TWEEDE KAMER CACHET- w FAIWE BINNENLAND EERSTE KAMER UIT DE OMSTREKEN HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 13 MAART 1930 12 Maart. De Winkelsluitingswet. De uitzonderingsbepalin gen voor Zondagen en weekdagen. Weinig verande» ringen. De Joden. De wet op de winkelsluiting heeft de Ka mer verder behandeld. Men kwam vandaag iets verder, dan één artikel, zooals gisteren. Gisteren wij brengen dat nog even in herinnering heeft de Kamer de algemeene uitzonderingen behandeld op den algemee- nen regel om op Zondag den geheelen dag en ln de week 's avonds na 8 uur gesloten te zijn. Vandaag behandelde de Kamer het vierde wetsartikel, dat resp. de uitzonderin gen opsomde op de Zondagssluiting en de uit zonderingen op de ayondsluiting. Er waren niet minder dan 13 amendemen ten op dit vierde artikel ingediend, amen dementen om te verscherpen en amendemen ten om te verslappen. Wij zullen natuurlijk niet uitvoerig al die 13 amendementen behandelen, over sommige daarvan werd trouwens niet veel gesproken. En alleen op de hoofdpunten letten. Ook werd een drietal Ingetrokken. De heer van Dis, van de Staatkundig-Gere formeerde partij, had een aantal amende menten voorgesteld, waarvan de bedoeling was geen enkele uitzondering op de Zondags- sluiting toe te laten. Na de beslissingen, die gisteren zijn gevallen, is het duidelijk, dat deze amendementen geen schijn van kans hadden. Zij vielen dan ook met 79—7 stem men. Vóór waren de beide St.-Geref. heeren van Dis en Zandt en een gedeelte der a.-r. groep: de heeren van Dijk, Visscher, v. d- Heuvel, Severijn en Duymaer van Twist. Het wetsontwerp wilde door de uitzonde ringsbepalingen banketbakkers toelaten hun ne zaken open te hebben gedurende den ge heelen dag op 1 Januari, 24, 25, 26 en 31 De cember, wanneer deze dagen op Zondag val len en op den eersten Paaschdag en den eersten Pinksterdag. Daartegen had de heer Smeenk bezwaar. Hij werd bijgevallen door de heeren Snoeck Henkemans en Van Wijn bergen. Wanneer aan den Zondag zulk een groote waarde wordt toegekend, gelijk wel bleek uit de algemeene beschouwingen en die van gisteren, door de rechterzijde wordt toe gekend, dan moet die waarde wel heel sterk spreken voor den eersten Paaschdag, den eersten Pinksterdag en den eersten Kerstdag, wanneer deze op Zondag valt. Deze drie da gen wilden deze heeren met den heer Smeenk de winkels niet den geheelen dag doen open blijven. De minister verzette zich niet sterk. Hij zei alleen, dat deze dagen door de des kundigen als bijzonder smuldagen waren ge kenschetst. Maar een ramp achtte hij 't niet, wanneer deze drie dagen gebonden zouden zijn aan dezelfde uren als andere Zondagen. Voor de banketbakkers. Het amendement- Smeenk werd aangenomen met 4638 stem- men. Een soortgelijk amendement-Smeenk be trof de bloemenwinkels. Dit werd aangeno men bij zitten en opstaan. De heer van Raopard Is maar ban?, dat de burger niet aan zijn „blaadje" tabak komt. Ook vandaag weer wilde hij de sigarenwinkels dezelfde faciliteiten toekennen op Zondag als de banketwinkels. Deze immers mogen volgens het ontwerp dit is zoo gebleven op Zondag 4 uur openblijven. De minister en verschillende Kamerleden verklaarden het amendement niet aanvaardbaar, wijl onnoo- dlg. De minister zeide dat het koopen van banket afhangt van het bezoek, dat men krijgt en dat het artikel zelf aan bederf on derhevig Is. Het koopen van tabak is iets an ders, dit artikel Is niet aan bederf onderhe vig en elke man kent ongeveer zijn be hoeften. waarin dus zeer gemakkelijk van te voren ls te voorzien. Het amendement viel met 6417 stemmen. Een belangrijk aantal Kamerleden heeft on getwijfeld mee ln het geding de zekerheid betrokken, dat de sigarenwinkeliers zelf de Zondagsopening niet wenschten. De heer van Rappard heeft met even weinig succes gepoogd het aantal uren, waarop een banketbakkerswinkel, Zondags mag open zijn van 4 op 6 uur te brengen. Dit amendement viel al evenzeer, en wel met 62—23 stemmen. In het ontwerp waren voorts faciliteiten aan degenen, die daarvan gebruik wilden maken toegestaan, afwijkingen toegelaten van de verplichting tot sluiting *s avonds om 8 uur. op die avonden, welke voorafgaan aan algemeen erkende christelijke feestdagen en R.