TWEEDE KAMER BINNENLAND. EERS TE KAMER HAARLEM'S DAGBLAD VR'JDAG 28 FEBRUARI 1930 VIERDE BLAD Indische bsgrcoting. landsch Bestuur. 27 Februari. Financiën. Binnen- De voorzitter heeft gevoeld, dat er althans eerJge voortgang moet komen in de behan deling der* Indische begrooting. Vandaag al thans heeft hij de Kamer tot zes uur bijeen gehouden, met het gevolg, dat twee hoofd stukken zijn aangenomen: die van Finan ciën en Binnenlandsch bestuur. Nu is er over financiën In engeren zin niet veel gesproken. Wel over volksbelangen, die bij Financiën zijn ondergebracht. De heer Gerhard klaagde over een ernstig drankmisbruik in Indië. Dat kwaad is voort gewoekerd, ondanks het feit, dat jaren ge leden reeds de heer Gerhard met een motie aandrong op voorkoming van het kwaad. Dat was in 1918. Nu worden er steeds meer arakstokerijen opgericht. Minister de Graaf ontkende, dat t drank misbruik groot is in Indië. Men zou wel ee- nige der stokerijen kunnen opheffen. Dat zal de bewindsman overwegen en daarnaast een strenge toepassing eischen der bestaan de bepalingen. Een veel meer verbreid euvel is het opium- misbruik. Men d. w. z. de heeren Gerhard, de Visser en Cramer laakten het, dat de regeerïng voordeelen trekt uit de opium. Aan den eenen kant wint zij 40 millioen, aan den anderen kant geelt zij slechts 10 millioen tot bestrijding van het kwaad. De heer Joe- kes wenschte het geheele rapport der Opium commissie aan de Kamer overgelegd te zien. De mogelijkheid van dit laatste wil de mi nister onderzoeken. Overigens sprak hij uit, dat de regeering wel wenschte dat zij elk geld. alle inkomsten uit de opium kon schrappen. Maar, vanneer men den fiscus toezicht geeft, heeft de regeering iets in de hand. Beëindigt men dit toezicht, dan vreet het kwaad dieper door, want in het geheim. Een door velen wij noemen de heeren K. ter Laan, Joekes, de Visser, van Kempen en Suring besproken kwestie was die der oud-gepenslonneerde militairen. Algemeen werd aangedrongen op verbetering dier pen sioenen. De minister voelt voor verbetering. Het is echter niet alleen een kwestie van Nederland, ook en vooral van Indië. De mi nister wilde daarom overleg met Indië gaan plegen. Toen hij beloofde zoo spoedig mo gelijk dat overleg te doen plaats hebben, werd een motie-Ter Laan, die om oogenblik- kelijke bijslagen vroeg, in afwachting van een definitieve regeling, verworpen met 0— 26 stemmen. Voor waren de comm., de s.-d., dc v.-d., de heer Floris Vos en Dr. Lingbeek. De heer de Visser moest eenige malen tot do orde geroepen worden en eenige malen vermaand zich te matigen. B.v-, toen hij zei, dat de minister blijk gaf van een volkomen gevoelloosheid. Na de vermaning vervolgde de communist; „Ik heb liet nu eenmaal te gen een minister on niet tegen een bezem stok." De communist klaagde over den pand- huisdienst de bewindsman antwoordde, dat men eerst de pas-ingevoerde nieuwe re gelingen in haar practijk moet hebben waargenomen, voor men tot critlek overging. De afdeeling Binn. Bestuur leverde niets bijzonders op. De minister schijnt er over te denken, aan jonge ambtenaren de verplich ting op te leggen Maleisch te leeren. Algemeene beschouwingen. Parle mentair of extra-parlementair. Is minister De Geer al te somber? De heer Hermans als kip. Vandaag was 't de heer Rin... die voor den Vrijheidsbond de discussie over de begrooting voor dit jaar inzette. De heer Rink met vele cijfers en gegevens die niet geheel en al onbekend