UzhJwud&i Qmumgd fói&eutU OM ONS H. D. VERTELLINGEN. HEEN DE MOEILIJKE REIS STADSNIEUWS LANGS DE STRAAT. HAARLEM'S DAGBLAD No. 3844 DE TUNNEL ONDER HET KANAAL .TUSSCHEN FRANKRIJK EN ENGELAND. (Nadruk verboden; auteursrecht voorbehouden). Wij weten allen, dat het plan voor een tunnel tot verbinding van Frankrijk met Engeland al heel oud is, maar de meesten van ons weten waarschijnlijk niet hoe oud. Dr. Bode. die in een Dultsch tijdschrift een artikel over het plan schreef, waarvan wij een vertaling vinden in de Wetenschappelijke Bladen van Februari, komt ons dat nog eens vertellen. Het eerste plan van den Franschen mijningenieur Mathieu dateert al van 1802 en had den steun van niemand minder dan Na poleon I. Hij kon daar evenwel geen mede werking in Engeland voor vinden. Hadden de Engelschen een voorgevoel van het feit, dat zij naderhand juist in den Franschen keizer een grooten tegenstander zouden vinden of was het alleen de trots op hun splendid iso lation (hun trotsche eenzaamheid) die daar toe aanleiding gaf? Zooveel is zeker, dat het destijds niet gelukte en dat wij daarover eigenlijk maar verheugd moeten zijn. Ma thieu hield natuurlijk geen rekening met den spoortrein, die toen ook nog niet bekend was en had dus zijn tunnel voor voetgangers, voertuigen en ruiters ingedeeld. Bovendien schijnt het, naar Bode ons verzekert, dat er geen behoorlijke vooi'bereidende onderzoe kingen waren geweest; de zeebodem was niet onderzocht en waarschijnlijk waren de tech nische hulpmiddelen van die dagen ook on voldoende geweest voor het boren van den tunnelgang zelf. Maar het denkbeeld liet de gemoederen niet met rust; een halve eeuw iater wilde men een dam opwerpen tusschen Engeland en het vasteland; zelfs werd er ge sproken van een brug over het smalste ge deelte. van het Kanaal, namelijk tusschen Calais en Dover, maar daar deze» beide pro jecten natuurlijk een grooten overlast aan de scheepvaart zouden hebben bezorgd, is het maar goed, dat zij in portefeuille zijn geble ven. Er blijkt opnieuw uit, dat men met groote plannen ook niet al te veel haast moet maken. Evenmin te weinig, omdat er dan dikwijls In het geheel niet van komt. De samenle ving verkeert nu eenmaal altijd in een toe stand van overgang en wanneer wij nu over een tunnel onder het Kanaal spreken, dan zal allicht gevraagd worden of de verbete ring van het luchtverkeer dat geheele plan, in welken vorm dan ook, overbodig maakt. Niemand kan met zekerheid zeggen of het gelukken zal en zoo ja, wanneer, om de twee groote gevaren van de lucht, namelijk den storm en vooral den mist onschadelijk te ma ken. Op dit oogenblik ziet het er evenwel niet naar uit of de geniale uitvinder, op ■wlen het luchtverkeer wacht, al geboren ls en het laat zich dus verklaren, dat de voorstan ders van het tunnelplan met hun denkbeeld voortgaan. Het ls nu al precies vijftig jaar geleden, namelijk in '79 en '80, dat proef ge nomen werd met het graven van mijnschach ten en van horizontale mijngangen, maar destijds heeft de Engelsche regeering die ha rerzijds laten staken, welk voorbeeld toen natuurlijk van Fransche zijde is gevolgd. Op dit oogenblik staan de kansen voor het plan beter dan een halve eeuw geleden. Wij mo gen vrij gelooven, dat de ervaringen van den oorlog daartoe liet hunne hebben bijgedra gen. De gerustheid van de Engelschen, dat men hun land nooit zou kunnen binnenval len, omdat ae vloot daar was tot afwering van den vijand, is door de luchtaanvallen op Londen in den oorlog