TWEEDE KAMER BUITENLAND SCHACHT'S AFTREDEN. De consequentie van zijn houding in Januari j.l. EERSTE KAMER pijnloos scheren RADIO-PROGRAMMA RAODO - KEI M SC HE MINERAALVERF Ai Vi di Broek, Huls- bh Decora tlmtiHdet AGENDA HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 8 MAART 1930 TWEEDE BLAD De motiveering van het besluit. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. In een deel der oplage van gisteren meld den wij reeds dat Dr. Hjalmar Schacht, di recteur dei Duitsche Reichsbank ontslag had genomen. Dit ontslag is het gevolg van de gebeur tenissen in Januari j.l. toen Schacht ver klaarde, dat hij de deelneming van de Reichs bank voor de bijeenbrenging van 't grondka- pitaal voor de Internationale Herstelbank af hankelijk moest stellen van financieele voor waarden. Door het doen nemen van wette lijke maatregelen wentelde de Duitsche dele gatie de verantwoordelijkheid echter van Schacht af. Schacht heeft zijn afwijzende opinie ech ter nimmer opgegeven, of onder stoelen of banken gestoken, tot groot genoegen van de rechtsche groepen en tot hevige woede van de oppositie pers ,die Schacht's aftreden eischte. Het was bekend dat Schacht af zou treden. Hij achtte den tijd echter niet gekomen, om dat hij zich zelf voor het moment onmisbaar vond. Nu echter de groote financieele cam pagne in theorie afgebakend is acht dr. Hjalmar Schacht zijn tijd gekomen. Hij kan óch nog steeds niet vereenigen met het plan-Young; indertijd schreef de Jou venei in de „Telegraaf": „Het plan is afhankelijk geworden van een man die het afwijst". Volgens veler opinie had Schacht dadelijk moeten aftreden, toen hij zijn standpunt onvereenigbaar verklaarde met de in Den Haag bereikte resultaten. In ieder geval heeft thans de consequentie van dit standpunt ten volle aanvaard: In den Rijksdag heeft Moldenhauer de zelfde uitleg aan Dr. Hjalmar Schacht's af treden gegeven. „Dr. Schacht heeft de consequenties ge trokken uit het feit, dat hem een politieke rol werd opgedrongen, welke hem in strijd bracht met zijn officieele functie". Intusschen zit men nu met een groote moeilijkheid: „Wie zal Schacht opvolgen?" L. A. De stemming ter Vlootconferentie. Vervolgens werd het rapport der eerste komst der hoofden van de delegaties ter vlootconferentie, werd naar Reuter meldt, aan de Fransche natie hartelijke deelneming betuigd in de overstroomingsramp. Vervolgens werd het rapport der eerste commissie over algemeene quaesties naar de commissie teruggezonden. Men was van oordeel dat het gemakkelijker was eenige nog hangende quaesties te regelen nadat overeenstemming was bereikt ten aanzien van de cijfers. Maandag komen de hoofden der dele gaties opnieuw bijeen. Tegenover de journalisten deed Macdonald uitkomen, dat de Britsche regeering gelooft dat de Vlootconferentie een verdrag tot re sultaat zal hebben. Zij rekent er zeker op, dat zij haar taak zal vervullen. Er is goede reden voor het gevoel van tevredenheid, dat thans heerscht. De meening heerscht, dat de conferentie niet lang meer zal duren; het is zelfs mogelijk dat zij nog vóór de Engel - sche begrootingsdebatten in April zal eindi gen. Reuter meldt nog, dat men er in Brit sche kringen op wijst, dat men thans alge meen gelooft dat tot 1936 de bouw van slag schepen zal worden stopgezet. Men meent uit gezaghebbende Amerikaan- sche