HET TWEEDE JAARBEURSGEBOUW GEOPEND. De beteekenis der Jaarbeurs voor Neerland's Handel en Industrie. Schoolbouw in Haarlem-Noord Parkaanleg in Haarlem-Noord HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 11 MAART 1930 VIERDE BLAD De ruimte is nu nog te klein. (Van een onzer redacteuren). ..Thans zetten wij een streep onder het woord bestaansrecht van de Nederlandsche Jaarbeurs" zeide de voorzitter van den Raad van Beheer, de heer F. H. Fentener van Vlis- singen Maandagavond aan het diner den journalisten aangeboden bij het, reeds tradi tie geworden, bezoek op den dag voor de ope ning van een jaarbeurs. Deze enkele, doch véél-zeggende woorden teekenen zoo in 't kort den toestand van de Jaarbeurs buitengewoon duidelijk. De pu blieke opinie heeft in de*jaren teen het nieuwtje er af was, toen men de Utrecht sche Jaarbeurs een oorlogskindje noemde dat het wel niet lang meer zou maken. in de jaren dat het uithoudingsvermogen der Jaarbeurs elke mogelijkheid van vergrooting scheen uit te sluiten, zich meer bemoeid met er aan te twijfelen of men het met het eerste gebouw wel zou kunnen bolwerken, dan te gelooven dat een tweede gebouw ooit zou kunnen rendeeren. En dat tweede gebouw is er nu. Feitelijk een vleugel van het eerste, er tegen aan gebouwd, de gangen door-verbon den, staat het er nu met zijn vijf verdiepin gen, zijn mooie proporties, hoog tegen de lucht, beneden weggestopt achter de bouw sels op het Vreeburg. En het is alweer vol, weer evenals toen alleen het eerste ge bouw nog in gebruik was konden om en bij de tweehonderd aanvragen om expositie ruimte niet ingewilligd worden. Dat toont den groei van dit instilut, dat bewijst het bestaansrecht van de Utrecht- sche Jaarbeurs, die voor handel en industrie in ons land toch van zoo groote, niet te schat ten beteekenis is. En het welhaast spreek woordelijk geworden optimisme van den Raad van Beheer blijkt thans gerechtvaar digd te zijn. De Jaarbeurs en Neerland's handel en industrie. Zooals telken jare heeft de volijverige se cretaris-generaal, de heer W. Graadt van Roggen aan de journalisten allerlei bijzon derheden over de Utrechtsche Jaarbeurs ver teld en speciaal ten opzichte van de twee- en-twintigste, de eerste die ook in het nieuwe gebouw gehouden wordt. Thans rijst, aldus spreker, de vraag: wat wordt er van dit nieuwe Jaarbeursgebouw voor de ontwikeling van het Nederlandsche ?aarbeursinstituut verwacht? In de eerste plaats heeft de ingebruikneming van het tweede gebouw iets te zeggen in verband met de, verhouding van de Nederlandsche Jaar beurs tot hare buiten land sche zusterinstel lingen. Toen het eerste gebouw in Septem ber 1921 werd geopend, was het jaarbeurs wezen in Europa nog een ongetemde feeks gelijk: overal verrezen jaarbeurzen als pad denstoelen uit den grond, kortom er heersch- te op dit gebied een volslagen anarchie. Het jaarbeurswezen in Europa leed aan een ge weldige overvoeding en deze abnormale ont wikkeling is in den loop der laatste jaren ge lukkig tot stilstand gekomen. Van het op richten van nieuwe jaarbeursondernemingen hoort men in den laatsten tijd nagenoeg niet meer; wel van het tegendeel. Slechts een beperkt aantal jaarbeurzen, in of na den oorlog in het leven geroepen, toont levensvatbaarheid in dien zin, dat waarbor gen aanwezig geacht kunnen worden voor een verdere ontwikkeling op langeren ter mijn. Dat onder deze internationale verhou dingen op het gebied van het jaarbeurswe zen de Nederlandsche Jaarbeurs in e-m rus tig tempo en op gezonde basis tot den bouw van een tweede Jaarbeursgebouw is kunnen overgaan en door stelselmatige en regelma tige ontplooiing van haar arbeidsfeer daar toe ook wel moest overgaan, is een verheu gend feit, dat den Raad van Beheer aanlei ding gegeven heeft door het uitschrijven van een prijsvraag een wetenschappelijk onder zoek te bevorderen van de ontwikkelingsge schiedenis