De overstroomingsramp in Frankrijk. DE „ROODE DONDERDAG". In Berlijn bloedige relletjes. Hef woord is aan... 47e Jaargang No. 14327 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vrüda- 7 Maart 1930 HAARLEM S DAGBLAD PIRECTEURENi J. C PEEREBOOM EN P. W, PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HOOFDREDACTEUR: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: per week 0.2754, met Geïllustreerd Zondagsblad Z0.32 Per 3 maanden: Haarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) 3-5754. Franco per post door Nederland 138754- Losse nummers 0.06. GeïlL Zondagsblad per 3 maanden 0-5754. franco per post. Bureaux: Groote Houtstraat 53 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon No*.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENTIEN15 regels 175. elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en Aanbod 14 regels f 0.60, elke regel meer /0.15. buiten Arrond. dubbele prijs. Onze Groentjes (Dinsdag, Donderdag en Zaterdag) 14 reg. f025. elke regel meer 0.10. nitsl. A contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Uitkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verliea van Hand, Voet of Oog I 4€0.-, Duim f 250.-. Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger I 50.-. Ann- of Beenbreak f 100. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Een nationale ramp. Zeer veel dooden en enorme schade. BORDEAUX, 6 Maart (VT.) Sedert he denmorgen verdringt zich een compacte me nigte aan de oevers van de Garonne, die met een buitengewone snelheid stroomt. De meest verscheidene voorwerpen worden door het water meegesleurd, zooals deuren, ra men, boomen, vaten, tonnen, verdronken die ren etc. Aan den bovenloop van de rivier wordt de toestand verontrustend. Het water heeft daar reeds de wegen en enkele huizen overstroomd. Critiek is de toestand op het Isle Saint George, waar de inwoners sedert hedenmorgen de wijk hebben moeten ne men naar de daken hunner huizen, in af wachting van hulp. Alle maatregelen zijn ge nomen om hen zoo mogelijk nog hedenavond te redden. De treinen en trams van Bordeaux naar Cadillac loopen niet meer voorbij Esconac. Op vele plaatsen staan de rails onder water. PARIJS, 6 Maart (VD.) Naarmate in de overstroomde gebieden 't water zakt komen de verwoestingen, die deze catastrofe aange richt heeft aan het licht. Sedert 1766 heeft Frankrijk een dergelijke overstroomings ramp niet meer ondervonden. Van een be volking van ongeveer 30.000 zielen zijn 7000 dakloos geworden. De vreeselijke drama's, die zich gedurende de laatste dagen hebben af gespeeld worden eerst thans langzamerhand bekend. Kinderen verdronken voor de oogen van de moeder. Grondbezitters, die have en goed ten gronde zagen gaan, pleegden zelf moord, terwijl voortdurend over de uitge storven streken de hulpkreten van vertwij felden weerklonken. De geheele streek over een breedte van ongeveer 100 K.M. is in een groot meer herschapen Hier en daar ste ken enkele huizengroepen eenzaam uit het water op. Overal sloeg de bevolking met ongerust heid het opdringen van het water gade. Zij zijn thans tijdig gewaarschuwd, zoofat de meest bedreigde plaatsen zijn kunnen wor den ontruimd, voordat het water dit onmo gelijk maakte, zoodat men thans wel niet meer zal hebben te vreezen voor verliezen aan menschenlevens. De bruggen over de Garonne zijn onbereik baar en kunnen niet worden gebruikt. Alle oeververbindingen zijn derhalve verbroken. Uit Montpellier wordt gemeld, dat de circu latie van het water daar