TWEEDE KAMER BINNENLAND. EERSTE KAMER BEURSCRISIS EN AFBETALINGSSTELSEL. BJtLiemt HAAR' EM'S DAGBLAD WOENSDAG 5 MAART 1930 4 Maart. De Indische begrooting afgedaan. Behoud van natuurschoon. Landbouwvoorlichting. De vloot in Indië. Eindelijk is dan de behandeling van de Indische begrooting ten einde gevoerd. Alle hoofdstukken zijn aangenomen, behalve dat van de Marine, waarover morgen bij den aan vang der vergadering moet worden gestemd. De laatste hoofdstukken Handel, Land bouw en Nijverheid, Burg. Openb. Werken, Gouvernementsbedrijven. Oorlog en Marine werden spoedig doorgenomen. Veel van uitermate groot gewicht is niet besproken. Wij kunnen kort zijn. De heeren Lovlnk, Cramer, van Kempen en Feber al verschilden zij min of meer in ce mate van waardeering, over wat het land- bouwdepartement in Indië reeds heeft ge daan voor de bevolking (hebben allen ge pleit voor een verbetering van de positie van den kleinen landbouwer in Indië, vooral veel door de werkzaamheid van den voorlichtings dienst op te voeren en uit te breiden, waar van vooral de heer Lovink ook inperking ver- wahctte, van de aanlokkelijikheid van de communistische agitatie. De heer Cramer achtte het aantal land- bouwleeraren te gering, de huidige ressorten zijn te groot. Deze oud-irrigatie-ingenleur pleitte vorotsc voor een beter irrigatie-wezen, voor uitbreiding van de landbouwbedrijfs- echolen en voor bevordering van de inland- sohe suikercultuur. Ten slotte vroeg hij ver dere inrichting van staats-landbouiwbedrjj- ven. De minister zag den landbouwvoorlichtings dienst al evenzeer als een zeer noodzakelijk gegeven voor Indië, alleen: hij wil, als steeds, uiterst voorzichtig te werk gaan, door niet te krachtig en te plotseling in te grijpen in de landbouwgewoonten der bevolking. Land- bouwgewoonten, die de heer van Kempen juist als groote motor voor betere voorlichting had doen werken. De minister voelde voor uitbreiding van de staats-landbouwbedrijven niets. Waar de heer Kortenhorst de hulp der regeering inriep, om meer afze:gebied te vinden voor de producten der NeaerlancLsche nijverheid in Indië, daar zal de minister op de belangen dier nijverheid nog eens de aan dacht vestigen van de Indische regeering. Met vuur en klem van argumenten hebben mevr. van Itaillevan Embden en de heeren Beumer en Van Kempen gepleit voor een uitvoerverbod van d.eren, die met uitroeiing bedreigd worden (om. de orang-oetan op Sumatra, de olifanten op Java). De minister zal zulk een verbod overwegen. Bij de afdeeling B.O.W. bleken de heer Cramer en de minister het volkomen eens te zijn over de meening, dat de oplossing van het wegenvraagstuk gezocht moet worden in de stichting van een wegenfonds, bij de af deeling ..Gouvernementsbedrijven" stonden de s.d.-afgevaardigde en de minister tegen over elkaar, als van ouds, over de vraag of de olieterreinen alleen door den Staat of in gemengd bedrijf moeten worden geëxploi teerd. Bij „Marine" gaf de heer Joekes acte de presence als ontwapenaar en vroeg de heer Schaepman of het niet ongewenseht is, dat de minister van defentle geen zeggenschap meer heeft over schepen, zoodra deze naar Indië zijn uitgezonden. Wat dit laatste be treft wees de heer de Graaff erop, dat het bij de uitzending betreft het ter beschikking stellen van een schip. Morgen komt de Kamer gelukkig eens met wat anders, dan Indische beschouwingen. De regeering aan het woord bij de algemeene beschouwingen. Het ontslag-Fruytier en de herplaatsing bij de Arbeidsinspectie. Bestrijding van zedeloosheid. Vandaag heeft minister Ruys de Beeren- brouck in de algemeene beschouwingen den Senaat van antwoord gediend. De minister begon met op te merken, dat het bedrijfsleven alleen dan krachtig bloeien kan, wanneer rechten en plichten van werk nemers en werkgevers goed omschreven zijn. Overleg brengt