BUITENLAND Tardieu s nieuwe ministerie. fjrr dagblad Het veto van de Radicalen. België's financieele situatie. HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 3 MAART 1930 TWEEDE BLAD Medewerking van Radicaal-socialisten. Het wordt Tardieu niet makkelijk gemaakt Twijfelachtige toekomst. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Tardieu. Tardieu heeft zijn tweede ministerie samen gesteld; dit ziet er als volgt uit: Tardieu, premier en Binnenlandsche Za ken; Briand, Buitenlandsche Zaken; Raoul Péret, Justitie; Maginot, Oorlog; Dumesnil, Marine; Paul Reynaud, Financiën;" Germain Martin, Begrooting; Marraud, Openbaar Onderwijs;' Piétri, Koloniën; Marlarmé, Posterijen en Telegrafie; Désiré Ferry, Openbare Gezondheid; Flandin, Handel; Fernand David, Landbouw; Rollin, Handelsmarine; Pierre Laval, Arbeid; Pernot, Openbare Werken; Laurent Eynac, Luchtvaart; Champetier de Ribes, Penisoenen. Onderstaatssecretarissen: Heraud, toege voegd aan den premier; Oberkiroh, handel; Frangois Poncet, Nationale Economie; Ma- naut, Binnenlandsche Zaken; Ricolfi, Oorlog; Rio, Marine; Delmont, Koloniën; Sérot Land bouw; Falcoz, Openbare Werken; Cathala, Arbeid; Morinaud, Lichamelijke Opvoeding; Lillaz, Technisch Onderwijs; Lautier, Schoone Kunsten; Baréty, Begrooting; Petsche, Financiën; Gaston Gérard, tourisme. De geschiedenis der samenstelling van dit ministerie is nogal merkwaardig. Tardieu hield een lange bespreking met Herriot, waarna Herriot aan de socialistische radicale Kamergroep het aanbod van Tardieu over bracht, dat bestond in het aangaan van een coalitie met het republikeisohe centrum en de gematigd rechtsche groepen om de be grooting, de verzekeringswet en de drie be langrijke kwesties van buitenlandsche politiek de vlootconferentie, de onderhandelingen nopens het Saargebied en de tariefwapen stilstand te Genève af te handelen, Tardieu wilde na afwikkeling van dit program vrij willig aftreden, tenzij de politieke constellatie zich inmiddels zoo zou gewijzigd hebben, clat de coalitie-regeering in het land wortel ge schoten zou hebben. Hij had de radicalen hierop vier portefeuilles en twee onder staatssecretarissen aangeboden, waaronder voor Herriot het vice-voorzitterschap van den ministerraad en de portefeuille van justitie onderwijs voor Chautemps en één voor Da- ladier. Na kort overleg hebben de radicalen dit voorstel verworpen. Daarna verklaarde Tardieu dat hij in ieder geval Zondagmiddag zijn ministerie klaar zou hebben, en dat menschen van invloed uit de radicale partij hem zouden steunen. Inmid dels motiveerden de radicalen hun weigering door mede te deelen dat zij Tardieu niet de geschikte man vonden, omdat hij voorname onderdeelen van de Fransohe plannen als gevaarlijk voor het nationaal belang of voor de openbare kas heeft gebrandmerkt. Boven dien eiscbt de huidige taak van het parle ment de aaneensluiting der republikeinen, welke niet uitvoerbaar is onder een hoofd, dat een strijdbare houding tegenover de link- sche partijen heeft ingenomen en solidair blijft met de partijen van rechts. Tengevolge hiervan bevestigt de radicale Kamergroep, in volledige overeenstemming met de groep uil den Senaat, het besluit harer leiders en be paalt zij. dat geen harer leden aan de com binatie die Tardieu heeft voorgesteld, mag dea1nemen. Uit de samenstelling van het nieuwe mi nisterie. bliikt echter dat 5 ministers van het nieuwe kabinet radicaal-socialisten zijn. Het is dus zeer twijfelachtig, of de nieuwe Fransche regeering een voorsooedigen tijd tegemoet gaat en het is in ieder eeval jam mer, dat door den onwil der radicale partij de vorming van een kabinet onmogelijk werd gemaakt, dat de voornaamste binnen- en buitenlandsche kwesties had kunnen afhan delen, V De grootste moeilijkheid zit tenslotte in den persoon van Tardieu zelf, daar de radicalen verdere samenwerking met hem speciaal hebben opgezegd. Toch is de houding der radicalen