M. Paar- dekoper Overman zich bij die woorden geheel aan. Spreker en zijn ambtgenoot die met Mr. Schutte als politie- en kinderrechter hebben mogen samenwerken waren zeer ingenomen met zijn vlotte manier van werken. Mr. R. C. Bakhuizen van den Brink voerde daar de deken Mr. A. H. J. Merens niet aan wezig was. namens de balie het woord. Hij wees er op, dat Mr, Schutte hier nog slechts kort werkzaam was, zoodat de balie nog niet ln de gelegenheid was om zijn capaciteiten in vollen omvang te leeren kennen, maar al len die met hem in aanraking kwamen, heb ben den Indruk gekregen van een hoogstaand en een zeer bekwaam man, iemand met een ernstige levensopvatting en een hoog besef van plichtsbetrachting Spreker betuigde ook deelneming aan de rechtbank voor het nieuwe verlies "dat zij ge leden heeft. Deze redevoeringen werden door alle ad vocaten staande aangehoord. De leden der rechterlijke macht die aanwezig konden zijn. gaven door hun tegenwoordigheid van hun belangstelling blijk. De teraardebestelling'. Te Zutphen had in den middag de teraar debestelling plaats. De Haarlemsche rechtbank was daarbij vertegenwoordigd door Mr. J. D. Pasteur, pre sident, L. H. Roeters van Lennep, officier van justitie, en Mr. TJ. Dijkstra, griffier. De balie was vertegenwoordigd door den deken Mr. A. H. J. Merens. Verder waren o.a. aanwezig Ds. Beker en Ds. Postma. Bloemstukken dekten de baar. Ds. Bok er las uit Rom. 8 voor: „Wie zal ons scheiden van de liefde van Christus?" De President van de Rechtbank zefde dat de Rechtbank slechts kort het voorrecht had gehad gebruik té mogen maken van de. groote gaven van den overledene. Dé Rechtbank zal stéeds waardeeren wal; hij gedaan neeft. De heer J. Wlndenmuller sprak als vriend een woord van afscheid tot den man, dien hij 35 Jaar had gekend. Schutte was geen allemansvriend, maar een man,met 'n sterk karakter, trouw in zijn plichtsvervulling en zijn vriendschap. De heer H. van Geelen uit Utrecht sprak namens de ambtenaren van de secretarie te Utrec-ht. De overledene was een koninklijk voorbeeld van plichtsbetrachting. De heer Rochat dankte voor wat de over ledene had gedaan voor den Volksbond. De heer J. Heskes uit Apeldoorn sprak een woord van afscheid tot zijn ouden vriend. Ds. Beker getuigde van de groote waarheids liefde van den overledene en sprak een woord van troost tot de familie. De weduwe dankte namens zichzelf en de familie en getuigde van de hooge opvat ting die haar man voor zijn taak als rechter had. Hierna sprak ds. Beker een dankgebed uit. TWAALF DOODEN. NEW YORK 25 Febr. (Reuter). Bij de opening van de nieuwe vlieghaven van Ha vana, Machado, hebben twee ongelukken plaats gehad welke 12 dooden hebben ge- elscht. Bij een botsing tusschen een auto bus en een electrlschen trein werden tien In zittenden van de autobus gedood. Gedurende manoeuvres op het vliegveld kwamen twee vliegers met elkaar in botsing waarbij belden den dood vonden. DE MOORDZAAK-LANS. VOORTZETTING VAN HET PROCES. ROTTERDAM. 25 Februari (VD.) Heden vond voor de Rotterdamsche Rechtbank de voortzetting plaats van de behandeling der moord zaak -Lan s. Er bestond ook nu weer groote belangstel ling voor deze geruchtmakende zaak, hoewel minder dan den vorigen keer. Do samenstelling van de Rechtbank ie de zelfde als de beide vorige malen. Nadat de verdachte opnieuw zijn onschuld had betoogd, komt in behandeling het rap port van Prof. Van Itallie en zijn assistente Mej. Dr. Steehouwer. Dit rapport spreekt over een vlek op het vest, die niet eerder was ge vonden. Dit b'oed is van ouderen datum dan het bloed, dat op den hoed is gevonden. In een nader n poort over de blca'vlekken, die