van het moderne jaarbeurswezen en de functie der jaarbeurs in het huidig handelsverkeer. Vervolgens besprak de heer Graadt van Roggen wat in de naaste toekomst verwacht wordt van de ontwikkeling van de Neder landsche Jaarbeurs, en haar verhouding tot de Nederlandsche industrie en den Neder- landschen handel. In de eerste plaats zal de zaak naar den ouden trant worden voort gezet in dien zin, dat de Jaarbeursactie in de naaste toekomst gericht zal blijven op de verdediging en versterking van de positie van onze inheemsche nijverheid in het binnen land. Trots haar internationaal karakter, waarvan destijds zulke schrikbarende gevol gen voor onze eigen industrie werden ge vreesd, heeft de Nederlandsche Jaarbeurs de taak kunnen volbrengen om aan het Ne derlandsche fabrikaat in eigen land grootere bekendheid en grooter afzetgebied te verlee- nen. Dat ter volbrenging van die plicht de grootere en meer comfortabele ruimte waar over men thans beschikt, gunstiger voor waarden biedt, valt aanstonds in het oog, wanneer men bedenkt, dat elke tak van in dustrie ter Jaarbeurs vertegenwoordigd, nog lang niet zooveel deelnemers telde en in de verste verte nog niet zóó in al zijne geledin gen omvatte, dat de wederverkoopcr ter beurze een eenigermate volledig, zelfs eeni- germate behoorlijk beeld kreeg van hetgeen zijn branche voor inkoopmogelijkheden bood. De bouw van het tweede gebouw opent nu de gelegenheid voor de toelating van nieuw bloed. Naast deze oude taak moge een nieuwe taak voor de toekomst verwacht worden in de richting van uitbreiding van het veld van actie der Nederlandsche industrie buiten de Nederlandsche landspalen. Waar men zijn oor te luisteren legt, klinkt deze toon: onze industrie heeft noodig expansie door export- Wij moeten met ons Nederlandsch fabrikaat de grenzen over; wij moeten in den vreemde bekend worden als industrieland. Het is een bekend feit, dat de internationale zakenman, om in contact te komen met vreemde indus trie-producten, om zich op de hoogte te stel len van nieuwe fabricage-methoden, de be middeling der jaarbeurzen gebruikt en spe ciaal de bemiddeling dier jaarbeurzen, die gehouden worden in de landen, voor wier fa brikaten hij zich interesseert. Naarmate nu het Nederlandsche fabrikaat grooteren in vloed en meer bekendheid zal gaan krijgen op de buitenlandsche markt, zal de buiten- landsche handel, die gewoon is op de buiten landsche jaarmarkten poolshoogte te gaan nemen, ook voor Nederland de Jaarbeurs te Utrecht gaan beschouwen als het aangewe zen centrum om er zich op de hoogte te stel len van den stand der Nederlandsche in dustrie en hare ontwikkeling. Zooals de Jaar beurs echter tot nog toe gehuisvest was, was zij te weinig algemeen representatief om den buitenlanaschen inkooper voldoende belang te kunnen inboezemen. Thans is althans een begin gemaakt met het scheppen eener voor dat doel inzonderheid geschikte entourage. Naast centrale voor den binnenlandschen handel moge in de naaste toekomst van de Nederlandsche Jaarbeurs verwacht worden tot economische centrale voor den Neder- landschen uitvoerhandel. Deze vooruitzichten sluiten geenszins de wensthelijkheid uit, dat ook het buiten landsche fabrikaat aan de Utrechtsche Jaar beurs in verhoogde mate zal deelnemen. Naar mate de Jaarbeurs groeit zal ook de behoefte groeien bij de buitenlandsche Industrieën om door middel der Jaarbeurs den binnenland schen handel te bereiken. Dat brengt onge twijfeld concurrentie voor het inheemsche fabricaat, maar concurrentie op eigen bodem zal het Nederlandsche fabrikaat altijd blij ven behouden, ook al zou men haar van de Jaarbeurs weren. De nieuwe en vergroote opgaven, welke de bouw van het tweede gebouw aan het Jaar beursinstituut stelt openen nieuwe wegen voor de Jaarbeursactie. Zoo zal de buiten landsche propaganda moeten worden uitge bouwd, de binnenlandsche propaganda zal er