zeer bekrompen, daar zij een vlotte en dringend gewenschte afhandeling van buitenlandsche kwesties (o.a. de vlootconfe rentie) onmogelijk maakt. De zaak wordt nu zeer gecompliceerd, om dat 5 radicaal-socialisten tegen den wil der partij mede Tardieu's regeering vormen. Welke houding zal de partij ten aanzien van deze heeren aannemen? En welke waarde vertegenwoordigen 'deze miniscers bij een stemming, voor de regeering? L. A. De vlucht uit Rusland. Een deel van de pers bevat alarmeeren de berichten over grensoverschrijding op groote schaal door Wit-Russische boeren uit Sov jet-Rusland. De menschen verlaten hun land in verband met de collectiviseering van het landbouwbedrijf door de Sovjetregec- ring. Het heet dat de Russisphe grenswach ten driemaal zoo sterk zijn als anders. Wie gevat wordt bij een poging om over de grens te komen, wordt onmiddellijk neergescho ten. In Polen houdt men er rekening mede, dat het aantal vluchtelingen zal blijven stijgen. In regeeringskringen wordt in verband met den moeilijken economisch en toestand in Polen, het plan overwogen om een concen tratiekamp voor Russische vluchtelingen in te richten, terwijl ook de aandacht van de commissie-Nansen op deze politieke vluchte lingen gevestigd sou worden. De regeering heeft gedelegeerden doen aanwijzen om den toestand aan de grens te gaan opnemen. De „Express Peranny" meldt, dat bij Loeni- nice een 20-tal Russische grenssoldaten over de grens is gekomen. Zij verklaarden aan de politie dat zij sinds lang het plan koesterden uit het Roode Leger te desertee- ren. De soldaten worden volgens hen geheel onvoldoende gevoed. Men had hen onlangs aangewezen voor de actie tegen de boeren, die zich tegen de onteigeningen verzetten. Daar zij dit geweigerd hadden, waren zij aan een uiterst strenge discipline onderworpen. Grzesinski weggekweld? De „Vorwarts" bespreekt breedvoerig de redenen, welke den Pruisischen minister van binnenl. zaken tot zijn optreden aanleiding hebben gegeven en verklaart ten stelligste, dat zij niet van politieken, maar van per soonlijken aard zijn. Tot de ziekte van Grzesinski hebben, naar het blad beweert, in de eerste plaats de per soonlijke aanvallen bijgedragen, waaraan de minister den laatsten tijd was blootge steld. In verband hiermee richt het blad de ernstigste verwijten tot den senaatspresident bij het Oberverwaltungsgericht, Grützner, die eveneens tot de soc.-dem. partij behoort. Grützner nl. heeft op 3 Febr. een brief ge zonden aan ministerpresident Braun, waarin klachten werden geuit over het particuliere leven van Grzesinski. die sedert tien jaar van zijn vrouw gescheiden leeft. Dezen brief heeft Grützner ook aan de fracties der Prui sische regeeringscoalitie doen toekomen. De soc.-dem. fractie heeft den afgetreden minister met algemeene stemmen haar dank en vertrouwen betuigd, en hem een spoedig en volkomen herstel toegewenscht. De fractie heeft verder, eveneens met al gemeene stemmen, bij het partijbestuur het voorstel ingediend Grützner, wegens zijn schandelijk en voor de partij nadeelig optre den als lid te royeeren. Crisis in de Engelsche liberale partij. Naar de „Daily News" meldt, is er reden om aan te nemen, dat Lloyd George, in ver band met de houding door eenige liberale Lagerhuisleden aangenomen bij de stemming over de mijnwet, waardoor deze door het Huis in derde lezing werd aanvaard, over weegt zijn ontslag in te dienen als leider der liberale fractie. Dinsdag zal in het Lagerhuis een zitting worden gehouden van de fractie, waarop naar men verwacht ook sir Robert Hutchison de chief-whip der liberalen, zal mededee- len, dat hij zijn functie neerlegt.. Lloyd Geor ge heeft gisteren verscheidene leidende libe ralen geraadpleegd Alle aandacht in liberale kringen is gis teren geconcentreerd op de zitting van Dins dag a.s. Een lid van het z.g. liberale schaduw kabinet noemde de crisis van zeer ernstigen aard. Hij verklaarde aan de „Daily News", dat de houding der liberale voorstemmers zeer groote gevolgen voor de partij zal heb ben en dat de zitting van Dinsdag van groot belang zal zijn voor de toekomst der partij. Verscheidene liberalen eischen, dat alle La gerhuisleden zich strict zullen houden aan de besluiten der fractie. Ook de „Daily Express", thans het offl- cieele orgaan van lord Beaverbrook's United Empire partij, meldt, dat er een ernstige crisis in de liberale partij is ontstaan. INGEZONDEN MEDE DE KLINGEN a 60 Cts. per regel. WIE ZICH AAN EEN ANDER SPIEGELT ip* HAARLEM'S 5 11^ALTUDVOORb'iT EN VOORAAN Wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht. Toen wij eenige maanden geleden in Schoten een geschikte plaats zochten, waar wij een reclamebord konden ophangen, werd onze aandacht gevestigd op het aar dige huisje van bakker Koel en gingen wij met den heer Koel een overeenkomst aan, die tengevolge had dat wij een bord lieten beschilderen, want het moest er keurig uit zien boven den keurigen bakkerswinkel en tenslotte aan den gevel bevestigen. Men kan dat zien op het bovenstaande clichétje. Natuurlijk hadden wij op precario ge rekend. Dit mooie Latijnsche woord, dat een heel leelijk ding verbergt, namelijk van alles en nog wat geld te maken voor de gemeen tekas, dit mooie woord zou ook op ons bord wel worden toegepast. Wij huren daarbij wel niets van de gemeente, geen bord. geen grond, geen water, haar eigendomsrecht be hoeft niet te worden erkend, want het huis is van den heer Koel en niet van de ge meente. wij belemmeren het verkeer niet door het ophangen van een bord op een boven verdieping, kortom wij doen niets, waar de gemeente zich logisch gesproken mee kan hebben te bemoeien, of zich gehinderd of benadeeld achten, maar dat is ook de grond slag van de precarioverordening niet. Die grondslag is blijkbaar alleen: „als ik wat van je halen kan dan zal ik het niet laten" Nu is zoo'n bord natuurlijk toch al een dure geschiedenis. Je huurt eerst de plaats ruimte, dan laat je een bord maken, dat bord daarna schilderen en het geschilderde bord ophangen. Voor de aardigheid zullen wij eens vertellen, wat dat samen wel gekost heeft. Veertig gulden voor de huur van den gevel per jaar, een en dertig gulden voor het maken en ophangen van het bord, voor het schil deren twee en twintig gulden en vijftig cent, samen drie en negentig gulden en vijftig cent. Reken daarbij, dachten wij, vijf gul den precario, laat het tien gulden zijn, totaal f 103.50. Maar het bleek al gauw, dat de gemeente met een kleinigheid niet tevreden was want er werd ons een rekening gepresenteerd van, schrik niet, acht en veertig gulden. Dat is meer dan de huur van den gevel, het is zelfs meer dan het maken en ophangen van het bord en ook meer dan het schilderen. Toen wij dat phantastische cijfer hoorden, hebben wij natuurlijk aan een vergissing gedacht. Niet waar, dit is al te zot! Acht en veertig gulden per jaar, ja per jaar, voor een keurig bord, dat de omgeving niet ontsiert en dat niemand hindert, zelfs de spreeuw niet, die van de straat af r.aar de dakgoot vliegt. Wij hebben onderzocht of de berekening juist was en inderdaad ontdekt, dat de ambtenaar zich niet vergist had. Het is een heele troost, (namelijk dat een ambtenaar zich niet ver gist), maar het maakte de zaak niet goed koop er. Natuurlijk Is het onze fout, dat wij het tarief van de gemeente zoo maar ongezien hebben vertrouwd en niet eerst geïnformeerd hoeveel het wel kosten kon. Dit is leergeld geweest en als wij weer met den heer Koel een overeenkomst sluiten, dan zal het zijn voor het schilderen op zijn muur zelf, waar voor geen precario betaald behoeft te wor den, tenminste nu nog niet, want het is niet te zeggen welke onzinnige bepalingen de ge meenteraad nog in het jaar 1930 aan deze onzinnige verordening zal toevoegen, maar voorloopig is de bedoeling met dit stukje alleen om onze lezers te waarschuwen: „past op, hangt geen bord tegen een gevel aan. want de oppervlakte wordt per dM.2 be rekend en gij krijgt een rekening thuis om van te beven". Wij zijn nu de dupe van de historie, maar wanneer deze publicatie anderen tot waar schuwing kan dienen, dan hebben wij van dat geld geen berouw. Wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht. MAANDAG 3 MAART Palace. ,.Een huwelijk uit wraak". Tooneel: Marga Graf. 8.15 uur. Luxor Theater. „Het Schandaalproces". Tooneel: De Robinetto's en Professor X. 8.15 uur. Rembrandt Theater: „De Maangodin". Too neel: Kremo en Karlino. 