Uit Haarlem's Gemeenteraad SCHILDERWERK 333E HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 6 MAART 1930 (Zitting van Woensdagmiddag 5 Maart). (Vervolg). Het R.-K. zwakzinnigen- onderwijs. Na de revue der hamerstukken kwam aller eerst aan de orde het voorstel van B. en W. om financieele medewerking te verleenen voor de stichting van een nieuw gebouw voor de R.-Kk. school voor buitengewoon lager on derwijs. Dit 2öu geschieden op de basis de gemeente 60 pet. en de provincie 40 pet. De heer Boes vroeg of al getracht is. om die 40 pet. ook te krijgen voor het openbaar buitengewoon onderwijs. Is het juist, dat men voor het nieuwe gebouw een terrein op het oog heeft dat nog al duur is. De heer Reinalda onderschreef deze vragen. Verder merkte hij op, dat het mo gelijk ls, dat binnen eenlge Jaren een ge meenteschool in het centrum der stad vrij komt, omdat de gemeente steeds meer scho len in de buitenwijken moet bouwen. Zou dit gebouw dan niet voor de R -K. zwakzinnigen school gebruikt kunnen worden? De heer Roodenburg. wethouder van onderwijs, deelde mede. dat alsnog getracht zal worden om provincialen steun "te ver krijgen voor de gebouwen die de gemeente reeds gesticht heeft voor het openbaar bui tengewoon onderwijs. Veel hoop had spreker daarop evenwel niet, omdat de provincie al leen steunt als anders schoolbouw onmoge lijk is. Het bestuur der vereeniging heeft ge vraagd om een terrein aan den Kinderhuis- singel, maar het is zeer goed mogelijk, dat een ander terrein aangewezen zal worden. Er is bijvoorbeeld ook gedacht over het ter rein van het oude hospitaal. Thans is niet te zeggen of spoedig een openbare school in het centrum der stad vrij zal komen. Als er zoo'n gebouw open komt, zal het misschien wel voor andere doeleinden noodig zijn. B. en W. zullen evenwel ook deze kans onder oogen zien. De heer Joosten was *t met deze toezeg ging niet eens. De gemeente heeft voor het buitengewone onderwijs steeds soberheid voor de gebouwen betracht. Eerst waren de gemeentescholen in oude gebouwen geves tigd. Betere huisvesting is toen gevonden door bestaande gebouwen (de villa van mej. Koenen aan het Zuider Buiten Soaarne en het oude H.B.S.-gebouw aan het Prinsenbol- werk) te verbouwen. Waarom wil men nu zoo royaal zijn en een nieuw gebouw stichten voor het R.-K. zwakzinnigenonderwijs, dat zeker 150.000 zal kosten. De school was in de Witte Heerenstraat slecht gehuisvest. Daarom hebben wij medegewerkt om de school op het Klein Heiligland tijdelijk be schikbaar te stellen. Maar de vraag is ge wettigd. of de R.-K. niet met geweld het aan tal leerlingen hebben opgevoerd. Er worden zonder bezwaar leerlingen van buiten toege laten. Bovendien is het een feit, dat het R.-K. Armbestuur aan een vrouw die met een R.-K. man gehuwd was om ondersteuning vroeg omdat haar man in het ziekenhuis was opgenomen, den eïsch gesteld hebben om de kinderen te laten doopen en naar de R.-X. school voor buitengewoon onderwijs te stu ren. De Voorzitter: Houdt u bij de voor dracht De heer Joosten: Dat doe ik. Met opzet is het aantal leerlingen opgevoerd, om den toestand onhoudbaar te maken. De vrouw die ik zooeven in 't geding bracht, heeft den eisch van het R.-K. Armbestuur niet inge willigd omdat ..Volksonderwijs" voor de 3 gulden steun heeft gezorgd. Bovendien is de overtuiging van onze schoolarts, dat te gemakkelijk kinderen op de R.