-K. feestdagen. Op die avonden zou de winkelier de Zaterdag-tijden kunnen toepas sen. Den heer van Dis ging dat zelfs te ver ln ons land, waar toch conscientie-vrijheld ls. De anti-papisten (de heeren van Dis. Zandt en Llngbeck) wenschten die vrijheid van la ter openblijven op den avond voor R.-K. Hei ligendagen niet toe te staan. Kans op succes had deze poging niet en het amendement kelderde met 84—3 stemmen. Een amendement-Snoeck Henkemans om de faciliteit waarvan wij nu spreken, te doen gelden ook voor degenen die op Goeden Vrij dag zouden willen sluiten, ondervond niet dan algemeene instemming. De heer van Hellenberg Hubar zag een amendement, aanvaard, waardoor het slui tingsuur van winkels, alwaar uitsluitend of in hoofdzaak brood, banket, suikerwerken en chocolade wordt verkocht, op 25 December te brengen van 10 uur op 8 uur, wanneer die dag op een weekdag valt. Het artikel 4 heeft nu dus, na de amendee ring den volgenden Inhoud: Het verbod om gedurende den Zondag een winkel voor het publiek geopend te hebben vindt geen toepassing: a ten aanzien van winkels, waar uitslui tend of in hoofdzaak brood, banket, suiker werk en chocolade wordt verkocht, op 1 Januari, 24, 26 en 31 December; b. ten aanzien van bloemenwinkels op 1 Januari, 14 en 15 Augustus, 1 en 2 November, 24, 26 en 31 December; c. ten aanzien van melk-, visch- en fruit winkels tot 12 uur des middags, uitsluitend voor den verkoop van melk, room, visch en fruit; d. ten aanzien van winkels, waar ults'.ui- tend of in hoofdzaak brood, banket, suiker werk en chocolade wordt, verkocht, geduren de ton hoogste vier achtereenvolgende uren. liggende tusschen 9 uur des voormiddags en 8 uur des namiddags, doch uitsluitend voor den verkoop van die waren en onder voor waarde, dat van de uren, gedurende welke de winkel op Zondag voor het publiek is ge opend, te allen tijde duidelijk is kennis ge geven op een geschrift of drukwerk, dat aan de toegangsdeur tot den winkel is bevestigd, zoodanig, dat daarvan van buiten af gemak kelijk kan worden kennis genomen. Het verbod om 's avonds na 8 uur den win kel voor het publiek geopend te hebben, geldt niet: a. op Zaterdag; b. op den dag, voorafgaande aan Goeden Vrijdag en Hemelvaartsdag, op 14 Augustus en 31 October, onder voorwaarde, dat onder scheidenlijk op Goeden Vrijdag en Hemel vaartsdag, 15 Augustus en 1 November voor den winkel de regeling wordt toegepast, welke voor den Zondag is vastgesteld; c. in het tijdvak van 25 November tot en met 5 December en in het tijdvak van 18 tot en met 24 December; d. ten aanzien van bloemenwinkels op 30 December en winkels, waar uitsluitend of ln hoofdzaak brood, banket, suikerwerk en cho colade wordt verkocht, op 31 December. Op de hier genoemde dagen zal het verbo den zijn, een winkel voor het publiek ge opend te hebben na 10 uur des namiddags en voor 5 uur des voormiddags. De oorspronkelijke bepalingen voor de kap pers hebben geenerlei wijziging ondergaan. Ook hebben de bepalingen voor de Joden geen wijziging ondergaan. De heer Dr. Vos poogde bij amendement den geheelen Zon dag voor de Joden vrij te krijgen. (Hij pleitte met vuur en wees op den invloed, die de ont- werp-bepallngen zullen hebben, wanneer zij niet veranderd