zwaar geschokt. Te gen wil en dank zal de conservatieve En- gelschman zich er dus wel rekenschap van moeten geven, dat het met de onaantast baarheid van zijn eiland voor gosd gedaan is en dat er dus niets tegen kan zijn om een verbinding met het vasteland te stichten, die In tijd van gevaar trouwens zeer gemakke lijk zoowel van Fransche als van Engelsche zijde zou kunnen worden afgesloten. Er doen zich op dit oogenblik bij dit tun nelplan heel andere vraagstukken voor en wel in de eerste plaats of de enorme kosten, die het werk medebrengt, haar rente zouden opleveren. Volgens Bode heeft Lord Syden ham, de tegenwoordige voorzitter van de Channel-Tunnel Company, die bouwkosten op 30 millioen pond sterling, dat is dus 360 mil- lioen gulden geraamd. De onvermijdelijke tegenvallers, die met zulke groote plannen gepaard gaan (wij denken maar aan onze 'begrooting van de kosten van droogmaking der Zuiderzee) zullen dit bedrag nog wel ver grootte». Dat het spoorwegverkeer onder het Kanaal electrisch zou moeten zijn, spreekt wel vanzelf, maar vermoedelijk zal het ver voer van massagoederen wel het eigendom van de scheepvaart blijven, zoodat de eenige inkomsten zullen worden gevormd door het personenverkeer en het transport van ijlgoe- deren en post, benevens indirect door de toe neming van het vreemdelingenverkeer. Zoo lang de soliedste booten geen zekerheid geven voor het weren van de zeeziekte, zullen on- FEUILLETON Roman van IIl'LBERT FOOTNER. 16) Hij rookte een oogenblik in stilte. Ik geloof, dat ik morgen een en ander te doen zal hebben, zei hij. Toen greep hij Charley's schouder. Ik ben je dankbaar kerel, dat. je mee gegaan bent, maar ik heb het recht niet je in dit gevaar te brengen. Deze man is mach tig In de wildernis en kan al je plannen in duigen werpen. Misschien doe jij beter om met Phillippe terug te gaan. Noch Natalie, noch ik zullen het Je ooit kwalijk nemen. De jongen wendde zijn hoofd af. Als jullie weggaan, zei hij, zal ik schreien nis een meisje. Wat denken Jullie van me? Ik wil die aardigheid niet missen! Garth lachte. Ga liggen, zei h(j, je zult nog genoeg slaap noodig hebben. HOOFDSTUK XI. Het gevecht In den storm. Garth en Natalie waren den volgenden jnorgen benieuwd met welk een gezicht Nick Grylls hen zou begroeten. Hij was de laat ste. die naar de boot kwam. Hooliam deed alsof het de gewoonste zaak van de wereld was, dat hij hem mee aan boord bracht, maar Garth was vast besloten om gedurende den tocht geen enkele brutaliteit ongestraft te }aten. Het eerste gezicht van Natalie en WOENSDAG 5 MAART 1930 telbaar veel menschen bezwaren hebben te gen het reizen in Engeland. In dat opzicht kan de tunnel een ontzag lijke vermeerdering brengen, vooral omdat men berekent, dat de reis van Parijs naar Londen, die nu 7 uur duurt, door den tun nel zonder bezwaar in vier en een half uur kan geschieden en bovendien veel gemakke lijker dan nu. Ook voor den handel, namelijk van Engeland uit, ziet men in den tunnel groot voordeel. De geïncarneerde milltairisten. die zich geen maatschappij kunnen voorstellen zonder oorlog, zien in den tunnel nog een ander voordeel, namelijk dit, dat het in oorlogstijd gemakkelijk geweest zijn zou, troepen van het eene land naar het andere over te bren gen, zonder dat de Duitsche onderzeeërs dat hadden kunnen verhinderen. Deze veronder stelling lijkt evenwel naïef om de eenvoudige reden, dat de vrienden van heden de vijan den van morgen kunnen zijn en dat men in een tijd als