-K. buitengewone school worden opge nomen. Dit is niet in het voordeel der kin deren. want het is beter om de kinderen zooveel mogelijk op de gewone lagere school te laten. De heer Van Liemt protesteerde tegen de beschuldigingen van den heer Joosten. De gebouwen die voor het openbaar buitenge woon onderwijs gezet zijn of gezet worden, zijn verbouwingen die vrijwel even duur zijn als nieuwe gebouwen. De toestand In het ge bouw aan de Witte Heerenstraat was niet meer houdbaar. De brandweer had zeer ster ke bezwaren tegen het gebouw, zoo zelfs, dat overwogen werd de school te sluiten wegens brandgevaar. Nu is de school aan. het Klein Heiligland beschikbaar gesteld, maar Open bare Werken is zoo „vriendelijk" geweest om alle kasten en meubelen er uit te halen. Als er een goede gemeenteschool beschik baar komt, zal niemand bezwaren hebben om daarin het R.-K. zwakzinnigen-onderwijs te huisvesten, maar dan moet zoo'n gebouw disponibel zijn. Het is onjuist, dat met kunst- en vliegwerk het aantal leerlingen is opgevoerd. Spreker heeft van alle onderwijzers de verzekering, dat zij zich daaraan niet hebben schuldig gemaakt. Het is wel mogelijk, dat aangedron gen is om kinderen op de buitengewone school te plaatsen die eerst het gewone on derwijs volgden, maar daar niet op hun plaats waren. De heer Roodenburg. wethouder van onderwijs, wees er op, dat er voor de huis vesting der gemeentescholen thans zeer goed gezorgd is. Als er een nieuw gebouw voor het R.-K. zwakzinnigen-onderwijs komt, dan zal ook de soberheid betracht worden. Dat kan men wel aan B. en W. overlaten! Als er een bestaand gebouw beschikbaar gesteld kan worden, geldt ook de toezegging van Ged. Staten over de 40 pet. steun der provincie. B. en W. zullen later met een voorstel komen. De heer Reinalda raadde B. en W. aan, dat duidelijk in het voorstel tot uiting te brengen. Dan zal spreker voor dit voorstel stemmen. Met algemeene stemmen werd het gewij zigde voorstel van B. en W. aangenomen. Alleen de communisten stemden tegen. De openluchtschool. B. en W. stelden voor de stichting van een dag-openluchtschool in 't houten hulDschool- gebouw aan den Middenweg in Haarlem- Noord. Dr. L. C. Kersbergen heeft als tuberculose- bcstrijder een adres aan den raad gezonden waarin hij pleit voor het stichten van een buitenschool in de duinen. De heer Reinalda zei, dat het voorstel van B. en W. niets te maken heeft met het indertijd door den raad genomen besluit om een b u i te nschool te stichten. Het slaat als een tang op een varken. B. en W. komen niet met. "en voorstel om een buitenschool te stichten. B en W. willen een open lucht- schooi. Er bestaat op dit gebied veel verwarring. Een openluchtschool kan zijn een school met open ramen. Een buitenschool kan zijn een sanatorium, waarop wel eens onderwijs ge geven wordt. Tusschen die twee uitersten kan veel liggen. Er ligt evenwel veel goeds ln het voorstel van B. en W., de raad moet het voorstel aan nemen, maar het is een eerste stap. In een- voudigen vorm beginnen wij een open tucht school, maar, behalve het stichten van zulke openluchtscholen in verschillende kwartieren, moeten wij ook vasthouden aan het besluit van den raad van 1919 om een bosch- of bui tenschool te stichten. De vraag is nu, wie zal beslissen over de toelating van kinderen op de openlucht- school. Deze school is niet voor prae-tubercu leuze kinderen, maar voor de zoogenaamde pipsche bleekneuzen. Haarlem-Noord zal wel voldoende van zulke kinderen hebben om deze school te bevolken, want er mogen na tuurlijk niet meer dan 25 kindereu in een klasse zitten. Is het niet mogelijk om voor de bosch- of buitenschool alsnog samenwerking te zoeken met de vereeniging