zouden worden, op de Jood- sche orthodoxe beschouwingen). Mr. v. d. Bergh poogde voor het missen van den or thodoxen Sabbath, den Joden een equivalent te geven door hen te veroorloven in de zomermaanden den geheelen Zondag te be nutten. In de zomermaanden toch eindigt de Joodsche Sabbath heel laat in den avond. Dit equivalent naast wat het ontwerp reeds bracht. Belde amendementen werden verworpen. De minister zei, dat op alle en aller belangen In de voorbereiding door de verschillende In stanties zoodanig was gelet, op concurrentie- mogendheden enz., dat elke verandering het ontwerp op het punt der faciliteiten aan de Joden, zou verslechteren. Den Joodschen winkelier kan volgens het ontwerp door B. en W. vergunning worden verleend, zijn winkel open te hebben op Zon dag voor 2 uur des namiddags. Banketbak kers van Joodsch geloof mogen tot 8 uur Zon dags open blijven. Waterstaat en Post. Onderwijs. De Eerste Kamer werkt zich zoo gestadlg- aan door de begrootingen heen, al gaat t wat langzaam. Vandaag zijn Waterstaat en de Post afge daan. Met onderwijs is een aanvang gemaakt- In de morgenvergadering werden nog een aantal detailpunten behandeld. Wij vermel den daarvan twee stuks. De heer Smeenge, bijgenaamd de „beste- vaer" van „Schuttevaer" heeft allerlei ge westelijke kanalen en sluizen besproken en ook geklaagd over hooge haven-, brug- en slulsgelden- Meer speciaal noemde hij Haar lem. Hij achtte daar die gelden zeer zwaar en een middel om veel meer dan een ver goeding voor aan de schepen bewezen dien sten aan middelen te komen. Hij had b.v. bezwaar tegen het te Haarlem heffen van dubbel bruggegeld 's nachts. Voorts besprak de heer Smeenge sena tor Janssen, commissaris der Nederl. Spoor wegen diende hem van antwoord de con currentie die de A.T.O. (die ook van Gend Loos beheerscht) aandoet aan de parti- cuiere expediteurs, per schip op per auto bus. Hij sprak zelfs van deloyale concurren tie, omdat de A.T.O. tegen zeer lage tarieven kan werken, wijl de Spoorwegen en dus de Staat achter haar staat. De heer Janssen zette daartegenover, dat men van de concur rentie der A.T.O. niet moet staan kijken, wijl de A.T.O. ten voordeele van de spoorwegen niets anders deed, dan wat de particuliere ondernemers voor enkele jaren deden t.a.v. het goederenvervoer op de spoor, dat- steeds achteruit liep. Rechter Janssen wees er nog op, dat wat hier geschiedt ook in Zwitser land, ook in Duitschlaud, ook ln Engeland en Amerika gebeurt. En de commissie, die de minister van Wa terstaat had ingesteld, om te onderzoeken of werkelijk deloyale concurrentie had plaats gevonden of alsnog plaats vond, was, naar 's ministers mededeellng, tot de conclusie van het tegendeel gekomen. De minister was 't volkomen met den heer Slingenberg eens, dat de oude waterstaats regel „wlen water deert, die water keert" moet worden gehandhaafd blijven als juist resultaat van een lange waterstaatsgeschie denis. De zorg voor de waterkeering, zei Mr. Slingenberg, ls een sequeel van het eigen domsrecht. Minister Reymer beloofde zooveel mogelijk zorg te zullen dragen voor het behoud van natuurschoon maar de economie gaat bij hem voor. Voorts deelde de bewindsman mede. dat de gasverlichting in de spoorwegcoupés gelei delijk zal worden vervangen door electrische verlichting. Dat de spoorwegverbindingen en de spoor wegtoestanden te Rotterdam van dien aard zijn, dat daardoor Rotterdam minder koa- kurrenz-fahlg zou zijn betwistte de bewinds man. Voorts werd medegedeeld, dat t.a v. de classificatie der standplaatsen voor het spoorwegpersoneel overeenstemming is ver kregen. De minister zeide, dat hij. voor zooveel mogelijk een spoedige verbinding van Am sterdam naar den Rijn zal bevorderen. Wordt 't opnieuw