HAAR1 FM'S DAGBLAD ZATERDAG 1 MAART 1930 Indien de heer Tusenlus zijn telefoontoestel ln een doortastende bui niet beschadigd heeft, dan zal hij dat toch zeker eens doen! U ziet, een steekhoudend bewijs uit het on gerijmde. De heer Tusenlus leidde ons in een vlug tempo door de ijsfabriek en de uitgestrekte koelhuizen, die op de terreinnen der Maat schappij aan den Trawlerhaven gebouwd werden. Hier zuigen de pompen per tijdseenheid meer water uit den bodem dan de gemeente Velsen. hier wordt per dag omstreeks 250.000 K.G. ijs ln de ijsmolen gemalen. In de zeer uitgestrekte koel- en vriesruimten liggen duizenden kilogrammen kool, die op gezette tijden gekeerd moeten worden, vele duizenden eieren worden hier ln het seizoen opgeslagen en in den vrieskelder, waar de wanden be dekt zijn met een fijne laag ijs. liggen ontel bare visschen, hard als een plank, broos ais glas; Canadeesche zalm. Z ui der zee ha-me: kabeljouw. schelvlsch. tarbot.Doch niet alleen bevroren is deze visch. ZIJ Is ook ge glaceerd. Dat wil zeggen, omgeven door een dunne beschermende laag Ijs. die men /er- kreeg door de bevroren vangst in het water te dompelen. Door de koude van het be vroren lichaam ontstaat onmiddellijk een glasharde wand om het visschenlijf. Het zee banket ziet er in dezen vorm werkelijk zeer smakelijk uit. Ready for use" is zij zooals de term luidt. Klaar voor gebruik. De vinnen geknipt. De veeleisohendste kok van het duurste Londensche restaurant, zal er tevreden mee zijn. Voor den leek ls de ijsfabriek het Inte ressantst. op de plaats waar de staven ijs (van 25 kilogram ieder) door middel van een transportband naar de ijsmolen worden ge leid- Deze ijsmolen bevindt zich in een on diepe schacht, waar de blokken ingestort worden. Zij worden aanstonds gegrepen door de metalen kaken van de molen, die het brooze materiaal vermorzelen tot kleine skukjes; dit proces gaat vergezeld van een donderend geraas. De staven zelf worden verkregen door langs gootvormige reservoirs gevuld met water dat eerst ontijzerd werd pekel te voeren, dat door verdampende ammoniak op lage tempera'uur werd ge bracht. Zeer ingenieus werkende machines zuigen de vloeibare ammoniak aan. dat (voor de koel- en vriesruimten) door spiraalvormige pijpleidingen wordt gevoerd, waar het verdampt, door welk proces de temperatuur van de lucht daalt. Allerlei moeilijke vraagstukken doen zich hierbij echter voor. In de koel-ruimten moe ten ozonnisatoren opgesteld worden, die ozon verspreiden, waardoor het beschimme len van de opgeslagen levensmiddelen ver hinderd wordt. Per uur moeten duizenden liters koelwater opgepomt worden, het water waar ijs van gemaakt wordt, most ontijzerd worden en in groote condensatoren moet de verdampte ammoniak weer vloeibaar gemaakt worden. Gevel van het koel- en vrieshuis „Frigo". De N.V. Vereenigde Ijsfabrieken ls een grootsch opgezette onderneming, (met een moderne expeditie, groote opslagruimten /oor reserve materiaal benoodigd voor he. eigen bedrijf eigen lichtinstallaties enz.) die niet alleen om den aard van haar werk zaamheden in IJmuiden thuis hoort, doch voor mijn gevoel ook, omdat zij ook weer drijft, op die algemeene energie, die IJmui den groot heeft gemaakt. Evenals IJmuiden heeft deze onderneming moeilijke jaren ge kend. Ook de Ijsfabrieken hebben te kampen gehad met tegenwerking van hoogorhand. tegenwerking in den vorm van beoa'-'ngen waar men het nut niet altijd van begreep. Doch evena.s umu.aen is ueze N.V. groot geworden. ZIJ heeft zich ontwikkeld in het élan van den arbeid tot een organisatie aie voor IJmuiden onmisbaar Ls. Zonder de Ijsfabrieken en koel- en vrieshuizen zou IJmuideninvalide zijn. ....Groote machines zuigen het ammoniak aan Als de vloot groeit. Het Staatsvlsscherljbedrijf: Uit het voor gaande blijkt welk deel het rijk voor zijn re kening genomen heeft in den kringloop van belangen, waar binnen de grootste visschers- haven van het continent zich moet ontwik kelen. Hierboven werd reeds gewag gemaakt van het contract met een Haarlemsche bank instelling. waarbij een regeling getroffen werd, voor het verschaffen van crediet op ruime schaal, aan den vlschkooper; het Staatsvlsscherljbedrijf heeft zich echter ook belast met de exploitatie