bedrijfsvrede. Het overleg gaat in den laatsten tyd in de goede richting. Die goede richting wil ook de minister van Arbeid inslaan met zijn nieuwe plannen bedoeld werden natuurlijk de verbindend yerklaring en het bedrijfsradenstelsel. Wat het kiesstelsel aangaat, deelde de mi nister mede, dat hem een breed advies van het Centraal Stembureau heeft bereikt over mogelijkheden van wijziging dat advies zal de minister bestudeeren met grooten prnst. Het Nederlandsch-Belgisch vraagstuk is en blijft een zaak van het geheele kabinet zei de premier. Slappe handhaving van het Nederlandsch recht behoeft niet te worden gevreesd. De minister hoopte op een spoedige oplossing, voor beide landen bevredigend. Wat het einddoel van onze voogdij over Indië aangaat, zeide minister, dat een staat kunde, onder de leuze „los van Nederland", niet en ook niet kan gevolgd worden door het kabinet, wanneer het op vasten bodem wil staan. Samengaan in rijkseenheid is voor Nederland en Indië beide een begeerlijk goed. De verhouding tusschen den minister van Koloniën en den Gouverneur-Generaal is een verhouding van teeren aard, veel hangt af van den tact van beiden. De GG. is amb tenaar, verantwoordelijk aan de Kroon, maar die verantwoordelijkheid heeft ook veel om de steeds in importantie toenemende vraagstukken in Indië van een staats mansverantwoordelijkheid. Met dit antwoord van Jhr. Ruys bleek de oud-G.G. Fock heel tevreden. De premier kwam natuurlijk ook op het ontslag van den heer Fruytier. Hij wees er op, dat het regel is, dat een dankbetuiging volgt bij een ambt als dat van gouverneur van Curasao het heeft iets sacramenteels. Bij elk ministersontslag b.v. volgt ook een dankbetuiging, zelfs bij een ambtsvervulling van enkele weken. Bovendien er zijn vijf graden van dankbetuiging (beweging), de heer Fruytier kreeg de laagste. De vorige regeering heeft aan den heer Fruytier een belofte gedaan, dat hij bij den dienst der arbeidsinspectie herplaatst zou worden. Bij de inlossing dier belofte is de huidige regeering nóg loyaler opgetreden, dan de vorige regeering zou hebben moeten doen. (Beweging). De minister wilde opmer ken, dat zonder dergelijke beloften cr zijn precedenten! het uitermate moeilijk is, een voordracht, voor een precaire post als die te Curacao op te maken- De minister beloofde, zooveel het maar mogelijk is de Nederlandsche taal zuiver te houden. Hij is 't voorts, wat de zienswijze betreft van onderscheidene afgevaardigden over het W'egvallen van den godsdienst uit Rusland, volledig met deze Senatoren eens. Van toe zeggingen op het gebied der bestrijding van openbare onzedelijkheid onthield zich de minister, die liever naar zijn daden wilde be oordeeld zijn. Beter onderwijs en meer stof felijke welstand beperken de neiging tot mis daad. maar de verkeerde zondige neigingen van eik menscherhart kunnen zij niet weg nemen ging Jhr. Ruys voort Er is strijd tegen verbastering der zeden noodig. omdat hier gemeenschapsgevaren liggen. De over heid kan het zedelijkheidsbesef niet bren gen, maar wel kan zij reguleerend optreden wanneer natuurlijke veiligheidsremmen wei geren. De minister was blijde met den toegezeg den steun alhoewel hij niet wilde zeggen, dat zedelijkheidsbesef het- monopolie is der rechterzijde. Hij wees er op, dat in breede kringen de nieuw-opgezette bestrijding der pornografie instemming heeft gevonden. Moge heel de bestrijding van de openbare onzedelijkheid door de overheid als een na tionale zaak worden gevoeld, Bij de bestrijding van de signatuur van het huidig kabinet: extra-parlementair heeft Prof. Kranenburg zich beroepen op het ge woonterecht. Maar vroeg de minister president is de extra-parlementaire mo gelijkheid niet ook deel geworden van het gewoonterecht? Men kan niet meende hij voorts onderscheiden tusschen „parlemen taire" en „koninklijke" kabinetten, zooals Prof. Kranenburg deed: elk kabinet moet iets van beiden hebben. Het vorig kabinet kan men zeker niet „koninklijk" noemen, maar kan men het parlementair noemen? Extra-parlementair was ook hier de juiste signatuur, gelijk bij het huidig kabinet. De regeering handhaafde haar opvatting van het ministerie als een extra-parlemen tair kabinet de premier moest immers trachten een kabinet te vormen, dat een ze kere zielsverwantschap met de meerderheid der Kamer bezat. Waar accoord mogelijk bleek, daar bleef het wezen van een parle mentaire regeering achterwege. De regeering staat op den grondslag der rechtsche be ginselen, dat brengt het fond der homogeni teit in het kabinet mee. Het kabinet staat echter los van de parijen, al zal de scheids lijn niet steeds met zekerheid zijn te trek ken. De regeering aldus de bewindsman ontkent niet het bestaan van een rechtsche meerderheid, al geeft deze op het oogenblik nog geen working majority. Daarmede wil de minister ook rekening houden Lij burge meestersbenoemingen. Jhr. Ruys de Beerenbrouck begreep de vraag niet van den heer Lohman, de vraag of een ander staatsman niet beter zou ge slaagd zijn. bij de bekende staatsrechtelijke opvatting over een vast accoord der C.H. fractie. Evenmin begreep hij niet, hoe de heer Rink heeft kunnen betoogen, dat de uitslag der verkiezingen van 1929 het aan blijven van het kabinet-de Geer had noodig gemaakt™ Wijl dit kabinet van den aanvang af gezegd had. alleen te willen aanblijven ge durende de loopende wetgevende periode, om dan af te treden. Rechtsch van samenstelling, van pro gram en van beginselen hoopt het Kabinet instemming te krijgen bij de rechtsche groe pen. Het wil zich allereerst richten op een goedkeurend votum der rechtsche groepen, maar niet minder hoopt hij, zoo mogelijk voor 100 procent, op de instemming, ook der andere groepen. Daarna was de minister van Financiën aan het woord. Deze wil nog wel eens overwegen of :nen bij een regelmatig doen van schenking niet beter den genieter kan belasten dan den ver strekker. Van het schenkingsrecht wordt veel meer vrijstelling verleend zeide de mi nister dan de Kamer wel meent. Er wordt vrijwel st-eeds vrijstelling verleend, wanneer men ln de schenking niet behoeft te vermoe den een geanticipeerd legaat. De minister betwijfelde nog steeds, wat voordeeliger is: de door de regeering gevolg de weg of de weg door dr. Wibaut gewezen, die veel meer leenen wil om daardoor cultu- reele en sociale uitgaven te bekostigen. Bij de laatste methode loopen de uitgaven voor rente en aflossing toch regelmatig op. De minister deelde mede, te willen voort gaan met zijn werkzaamheid naar steexis meerdere efficiency. Waar de heer van Lan- schos zich gouden bergen beloofde van een verlaging van den reniesrandaard. daar heeft minister da Geer hem die illusie ontnomen voor de rijksdiensten. Over de verkrijging der overschotten sprak de bewindsman niet meer. Over de besteding daarvan wilde hij nog zeggen, dat teveel uit het oog wordt verloren, dat door de belasting verlaging de beiast in grluoht is teruggeloo- pen, zoodat er thans weer een saldo van vestiging is. Het accres der middelen moet worden toegeschreven aan niet al.een verbe tering van economische toestanden, maar ook aan de snellere invordering en den terug keer van belastingvluchtigen. Minister de Geer ziet de financieele toe komst voor ons land niet zóó rooskleurig, dat de vlee9chaccijns kan worden afgeschaft. Hij wees op de daling van goederenprijzen, van de prijzen der landbouwproducten, en op de depressie bij de Indische cultures. Tegenover de idee van Mr. Slingenberg om uit de overschotten een reservefonds te vormen, merkte de minister op. dat iemand, die f 2900.