dezen, die helaas al te zeer naar middelen van vernieling zoekt, wellicht ook kans zou hebben gezien om den tunnel on bruikbaar te maken. Maar laten wij het oorlogsgevaar rusten en veel liever aannemey, dat wanneer nauwer contact tusschen de volkeren van.het vaste land en Engeland zou zijn verkregen, de we- derzijdsche waardeering zooveel gestegen zou kunnen zijn; dat er van oorlog in de toe komst geen sprake meer zou wezen. Wij van het vasteland zijn er van overtuigd en zeker niet ten onrechte, dat het Engelsche volk grooter kennis van andere volken zeer noo dig heeft, maar daartegenover staat ook ze ker aan den anderen kant grooter waardee ring van het vasteland voor typisch Engel sche eigenschappen, namelijk de Angelsak sische doorzettingskracht en de bereidwillig heid tot het ondergaan van persoonlijk leed zonder klagen, om van de energie en de goede manieren in zaken nog maar niet te spreken. Alles samenvattende schynt de tijd om het groote plan weer ter hand te nemen wel gekomen, al worden er weer phantastische plannen gemaakt, die de aandacht van de zaak kunnen afleiden. Dit bijvoorbeeld, dat de oude damverbinding in zooverre gewijzigd is, dat men een scheep vaartkanaal zou ver krijgen, dat tusschen twee spoorwegdijken zou worden ingesloten. Of dit mogelijk is zonder de groote scheepvaart te benadeelen, zegt Bode niet, maar het lijkt onwaarschijn lijk. Misschien hebben zelfs de ouderen onder ons nog kans om te beleven, dat zij door den tunnel In enkele uren naar Dover zullen sporen, al zal dat voor ons Nederlanders geen tijdbesparing geven, want voordat wij in Parijs en vandaar naar Calais gekomen zijn, gaat er stellig veel meer tijd verloren dan die wij op dit oogenblik aan een bootreis moeten besteden. Intusschen is dit een groot voordeel, dat men dan gaan zal over een vasten ondergrond en niet over de beweeg lijke zee, die voor een landrot toch altijd on natuurlijk is. Wat het vreemdelingenverkeer in Engeland bij den tunnel zou winnen, is eenvoudig niet te schatten. Honderdduizenden, die nu opzien tegen het verradei'lijke element en ook de luchtvaart nog niet recht vertrouwen, zou den zeker hun vacantles ln Engeland gaan doorbrengen. J. C. P. LITER AIR-ECONOMISCHE AFDEELING AAN H. B.-SCHOLEN. De minister van Onderwijs brengt ter ken nis dat een literair-economische afdeeling (A-afdeeling) is verbonden aan de Rijks H. B. S. te Velscn; aan het Gemeentelijk Ly ceum te Haarlem; aan het R.K. Lyceum te Haarlem; aan het Kennemer Lyceum te Bloemendaal; en aan de Middelbare School voor meisjes ,,'t Kopje" te Bloemendaal. Voorts heeft de minister bepaald dat de gemeentelijke H. B. S. met 5-jarigen cursus met gewijzigd leerplan (Zijlvest 25a, dir. Ir. M. Voorzanger), een zelfstandige literair- economische II. B. S. (H.B.S.-A.) vormt. HAARLEM'S TOONEEL. Naar wij vernemen, zal het Mi-Carème van Haarlem's Tooneel dit jaar worden ge houden op Zaterdag 29 Maart ln alle zalen van het Gemeentelijk Concertgebouw. Garth, die Nick volkomen beheerscht ont moetten, hinderde dezen geweldig en hij stotterde 'n vormelijke begroeting. Hij keek nu naar Charlev en deed opvallend vriende lijk. Hallo; Charley! riep hij. Hoe gaat het kerel? Hallo mr. Grylls! riep Charley. Waar komt u zoo ineens vandaan? Grylls gaapte als Iemand die zich lekker op zijn gemak gevoelt. O. ik kreeg een boodschap van Settle ment, zei hy. hard genoeg om door Garth verstaan te worden. Ik ontmoette jullie be manning vannacht en heb mijn kano terug gestuurd. Wil