bron te weten, dat de meenlngsver- schillen over de eischen der verschillende mogendheden betreffende de maximum ton nage der duikbcoten voor het oogenblik onverwezenlij kt schijnen. De eisch van Frankrijk van een superduikboot van 3000 ton staat tegenover dien van Japan van 2000 ton en van Engeland en de Vereenigde Staten van 1800 ton. Verder vorderen de besprekingen tusschen Amerika en Japan over den eisch van Japan van 70 pet. van de Amerikaansche kruisers- vloot met achtduims kanonnen slechts lang- Het jubileum van Masaryk. De Fransche Kamer heeft oo voorstel van Paul Boncour besloten pre<='dent Masaryk ter gelegenheid van zijn 80sten verjaardag een eelukwensch te zenden. Bij het in ontvangst nemen der gelukwen- schen van de leden der reeeering en der beide Kamers hield president Masaryk een rede, waarin hij ernstig aandrong op het laten varen van alle noodlottige twisten, waarbij hij in hoofdzaak dacht aan natio nale geschillen en wel in de eerste plaats taalquaesties. „Onze buitenlandsche politiek, zeide hij verder, heeft de economische en cultureele toenadering van alle volken ten doel. Wij wijdens ons voorts met speciale zorg aan den opbouw van ons leger. Wij heb ben geen agressieve bedoelingen, maar wil len te allen tijde zijn voorbereid op de ver dediging van den staat. In de politiek, zooals over het algemeen ln het praetische leven, beslissen over het lot van personen, volken en staten geen fantasie en vrome wenschen, maar geestelijke en materieele kracht". Belangrijk voorstel van Hoover In het Amerikaansche Huis van Afgevaar digden heeft de democraat dr. Sirovich een wetsontwerp ingediend, waarbij president Hoover gemachtigd wordt, een conferentie te Washington bijeen te roepen met het doel tusschen alle beschaafde naties een overeen komst te doen sluiten tot regeling van het verbruik van opium, aldus meldt de TeL Nadat de Kamer het verzoek van den heer v. d. Heuvel, om te mogen interpelleeren over de toenemende landbouwcrisis, had toegestaan, heeft zij de discussie voortgezet over de wet op de winkelsluiting. Hoofdmoment was vandaag de antwoord- rede van den minister. Hem gingen nog vooraf de heeren Oud, Lockegeer, Van Dis en Van Wijnbergen. Hun spreken heeft niet veel wijziging in het algemeen aspect der dingen gebracht: het ontwerp wordt aan genomen met een groote meerderheid. Deze meerderheid zal voorstemmen, deels uit sociaal-economische overwegingen (ge lijk de S-D. en de VJD., die een maatregel voor den winkelier noodzakelijk achten) of uit soortgelijke overwegingen vermengd met religieuze bedoelingen (door de meerdere Zondagsrust wordt de mogelijkheid gescha pen voor velen om tot meerdere Zondags viering te komen: de bedoeling van het over groote deel der rechterzijde). De heer Oud verdedigde het ontwerp. Hij zeide niet te begrijpen, dat de liberalen zich ook weer tegen dit ontwerp hebben gekant men kan meenen, dat ieder het over de zaak eens was. Maar neen: de liberalen be- toogen telkens weer bij eiken socialen maat regel, dat men de vrijheid aantast. De heer Oud wilde onderscheid maken tusschen reëele en nominale vrijheid en hij bestreed een zienswijze, die er van uitgaat, dat, waar de wetgever niets doet, er vrijheid is. Dan is er alleen nominale vrijheid. Ook de heer Oud wilde voorzichtig zijn met de egalisatie van arbeidsvoorwaarden, en