HET DRAMA IN DE BOSSCHEN BIJ BENNEKOM. BINNENLAND. Dreigende houding van het publiek. MUZIEK. Sproeten komen vroeg in hel voorjaar, koop lijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. BURGERLIJKE STAND PASTOR SEB. KNEiPP's J. Lottgering si \mm\ z n OriZE GROCMTJE3 DiM5DAG DOMDERDA31 ZATERDAG 1 HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 3 MAART 1930 VIERDE BLAD De vermoedelijke dader gearresteerd. Zaterdagavond heeft de politie gearresteerd den arbeider J. Hoek te Ede, onder verden king van den moordenaar to zijn in de af schuwelijke misdaad bij Bennekom, meldt het Hbld. Hij is naar Bennekom gebracht, en daar geconfronteerd met tnej. Boerwinkel, die den man pertinent als den dader heeft her kend. Hoek ontkende. Toen de auto met den verdachte voor het huis van mej. Boerwinkel verscheen, ver- - zamelden zich onmiddellijk honderden men- schen, die een zeer dreigende houding aan namen tegen den verdachte. De politie had moeite om de menschen op een afstand te houden. Nader meldt het Hbld.: Noch de klopjacht, noch de ijverigste na speuringen met politiehonden gaven eenig resultaat. De rechercheurs van alle in de omgeving van Ede gelegen plaatsen zijn dag en nacht in de weer. Allereerst natuurlijk die van Ede, waronder Bennekom ressorteert. Hier leidt inspecteur H. P. Hulsman het politie werk, daarin bijgestaan door den majoor C. de Vree. Ten behoeve van de opsporing van den moordenaar ondervond de politie van de burgerij voortdurend alle mogelijke mede werking. Zelfs werden gratis auto's voor onderzoekingstochten aangeboden. De arrestatie van Hoek. In totaal werd een belooning- van f 1000 voor de opsporing van den moordenaar aan geboden, n.l. f 500 door de justitie en f 500 door de gemeente Ede. Zaterdagavond kwamen enkele aanwijzin gen bij de politie binnen, welke geleid heb ben tot de arrestatie van den 34-jarigen J. Hoek, handelaar in breimacliines, die zxch reeds vroeger aan aanranding van vrouwen moet hebben schuldig gemaakt. Hij werd uil- genoodigd zich op het poiltiebureau te Ede ite vervroegen, maar toen hij niet kwam, heeft men hem met een auto van zijn woning in de buurt van Bennekom gehaald. De bevolking van Bennekom liep te hoop en nam een zeer dreigende houding tegen den verdachte aan, doch men wist hem veilig naar het politiebureau te Ede over te bren gen, waar zich een groote menigte voor de deur verdrong. Mej. Boerwinkel, die van een en ander op de hoogte is gesteld, herkende in het portret van dezen man den aanrander, doch de ge arresteerde ontkent tot dusver hardnekkig zich te hebben scnuldig gemaakt aan het misdrijf. Een medewerker van het Hbld. meldde Zaterdagavond uit Ede: Hedenavond 9 uur op straat overal groepen menschen. Het is al algemeen bekend. Onze politie heeft iemand gearresteerd. Jan Hoek, los arbeider te Ede, gehuwd, één kind. Vóór het politiebureau, in het donker, staat een menigte, die steeds aangroeit. Onze menschen zijn van nature orde lijk en kalm, maar nu is de stemming dreigend. „Ik deel niets mee vóór het parket ge weest is". Weg inspecteur Hulsman. In de wachtkamer vertelt men meer: We hebben systematisch allen die in aanmerking kwamen, onderzocht en mejuffrouw Boer winkel met hen geconfronteerd. J. Hoek eerst niet, omdat hetpersoonssignalemsut niet kloote. Toen kwamen we tóch op hem. Hij was gisteren (Vrijdag) en vandaag (Zaterdag) thuis geweest, had zich niet in de bosschen verscholen. Wij wachtten, tot hij uit zijn woning kwam en namen hem toen in den auto mee naar juffrouw Boer winkel. „Is hij het?" Zij was doodelijk verschrikt, maar: „Ja, hij is het". De rechercheur