Haariemsche Buiten school. De heer Adrian was teleurgesteld door het voorstel van B. en W. Er zijn weinig voor stellen waarvan de raad zoo weinig afweet als van deze zaak. De voorsbellen van de Haariemsche vereeniging hebben den raad nooit bereikt. Laat de raad om die voorstel len vragen. Elke gemeente die een buiten school kan bouwen, bouwt een buitenschool, geen openluchtscliooL Alleen Haarlem zal een unicum zijn. Het voorstel van B. en W. en het voorstel van den heer Nagtzaam van 1919 lijken op elkaar als een raadsbesluit om een brug te bouwen over het Spaarne bij de Rustenbur gerlaan en B. en W. komen met het voorstel omeen pontje te bouwen. Als de raad het voorstel van B. en W. aan neemt, blijft het voorstel Nagtzaam bestaan. Hoe kunnen de vertegenwoordigers der ar beiderspartij dit voorstel steunen? De heer Reinalda: niet wij hebben het voorstel gedaan, maar B. en W., ridht u tot de bafel van B. en W. De heer Adrian: als B. en W. toegeven dat -het voorstel Nagtzaam nog moet worden uitgevoerd, dan is de zaak in orde, want anders wordt er niets gedaan voor de prae- t-uberculuze kinderen. De heer Boes: het voorstel van B. en W. geeft minder dan wij verwachten. Spreker zal er zijn voorslel aan geven als B. en W.- toezeggen, dat zij ook zullen trachten een buitenschool te stichten voor de prae-tuber culeuze kinderen. Er zou niets tegen zijn als daarvoor samenwerking werd gezocht- met de Haariemsche vereeniging. De heer Peper zei, dat het resultaat van de 10 jaar studie van B. en W. zeer karig is. Het is absoluut onvoldoende. Men wil nu veel minder doen dan in 1920, pas na de revolutie-woelingen, beloofd is. Om te voldoen aan wat men in 1920 noodig achtte, zou men minstens eenige boschscholen moe ten oprichten. Er zijn wel 1000 leerlingen voor zulke scholen en B. en W. willen nu een schooltje voor 150 leerlingen openen. B. en W. rekenen op f 3000 schoolgeld van die 150 kinderen. Daar-uit blijkt-, dat er op die school niet de kinderen zullen worden toegelaten die er het meest behoefte aan hebben, want die kunnen niet zooveel schoolgeld betalen. Met de KindeiihersteJ- lings- en vacantiekolonies is hetzelfde te constateeren. Mej. Van Vliet protesteerde daartegen Het Burgerlijk Armbestuur werkt steeds mede om eventuoele. bezwaren uit den weg te ruimen. De heer Peper zegt maar wat Geroep: zeer juist! De heer Roodenburg, wethouder van onderwijs, constateerde, dat er veel verschil van meening is over de vraag, wat een open lucht- en wat een bosch school is. Zooals de school nu wordt voorgesteld, sluit zij zich uitstekend aan bij het raads besluit van 1920- Men wilde toentertijd in de duinen op een terrain van 5 H.A. een school stichten. De ervaring elders heeft evenwel ge leerd, dat het veel eenvoudiger kon. Het college van B. en W. kan nog geen toezeg ging doen, dat het in de toekomst zal komen met een voorstel inzake de buitenschool in de duinen. Eerst moeten B. en W. de ervaring hebben van deze openluchtschool. Het is waar dat er slechts 150 kinderen op de school kunnen worden geplaatst, maar de kinderen zullen er als regel slechts een half jaar blij ven. Successievelijk kunnen er dus heel wat kinderen van profiteeren. De heer Peper is er naast met zijn becijfering over de f 3000 schoolgeld. Zoo noodig zullen kinderen toe gelaten worden, die in het geheel niets kun nen betalen als schoolgeld. Er zullen even wel ook kinderen komen die 1 of 2 guMen per week kunnen betalen. De heer Adrian: het voorstel van B- en W. over de openluchtschool wordt de kan- stok waaraan