waren uiteraarddoen zien, dat er in de Tweede Kamer door de verkiezingen heel weinig veranderde. AlleeD dit-: Arts verdween, Wijnkoop kwam terug En dit geringe resul taat werd bereikt, ondanks het feit, dat bijna nimmer zooveel moeite: gedaan werd om de kiezers te bewerken, ondanks het feit, dat niet minder dan 88 1 4 der kiezex-s aan -den stembusstrijd hebben deelgenomen, on- danks het feit, dat muren en schuttingen werden beplakt „met meer of minder geluk kige recommandatie". Uit deze weinige veranderingen in de sa- msnstelüng der Kamer concludeerde de heer Rink, dat het volk had uitgesproken geen tegenzin te hebben tegen of afkeer van het bestaande regime, het intermezzo-kabinet. De heer Rink betoogde dus, dat het intcr- mszzo-kabïr.et-De Geer zonder bezwaar had kunnen blijven zitten. Hier bracht hij ook ter sprake het Even- redigheidsstclsel. Immers daaraan wordt voor een belangrijk deel de geringheid der ver- schuiving geweten. De heer Rink is een krachtig voorstander van het Evenredig- heidsstelse!. Welnu ook nu verdedigde hij dat stelsel. Hij zei er is maar tweeërlei: of de E.V. of het districtenstelsel en dit laatste heeft buitengewoon groote gebreken. Het kabinet-De Geer had kunnen blijven zitten betoogde dus Mr. Rink. Zeker niet, meende hij, had het huidige kabinet-Ruys mogen optraden. Voor een extra-parlemen tair rechtsch kabinet was zeker geen aanlei ding. En wanneer de heer Ruys' de homoge niteit van zijn kabinet op den voorgrond stelt, dan zei Mr. Rink, dat zulk oen homo geniteit alleen eigenschap kan zijn van par lementaire kabinetten. Het politiek karakter van het kabinet was Mr. Rink niet duidelijk. Niets b.v. is er dui delijk over zijn houding ten opzichte van vrijhandel of projectie. De rechtsche eenheid, die steeds weer naar voren wordt geschoven, noemde Mr. Rink schijn en vaag en de uitingen daarover alge meenheden. Ook Mr. Rink ontkende niet den invloed van den godsdienst op het staats beleid. maar hij kon hier geen eenheid vin den bij de rechtsche groepen, tusschen wie de diepste verschillen zich herhaaldelijk ma- nifesteeren. Dc heer Rink had liever een echt nationaal kabinet gezien. En opnieuw keerde hij zich tot den kabinetsformateur, toen hij dezen vroeg of het dan zoo noodlg was een vast aceoord te brengen, wanneer er een zoo sterk onderling vertrouwen tusschen de rechtsche groepen leeft? Dc liberale fractie wacht de daden van bet kabir.et af zij hoopt, dat zy dXwij-s met de regeering kan medegaan, zij zal wel eens steun moeten verleenen aan de regeering, ook wanneer haar eigen vrienden haar in den steek laten. Na des heeren Rink's politieke beschouwin gen kreeg de Eenaat twee heeren te beluiste ren, die breed-financ'eele en begrootings- technische redevoeringen hielden, de heeren Siingenberg en de Gljselaar. De heer Siingenberg heeft betoogd, dat minister de Geer in zijn nrllioencnnota's den toestand van 's lands financiën veel somberder heeft voorgesteld en kleurt, dan r.oodig is en was en zelfs de heer Siingen berg rekende 't voor een tiental voordee- lige millloenen niet in rekening bracht. Waarover de heer Siingenberg vooral viel, was over de groote overschotten, ri'e in de laatste jaren steeds te constateercn zijn ge weest. In plaats van deze overschotten te gebruiken om de scherpe maatregelen, welke cle heer Colijn destijds heeft genomen, weer ongedaan te maken, worden deze overschot ten gebruikt om schuld te delgen, dus de gewone dienst