— heeft overgespaard, evenzeer reserveert door daarvoor effecten te koopen. als wanneer hij een deel van een op zijn huis verleende hypotheek aflost. Door zulk een aflossing heeft men ook een reëel reserve fonds. Wanneer de heer Slingenberg uit zulk een reservefonds tekorten op de Zuiderzee- droogiogging wilde dekken, dan constateerde de bewindsman, dat dit in feite reeds het ge val was, want, dank zij de overschotten, zijn de buitengewone uitgaven der Zuiderzeewer ken gefinancierd zonder daarvoor noemens waard te leenen. Minister de Geer gelooft niet, dat er nieu we stappen mogelijk zijn tot tegemoetkoming in belastingdruk aan groote gezinnen. Dat een nieuwe herziening van de salaris schaal meer bevrediging zou brengen, dan degene die thans werkt geloofde minister de Geer. Hij wilde wedden, Won de heer Ossen- dorp 't, dan beloofde de bewindsman hom een gratis levenslang abonnement op alle blaadjes, die onaangename dingen van den minister van Financiën zeggen. Door her haalde klachten ondermijnt men zoo zei hij de arbeidsvreugde van het Rijksperso neel. INTIMUS. IN G EZ O N D EN M E D E D E E LLN G EN a 60 Cts. per regeL DE ARRESTATIE VAN DEN HAAGSCHEN BANKIER. HIJ DEED VEEL ,.IN 'T BELANG DER AANDEELHOUDERS". Naar aanleiding van de arrestatie van den Haagschen bankier schrijft de Tel. nog: „De heer P. J. F. Kloppenburg is, vooral in de financieele wereld, niet direct een „onbe kende". Op velerlei terrein heeft hij zien be wogen, waarbij hij altijd gaarne de allure aannam voor de belangen van den verdruk ten aandeelhouder op te komen. De provincie was daarvoor een geschikt operatieterrein, en spciale bekendheid heeft hij In dit opzicht verworven door zijn optreden als secretaris penningmeester van den Provincialen Bond van Effectenbezitters, gevestigd in de Molen straat 45 te 's-Gravennage, waar ook de Pro vinciale Bankvereeniging haar zetel had. „De heer Kloppenburg nam een werkzaam aandeel ln de reorganisatie van tal van maatschappijen, weiker positie door den con junctuuromslag pa den oorlog illiquide was geworden. Het zou te ver voeren hier al deze maatschappijen op te sommen. Een van de bekendste is wel de O. H. I. M. Minder bekend is hoe door hem pogingen zijn gedaan om de Amsterdam en Rotterdam T<*panoeli Cul tuur Maatschappijen tot een fusie te bren gen, waarin hij echter niet is geslaagd. „Steeds hadden dergelijke transacties en stappen plaats onder het mom van het be lang der aandeelhouders, hetgeen in letterlij ken zin ook veelal juist was. In vele gevallen bleek echter, dat de heer Kloppenburg zeil de grootste aandeelhouder was. „In de tegenwoordige moeilijke omstandig heden, waarin de rubbercultuur verkeert, ver dient het vermelding, hoe door hem twee jaar geleden een plan ls ontworpen om te ko men tot een oplossing van het rubbervraag- stuk. Men is daarop begrijpelijkerwijze niet ingegaan eu van de met veel ophef aange kondigde reis naar Amerika, waarbij hij de groot-consumenten voor het plan zou win nen, is voor zoover wij weten, nooit iets ge komen. Wel is het plan nog in handen gexo- men van den Engelschen minister van Ko loniën, doch ook in Engeland is men niet verder op het plan van dezen „prominent banker" ingegaan. „Het faillissement van de Provinciale Bankvereeniging, en de feiten, welke naar aanleiding daarvan aan het licht kwamen, zijn de directe aanleiding geworden tot de arrestatie van den heer Kloppenburg". Het Hbld. schrijft o.a.: „Zeer berucht is zijn optreden in de Veen- dammerzaak, waar hij, naar hij zeide ter be- scnerming van houders van pandbrieven „een vinger in de brei" hield, maar waarbij 'zijn houding op verschillende punten niet van dubbelzinnigheid was vrij te pleiten". OPLICHTING TE ROTTERDAM. Goecfgeloovig ambtenaar ongeveer f 6000.afhandig gemaakt. Twee Rotterdamsche oplichters hebben ge durende eenigen tijd van een hooggeplaatst ambtenaar in Rotterdam telkens bedragen los weten te krijgen. Een van