niet meer voldoende op het aanwezig zijn, wordt geconstateerd, da* deze van ouderen datum zijn. Dr. Hesseling hecht meer waarde aan de vlekken on de broek, zooals hii In een brl-f aan de Rechtbank schreef. Hij wil op de ritting proeven nemen met eenige b'oedvlek- ken van de broek ln verband met de oplos baarheid. BIJ het verhoor van den deskundige P of Van Itallie bleef deze bij zijn msening, dat het bloed op het vest ouder is dan dat op den hoed. Dr. Hesseling betoogt, dat uit de korrelig heid van hei b'.ocd conclusies omtrent den ouderdom van hei bloed zijn te nemen, het geen door Prof. Van Itallie bevestigd wordt. Het bleek dat de laatste erg voorzichtig is met verplichte uitspraken. Het bloed op de jas on dat op den hoed ls hetzelfde. Daar- ovor zijn de deskundigen het eens. Prof. Van Itallie verklaarde op een vraag van den President dat nb zich niet liet lel den door het feit, dat hij moet medewerken aan de oplossing van het moordmysterie. Hij kreeg kleeren met bloedvlekken en onder zocht die op den ouderdom op zuiver we tenschappelijke wijze. Het bleek, dat de proif met het bloed op het vest en den hoed gis teren genomen is. Het bloed van den hoed loste direct op; de vlekken van het vest hadden 20 minuten noodig om tot oplossing te komen. Conclusies daaromtrent durfden Prof. Van Itallie en zijn assistente niet te trekken. Tot twee maal toe vroeg Mr. Kokosky in dit stadium van het verhoor, de getulgen-dea- kundlgen Dr. Hulst en Dr. Gerhard te laten hooren. De President stelt dit echter uit tot later, waartegen verdachte protesteert. (De zitting duurt voort). VOORBEURS TE AMSTERDAM. ZEER KALME MARKT. De beurs was hedenmorgen zeer kalm en aan den luien kant. Margarine Unies zagen zich enkele procenten ontgaan en daalden tot 327 1.2. De Philips' aandeelen waren even eens wat gemakke'ijker en kwamen beneden 460. A.K.U.'s konden zich niet ten volle hand haven, evenmin als de Accoustiek-aandeelen. De verlaging van den rubberprijs in Londen werd weerspiegeld in den koers der aandeelen Amsterdam Rubber. Koninklijke golden een kleinigheid lager. JAN VAN GALEN JUBILEERT. Jan van Galen, de welbekende terrein- knecht van de IJsclub voor Haarlem cn om streken, herdenkt in dit seizoen zijn 25-jarig jubileum als zoodanig. Voleens het bestuur kon dit alleen goed tot zijn recht komen, wanneer de herdenking op de ijsbaan ge vierd werd- Maar Thialf heeft ditmaal niet mee willen werken. Hét'bestuur heeft zoo lang mogelijk gewacht, maar tensoltte alle hoop op berijdbaar ijs opgegeven. Daarom heeft het besloten, den heer Van Galen a.s. Donderdagnamiddag half vijf in de tent op de ijsbaan te óntvangen. Belangstellenden, die hem willen gelukwenschen, zullen welkom zijn. We denken dat velen hiervan gebruik zul len maken, omdat Van Galen heel wat win ters er voor gezorgd heeft, dat de schaatsen rijders behoorlijke banen konden vinden. In ons nummer van Maandag 14 Januari 1929 schreven we o.a. over hem: „Hij is een ge moedelijk en hulpvaardig man. die goed met zijn helpers omgaat, evenals met het publiek dat hem altijd zeer ter wille is. Hij spreekt ook met lof over de samenwerking met het bestuur". Van Galen zal dan Donderdagmiddag er varen, dat zijn persoon en zijn werk gewaar deerd worden. Eén ding zal hij jammer vin den en dat ls. dat eere-voorzittor T. L. van Wagtendonk, dien hij zulk een goed hart toe droeg, hem niet de hand kan drukken. DE DIEFSTAL IN HET FRANS HALS-MUSEUM. DE BEWAKING IS VOLDOENDE. „Wij vinden het zeer onaangenaam, dat nu weer een schilderij uit. het Frans Hals- Museum gestolen is," zeide de heer G. D- Gratama in een gesprek dat wij hedenmor gen met hem hadden. Met