gebaat. De heer Siingenberg had gewenscht, en hij wenschte nóg, dat de Staten-Generaal zouden gemoeid worden in het besteden der overschotten. De Staten- Generaal moeten zeggenschap hebben over die gelden, medezeggenschap over de vraag of belastingen verlaagd moeten 'worden, of so ciale en cultureele maatregelen moeten ge nomen worden of om b.v. bij te springen in tekorten, die de Zuiderzee-drooglegg.ng kan opleveren. De heer Siingenberg vond het even ver keerd, den crisisdienst en den gewonen dienst door elkaar te halen, als hij er nu tegen op kwam de voordeelen op den buitengewonen dienst aan den gewonen dienst ten goede te doen komen. De heer De Gijselaar deed een ander geluld hooren, dan de heer Siingenberg. De heer de Gijselaar klaagde over te grooten belastingdruk, hij zag evenzeer als de minis ter de toekomst niet gunstig in. Geloofde de heer Siingenberg aan nieuwen voorspoed, de heer de Gijselaar constateerde, dat de Rijks middelen over Januari 1930 reeds achter bleven bij die van het vorig jaar. Het is dan ook wel te begrijpen, dat de heer de Gijse laar veel waardeering had voor den heer de Geer. Mr. de Gijselaar drong er bij de regeering op aan, zooveel mogelijk het sparen te be vorderen en in verband daarmede wenschte hij de kleine en de middelmatige vermogens in belastingdruk te ontzien. In het zelfde verband behoort ook zijn vraag om schen kingen uit h«t inkomen van rechten vrij te stellen. Minister Verschuur heeft niet veel te ver wachten van den heer de Gijselaar: kostbare sociale maatregelen, die nieuwe lasten bren gen, zal de heer de Gijselaar niet steunen. Van de afschaffing van den vleeschaccijns verwacht de heer de Gijselaar voor den ver bruiker niets. Voor staatsmedezorg voor groote gezinnen gevoelt de heer de Gijselaar niets. Kinderen zijn tóch een zegen? De heer Anema bracht ons weer in de poli tieke wateren terug. Ook hij behandelde, als leider der a. r. fractie, dc vraag: parlemen tair of extra-parlementair. Niet alleen wees hij erop, dat onder den naam „extra-parie- mentair" onderscheidene vormen van kabi net kunnen ondergebracht worden, hij zeits ook uiteen, dat onder den naam „parlemen tair" menige kablnetsvorm kan geschaard worden. Prof. Anema ziet dc politieke ontwikkeling steeds verder zich verwijderen van de goede toestanden, dia een parlementaire regeering. die politiek stevig ls, kan mogelijk maken. Dat een normale parlementaire regeering steeds moeilijker te vormen zal worden, wijt- te de Amsterdamsche hoogleeraar aan een toenemen van den wensch om het Parlement beslissenden invloed toe te kennen op de re geering. En hier weer zag hij nauw verband met het kiesstelsel. HIJ verwierp het Even- redigheidsstelsel, hetwelk z.i. geen levend beeld van het volk in het Parlement deed geboren worden, maar een doode photogra phic. Hierdoor mee zag hij de politieke ver houding verstoren. Verstoring van politieke verhoudingen mee heeft het Parlement, doen achteruitgaan, aan kracht do&n inboeten, aan betcekenis, ter wijl tegelijkertijd en daardoor de wensch toenam ce betoekenls te versterken. Aan kracht ingeboet, mee door het pogen van het Parlement om de volksgunst te winnen. Ook door verbrokkeling van de partijen. Het gou vernement is losser gewórden van de Ka mers. Dit manifesteerde zich in het kabinet Gort v. d. Linden, in het kabinet-de Geer en thans weer in hst kabinet-Ruljs. Dat thans geheel op eigen risico zeilt, en met zijn pro gram alleen üe