verbetert. ARROND. RECHTBANK. UITSPRAKEN. C. J. v. E-, chauffeur, wonende te Bever wijk. Ontslagen van rechtsvervolging. A. J. K. A., wonende te Baarn. Appèl over treding Arbeidswet. Vonnis Kantonrechter Haarlem vernietigd en geappelleerde veroor deeld tot betaling van '23 geldboeten elk van drie gulden subs, een dag hechtenis voor elke boete. J. H. H., koopman, wonende te Aerdenhout. Veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld, f 30 boete subs. 15 dagen hechtenis o. v. J. v. d. P.. hvr. W. C. V., wonende te Haar lem. Art. 250bis W. v. S.. acht dagen gevan genisstraf voorw. proeftijd één jaar. De dag der communisten. BERLIJN, 6 Maart (V-DTot heden avond vijf uur week het stadsbeeld van de Duitsche hoofdstad in geen enkel opzicht af van het gewone. Herhaalde pogingen om samenscholingen te verwekken, werden door de politie steeds onverwijld verijdeld, doch tegen het vallen van den avond werden deze pogingen veelvuldiger. Het eerste ernstige incident had plaats in de Goethestrasse te Charlottenburg, waar een „overval-comman- do" der politie door betoogers belaagd werd, zoodat de politiemannen zich genoodzaakt zagen van hun vuurwapenen gebruik te maken, waardoor een drietal personen ge wond werd. Tot hedenavond 7 uur waren er in totaal 73 arrestanten, terwijl een 5-tal politieagenten verwondingen had opgeloopen. Met name in de kranten- en zakenwijk zijn de betoogers zeer hardnekkig, zoodat de Schupo zich gedwongen zag versterking te vragen en speciale maatregelen te nemen. In de Friedrichsstrasse wilde een politie- afdeeling een optocht ontbinden. Bij de bot sing, die bij die gelegenheid plaats had, werd een communist gedood. Volgens de tot 7 uur hedenavond binnen gekomen berichten uit de verschillende dee- len des Rijks is het tot dusverre nergens tot buitengewoon ernstige incidenten gekomen. De ochtend en het eerste gedeelte van den middag is over het algemeen rustig verloo- pen. Eerst na het uitgaan der fabrieken tegen het vallen van den avond, vormden zich overal samenscholingen, die echter terstond door de politie werden uiteengedreven. Alleen te Dresden kwam het tot botsingen, waarbij de politie van de gummiknuppels gebruik moest maken. Te Keulen werden alle samen scholingen onmiddellijk uiteengejaagd. In totaal werden, daar 116 personen in arrest genomen. Het politiebericht van 12 uur 20 in den af- geloopen nacht uit Berlijn deelt mede, dat op dat moment de toestand weer normaal was. Tegen 12 uur hadden zich in de Koeslier Strasse ongeveer 1200 personen verzameld, die echter door de politie uiteengedreven werden. Verder hadden geen groote onregel matigheden plaats. Het aantal arrestaties is tot 123 gestegen. Van het „Karl LIebknecht Haus" wapperde de roode vlag. Het in de onmiddellijke nabijheid gele gen kerkhof, waar de Natlonaalsocialist Wessel begraven ligt, staat onder bijzondere bewaking en is voor het publiek gesloten. Te zes uur hebben eenige honderden poli tiebeambten den toegang tot Neukölln en den Hermannsplatz van publiek gezuiverd. Alle omliggende straten werden afgezet. Op vele plaatsen voerden de communisten hunne partij genoot en, welke door gummi knuppels verwond werden, met zich mede, zoodat het juiste aantal gewonden niet vastgesteld kon worden. Te Charlottenburg in Berlijn ontstond een bloedige botsing. Omstreeks half zes trokken omstreeks 200 communisten zingend en joe lend door de stad. Vijf agenten verzochten hun uiteen te gaan, waarop zij twee der politiemannen aanvielen. De een werd door tien betoogers met