BUITENLAND De kloof tusschen de Conservatieven en de U. E. P. overbrugd. Als de conservatieven weer aan het bewind komen. DE MOORD BIJ BENNEKOM. 1 *ÜKÜ AGENDA HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG S MAART 1930 TWEEDE BLAD Baldwin doet voorstellen. Een imperiëele conferentie en een referendum Lord Beaverbrook zal géén candidaten stellen! Baldwin treedt op! Te Londen liet woord voerend in een ver gadering van duizend conservatieve afge vaardigden verklaarde Baldwin zich ten gunste eener politiek om de industrie te verlevendigen door middel van ..safeguar ding" rechten liever dan door een algemeene bescherming als door de nieuwe partij aan bevolen. Hij opperde het denkbeeld dat de quaestie van invoerrechten op levensmidde len bij referendum zou worden uitgemaakt en verklaarde dat de eerste zorg der conser vatieven, als zij weer aan het bewind kwa- anen, zou zijn een imperieele conferentie bij een te roepen om iets te doen. De financieele toestand was volgens Bald win veel ernstiger dan bij het eind van het bewind der conservatieven. De vrees daar door gewekt en het verlies van vertrouwen hadden rechtstreeks geleid tot de verontrus tende toeneming der werkloosheid. Hij weigerde met name bij een algemeene ver kiezing een politiek van rechten op levens middelen te aanvaarden als bepleit door de United Empire Party. Als er uit de imperieele conferentie waarop hij doelde iets zou voortvloeien hetwelk aan Groot Brittannië groote voordeelen gaf in ruil voor een recht op een of ander voe dingsmiddel uit het buitenland of voor rech ten op eenige artikelen dan kon de zaak op duidelijke wijze worden voorgelegd aan de bevolking die dan in staat zou zijn „ja of „neen" te zeggen. Er was volgens Baldwin geen alternatief voor de economische een heid van het Empire behalve de ontbinding er van in het eind. Met algemeene stemmen werd een anohe aangenomen tot goedkeuring der verklaring van Baldwin inzake een imperieele confe rentie en een referendum. Beaverbrook bindt in! De door Baldwin gedane belangrijke mede- deeling, dat de conservatieven, wanneer zij aan het bewind zouden komen, een referen dum zullen houden over het al of niet in stellen van invoerrechten op voedingsmid delen, zoodat zij dus bij de algemeene ver kiezingen niet voor algeheele protectie zou den pleiten, gelijk de partij van Lord Beaver brook en Lord Rothermere wenschen, is stellig een uiterst-vernuftige manoeuvre om de zaak van de conservatieven bij de verkie zingen niet in de waagschaal te stellen en houdt verder de zeer aannemelijke politiek in om bij de conservatieve kiezers de voor stelling te wekken dat de United Empire Partij zelfs reeds bij de eerstkomende ver kiezingen had willen pleiten voor voedsei- belasting, aldus het Hbld. Lord Beaverbrook heeft de belangrijkheid van deze uitlating ingezien. Hij was voor nemens geweest de Centrale Kamer van Landbouwers toe te spreken, doch hij zag er van af, omdat volgens hem de rede van Baldwin den politieken toestand geheel heeft veranderd. Hij achtte het onjuist, meening over de rede uit te spreken voor hij zijn collega's had geraadpleegd. Daarop verklaarde Hannon, de voorzitter der ver gaderde landbouwers, dat de geheele macht van de United Empire Partij zal staan ten dienste van de groote vooruitstrevende poli tiek. die door den heer Baldwin was aange kondigd. Dit veroorzaakte een ontzaggelijke geestdrift. Daarna zeide Lord Ellbank: „Wanneer de groepen het thans niet geheel eens zijn over dezelfde politiek, moet er aan beide zijden naar een vergelijk worden gezocht. V/ij hebben Baldwin, Lord Beaverbrook en Lord Rothermere, drie groote mannen met groote denkbeelden en geen persoonlijke motieven. De politiek, die Baldwin heeft uit