rechterzijde in het geweten wil grijpen. De heer Anema betoogde, dat de rechter zijde alleen nog een parlementair kahinet kan vormen. Ook deze professor meende, dat een beslissende conditie voor het toekennen van den naam „parlementair" is: het plegen van overleg. Dit bleef bij het buiding kabi net achterwege en daarom had Prof. Anema veel vrede met den naam „extra-parlemen tair". Al kon de hoogleeraar in voorafgaand, met succes bekroond overleg geen panacee tegen ongelukken zien. Vrijheid blijft altijd bestaan. Vrijheid behield de a.r. spreker z:ch zeker voor, bij deze regeering. waarvoor zijne fractie niet de minste verantwoordelijkheid aanvaart, hoe men ook gaarne, waar moge lijk, het kabinet zal steunen- Wat waarschijn lijk wel dikwijls zou gebeuren: er zijn immers genoeg punten, waarop men elkaar vinden k-nn Prof. Steger heeft-, in een breed betoog, uit eengezet, dat de Staat het recht heeft op de persoonlijke vrijheid in te grijpen tot hand having van de zedelijke orde. Prof. Steger zeide, dat wie God loochent een vijand is van den staat, waartegen de Staat mag optreden. De Delftsche hoogleeraar wat een prof fen zitten er in den Senaat! heeft vervol gens ook uitvoerig de communistische hetze tegen der. godsdienst geschilderd als een zeer verderfelijke uiting. Mr. van Citters wenschte volledig ingelicht te worden over de v:aag, of door de vorige r&gecting aan den heer Fruytier toezeggin gen zijn gedaan voor herplaatsing bij de ar beidsinspectie. Voorts beklaagde hij z.ch over het eervol ontslaan van den h?er Fruytier als gouverneur van Curasao „met dankbe tuiging". Slotredenaar was de heer Hermans, die eigenlijk reeds aan de repliek begon en tot verdediging overging, waar hij zijne, de s. d. groep, aangevallen zag. Hij zeide te weten dat er binnen korte; ea of langeren tijd een splitsing komen zou in de R-K. groep. En begreep niet, hoe de heer van Lanschot over de s. d. a. p. sprekende zeggen kon: „Als de vos da nass.e preekt, boer pas op Je ganzen". Als ik kip was ze- ce heer Hermans zou het voor mij heel weinrg onderscheid maken o' ik als slachtoffer van de vos viel of door den boer in cie kippensoep werd ver werkt, Tenslotte betoogde de heor Hermans dat de 8 urendag een soc-a.istisch beginsel is geweest, dat thans door de R.-K. zien wordt toegeëigend. Morgen stoomt de Kamer weer verder! INTIMUS. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Moo/'/come/j t X Zoo gauw hebt U kou gevat, lastig zijn de ge volgen. Neem steeds een paar Wybert-tabletten. In origin dooien A <5 en 65 ct». OVERVEEN - BLOEMENTENTOONSTELLING. De bloemententoonstelling, welke van Donderdag tot en met Zondag in het Gym nastieklokaal der St.-Aloysiusschool te Over- veen wordt gehouden, is een onderdeal van de feestelijkheden, die plaats zullen hebben bij gelegenheid van het zilveren jubileum van den Ned. R. K. Volksbond, afdeeling Ovcr- veen en omtreken. Hier in het tentoonstellingslokaal is het lente. Onder leiding van den heer J. M. Barnhorn is alles tot 'een smakelijk geheel gerangschikt, tot een feest van kinderen der lent'e. Trotsche Mendéltulpen, naast pom peuze hyacinthen en sierlijke narcissus, be scheiden scllla's naast,, pronkerige manden. En. het aardige is, de heev Kre'.age wees er in zijn rede op, dat dit alles, tot stand is geko men door harden arbeid, nadat de arbeiders reeds een volle dagtaak achter dan rug hadden. Wanneer we dan nog verklappen, dat het broeien in beperkte ruimte onder vaak moeilijke omstandigheden heeft plaats gehad, dan kunnen we pas ten volle waar- aeeren het .vele schoone, dat deze tentoon stelling biedt. Het eenige bezwaar is mis schien de kleine ruimte, waardoor alles te dicht op elkander staat Donderdag om twoë uur is de tentoonstel ling geopend doorben heer J. van Woensel, voorzitter van de commissie. Ze is georga niseerd door de vakafdeeling R. K. Bond van Land- en Tuinbouwarbelders „St.