Visser nam hem den hoed af en vroeg nog eens: „Is hij het?" „Ja". Het meisje dreigde te vallen. Men moest haar ondersteunen. Buiten was er een massa volk. Met groote moeite, telkens met zijn browning dreigend, kon Visser ruimte maken, waarbij hij toch nog een paar schrammen opliep. Toen men reeds in de auto zat, dreigde men nog, maar de chauffeur gaf vol gas. De verdachte. De verdachte Jan Hoek is 3 Januari 1895 te Dwingioo geboren. Enkele jaren geleden is hij wegens aanranding veroordeeld. Zijn kleeren zijn voor het onderzoek naar bloedsporen, in beslag genomen. Gebleken Is o.a., dat zijn broek pas was gewasschen. De Tel- meldt, dat de politie reeds dade lijk na den moord aan Koek gedacht had. men aarzelde echter, daar zijn voorkomen niet geheel in overeenstemming was met het opgegeven signalement. Toen Hoek met mej. Boerwinkel geconfronteerd werd, zelde hij: „U zult mij toch niet voor den moorde naar willen uitmaken?", waardoor mej. B. hem ook aan de stem herkende. De bewoners van Ede. die des middags met een 500 man een klopjacht door óe bosschen hadden gehouden, zijn op het ge- rucht van de arrestatie, dat zich snel door rie omgeving verspreidde, in groote getale bij het politiebureau samengestroomd en uitten de vreeselijkste verwenschingen tegen den arrestant, Het Hbld meldt voorts: De verhooren en onderzoekingen hebben de politie- en justitie-autoriteiten tot de overtuiging geleid, dat het relaas van het misdrijf, gelijk mej. Boerwinkel da ge geven heeft, juist is. Het schijnt dat zij zelf en haar vriendin en collega Tine Koperberg, zóózeer doode lijk verschrikt waren door de moordbedrei- ging van den onverlaat, dat zij, om maar niet gedood te worden, zooveel mogelijk deden wat de onverlaat wilde. Zelfs toen de man mej. Koperberg geweld aandeed, was mej. Boerwinkel met bij machte den aan valler onschadelijk te maken en zij trachtte eerst b^m van haar vriendin af te trekken, toen hij gevoig gaf aan zijn bedreiging om ten einde te vorkomen dat de politie ge waarschuwd zou worden, het meisje dood te steken. Heldhaftig viel zij op den man aan die zijn slachtoffer met een dolksteek in de hartstreek doodde. Mej. Boerwinkel ^reeg daarbij over han den en polsen steken. Men seint ons uit Ede: De 35jarige J. H. uit Ede, die als de ver moedelijke dader van den te Bennekom ge- pleegden moord is gearresteerd, is Zondag verscheidene malen aan een langdurig ver hoor onderworpen. Toen wij Zondagmiddag om drie uur te bevoegder plaatse informeer den, deelde men ons mede, dat H. hardnek kig blijft ontkennen. Het onderzoek naar het door H. opgegeven alibi is in den loop van Zondagmiddag met kracht voortgezet. De politie werd hierin bij gestaan door den majoor van de Rijksveld- wacht Devree. Voorts is Zondagmiddag een bulletin verspreid voorzien met de foto van den vermoedelijken dader.- waarin ieder, die inlichtingen kan verschaffen, die kunnen bijdragen tot de opheldering van deze moordzaak, wordt verzocht zich bij de poli- tie-autoriteiten te willen melden. De Courant meldt: H. gaf bij zijn verhoor toe om 2 uur op den moorddag uit zijn woning te zijn gegaan, hetgeen buren gezien hebben. Hij zegt in Heelsum vertoefd te hebben, waar hij ver schillende winkeliers bezocht heeft. Het parket is daarom naar Heelsum vertrokken, om dit alibi te onderzoeken. Overigens is de politie er zeker van, den dader in handen te hebben. Hij zal eerst in den loop van de week naar Arnhem worden overgebracht. Een verzoek van Barneveld's Burgemeester Daar de herkomst van de Vrijdag in het bosch tusschen Voorthuizen en Garderen ge vonden kleedlngstukken en schoenen