hen, zekere A. begon met te vertellen kunstschilder te zijn en kreeg toen 150.voor een etsplaat. Hij noemde klinkende namen oa. bracht hij naar de N. R. C. meldt een zekeren heer Koek de Lorraine of Koek de la Reine, een millio- nair te Heemstede, in 't vuur. Zoo heeft de schilder met behulp van een vriend van den ambtenaar ongeveer vijf a zesduizend gul den weten los te krijgen. Eindelijk is de zaak de politie ter oore ge komen. De schilder en zijn vriend werden in hechtenis genomen. De gedupeerde ambte naar had eerst weinig zin, een aanklacht in te dienen en bekend te laten worden, dat hij zich zoo bij den neus had laten nemen, maar de politie heeft hem ervan overtuigd, dat het niet aanging de oplichters ongestraft te laten. EEN WONDERLIJK AVONTUUR VAN SPEENHOFF IN INDIë. „WILDEN" DOOR ZIJN ZANG BEDWONGEN. Speenhoff in Deli al een populaire figuur, heeft 't zelf verteld aan de Dell Crt., die er een heele kolom over schrijft; de NR.C. ver telt het in korter bestek na: De familie Speenhoff heeft op een van haar tochten 't binnenland in op een afge legen plek, diep in Zuid-Asahan, op de Zuid kust van Sumatra, een wonderbaarlijk avon tuur beleefd. Op een donkeren avond tufte de auto door een eenzaam gedeelte van Zuid-Asahan. D;- familie Speenhoff zat gedoken achter in der. auto, eenigszins vermoeid van het reizen en optreden en van al het nieuwe en wonder baarlijke. In de verte ontwaarde men aan den weg het mysterieuze licht van een paar kedehs, als .dwaallampen in het vreemde Van de ruim vierhonderd maatschappijen, die in de Vereenigde Staten van Noord- Amerika afbetalingstransacties financieren, is de Commercial Investment Trust Corpo ration de belangrijkste. Kort geleden is haar jaarverslag verschenen, waaruit blijkt, dat in het afgeloopen jaar haar arbeidsveld zich weder sterk heeft uitgebreid. Van meer be lang is dat gedeelte van het verslag, waarin de Directie haar oordeel te kennen geeft over wat men zou kunnen noemen: Beurscrisis en afbetallngsstelsel. In de meer dan twintig jaren sedert de oprichting van deze finan cieringsmaatschappij hebben zich een reeks van sterke economische ontwrichtingen voorgedaan. Deze zijn in bijna ieder opzicht aan de C. I. T. C. voorbijgegaan, in ieder geval hebben zij de grondslagen van dit ge bouw niet in het minst aangetast. Ook na de laatste beurscrisis is dat niet anders ge weest. Niet alleen zijn de inkomsten bevredi gend gebleven, doch deze vertoonen een stij gende tendenz en van iets dat wijst op een ommekeer ln dit opzicht is geen sprake. Na een nauwkeurige analyse van de bankvorde- ringen moest zelfs vastgesteld worden, dat het vertrouwen ln de clientèle eerder toe- dan afneemt. Op zich zelf zijn deze verkla ringen. van zoo uiterst bevoegde zijde, van groot belang en dat gedeelte van het ver slag culmineert ln de zinsnede: De ineenstor ting van de effectenbeurs, evenmin als de achteruitgang van de conjunctuur iiebben tot dusverre eenigen invloed van beteekenis gehad op de financieele positie van de bank. Waaraan is dit o.m. toe te schrijven? Bovenbedoeld verslag vertelt ons daarom trent het een en ander. Vóór alles aldus deze publicatie moet men niet uit het oog verliezen, dat een groot gedeelte van de clientèle dezer bank buiten de steden woont, ten plattelande. Het is deze groep, welke van de beurscri sis zeer weinig te lijden heeft gehad. Als bewijs daarvan moge dienen, dat de te be talen termijnen, door personen uit die land streken op volkomen normale wijze binnen komen. Daaruit moge men de verwachting putten, dat ook In de toekomst de afwik keling dier zaken zonder moeilijkheden zal plaats hebben. Daarbij zal een verbetering van de algemeene conjunctuur ongetwijfeld invloed hebben en de vlotte gang van za ken minder beïnvloed worden door een al of niet spoedig Intredend herstel met betrek king tot