evenmin verdedigde bij het ontwerp om den winkelier tegen zich zeiven te beschermen. Maar hier achtte hij vrijheidsbeperking noodzakelijk, om tot reëele vrijheid te ko men: immers de winkelier kan om de con currentie van de andere niet sluiten, wan neer hij wil. Ook de heer Oud zou zeer veel goeds ge zien hebben in een regeling, die differenti atie naar de gemeenten, onder eigen verant woordelijkheid der gemeenten, zou hebben mogelijk gemaakt. Maar hij zag toch ook vele goede kanten aan een wettelijke regeling voor het geheele land en dat vooral met het oog op de Zondagssluiting. Het. verkeer is thans zoo zeer ontwikkeld, dat een verbod in de eene gemeente volkomen kracht ont nomen worden kan, door met fietsen en autos en motoren andere gemeenten op te 7 Maa t 1930 De Winkelsluitingswet. De rede van den minister. Sociale en religieuze motieven. Locale afwijkin gen mogelijk, b.v. voor badplaatsen. Na den heer Oud hoorden wij vertegen woordigers van fracties, die alreeds aan het woord waren geweest en geen nieuwe ge zichtspunten hebben geopend. De heer Lockegeer noemde de wet de ver vulling van een ïanggekoesterden wensch in middenstandskringen en een sociaal, econo misch en hygiënisch belang (ook voor vrouw en kind van den middenstander). De heer Van Dis, van de Staatk. Geref. Partij, zag in het ontwerp eenerzijds een ongeoorloofde poging om het werkzaam zijn in eigen be drijf te verhinderen en noemde 't ander zijds een poging om met Gods wet in het maatschappelijk verkeer de hand te lichten op Zondag mag niets, maar dan -ook hoe genaamd niets open- Wat natuurlijk weer spraak uitlokte bij Mr. van Wijnbergen, die er op wees, dat de Zondagsrust, ook voor den christen, nooit absoluut kan zijn er zijn nu eenmaal dingen die noodig gedaan dienen te worden. En de heer Schokking ten slotte onderstreep te nog eens, dat het bevorderen van meer Zondagsrust voor hem het meest aanlokke lijke is uit de geheele wet, omdat daardoor meer gelegenheid geboden kon worden tot Zondagsviering. Daarna de bewindsman voor Arbeid, H. en N., Mr. Verschuur. Mr. Verschuur begon met een woord van hulde aan zijn ambtsvoorganger, die het ontwerp had ingediend. En wiens ontwerp hij verdedigen wilde, allereerst om de conti nuïteit, maar ook omdat hen daardoor de gelegenheid geboden werd een rustdag te verzekeren, welke de mogelijkheid zou schep pen voor een goede Zondagsviering. Hierin zaten vAor hem de reuk en de smaak van het ontwerp. Al wist hij, dat velen ter .inker- zijde dezen kant van het ontwerp niet zoo waardeerden als dat ter rechterzijde het geval moest zijn, daar waren er toch velen, die de Zondagsrust als een groot sociaal goed waardeeren konden. En waarom, zoo vroeg de bewindsman, mogen die twee overtuigin gen niet tot één resultaat voeren? De minister wees er op, dat de betere uit voering van het winkelwerktijdenbesluit, die het ontwerp mogelijk maakt, geenszins de eenige reden is, waarom hij het ontwerp zoo gaarne in het Staatsblad wil zien: de win kelsluiting kenschetste hij als een mldden- standsbelang van de eerste grootte, in den middenstand leeft het verlangen naar een wettelijke regeling. De minister kon voor het ontwerp geen rechtsgrond vinden ln de verstoring der concurrentieverhoudingen, die het winkel werktijdenbesluit zou brengen. De rechts grond moet