je rooken? Als je blieft, zei Charley en hy stak de sigaar op met het air van een kenner. Jong. ik ben blij dat ik een blanken man ontmoet heb, waarmee ik kan praten op de reis. zei hij met een zijdelingschen blik naar Garth. Wat doe je zoo ver van huis in oit seizoen? Nick hield den Jongen den geheelen dog bij hem en behandelde hem als een bescher meling, die zijn hulp noodig had. Maar Garth en Natalie maakten zich een oogenblik over Charley ongerust. De dag verliep zonder opvallende gebeur tenissen. Grylls bleef aan de andere zijde van den mast en keek niet om naar Garth en Natalie. Merkwaardig genoeg kwam van Hooliam de boodschap, dat hij den geheelen nacht zou doorzeilen. Toen de avond viel, sliepen de kleurlingen een voor een in en de Loseis zwierde over het meer met zijn groot zeil als de enorme vleugel van een mysterieuzer, vogel. Charley had voor Natalie een hoekje in gericht tusschen pakken en kisten. Zij had er op aangedrongen dat Charle.v het hoekje INSTITUUT VOOR ARBEIDERSONTWIK KELING. De Zondagochtendbijeenkomst van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling op 9 Maart gaat niet door. Hiervoor in de plaats is een bijeenkomst belegd op Zondag 30 Maart in het gebouw van den Kegelbond, waar dr. J. Ph. Tuyt, zenuwarts se 's-Gra- venhage, zal spreken over het boeic van Lindsey „Opstandige Jeugd". NED. R.K. BOND VAN BOUWPATROONS. t De afdeeling Haarlem van bovengenocm- den Bond hield Maandagmiddag haar jaar vergadering in café-restaurant Brinkmaan onder leiding van haren voorzitter, den heer H. J. L. Klein Schiphorst. De Jaarverslagen v^n secretaris en pen ningmeester werden goedgekeurd. De afdee ling telt thans 61 leden. Volgens de nieuwe statuten moest het ge heele bestuur aftreden. Hst werd echter in zijn geheel herkozen, zoodat het bestuur thans bes:aat uit de heeren: H J. L. Kiein Schiphorst, voorzitter; J. P. A. Nelissen, se cretaris; N. Cobelens, vice-voorzitter; D. van Buuren, penningmeester; P. van der Putten. 2e secretaris; J. Kroon van DIest, 2e pen ningmeester en C. Jonckbloedt, commissaris. In Juli van dit Jaar zal de algemeene Bonds vergadering, waartan ongeveer 40u bouwpa- troons deelnemen, te Haarlem worden ge houden. Na afloop van de vergadering namen de aanwezigen deel aan een gemeenschappelij- ken maaltijd in café-restaurant Brinkmann. Voorjaar. Er zit voorjaar in de lucht. Ze zeggen het allemaal, de melkboer, de bakker, de elze- boomen met de bloeiende katjes, mijn neus, die diep de lucht opsnuift en iets ondefinieer baars ruikt ,en de poes, die zich voor het eerst van het jaar met een innig tevreden gezicht ln de zon te koesteren zit. Bij de bu ren zijn een wit en zwart gevlekte terrier en een beigeachtig knoedeltje, dat zich ook verbeeldt dat het een hond is, met naarsti ge nauwgezetheid bezig de aschbakken leeg te halen en er kwam een slagersjongen voor bij, die vol verrukking naar de weemoedige trillers zat te luisteren, die zijn stem de we reld Inzond. En bovendien kwam Ik vandaag mijn vriend van Meerten tegen, en toen we samen op wandelden, kwamen we zijn hond tegen, die gepreoccupeerd langs het randje van het trottoir draafde, en niet de minste notitie van zijn roepen nam. Toen hadden we geen melkboeren of bak kers meer noodig om ons te verzekeren, dat de winter voorbij was. Want eens in het jaar, zoodra zijn natte hondenneus het eerste vleugje voorjaar in de lucht snuift, neemt Max veertien dagen va- cantie en houdt een soort van particular carnaval. Hij laat