BERLIJN „NAAR HET LEVEN". Een kunstenaarshuis. (Bijzondere correspondentie). dagen, wat ook alweer aan den toestand van de vangst ten goede komt. Deze feiten worden het best geïllustreerd door eenigo getallen: In Wesermünde werd in 1928 ruim 90 mil- liocn kilogram visch aangevoerd, die ruim 15 millioen gulden opbracht. In IJmuiden werd in 1928 ongeveer 53 mil- lloen kilogram visch aangevoerd die 15.464.000 gulden opbracht! De transportband brengt een blok Ijs naar den molen. Straks §tort. het met veel geraas in de diepte, tusschen de kaken van den molen. De Ideale haven. „De ligging van IJmuiden aldus de heer Schneiders is een waarborg op zichzelf', liet achterland Is het dichtst bevolkte ge deelte van Europa (Holland. België, de Rijn» provincies enz.) De Harwich-HJn zorgt voor ren uitnemende verbinding op Londen; de spoorwegverbindingen zijn op het oogenblik voortreffelijk. Nederland heeft in dit opzicht werkelijk een record geslagen en ook de verbindingen met het buitenland zUn uitnemend. Ten op zichte van de Noordzee ligt IJmuiden ideaal. De beste vlschpanden liggen in de nabijheid, de visschcrs varen op, tot een weinig ten Noorden van het lichtschip Haaks waar hun gebied zich uitstrekt tot aan de Noorsche kust. Tenslotte dient de structuur van de haven vermeld te worden: bij bijna alle <rroo- te Europeescho havens heeft men te kampen met hinderlijke verschillen in tij. die bestre den moeten worden, met behulp van dokken, Pluizen en het verhalen van de schepen. In IJmuiden niets van dat alles: de trawlers kunnen bij bijna iedere weersomstandigheid In-- en uitvaren. Is het een wonder, dat de vooruitgang, die zich ln weinige jaren heeft voltrokken, inderdaad frappant Is? Een hoek in een koelkelder. Op den achter grond de spiralen waarin het ammoniak verdampt wordtwaardoor de lucht afkoelt. De heer Schneiders vertelt verder: „In 1923 maakte IJmuiden een zeer moei lijken tijd door. Het belangrijkste afzetge bied: Duitschland, was door de inflatie voor Nederland verloren gegaan. De prijzen liepen schrikbarend snel achteruit en de'meeste schepen werden opgelegd. Toen echter heeft de handel getoond wat hij waard was. Men slaagde er ln, nieuwe afzetgebieden te schep pen. De vischhandelaren staken naar alle kanten hun voelhorens uit en zoo werd Lon denèn ons eigen land ontdekt. Maar ook naar Frankrijk, èn zelfs naar Noord-Itallë werd de visch uit IJmuiden geëxporteerd. De prijzen stegen, de bedrijvigheid keerde terug. De cijfers van den omzet over de jaren 1923 tot 1929 klommen van ruim 13 millioen tot ruim 16 millioen gulden en in 1930 wordt ze ker de 17 1 2 of de 18 millioen bereikt. Op het oogenblik hooren in IJmuiden ruim 200 trawlers thuis die eep gezamenlijk») bo- manning bebboo van ruim 2200 man. IJmuiden heeft- een kleuriger aspect dan de meest® vtjsoharshavens. Ook daarvan hebben de menschep meestal geen tdee. Zij plegen Scheven in gen. Katwijk en IJmuiden o var één kam te scheren en vergeten, dat. in de eerst genoemde havens bijna uitsluitend haring aan de markt wordt gebracht, terwijl do sor» leering in IJmuiden uitgebreid is. Deze sor teering geeft weer aanleiding tot allerlei complicaties en het stichten van Havenbe drijven en tot oen zeer samengestelden vorm van den handel, daar de meeste hindelaars zich op een bepaald artikel toeleggen". De elcc trlsclic mijn. „Ja. dat is altijd een moeilijke kwes tie geweest aldus de hear Schneiders Die verkoopsmethode. Da mondelinge afslag ls zeer onvolmaakt. De afslager loont van de ecne partij naar de andere en wordt achtervo'gd door een menigte eventueel® koopers. ln de nabijheid van den afslager bevinden zich altijd eenlge beambten, die niets anders te doen hebben dan op te let ten wie het eerst mijnt Het behoef: geen betoog dat de taak van deze mencehen (dc dellersi practisch niet gosd uitvoerbaar is. EU moeten er wel een slag naar slaan, daar soms wel acht of