op gericht moeten worden in nauwer re latie te komen met de middenstands- en handelsverenigingen. De bouw van het tweede gebouw heeft het Jaarbeursinstituut heengebracht over het doode punt, waarop het al eenigen tijd was komen te staan en opent nieuwe banen t-ot nieuw leven. Leiden deze banen, in afzienbaren tijd, tot den bouw van een derde gebouw? zoo vroeg spreker vervolgens. In voorbereiding is op dit gebied niets. Van de zijde van sommige deelnemende groepen, is reeds aandrang op het Jaarbeursbestuur uitgeoefend om tot uit breiding over te gaan. Men dient echter niet te vergeten, dat na regen zonneschijn, maar dat na zonneschijn ook regen pleegt te ko men. Alleen reeds uit deze overweging zal met groote voorzichtigheid te werk worden gegaan. Deze Voorjaarsbeurs is, wat de deelneming aangaat, een buitengewone verrassing ge weest. Hadden alle deelnemers geplaatst kun nen worden en was aan allen de volle maat van hetgeen zij gevraagd hadden, ook toege wezen, dan was met ingebruikneming van het terrein Vredenburg noodig geweest een grootere ruimte van 3200 M2, hetgeen gelijk staat met een rferde gebouw over 5 verdiepin gen van 3 4 van de grootte van het tweede gebouw. Er is echter een schaduwzijde aan een uitbreiding van expositieruimte door de oude deelnemers. De uitbreiding van het Jaarbeursgebouw namelijk vindt niet haar afspiegeling in het totaal aantal deelnemers. Dit is van 1151. aan de Voorjaarsbeurs 1929 gestegen tot 1297. Men zou, gezien de volle bezetting, een grooter toename verwacht heb ben. De heer Graadt van Roggen eindigde zijn causerie met het citeeren van het liedje uit den bloeitijd der oüd-Hollandsche jaarmark ten, waarmee hij ook zijn artikel over de Haarlemsche jaarmarkt in ons blad van Za terdag besloot. Deze Jaarbeurs- Te vertellen wat er al zoo op deze Jaar beurs te zien is, is een onmogelijkheid. Er zijn 1298, dus bijna 1300 deelnemers die allen hun speciale artikelen ten toon stellen. De groep meubelen neemt anderhalve verdie ping van beide gebouwen in, er is een Zuid- Afrikaansche inzending, een collectieve in zending van Zwitsersche industrieelen, de Oostenrijksche groep is grooter dan vroeger. Och, ieder die voor zaken naar de Jaar beurs gaat zoekt in den 236 paginas tellen den catalogus op bij welke stands hij moet zijn, de gewone bezoeker ziet hier en daar iets dat hem interesseert, bekijkt prentbriefkaar ten, beluistert onbreekbare, buigzame gra- mofoonplaten, aanschouwt kostbare collec ties Engelsch porcelein en ruikt Zwitsersche kaas. Maar de stand van Philips, groot, heel mooi ingericht met vele radiotoestellen is zeker wel even toeven waard. En ge moet ook de koloniale afdeeling, speciaal gewijd aan toerisme naar en in Oost-Indië eens bezoe ken. Tenslotte, een stand die ieder interes seert, is die van Betterway uit Weenen met de vermakelijke houten caricaturen van Beethoven en Wagner, van een nijlpaard en een olifant, van een struisvogel die zijn vee- ren 'n soort schrijfpen bewondert, die als „blikvangers" dienst moeten doen en re clame-kunst zijn in den volsten zin des woords. En zoo is dan vanmorgen door de Koningin geopend het tweede gebouw van onze Ne derlandsche Jaarbeurs die toont wat Neder land als industrieland beteekent, doch die ook laat zien wat 'n oergezonde, krachtige, juiste organisatie vermag. Waar de Jaarbeurs gehouden icordt, rechts het eerste gebouw, links het tweede, dat er tegen aan gebouwd is- DE NATIONALITEIT DER GEHUWDE VROUW. Demonstratief congres in Den Haag Mej. Chrystal Macmillan, voorzitter van het demonstratief congres over de nationali teit der gehuwde vrouw, dat er gelegen heid van de internationale codificatie-con ferentie in Den Haag, wordt gehouden op 13 en 14 dezer, heeft aan den president van de codificatieconferentie, mr. Th. Heemskerk, een brief gezonden, waarin zij mededeeling doet van het voornemen, dit congres te hou