zijn baas en zijn mand zonder eenige wroeging in den steek, en stort zich hals over kop in een draaikolk van wereldsche vermaken, waaruit hij veertien dagen later weer opduikt met een verloven staart en zwarte kringen om zijn oogen, om zich stilletjes in zijn hondenmand te leggen en drie dagen aan één stuk door te slapen. En mocht hij gedurende die veertien dagen één van zijn huisgenooten tegen komen, dan negeert hij ze met een uitdrukking van vol maakte onbewogenheid op zijn vermoeid ge zicht, die de meest door de wol geverfde ko mediant hem niet verbeteren zou. Mocht iemand de brutaliteit hebben om hem te roe pen, dan trekt hij met een uitdrukking van onschuldige verwondering zijn wenkbrauwen op tot aap zijn ooren en loopt hautain door. Ik heb maar niets gezegd. Ik weet. dat het onderwerp ietwat pijnlijk is, omdat de psyche van een hond blijkbaar nog moeilijker te doorgronden is dan die van een msnsch en de heele familie van Meerten zich gedurende de veertien dagen, dat hun hond hen nier wenscht te kennen, de hersens aftobt met de vraag, of Max hen nu eigenlijk niet goed ge noeg voor zich, of zich niet goed genoeg voor hen vindt. Maar ik heb mijn tuinman opgebeld en hem gezegd, dat ik het een schandaal vind. dat de narcissen, die ik hem het vorige jaar om het grasveld heb laten zetten, nog niet bloeien, en ik ben zonder jas gaan wan delen. Gelukkig' had ik wel mijn hoed op, en toen ik Max tegen kwam, heb ik die voor hem afgenomen. Ook dat negeerde hij, en achteraf heb ik er toch wel wat spijt, van, want mijn stem ls al twee keer overgeslagen, en ik heb steeds een gevoel, of ik niezen moet. Maar ik kan niet. Misschien, dat het morgen wel zal gaan. met haar zou deelen en nadat zij een tijdje samen gezeten hadden, vielen beiden in slaap. Garth waakte over hen en benijdde Char ley. Hij dacht niet aan slapen en ging zitten rooken, terwijl hij Aleck, den stuurman, in het oog hield en uitkeek naar den voorste ven, waar Nick en Hooliam bijna onzicht baar stonden te praten. Zijn geweer lag dwars over zijn knieën HU had het wel willen rui len voor een revolver, die in de gegeven om standigheden wat handiger was. Hy wist wel dat niets Nick Grylls zou weerhouden om een slag op zUn hoofd te geven en hem over boord te werpen. Hij vermoedde dnt er een reden moest bestaan voor dezen nachtelijken tocht. Het is gemakkelijker en ook prettiger het gevaar op te zoeken dan er voor te waken in een eentonig zwarte duisternis en een ge vecht af te wachten waarvan men niet weet, wanneer en vanwaar het komen zal. De eerste ondorbrcklng van de groote stilte kwam niet van de mannen, maar van de elementen. Zware wolken stapelden zich on heilspellend on elkaar over het geheele fir mament. Een felle donderslag brak plotseling los over het Caribou-meer, hekend en ge vreesd om zUn plotselinge onweders. De storm raasde over het water en joeg het schip woest op en neer. Een zware regen sloeg in de zeilen en de loden der bemanning zochten hun toevlucht, waar zij maar kon den. Alleen Garth durfde zijn wachtpost niet te verlaten. Hij was er zeker van. dat Grylls hem ?ou aanvallen exx schonk zoo weinig mogeiijk aandacht aan het lawaai om hem heen. De wind had zyn hoed meegenomen en de regen drong door tot op zyn huid. Bij den flits van een bliksemschicht zag Garth een gehurkte figuur en eer. afgrijse lijk gelaat niet verder dan zes voet van hem naar het Het was inderdaad een klein schandaal. Het geschiedde in een der voornaamste Pa- rljsche salons, waar