gezocht worden in de noodzake lijkheid van zorg voor een progressieve be drijfsontwikkeling. Het bedrijf is nu eenmaal een weefsel van gemeenschappelijke belan gen. Het belang van den een heeft Invloed op het belang van den ander. Een groote machtige verbetering van den toestand stuit dikwerf af op de wederspannigheid van een enkeling, die de bedrijfsorde vernietigen kan. Aan welke zijde is nu de vrijheid? Op vrees stuit een sluitingsregeling bij onderlinge af spraak af, een hoogere macht moet de reden voor vrees wegnemen. Wordt hier nu de vrijheid aangetast, zoo als de heeren Braat, Van Rappard hadden betoogd? De minister verwees deze afgevaar digden naar de Fransche revolutie, welks meest krasse aanhangers het toch nooit zon der vrijheids-inperking hadden kunnen doen, om de sociale orde. De minister wilde, evenmin als de heeren Oud en Schokking iets weten van een be- scherm'ng van den middenstand tegen zich- zelve, den individueelen middenstander n!.: het gaat, zeide hij, om de bevrijding van het middenstandsbedrijf als zoodanig, de bevrij ding van de vrees van allen tegen allen. Hier is iets, dat uit eigen beweging niet komen kdn, om den onwil van enkelen. De minister stelde vast, tegenover den heer Van Dis, die een rustig spreker is en heele- maal niet gekenmerkt, wordt door den „preek toon" van zijn fractiegenooten, dat 't voor hem niet onverschillig is. welke dag als rust dag wordt aangemerkt: voor den christen is de Zondag de rustdag. Voor den Jood is dat anders. De minister wil den Joden zooveel mogelijk tegemoet ko men, maar niet meent hij, dat het de plicht van den wetgever kan zijn, door be- oaalde Joodsche zaken Zondags open te la ten, daarmede den ondergang van anderen te bewerken. Intusschen. deze kwestie komt bij de artikelen nog aan de orde zy is lastig genoeg! De minister deed er Prof. Visscher en den heer van Dis wien de wet niet ver genoeg gaat immers opletten, dat de winkelslui tingswet geen Zondagswet is. Deze ging uit van den wensch naar directe Zondagsviering. De winkelsluitingswet versterkt de Zondags rust. waardoor indirect, maar onwillekeurig de Zondagsviering zal worden bevorderd. De minister vroeg, of Prof. Visscher wel eens overwogen had. dat de Zondagswet misschien voor een belangrijk deel is mislukt, omdat zij te hoog mikte, te veel wilde, geen rekening hield met het werkelijke leven. Dat vraagt nu eenmaal, bij de uitwerking van een be ginsel in de practijk, soepelheid en geen domme vasthoudendheid. Er zijn nog al wat amendementen inge diend. De minister heeft van te voren reeds ge waarschuwd, dat hij daartegenover geen al te soepele houding kan aannemen. Immers, het ontwerp, zooals t bij de Kamer ligt, is de zevende verschijningsvorm, van alle kan ten is het bekeken, door het ministerie, door vakvertegenwoordigers en raden, door mid denstandsvertegenwoordiging en door kerke lijke overheden, ook door den opperrabbijn. Zoodat men waarlijk niet zeggen kan, dat het bedrijfsleven niet ln deze wetgeving is ge moeid. Wanneer men dus amendementen heeft betreffende de Zondagsrust, b.v. dan raadde de bewindsman aan deze nauwkeu rig te bekijken en met andere artikelen in verband te brengen, omdat het eene dikwijls meebrengt uit balanceering aan den ande ren kant. De minister wil ta v. plaatselijke omstan digheden de noodige soepelheid