den en van de leuze waaronder het wordt ge houden, nl., dat een vrouw, gehuwd of onge huwd, hetzelfde recht zal hebben als een man om haar nationaliteit te behouden of te veranderen. Voorts wordt het verzoek gedaan, dat de beide organisaties, die het congres beleggen, de International Council of Woman en de Intern. Alliance of women for suffrage and equal citizanship, zullen worden uitgenoo- digd, ieder een vertegenwoordigster aan te wijzen in de conferentie, met adviseerende bevoegdheid inzake het vraagstuk der na tionaliteit van de gehuwde vrouw. Ten slotte wordt der conferentie gevraagd, een deputatie van het congres te willen ontvan gen op een der beide dagen waarop dit con gres wordt gehouden of zoo spoedig mogelijk daarna. Van de zijde van het bestuur van het de monstratief congres over de nationaliteit der gehouwde vrouw wordt mede gedeeld, dat de volgende regeerin gen. een vrouw hebben benoema in de officieele delegatie naar de condificatiecon- ferentie: de Belgische regeering: mej. Mar- ceila Renson. de eerste vrouwelijke advo caat in België; de Duitsche regeering: dr. Marie Elizabeth Lüders, lid van den Rijks dag: Groot-Brittannië: dr. Ivy Williams, technisch gedelegeerde en Nederland mevr. Schönfeld-Polano, aldus de N. R. Ct. DE ZWAVELZUURFABRIEK DER STAATSMIJNEN. Opdracht aan de Nederlandsche Industrie. Aan de N.V. Ver. Ned. Chamottefabrie- ken te Geldermaolsen is gedragen het groot ste deel van de nieuwe zwavelzuurfabriek aan het stikstofbindingsbedrijf der Staats mijnen te Lutterade, meldt het Hbld. Het werk van de Chamotte Unie omvat levering en bouw van 3 Gay-Lussactorens, de levering van de vulling van den Glovertoren en het bouwen van den geheelen toren, waarvoor het lava-materiaal uit Frankrijk komt; verder de levering en bouw van een tweetal stofkamers voor electrofilters. Al het materiaal wordt vervaardigd ln het bedrijf van de Chamotte Unie te Geldermalsen. Met de uitvoering der werkzaamheden is reeds een aanvang gemaakt. DE JAVASCHE BANK. .Discontoverlaging: tot 4 12 pet. De Javasche Barik heeft met ingang van Maandag haar rentetarieven als volgt ver laagd: voor disconteeringen, beleeningen en voorschotten in rekening-courant met 1/2 pet voor beleeningen en voorschotten op effec ten met 1 pet. RAAD VAN STATE. De vice-president van den Raad van State, graaf Van Lynden van Sandenburg, biedt hedenavond te zijnen huize aan het Lange Voorhout in Den Haag een gastmaal aan de leden van den Raad van State aan. Prins Hendrik en Prinses Juliana zullen bij dezen disch aanzitten. RAAD VAN INDIë. Naar ae Staatscourant meldt, is tot lid van den Raad van Indië benoemd prof. mr. A. H. M. J. van Kan, hoogleeraar aan de Rechtshogeschool te Weltevreden. DE INT. TENTOONSTELLING VAN OPENBARE WERKEN TE UTRECHT. DE HAARLEMSCHE INZENDING, Op het Vreeburg in Utrecht, naast het tweede jaarbeursgebouw is in enkele weken tijds een mooie, ruime tentoonstellingshal opgetrokken, die door den Raad van Beheer ter beschikking werd gesteld van de Vereeni- ging van directeuren van gemeentewerken in Nederland, welke vereeniging daar een zeer interessante expositie heeft georgani seerd van foto's, ontwerpen, maquettes, enz. van allerlei openbare gebouwen en gemeente werken in Nederland en in den vreemde. Feitelijk verband tusschcn deze tentoon stelling en de Jaarbeurs bestaat er uiter aard niet. doch zij sluit eenigermate aan bij de afdeeling Bouwmaterialen ter Jaarbeurze en wordt gedurende de Jaarbeurs op haar terrein gehouden. En voor den nlet-handels- man, die uit interesse of nieuwsgierigheid de vele stands gaat langswandelen en slechts hier en daar iets vindt, dat den buitenstaan der belang inboezemt moet deze Internatio nale Tentoonstelling van Openbare Werken, deze ITOWU wel tot de interessante be zienswaardigheden gerekend worden, al is zij natuurlijk van grooter beteekenis voor hem die nauw verbonden