tien koopers tegelbk mij nen. De deiier kan bovendien, evenals de af- jjiiger, vermoeid worden. Hup. werk 1$ alles behalve licht, en in een toestand van ver moeidheid reageert men niet zuiver meer. De uitspraak van den deller is echter bin dend; maar u begrijpt wel dat die nog al eens aanleiding tot oneenlgheld geeft. Bo vendien is ook het rbndloopen, het geduw en het gedrang, om- en op- en bij de visch, uit den booze. Wij hebben dus lang gezocht naar een oplossing en ik heb mij op een goeden dag naar Naaldwijk begeven om te zien hoe de clectrische mijn daar werkt. Zooals u zult weten zitten bij de electrische veiling de koo pers op een tribune: de te verkoopen goede ren worden vóór die tribune gebracht. In IJmuiden zou dit echter onmogelijk zijn daar men de enorme partijen visch niet voor de trib'me zou kunnen slapen. In Naaldwijk echter heelt men ds veiling ge moderniseerd. M*n stichtte daar een afzon derlek gebouw m°t een electrlschen mijn en stapelde de goederen in een naburige hall op. Daar, konden de koopers de artikelen bezichtigen. Zij maakten aanteekeningen van hun bevindingen en kochten later, aan de hand van die aanteekeningen een bepaal de partij, door te mijnen oo de electrisch werkende Installatie. In Utrecht werd dit systeem overgenomen, en hoewel de opposi tie er zeer sterk tegen was, behaalden de hervormers in minder dan twee weken de overwinning. De conservatieven moesten toen reeds toegeven dat het nieuwe systeem prachtig werkte. Hetzelfde systeem wil ik hier invoeren (over de voorloopige pogingen hebben wij reeds het een en ander medege deeld). De overgangstijd zal natuurlijk niet gemakkelijk zijn; de verschillende partijen moeten hun medewerking verlecnen en visch is nu eenmaal een lastig artikel. Ik ben er echter van overtuigd dal de nieuwe methode voor IJmuiden een uitkomst zal zijn". IJmuiden badplaats? In dit overzicht werd het zwaartepunt ge legd op de visscherij en de industrie. Wij zouden een deel van de ingezetenen echter te kort doen, wanneer wij hier niet de vraag stelden, of IJmuiden in de toekomst be- teekenia kan krijgen als badplaats. Voor- loopig zijn het alleen maar de dagjesmen sehen geweest die de gedachte aap de bad plaats IJmuiden hebben wakker gemaakt, en de idee om van IJmuiden eon badplaats te maken ondervindt in IJmuiden dan ook niet van alle kanten ondersteuning. Velen zijn van meening, dat IJmuiden het uit sluitend in de vi&soherlj en do industrie moet zoeken en dat 't verspilling van krach ten is, zijn energie te besteden aan een idee die nooit verwezenlijkt zal kunnen worden Anderen daarentegen, zijn er van overtuigd ciat er in die richting wel degelijk wat ge daan moet worden en het is "deze groep, die zich in het geheel niet kan vereenigen met de bewering dat de badplaats IJmuiden slechts aan enkelen een armoedig bestaan zal opleveren. De argumenten der voorstan ders zijn interessant en wij laten den secre taris van IJmuiden's Bloei, den heer B. G. Schuitenmaker, graag aan het woord om er iets van te vertellen. „Het verschijnsel „dagjesmensch", heeft bewezen dat IJmuiden attracties heeft. Welke zijn die attracties? In de eerste plaats de pieren en in het bijzonder, de Zuidpier. Deze strekt zich anderhalve kilometer in zee uit en vormt een prachtige wandeling. Aan het einde gekomen, geniet men van een imposant gezicht op de zee. Bij stormachtig wqer zijn badgasten in den regel genoodzaakt zich terug te*'trek ken -in hun hotels;, er wordt niet gezwommen en door den hevjgen wind en het stuiven is een verblijf op het strand geen genoegen. In IJmuiden behoeft men zich echter nooit, te vervelen. Juist bij stormweer, als de huizen hooge golven over de pieren slaan ls de aan blik van de haven en de zee on verge'elijk. Het zien binnen komen van de schepen is op zich zelf reeds een sensatie en zelfs zeelleden zien steeds weer met spanning naar net manoeuvreerende schip dat