nog niet vastgesteld kon worden, verzoekt de Burgemeester van Barneveld dringend den- gene, die de laatste dagen dergelijke klee dlngstukken en schoenen vermist, dan wel weggegeven heeft, hem daarvan per omme gaande in kennis te stellen. Naar wij vernemen ontvangt de politie te Ede en te Barneveld, die het onderzoek in de zaak van den moord op mej. Koperberg met onverflauwden ijver voortzet, nog steeds van alle kanten aanwijzingen van allerlei personen, die in deze duistere zaak licht meenen te kunnen uitbrengen.Al deze inlich tingen worden nauwkeurig onderzocht en geschift, doch veelal loopt het spoor dood. DE SNELHEID DER ELECTRISCHE TREINEN. De arbeid in het postrijtuig. Zooals wij gemeld hebben ligt het in de be doeling de electrische treinen met den zo merdienst sneller te laten rijden. In het Or gaan van den Centralen Bond van Ned. Post- Telegraaf- en Telefoonpersoneel lezen wij nu: „De invoering van deze sneltreinen betee- kent, dat het traject Amsterdam—Den Haag, dat- op heden in 51 minuten wordt afgelegd, in de toekomst in 42 minuten zal geschieden. Hoe het met de snelstoptreinen zal gaan, wanneer deze treinen nog sneller zullen gaan rijden, zal een groote vraag worden. Men heeft in deze werkende treinen, met haar te genwoordige snelheid, veel moeite om op de been te kunnen blijven; als deze treinen sneller gaan rijden, zal dat euvel zeker erger worden. „Van verwerking der correspondentie spre ken wij maar niet, want een regelmatige ver werking geschiedt op heden al niet. Zelfs al zou men van deze treinen geleide diensten maken, kan men regelmatig de zaak niet voor elkaar krijgen. Het tegenwoordige mate rieel, waarin de dienst moet worden uitge voerd, past niet in het treinstel: men slingert van den eenen kant naar den anderen, te meer nog omdat het postrijtuig de achterste wagen van den trein is. Men moet de prac- rijk mede maken om als deskundige daarover te kunnen oordeelen. De uitvoerende geleide-diensten in de ba gagewagens der electrische treinen, met haar ontzettende tochtgaten, zijn voor het perso neel niet uit te houden, en menige collega is daar reeds ziek van geworden of loopt me' verstijfde ledematen langs de straat. Zal aan dezen toestand, waarover reeds zoo dikwijls geklaagd is. nu eens een einde komen? De postwagens in de electrische treinen moeten in overeenstemming gebracht worden met die welke bij de electrische treinen in' Zwitserland in gebruik zijn". „Wat is er met je gezicht gebeurd?" Jk had verschil van meening met iemand omtrent eem verkeerskwestie". „Waarom heb je er dan geen agent bij geroepen (Passing Show). LIEDERAVO><p VAN HEINZ TOBL Hoewel de liederemavond, die de heer Heinz Tobi Zaterdag in <Je aula van het Kennemer Lyceum, met den heer Maurice van IJzer aan den vleugel ga^, een eenigszins intiem karakter had en de mij gezonden uitnoodl- ging dus niet als uitdrukkelijk aan den verslaggever gericht was te beschouwen, wil ik daar mij bleek dat de concertgever daar tegen volstrekt geen bezwaar had, een be knopt verslag van dien avond geven. Heinz Tobi, een landgenoot, die vele jaren in Duitschland heeft gewoond, is ten onzent meer (hoewel nog in beperkte kringen) be kend als componist van rythmische stukken, die zijn echtgenoote bij haar onderwijs bezigt, dan als zanger en ltederencomponist. Als zoodanig heeft hij zich aan ons voorgesteld met zes liederen uit „Der siebente Ring", tekst van Stefan George, twee uit den cyclus „Mirjam", tekst van hem zeiven, en twee van Daubler. als zanger, bovendien met een achttal liederen van Hugo Wolf. Heinz* Tob. volgt als componist zeer be paald moderne