betrachten. Hij is dus voornemens om van art. 9, dat, onder goedkeuring der Kroon aan den ge meenteraad toelaat afwijkende regelingen te treffen wegens locale omstandigheden, een ruim gebruik te maken. De minister noemde enkele voorbeelden: drukke jaarmarkten, een conglomeratie van Joodsche burgers, grensgemeenten, badplaatsen in den zomer, havenressorten enz. De minister verdedigde het treffen van ^ettelijke regeling voor het geheele land met een beroep op het bestaan van een hinder lijke divergentie en grensgebieden en vooral met een beroep op de Zondagsrust die nog lang niet in alle gemeentelijke verordenin gen is voorgeschreven. Ten slotte deed de bewindsman nog een beroep op de Kamer om het ontwerp aan te nemen, dat hij teekende als een middel om den middenstand als rechtsgemeenschap te helpen opbouwen. De repliek heeft niet veel anders opge leverd dan nieuws; dan een zeer heftig debat tusschen den liberalen heer Dr. Vos en den v. d. Oud. Er vielen harde woorden. De heer Marchant mengde zich ook in het geval en versierde bij interruptie Dr. Vos met het epitheton ornans „kwajongen". Wat den in het parlement vergrijsden v. d. fractieleider een weinig-aangename berisping van ien voorzitter bezorgde: deze riep hem tot de orde. Het viel Mr. Marchant niet gemakke lijk dat te dragen en hij verweerde zich, toen hij zijn qualificatie terugnam, dat on langs een lid der liberale groep een nog veel minder wellevend woord tad uicgestooten welk lid, dit moet geconstateerd worden, des tijds ook tot de orde georepen is ge worden. Neen, sedert de rede van Mr. Marchant In Middelburg botert het niet tusschen libe ralen en vrij zinnig-democraten. Dinsdag tijgt de Kamer aan de amende menten! Justitie. Gieksen-Nieuwkerk. Minister Donner is een enfant chèr van den Senaat. Na alle kanten sprak men zijn blijdschap uit over zijn aanblijven en als een recht geaard kind betoonde Mr. Donner zich zeer dankbaar. De minister overweegt zoo deelde hij mede de instelling van een commissie, die zich zou moeten bezighouden met het ont- w.-.ien eener administratieve rechtspraak- Verschillende Senatoren hebben zich, van daag de heeren Hermans. Diepenhorst, Heerkens Thjjssen en van der Hoeven, bezig gehouden met de vraag van de recruteering der rechterlijke ambtenaren. Ook de minis ter is het met de meeste dezer klagers eens. dat uniformiteit moet worden vermeden Dat de rechters meestal uit lager ambtenaren worden verkozen weersprak de minister hij had 55 benoemingen gedaan. 22 nieuw - benoemden kwamen van buiten de rechter lijke macht, van deze 22 waren 12 advo caten. De minister staat niet zoo afwijzend, als b.v. Prof. Diepenhorst tegenover het insti tuut der aanbevelingen. Omdat hij het recht heelt, daarvan af te wijken. Dit werkt, zoowel repressief als preventief. Prof. Diepenhorst, had ook geklaagd over den hoog enleeftijd der rechters, er was zelfs een kantonrechter van 80 jaar! De .minister zeide, een leeftijdsgrens van 70 jaar zeer wenschelijk te achten, maar dan had hij toch gaarne, dat een minister van hoogen leeftijd het vorostel daartoe deed. Gemakkelijke ontblnabaarheid van het huwelijk is van mij niet te wachten, deelde de bewindsman den heer Mendels mede. Er is ook vandaag weer heel veel over Giessen-Nieuwkerk gesproken. De heer Her mans vond het gebeurde, vooral het optreden van