het voorstel inzake de bosch- school wordt opgehangen. Wat doen B. en W. met de prae-tuberculeuze kinderen? De heer Reinalda zei, dat hij ontstemd Ls over het- antwoord van B. en W. Eenige jaren geleden heeft Mr. Bruoh namens B. en W. het samenwerken met de Haariemsche vereeniging bepleit-. De bedoeling was, dat de buitenschool dan in de duinen zou komen, naast het terrein van de lighal. De raad had dus reden om te veronderstellen, dat B. en W. nu zouden komen met een voorstel om de buitenschool in de duinen te vestigen. Door het voorstel van B. en W. nu aan te nemen, blijft het besluit van 1920 nog be staan. Voor groote steden van 70.000 inwoners en meer is plaats voor beide. Maar nu willen B. en W. alleen maar een openlucht school. De heer Slingenberg: één van beide, maar geen twee De heer Reinalda: Wij zijn het daar mede niet eens. maar wij zijn den wethouder van financiën dankbaar voor zijn duidelijke uitspraak. Het zal goed zijn het voorstel van B. en W. aan te nemen, maar daaren boven den raad zich te laten uitspreken over een motie om vast te leggen, dat de raad nu nog rekent op uitvoering van het raads besluit van 1920 over de oprichting van een buitenschool. De heer Boes: alleen als de motie-Reinal- da wordt aangenomen, zal ik voor het voor stel van B. en W. stemmen. De heer Roodenburg. we'houder: Wij zijn niet met het voorstel gekomen om met de vereeniging in zee te gaan, omdat het bleek, dat het terrein in Haarlem-Noord zeer geschikt is. De prao-tuberculeuze kinderen kunnen voor het grootste gedeelte op deze school komen. In Rotterdam en Amsterdam i gebeurt dal ook. Het standpunt van B. en W, is niet, dat voor cic toekomst verdere voorstellen afgewezen worden, maar B. en W. willen eers; de resultaten ran deze school afwachten. Men kan niet zeggen, dat Haar lem weinig doet op dat gebied. Amsterdam dat zeven maal zoo groot als Haarlem ls. begint nu pas zijn tweede openiuchtechoo 1 te bouwen. Mr. Slingenberg, wethouder ran fi nanciën, zei dat de raad van Haarlem een uitnemend werk zal doen, om de openlucht school te stichten. Daarvoor zal f 38.000 per jaar noodig zijn. Maar wij kunnen niet den heer Relnaida volgen, die in vogelvlucht heeft voorgesteld om in alle kwartieren zulke scholen te stichten en daarnaast nog een buitenschool, dan worden de financieele of fers te zwaar. Daarvoor mogen wij geen nog zwaardere offers van de burgerij vragen. De raad moet kiezen tusschen een openlucht school en een buitenschool- Een van belde Het is wellicht het beste om B. en W. nog eens uit te noodigen te overwegen welk systeem gevolgd zal worden. Misschien is er dan iets voor te zeggen om niet de openluchtschool in Hiarlem-Noord te nemen, maar de buitenschool in de duinen. Geroep: Dan duurt het weer jaren. De heer Mr. Slingenberg: het heeft nu 10 jaar geduurd, laten er nu 10 weken bij komen, wij zullen spoed betrachten! De heer Mr. Gerrltsz, wethouder van Openbare Werken, heeft zijn stem aan het voorste! van B. en W gegeven, om al vast iets te krijgen. Niet de quaestie: of-of, maar en-en. Nu B. en W. evenwel op het stand punt of-of staan, wordt het anders. De heer Mr. Slingenberg: Bent u het niet eens met den heer Reinalda die 4 open luchtscholen wil? De heer Mr. Gerritsz: neen. Het is de vraag of het in de toekomst noodig is. Het was slechts een profetie van den heer Rei nalda. De heer Reinalda: de heer Boes ging nog verder. De heer Mr. Gerritsz was overtuigd, dat als het in de toekomst noodig blijkt om na A ook B te zeggen, darvoor steun uit de burgerij zal