een beroemd medium dikwijls de geesten opriep van afgestorve nen. In dit „Heiligdom der Wonderen" waven verscheidene dames bijeen van den ouden adel, andere uit heel deftige, rijke families, terwijl ook vrouwen uit den burgerstand aan wezig waren. Eenige vreemdelingen ontbra ken evenmin. Onder andere trok een oude hertogin de aandacht, die zich tot levensdoel had gesteld alles te verzamelen, wat behoorde of behoord had aan Clemenceau. Maar hoe was zij aan al die voorwerpen gekomen? Dat is juist de vraag! Dien middag dus, tegen een uur of vier, werd er weer een séance gehouden ln den be trekkelijk schaarsch gemeubelden salon, waar een sfeer van geheimzinnigheid hing. Een beroemd medium was ultgenoodigd: Eusapia Paladlno. Zij vertoefde sedert kort in Frank rijk; een wereldvermaarde reputatie ging haar komst vooraf: zij zou begiftigd zijn met alle goede eigenschappen, die men een me dium stellen kan. Het was een kleine, tame lijk gezette vrouw. Op het eerste gezicht viel zij in 't geheel niet op; maar haar oogen hadden een vreemden, gouden gloed. Wij behoeven geen. nadruk te leggen op de gewone verschijnselen, waarmede een spiri tistische séance gepaard gaat. Evenmin zul len we blijven stilstaan bij het verschijnen van twee geesten, die uit de wereld van het onzichtbare werden opgeroepen. Iedereen was, zooals gewoonlijk bij dergelijke bijeen komsten het geval ls, diep onder den indruk van de geheimzinnige sfeer, die rondom de aanwezigen leefde. Plotseling stond de oude hertogin op en vroeg het medium, of zij ook iets kon vertel len van iemand, die nog leefde. Niets was gemakkelijker dan dat. Als men Eusapia Paladino slechts een voorwerp wilde overhandigen dat toebehoorde of behoord had aan den persoon, van wien men eenige tijding wenschte te ontvangen, zou zij in staat zij mede te deelen. wat bedoelde per soon op het oogenblik deed en waaraan hij dacht. Toen zag men dat de hertogin uit haar zwart fluweelen reticule met zilveren beugel DE VRIJHEIDSBOND. Maandagavond hield de afdeeling Haar lem van de Liberale Staatspartij de Vrij heidsbond haar jaarlijksche algemeene ver gadering in „de Nijverheid". De belangstelling voor deze vergadering was wederom zeer groot. Bij de opening wijd de de waarnemende voorzitter, de heer Th. Lancee, een warm woord aan den afgetre den voorzitter, den heer C. Sorgdrager, iie wegens gezondheidsredenen had bedankt en bracht hem dank voor het vele, wat deze. dikwijls onder moeilijke omstandigheden, voor de afdeeling had verricht. De jaarverslagen van secretaris en pen ning-meester werd goedgekeurd en de pen ningmeester, Mr. Blankevoort, gedéchar- geerd voor het beheer over 1929. Als be stuursleden werden bij acclamatie herkozen mevrouw C. S. de VeerBlok Wybrandi en de heer J. W. van Santé. Daarna kreeg Ir. C. Wolterbeek het woord om het door hem voorgestelde concept begin selprogram te verdedigen. Dit program'be vat slechts vijf punten, het zal door be knoptheid duidelijker het streven van den Vrijheidsbond tot uiting brengen. Actieve bevordering van de private kapitaalvorming door alle burgers, verbetering van de organi satie van het democratisch bestuurstelsel en propaganda voor de internationale ontwape ning zijn kort en bondig geformuleerd. Naar aanleiding van dit nieuwe beginselpro gram ontwikkelde zich een geanimeerde dis cussie, waaraan werd deelgenomen door de heeren Vincent Loosjes, Van der Linden van Sprankhuyzen, Roos en den waarnemenden voorzitter. Daarna vond de verkiezing