richtingen. De klavierpartijen zijner liederen zijn meerendeels zeer bewege lijk en figurenrijk; het stemmenweefsel leidt dikwijls tot verrassende, merkwaardige en niet zelden mooie klanken. Daartegen be weegt zich, evenals bij Hugo Wolf gewoon lijk het geval is. de zangstem meer recita- tivisch. Èen scherpe karakteristiek heb ik noch :n de zangstem, noch m de klavier partij kunnen ontdekken. Meerendeels was het gehalte tamelijk somber, en de zang zelf vermocht nog geen groota indrukken te verwekken. In de liederen van Wolf kwam echter de zanger los en na hétgeen we vóór de pauze gehoord hadden, verrasten nu zijn stem en voordracht. We moeten dus conclu- deeren dat de heer Tobi zich in zijn eigen werk niet geheel heeft durven geven, want wat hij na de pauze als zanger verrichtte was zeer respectabel. Hij bezit een goed ontwik kelde. vrij hooge baritonstem, waarmee hij in de „3 Gesange des Harfners", vier liederen uit het „Spanisches Liederbuch" en een Möricke-lied zijn gehoor wist te boeien Maurice van IJzer secondeerde hem voortref felijk 'en zijn taak was vooral in de com positie van den concertgever alles behalve licht. Het auditorium was. misschien tengevolge van de weinige publiciteit die aan dit recital gegeven was. zeer klein, maar toonde zich vooral na de liederen van Hugo Wolf, zeer ingenomen met het gehoorde- We hopen spoe dig met het talent van Heinz Tobi nader kennis te kunnen maken. K. DE JONG. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per rcgeL 3ENNEBROEK. Overleden: L. A. Gerritse, (m). 77 jaar. BEVERWIJK. Ondertrouwd: J. Zweekhorst en D. P. de Vos, R. H. Kerkhoff en G. C. van Leeuwen, P. van den Outenaar ij C. M. Cabret. Getrouwd: F. W. Drexler en J. M. Zonne veld. G. C. Baars en M. J. Landman, R. F. J. Visser en P. van der Werf. Bevallen: F. de Vogel—Teeling z., E. de Goede—Jongejans d., J. Harberts—de Vries z., A. M. J. ter BurgRoes d. Overleden: J. Hooft 77 j., wed. v. S. C. Bak ker; J. H van rer Frangen 71 j. wedr. v. C. Goedhart; M. Brandpes wed. v. B, van Baar- sen 61 j„ M. Duiker 73 j. wed. v. W. Schoone, P. C. Maas 41 j. geh. met H. Zoon. HILLEGOM. Ondertrouwd: J. Peperkoorn en A. Schonc- vcld. Bevallen: M. M- Oudshoorn—Oven-liet z., B. BijwaardKur.st z., A. M. Mooijekind— van der Helm d., W. M. A. GoemansVisser d. Overleden: D. Vastenouw m69 j., A. Lous m-, 62 j. v VELSEN. Geboorten: A. Schrijver—de Smet d. A. C. Thiery—Scheffers z. T. Beekhuis—van Leeu wen z. G. M. Dijkman—Gozeling z. B. M. Blermm—de Boer z. C. O. Ulehakev. d. Sluis P. C. Zegel—Admiraal d. M. War- denaa:—Klaassen z. M. J. van PelKur- pershcek d. Ove-leden: Jan Poldervaart. 68 j„ eehtgen. van L P. v. d. Steen; Martlnus Duyker, 73 j,. wedr. van W. Schoone; Pleter Cornells Maas. 31 j„ eehtgen. van H. Zoon; Johanna Georfetta Freers. 82 J., wede van J. P. J. Brectthurzer; Willemlna J. Foppen, 7 w„ d. van G. Foppen; Pleter Zegel, 3 jaar, zoon van J. S. Zegel. Ondertrouwd; W. A. Wassenaar en M. v. d. Welb; C. Schepper en M. E. Handgraaf. N. J. d; Haas en B. G. Jager. G«huwd: B. Timmerman en M. Beekman, J. A de Klerk en G. E. Smitt, L. Jonge jan 1 en G. Zwier, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Cu P« BEROEMDE BOKSTCAKAMELS, thans volgens origineel recept ook in Nederland gefabriceerd door N. V. I. C. KLENE Co., zijn overal verknigbaar h 13 cent per doosje. Probeert deze aangenaam smakende en geneeskiachtige caramels. 