ls aan een dienst van Openbare Werken en die hier zijn werk, zijn ideeën kan toetsen aan 't werk uit an dere steden, andere landen. Het moderne, stijlvol ingerichte gebouw heeft een twee-duizend vierkante meter ex positieruimte. Een mooie schematische ma quette van ae bisschopsstad toont, hoe Utrecht langs den halven omtrek zich niet verder uit kan breiden door de forten-krin gen. De Amsterdamsche Inzending ls zeer uitgebreid, bevat maquettes van havens, foto's van vele bruggen en gebouwen, lucht foto's van de K-L.M- Rotterdam neemt eveneens 'n flinke ruim te in beslag. Leiden laat zien hoe voor den brand het stadhuis er uitzag met zijn sier lijken toren. Haarlem, Groningen, Den Bosch, Eindhoven, Dordrecht, Leeuwarden en ver schillende andere steden zijn meer of minder uitvoerig vertegenwoordigd. Van de buiten landsche inzendingen is die van Tsjecho- Slowakije wel heel belangwekkend, fraaie foto's van moderne gebouwen zijn ieders aandacht waard, als foto en omdat ze in beeld brengen hoe hoog in dat land de bouwkunst staat. Over de Haarlemsche inzending van Open bare Werken, die gisteren loffelijke uit zondering al geheel gereed was, willen we nog Iets meer vertellen. Men vindt haar links, vlak bij den ingang in de groote ten toonstellingshal tegen een stemmigen ach- :ergrond hangen er teekeningen en foto's van nieuwe bouwwerken: de Gemeentelijke Concertzaal, het Gymnasium aan het Prin senhof, de school in de Karolingens.raat. c« zweminrichting aan de Houtvaart, alle voor beelden van mooie, moderne architectuur. Haarlem's bruggen ziet men er voor en na de vernieuwingen van de laatste jaren. Eti teekeningen zijn er van verschillende nieuwe scholen. In het midden staat een maquette van een der hoekpllaren die bij de Groote Houibrug zullen komen. Wij geven er hierbij een foto van. het fries vertoont een aantal figuren waarvan enkele meer naar voren springen. Door een overvloed van foto's en teekeningen te vermijden maakte men dezo afdeeling tot een der overzichtelijks te van de tentoonstelling, zij toont duidelijk wat Haarlems dienst van Openbare Werken presteert «HHHHlWIlUni IlflUUMU De gerneenteraad van Haarlem stelde credieten beschikbaar voor het bouwen van een openbare lagere school aan de Wilgen straat in Haarlem-Noord. Openbare Werken maakte daarvoor bovenstaand ontwerp. Openbare Werken heeft een uitbreidings plan ontworpen voor Haarlem-Noord, waar op een groot gedeelte van de gronden gere serveerd zijn voor parkaanleg. De breede verkeersweg die op den linker kant van de kaart van Zuid naar Noord loopt is de Rijksstraatweg. Waar die de Jan Gijzenvaart kruist, komt ook de nieuwe ver keersweg uit die van Bloemendaal naar Spaarndam zal loopen. Er komt ook een nieuwe weg voor groot verkeer tnsschen Haarlem en Velsen, die aansluit op een broeden weg lang de Delft. Het groote park dat zal worden aangelegd, wordt begrensd door de Jan Gijzenvaart, den nieuwen weg Ha3rlerr.-Velsen en den nieu wen weg Spaamdam-Bloemen daal. Bovendien komt er ten noorden van de Jan Gijzenvaart nog een groot park. dat be grensd zal worden door de straten van de zoogenaamde rivierenbuurt ten Westen van den Rijksstraatweg. Ten Westen van het Park in Haarlem- Noord en de terreinen van Bloemendaal, is grond gereserveerd voor woningbouw. Zuidelijk een open-, Noordelijk een gesloten bebouwing. Op den hoek Jan GijzenvaartRijks straatweg is grond gereserveerd voor een zweminrichting. Ten Zuiden van den Weg Rijksstraatweg- Bloemendaal zijn groote tennisvelden ont worpen. De zwarte blokken op onze kaart ten Zui den van het Park aan de Jan Gijzenvaart en den weg SpaarndamBloemendaal en den nieuwen weg Haarlem—Velsen zijn sport velden. speciaal voor athletlek. Op de kaart vonden wij aangegeven een groot speelveld, een kleiner wedstrijdterrein, 3 oefcnvelden en een autopark.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 13