eengezet, gaat niet zoo ver als Lord Beaver brook en Lord Rothermere verlangen, maar gaat toch een heel eind in hun richting. Daarom zullen Lord Beaverbrook en Lord Robhermede bereid zijn de politiek loyaal te aanvaarden en te maken, dat zij wordt uit gevoerd". Balwin's rede heeft dus blijkbaar de kloof tusschen de conservatieve partij en United Empire Partij overbrugd- In een tegenover de pers afgelegde ver klaring zeide lord Beaverbrook, dat aange zien Baldwin het hoofddoel van den inter- imperialistischen kruistocht had aanvaard, de U. E. P. daardoor de enorme kosten van het stellen van candidaten tegenover de conservatieven bij de verkiezingen bespaard zouden worden. Colijn doet zijn best. In Genève zijn gisteren den geheelen dag besprekingen gevoerd over het denkbeeld yan den heer Colijn om te trachten, alsnog partieel douanebestand tot stand te bren gen, aangevuld door een overeenkomst tus schen een groep van staten, die het bestand niet kunnen teekenen, waarbij deze de verplichting op zich nemen, hun handelsver dragen gedurende twee a drie jaar niet op te zeggen, aldus de Telegraaf. Bovendien zou den laatstgenoemde staten een gentlemen's agreement moeten aangaan, waarbij zij belo ven, niet tot verhooging der autonome tarie ven over te gaan, zonder dit een maand te voren aan de andere staten kenbaar te heb ben gemaakt en kennis te hebben genomen van de eventueele bezwaren dier staten. Acht een staat zich door een dergelijke verhoo ging benadeeld, dan kan door tusschenkomst van het Volkenbondssecretariaat een confe rentie daarover bijeen "worden geroepen. Komt deze conferentie binnen 45 dagen na bijeenroeping niet tot overeenstemming, dan heeft de betreffende staat het recht, zijn verplichtingen met een termijn van een maand op te zeggen. Het partieel bestand is in hoofdzaak be doeld voor landen als Engeland en Neder land, die geen tariefposten in handelsver dragen geconsolideerd hebben. Ook hoopt men op de toetreding van België en de Scan dinavische landen. De houding van Duitschland en van ver schillende andere landen hangt af van het standpunt dat de Fransche delegatie zal in nen. Eenige leden dezer delegatie zijn naar Parijs vertrokken, teneinde te confereeren met de Kamercommissie voor tariefaangele genheden. De Fransche minister van Handel Flandin wordt Vrijdag te Genève verwacht. Italië zal niet aan het partieele bestand deelnemen. Mnslukt ook dit bestand, dan zal alles in het werk worden gesteld om door alle staten de overeenkomst tot be stendiging der handelsverdragen met boven bedoeld aanvullend gentlemen's agreement te doen aangaan. Over een geste van Hindenburg Rijkspresident v. Hindenburg, eens de af god van de rechtsche partijen, die hem op het schild verhieven, als de man, die een der hunnen was en dus geacht kon worden het best de rechtsche wenschen te kunnen bevre digen, is wederom een groot aantal punten in de waardeering van zijn vroegere bewon deraars gedaald, aldus de Berlijr.sche cor respondent van het Hbld. En wel door zijn uitlating tegenover den fractieleider van de D. Volkspartij dr. Scholz inzake de oplossing van de moeilijkheid om de resteerende 100 millioen Mark to vinden voor de dekking van het tekort op de rijksbijdragen aan het in stituut der werkloozenverzekering, waarom thans de heele crisis draait. Als zijn meening heeft Hindenburg nl. te kennen gegeven, „dat het in zijn economisch bestaan verze kerd zijnde deel van het volk het in minder gunstige financieele omstandigheden verkee- rende deel in tijden van nood moest steu nen". Dit standpunt van den rijkspresident heeft tot dusverre de afwijzende houding van de D. volkspartij tegenover verhooging van directe belastingen (waarop een heffing-in eens van bepaalde inkomens zou neerko men) intusschen niet kunnen veranderen Dat is het goed recht van de D. Volkspartij. Maar daarnevens valt een verwoede campagne in de rechtsche pers waar te nemen. Blijkbaar heeft de grijze rijkspresident de laatste sym pathie in de kringen der rechtsche partijen voor zich verbeurd met deze woorden. Bladen van de D. Volkspartij zien achter de woorden van Hindenburg een manoeuvre van de soc.