12 HET JUBILEUM VAN „SNELVERBAND". Demonstraties van propagandistische waarde. ALS ZOODANIG EN TECHNISCH UITSTEKEND GESLAAGD. Het bestuur van de Eerste Hulpvereeniging „Snelverband", dat ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan een openbare demonstratie ga/. De vereeniging „Snelverband". afdeeling Haarlem van de Nederlandsche Vereeniging .Eerst. Hulp bij Ongelukken" bestaat 20 jaar en dit jubileum heeft zij Zaterdag gevierd op een wijze, die de beteekenis V3n dit nuttige instituut op voortreffelijke wijze accen tueerde. 's Middags namelijk is in den schouwburg Jansweg een openbare demonstratie gegeven van het werk der vereeniging, die als pro paganda niet anders dan voortreffelijke re sultaten kan gehad hebben. Wij hebben reeds vele openbare demon straties van soortgelijke vereenigingen bij gewoond en meestal komen deze ongeveer op hetzelfde neer. Men enscèneert een of an dere ramo. fingeert een aantal verwondingen bij vrijwilligers, die zich beschikbaar gesteld hebben om in verbandgaas en spalken ge sperd te worden en toont den belangstellen den toeschouwer hoe ln allerlei gevallen op zeer verschillende wijze hulp verleend kan worden. De feestcommissie van .Snelverband". waar van de heer A. J. van Zutphen Jr. voorzitter is en de heer C. Visser secretaris en die ver der, bestaat uit mej. B. Veldwijk, penntng- meesteresse, mej. C. C. Knetemann en A. Feenstra. heeft zeer terecht ingezien, dat een demonstratie op deze wijze voor ingewijden wel belangriik en leerzaam is, doch dat er voor het publiek te weinig prooagandistische waarde van uitgaat. En men heeft in een soort revue, die op het tooneel opgevoerd kon worden een oplossing gevonden, die aan laatst genoemden eisch, welke „Snelve-band" zich in de eerste plaats stelde, ten volle vol deed. Het- moet voor de feestvierende vereeniging dan ook een genoegen geweest ziln. dat ln den schouwburg Jansweg Zaterdagmiddag deze onfortuinlijke revue van tien taferee- len. waarin de verschillende opgaven ver werkt waren allerminst voor een leege zaal ..ging". Onfortuinlijk noemen wij de revue, omdat het een aaneenschakeling was van on gelukken en ramnen, maar op den onzet van het tiendeelig stuk kunnen wij het woord geenszins toenassen en zeker niet op de ont vangst bij het publiek. De revue begon onmiddellijk met een goe den indruk te maken door het levendige eerste tafereel, waarin een keurige limousine het tooneel oprolt om tot groote hilariteit van de toeschouwers in vele stukken uiteen te vallen bij de eerste aanraking met een boom. De chauffeur komt in een sloot terecht, maar huiswaarts keerende leden van „Snel verband" bieden sooedige en goede hulp. En zoo gaat het door in deze revue, er is veel gerinkel van glas en er vallen zware bonzen er storten heeren ter aarde, die zich hevig opwinden en dames, die niet vast ter been zijn of op een onhandige manier de rampen lappen. Maar. en dit is het blijde bij al de rampspoeden de actieve leden van ..Snelverband" zijn altijd ter plaatse en voor- kernen veel ernstige gevolgen of (en het had ook groote beteekenis voor het publiek om daarvan de waarde voor iedereen, en vooral voor huisvrouwen nog eens in het licht te stellen), de toevallig aanwezigen, de huisge- nooten hadden een cursus gevolgd bij „Snel verband" en stonden dus niet met de han den in het haar. De technisch leider van de „Snelverband"- cursussen, dr. C. L. W. Ruys verzekerde ons zijn eroote tevredenheid met de technische prestaties van de spelers en wij kunnen daar aan toevoegen, dat ook hef niet technisch gedeelte niet onverdienstelijk werd voorge dragen. Aan de voorbereiding was veel zorg besteed, de zaak was vaak met. toewijding in scène gezet, zoo bijvoorbeeld in het tafereel van den voetbalwedstrijd, ln de vergadering, in het huisgezin, waar de dochter handschoe