boksijzers zoodanig be werkt, dat hij binnen enkele oogenbükken bewusteloos en met bloed bedekt op den grond lag. De belhamels ontnameji hem zijn sabel, revolver en gummistok. Ook de tweede agent werd neergeslagen, maar hij kon nog vijf schoten op zijn aanvallers lossen, van wie één een schot in den bulk, de ander ln de bovendij kreeg, zoodat zij neerstortten. Toen namen de betoogers de vlucht. In totaal zouden te Berlijn meer dan tien personen zijn gewond. Aan de verboden optochten namen in de eerste plaats leden der Antifa (anti-fascistl- De 3 jubilarissen bij Bouw- en Woningtoezicht Zooals wij reeds mededeelden zijn Donderdag hij Bouw- en Woningtoezicht 3 zilveren jubilea gevierd. Van links n. rechts zittend de heeren AF. P. Onderwater hoofdinspecteurB. Bak ker (architect, tevens waarnemend directeur) en J. J. L. Dalhuisen (hoofdinspecteur), met hun dames. Achter den heer Bakker staat Ir. D. Kruijf, directeur van Bouw- en Woning- toezicht. sche jonge garde), de „blauwe hemden" en roode frontstrijders deel, welke laatsten in de verboden uniformen verschenen. Tegen 9 uur 's avonds trachtten betoogers in het centrum van Berlijn een barricade op te werken. Zij sleepten planken, steen en, vuilnisbakken, enz. bijeen en draaiden de lantarens uit, maar toen de politie verscheen, vluchtten zij. ROENTGENTHAL, (Brandenburg), 6 Maart (VD.) In den afgeloopen nacht is het hier tot een ernstige vechtpartij gekomen. In een localiteit, waarin twee vereenigingen een bijeenkomst hielden, ni. een woning- vereeniging en een af deeling van de Rijks banier Zwart-Rood-Goud, werden ongere geldheden verwekt door Nationaalsocialisten, die ruzie zochten met de leden van den Rijksbanier. Hierop volgde een schietpartij, waarbij ook van buitenaf in het lokaal ge schoten werd. Een arbeider werd gedood. De daders wisten in de dusternis te ontkomen. MüNCHEN. 6 Maart (VJ>.) Heden is het te München voor het „Arbeitsamf tot- ongeregeldheden gekomen. Honderden werk- loozen en nieuwsgierige voorbijgangers stroomden samen op het plein voor het stempelbureau en in de aangrenzende stra ten. Op een gegeven oogenblik besteeg de menigte het bordes van het stempelkantoor en hief de „Internationale" aan, waarna een communist het volk toesprak. De politie achtte toen het oogenblik gekomen om han delend op te treden. Zij slaagde er evenwel in het publiek uiteen te drijven zonder van de wapenen gebruik te moeten maken. Toen echter van alle kanten nog meer publiek toestroomde ontruimde zij het geheele plein en de omliggende straten. In Engeland, Frankrijk en België de rust gehandhaafd. In Engeland is de „Roode Donderdag" volkomen rustig verloopen. De politie had voorzichtigheidshalve in enkele districten den gebruikelijken straatdienst versterkt en op sommige punten afdeelingen van 50 ge concentreerd. In Frankrijk is deze demonstratiedag eveneens meegevallen. De Parijsche politle- prefect Chiappe had iedere samenscholing, en voorts alle optochten en he\ zingen van revolutionnalre liederen in het openbaar verboden. De politie, die zich voor eventu- eele alarmbevelen gereed hield, behoefde niet handelend op te treden. Ook uit de overige deelen van Frankrijk zijn geen be richten over bijzondere gebeurtenissen ont vangen. Ook ln België verliepen de communis tische demonstraties rustig. In de haven van Antwerpen hebben eenige communisten getracht met behulp van 4000 werk'.oozen onlusten te verwekken. De politie heeft deze pogingen echter verijdeld. Een andere groep communisten probeerde door