-Isidorls". De heer v. Woensel bracht een woord van dank aan de patroons voor de ter beschik king gestelde bollen, het schoolbestuur, dc Vereen iging voor Bloembollencultuur en particulieren voor uitgeloofde prijzen en de Commissieleden. Na hem voerden- het woord de heeren E. H. Krelage. voorzitter van het Hoofdbestuur van de Algem. Ver. voor bloembollencultuur, Jac. Bijvoet, voorzitter van de afdeeling O verveen-Bloemen daal van bloembollen cultuur: J. L. Bouwer, directeur van Hout en plantsoenen te" Haarlem: J. G. van Kes- sel, voorzitter R. K. Volksbond, afdeeilng Overveen; Angenent,- secretaris Centraal bestuur van den R. K. Volksbond; en ka pelaan F. F. van Buuren, voorzitter van de feestcommissie. - Na de opening werd de eerewijn aangebo den en werd de tentoonstelling bezichtigd. De jury bestaande uit de heeren Arn. Bij voet Sr., J. W. Roozen Hzn., H. Dames, Th. Thoolen en Paul Roozen, kende de volgende prijzen toe. Kamerbroei. Ie prijs J. G. v. Kessel 50 o. met- extra orijs van de jury. le.pr. Gebr. Willemse 49 2 p. met lof der jury. Ie pr. Jac. Koelemey, 2e pr. P. Warmerdam; 2e pr. L. F. v. d. Reep. 2e pr. B. Huibens. 3e pr. J. Tullenaar; 3e pr. J. Schrama; 3e pr. Th. Huybens, 3e pr. J. G. v. Kessel; 4e pr. W. v. d. Linden; 4e pr. G. Sweyen met extra prijs voor versierden spie gel; 4e p'r. J. v. Woensel, 4e pr. C. Willemse, 4e pr. P. v. d. Pijl, 5e pr. iriej. H. Beller, 5e pr. H. KoelemeUer. Kasbroei: le pr. J. v d. Veldt 49 p., Ie pr. W. Pluk ker. 2e pr. Gebr. v. d. Veldt, 3e pr. Gebr. v. Kempen, 4e pr. C. Schrama. Een inzending van den heer G. v. d. Veldt was buiten mededinging ingezonden. In een zijzaaltje stonden de 25 inzendingen van de kinderen tentoongesteld, waaronder zeer goed materiaal. Allen hadden drla pot ten ter kweeking ontvangen. 1 miniatuur L. Innocence; 1 brilliant star (tulpen), 1 poeti- cus ornatus. Behalve de bekroningen, ontvangt ieder een prijsje. De wand wordt versierd met tulnteeke- ningen. De heer Stuut heeft een radiotoestel opge steld. Eindigen wij met de opmerking dat een gang naar deze tentoonstelling alleszins de moeite waard is. DE UITVAART VAN JACOBUS VAN LOOY. EENVOUDIGE DOCH TREFFENDE PLECHTIGHEID. TAL VAN LETTERKUNDIGEN AANWEZIG. „De zon was al hooger en hooger gestegen en de geheele dampkring geworden tot een geweldige zea van licht. In klaterende stroomen kwam het neervallen uit den hemel Zoo zouden w'J kunnen voortgaan, Van Looy c: e erende in zijn machtige picturale oeschrij vingen, op dezen s ralenden zonni- gen ochtend, d:e herinneringen wekt aan dien morgen uit „Jaapje", waarop een doode uit het weeshuis gedragen werd. Heerlijk schoon :s het, voorjaar over de stad gekomen, de stad, zijn geboortestad, clie vol is van herinneringen aan Van Looy nu. In de Stadsbibliotheek is een kleine ver zameling van zijn werken en van werken over hem bijeengebracht en neergelegd ter lezing. De belangs.elilng gaat er m groote mate naar uit. In het sterfhuis hebben zich de litteraire vrienden vereenlgd. de