pogingen doet, om zonder ongelukken de 180 meter tweede havenopening binnen te komen. Een be zienswaardigheid vormen voorts de grooie sluizen, de vischhallen en het gansche be drijfsleven zooals het culmineert in de havens De Umuidenaren weien tty ondervinding dat bij stormachtig weer tientallen en nog saps Lien tallen au lo s den weg bedekken die langs de visschershaven naar de Zuidpier loopt- Hoeveel groter zou de belangstelling voor de grootste visschershaven van het continent niet worden, waanneer er tot,accommodatie van de bezoekers op een gunstige plaats een groot hotel en restaurant gebouwd werden? De jeugd van IJmuiden gebruikt de helling bij het station als rodelbaan. Op de matten van vlschmanden glijden si) langs de glad de steenen, naar beneden. Men mag daarbij niet vergeten, dat het visscherij bedrijf wisselvallig is. Er zijn oogen- bllkken dat men handen te kort komt, da»-> worden in allerijl nieuwe krachten gewj ven, die later weer overbodig zijn. Het buiten land heeft ons geleerd dat een zeker ge deelte van de bevolking der visschershaven altijd in armeiUke omstandigheden gaat veT- keeren. Waarom zou men dit bezwaar niet ondervangen door bijtijds voor werkverrui ming te zorgen? Het één sluit het ander niet uit." ..Ik begrijp zeer goed, "'dus de heer Schuitenmaker, dat vertegenwoordigers van visscherij en industrie, die werkelijk niet te lijden hebben van te veel belangstelling van de zijde van de overheid, sceptisch, staan tegenover onze plannpn. Want de voorstanders van IJmuiden-Bad hebben ook ln de allereerste plaats de medewerking van die overheid nooaig. Dit zijn kwesties waar over nog heel wat te zeggen zou zijn, zij doen echter niets af aan onze overtuiging dat IJmuiden als badplaats bestaansmogeiljk heden heeft", De voorstanders van „IJmuiden als bad plaats" zien de toekomst optimistisch ln. Juist die visscherij is een attractie die andere badplaatsen missen. „Als de deur opengezet wordt, dan komen zij wel binnen, doch dan moet het er een beetje gezellig uit zien". Dit is ongeveer de de redeneering van velen in IJmuiden. De toekomst zal moe'en leeren wie gelijk heeft. De heer Schuitenmaker ls zich bewust, dat IJmuiden door hen die weelde zoeken, steeds gemeden zal worden. Doch diegenen die ontspanning zoeken en gezonde afleiding ln een interessant milieu, kunnen hior terecht. Maar wie bouwt een goed hotel? En zal het Rijk grond af willen staan, uit den zooge- naamden „verboden kring" aan de kust? Voorloopig besluit ik hiermede dit overzicht, gewild aan de ontwikkeling van één der grootste havenplaatsen van Europa, de stad-in-wording, welker fundamenten, energie, ondernemingsgeest, en moed zijn. En in dezen zin mag IJmuiden een Neder- landsch symbool genoemd worden- DE BRITSCHE JAARBEURS. De British Industries Fair is nu onderge bracht in het gebouw Olympia, dat den Jaatsten tijd zoo zeer vergroot is dat het zelfs ruimte heeft voor deze machtige „Show" van fabrikaten en producten in het algemeen van Groot Brittannië, Ierland. Dominions en Koloniën van het Britsche Rijk. D e over plaatsing is een groote verbetering. De slor dig aaneengeregen paviljoens van de oude zeer vergoorde „White City", die voorheen de Fair onderdak bezorgden, waren zoo tochtig en onhuiselijk dat koopers van he'nde en verre zich wellicht slechts een maal in hun leven lieten verleiden er heen te gaan- De ervaring, aldus verkregen, behoedde hen voor herhaling, ongetwijfeld tot schade van de Britsche en Rijks-industrieën. Nu is het beter. Olympia is winddicht; en „planmaessie" gebouwd- De stands behoeven er niet ongewild verstoppertje te spelen, zoo- als dat in de White City gebeurde. Alles is overzichtelijker opgesteld, en de verslaggever die zich slachtoffer mag noemen in zulke tempels van industrie omdat hij, in tegen stelling met de zakenmenschen, voor zijn overzicht, alle mijlen langs de inzendingen moet afleggen