HET TOONEEL BURGERLIJKE STAND UIT DE OMSTREKEN STER-TABAK Haarlems dagblad MAANDAG 3 MAART 1930 Heringa Wuthricb, Haarlem Centrale Verwarming Oliestookiniichtingen (Adv. Ing. Med. DE MOORD TE BENNEKOM. De bewijzen tegen Hoek stapelen zich op. Het Utr. Dagblad meldt nog: De aangehoudene, Jan Hoek, blijft perti nent ontkennen, lets met den moord te maken te hebben gehad, maar zeer vreemd tegenover deze ontkenning staat het feit, dat Hoek ten eenen male in gebreke blijft zijn alibi te bewijzen voor den Donderdagmiddag geldende voor het tijdstip waarop de moord •werd gepleegd. Hoek kan niet zeggen, waar hij zich dien middag heeft opgehouden. Tot <ic bewijzen tegen hem, rekent men óók de omstandigheid dat hij Vrijdag zonder aan nemelijke redenen de broek heeft laten was- schen, die hij Donderdagmiddag heeft aan gehad. Op het vest dat hij droeg, zijn bloed vlekken gevonden: Hoek beweert dat die vlekken van ouden datum waren, afkomstig van een verwonding zijner handen, maar bij deskundig onderzoek dier bloedvlekken, moet reeds gebleken zijn, dat deze bloedsporen pas van enkele dagen geleden dateeren en onmogelijk zoo oud konden zijn, als Hoek wenschte voor te geven. Behalve z'n vest droeg ook zijn Jas bloedvlekken. Zondag ls de echtgenoole van den ver dachte Hoek gehaald en werd haar een ver hoor afgenomen. Het resultaat van dit verhoor is bevre digend. Tot nu toe ls, na een ter zake ingesteld onderzoek wel gebleken, dat verschillende gegevens niet kloppen. De politie, vergezeld van den rechtercommissaris is daartoe per soonlijk nar Bennekom geweest. De bewijsstukken stapelen zich hoe langer hoe meer op. Dc verdachte door twee jongens herkend. Een belangrijke aanwijzing is Zondag nog binnengekomen van twee 15-jarige jongens genaamd PI. en V.. die verklaarden, dat de verdachte hen Donderdagmiddag, om onge veer 5 uur. fietsende in de richting Benne- komschc wegEde, voorbij gereden is. Na een foto van verdachte te hebben gezien be weerden zij hem pertinent te herkennen. TOONEELVERBOND. CABARET-AVOND. ..Jullie hebt één Haarlemmer Hout, maar 70.000 houten Haarlemmers!" Dit gevleugelde woord is als wij den heer Jan van Eden moeten gelooven van een onbekenden, pas gelmporteerden Haarlem mer. Natuurlijk behoorde alweer volgens den heer Van Eden Zaterdag geen der vele bezoekers van den cabaret-avond der Haarlemsche afdeellng van het Tooneelver- bond in de bovenhal van de Kroon tot die 70.000 aldus geteekende Haarlemmers! En als er dan toch zoo'n houten Haarlemmer was tusschen geslopen, dan zou hij na dezen ge- zelligen avond als een verbeterde editie de zaal verlaten! In het begin vreesden wij er wel 'n beetje voor! Madame Oger, die ons ..la viellle Chan son de France" bracht, was wel wat al te stijf om .houten Haarlemmers" in gloed te zetten! Zij zong de oude bergerettes met zoo'n plechtstatigen ernst, dat wij er koud noch warm bij werden! De stemming in de zaal was dan ook min of meer officieel, wat wel het sterkst uitkwam, toen de heer Terley. die ons in zijn knappe transformaties verschil lende beroemde personen, zooals Clemenceau, Briand. keizer Franz Josef, Lloyd George. Mussolini op frappante wijze „voor oogen had getooverd". als koning Willem III verscheen en het publiek geheel onder den indruk zoo waar ging opstaan om den vorst hulde te brengen. Voor den heer Terley zeer zeker een succes voor zijn opmerkelijke gelijkenis maar deze iiber-plechtlge, officieele stemming was nu niet bepaald, wat men noemt, „des caba rets". Die kwam eerst, toen Fraulein Trolle, Wie ner Stimmungssilngerin verscheen. Die schertste en zong alles, wat nog van hout was, weg cn voerde ons Haarlemmers regel recht naar Weenen! Dat was je ware caba ret! 