die vermogens, welke onder de beurscrisis te lijden hebben gehad. De C I.T.C. heeft de gelegenheid gehad zich van al deze en andere factoren volkomen op de hoogte te stellen. Zij is er blijkbaar wonderwel ln ge slaagd na te gaan of het reeds van te voren verdisconteerde Inkomen ook ln de toekomst voldoende zekerheid biedt en heeft daar over gunstige gegevens te harer beschikking gekregen. Een lichaam als deze bank ls daar toe inderdaad in de gelegenheid. Het eigen kapitaal dezer onderneming bedraagt 104.56 mlllioen Dollar. De werkings sfeer is zeer uitgebreid, ook geografisch, zoodat zij met recht van een verdeeling van haar conjunctuur-risico mag spreken, ln de Vereenigde Staten en Canada tezamen heeft zij een net van 135 eigen bureaux en daarnaast dochter-ondernemingen ln Parijs (Soclété pour le Deveioppement de la Ven te a Crédit), in Berlijn i Commercial Invest ment Trust A. G.). in Zuid-Amerlka en Aus tralië. Het centrale kantoor in New-York, hetwelk zich alleen bezig houdt met con- tróle-werk en het maken van statistieken, beschikt over TOO personen voor het nagaan van e.v. „komende stormen". Reeds maan den voordat hier of daar een crisis optreedt, wordt het hoofdkantoor reeds door eigen agenten van de komende gebeurtenissen in kennis gesteld en zet er zich onmiddellijk toe de mogelijke gevolgen na te gaan en voor bereidende maatregelen te treffen. De voordeelen eener dergelijke outillage blijven niet uit. Indien door lokale beroerin gen moeilijkheden ontstaan is de CJ.T.C. in de gelegenheid aan hare crediteuren in een bepaald gebied een moratorium toe te staan, zooais ln de praktijk dier twee en twintig jaren ook inderdaad is voorgekomen. Al moge dit alles velen echt „Amerlkaansch" toeschijnen, uit de balans dezer financieele Instelling ziet men wel. hoe geweldig haar invloed moet zijn. De loopende verbintenis sen gaan over een bedrag van 48.78 do.iar, waarvan 28.95 millloen dollar in 4 tot 6 maandsche wissels. Het debiteurenbedrag be droeg 40.66 millioen dollar. Ongeveer 36,71 procent van alle" toegestane credleten houden verband met den aankoop van automobie len i detail), 23.97 procent slaat op den aan koop van automobielen en gros), 20 pro cent houdt verband met aankoop van tex- tlelgoeöeren. Slechts 5.09 procent, der cre- dieten hebben betrekking op het buitenland. Ook de General Motors Acceptance Corpo ration, een tweede financieringsinstituut voor afbetalingscontracten heeft als haar oordeel te kennen gegeven, dat de beurscrisis geen in vloed op haar bedrijf heeft gehad en dat de voorkomende schommelingen niet anders zijn dan die, welke zich ieder Jaar voor doen. De mogelijkheid dat vermogensverllcs naderhand zijn Invloed nog zal laten geiden op een Juiste afwikkeling der afbetallngs- contracten wordt niet waarschijnlijk ge acht. Het is ongetwijfeld van belang zich reken schap te geven van deze uitingen, die velen hoe men overigens over het afbetalings systeem moge denken een zekere gerust stelling zal geven. Een crisis op dat terrein zou toch zeker niet nalaten nadeelige gevol gen te hebben voor industrie en handel, wel ke zich met het afbetalingsstelsel niet bezig houden. MOLLERU8. onbekende gebied. En toen men naderde stopte de Inlandsche chauffeur, door Speen hoff Piet gedoopt, met een ruk. Hier was benzine te krijgen. Op 't oogenblik dat de chauffeur stopte, scheen hij iets te overrijden, een kip of een geit, hoe het zij, er werd een dier aangereden. Blijkbaar zeer tot ongenoe gen van de Iniandsche bevolking op deze afgelegen plek, die waar kwamen ze allen zoo gauw vandaan?zich om den aulo schaarde, voor den wagen drong.... en weinig vriendelijke gezichten zette. Wat willen die menschen? vroeg Speen hoff, weinig gerust aan zijn chauffeur. Piet schudde ernstig het hoofd. Niet goedtoewanniet mooi Oome Koos keek om zich heen en