indien hij gewetensvol wil Zijn voelt zich in Olympia minder slacht offer. Levendige publiciteit vergezelt als steeds deze jaarüjksche gebeurtenis. En op het persbureau liet men ons weten dat er een uur na de opening al een bestelling was ge daan van 40000 waarde aan blikken clga- rettendoosjes van een nieuw type. Het was sen goed begin en een goed voorbeeld dat tot good volgen noopte. Maar orders van deze grootte zijn sedert niet gemeld, Pe indrukwekkende afdeeling van de Em pire Marketing Board heeft actueele beteeke- nis met het oog op het streven naar econo mische rijkseenheid, juist tastbaar geworden in de nieuw gestichte vierde staatspartij, onder leiding van den krantenlord B.eftver- brook, een ondernemtegidie overigens bij ver antwoordelijke kranten.-en politici als onwijs, is uitgekreten. Maar dat is politiek. Die inzending van The Empire Marketing Board bekoort het oog om het machtig kleu renspel van opgestapelde appelen, pruimen, conservenpotten van gouden inhoud, honing, boterbloemkleurtge boter en kaaen van het diepste safraan. Een waar, ofschoon vergankelijk monu ment van den luister vap hét zuivelbedrijf vindt ge ln een stand van Australië, waar de wereldkampioen koe, Melba XV, in boter „uitgehouwen" staat. Melba. is een wonder en haar productie in een enkel jaar, 29432 Êngelsche ponden melk plus 15861 Engelsche ponden boter, zal het best door vakmannen kunnen worden gewaardeerd. Deze Fair is als een ontzaglijke les voor economische geografie. Wij leeren er dat Schotland uitmunt in de productie van mout, van smeuïge levertraan en heide-honing in de tint van amber- De eieren van Engeland en Ierland, pyva- mldaal opgestapeld, wedijveren met elkaar in grootte; te oordeolen naar den omvang moet de nederige hen de afmetingen van een Struisvogel hebben aangenomen. De leider van het persbureau verzekerde ons dat er 10000 noviteiten zijn op deze Fair. Dat ontslaat ons van do verplichting volledig te zijn in deze beschouwing. De elec trische tandenborstel is waarschijnlijk een dier noviteiten. Dan is er een wandelstok voor den bon viveur; in het ranke lijf gaat een fleschje whisky met glas schuil, ook ls er een vakje in voor sigaretten en een voor dobbelsteenenattributen van zonde en zwakheid knus vereenigd. Wie koopt den scheerkwast van 50, die te pronk staat ln de borstel-af deeling? STEEDS MEER LUISTERVINKEN. (Van onzen Londenschen correspondent,) De British Broadcasting Corporation 'neef: Utep '.veten dat er op hot einde van Januari 3.008.903 bezitters van radio-ontvangroestrl- l*n in Engeland waren. Dat is het offlcleele getal, verkregen door het tollen van de voor 10 shilling per .laar uitgegeven vergunningen. Men weet. dat. er massa's menschon zijn, die niet sportief genoeg aijn die 10 shilling te betalen en het bezit, van een toestel geheim houden Boven het genoemde getal zijn er nog 16130 gratis vergunningen voor blin den. Men neemt aan dat het cijfer boven 3.000.000 is gebracht door de onlangs ge houden „radio-week", een week waarin druk reclame werd gemaakt voor het radio-ver- vermaak, de radio-winkels speciale aantrek kelijke etalages aanrichten en door de B B C werd gezorgd voor een uitgezocht program. In Januari 1929 waren er 2.670.912 offieieele luistervinken- Vergelijking leert hoe sterk de aanhang van de B. B. C. is toegenomen. Op Savoy HUI, waar he: hoofdkwartier van <len Britschen radio-dienst is, is men echter overtuigd dat het terrein nog lang niet af gegraasd is en men rekent er op een niet te verre toekomst, waarin zeker 5.000.000 men sahen van de programma's zuilen genieten. De thans moor dan 3 000.000 malen verme nigvuldigde jaarüjksche tien shilling*», vormen de eentge inkomsten van de B.E C d:e zich niet. als eenig* buiteitfanösehe sta tions, met reclame-uitzendingen inlaat Van deze ontvangsten wordt 12 1.2 percent afgo- trokken voor ..onkosten". Vcorts gaat een daal naar de