den rijksrechercheur de Jong meer dan treurig en hij wraakte het, dat deze bij de passencontróle te Hoek van Holland weer een vertrouwensfunctie heeft gekregen. Ook laakte hij het zeer dat de minister ln de Tweede Kamer geen scherpe afkeuring had uitgesproken over veel wat er gebeurd was. Prof. Diepenhorst en de heer Janssen (rechter in Maastricht) stelden zich naast den bewindsman. Zij gingen niet zoover als de heer v. d. Hoeven, die eigenlijk elke cri t:ek op rechters uit den booze achtte en de klagers tot troost wees op Amerika, alwaar voor kort een rechter was ontdekt, die lid bleek van een inbrekersbende. Prof. Diepen horst waardeerde de objectieve houding des ministers in de Tweede Kamer, al had hij daarnaast nog wel de noodige bezwaren tegen het instituut van den rechter-commissaris. De minister zeide, dat hij in de beoordee ling en waardeering van het gebeurde van den aanvang af een vaste lijn heeft gevolgd. Publicatie van de antwoorden op des mi nisters bekende circulaire aan de procureurs generaal is niet mogelijk had vóór den minister reeds de heer Janssen betoogd. Maar van ernstige misstanden was den minister toch niet gebleken. Aandacht beloofde hij te geven aan het vraagstuk van den rechter commissaris van afschaffing (idee-Mr. Mendels) wil hij niet weten. De heer Janssen bleek van het gebeurde bij de stakingsongeregeldheden te Maas tricht een heel anderen indruk te hebben (vooral over de voorgeschiedenis) dan die het resumé van het hem uitgebrachte rapport, door den minister gepubliceerd, opwekte. Van deze kwestie hooren wij nog wel meer: de advocaat-generaal van den Bosch stelt een nader onderzoek in naar bepaalde, nog du bieuze punten. De heer Hermans is ook op het bekende geval voor de Bossche rechtbank teruggeko men de moeder die met een weinig waar- deerende titel werd „versierd" in een voog dijzaak door een RH. rechter. De minister zei dat deze rechter buitengewoon veel spijt heeft van zijn uitdrukking. Ja een mensch kan wel eens dwalen en bij berouw moet men niet te lang achtereen laken. Tegenover verschillende wenschen t.a.v. voorwaardelijke veroordeeling en het inroe pen van psychiatrische hulp bij zeden-dc- llcten waarop vooral Mr. Heerkens Thijs- sen sterk had aangedrongen staat de be windsman niet onwelwillend. Hij zeide ook in het geheel niet afwijzend te staan tegen over de benoeming van de sociaal-democratie in colleges van regenten. Dinsdag bespreekt de Kamer de Water- staatsbegrootlng. INTIMUS. INGEZONDEN MEDEDEEUNGEN a 60 Cts. per regel. ronder dat Uw huid stukgaat of naschrljnt, ook al is Uw baard nog zoo zwaar en hard, indien U mnar vóór het inzeepen de baard- oppervlakte inwrijft met een weinig Purol. Dooxcn 30-60 cd 90 ei Tube 80 ct. Apoth. co Drogisten, ZONDAG 9 MAART. HILVERSUM, 1875 M. 9— VARA. Orgelspel. 9.30 VARA. Lezing 9.45 VARA. Declamatie. 10.15 VARA. Gramo foonmuziek. 10.30 VPRO. Kerkuitz. vanuit het Gebouw van de N. P. B. te Laren. 12.01 Dr. C. H. Sluiter: De bakermat van ons scheikundig inzicht. 12.40 Concert door het AVRO-Octet. 2. Boekenhalfuurtje. Balch. Verhagen over mevrü. van Zeggelen's „De Plaatse aan de Vegt". 2.30 Concertgebouw-Concert door het Concertgebouw-Orkest. Na afloop Gramofoonmuziek. In de pauzes: Sportuitsl. 5.Wekelijksch Nieuws. 5.15 VARA. Kinder uurtje. 6.Tijdsein, pers- en sportnieuws. 