ziet zich nu genoodzaakt, om allerlei kleine voorwerpen uit het museum te ver wijderen en op te bergen. Dat zijn juist de dingen die het museum een aardig aanzien geven, die helpen de sfeer van de oud-Hol- lanösche kamers te volmaken. Na den dief stal die het vorige jaar gepleegd werd zijn reeds verschillende voorwerpen die gemak kelijk in den zak te steken en mee te nemen waren, opgeborgen. Nu, na Zondag is men druk bezig vele der nog overgebleven dingen als kandelaars, bekers enz. waarvan stelen niet moeilijk ls uit de kamers te verwijde ren. Iets wat ongetwijfeld te betreuren is, doch men wordt er toe gedwongen. Wij vroegen den heer Gratama nog nadere inlichtingen over de bewaking van het mu seum. De bewaking, zoo zeide hij, is voldoende. Vier suppoosten hebben elk een vleugel van het museum voor zich en voortdurend loo pen ze hier heen en weer. Maar een handige gauwdief werkt verrassend snel en hoe ge makkelijk is het niet een suppoost aan den praat te houden hem bijzonderheden over "een schilderij te vragen om een handlanger gelegenheid te geven een eind verder iets weg te nemen. Men zou het dieven moeilijker maken, als de schilderstukken boven en beneden stevig aan den muur werden bevestigd. Terwijl dan de mogelijkheid van hst uitsnijden van doeken nog overblijft heeft deze wijze van ophangen het groote bezwaar dat, wanneer er eens brand uitbreekt, niets te redden ls. Toch overweegt de heer Gratama om de kleine stukjes stevig aan den wand vast te maken, er rit nu een keer weinig anders op. Bovendien wees de beer Gratama er op. da: gedurende zestien jaar niets gestolen werd uit bet Frans Hals-Museum, zoodat de be waking al dien tiid voldoende was. De .Ar gentijn, die naar alle waarschijnlijkheid den diefstal gepleegd heeft was zonder Jas, dit is de suppoosten wel opgevallen en toen de diefstal ontdekt werd, dacht men direct aan dezen man. Een der suppoosten, de heer Stlekel was tot voor kort rechercheur, hij heeft den man goed opgenomen en door zijn samenwerking met de politie is men er in geslaagd den naam van den Argentijn te we ten te komen en heeft men ook ontdskt, dat hij den nacht van Zaterdag op Zondag' in een hotel te Haarlem heeft doorgebrcht. Zijn jas had hij Ln Amsterdam ve-kocht of be leend om aan geld te komen voor de reis naar Haarlem en het logies hier. Hedenmorgen was nog niets omtrent den Argentijn bekend, de heer Gratama hoon: het ontvreemde schilderijtje terug te krijgen, want. zoo zeide hij ons tens'o'te, het was een aardig ding en van Dirk Hals bestaan er niet zoo veel. Geen toegang gekregen in het Bisschoppelijk Museum. Wij vernemen, dat de Argentijn die hoogst waarschijnlijk den diefstal Ln het Frans Hals-museum gepleegd heeft. Zondagmorgen eerst naar het Bisschoppelijk Museum ln de Jansstraat is gegaan- Daar kreeg hij ech ter geen toegang omdat dit museum 's Zon dags niet, te bezichtigen is. naar waarnemingen verricht in den morgen van 25 Febr., medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst. te de Bilt. Hoogste barometerstand 730.5 m.M. te Wisby. Laagste barometerstand 751.8 m.M, te Akureyri. Verwachting; Zwakke tot matige, later wel licht toenemende Zuid-Oostelijke wind, toe nemende bewolking, weinig of geen neerslag, lichte vorst desnachts in het noorden, later iets zachter. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. _il Vorige -stand 771 m.M. Stand van beden 766 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van Fa. FEDERMANN, Groote Houtstraat 37, Telefoon no. 11059, ^Haarlem, 25 Febr. Hoogste gisteren 40 F. Laagste heden nacht 32 F. Hoogste heden tot 12 uur 38 F. Haarlem, 25 Febr. Bevallen: 21 Febr.: G. M. v. LooijKnep- pel z. W. KroonGigengack d. 22 Febr.: T. van Krimpenv. Merkenstein d. G. Wesse- lingten Napel z. J. A. HiepEssers- z. E. van MierloGeijer z. 24 Febr. M. van Eer denWempe d. Overleden: 21 Febr.: G. W. Lampe, 66 j., Gierstraat; 22 Febr.: J. van Duffelen. 