nen met benzine wascht en de zoon net niet wil laten sigaretten te rooken. Het was voor het bestuur dan ook een groote vreugde, om mirabile dictu aan het eind van dezen blijden „ongeluksmiddag" van den eere-voorzitter. dr. J. van Konijnen burg. directeur van den Gemeentelijken Ge neeskundigen- en Gezondheidsdienst de ver zekering van diens eroote ingenomenheid te ontvangen, terwijl het publiek wel toonde het met hem eens te zijn. In het begin van den m'ddag. bil d« ope ning beeft de voorzitter, de heer J. Hen drik Fortgens een korte toespraak ge houden. waarin hij verwelkomen kon be halve den eere-voorzitter, dr. Van Konijnen burg, tevens voorzitter van den Ongevallen- dienst. en den medisch-leider, den afgevaar digde van het hoofdbestuur. Dr. Van Eden uit Amsterdam, verder bestuursleden van zusterverenigingen te Haarlem, den com missaris van politie, den heer E. H. T«ockinck tevens secretaris van den On geval lend lenst en hoofden van takken van gemeentedienst. De staf der brandweer was vertegenwoordigd door den secretaris den heer G. Spaan. De heer Fortgens verwees voor de geschie denis van de vereeniging naar het korte over zicht in het programma opgenomen. Hij sprak zijn dankbaarheid uit voor den steun van de gemeente, maar riep ook dien van het publiek in. in den vorm van nieuwe aangiften voor het lidmaatschap. Het kwartet van het Gemeentelijk Lyceum luisterde den middag met muziek op. Feestavond. In intiemer kring is het jubileum 's avonds gevierd met een feestavond, eveneens ln den schouwburg Jansweg. waarover de vereeni ging door de welwillendheid van den direc teur den heer Joh. Kaart Sr. beschikte, De voorzitter feestcommissie, de heer A. J. van Zutphen Jr. heeft in zijn openings rede bijzondere woorden van welkom.gespro ken tot de oudste leden, die de vereeniging opgericht hebben, de heeren W. Waalewijn en C. A. Luitlngh en ook tot den heer HArtog. welke als magazijnmeester zoovele leden steeds van dienst is. Telegrammen van gelukwensch waren in gekomen van den secretaris van hev hoofd bestuur, dr. Meulman te Amsterdam, van de voetbalvereenlglng „Haarlem", die steeds as sistentie geniet van „Snelverband", van de Roode Kruis Transport colonne te Haarlem en van de verbandstoffenfabriek Utermohlcn to Amsterdam. De heer Kooy heeft namens een commis sie uit de leden een som aangeboden welke het bestuur ten bate van het werk der ver eeniging mag aanwenden. De leden en hun genoodigden hebben zich verder uitstekend geamuseerd met een goed cabaretprogramma. Mej. Nel Keyser speelde op zeer verdien stelijke wijze, bijzonder goed op de piano begeleid door den heer D. J. van Bosveld Heinsius eenige vioolsoli, het orkest van de Haarlemsche Zeilvereeniglng voerde eenige nummers uit en mej. Co van den Berg heeft met veel succes eenige cabaretliedjes gezon gen. Een zeer belangrijke figuur in dit pro gramma was de talentvolle Meiloc, die zijn publiek amuseerde door als dwergimltateur, als goochelaar en als buikspreker op te tre den. Het is moeilijk te zeggen in welke van deze kunsten hij meer te bewonderen was, onze eerste indruk van dezen cabaretkunste naar, wij zagen hem nog niet eerder was voortreffelijk. Huib Tunlnga heeft zich als een handig snelteekenaar doen kennen en zoo is deze avond met veel afwisseling een waardig slot geweest van de feestviering. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. B«B— Verven Stoomen Stoppage Hoeden vormen Groote Houtstraat 5a Hoer: ,,'k Zou daor niet blatven staon mie neer. 't Draadloos weerbericht helt zwaar e vorst veur speld" t

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 13