7 en 9.15 uur. Standaard Theater. „De laatste opstand der Comanchen" en „Madame Parvenu". Too neel: Henri le Dent. 8.15 uur. DINSDAG 4 MAART Stadsschouwburg. Het Schouwtooneel- „Elias weet het beter". 8 uur. Gem. Concertzaal. Gem. Orgelconcert. Mevr. A. Noordewier-Reddingius, zang. 8 uur. Het Blauwe Kruis. Oude Groenmarkt. Bij bellezing K. Rozendal „Satans Speelgoed" 8 uur. Obistraat 3. Buiten gew. alg. verg. v. aan- deelh. Expl. Mij. „Sophia Anna". Bioscoopvoorstellingen. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur. behalve 's Maan dags, toegang vrij Halfweg: Raadhuis. Gemeenteraad Haarlemmerliede en Spaarnwoude. 10 u. vm. De Gouverneur van de Nationale Dank spreekt. (Van onzen correspondent.) Brussel, 25 Febr. 1930. Op de Algemeene Vergadering van de Na tionale Bank van België heeft de gouverneur, minister van Staat, dr. Louis Franck, oud- mir.ister van Koloniën, zijn groote over zichtsrede gehouden. Hij ging daarin na. hoe de financieele en economische verhou dingen van het rijk zich in den loop der laatste tachtig jaren ontwikkelden. De Bank is opgericht den 5den Mei 1850 en opende 2 Januari 1851 hare loketten. Aan het einde van het eerste dienstjaar bedroegen de deposito's 570 millioen franken; de porte feuille en voorschotten 330 mlllloon en de goudreserves 203 millioen deze bedragen zijn overgebracht in de frankwaarde van nu, ten einde een vergelijking mogelijk te ma ken met de Jaarcijfers over 1929 resp. 14.300 millioen; 3.950 millioen; en 8.650 millioen be dragen. Deze omzet in bedrljfsvermeerde ring in het bankwezen gaat gepaard aan een gelijke verhooging der industrie- en han delscijfers. Ook hiervan slechts een enkel voorbeeld. In 1913 gebruikte de textiel-lnduslrie 1.800.000 spoelen; in 1929 2.300.000. Hierbij zijn de wol- en zijde-weverij niet begrepen. De productie in de metaalbedrijver, is 63 pet. hooger dan ln 1913; het havenbedrijf is, in tonnenmaat, in dien tijd verdubbeld. Als gunstig bijverschijnsel wordt geciteerd dat de industrie niet slechts in omvang toegenomen is, maar dat zij tevens gedislocaliseerd werd. Voor den oorlog kon er maar in drie provin ciën van industrie sprake zijn; thans hebben alle negen hun belangrijke fabriekscentra. Dit geschiedde niet ten koste van den land bouw, welke integendeel door weten schappelijke en Intensieve beoefening, steeds hooger resultaten oplevert en zelfs voor den uitvoer kan werken. Ook de Congo-exploi- tatie wijst een gestadige stijging aan. De huidige koloniale basis, waarover veel ge schreven wordt, ls, zeer duidelijk, van on dergeschikt belang en van voorbij gaan den aard. De hoofdoorzaak is een te omvang rijk vastleggen van kapitaal in dure kunst werken en werktuigen, gepaard aan een lichte prijsdaling van sommige koloniale pro ducten op de wereldmarkt. Het ls ie voor zien dat de verstoring van het economisch evenwicht hierdoor ontstaan binnen afzien- baren tijd hersteld zal zijn. Het is in geen geval van invloed op de breedere ontwikke ling van het economische leven. Wanneer men de credleten van 'de Natio nale Bank overziet dan constateert men dat deze in de eerste plaats werden ver leend aan de metaalbedrijven en alles wat daarmede in direct verband staat; dan aan de textiel en in de derde plaats aan den land bouw. Het totaal der credleten aan produc tieve bedrijven verleend is vier maal zoo groot