administratie van den jxxsvdiom- Het huis waarin Ik woon is. wat ze hier noemen „Künstlerisch angehaucht". Van binnen dan en ook nog maar a'leen wat een gedeelte van de bewoners betreft. Van buiten is het niet mooier of leelijker of be langrijker dan de meeste huizen in dit ge deelte van Berlijn een geel-gr ij ze steen klomp met veel ramen en onnoodtge tirelan- tijnen. Het heeft dit voor op de meeste an dere huizen dat het een ..Hof' bezit met hoornen, waaronder een berk. die nu al met lanve eroengele katjes prijkt. Als ik de voordeur ooenduw hiervoor heb ik mijn volle gewicht en mijn volle kracht noodig zie ik dadelijk als een symbool van den heerscb enden materieelen toestand in huis, de donkerroode looper op de breede trap donkerrood, kwistig be strooid met kale grijze plekken. Die looper verraadt, meer rog dan de krakende vloeren de omstandigheden die hier hoogtij vieren- Geldgebrek, geldgebrek, geldgebrek. Ar moede, zuinigheid, een leven op 't kantje van vertwijfeling, op 't kantje van verhon geren. En toch wordt er geleefd, hoe, dat begrijpt niemand, noch de menschen zelf, noch de buitenstaanders. In de woning waar ik een kamer heb. leven de bewoners nog tusschen goede meubels, er wordt niets ver waarloosd. er wordt goed gegeten en ik be- grjjp eigenlijk niet precies waarover zoo ge klaagd wordt. Alle gesprekken gaan over geld r dreitausend Mark fünfzehntausend Mark gonst er steeds doorhpen. Hier ver wonder ik me over de klachten maar een woning lager verwonder ik me er over hoe je 't klaarspeelt om van een negatief bezit te leven. Ook dat is bliikbaar mogelijk. Ik heb er door toevallige omstandigheden een week gewoond. Toen ik er binnenkwam, en puzzelde over de kale vloeren, de haif- leeee kamers, wist ik nog niet dat ik bij collega's was terechtgekomen tot ik in formeerde naar de herkomst van de ontel bare nioderne schilderijen, houtsneden, pas tels die de wanden bevolkten, en tot ant woord kreeg: l) bent b'er ln een kunste naarshuis. Ik bekende in verrassing mijn vak. waarop iemand riep: Was!? Sie machen auch? Ach Sie Unglücküche! Toen was ik er thuis, 's Morgens om 9 uur al kwam de dikke, welgedane (waarvan!?) vrouw des huizes bij me boomen. gewapend met een sigaret, waarschijnlijk bij gebrek aan ontbijt, vert-oonde me een of ander Bie dermeier borduur werk of een stuk porcelein, dat ze naar de bank van leening wilde bren ger.. Ik begreep plotseling de hiaten in het meubilair- „Ja", zegt- ze, „de tapijten hebben we zoq langzamerhand al verkocht, mijn juwee- lën ben ik kwijt doordat ik pe beleend heb en ze niet weef kon inlossen. Nu heb ik zoo af en toe nog zoo Iets, Al deze moderne schilderijen kan ik natuurlijk niet- kwijt* raken." Ze kijkt naar het porceleintje in haar hand, zucht eens en glimlacht dan weer. Haar humeur schijnt volkomen onaf hankelijk te zijn van haar financieele om standigheden. De stemming in huis is er überhaupt „glanzend". Ik heb er in één week meer plezier gehad dan in zeven weken waar dagelijks rijkelijk gegeten -vprdt en waar twee goedgedresseerde dienstmeis jes zijn inplaat-s van het eene kleine bïu- tale nest met geverfde lippen en kanariegeel haar, dat hier fluitend met een stofdoek rondwandelt. De radio-dienst ressorteert onder den Post master General. Toen de B. B. ..Company'" een „Corporation" werd, dat wil zeggen toen ze van een particuliere onderneming weid veranderd in een soort staatsinstelling, werd vastgesteld het was in 1927 dat de B- B. C. 90 percent van de inkomsten zou krijgen voor het eerste millioen luisteraars, 80 percent voor het tweede millioen. 