Haariemsche intimi K. J. L. Alberdingk Thijm fLodewljk van Deyssel), prof. dr. P H. van Moerkerken Jr :.:,te ra toren udt het geheele land en van over de grenzen: Frans Mijn sen Herman Robbers, Hein Boeken. Albert Verwey, Emanuel de Bom, dr. D. A. M. Binnendijk, namens Willem Kloos is Jkvr. Jacqueline Reyneke van Stv.wei." aanwezig. Frank Latenr (S ijn Streuvels) en dr. P. C. Boutens zijn niet gekomen, verhinderd door verblijf in het buitenland. In de rijtuigen hebben behalve de ge noemden plaats genomen dc familieleden vrienden van den huize: Mevrouw P. de Josse'.in de JongKappeync van Copello, W. Nederkoorn, Jan van Looy. J. A. Hoekmeijer. S. G. van Looy, Jan W. Verkade, Joh. Vlaanderen, Anton Dumouiln. de heer en mevrouw K. Enslnk. G. D. Gra ta ma, dr. Ch. M. van Deventer, dr. A. A. S. Sluyterman, dr. J. Ph. Joosten Hatclnk Ook op de Algemeene Begraafplaats zien we vele vrienden en vriendinnen,die den overledene een laatsten groet komen bren gen. De Minister van Binnenlandache Zaken !s vertegenwoordigd door Prof Dr. R. N. Roland Holst, directeur van de Rijks-academie voor Beeldende Kansten te Amsterdam. We zien o.a. de volgende schilders, schrijvers en an dere artlsten: George Rueter, M. Monniken dam. Prof. Jan Bronner, Prof. Odé. Gecr- truida Carelsen, Mr. Fr. Coenen, Ed. Karsen. Fenna de Meyier, E. R. D. Schaap, voorzitter van „St. Lucas" te Amserdam; Mr. Roel Houw ink; Dr. H. E. van Gelder, directeur der gemeente-musea te 's Gravenhage: de 70-jarige schilder W. B. Tholen uit Den Haag; Marie van Zeggelen; de Haa:lemsche schil ders J. H. de Bols, Boot en Savrij; Eduard Verkade. Vervolgens zien wc vertegenwoordigers van het bestuur van „Arti et Religionl" uit Ara- sterdam, nJ. de heeren C. G. A. 't Hoof.. Marinus van Raalte en A. F. Reicher; dan vice-voorzltter en secretaris van de Vereenl- ging van Letterkundigen, resp. de heeren Herman Robbers en C.«Veth; Dr. F. M. Wibaut., wethouder van Amsterdam; D. A. van Waalwijk, gedelegeerd commissaris van A. W. Sijthoffs Uitgeversmaatschappij te Leiden; Mr. H. K. Wertendorp. 'id der Com missie van toezicht op de Rijks-Academie te Amsterdam: Prof. Dr. G. C. van Walsem; Dr. J. B. Schepers; de heeren J. C. Tadema J. R. Foptoin en H. Buisman, als vertegen woordigers van Teyler's Stichting; de heer J. S. Bartstra, namens de Volksuniversiteit en tenslotte den heer W. A. Barnas uit Nij megen, een mede-weesjongen en vriend van den overledene. Het graf is gedolven dicht bij het einde van de groote oprijlaan van de Kleverlaan af, naast dat van professor Lorentz. Dc be langstelling van het publiek is niet groot, maar vele kunstenaars, vele bekende Haar lemmers hebben zich om de groeve geschaard, ook meisjes uit het Burgerweeshuis, zijn weeshuls. In een extra-rijtuig wordt een schat van bloemen meegevoerd. Het eerst spreekt aan de groeve Herman Robbers. „Uit. naam van je familie en vrienden", zegt hij. kom ik je een laa.ste groet brengen, een laatste dank. Je hebt een prachtig leven gehad, een heerlijk stil, rijk. harmonisch leven. Ingetogen als je geleefd hebt ben je heen gegaan. Maar toch ben je niet eenzaam geweest. Je had je vrouw, die jou haar leven wijdde, Je vrienden, kin deren, cle menschen, de natuur, bloemen. Oneindig veel heb je hun gegeven, maar ze hebben je ook veel teruggegeven. Er waren duizenden, die je vereerden en hef had den, die je altijd hebben gadegeslagen In srille bewondering voor Je heerlijke gaven Jouw naam kon niet