komen. De heer VanLiemt was ook van meening dat men hier of-of moet zeggen. Daarom zou spreker tegen de motie-Reinalda stemmen. Het is ongewenscht zich voor de toekomst te binden. Het Bloemendaalsche plan is in dertijd te duur gebleken omdat alleen f 18000 aan vervoer zal moeten worden uitgegeven. De heer Boes gevoelde iets voor het voor- stel-Sllngenberg tot aanhouding. De heer Adrian ging ook accoord met aanhouding. Het is evenwel zeker, dat Haar lem tot het stichten van een buitenschool moet komen. De heer Reinalda meende, dat de wet houder van financiën er in geslaagd ls, met zijn argument geld-geld! een andere rich ting te geven aan de discussie. De bezwaren zijn nu alleen: geld! Wij moeten na 10 jaar nu nog eens 10 weken gaan studeeren. Moeten wij aan de deskundigen advies gaan vragen over of-of, en-en? Laat de raad eerst het voorstel van B. en W. aannemen en zich dan uitspraken over de motie over de Bisch school in de toekomst. De heer Roodenburg wethouder van onderwijs wilde met een school beginnen. De raad moet kiezen. Volgens spreker ver dient de dag-openluchtschool de voorkeur. Na eenige jaren praktijk kunnen wij ver der zien. Wij zeggen niet „Nooit", maar laten wij de zaak even aanzien. De heer Slingenberg heeft in de poli tiek geleerd, dat men het woord ncoit nooit gebruiken moet. Het is evenwel geraden om voorzichtigheid te betrachten. Voor de jaren 1930 en 1931 moet gezegd worden of-of. De gemeente moet denken aan het finan cieele evenwicht. Er zou een tijd kunnen komen, dat de weegschaal overslaat naar den verkeerden kant. De heer Mr. Gerritsz: De bedoeling van het voorstel Slingenberg is, om B. en W. zich nog eens te laten beraden over de keuze openluch'school-buitenschool. Maar B. en W. hebben zich daarover uitvoerig beraden. Van uitstel is dus geen sprake. De heer Mr. Heerkens Thijssen, wethouder, wees op het verschil ln tempo dat bij de raadsleden zit, sommigen willen d a d e 1 ij k de boschschool naast de openluchtschool, anderen zijn voor een langzaam tempo. Een stemming zal niet zui ver zijn. De heer Loerakker: hoe moet ik uit den warwinkel komen? Het beste is om zonder meer het voorstel van B. en W. aan te nemen, maar laat de raad zich voor de toekomst niet binden. Kunnen de sociaal-democraten de motie niet intrekken. De heer Reinalda: daaraan denk ik niet. Spreker wilde zijn motie zóó wel- zigen, dat daarin alleen gezegd wordt, dat de boschschool er ook moet komen.De woorden zeer spoedig komen dan te vervallen. B. en W. kunnen dan verder onderhandelen met de vereeniging over de buitenschool in de duinen. Laat de heer Slingenberg dan r.ljn voorstel intrekken. De heer Loosjes: wat beteekenen de woorden „zoo spoedig mogelijk" binnen 4 muren van een raadszaal? (gelach.) De heer Roodenburg, wethouder, aan neming van het voorstel van B. en W. wil niet zeggen, dat wij niet meer met de ver eeniging zullen onderhandelen. De motie Reinalda werd aangenomen met 24 tegen 14 stemmen. Tegen stemden de heeren Klein Schiphorst, Visser, Keesen, Wolzak, van Kessel, Roodenburg, Baas, de Braai, Bijvoet, Bartels, van Liemt, Castri- cum, Klein en Wolff. Politie-posthuis. Met de stem van de communisten tegen werd besloten het benedengedeelte van het voormalig raadhuis te Schoten te bestemmen tot politie-posthuis. De heer De Vos drong er op aan, dat ook eenige andere politieposthuizen verbeterd zullen worden, o.a. het posthuis in de Groote Houtstraat. Schoolkleeding. Bij de rekening van de commissie voor schoolkleeding drong mej. Van V1 ie t er op aan om in