van de haven, de hallen, de dokken, de terreinen en alles wat daarbij behoort. Directeur van dezen tak van dienst is de heer F. J. H. Schneiders, die ons voor dit overzicht menig belangrijk detail verstrekte. Hij vertelde onder anderen, dat de visschersvloot van IJmuiden in het jaar 1929 met 26 stoomtrawlers toenam. Dat getal zegt niet veel doch de cijfers 2 en 6 krijgen een groote beteekenis a!s men weet. dat een vermeerdering van de vloot met één stoom trawler een kapitaal van 30.000 gulden op levert. dat rechtstreeks naar belanghebben den gaat. Voor 26 stoomtrawlers wordt dit getal dus 780.000. Wanneer men nu voor een be drag aan werkmansloon f 2000 per jaar neemt dan beteekent een vergrooting van de vloot met 26 trawlers, een bestaansmogelijk heid voor 350 gezinnen. Maar ook door niet-rechtstreeksche in komsten krijgt deze vermeerdering beteeke nis; er komt meer visch aan de markt, de vraag naar kolen en Ijs neemt toe. de nieuwe schepen moeten worden uitgerust, en op tijd worden gerepareerd IJmuiden neemt 'n de rij der groove vls- schershavens een zeer bijzondere plaats in. In Grimsby, Wesermiinde Hull en Aberdeen wordt visch aangevoerd, die afkomstig is uit verafge'egen zeeën, uit de omgeving van IJs land. Noord-Rusland. Labrador. Groenland, enz. De visch uit deze streken legt het echter wat de qualiteit betreft in ieder opzicht af, bij die. die in IJmuiden wordt geveild. Daar voor zijn verschillende oorzaken op te noe men. De visch die in de Noordzee leeft, is fijner omdat de zanderige bodem van «lc Noordzee voor haar gunstiger ls. dan een modderige bodem elders. Bovendien heeft de intensieve bevissching van de Noordzee tot gevolg, dat de visch niet te oud wordt en dat er voor het overschietende gedeelte meer voedsel overblijft. Tenslotte dient ln aanmer king genomen te worden, dat de trawlers die veraf gelegen zeeën bevisschen, lange reizen moeten maken alvorens zij een haven kun nen aandoen. De IJmuider vlss^hers daaren tegen doen over een terugreis één a twea U muiden. Een woord waar de gedach ten hou-vast aan hebben, dat den pal van het kamrad lfcht en het wiel der gedachten-associaties aan het wenteltn brengt. Zegt ge IJ muiden, dan zegt ge visch, zee en trawler en logger en afs.ag en pekei en ijs; dan ruikt ge IJmuiden, want de vischlucht is penetrant en de zeelucht is zilt; dan ziet ge IJmuiden, den vuurtoren, de witte baan die over den hemel den ontzaggelijken cirkelgang strijkt, de pieren, het indrukwekkende silhouet van de hoogovens, het water, de golven, den ho rizon, aan den rand van den onvolprezen Hollandschen lucht. IJmuiden. In één adem genoemd met den trits der grootste visschershavens van Euro pa: Grimsby, Aberdeen, Hull, Weselmünde. en eerste in rang voor wat betreft qualiteit. Want de visch die in IJmuiden geveild wordt komt uit de Noordzee met den zanderigen bodem, de Noordzee, die rijk is aan voedsel; en de visch uit de omgeving -van IJsland Moerman'skust, Labrador en Groenland die naar andere groote visschershavens gaat, mag dan goedkooper zijn, zij is verre de min dere ln qualiteit. IJmuiden, dat haar ontstaan te danker heeft aan de doorgraving van „Holland op zijn smalst" heeft zich in weinige jaren ont wikkeld tot één der grootste Europeesche visschershavens en een industrieel centrum van ongemeene beteekenis. Waar eens de weelderige Breesaap was, het interessante duinlandschap, dat Hildebrandt in de Came ra Obscura beschrijft, verrijzen nu de massie ven van de hoogovens, de stikstof- en de pa pierfabriek. Het visscherijbedrijf met zijn jaarlijkschen millioenenomzet deed tal van aanverwante bedrijven ontstaan, voor de vervaardiging van machines, scheepsbenoo- digdheden, ijs, waardoor de geweldige cirkel, waarbinnen de groote haven in zijn behoef ten moet voorzien, weer grooter werd en er weer voor honderden gezinnen méér de kans op een goed bestaan werd geschapen. In de moeilijke tijden hebben de IJmuidensche vischhandelaren enorme energie ontwikkeld, en zich nieuwe afzetgebieden gezocht toen Duitschland door de inflatie niet meer in aanmerking kwam; het staatsvlsscherljbe drijf werd op grootsche wijze georganiseerd. Ook in economisch en financieel opzicht, want de regeering ging met de Haarlemsche