-democraten en het centrum. De „Vorwarts" schrijft spottend over deze rechtsche uitvallen tegen den eens zoo ver eerden candidaat voor het rijkspresident schap. dat er blijkbaar nog maar één red middel is: nl. een wet, waarbij den rijks president wordt verboden ook binnen de vier wanden van zijn woning een vrije mee ning er op na te houden en de Indiening van zulk een wet zou het soc. orgaan een prach tige taak achten voor de rechtsche regeering, welke de regeering-Müller, volgens het oor deel van sommige parlementsstrategen, bin nen zeer kort zal opvolgen. Een en ander onder het motto: meer macht aan den pre sident. Gandhi's werk. LONDEN, 4 Maart (V. D.) Volgens de laatste berichten uit Indië treft Gandhi thans alle voorbereidingen voor de uitvoe ring van zijn campagne tegen de regeering. Hij zou bezig zijn met het vormen van een soort stormtroepen, samengesteld uit vrijwil ligers, die van de Sabarmati Asjram (het seminarium, waar de discipelen van Gandhi worden opgeleid) een marsen door het land zullen beginnen. Wat precies het doel van deze troepen is, wordt niet bekend gemaakt, maar Gandhi zelf deelt mede. dat zij slechts propagandistisch werk zullen hebben te doen. Inmiddels heeft de Congrescommissie van de Tamilnadu-districten, ten Noorden in de onafhankelijkheidscampagne tegen de regeering wordt goedgekeurd. De bewoners van Madras, een resolutie aangenomen, waar der betrokken provincie worden opgeroepen om de beweging op elke mogelijke wijze te steunen en onvoorwaardelijk gevolg te ge ven aan de instructies van Gandhi's directe medewerkers, tot het slagen van de cam pagne De Spaansche conflicten. Gisteren hebben wij uitvoerig geschreven over de Spaansche conflicten. Thans kunnen wij nog melden, dat de Madrlleensche cor respondent van het „Berliner Tageblatt" aan zijn blad schreef, dat de moeilijkheden, die zich bij de vreedzame liquidatie van Primo de Rivera's dictatuur voordoen, steeds toene men. De betoogingen tegen de Kroon, welke zich na de rede van Sanchez Guerra hebben voorgedaan, hebben reactionnaire kringen er toe gebracht het voornemen van generaal Berenguer om de constitutionecie waarbor gen te herstellen, te bestrijden. Het heeft den schijn zoo aegt de corres pondent alsof bepaalde, als zeer ernstig op te vatten kringen, die over werkelijke machts middelen beschikken, over de wederinstel ling eener dictatuur denken. Generaal Be renguer heeft er toe moeten besluiten net houden van een aantal redevoeringen door bekende politici te verbieden. In Sevilla en Valencia hebben de conservatieve groepen zich aaneengesloten om gezamenlijk tegen de nog over het geheele land verspreide repu- blikeinsche partijen op te treden. Het Hbld. meldt nog: Intusschen heeft Calvo Sotelo, de minister van financiën uit het kabinet van Primo de Rivera, in een artikel in de „A B C" het voor koning Alfonso opgenomen. Hij zegt er in dat de dictatuur en haar minister met vol komen bevoegdheid, zelfstandig, en dus zon der inmenging des konings, hebben gehan deld. De koning heeft slechts bij verscheidene gelegenheden geremd en anti-grondwette lijke maatregelen verhinderd. Eveneens is het aftreden van Primo de Rivera slechts op wil van den koning geschied. Beloften van den premier ver kiezingen uit te schrijven. MADRID, 4 Maart (V.D.) De heden ge- houden ministerraad