8 15 Concert. Omroeporkest, Kuban-Kozak- kenkoor. 9.05 Aether-Revue „Storing", door Nono. 10.Voortzetting concert. 1LGra mofoonmuziek. 12.sluiting. HOZEN 1071 M. 8.25 NCRV. Morgenwijding. 10— KRO. üitz. v. d. Kerkdienst uit het Missiehuls v. Afrik. Missies te Cadier en Keer (L.) 11.15 KRO Gramofoonmuziek. 11.30 KRO. Lezing over de Geloofsvervolging in Rusland. 12.01 KRO. Gramofoonmuziek. 12.30 KRO Lunohrauzlefc door het KRO-Trio. 1.30 KRO. Causerie over Montenegro. 2Boekbespreking (Querido's Simson). 2.30 Concert door het- KRO.-Salon- orkest. 4.15 KRO. Zlekenlof. 5.—KRO. Pers berichten. 5.50. NRCV. Dienst in de Herst. Ev. Luth. Kerk te Amsterdam. 7.30. KRO- Lezing over: De Heilige Landstichting en de Basiliek. 7.55 KRO- Voetbaluitslagen. 8.— Voetbaluitslagen. 8.05 K R.O. Praatje door Pastoor Perquin. 8.20 KRO. Concert door het KRO -Orkest. 10.45 KRO. Epiloog door het Klein Koor o. I v. Jos. H. Plekkers. DAVENTRY, 1554.4 M- 3.20 Kerk-cantate No. 80 van Bach. 4.05 Kinderuurtje. 4.35 Orkestconcert W. H. Squire (cello). 5.50 Zang door M. Licette (sopraan). 6.20 Bijbellezing. 815 Kerkdienst. 9.05 Liefdadigheidsoproep. 9.10 Nieuwsber. 9.25 Concert O. de Foras (sopraan). Praagsch Strijkkwartet. 10.50 Epiloog. PARIJS „RADIO PARIS" 1725 M. 12.20 Religieuse causerie en gewijde muziek. 1250 Concert. 1.20 Concert. 2.20 Gramofoon muziek. 3.20 Concert. 5.20 Gramofoonmuziek 6.50 Dansmuziek. 7.35 Garmofoonmuziek. 7.50 Circus Radio-Paris. 8.20 Concert. Orkest en solisten. LANGENBERG 473 M. 6.20 Gramofoonmuziek. 825 Katholieke morgenwijding. 12.20 Concert. Orkest en bari ton. 3.Gramofoonmuziek. 4.05 Concert. Plano en dubbel-kwartet. 4.50 Hoorspel voor de jeugd. 7.20 „Don Pasquale", Opera van G. Donizetti. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. KALUNDBORG 1153 M. 11.20 Orkestconcert. 2.50 Orkestconcert. 5.40 Concert op clave-eimbel. 7.20 Koorzang. 7.55 Solistenconcert. 9.20 Orkest- en solisten concert. 10.20 Dansmuziek, BRUSSEL 508.5 M. 3 20 Orkest- en sollsteneoncert. 5.20 Dans muziek. 6.50 Gr&mofoon. 8.35 Gala-concert Omroep-orkest en solisten. Daarna nieuws berichten. ZEESEN 1635 M. 7.20 Lezingen. 8.15 Klokgelui. 8.20 Morgen wijding. Klokgelui. 10.20 Morgenwijding Koorzang en declamatie. 11-20 Orkeslconcert 1.20. Lezingen. 2.20 Concert. 3.20 Berichten. 4 20 Orkestconcert. 5.20 Lezingen. 7.20 „Ma dame l'Archlduc". Operette in 3 bedr. van Jacq- Offenbach. Daarna Dansmuziek. SPECIALISTEN TEL. 14609. KON1NGSTR. 27 PHILIPS- EN „ERREM 3" TOESTELLEN MAANDAG 10 MAART. HIL.ERSUM. 1875 M. 10.00 Morgenwijding. 11-15 Dr. T. Goede- waagen over: Lectuur en Tucht bij het Vol wassen Kind. 12.15 Concert door AVRO-Trio. Intermezzo: Wat doet mijn man van 12 tot 2? Daarna Voortz. concert- 2-00 Kookpraatje door P. J. Kers. 2.45 Aansl. van het Rem brandt-Theater te A'dam. 5.00 Kinderuur tje 6 01 Gramofoonmuziek. 645 Tooneel- overzicht door Hellen Randers. 7.45 Engelsch: Beginners. 8.01 Gramofoonmuziek. 8 30 W. Graadt van Roggen over: De XXHe Nederl. Jaarbeurs. 9 00 Concert. Omroeporkest. 10.00 Persber. 11.00 Gramofoonmuziek. 12.00 Slui ting. HUIZEN. Tot 6 uur 298 M. Na 6 uur 1071 M. Uitsl. N.C.R.V--UIIZ. 8-15 Morgenconcert. 10.30 Ziekendlenst. 11.00 Voorlezing. 11.30 Orgelconcert. 2.00 Le zing voor scholen. 245 LezingRotstuintjes. 3.15 Knlples. 4 00 Ziekenuurtje. 