'n Beetje canaille, 'n beetje brutaal, maar met temperament en met. jolige schalksch- heid werkte zij als champagnes! De deftig heid vluchtte de zaal uit en Prins Carnaval stak zijn neus al even om den hoek van de <ieur en wuifde met zijn hand naar deze fesche Wienerin! Zij was zijn trouwe help ster! Even dreigde het Wladimlr Plek Trio, dat een Russische vergissing bleek te zijn, nog roet in het eten te zuilen gooien, maar toen kwam Barandlni met zijn sprekende pop en de zaal was al weer gewonnen! Er was nog maar 'n kleinigheid noodig en de Wiener Redoute-geest zou vaardig over de Haarlemmers worden! Daar zorgde Fraulein TroUe weer voor! 'n Ra&-cabaret-artiste! „Servus!" klonk het. uit de zaal; zoo had zij van de .houten Haarlemmers" Weeners gemaakt' Op dat oogen blik durfde prins Carnaval binnentre den! Wat er na dien tijd is gebeurd, most puur ee.n wonder zijn! Zelf ben lk er met bij gpweest. ik heb het maar „van hoeren zoggen", maar op het bal hebben de Toonccl- verbonders elkander vol verbazing afge vraagd: „Zijn we nou in Haarlem of zijn we het niet?" Prins Carnaval zwaaide er zijn staf. De Kroon stond voor enkele uren op de Markt, tc Grlnzlng. Dat was het succes van den heer Jan van Eden en zijn helper Kwek- keboom en van Fraulein Trolier, wier lied jes hadden gewerkt als „keurige" wijn. J. B. SCHUIL. BEGIN VAN BRAND. Zondagmiddag ongeveer 6 uur is brand ontstaan in het perceel Van Hogendorp- straat 18: doordat een electrisch kacheltje, dat in een erker geplaatst was in aanra king gekomen is met de gordijnen. Do bu ren hebben een ruit van den erker ingeslagen en het vuur met eenlge emmers water ge- bluscht. L De brandweer was aanwezig, doch benoefde niet op tc treden. ALGEMEENE VERGADERING NED. REISVEREENIGING. DEBATTEN OVER VERSCHILLENDE KWESTIES. COMMISSIE VAN ONDERZOEK WORDT INGESTELD. De Nederlandsche Relsvereenigir.g heeft Zaterdagmiddag te Utrecht de aangekondig de algemeene vergadering gehouden ter be spreking van de bekende geschilpunten in de Vereenlging. De vergadering werd gehouden In de groote zaal van het N.V.-Huis aldus cie N.R.C. Mr M. J. van der Flier te 's-Gravenhage, voorzitter der Vereenlging. opende de ver gadering. Hij hoopte dat de debatten ir. be hoorlijken toon zouden worden gevoerd. Deze vergadering ls bijeengekomen, zeide spr., zooals de agenda luidt ter bespreking van de gestie der leiders van de zeereizen in het algemeen en die van de leiders van de reis naar Barcelona in het bijzonder. De heer Hessen (Rotterdam) meende, dat deze vergadering niet wettig is. De heer Van Leeuwen wilde ook eerst de wettigheid der vergadering uitgemaakt zien. Z.i. is de verga dering niet wettig, aangezien volgens art. 3 van het reglement de secretaris de vergade ring moet uitschrijven, hetgeen nu niet is geschied. Een paar sprekecs voerden «ver de al of nlet-wettigheld van de vergadering nog het woord. De heer Havers stelde een motie van orde voor, waarbij de besprekingen over dit punt werden gesloten, de vergadering wettig wordt verklaard en de leden door de beslui ten dezer vergadering gebonden moeten wor den geacht. Deze motie werd daarna met zoo goed als algemeene stemmen aangenomen; alleen