werd tegen midder nacht beëindigd, zonder dat de ministers eenige verklaring hadden afgelegd. Berenguer, de premier deelde den persver tegenwoordigers slechts mede, dat In het ge heele land de rust weergekeerd ls en dat hij zich voorstelt binnen ongeveer vier weken een grootere vrijheid voor propaganda te kunnen toestaan. Bovendien verklaarde de minister-presi dent, dat hij hoopte, zoo spoedig mogelijk, ondanks alle moeilijkheden verkiezingen te kunnen uitschrijven. In verband hiermede zijn nieuwe eischen te noemen, welke in het bijzonder van kerkelijke en aristocratische zijden afkomstig zijn. Verder is de toestand zeer gespannen. De staking te Sagunto duurt voort. De geruchten betreffende generaal Marti nez Anido en de instelling van een tweede dictatuur houden aan. De koning heeft de oplossing der geheele kwestie in handen. De nieuwe minister van Buitenlandsche Zaken, de hertog van Alva, heeft de buiten landsche pers ontvangen, doch deze geen enkele mededeeling verschaft. DE OVERSTROOMING IN FRANKRIJK. Reeds 100 dooden? 100.000 FRANCS VOOR EERSTE HULP. ENORME SCHADE. Naar een B. T. A. telegram meldt, neemt de ovaratrooming in Zuid-Frankrijk nog steeds in omvang toe. Ten gevolge van den enormen was van de Vezère staat thans ook het geheele dal van de Dordogne onder wa ter. De rivier voert boomstammen, vaten en meubelstukken met zich mede. De kaden van Bergerac en de straten, die daarop uit komen staan onder water. Volgens de laat ste berichten wordt nog verdere was ver wacht. Naar de bladen melden, is het aantal doo den tot 32 gestegen. Te Castras zijn volgens de jongste berichten drie personen verdron ken. De berichten omtrent de ramp komen echter slechts langzaam binnen als gevolg van het feit, dat alrijke telefonische en te legrafische verbindingen verbroken zijn, o.m. die tusschen Toulouse en Bordeaux. Te Mazamet is door de overstrooming van Amette ontzaglijke schade aangericht, die op 20 millioen francs wordt geschat. Vooral de fabrieken aan den oever der rivier moesten het ontgelden. Het kerkhof van St. Amans Valtoret is vernield. Te Lauvaur zijn door het water van de Agout honderd huizen vernield. De levens- milde le n voorzien ing der bevolking gaat met groote moeilijkheden gepaard. Te Bessières zijn 21 huizen ingestort; hier heeft de Agout een pell van zeven meter bereikt. Te Montauban is de toestand nog steeds ontzettend. In het station staat het water een meter hoog. In de voorsteden Orgueil en Sapiac zijn 24 huizen ingestort. Bij het in de karêrae gehouden appèi ontbraken een ad judant eer gendarmerie, twee Senegaleezen en drie manschappen der ponton-afdeellng. In tal van gezinnen maakt men zich onge rust over het lot van vermisten. Aan den oever van de Tarn te Montauban zijn drie personen op het dak gevlucht van een huis, dat op Instopten staat. Zij roepen wanhopig om hulp, doch de woeste stroom heeft het tot dusver onmogelijk gemaakt hen te berei ken. Het dorp Castres staat geheel onder water. Hier zijn zeven huizen bezweken. De scha de bedTaagt circa tien millioen francs. Het Midi-kanaal is eveneens overstroomd de wijngaarden in deze streek staan onder water. Tardieu heeft 100.000 francs ter beschik king doen stellen van de prefecten der vijf overstroomde departementen voor het ver- leenen der eerste hulp. De minister van Ar beid en de onderstaatssecretaris, toegevoegd aan den minister-president, zuilen heden avond naar Montauban vertrekken. De overstroomingen in het Zuiden hebben catastrophale afmetingen aangenomen. Ge heele landstreken zijn eenvoudig verdwe nen. Wijnbergen werden verwoest, spoordij ken werden weggespoeld en woonhuizen stortten tengevolge van onderspoeling in. De tunnel van Malpes is halverwege vernield. Brandweer, infanterie