van een voor zitter plaats. Ir. C. Wolterbeek werd tot voor zitter gekozen. Na rondvraag werd de vergadering geslo ten. STADS-BIBLIOTHEEK EN 'LEESZAAL. Aantal bezoeken in Februari 9695 waarvan 4610 aan de Krantenkamer en 1989 aan de algemeene leeszaal. Uitgeleend werden 8649 boeken. verwijderd. In het verblindend licht leek het afschuwelijk gezicht meer op een duivel dan op een mensch. Garth greep zijn geweer, sprong op, maar voor hij kon aanleggen, wierp Grylls zich op hem en sloeg zijn sterke armen om hem heen. Het geweer viel op 't dek. Grylls, die op zijn kracht vertrouwde, was ongewapend; hij wilde zijn slachtoffer uit den weg ruimen zonder uiterlijke kenteekenen van geweld. Geen van beiden sprak een woord. Zij zwier den draaiend langs de verschansing en 't ge luid van deze nietige menschelijke worste ling werd geheel verzwolgen door het mach tig geluid van de ontstuimige natuur. Nata lie en Charley hoorden niets. Grylls was de sterkste en Garth stelde zich tevreden met een behendige verdediging en wachtte het gunstig oogenblik af om een aanval te doen. Nick probeerde Garth op de knieën te krij gen. Toen dit mislukte, tilde hij hem on van het dek. Op hetzelfde oogenblik stootte het schip, dat naar de kust was afgedreven op een hoon steenen en belden tuimelden over boord. Zij stonden tot hun middel in het wa ter, en vochten door. Maar Garth voelde hoe hij door den val versuft was en een bewuste loosheid overviel hem. Hij probeerde te schreeuwen. Nick duwde hem omlaag tot zijn hoofd on der water dook. Maar de koude golf, die over zijn hoofd sloeg, bracht, hem weer tot be wustzijn en met inspanning van al zijn krach ten richtte hij zich op en greep met beide handen Nick bij de keel. Dit was het hachelijk oogenblik voor Grylls, en een zucht ontsnapt? Garth toen hij voel de hoe de groote kere! ging bezwijken. Hij voelde Nick's hart moeilijk bonzen aan zijn borst en zijn armen trachtten vergeefs Garth van den grond te lichten. Garth, die weer geheel koel en op krachten was, liet zijn tc- Het Schandaal. Fransch een voorwerp van grijze stof te voorschijn haalde, dat iedereen onmiddellijk herkende als een auto- of reispet. „Onze groote Clemenceau droeg deze pet, toen hij in de loopgraven was", zei de oude dame, met ontroering in haar stem. Druk gestlculeerend sprak men even met elkaar over het vreemde verzoek van de her togin en over haar hobby om alles te verza melen wat den grooten man toebehoorde. Daarna werd het weer stil in den salon, plechtig stil bijna. Dank zij deze bijzondere pet zou men thans te weten komen, wat de Tijger op dit oogen blik dacht en deed in het verre Egypte, waar hij verblijf hield. Met haar dunne, blanke vingers betastte het medium de pet aan beide zijden. Haar gezicht ver;rok krampachtig. Het scheen haar heel veel moeite te kosten, en zij spande blijkbaar al haar krachten m om dit experi ment te doen slagen. Eindelijk zei zij met gesmoorde stem: „Ik zie een lage, kleine zaal, vol blauwe ta bakswalm. Wat rooken al die mannen ver schrikkelijk! En hij wat drinkt hij! Hij drinkt veel te veel! O, hij lijkt wel dronken. Nu speelt hij kaart met nog eenige ander® mannen. Hij zegt: „wel verdwaarom troef jij mijn ruiten vrouw? Jou sm....!" In den eenvoudig gemeubelden salon vol geheimzinnigheid, is men verstomd van schrik. Zóó Iets verschrikkelijks heeft men nog nooit moeten aanhooren. Als de eerste emotie wat bedaard is, staan eenige dames op, diep verontwaardigd en geschokt in haar teerste gevoelens. „Mijn hemel, laat haar toch zwijgen! 