den Burge meester van Antwerpen ontvangen te wor den. Deze liet de betoogers echter uiteen drijven en de aanvoerders arresteeren. In de Vereenigde Staten is het tot botsingen gekomen. Te Pittsburg werd een werklooze gewond toen de politie een optocht tegenhield- Te Washington demonstreerden negers voor het Witte Huis. De politie verwijderde hen, toen een hunner een rede wilde houden, met traanbommen. Te New-York verzamelden zich op het Union' Square ongeveer 60 000 personen, voor het meerendeel bestaande uit nieuws gierigen, toen, ondanks het verbod, een groep communisten in optocht naar het stadhuis wilde trekken- De politie bracht toen motorrijders en bereden agenten in het veld, terwijl ook de brandweer zich met waterstralen weerde. Meer dan 100 demon stranten liepen verwondingen op bij deze charge. Een 7-tal politiebeambten moest in het ziekenhuis worden opgenomen. Hier en daar kwam het tot een plaatselijk handge meen. De New-Yorksche Politieprefect Whalen moest, toen hij zich temidden van een volks menigte bevond, met behulp van gummi knuppels bevrijd worden. De demonstraties der communisten te Chicago en in andere steden hebben een vrij rustig verloop gehad. JUBILEUM. Zaterdag 8 Maart zal de heer J. P. Baas Jr., onder-directeur der N.V. van Waveren's Graanhandel te Haarlem, den dag herdenken waarop hij voor 25 jaar in dienst trad bij de graanfirma H. H. van Waveren, welke in 1912 in bovengenoemde naamlooze vennoot schap werd omgezet. Zaterdagmiddag van 4 tot 5 uur zal re ceptie worden gehouden in het restaurant Brinkmann, Sir Arthur Pinero: Mrs. Boyle-Chewton„Er ontbreekt ons vrouwen iets. Ondanks al ons strijden voor gelijke rechten zijn wij zoo zwak, zoo in compleet". Dudley: Natuurlijk zijn jullie dat.' Je zult van éen schoen nooit een paar maken, al poets je hem op tot in het eindelooze". ANDERE TIJDEN. (Baldwin, de leider der E»gelsche conservatieven, heeft Donderdag te Londen een standbeeld onthuld voor mevrouw Pankhurst, vroeger de leidster der militante suffraget- ten ln den strijd om het vrouwen kiesrecht). In de jaren vóór den oorlog, Werd in Engeland gevochten. Om de vraag of voortaan vrouwen Net als mannen kiezen mochten; En de vrouwelijke troepen In dien militanten tijd, Werden door een stoere dame. Mevrouw Pankhurst, flink geleid; Er werd fel en hard gestreden In dien strijd, aan belde kanten. Mevrouw Pankhurst was een katje, Niet aanpakbaar zonder wanten, Ondanks spot en haat en straffen Hield zij maar hardnekkig stand, Als een duivelin beoordeeld In een louter-engel-land; In de jaren vóór den oorlog 't Lijken lang vervlogen dagen, En inmiddels zijn de mannen, In den kiesrechtstrijd verslagen; In het land van de traditie. Neemt de aartsconservatief. Al sinds Jaren noodgedwongen 't Vrouwenkiesrecht maar voor lief; En de leider van de richting Die het felst is opgetreden, Toen de strijd met mevrouw Pankhurst In het land werd uitgestreden. Eert een standbeeld voor de strijdster, Die fel op haar rechten stond, En het beeld, uit steen gehouwen. Heeft een glimlach om den mond. P. GA8US. HOE DE REGEERING ONTSLAAT. DE GRADEN VAN DANKBAARHEID. Onze Haagsche correspondent verstrekt ons de volgende ontraaf van de beroemde gra- deerineen van officieele dankbaarheid, die de regeering bij het verleenen van eervolle ontslagen tot uiting brengt. U vindt ze in de volgende opklimmende reeks. Graad is derhalve de hoogste, en wordt toegepast op ministers. 1. Eervol ontslag met dankbetuiging voor de den lande bewezen diensten. 