één afgevaardigde stemde tegen. Vervolgens werd van gedachten gewisseld over de vraag of mr. Van der Flier de ver gadering zou presldeeren. Men achtte hem namelijk niet onpartijdig. Een motie om den heer v. d. Flier op zijn plaats te laten en door hem de vergadering te doen leiden, werd daarna onder applaus door de vergadering aanvaard. De heer Bremer (Haarlem) besprak in het bizonder de Barcelona-reis Daarover waren een 10-tal klachten ingekomen. Het hoofd bestuur heeft een commissie van onderzoek daarvoor benoemd. Spr. was er tegen, dat die commissie uit leden van het hoofdbestuur werd gevormd. Er werden 16 vergaderingen gehouden onder voorzitterschap van den heer Bakker. Het hoofdbestuur heeft bij dit onderzoek zijn afkeuring er over uitgespro ken, dat 4 van de 6 leiders doelbewust hun dames hadden medegenomen. Spr. schetste daarop het verdere beloop der zaak. De voor zitter had als punt voor de vergadering ook willen hebben: schorsing van de leiders van de Barcelonareis en uitsluiting van den heer Van Waard als leider. Spr. zou zich daar tegen ten sterkste verzet hebben. Tot die leiders behoorden immers ook prof. Van Ba ren en Van Galen. De heer' v. d. Zwaan (Rotterdam) uitte een woord van protest er over, dat het hoofd bestuur het niet noodig heeft geacht de 80 000 leden in het vereeniglngsorgaan „Reizen en Trekken" in te lichten o~- vent hetgeen er in de vereenigir.g gaande ls. Dit is overge laten aan verschillende bestuursleden door hun geschrijf in de groote pers. Het spijt spr., dat de ramp over de Relsvereenlging, het mooie stuk cultuur gekomen is door het doen van één man. Degene, die het medenemen van dames afkeurde, heeft zelf boter op zijn hoofd geladen. Deze heeft wel gezegd, dat hij ultgenoodigd was, dat hij gast was, doch de voorzitter met zijn groote ervaring moet toch weten, dat de groep, die hem en zijn familie uitnoodigde. dit toch heeft moeten betalen. Was nu, wat er voorgevallen is, re den om deze vergadering uit te schrijven? We hebben gemerkt, zeide spr., dat er iets anders loos is. Doch wat? Er wordt gefluisterd, en dat is veel gevaarlijker. Rotterdam vindt de motie-Den Haag dan ook buitengewoon goed. Gezien de stemming In deze vergadering en de onpartijdigheid van den voorzitter om ook over de andere geschilpunten te laten spre ken, meende spr-, dat die motie de algemeene instemming der vergadering zal hebben. De heer v. d. Meer (Den Haag) verdedigde de motie van de afdeeling Den Haag. Deze motie, zeide spr., is niet ontstaan uit wan trouwen, hoewel spr. erkennen moet dat er allerwege in de Vereenlging wantrouwen bestaatZoo vertrouwen de hoofdbe stuursleden elkaar niet. Spr. wijzigde de rao- tle-Den Haag door haar ts combineeren met die van Utrecht en Rotterdam. De heer Van Hessen (Rotterdam) bepleitte de wenscheiijkheid. dat eerst aan den heer de Leve het woord wordt gegeven om zich te verklaren ten aanzien van hetgeen in de cir culaire van den heer Van Zwijndrecht wordt gezegd. Hij stelde daartoe, onder luid applaus een motie van orde voor. Deze motie van orde werd bij hoofdelijke stemming aangenomen met 323 tegen 200 stemmen. De heer De Leve was daarna aan het woord Hij verklaarde, dat hij tot geen der partijen behoort; de wijze waarop de partijen elkaar hebben bestookt, keurt spr. af. Ook de han delwijze van den heer Van Zwijndrecht vindt hij niet sympathiek. Dc financieelc positie. Hij merkte op. dat hij reeds een paar jaar