5.00 Concert. Boris Lensky-Trïo. 6 30 Koersen. 6-40 Literaire causerie. 7.10 Zangles. 8.00 Concert door de Arnhemsche orkestvereeniging. 8.45 Lezing: Chocolade. 9 15 Vervolg concert. 10 00 Radio praatje. 10.30 Persber. 10.40 Gramofoon muziek. DAVENTRY. 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 1220 Orgelconcert door E. T. Cook. E. B- Pettl (sopraan). V. Mulvey (zang). 1.35 Orkest concert- 2 20 Uitz. voor scholen. 3.40 Dans muziek. 4.35 Orkestconcert. 5.35 Kinderuur tje. 6.20 Lezing. 635 Nieuwsber. 700 Plano recital door D- MacEwan. 7.20 Lezing. 7.45 Fransche les. 8.05 Concert. Militair Orkest. M. Nelson (mezzo-sopraan), R. Gourley (conférencier). 9.20 Nieuwsber. 9145 Lezing. 10 20 Orgelconcert door E. d'Evry. 11-00 Voor lezing. 11.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO PARIS" 1725 M. 12.50 Gramofoonmuziek. 4.05 Concert- 6 55 Gramofoonmuziek. 7.40 Gramofoonmuziek 8.20 Concert. Orkest en solisten. LANGENBERG 473 M. 6.20 Gramofoonmuziek. 9.35 Gramofoon muziek. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.25 Or kestconcert. 405 Orkestconcert. 7.20 Colle gium Musicum. Daarna tot 10-35 Orkestcon cert. 10.35 Orkestconcert. KALUNDBORG 1153 M. 11.20 Orkestconcert. 2.55 Orkesteoncert. 7.20 „Dldo und Aeneas", opera- 9-25 Dansmuziek. BRUSSEL 508.5 M. 5.20 Trio-concert.. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.35 Orkest- en sollsteneoncert. ZEESEN 1635 M. 615 Lezingen. 11.50 Gramofoonmuziek. 12.15 Lezingen. 350 Concert. 450 Lezingen. 7.20 Orkestconcert. 8.05 Concert- Orkest en vocale solisten. Daarna: Berichten en tot 11.50 Dansmuziek. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Uw muren en plaionds geschilderd met geeft tevredenheid. Tetterodestraat 98 Telef. 11612 Heden: ZATERDAG 8 MAART Stadsschouwburg. Eerste Stichtsche Dilet tanten Operette Gezelschap. ..Hotel-avon turen". 8.15 uur. Gebouw Bloemhof. Bal-masqué Tooneel- vereeniglng „Door Inspanning Uitspanning" Gebouw H. K.B. Feestavond H. Z. en P. C. „De Waterratten". 8 uur. Wijkgebouw Ged. Oude Gracht 79- Bijbel lezing K, Rozendal. „Een kanaal van zegen" 8 uur. Kennemer Lyceum. Olympiade-film 1928. 3 en 8 uur. Palace. „Plicht". Tooneel: The Frank Bro thers, 2.30 en 8.15 uur. Luxor Theater. „Zevenmaal Verliefd". Too neel: Henri Albers en Trio Mascotta. 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt Theater. „Weary River". Too neel: Paulton en Doley. 2.30, 7 en 9.15 uur. Standaard Theater. „De Juweelen der Prinses". Tooneel: The Sisters Washington. 2.30 en 815 uur. ZONDAG 9 MAART Stadsschouwburg. Oost Nederl. Tooneel (Dr. W. Frans en Albert v. Dalsum). „Liefde onder de Olmen" 8 uur. Schouwburg Jansweg. „Aan de mooie blauwe Donau". 8.15 uur. Gem. Concertzaal. Gezelschap Mie en Ko. „De Jordaan zoo ze weent en lacht". 8 uur. Remonstrantenhuls, Wilhelminastraat 22. Wijdingsmorgen. Th. Vermeer: „Onze ver houding tot God". 10 30 uur. Wijkgebouw. Ged. Oude Gracht 79. Bijbel lezing K. Rozendal „De gelijkenis van Christus", 8 uur. Kennemer Lyceum. Olympiadefilm 1928. 3 uur. Bioscoopvoorstellingen van 2 uur af. MAANDAG 10 MAART Schouwburg Jansweg. „Aan de mooie blauwe Donau". 8.15 uur. Kennemer Lyceum. Olympiadefilm 1928. 8 uur. Bioscoopvoorstellingen. Teyler s Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen ran 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5