als het cijfer aan den handel ver strekt. Wanneer men hier neven stelt de groote particuliere bankondernemingen, dan ziet men dat die op buitengewoon verdien stelijke wijze hebben mede geholpen aan de economische ontwikkeling der kolonie. En het gehéél van het Belgisch bankwezen be schouwende, komt de Gouverneur van de Na tionale Bank tot deze conclusie: de positie van het land is sterk en gezond. Maar nu de toekomst. De algemeene beursmalaise heeft ook in België tallooze slachtoffers gemaakt en er zijn zware verlie zen geleden. Maar ook deze ramp heeft een goede zijde. Het groote publiek van degelijke beleggers keert meer en meer temg tot soli der papier, tot obligaties en staatsleeningen. Deze behoeven, ja mogen niet het eenige be zit van de kapitalisten zijn, maar wel moeten zij, gelijk voor den oorlog, het hoofdbestand deel vormen van iedere verstandig samenge brachte portefeuille. De al te roekelooze spe culatiedrift heeft vele slachtoffers ge maakt, maar alles wijst er op dat de bittere les geholpen heeft en dat gezonder inzichten baan breken. Dr. Frank wees er in dit verband op, als gunstig teeken. dat het Belgische geld mooi vast blijft-, omdat het steunt op een rijke goudreserve en op de absolute onafhan kelijkheid van de emissie-bank. Tot- zoover blijft de rede des gouverneurs optimistisch. Daarna wordt hij, ik zal niet zeggen: pessimistisch, maar in elk geval veel ernstiger. Er op wijzende dat de concurren tie, voor een land als België, steeds zwaarder wordt, naar mate de Europeesche economi sche verhoudingen zich egaliseeren. De voordeelen van een lagere geldkoers zijn vrijwel geheel verdwenen en op alle punten nadert men een Europeesch normaal peil. Om den strijd met eenige kans op succes te kunnen volhouden moet men voorzich tig en zuin 1 g zijn. Dit geldt zoowel voor den staat als voor de particuliere bedrijfslei ders voor den staat in de eerste plaats. Op dit oogenblik zijn de openbare finan ciën van België in een behoorlijken staat. Maar men moet niet gaan denken dat daar om nu ook alles maar veroorloofd is. Aan alle kanten komt men voor den dag met grootsche plannen. Franck heeft laten be rekenen wat het totaal der uitgaven zou bedragen wanneer men een deel. het be langrijkste, er van ging verwezenlijken. Dit zou komen op verscheidene mllliarden. En dat is te veel. Dat kan de staat niet dragen. Nu reeds vraagt de rentevergoeding cn schulddelging 42 pet. van het budget. Op een nieuwe leening in het buitenland valt met te rekenen. In het binnenland zal het ook zeer moei lijk vallen nog in een leening te plaatsen Het opvoeren der belastingen is onmoge lijk. Men moet dus eens en vooral afzien van plannen, welke niet in overeenstemming zijn met de huidige rcëcle middelen. Dit deel van de rede van dr. Louw Franck heeft grooten indruk ln den lande gemaakt. En algemeen hoopt men dat zijn woorden van waarschuwing ook, en vooral, gehoord zullen worden door hen voor wie zij bestemd zijn. Men hoopt dat èn de volksvertegenwoor diging èn verschillende andere openbare lichamen, in hot bijzonder gemeenteraden, zullen begrijpen dat de gouverneur van de Nationale Bar.k^zulk een ernstige waar schuwing niet uitspreekt zonder de groote oorzaak er van te erkennen. Men mag niet rekenen met de overschotten der schatkist, welke de Naionale Bank beheert; evenmin met het belanstinasurplus boven de raming. Deze bedragen hebben reeds een bestem ming. Men moet vooral niet lichtvaardig zich blindstaren op de gunstige resultaten, tot op den dag van heden, bereikt. Men moet bodenken dat de crisis, die een wereldaspect heeft, nog steeds aanhoudt; en dat de over gang van de uitzonderingspositie die België economisch gesproken, innam, tot een nor maler opname ln de Europeesche samen hang, groote gevaren kan opleveren. Alles ls echter ln goede banen te houden, wanneer regeeringslichamen en particuliere bedrijven den moed hebben om alleen de noog noodige