geleden op de zwakke flnancieele zijde der vereenlging heeft gewezen. Op den naam van de Mlddenstandsbank stond toen een groot bedrag van de vereenlging. Daarover kon alleen de heer Bakker beschikken en diens compagnon, de mededirecteur der Mid- denstandsbank. Ook was de dekking z.i. niet voldoende. Zelfs was er bij een stuk van die Nijmcegsche Hypotheekbank, waarvan de broer van den heer Bakker directeur is. dat incourant was. Spr. heeft toen de zaak bij den voorzitter aanhangig gemaakt, waarna toen een verandering is gekomen, in dien zin, dab er een maximum is gesteld. De lei ding van den penningmeester ls dan ook principieel zwak, waarvan spr. nog verschil lende staai-tjss noemde. De belegging van de gelden der vereenlging is nu r.og verkeerd. Spr. herhaalde dat er bij den penning meester van oneerlijkheid geen sprake is, doch diens beleid ls verkeerd. De flnancieele belangeloosheid van den voorzitter Ls boven allen twijfel verheven. De N. R V. is veel aan den heer Van der Flier verschuldigd. Doch het is moeilijk wer ken met den heer Van der Flier, ook door W LLKBER1CHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 3 Maart. Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bilt. Hoogste barometerstrand 774.0 te Breslau. Laagste stand 730.2 te Vardö. Verwachting tot den avond van 4 Maart: Meest zwakke Zuld-Oostel. tot Zuidel. wind, nevelig tot Licht of half bewolkt, droog weer iets zachter. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Vorige stand 775 m.M. Stand van heden 770 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van Fa. FEDERMANN, Groote Houtstraat 37, Telefoon no. 11059. Haarlem, 3 Maart 1930- Ondertrouwd: 1 Maart: H. F. van Marselis Hartsinck en G. Veldhuijzen van Zanten. Bevallen; 28 Febr.: J. K. van Heerden Smit 2 d. H. W. B. van Leeuwen—Cremer d. M. H Mens—Borrenberg z. P. J Eikelen boomv. Haren z. 1 Maart E. de Haan— Hirs d. Overleden: 27 Febr. K. W. van Beaumont, 63 j„ Kleverparkweg: W., 11 mnd., dochter van G. J. B. Snoeks, Dr. Leydsstraat. 28 Fber. C G. C. WaltmanKuhn, 59 j., Thom- sonlaan. de wijze waarop deze het voorzitterschap meent te moeten uitoefenen. De vergadering werd daarna verdaagd tot Zondagmiddag. Voor een vrij wat geringer publiek kwam Zondagmiddag de penningmeester der N. R V., de heer Bakker, als eerste spreker aan het woord. Hij verklaarde zich tegen de be schuldiging van den heer de Leve en wees er op, dat hij 17 jaar geleden de bondskas had overgenomen met een tekort van f 1000. Thans is o.a. een stamkapitaal gevormd van f 44.000. Vroeger bleef het geld renteloos liggen. Het Centraal Bureau controleert automa tisch den penningmeester. Een accountantsonderzoek. Zaterdagmor gen plotseling opgedragen, leverde een gun stig resultaat op. Spr. richt verschillende beschuldigingen tegen den heer De Leve. De vergadering kreeg een dergelijk rumoerig karakter dat de heer Bakker moest dreigen de zaal te verlaten. Spr. yerdedigde verder zijn beleid als penningmeester en verklaarde nooit een cent te hebben geprofiteerd. Een commissie van onderzoek zal spreker graag tegemoet zien. Repliceerende verweet de £eer De Leve den voorzitter f 1600 te hebben gefiateerd voor de Nederlandsche Jeugdherbergen Centrale zonder voorkennis van het Dagelijkseh Be stuur. De heeren Van Zwijndregt Van Waard, hoewel ernstig beschuldigd, weigerden in het openbaar op de zaak verder in te gaan, terwille van den naam van de vereeniging. Vervolgens