2. Eervol ontslag met dankbetuiging voor de goede diensten, den lande bewezen. 3. Eervol ontslag met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, den lande bewezen. 4. Eervol ontslag met dankbetuiigng voor de langdurige diensten, den lande bewezen. 4a. (Is een combinatie van 3 en 4, ver meldt derhalve „vele. gewichtig en langdu rige diensten). 5. Eervol ontslag met dankbetuiigng voor de H. M. de Konineln en den lande bewezen diensten (in verschillende variaties). Die „verschillende variaties" bewijzen, dat er nog veel meer warmtegraden van dank baarheid dan vijf zijn. Trouwens, 4a komt er ook nog bij. De preferentie van 4 boven 3 lijkt niet al te duidelijk, maar dat kan aan ons liggen. DE EERSTE KAMER. VERGOEDINGS-SYSTEEM. Tn de Eerste Kamer heeft de heer Hermans (S.D.A.P.) onnieuw gealaaed over het. sv^t-eern der vergoedingen voor reis- en vedbhjfkos- ten, aan de leden eeeeven. meer sneciaal over de betalingswiize oer drie maanden, die hem nooote om deze begraven voor te .^Pie fen. Er ontriond pemg debat over. De Eerste KamT heeft on dit c^anlter trouwens In den laatsten tijd meermalen critiek „van buiten" gekregen. Onze Haagsche corresoondent verstrekt ons nu de volgende gegevens omtrent het aantal vergaderingen, dat de senatoren in 19271928 en 19281929 hebben gehouden, waaruit men kan concludeeren hoeveel ver goeding er voor hen aan hun functie ver bonden is: In de zitting 1927—1928 heeft de Eerste Kamer gehouden 56 ooenbare vergaderingen, 1 vergadering met gesloten deuren. 24 afdee- lingsvergaderingen en 46 commissievergade ringen. In de zitting 1928—1929 heeft de Eerste Kamer gehouden 48 openbare vergaderingen, 2 vergaderingen met gesloten deuren. 17 af- deelingsvergaderlngen en 29 commissiever gaderingen. Ik voeg hierbij, dat de geheime zitting tot vaststelling van de begrooting der huishou delijke uitgaven gewoonlijk na een gewone openbare vergadering wordt gehouden. Voorts worden de afdeelingsvergaderingen, ongetwijfeld voor minstens 50 pet. gehouden op dagen, waarop ook openbare vergaderin gen worden gehouden. De vergoeding voor reis- en verblijfkosten bedraagt f 20.per openbare vergadering. De leden hebben vrij vervoer 1ste klas op de Spoorwegen, Het Belangrijkste Boe de regeering ontslaat. (Ie blad. Ie pag.) De Eerste Kamer en het vergoedingssysteem, (le blad. Ie pag.) De vreeselijke overstroomingen in Frankrijk. (le blad, le pag.) De Roode Donderdag der communisten in het Buitenland. (le blad, le pag. en 2e blad, le pag). De nicwce Fransche regeering en de wet op de middelen. (2e blad. 1* pag.) Intimus: Tweede Kamer: de Winkelsluiting. Eerste Kamer: De begrooting voor Bin- nenlandsche Zaken. (3e blad, 2e pag.) ARTIKELEN. R. P.: Een interpellatie. (le blad, le pag.) (Voor de laatste berichten zie men de 2e pag. van het Eerste Blad). HAARLEM, 7 Maart. Een Interpellatie. Het R -K. raadslid mr. dr. F. A. Bijvoet heeft, zooals wy al gemeld hebben, een aan tal schriftelijke vragen aan B. en W. gesteld betreffende het feit dat „De Tribune", dag blad der Communistische Partij Holland, sectie der Communistische Internationale, in de courantenkamer der Openbare Leeszaal ter lezing ligt. Hij past op dit partijblad een aantal commentaren toe, die vrijwel ooge- somd zijn in de in zijn laatste vraag gebruik te qualificatle het woord ..godslasterend", en vraagt of B. en W. bereid zijn om de ver dwijning van dtt communistische orgaan uit de Openbare Leeszaal te bewerken. De beantwoording van zijn interpellatie Is uitgesteld tot de volgende