uitgaven te doen; en wanneer alle krachten worden ingespannen om de pro ducten quantitatlef op peil te houden. Gouverneur Franck's rede heeft aanleiding gegeven tot veel commentaar. In het alge meen is men, geloof ik. geneigd om zijn woorden een pessimistischer interpretatie te geven dan de spreker zelf bedoelde. Maar dat kan geen kwaad. Het ls beter dat de belanghebbenden ln dien zin wat overdrijven, dan dat zij zijn woorden in den wind zouden slaan. Men kan in deze periode niet voor zichtig genoeg zijn. België is tot nu toe. dank zij een syste matisch overleg, prachtig door alle oorlogs- naweeën heen gekomen. En het zou Jammer zijn indien men het nu. door een soort grootheidswaan, ging verknoeien. Franck kent zijn pappenheimers cn hij heeft het noodig geoordeeld om sommige kostbare enthousiasmen wat af te koelen. Hij deed er goed aan. Enhij werd begrepen. Maar reden tot. dadelijke ongerustheid is hier niet. Integendeel. Het rapport van de Nationale Bank is, zooals het- voor ons ligt, een zeer bemoedigend stuk. Juist omdat het zoo bemoedigend is, eindigde de gouverneur met een waarschuwing. Men moest eens gaan denken, dat „het niet óp kon". J. GRESHOFF. VERBREFDTNG WEG LANGS DE LEIDSCHE VAART. Ten gevolge van een plaats gehad hebben de verzakking van den berm langs den Lcid- schevaartweg, aan de waterzijde op onge veer 50 M. afstand van de grens der gemeen te Heemstede ls gevaar voor het verkeer ontstaan. Het ls mogelijk door het wegnemen van een bocht uit den weg en het maken van een beschoeiing met grondnanvulllng. den weg ongeveer 0.50 M. te verbrecden. hetgeen met het oog op het verkeer zeer aanbeve lenswaardig is. De kosten van een en ander ramen wij op 1 2.850.—, GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: v. Wort, L. Anna- straat 14. actetasch met inhoud; Venlnga, Brouwersstraat 92a, behvagentje (speelgoed) De Vita, Tempeliorsstraat. 16, duif (genum merd). van Zanten. Verspronckweg 14. dop van vulpen; Bulters. Hagestraat 49. étui met schrijfbehoeften; Sala, Rollandstraat 1 H, halsband; Posthumes. Atjehstraat 25. insig ne: Klumper, Leidschevaartweg 217 rood. manchetknoop; de Best, Gierstraat 41 A, portemonnaie met Inhoud: Bakker, Sparren straat 9, rijwïeibelastlngmerk; Horsen, Spaarne 77. idem; Bureau van politie, Sme- destraat, sleutels; Antonissen, Rljpstraat 33, werkpak; Casscc, Da Costastraat 58, zak mesje. NUTS-SPAARBANK TE HAARLEM. Vergelijkend overzicht over Febr. 1930—1929. Aantal behandelde posten 17215 (v.j. 14088). Aantal inlagen 13605 (v.1. 10923). Aantal terugbetalingen 3610 (v.t. 3165). Ingelegd f 687 350.74'; (v.J. f 490 779.41 10). Terugbetaald f 468.577-39 (v.J. f 428 0.88 04i) Meer ingelegd f 218.773.35'-; (v.j. f 67 691.37). Aantal nieuwe boekjes 493 (v.j. 289). Aantal afbetaalde boekles 130 (v.j. 115). Spaarbusjes op 28 Februari 1930 ln om loop 2848. Geledigd Tn Februari 1930: 209 busjes met totaal f 3781 67M. Aantal kluMoketten verhuurd op 28 Fe bruari 1930 223. DIEFSTAL VAN 7000 DUBBELTJES. In een woning aan den Utrechtschen straatweg is Woensdagavond 1.1. een brutale inbraak genleegd. De daders het vermoe den bestaat dat er meer dan één persoon schuldig is aan het misdrijf hebben zich door verbreking van een ruit toegang tot de woning verschaft, waarna zij op de slaap kamer uit een ladenkastje een sigarenkistje namen en zich den inhoud, bestaande uit.... zevenduizend dubbeltjes, toeeigenden. De commissaris van Politie te Hilversum verzoekt een leder, die in aanraking komt met personen, die voor hun uitgaven een meer dan gewone hoeveelheid dubbeltjes ge bruiken, zich onverwijld tot hem te willen wenden. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN a 60 Cts. per regel. Nal cn tfuur weer bevordert net optreden van verkoudheidsziektcn (influenza, griep enz.) en de verspreiding daar van. Men dcsinfccteerc daarom mond-en keel holte mei

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5