27 j., Jacobijnestraat; D. H. A. Kooij, 58 j.. Schouw- tjespleïn: M. Wixfordt—v. d. Schilden, 76 j., Hazepaterslaan; C. Buchter, 57 j„ Ged. Oude Gracht; 23 Febr.: P. Veerman, 50 j„ Haze paterslaan; H. W. Scherpenhuijzen, 51 jaar, Spaanschevaartstraat; 24 Febr.: J. E., 4 w., d. van J. H. Knoop, Lijsterstraat. DE ZIEKTEVERZEKERING* VERGADERING VAN DE ZIEKEN KASSEN. Door het Nederlandsch Verbond van Zie kenkassen werd in café „-Spoorzicht" een districtsvergadering gehouden ter bespreking van de regeling welke in acht genomen zal dienen te worden als met ingang van 1 Maart de Ziektewet in werking treedt. De vergadering stond onder leiding van den heer P. Schuitemaker te Halfweg. Door de vertegenwoordigers van den Noord-Hollandschen Bond werd een nadere uiteenzetting gegeven van de nieuwe wet, waaruit wij memoreeren dat er ten opzichte der losse arbeiders nog niets is geregeld, dat de contributie (de premie), welke voor do helft op de werknemer verhaald kan wor den, nimmer meer mag bedragen dan 1112 cent per 10.loon. zoodat een arbeider die 30.verdient niet meer kan bijdragen dan 0,341 2 cent. Het grootste nadeel zijn echter de z.g. karenzdagen. Voor verschil lenden zijn deze door middel van de collec tieve arbeidsovereenkomst minder, dan in de wet vermeld staat: anderen hebben in het geheel geen karenzdagen, doch er zijn zeer vele werkgevers, die de wet letterlijk uit voeren, waardoor dus de werknemer, die ziek wordt, drie dagen geen -uitkeering ontvangt ook niet wanneer hij langer dan drie dagen ziek is. De norm der uitkeering is 80%, zoo dat het .logisch is dat velen zich voor de drie karenzdagen en voor de 20% verschil ver zekeren. Na deze uiteenzetting verklaarden de be sturen der verschillende kassen unaniem dat ze hun volle medewerking wilden verleenen aan de Algemeene Bsdrijfsvereeniglng, waar door de zekerheid bestaat, dat de zieke werk nemer tijdig zijn 80% plus de 20% zal ont vangen. HET DOODELIJK ONGEVAL OP DEN HAARLEMMER WEG. Heden heeft het Gerechtshof te Amsterdam het. vonnis vernietigd van de Amsterdamsche Rechtbank waarbij de 29-jarige ingenieur R. F. werkzaam in dienst van de Bugatti- fabrieken te Moltheim. werd veroordeeld tot 6 weken gevongenlsstraf nv-1 aftrek van a'e voorloopigë hechtenis en ontzetting uit de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van één jaar. Hij had op 25 Juni 1.1. cp den Haarlemmer weg met een snelheid van 95 K.M. per uur met zi,jn Bugatti-wagen een voor hem rijden den auto willen passeeren. De auto's botsten de Bugatti sloeg over den kop. Een der inzit tenden werd zoo ernstig gewond, dat hij k/.rfc daarop overleed. Het Kof éprak verdachte vrij van het hem ten laste gelegde: het veroorzaken van den dood door schuld. Wat het subsidiair ten las te ge'egde betreft: overtreding van de Motor en Rijwielwet had de Rechtbank zich onbe voegd verklaard. Het Hof vereenigde zich hiermede. BRUTALE ROOFOVERVAL. LONDEN. 25 Febr. '(Reuter). Gist°reo- avond hebben twee mannen een bruta'.en roofoverval gepleegd op een jonge vrouwe lijke bcodschappenlooper op de trappen van ce kantoren bij Holborn-viaduct. waarbij hun voor een waarde van naar schatting 10.00) pond sterling aan ongeslepen diamanten in handen viel. De vrouw bracht paketten naar het postkantoor ter verzending naar het bui tenland. De dieven ontkwamen in de me nigte.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 2