en pioniers ver- leenen hulp, doch het is dikwijls niet moge lijk de benarde plaatsen te naderen. Vele menschen bevinden zich in levensgevaar. Speciaal in den omtrek van Castres is het niet mogelijk afdoende hulp te verleenen. Uit die hulzen weerklinkt overal hulpgeroep, doch het staat in den regel gelijk met een wanhoopsdaad, indien de bewoners zich per boot in den bruisenden stroombegeven. Aan den over van de Agout is een huis ingestort, zonder dot er ook maar een spoor van te ruggevonden werd. Een heele electrische centrale is door de woedende watermas sa's weggevaagd. Naar Havas uit Montauban meldt, ls in den afgeloopen nacht te Moissac een dam doorgebroken. Het water overstroomde twee wijken eer stad. Er zijn menschen ver dronken. Volgens nog niet bevestigde geruchten moet liet aantal slachtoffers 100 bedragen. SCHOOLSTAKING TE MANILLA. LONDEN. 5 Maart (VJD.) Naar uit Ma nilla gemeld wordt heeft de staking van 10.000 leerlingen van de lagere schooi aan leiding gegeven tot verscheidene geweldda den. Heden poogden de stakende scholieren twee ambtenaren van het departement van onderwijs te lynchen. ADMIRAAL IWAN GRIGOREWITCH OVERLEDEN. MENTON, 3 Maart (VU.) In den ouder dom van 78 jaren is overleden admiraal Iwan Grigorewitch. oud-adjudant van den laatsten tsaar van Rusland. De overledene heeft na den Japansch-Russischen oorlog de Russische vloot gereorganiseerd. Van 1912 tot 1917 was hy minister van Marine en als zoodanig de laatste onder het tsarenregime. Vrijdag as. zal te Menton de begrafenisplechtigheid plaats hebben. Het verdere onderzoek. De correspondent van het Hbld. te Ede, heeft met inspecteur Hulsman een gesprek gehad. Aan het relaas ontleenen wij: „Wij gingen na, wie voor de misdaad te Bennekom in aanmerking kwam. Verschil lende bleken uit te vallenalibi. Een enkele werd met mej. Boerwinkel gecon fronteerd, zonder succes". „Dus het wilde niet dadelijk vlotten". „Neen, en dat maakt je stemming niet beter. Als politieman, in een kleinere ge meente vooral, voel je je steeds verant woordelijk, denkt altoos: wat zou er van daag of vannacht kunnen gebeurenNu werd dat dubbel zwaar. Alle agenten en veldwachters hadden t zelfde gevoel alles rechercheerde mee'n enkelen keer achtervolgden er twee of drie een zelfde spoor, zonder van elkaar af te weten. „Eigenlijk kwam 't heele publiek in actie; kleine misdrijven komen hier meer voor, maar een moordik héb onze kalme burgerij nooit zoo in beweging ge zien. Je krijgt honderden aanwijzingen tot je groote verbazing merk je, dat Sn be paalde omstandigheden ieder zijn naaste Iran verdenken. Hoe dwaas de aanwijzingen soms schijnen, je moet cat is plicht ze allemaal even rustig overwegen. .Ben er van heeft zoowat alle beschik bare infanterie in beweging gezet hon derd dertig man hebben 't Grebbebosoh door zocht, waar een tramconducteur iemand een blinkend voorwerp had zien wegwerpen. „Maar toen kwamen we op den verdachte, natuurlijk had ik wel dadelijk aan hem ge dacht, maar 't mondelinge signalement van mej. Boerwinkel scheen niet op hem te klop pen. „Een van de agenten ging er heen en ver zocht zijn vrouw, hem, als hij thuis kwam. even te laten aankomen. En verdachte kwam ook. uiterlijk onbewogen, bij den agent thuis. „Hij zit nog in de cel; 't bewijsmateriaal tegen hem groeit sterk". „Vergeleken met wat in groote steden soms gebeurt, zou ik zeggen, dat u er hier al heel vlug bij was". „De enkele keeren dat hier een meer be langrijke misdaad gebeurde, hebben we steeds „geluk" gehad, zei inspecteur Huisman. „U moet bedenken, buiten kent iedereen ieder een. En dat geldt vooral voor de politie. Ook voor de rijkspolitie onder brigadier De Vree waarmee we steeds nauw samenwerken". Het verdere