Bankvereeniging een overeenkomst aan, waarbij het Rijk de taak van den particulie ren afslager overnam en het Staatsvlssche rljbedrijf zich verplichtte den vischverkoo- pers direct te betalen na de veiling, ook als de kooper niet in staat bleek, of bereid was, contant te betalen. De bank belastte zich van dien tijd af met het innen van de schul den en kreeg compensatie voor eventueele risico's in den vorm van rente en provisie. En het is vooral deze royale credietverlee- ning, die de ontwikkeling van het visscherij bedrijf ten goede kwam. Zoo zien wij na deze inleiding, duidelijk d economische en financiëele struc.uur van het geronde organisme voor ons, het organisme dat slechts vijftig jaren noodlg had om krachtig en volwassen te worden, dat met de der stoere Hollandsche visschers met deze zoete romantiek verteederd worden? Boven in deze portretten-galerij hangt met een punaise vastgeprikt, het prentje van een dikwangige spartelende zuigeling, der tradi tie getrouw, uitgestrekt op het klassieke schapenvachtje van het fotografelljk atelier. Maar het effect wordt eenigszlns bedorven door de omstandigheid dat de kaart op z'r. kant staat, zoodat het lijkt, alsof baby rug gelings is opgehangen en wanhopige pogin gen doet om los te komen. De teekenaar die uit hoofde van zijn qualiteiten als caricatu rist ln alles het malle of het humoristische ziet, is met ware hartstocht op jacht naar dergelijke fleurigheden. Wee dengene die nu in zijn vaarwater komt. Een marskramer, die in een bakkerswagen scheerkwasten, vul- koeken, veiligheidsspelden, prentbriefkaar ten en reepen chocola heeft opgeslagen en aan de trawlerkade zaken doet, roept: ..Lek kere koeken, heeren?", doch Blelkine buigt zicht over den rand van den wagen en vraagt, de scheerkwasten ziende, met een ernstig en eenigszins droevig gelaat, of mat deze kwasten de visschen ingezeept moeten worden, vóór zij geschubd wordenl IJmuiden. In 50 Jaar gegroeid tot één der g-ootste visschershavens. Een woord waar de gedachten houvast aan hebben, en dat d~ associaties in onze hersens aan het wentelen brengt. IJmuiden.... forsch, groot, gezond De poort van een dichtbevolkt achterland dat zijn producten g"aag verwerkt. IJmuiden in één adem genoemd, met de grootste ha vens van het continentGrimsbv, Abe-- deen, Huil, Wesermünde.... de havensteden van den zilten zeelucht, visch. pekel, ijs, de steden waar gewerkt en gedurfd wordt Koelte Koude - IJs. Toen de Inflatie in Duitschland. dit afzet gebied voor IJmuiden verloren deed gaan. zochten de vischverkoopers zich nieuwe af zetgebieden. En zij slaagden. Toen het bleek dat de ijsfabricatie een noodlijdend bedrijf was, omdat het maken van winst door aller lei omstandigheden onmogelijk was sticht ten de fabrikanten een nevenbedrijf waar door de geheele onderneming loonend werd. Het is deze gang van zaken, die kenmer kend is. voor de ontwikkeling van IJmuiden. Altijd waren er schrandere koppen en goede organisatoren die begrepen, dat een haven plaats, zoo gunstig gelegen als IJmuiden. moest floreeren, en dat. wanneer het succes uitbleef er eenvoudig voor gezorgd moest worden dat de kans op succes geschaoen werd. Wanneer bepaalde omstandig heden IJmuiden's bloei in den weg stonden, dan zei men rustig: „deze omstandigheden moeten dus overwonnen worden". En zoo ontstond naast de ijsfabriek de in- richtinge nmet koel- en vriesruimten. Een onm'sbaar bestanddeel in het vis- schersbedrijf: IJs. De jaar'ijksche nroductie loont ln de tientallen millio'ne KG Doch achter dit enorme getal schuilt een srroote moeilijkheid, daar dit produc tievermogen slechts gedurende vier maanden ten volle ten nutte gemaakt kan worden. In den tijd van groote vangsten en betrekkelijk warm weer (Augustus. September, October en November) verslindt het visschersbedrijf duizenden tonnen Ijs, maar voor de overige negen maanden zit men in den letterlijken zin van het woord, met de koude! Men loste dit vraagstuk zooals gezegd op, door het stichten van koel- en vrieshui zen. De geroutineerde interviewer heeft dikwijls meer aan een karakteristiek detail uit de omgeving van den ondervraagde, dan .aan statistieken, balansen, of een breedvoerig. ..officieel communiqué"; veelal zeet een onge controleerd gebaar