't Is genoeg! Al die vreeselijke woorden! 't Is niet langer om uit te houden!" Een van de drie oude heeren, die de séance eveneens hebben bijgewoond, gaat in de al gemeene consternatie naar de hertogin, dia verslagen in haar stoel zit. Hij fluistert haar in 't oor: „Mevrouw de hertogin: natuurlijk is die pet niet van Clemenceau. Dat kunt u immers wel begrijpen! Maar hoe bent u in 's hemels naam aan dat ding gekomen? Dien middag werden geen geesten meer op geroepen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regel. STOFZUIGERHUIS MAERTENS BARTELJORISSTRAAT 16 TELEFOON 10756 APEX ELECTRISCHE WASCHMACHINES f275 DE BLAUWE WEEK VAN 29 MEI TOT 9 JUNI. Maandagavond hadden de gedelegeerden van de verschillende Haarlemsche drankbe- strijdende organisaties een zeer geanimeer de bespreking betreffende wat er gedaan zal worden in de a.s. Blauwe Week (29 Mei9 Juni). Met groote opgewektheid en eenstem migheid werden de plannen besproken. Van die plannen is nog niet veel te melden, daar nog met tal van factoren gerekend en met verschillende personen gesproken moet worden. Hier zal de Blauwe Week-actie beginnen met het zingen van eenige liederen door het zangkoor „Kunst Adelt" en een toespraak van den voorzitter. Dit geschiedt in „Den Hout" op Hemelsvaarlsmorgen te half ne gen en eindigt te half tien. De tekst der liederen zal op ruime schaal onder het Haarlemsche publiek worden ver spreid. Op dien dag zal te 2 uur in Spaa.rndam een openbare samenkomst worden belegd door de Federatie van de Ned. Ver. t. Afschaffing v. Alcoh. dranken. Vrijdag 30 Mei houden de Chr. Organisaties een groote vergadering in het gebouw „Het Blauwe Kruis". Maandag 2 Juni houdt de Ned. Ver. een openbare samenkomst in de Centrale. De plannen voor de overige dagen zijn nog niet vaststaande. Zoodra mogelijk zal daarvan melding gemaakt worden. genstander zichzelf vermoeien. Hij was te fier om nu nog om hulp te roepen. Hij maakte even den greep op Nick's keel wat losser; hij vond het nu niet noodig den man te wurgen. Inmiddels stortten de golven over de twee lichamen heen, tot zij beiden door een zware golf op de steenen van de kust geworpen wer den. Grylls' armen hadden Garth nu losge laten en hij zelf lag bewegingloos neer. Garth liet hem aan zijn lot over en wijdde zijn aan dacht aan de boot. Hij klom moeizaam aan boord en zocht naar den kapitein. Maar Hooliam was nergens te vinden. Toen Garth op een hoon zeilen trapte, hoorde hij een grommend gekreun. Hij t-rok de zeilen weg en zag den beven den Hooliam op het dek liggen. De lafaard ging op zijn knieën zitten en teen een bliksemschicht door den hemel kliefde, zakte hij van angst weer in elkaar. Smijt dezen man aan wal! commandeer de Garth. De inboorlingen, het bevel begrijnend. ge hoorzaamden instinctmatig en Hooliam werd over de verschansing geheschen en smakte op het strand neer. We moeten voor onze redding zorgen, zei Garth tot Charley. Vertaal mijn orders. De storm begon weer harder te razen en de wind joeg uit het zuiden. Stoot de boot van den wal! comman deerde Garth. De kleurlingen gaven zich in dezen gevaar lijken storm gaarne aan de bevelende stem over en haastten zich om te gehoorzamen. Garth en Charley gaven het voorbeeld en voet voor voet schoof de Loseis terug het meer in, tot zy eindelijk vlot lag. (Wordt vervolgd). INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cu. per regeL

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 6