het vervolg geen klompen maar schoenen aan de kinderen te geven. Een onderzoek van spreekster heeft aangetoond, dat alleen de kinderen die door de commis sie gekleed worden klompen dragen. Dat stempelt de kinderen als minderwaardigen. De kinderen slijten nu drie paar klompen ln het jaar, daarvoor zouden de kinderen een )aar stevige schoenen in het Jaar kunnen trijgen. De heer Roodenburg wethouder, bij de begrooting zullen wij de zaak nader onder oogen zien. De rekening werd goedgekeurd. Het Brongebouw. B. en W. stellen voor te besluiten tot overneming van de gebouwen van het Brongebouw ea de Drinkhal! van de Maat schappij tot exploitatie van staalwaterbron- nen voor f 65.000. De heer Klein vroeg of B. en W. wel we ten, dat er veel aan. het gebouw moet worden opgeknapt. Daarom leek hem de prijs te hoog. De Drinkhal kan misschien ingericht worden voor een politiepost, ter vervanging van de post ln de Groote Houtstraat. De heer Joosten juichte het voorstel van B. en W. toe. Over de bestem min g van het gebouw wilde spreker zich thans niet binden. B. en W. willen het gebouw ge bruiken voor tijdelijk onderdak voor het Stadhuispersoneel en het personeel van Openbare Werken. Daar zou spreker even wel tegen zijn. Het gebouw moet behouden worden als gebouw voor openbare vermake lijkheden. Wethouder Mr. Ge r r i t s z zei dat B en W. moenen, dat het bedrag niet te hoog is, anders zouden zij het voorste! niet gedaan hebben. De Drinkhal! is mogelijk te gebrui ken voor de politie. Welke de bestemming van het Brongebouw betreft, wordt in dit raads besluit niet vastgelegd. Het voorstel ran B. en W. werd zonder stemming aangenomen. Benoeming. Tot onderwijzer aan de school 33 (Karo- llngenstraat) werd benoemd de heer J. V. Fossen te Amsterdam. De dames A. Heilo, thans hoofd van de school in het voormalige Barbara-gasthuis en B. Bogers (hoofd van de school in de Smedestraat) werden overgeplaatst- als hoof den van de scholen voor voorbereidend on derwijs aan de Ternatestraat en dc Marnlx- straat. Ingekomen stukken. Ingekomen was een besluit van Ged. Sta ten. waarbij wordt verdaagd hun beslissing omtrent het raadsbesluit van 22 Januari 193u tot het waarborgen van de betaling der rente en aflossing van een geldleenlng, aan te gaan door het St. Elisabeth's of Groote Gast huis. Voorts een brief van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Haarlem en om streken, houdende toezending van een door haar aan de Commissie voor Gewestelijke Uitbreidingsplannen gezonden brief, waarin een bezwaar tegen een in de gemeente Haar lem aanhangig uitbreidingsplan wordt be handeld J. Oostergo vraagt om eervol ontslag als leeraar aan het Gemeentelijk Lyceum met ingang van 1 September 1930 en J. P. Strijbos Jr., om eervol ontslag als leeraar aan de Gemeentelijke Avondschool voor Nij verheidsonderwijs, ingaande 17 Febr. 1930: G. ter Horst e.a. verzoeken om wijziging van den naam „Raamsteeg". In handen van B. en W. om praeadvles werd gesteld een voorstel van den heer M. L. A. Klein om te besluiten, dat van elk complex van meer dan 10 woningen, bij den bouw waarvan de gemeente financieel ge ïnteresseerd ls, 20 pet. speciaal wordt inge richt voor gezinnen met 6 en meer kinderen. Evenzoo een verzoekschrift van Kerkvoog den der Ned. Herv. Gemeente alhier om ver lenging van den termijn, omschreven in ar tikel 1 van de akte van ruiling van grond tusschen de Ned. Hervormde Gemeente Haarlem (raadsbesluit dd. 14 October 1925), Tenslotte een verzoekschrift van de Coöpe ratieve Bouwvereeniging „Ons