vond ook dat het niet mooi was. De Inlanders zagen er dreigend uit, verhinderden den auto, door er voor te gaan staan, weg te rijden en uitten vreemde klanken Gaarne had Oome Koos hen toe willen spreken, maar zijn kennis van de Malelsche taal liet hem dit nog niet toe. En toen kreeg onze dlchter-zanger een genialen Inval. Piet. legde Oome Koos zijn chauffeur uit, trek je nergens iets van aan. Ga achter het stuur zitten, wanneer ik mfjn hand op je schouder leg en „djalan" (rijden) zeg. gaan we er van door. Toen greep Speenhoff zijn guitaar, noodigde vrouw en dochter uit hem te be geleiden in zijn zang, en begon, naar hij vertelde „op beelderige en zachtzinnige wijze" een schoon lied ten beste te geven. Daar zong hij, met de zijnen temidden der „wilden" onder den tropischen sterrenhemel midden in de rimboe, vanO, Marietje, Rietje Rietje, wat heb jij Je Pietje Pietje aange daan Het is niet waarschijnlijk dat de Inheem- sche bevolking de diepe symboliek, in deze regels onder de gegeven omstandigheden verborgen, heeft gevat, noch dat zij de grootsohheld van het oogenblik eenigerma e besefte. Maar zij begonnen te staren naar dezen vreemden baardigen toewan met zijn wonderlijk instrument en zijn zingende stem, de monden gingen open en zij waren absoluut verslagen door de toovermiddelen van den zingenden medicijnmeester. Lang zaam weken ze achteruit. Op dat momen: legde Speenhoff zijn hand op den schouder van zijn chauffeur en zei: „Djalan". En de auto stoof weg in den nacht- En ik heb hem werkelijk zitten knijpen, terwijl ik zong, bekende Speenhoff. CENTRALISATIE DER TELEFOON-ADMINISTRATIE. DE VERREKENING DER GESPREKKEN IN FEBRUARI. Naar de Tel. verneemt, zal in verband met de centralisatie van de administratie der Rijkstelefoon .over de gevoerde locale ge sprekken gedurende de maand Febriari. voorloopig niet bij de aangeslotenen beschikt worden. De gegevens voor het vaststellen der diverse bedragen worden 1 Maart naar het hoofdbestuur der posterijen in Den Haag gezonden, waar de gecentraliseerde administratie zal worden uitgevoerd. Ver moedelijk zal eerst einde Maart bij de abon- né's over de in Februari gevoerde locaie ge sprekken gedisponeerd kunnen worden. Wat de interlocal gesprekken betreft, welke door de aangeslotenen in de maand Februari gevoerd zijn, hierover za! ditmaal nog op de tot dusver gebruikelijke wijze door het plaatselijke kantoor beschikt wor den. De gegevens voor de in Maart te voe ren interlocale gesprekken worden echter evenals thans reeds ten opzichte van de lo cale gesprekken geschiedt, naar Den Haag gezonden, waarna vandaar uit t.z.t. bij de abnnés over de verschuldigde bedragen zal worden gedisponeerd. Binnenkort zal den aangeslotenen bij de Rijkstelefoon een rondschrijven worden toe gezonden. waarin hun de verschillende bij zonderheden, welke in verband met de cen tralisatie der Rijkstelefoon-administratie voor hen van belang geacht kunnen worden, zullen worden medegedeeld. EEN TWEEDE KAMPHUIS VAN DE AJ.C. Het hoofdbestuur van de Arbeiders-Jeugd- Centrale heeft besloten tot de stichting van een tweede kamphuis, speciaal voor de leden in de Noordelijke provincies. Dit kamphuls, genaamd Het Hunnehuis, zal gebouwd wor den op den Havelterberg bij Havelte (Dr.), en nog dezen zomer gereed komen, meldt de N. R. Ct. DE EERSTE AARDBEIEN. Op de Honselersdij ksche groenten veiling werden Maandagmiddag de eerste aardbeien aangebracht. Deze vroege vruchten brachten 16 ct. per stuk op, meldt de Tel. INGEZONDEN MEDEDEEI.INGEN a 60 Cts. per regel. Waar de groolsfe en mooiste sorteering in Linoleums, Loopers, Karpetten en en Tapijten bij I GROOTE HOUT/TR. 07 Vader: „Rol je zelf in dit kleed, jongen. Ik moet jc een bestraffing van moeder ge ven, cu hel kleed kloppen". .(London Opinion),

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 7