70 percent voor het derde en 900 is thans de toestand geworden 60 percent voor het vierde. MACDONALD EN DE ONAF HANKELIJKE LABOURPARTIJ. (Van onzen Londenschen correspondent). Er moet een zekere mate van begripsver warring bestaan over de positie van de „Labour Party" en de Independent Labour Par y" in Engeland. De geschiedenis der beide organisaties geeft opheldering. De Labour Party was oorspronkelijk een partij van vakbonden, die vertegenwoordiging zoch ten Sn het- Parlement om de positie der werk lieden in hun organisaties ook langs parle mentairen weg to helpen verbeteren. De socialistische staatsleer beheerschte niet noodzakelijkerwijze de activiteit van deze Labour-Partij. De bevordering van socialis tische denkbeelden was van haar oprichting af een zaak van de Onafhankelijke Arbei derspartij. De leiders van die partij kregen geleidelijk de overhand in de leiding van do labour-partij. Macdonald, Qnowden en Keir Hard-'e waren de mannen, die dit be werktenPe vakbond beweging begon aich meer en meer te vereenzelvigen met de so cialistische ideeën. En zoo werd geleidelijk de taak van de O. A, Pbevordering van het socialisme, overgenomen door de nationale Labour-partij. De voornaamste leiders der Labour-partij bleven nochtans ook leiders van de O. A. P. die zij gingen beschouwen als een lichaam, dat ten doel had langs an deren dan parlementairen weg (en o.a. door propaganda) de gemeenschap te door dringen van een rijp te maken voor den socialistischen heilstaat. Men weet dat de nieuwe leiders der O.A.P. (Maxton en zijn volgelingen) zich bij deze beperkte activi teit niet hebben willen neerleggen maar in tegendeel do laatste jaren voortdurend te kennen hebben gegeven dat zij mot de poli tiek der Labour-partij geen vrede hadden Macdonald en 8nowden, de oude voorman nen der O.A.P- en nu leiders der parlemen taire arbeidersbeweging, zUh van meening dat de tijden nog lang niet rijp zijn voor doorzetting van socialisme in al zijn conse quenties. Snowden heeft indertijd het woord gesproken, dat precjes hun houding aan geeft. Hij sprak van .-d« onvermudelukhcni der geleidelijkheid". Hier tegenover eischon de ongeduldige leidew dei O-VP. „eociaüsiue Als de moeder naar de bank van leening ls, komt de jonge getrouwde dochter, die met haar één-jarig zoontje weer thuis is komen wonen „dat zijn die moderne huwelijken waarvan wij toch niets begrijpen", zegt de moeder opgewekt haar getrouwde zoon verkeert in "t zelfde geval en is nu ook weer thuis. De dochter is het die me begroette met den uitroep: Ach Sïe Unglückliclie! We praten uren lang, bekijken haar en mijn werk, ze brengt me boeken over Kokoscnka, de Impressionisten. Ze is mooi, loopt bij een temperatuur van om en bij nul in een flodderige zomerjurk zonder mouwen en ze heeft talent. Maar Axel. het kleine blonde zoontje, neemt nu aj haar tijd m beslag. Dan krijg ik stapels kranten te zien met ge- illustreerde verhaaltjes erin van de tweede dochter, die merkwaardigerwijze bij baar man, die ook schilder is, ergens in Berlijn woont-. De derde dochter, ook schilderes, ook met een schilder getrouwd, woont m Weimar. Van haar man zijn de houtsneden en pas tels die het huis tot een soort museum van moderne kunst- maken- De zoon is architect zonder werk. „We waren al altijd erg voor kunst mijn overleden man en ik", zegt de moeder. Och arme. Zoo iets ls altijd gevaar lijk. In een van de andere kamers buist een danserspaar. Wat ze dansen weet ik niet, of ze überhaupt dansen kan ik ook niet zeggen, ik zag ze alleen maar rondloopen in bad mantel, kamerjapon en kimono. Hij ziet er beslist veel interessanter uit dan hij in wer kelijkheid zijn kan ponger doet hierin veel en zij is een arm, vriendelijk, verfom faaid klein ding- Van deze tam1 lie hoorde ik ook de verha len over de kunstenaars die er nog verder in ons geel-grijze huis wonen. Heelboven is een groot architektenatelier, bewoond door een broer en "een zuster, die bij uitzondering nog wel eens iets verdienen- Heel beneden zijn twee beeldhouwateljers. In het eene zie ik dikwijls zwaar gestyleerde koppen en. groepen staan, en eens zag ik d§n schepper hiervan thuiskomen met een groot brood, dat hij tegen zijn hart drukte met een ver rukking die