Huis" om aan haar in eigendom af te staan eenige percee- len grond aan de Hospeslaan en Lambrecht van Dalelaan. De werkloosheid. De heeren Peper en Oversteegen hadden de volgende vragen Ingezonden: „Hebben Burgemeester en Wethouders, ge zien de toenemende werkloosheid en het-, zeer waarschijnlijke, langdurige karakter ervan, bijzondere plannen om de gevolgen dier werkloosheid, voor de getroffen arbeiders, te verlichten? Indien wel, willen B. en W. dan deze voor nemens aan den Raad mededeelen' Wethouder Mr. Heerkens Thijssen deelde mede, dat B. en W. verschillende maatregelen genomen hebben om de werk loosheid te beteugelen. B- en W. blijven dili gent. Zij vertrouwen evenwel, dat de werk loosheid, nu het weer zoo zacht is, spoedig zal verminderen. De heer Peper geloofde niet, dat B. en W. den ernst begrijpen van de werkloosheid die thans heerscht. Voor den oorlog was er werkloosheid van tijdelijken aard. Maar nu zijn valide arbeiders zeer langen tijd zonder werk. Dit is een gevolg van het kapitalisti sche stelsel. Niet alleen in Haarlem ls de toe stand slecht, maar ook in de omgeving. Al leen te Amsterdam zijn er 15000 werklieden zonder werk. Te Zaandam zijn ook zeer veel werkloozen. Aan 800 losse arbeiders van het Hoogovenbedrijf zijn geen nieuwe werkkaar ten gegeven. Al die omstandigheden maken, dat het voor de Haariemsche arbeiders steeds moeilijker wordt om werk te vinden. Onder de 1352 werkloozen die te Haarlem ingeschre- van zijn, zijn 453 bouwvakarbeiders- En dit niettegenstaande er een tekort aan woningen bestaat. B. en W. hadden maatregelen moe ten nemen om meer te doen voor woning bouw. Het kapitalisme is niet ln staat meer, om aan alle arbeiders werk te geven. Daar door krijgt de overheid tot taak om de uit- keeringen aan de werkloozen te verhoogen. De korte perloden die gewerkt worden zijn te kort om de arbeiders in staat te stellen den achterstand van werkloosheid in te halen. De Communistische Internationale heeft de werkloozen opgeroepen om zich te ver zetten tegen de politiek der bezittende klasse. Spreker stelde voor: le. om de openbare werken, waarvoor de raad credletcn heeft toegestaan, thans zoo spoedig mogelijk te laten uitvoeren en andere openbare werken zoo spoedig mogelijk voor te bereiden. 2e. om de besluiten inzake den woning bouw onmiddellijk uit te voeren, zonder te wachten op financieele medewerking van andere colleges. 3e. om mede te werken, dat aan de werk loozen ondersteuningen worden uitgekeerd, die gelijk staan aan de loonen die aan valide werklieden worden betaald. Deze voorstellen 2 en 3 werden niet onder steund. De le wel. De heer Mr. Gerritsz. wethouder van openbare werken, zei, dat B. en W. zooveel mogelijk getracht hebben om de werkgele genheden dezen winter te verruimen. Vak- vereenigingen hebben daarvoor hun dank Jegens het gemeentebestuur betuigd. Wat in zake de bespoediging van den woningbouw gedaan kon worden is gedaan. Er waren evenwel moeilijkheden in Den Haag. Er is in- tusschen zeer spoedig vermindering van werkloosheid te verwachten, ook in de bouw vakken. Alle heimachines die in Haarlem bo- INCEZONOEN MF.DEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Hetzij kind of grijsaard wie eenmaal King- pepermunt heeft geproefd, lust geen andere meer. in lm PEPERMUNT Worlh^a Voor eogroi bijFa C .H. S. HtlLKfcR, Haarlem schikbaar zijn. zijn thans in bedrijf. Intus- schen blijven B en W. diligent. Spreker hoopt, dat de arbeiders geen ge hoor zullen geven aan de oproeping van de Communistische Internationale, omdat die