moest de vergadering een oogen- blik geschorst worden door de talrijke inter rupties, waarbij men aanspoort te eindigen. Nadat de heer Dominic us het woord ge voerd had, sprak de voorzitter, mr. Van der Flier, Wat de Barcelona-reis betreft ver klaarde hij de zaak binnenskamers te heb ben willen houden, omdat hij zich terwille van de Reisvereeniging het openbaar worden der dingen schaamt. Spr. verdedigde zich ver volgens tegen verschillende aantijgingen en besprak de kwestie der belangeloosheid van den leider. Spr. weigerde voor een commis sie te verschijnen tegelijk met den heer Van Waard. Eerst moet de kwestie der belange loosheid worden uitgemaakt. De dienstrei zen, die men spr. verweten heeft hebben meestal ten doel leiders op ongeoorloofde handelingen te betrappen. De heer Van Staveren (Den Haag) diende daarna namens alle leiders, die geheel belangeloos de lei ding van reizen op zich namen, een motie in, welke de volkomen belangeloosheid bedoelde te handhaven en waarin de houding van de commissie voor de zeereizen, die van het standpunt was afgeweken wordt afgekeurd. Deze motie wordt met groote meerderheid van stemmen aangenomen. Vervolgens werd met vrijwel algemeene stemmen op voorstel van den voorzitter be sloten een commissie van onderzoek te be noemen. Spr. zou de samenstelling willen opdragen aan een hoogstaand man. Hij noemde den naam van dr. J. Th. de Visser (langdurige bijval). De commissie meet de meest volledige bevoegdheid van onderzoek hebben en zal ook voorstellen tot verbete ring dienen aan te geven. Zoo spoedig mo gelijk zal verslag moeten worden uitgebracht. Mocht. Dr. de Visser bedanken dan zal hem worden verzocht oen ander aan te wijzen. De heer Van Waard gaf nadere verklarin gen over het vervoer van zijn vrouw op de BarcelonareLs en meende niets oneerlijks te hebben gedaan. Van corruptie is z.i. geen sprake. De voorzitter ging dan nog op die zaak in en sloot vervolgens de vergadering. HET STAALWATER. EEN NIEUWE EXPLOITATIE. Naar wij vernemen zijn bij dc Maatschap pij tot exploitatie van staalwaterbronnen plannen in bewerking om de exploitatie van het Haarlemsche Staalwater dat van een uitnemende kwaliteit is opnieuw en op moderne wijze ter hand te nemen. De installatie in den Haarlemmermeer- polder waar de bron is wordt reeds ver nieuwd Binnekort zullen over deze voor Haarlem zoo belangrijke zaak nadere mededeoiingen gedaan kunnen worden. 137 V1SSCHERS ZOEK. MOSKOU, 2 Maart (Wolffbureau). Se- detr vier dagen zijn In de Kaspische zee schepen en vliegtuigen op zoek naar 137 vis- schers, die in de nabijheid van Astrakan op een Ijsschots zeewaarts afgedreven zijn. AMSTERDAMSCHE BEURS MAANDAG 3 MAART 1930 OPGEGEVEN DOOR DE ROTTERDAMSCHE BANKVFRFENIGTNG. KANTOOR HAARLFM 1 30 Stutileenmgn 44pCt.Nederl.l91 5 pCL NederL 1915 Scheepvaart Oude Vaart...—...— Ned. Scheepv. Unit Oude Boot Stoomvaart Neder! Marine PreL- industrieën Alg. K.zijde Unie Intern. Viscose Margarine Unie....