onderzoek. Men meldde gisteren nog aan het Hbld.: Het onderzoek naar het alibi van Hoek wordt nog voortgezet. Zijn vrouw, die ook géhoord is, zei onder suggestie van den verdachte te leven. Bloedvlekken op de kleeren van verdachte zijn, zooals vermeld is. niet gevonden. In verband daarmee is af gezien van het bloedonderzoek van mej. Boerwinkel. Zeer stellig meent men, dat de kleeren, welke verdachte droeg toen hij de misdaad pleegde, door hem zijn verbrand. Nader verneemt het Hbld. uit Ede: Het grijze costuum, dat de verdachte droeg tijdens of kort voordat de moord werd ge pleegd, is nog niet gevonden. Met speurhon den wordt thans gezocht naar den dolk. Tusschen de nagels van den verdachte heeft men bloed gevonden. V iA\mm» V§|fc*4ÈjjL De Berlijnsche natuurkundige. Fritz Hildebr andt, heeft volgens de Duitsche bladen eer belangrijke uitvinding gedaanDoor bestraling laat hij gekiemde zaden uitschieten in de helft van den tijd, die daarvoor gewoonlijk noodlg is. Ook vruchten laat hij op deze ma nier in de helft van den tijd rijp worden De begrafenis van het slachtoffer. Dinsdagmiddag heeft op Moscowa tc Arn hem de begrafenis plaats gehad van mej. K. het slachtoffer van den moord bij Benne kom, meldt de N.R.C. In de nabijheid van de woning van haar moeder in de Emmastraat had de politie handen vol werk om den weg vrij te maken. Omstreeks kwart over 2 verliet de stoet de woning. Verpleegsters, collega's van mej. K. deden dienst als slippendraagsters. Vele bloemstukken dekten de baar, en een open landauer met bloemen volgde den lijkwagen. Ook langs den weg naar het kerkhof stonden overal dichte drommen menschen. Overal langs den weg dien de stoet volg de, was het zwart van de menschen. Reeds om twaalf uur begon een ware uittocht naar de begraafplaats Moscowa en omstreeks één uur reeds was de politie genoodzaakt, de hekken van de begraafplaats te sluiten, terwijl de stoet eerst tegen drieën op Mos cowa verwacht kon worden. Toen het stoffelijk overschot in de groeve was neergelaten en de kist. onder de bloe men bedolven was. tfad de heer Hulsman, in specteur van politie te Ede naar voren, om als bewijs van deelneming een krans op de groeve neer te leggen. Vervolgens sprak ds. Drost die een gedeelte van Psalm 130 voorlas en daarna het slot van Romeinen 8. Een oom dankte namens de moeder en de verdere familie voor de groote deelneming. Hij dankte ook het gemeentebestuur van Ede en den burgemeester, voor hun deelne ming, evenals allen die bij het drama be trokken zijn, als rijks- en gemeentepolitie. Nadat de familieleden bloemen op de kist hadden gestrooid was de plechtigheid geëin digd. Heden: WOENSDAG 5 MAART Stadsschouwburg. Kuban Kozakkenkoor. 8 uur. Schouwburg Jansweg. Ver. van Spiritisten ..HarmonieSpiitistische film „De Terug keer van Peter Grimm" 8.15 uur. Gom. Concertzaal. Ledenconcert H. O. V. o. 1. v. Ed. van Beinum. 8 15 uur. Wijkgebouw God. Oude Gracht 79. Bijbel lezing K. Rozendal. „Een openbaring van genade". 8 uur. Palace. „Een huwelijk uit wraak". Tooneel: Marga Graf. 230 en 8.15 uur. Luxor Theater. ..Het Schandaalproces". Tooneel: De Robinetto's en Professor X. 2.30 en 8-15 uur. Rembrandt Theater: „De Maangodin". Too neel: Kremo en Karlino. 2.30. 7 en 9 15 uur. Standaard Theater. „De laatste opstand der Comanchen" en „Madame Parvenu". Too neel: Henri le Dent. 8-15 uur. Statenzaal, Prinsenhof. Gemeenteraad. 1.30 en zoo noodlg 8 uur. DONDERDAG 6 MAART. Stadsschouwburg. Dirk Schafer. 8 uur. Wijkgebouw, God Oude Gracht 79- Bijbel lezing K. Rozendal. „Een reproductie van Christus". 8 uur. Bioscoopvoorstellingen. Teyleris Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan-» dags, toegang vrij.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5