genoemd worden of iedereen voelde teerderheld in zijn hart. Ik zal hier niet spreken over je werk als kunstenaar, doch als mensch herdenken wij je als een ernstig, diep weemoedig, beschei den wijs man. Vrienden van Van Looy. laten wij besef fen wat het beteekent vriend geweest te zijn van Van Looy. het ls een ©eretitel. Is het niet heerlijk, smetteloos te sterven na een leven van bijna 75 jaar. een leven van intens en onafgebroken werken?" Met woorden van afscheid, in diepe ont roering uitgesproken besluit de grijze letter kundige- Dan spreekt de Vlaming Emanuel de Bom: Jacobus van Looy, grootmeester van het Nederlandsche woord, van lijn en kleur, de Vlaamsche schrijvers In hun vereeniglng. droegen mij op u dit laatst vaarwel te komen zeggen. Zij treuren om u en zullen u ver- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN hO Cu per regel. eerend blijven gedenken, zoolang hun >7en wordt geleefd". Een neef van den doode, de heer S. G. v a n Looy. heeft woordon van dank gesproken namens mevrouw Van Looy. Allereerst tot den vertegenwoordiger van den minister, p of. Roland Holst, en In het bijzonder dan ook tot dc beide sprekers. Te half een hebben allen de begraafplaats verlaten, bleef de doode alleen onder wiv.e en roode en paarse bloemen, waaronder een groot bloemstuk van het Willem Kkxefonds, een krans van „Ar-tl et Amicitia" en vele andere. HET Z'LVEREN JUBILEUM VAN JAN VAN GALEN. De menschen. die Donderdagmiddag togen halivijf de Klever Laan passeerden cn hun blik even vóór de spoorbaan misschien wel met een smachtend verlangen naar rechts wendden, zu..en wel vreemd gekeken heb ben. want daar stond de heer Bijvoet, be stuurslid van de IJsclub voor Haarlem en O nis. reken, do vlag aan den mast te hij- schcnl Wat was dat nou? Ging de ijsbaan open? En dat nog wel tegen den avond! Was de milde voorj aar s temperatuur dan slechts verbeelding? Neen. ditmaal goldt het niet de ijsvlakte, want die was er niet! Met iets spijtigs in zijn stem riep de heer Bijvoet ons bij onze komst toe: „Vanavond blijven de banen dicht!" Het betrof hier een aardige en Intieme plechtigheid: het vieren van het zilvereu ju bileum van den heer Jan van Galen als ter- relnknecht van de IJsclub. Ln te zijner eer waren niet alleen de groote vlaggen gehe- schen, maar was er ook langs het bekende pad van den ingang naar de bestuurskamer een versiering van vlaggetjes aangebracht. Precies half vijf arriveerde de Jubilaris, met zijn vrouw, afgehaald per automo biel, op het terrein. Zij werden door het voltallige bestuur ontvangen en naar hun zitplaatsen geleid, waar zij mot nun zoon en dochter plaats namen. Toen nam de voorzitter der IJsclub, Jhr. P. J. Boogaert, liet woord. „Het is voor mij een groot voorrecht", aldus de voorzitter „Je hier namens de IJsclub met Je zilveren Ju bileum te mogen feliclteeren, maar het zou nog een grocter voorrecht geweest zijn ala ik na deze woorden den hamer aan wijlen onzen eere-voor- tter. overste Van Wagteu- donk, met wien Je zoovele Jaren op zulk een aangename wijze hebt samengewerkt, had mogen overhandigen, opdat hij je verder kon huldigen. Maar helaas heeft dit zoo niet mogen zijn. En wat nu je jubileum betreft, Van Galen, wij vinden het allemaal jammer, dat er geen ijs ls willen komen. Wij hadden ons de viering van dit feest heel anders voor gesteld. namriijk op de ijsbaan, stampvol met leden. En dan had je er aan moeion gelooven, Van Galen! Dan hadden wij je ln 'n versierde