- Calvé Delft Van Berkei's Patenl Accoustiek Ultraphoon Aniem üem. Betit Philips Ford Auto lnd. Ond. Buiten!. Anaconda copper United States Steel Bethlehem Steel. Fokker Aircraft U.S. Leather Kol. Bank Indische Bank Cert. Handel Mij.. Petroleum Koninkl. Petroleum Continental Oil Shell Union Prolongatie Cultuur Mü- H.V.A lava Cultuur CultuurMij.Vorstenl Mijnbouw Algem. Exploratie Boeton Tabak Mijea Deli Mij Senembah Deli Batavia Tabak Oostkust Rubber Deli Bat. Rubber.. Amsterdam Rubbei Intercont. Rubber.. Amerika Wabash Comm. Milwaukee Pref. idem Comm. Cities Service Cy 10C% 102 334 173*4 76*4 174 107-108 38 316 317 141 148 115 1C9 310 4574 262,4 153 184% 1014' 2*7/8 94 215 1544 172 379 20*4 22% 3% 570 407 153 180 170 368 418 412 100 106 111 113 1634 tki 554 23% 424 1 45 107 - 708 316 318 141 148-150 115 115 4574 3794 179 1684 369 419 169 170 HEEMSTEDE MALARIA-BESTRIJDING In de dezer dagen gehouden vergadering van het district Heemstede zijn benoemd als voorzitter Dr. E A. M. Droog en als secretaris Dr. Th. W. Beeker, beiden wonende te Heem stede. In de vacature van propagandist werd tijdelijk voorzien door het aanstellen van dan heer Kuilman, propagandist te Weesp. Zij die hem wenschen te ontbieden wegens ver moeden van malariamuggen, kunnen alt bij den secretaris aanvragen. Op deze vergade ring hield Dr. Doijer, Inspecteur van de Volks gezondheid, een voordracht, waarin hij aan toonde, op welke wijze men eenlge jaren ge leden de malaria bestreed en op welke wijze tegenwoordig. Thans tracht men niet hoofd zakelijk de muggen in de stallen te vangen, doch wel moet leder inwoner van Noord-Hol land medewerken om zijn woning en vooral zijn slaapkamer, hetzij door bespuiting met Rids, Flijosan, enz. of door petroleumglas hetzij door gaas of klamboebescherming, de malariamuggen te dooden of zich voor steken te vrijwaren. BLOEMENDAAL. SERENADE Zaterdag lrt den vooravond bracht het Chr. Fanfarecorps „Sursum" een serenade aan den nieuw-benoemden notaris, den heer H. M. van Weel aan zijn woning op den de Gene- stetweg. Het publiek toonde veel belangstelling. Uit deze attentie blijkt duidelijk, hoe zeer men ln Blosmendaal met deze benoeming van een plaatsgenoot is ingenomen. OVERVEEN JUBILEUM L. M. WESSELING Het 50-jarig Jubileum op Dulnlust op Za terdag ls voor den heer Wessellng en zijn ge zin een ware feestdag geworden door de groo- e belangstelling. Hiervan getuigden de schat van bloemen, de vele telegrammen en brieven, alsook de vele persoonlijke gelukwenschcn. De heer J. Luden kwam reeds Vrijdagavond den jubilaris ccmpümenteeren. Zaterdag orn 3 uur werd het geheele gezin ontvangen in de schitterend versierde oranje rie van Eiswout. Daar werd de heer Wesse- Iing namens dc familie v. d. Vliet toegespro- IN GEZONDEN .UEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regeL Zulk een geestdrift werkt aanstekelijk! Wie vroeger een pijp rookte uit sleur zal na kennismaking met enthousiast uitroepen: „Ik wist niet dat er in een pijp Ster-tabak zulk een wereld van genot verscholen lagl'* ken door den rentmeester, den heer Vrijland. Deze prees zijn trouwe diensten en bood den jubilaris namens de familie een enveloppe met inhoud aan. Van superieuren en collega's ontving hij 6 fraaie stoelen. De avond werd in gezelllgen kring doorge bracht. Neg werd den jubilaris medegedeeld dat het HM. de Koningin heeft behaagd hem de bronzen medaille van de orde yan Oranje Nassau te verleenen. VELSEN. DIENSTJUBILEUM M. C. WAGNER. De hoofdagent van politie, de heer M. C. Wagner vierde Zaterdag onder groote be langstelling zijn 25-jarig dienst jubileum. Des morgens half elf werden de jubilaris en zijn echtgenoote per auto van zijn woning ge haald en naar het bureau te IJmuiden ge reden, waaar vele collega's en vrienden reeds aanwezig waren. De jubilaris werd toegesproken door den Comissaris, den beer D. de Ridder, waarna hem het geschenk der politie, een