in West-Europa zich onmachtig getoond heeft om iets voor de arbeiders te doen. Laten de arbeiders zich liever organlseeren in de vakcentrales. De heer Peper: voor de arbeiders en werkloozen is de keuze: vechten of onder gaan. De heer Mr. Gerritsz: de motie van den heer Peper moet afgewezen worden, B en W. en de raad hebben gedaan wat mogelijk ls. De oorzaken van de werkloozen zijn Inter nationaal. De heer Reinalda: Ik heb de motie ge steund om behandeling mogelijk te maken. Het ls evenwel een slag in de lucht, zoodat ik, na de toelichting van B. cn W. tegen de motie zal stemmen- Alleen de communisten stemden voor do motie De Tribune en de Openbare Leeszaal. Het lid van den gemeenteraad de heer Mr. Dr. F. A. Byvoet had de volgende vra gen aan B. en W. gesteld: 1. Is het Burgemeester en Wethouders bekend, dat in de courantenkamer der Open bare Stadsbibliotheek en Leeszaal ter lezing nederligt ..De Tribune", dagblad der Com munistische Par tij-Ho! land. sectie der com munistische internationale? 2. Is het Burgemeester en Wethouders bekend, dat In genoemd dagblad herhaalde lijk artikelen en afbeeldingen worden gepu bliceerd, waarin Ood en de bedienaren van den Godsdienst op de meest walglngwekken- de wijze worden bespot? 3- Achten Burgemeester en Wethouders het in overeenstemming met de taak der overheid om. door te dulden, dat genoemd blad op gemelde plaats ter lezing 'igt, indi rect mede te werken aan de verspreiding van den Inhoud van een orgaan, dat zich ten doel heeft gesteld de christelijke beschaving te vernietigen? 4. Achten Burgemeester en Wethouders het tegenover de burgerij van Haarlem ver antwoord, dat in een leeszaal, opgericht en in stand gehouden met het belastinggeld dier burgerij een dagblad aanwezig ls, hetwelk de meest elementaire religieuze gevoelens bij voortduring beleedigt en welks Inhoud der halve voor het overgroote deel der ourgerij in hooge mate kwetsend en grievend is? 5. Zoo de sub 3 en 4 gestelde vragen ont kennend mochten worden beantwoord, zijn Burgemeester en Wethouders dan bereid de noodlge maatregelen te nemen, dat bedoeld godslasterend dagblad ten spoedigste uit de Openbare Stadsbibliotheek en Leeszaal ver dwijnt? De voorzitter stelde voor om deze vra gen ln de volgende vergadering te behande len. De heer Byvoet: ik moet er mijn leed wezen over uitspreken, dat als een raadslid bijtijds vragen indient, die niet onmiddellijk behandeld kunnen worden. De heer Roodenburg, wethouder, B. en W. moeten nog een onderzoek instellen. Bovendien moet de commissie voor de blblo- theck gehoord worden. De heer Visser: en in dien tusschentijd duurt de ongewenschte toestand voort- De heer Loerakker, ik vind dat raads leden die op Maandagmorgen een vraag In dienen, recht hebben om op Woensdag middag een antwoord te krijgen. De heer De Braai vond cr alles voor te zeggen, om de commissie voor de bibliotheek eerst te hooren. De heer Castrlcum onderschreef dit. Daarna werd te 6 1/4 uur de vergadering gesloten. INGEZONDEN MEDEDEF.LINGEN. a 60 Cts. per regel. VRAAGT VüOR UW BINNEN. EN BUITEN FIRMA J. HEYDANUS Zn KONINGSTRAAT 25 PARKLAAN 60 rd TeL 11361 van 8—12 en ltf5. Zaterd. 81 NOOIT KEELPIJN! Kouvatten en keelpijn zijn In veie gevallen te voorkomen. Vraagden mentchen die re gelmatig L&kerol gebruiken of ze er ooit lest van hebben. Dat komt omdat Lftkcrol de keel en die andere gevoelige organen beschermt tegen de schadelijke invloeden van kou en vocht. La> raetl o» 4. pm twi LAK«*OL '•«STILLES

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 7