slee gezet en Je 200 in triomf rond laten glijden! Ja dat zou een groot feest ge weest zijn! Maar Je kunt er van op aan, dat onze gclukwenschcn, ook al worden ze in deze tent uitgesproken, even hartelijk ge meend zijn, als dat ze op de ijsbaan geweest zouden zijn. Van Galen. Je bent voor onze IJsclub altijd een trouwe dienaar geweest. Als we hier kwamen, en dat gebeurde vaak heel onverwacht, dan vonden wij Je altijd bezig; Je zorgde er voor dat alles er netjes uitzag! Zoo ging het als er nog geen ijs om te berijden was. Maar als het er was, dan leek het soms wel, of er vier Van.Galens wa ren. Overal konden we Je vinden: op de groo te baan, op de klndcrbaan, bij de wedstrij den, ja, waar niet al! En Je vrouw, dlc je zoovele uren heeft moeten missen, heeft Je het werken gemakkelijk gemaakt, door je aan te moedigen. Daar danken we haar voor. En Jou, Van Galen, danken we voor de goede zorgen, die je ln deze 25 Jaren aan onze IJsclub hebt besteed. Maar bij woorden «ü- leen willen we het niet laten; we hebben gemeend, Je als herinnering aan dezen dag een souvenir te moeten aanbieden; we hopen dat je er nog vele Jaren plezier van moogt hebben." Jhr. Boogaert schonk den Jubilaris onder luid applaus der aanwezigen een fraai gou den horloge met inscriptie en 'n gouden ket ting. En aan de echtgenoot© overhandigde spreker een mooi bloemstuk. Namens den pachter van het buffet, den heer Van Rooij, gaf hij hem een kistje siga ren en persoonlijk schonk hij hem nog eon paar flesschen wijn. Van Galen dankte op hartelijke wijze voor de sympathieke woorden en voor het ge schenk Hij merkte op. dat hij zijn werk niet zoo goed had kunnen verrichten als hij al die jaren niet zulk een grooten steun had mogen ontvangen van de baancommissaris sen. de heeren Bijvoet, Elderlng en Beccarl Daarna ging de eerewijn rond. DIVIDEND VAN DE HAARL. HYPOTHEEKBANK. In de gisteren gehouden ve-gariering van commissarissen van de N.V. Haar'.cmsche Hypotheekbank is, conform he'. voorste! van de directie, besloten aan de op 14 Maart as. te houden aandeelhoudersvergadering voor te stellen om als dividend uit te keeren f 30 per aandeel, als vorig jaar. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Koninlklljk besluit is aan dr. J. F. van Bemmelen. op zijn verzoek, met ingang van 15 September 1930, eervol ontslag verleend als gewoon hoogleoraar aan de Rijksuniver siteit te Groningen, met dankbetuiging voor de belangrijke, ln die betrekking bewezen diensten. Het zoeken, rapen en vervoeren van eieren van kemphanen, wulpen, scholeksters, grut to's. tureluurs, meerkoeten en waterhoentjes is toegestaan van hoden af tot en met 28 April 1930. Het fen verkoop ln voorraad hebben enz. van deze eieren tot en met 30 April. Het zoeken enz. van eieren van zwanen, ganzen, eenden alle soorten), duikers, water snippen en goudpievieren ls niet toegestaan. Op 27 Februari Ls afgekondigd het Staats blad no. 42. Kon. besluit van 12 Febr.. tot nadere wijziging van het Kon. besluit van 2 Dec. 1918, houdende reorganisatie van he» Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort. BU Koninklijk besluit zijn benoemd tot reserve-prediker voor den tijd van oorlog bil het leger te velde o.a. L. D. Poot, predikant te Haarlem; Fr. Postma, predikant te Haar lem en N. Diemer, predikant te Vijfhuizen: en is bepaald, dat de reserve-veldpredikers ln rang gelijk worden gesteld met majoor.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 13