eiken dres soir werd aangeboden. De Commissaris feli citeerde hem ook namens den burgemeester. Des middags hield de jubilaris te zijnen huize een druk bezochte receptie. IJMUIDEN. EEN GOED GESLAAGDE STEUN ACTIE De IJmuider Federatie had in December van het vorig jaar wederom een steunactie georganiseerd voor de nagelaten betrekkingen van de gedurende 1929 om het leven gekomen zeevisschers. Tegen de Kerstdagen waren op 173 stoomtrawlers steunlljsten neergelegd. Hiervan kwamen 115 lijsten binnen, waarop met inbegrip van een bedrag van f 99 van. een aan drie opvarenden door een der reede- rijen toegekende schadevergoeding, welk be drag de betrokkenen voor het mooie doel had den afgestaan, voor een totaal bedrag van 1807.25 werd geteekend. Dit bedrag is thans verdeeld onder de na gelaten betrekkingen van 7 opvarenden, waarvan 5 waren overboord geslagen en twee na een ziekte waren overleden. FONDS VOOR SOCIALE VOORZIENINGEN Blijkens de mededeelingen betreffende het Fonds voor Sociale Voorzieningen in de IJmuider Federatie, hebben zich in de maand Januari 195 opvarenden, waarvan 172 georga niseerd en 23 ongeorganiseerd als werkloos doen inschrijven. Aan ondersteuning bij werk loosheid werd 25 Januari j.l. 3775 uitgekeerd, waarvan aan leden van de IJmuider Federa tie 193G, van den Centralen Bond 548, van den Ned. Bond van Christelijke fabrieks- en transportarbeiders 921 en aan ongeorga niseerden 369. Aan ondersteuning bij ziekte werd in Januari uitbetaald 2303.62. Verder wordt nog medegedeeld, dat in het a'gemeen reservefonds thans 106.000 is gestort. OPENING TENTOONSTELLING OVER T. B. C.-BESTRIJDING. De afdeeling IJmulden-Oost van „Her wonnen Levenskracht" organiseert ter staving van haar kas en ter wille van de propaganda voor de tuberculosebestrijding, een tentoon stelling met bazar in het Pa'ronaatsgebouw. De officieele opening vond Zaterdagmiddag plaats in tegenwoordigheid o.a. van de heeren J. P. NSjssen en D. F. G. Schilling, wethouders eenige raadsleden, de geneeskundigen Van !t Veldt, Kuyar en Naessens, den heer B. G. Schuitenmaker, secretaris van Umuiden's Bloei, pastoor Koopman, enz. De aanwezigen werden door den voorzitter der afdeeling. den heer B. Spoelstra, welkom géheeten. Hij sprak den wensch uit, dat deze tentoonstelling genoeg mag opleveren om de belde patiëntjes te IJmuiden-Oost, die op uitzending wachten, naar het sanatorium, te kunnen doen vertrekken. De heer Schilling hield daarna een korte toespraak, waarin hij er op wees, dat het nog niet zoo heel lang geleden is, dat er aan tuberculosebestrijding niets werd gedaan. Men wist nog zoo weinig van 'deze ziekte, dat men alleen sprak van tering en vliegende tering: in het eerste geval was het een lang durig proces: iifTiet tweede geval kwam de dood heel spoedig. Spreker meent, dat anders denkenden zich kunnen spiegelen aan het werk van „Herwonnen Levenskracht". Met den wensch, dat de tentoonstelling een flink batig sa'.do mag opleveren, verklaarde de heer Schilling haar voor geopend. De aanwezigen bezichtigden daarna de ten toonstelling, waarbij zij werden vooreelicht door den heer J. D. Verzuw van Utrecht-, leider der propaganda van „Herwonnen Le venskracht". De tentoonstelling .is van dien aard, dat ook en vooral ae leek een duidelijk beeld krijgt, van den omvang deoer gevreesde ziekte, van haar gevolgen, en van de raid- delen ter bestrijding.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 2