hem meer dan een ge documenteerd antwoord, en verraadt een le venloos voorwerp hem meer interessants dan ^en listic betoog. De heer K. H. Tusenius, wethouder Van Velsen en directeur van de N.V. Vereenigde Ijsfabrieken ls een doortas tend man. Want de haak van zijn telefoontoestel is verbogen. In zijn omgeving zegt dit detail (waarop de teekenaar mij attent maakte, al dus bewijzende dat hij over journalistieke flair beschikt) heel veel. Nu is het best mogelijk, dat de werkster of de jongste bediende, in een onbewaakt oongen- blik het telefoontoestel beschadigd hebben.... dat veranderd echter niets aan de zaak. Want in dit geval is de fictie belangrijker en ge loofwaardiger dan de werkelijkheid. Immers, De poort van het dicht bevolkte achterland. In 50 jaren gegroeid tot Gesprekken met ingezetenen. IJmui den en de staat. IJmuiden als badplaats. Pro en contra. POOiS L. A., MET TEEKENINGEN VAN WIAD1M1R B1ELKINE. twee machtige beschermende armen der ba- zalten pieren, zich in de Noordzee uitstrek; en zich landwaarts vereenigd heeft met Vel sen en Beverwijk, aldus vormende één groote belangengemeenschap, die met den dag aan beteekenis wint. De zich snel ontwikkelende havenplaats kan in den regel niet bogen op stedelij schoon. Zij is gegroeid langs de rechte lijnen der harde noodzakelijkheid en door den drang om voortdurend tegemoet te komen aan de eischen van een grooter wordend vis scherijbedrijf. Er was geen tijd aanvankelijk om dien groei in aesthetischen zin te leiden en toch is IJmuiden niet onpersoonlijk; het heeft de indrukwekkende en architectonisch werkelijk mooie pieren, de grootsche nieuwe sluizen (die bijna dagelijks de belangstelling van Nederlanders en vreemdelingen trekken), de schilderachtige havens met de tientallen stoomtrawlers, die een lust voor het oog zijn: een boeiende compositie in warme bruine tinten, in zwart, in grijs met levende toetsen rood en blauw en wit. En boven de stoerge- teekende Ijzeren kielen, klimt het woud van touwen, masten, kettingen, netten, schoor- steenen ln een ingewikkeld perspectief, langs den hoogen kademuur. Het overladen van visch. Voor wie er oog voor heeft, is er in IJmui den veel schoons. Veel krachtig schoons. Aan boord van de aan de kade gemeerde trawlers wordt hard gewerkt, de schuiten worden schoon en reisklaar gemaakt, het wate wordt over het dek gespo.en, witte wo.ker. stoom trekken op, elders worden kolen ge bunkerd, en bijna nooit staat het stil, dit leven, bijna aitijd L> er de gelijkmatige be weging van werkende mannenlichamen; hier wordt niet gelanterfanterd, en fijn is dit alles niet; een trawler ls geen pleizierjachtdo schuiten zitten stijf onder de roest (af en toe gaat er een teerkwast overheen), t hout werk is verveloos en de scheepswanden en schoorsteenen zijn bezaaid met witte smet ten alsof de stucadoor zeer slordig met de witkwast had omgesprongen. De teekenaar begrijpt dit verschijnsel niet. Hij wil niet aannemen dat de elegante meeuwen schuldig zijn aan deze zeker wel wat overdadige, ver siering. De meeuwenZij volgen het schip op zijn reis. En ook in de trawlerhaven houden zij zich ln groote troepen op. Zij zijn sierlijk en zeer vlug, zij zijn de levende vogels in het doode bosch van het want, zij zwermen bij tientallen als levend geworden kleurvlek ken door de compositie van roestbruin, zwart en grijs Alles wat om en bij de haven staat is plomp en vierkant en zwaar. „Nut en noodzaak' staat eigenlijk op al deze onversierde gevels te lezen. „Nut en noodzaak" ls het „Leitmo tiv" èn het refrein van den arbeid aan dc havens. En toch is er nog wel eens wat naïfs, wat mals bij al dat stugge geploeter. Een fotograaf, een sne'fo*ograaf. die zijn kastje heeft opgesteld aan de trawlerhaven in de luwte van een zwarten muur (symbool van arbeid en kracht) en die een exposltle-tje heeft gemaakt op zijn kastje, van een reeks min of meer idyllische prentjes: u kent dat wel: de stoel met gedraaide pooten, de fan tastische achtergrond, met wolken en wou den of zeeën of kabbelende beekjes, met rustieke bruggetjes. Moeten de groote harten één der grootste visscherhavens van Europa. Van visch, koelte, koude, ijsen locale schoonheid.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 13