me pijn deed. Iedereen in huis weet dat hij al in tijdens niets verkocht. In het andere atelier woont het model van den anderen beeldhouwer, die naar haar mo derne vergulde en verzilverde etalagepoppen maakt voor een groot modehuis, en daar mee veel verdient. Hiermede is het Vorder- haus naar mijn weten aan kunstenaars uit geput. In het Gartenhaus woont ergens een man die heidelandschappen per dozijn schildert, of dat voordeel oplevert weet ik niet en ik ken daar een jong violist, die het hard nekkige voorgevoel heeft dat hij morgen on- geloofelijk zal boffen we hebben eens 's nachts om 12 uur aan de Kurfürstendamm een Groschen opgegooid, de korenaren kwa men boven en den volgenden dag kreeg hij bijna een leerling. Een vriend van hem, een jong filmacteur, die hier al zoo bekend is dat de dienstmeisjes zijn naam en zijn films kennen en met hem dweepen, stond erbij te kijken met- M. 3.60 op zak, waarvan hij de verdere maand moest leven- Dat was de zesde van de maand. ---' - Dé éenige -van al deze menschen die onder aannemelijke Omstandigheden leeft- is de man van de gouden en zilveren wezens. Ho pelijk blijven ze nog een tijdje in de mode. M- B. in onzen tijd". ZU zitten de offieieele partij in het parlement hevig dwars en ijveren, de minderheidspositie van de Labpur-regeering niet achtend, voor doorzetting van verstrek kende socialistische maatregelen, als natio nalisatie van bedrijven (mijnen oa). en de banken, b.v. Zoo lijdt de regeering onder twee opposities Na een gespannen verhouding die al vijf Jaar geduurd heeft, heeft Macdonald nu zijn lid maatschap van O.A.P., waartoe hij sedert 1894 heeft belioord. opgezegd. Het komt on der de omstandigheden niet onverwacht. Hij kon moeilijk lid blijven van een organisatie, die voortdurend zijn leiderschap van de Labour-partij hevig aanviel. Snowden is reeds twee jaar geleden uit de A. P. ge treden. De voorstelling is nu dat de O.A.P. met ernstige verdeeldheid wordt bedreigd. Vsle leden kunnen zich niet neerleggen bij de extremistische politiek van Maxon en zdjn volgelingen en maken ernstig bezwaar tegen de uitgesproken vijandige houding, die zij 1 tegenover de offieieele partij aannemen. Macdonald heeft zich na zijn uittreden op zeer bittere wijze tegenover de O.AP. uitgelaten. Hij heef: o.a. gezegd dat „ze voor niets deugt" en dat ze de beteekenis van het woord „kameraadschap" niet meer schijnt te weten. DU1VENPOGROM. De duiven van de City van Londen zijn heeft men indertijd uitgemaakt schade lijk voor oude gebouwen, schadelijk vooral voor het, gesteente van St,-Paul's Cathedral, waar zij bij voorkeur nestelen en verblijven. Kort. nadat men die ontdekking had gedaan is men van offieieele City- zijde op de duiven- jacht gegaan en heeft men eenige honderden van deze gevleugelde vrienden van het City- publiek uitgeroeid. Deze taak wordt straks hervat. De winter is het beste seiaoen voor dit werk. Het kan niet gebeuren in den tijd der zomervaoanties, wanneer zooveel Ameri kanen zich op het plein van St,-Pauls laten photografeeren, de duiven etend uit hun handen. Een Britsch-Amerlkaansch dispuut zou ongetwijfeld het resultaat zijn van dui- venslachterij, met Amerikaansche te u. is ten als getuigen. Maar de Londenaars maken ook ernstig bezwaar tegen deze activiteit van de vroede vaderen van de City. De eerste slach ting ging niet zonder protest. De stadswerk- lieden, die het zaakje moesten opknappen, droegen netten, waarin zij de duiven vin gen. Maar het publiek placht voor de duiven alarm te blazen zoodra er oen met met een net opdaagde; en de vogels brachten zich in veiligheid in de hooge regionen van de St.- Faulsklokken. Bij deze gelegenheid zullen de verdelgers de attributen van hun moordda dig bedrijf niet meedragen. Zü zullen hun slachtoffers met dc handen grijpen. Dat kan 4an nog wel tot handgemeen leicl$n,

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 14