raadsvergadering, blijkbaar niet omdat hij zijn vragen te Laat had ingediend, (want ze waren Maandag al ingekomen) maar omdat B en W. het advies van de commissie voor de Openbare Leeszaal willen inwinnen, en zelf nog een onderzoek moeten instellen. Het ls wel te voorzien dat deze Interpellatie een debat zal uitlokken Niet omdat er bij alle andere politieke partyen. ln den Raad vertegenwoordigd verschil van meening zal bestaan omtrent de laakbaarheid van de communistische houding Jegens den gods dienst. Het afgryzen, gewekt door de gods dienstvervolgingen in Rusland, wordt door allen gedeeld, en ook in ons land is al dulde- lyk gebleken dat de vertegenwoordigers van alle religieuso richtingen als éen man in hun protest tegen, hun afschuw van deze daden opkomen. Het kon ook wel niet anders. Dc protestmeetings zullen ln hun welsprekende verontwaardiging wellicht zelfs een aantal Hollandsche communisten tot bezinning brengen, en hen doen gevoelen welk een weerzinwekkend degeneratieproces in Rus land tot uiting is gekomen. Het is ook begrijpeiyk dat mr By voet. in volle verontwaardiging en st.rydlust. er zich diep aan ergert dat in een officieel gemeen tegebouw een communistisch dagblad ter le zing ligt. Maar als hy vraagt: „achten B. en W. zich verantwoord dit toe te laten?" zou hy verder kunnen gaan en vragen: „hoe hebben B. en W. zich tot dusver verantwoord geacht?waarop B. en W. wellicht zouden antwoorden met te verklai-en. dat zy zich verantwoord voelen omdat de bewuste publi catie door de autoriteiten Ls toegestaan cn derhalve niet ln stryd met de wet is. Ook hebben vertegenwoordigers van de commu nistische partyen zitting in de collegos van openbaar bestuur. Dit is een principieele overweging, die eigeniük met den inhoud van het blad niets te maken heeft, maar waaruit een plaatsc- lijk bestuurscollege, puur theoretisch rede- neerend, zou kunnen afleiden: Als de wet de verschyning van een blad mogeiyk maakt, als de justitie geen aanleiding in den inhoud vindt om op grond van de wet in te grypen, 7.yn wy officieel verantwoord als wy dat blad ln de Leestaal laten liggen. Natuurlijk is de interpeUant hiermee niet tevreden; hij wenscht dat B. en W. het blad laten verdwynen uit de Leeszaal omdat de inhoud voor het overgroote deel der bursery in hooge mate kwetsend en grievend is. Waarop men zou kunnen antwoorden, dat niemand gedwongen is om het te lezen. Men zal misschien verschillen van mee ning over de vraag, of de actie van mr. Bij voet en een eventueel daaruit voort vloeiend besluit tot verwyderin van het. be wuste blad in nog hooger mate niet de averechtsche uitwerking zal hebben, dat een soort reclame voor het orgaan wordt ge maakt en dat zyn aanhangers er een mooie gelegenheid door krygen. om hun socLile theorieën weer eens luidkeels in het open baar kenbaar te maken. Maar deze overwe ging zal zich ook wel by sommigen doen gel den. Terwyi er wellicht zullen zyn, die zich ten aanzien van het principe der vrije mee- ningsuit'ng op het standpunt zullen steren. dat de overheid deze op geen enkele wijze mag belemmeren, zoolang zy niet ln stryd komt met de wetten des lands. Waarbij zy dus ook het verwyderen van een bepaald blad uit een openbare leeszaal als belemme ring der vrije meeningsultlng zouden moeten beschouwen.... een punt. waarover men weer van meening kan verschillen. Deze enkele kanten van de zaak er is ongetwyfeld nog meer over te zeggen wor den hier slechts vermeld oin aan te tooneQ

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 1