wachten, zooals 't onder minister v. d. Vegte wachten werd? In ieder geval is de minister niet ingegaan op de bezwaren van den heer v. d. Lande, die de economische noodzakelijkheid van de verbinding wilde vastgesteld zien. Bezwaren, die thans te laat komen. Bij de postbegrootlng drie sprekers- Mevr. Pothuis—Smit betoogde de wensche. lijkheid van de uitgifte van een nationalen vredespostzegel. De minister zal dit denk beeld met het hoofdbestuur bespreken. Twee sprekers, Prof. Kranenburg en de heer Oudegeest over de radiodistributie. Bei hebben uitvoerig den onaangenamen toe stand van het oogenblik besproken maar die is ieder bekend. Beiden ook hebben een oplossing bepleit In deze richting, dat een bepaald percentage van den spreektijd zou worden bestemd voor een algemeenen om roep en de overige tijd zou worclcn verdeeld naar billijkheid over de verschillende stroo mingen. De minister deelde mede, dat hij de vorige week Vrijdag het advies van den Radioraad heeft ontvangen, het advies, dat zoo lang op zich deed wachten. Hij hoopte zoo spoedig mogelijk een beslissing te nemen. Het tijd stip, waarop dit zal plaats hebben, kon de minister niet nader noemen. De Onderwljs-begrooting is aangesneden door de heeren Ossendorp en Slingenberg, die beiden tij Mr. Terpstra er op aandron gen zich tegenover Financiën te doen gelden, om de noodzakelijke verbeteringen door te zetten. Mr. Slingenberg pleitte heel sterk voor een regeling van het bewaarschoolonderwijs- INTIMUS. DE MOORD BIJ BENNEKOM. RESTEN VAN VERBRANDE KLEEREN GEVONDEN. Omtrent het onderzoek der justitie inzake den moord bij Bennekom meldt het Hbld. dat de aanwijzingen tegen den verdachte J. Hoek onlangs zeer zijn verstrekt door Het vinden van resten van verbrande kleeding- stukken bij zijn woning te Ede. Het had de aandacht van de buren van verdachte getrokken, dat daags na den moord de rook uit dan schoorsteen van Hoek'8 woning een afschuwelijken stank verspreidde, welke aan de lucht van ver brande kleedingstoffen herinnerde. Naar aanleiding daarover door de buren afgelegde verklaringen is een onderzoek ingesteld; in een hoop asch bij de woning werden inder daad eenige stukjes halfverbrande kleeding- stof gevonden. Deze resten worden thans aan een onderzoek onderworpen. De zes inbraken. Wat de zes inbraken betreft waarvan Hoek ook wordt verdacht, kan worden opgemerkt, dat zoover de Arnhemsche inbraken betreft, deze alle werden gepleegd in huizen buiten de stad; op Schaarsbergen en aan den Apel- doornschen weg, de andere in Oosterbeek en in Lunteren. Van Hoek was bekend dat hij altijd op het land rondzwierf. Er zijn van de ze inbraken verschillende personen verdacht geweest, doch van geen hunner klopten de vingerafdrukken met die welke in de wonin gen werden ontdekt. Alleen die van Hoek vertoonden daarmede, volledige overeenstem ming. De verdachte blijft ih een star ontkennen volharden. SCHIPPERSRELLETJES TE ZWOLLE. MEN VREEST BLOEDIGE BOTSINGEN. Reeds geruimen tijd bestaak In Zwolle een gespannen verhouding, doordat binnen vaartschippers een schippersbeurs hebben opgericht om hoogere loonen te kunnen be dingen. Dinsdagmiddag was een schipper aan het laden bij de overslagplaats van de firma Buisman aan het ZwaTte Water te Zwolle. Met het oog op de dreigende houding, den laatsten tijd aangenomen door stakende schippers tegenover de schippers die wel lading aannemen, gingen de hoofdinspecteur van politie Lettinck en twee agenten aan boord. Uit de stad de overslagplaats ligt ongeveer een half uur buiten Zwolle kwam een schip, getrok ken door 'n motorboot, waarop zich een vijf tig schippers bevonden, die, bij het in la ding liggende schip gekomen, een dreigende houding aannamen, meldt de N. R. Ct. 3e hoofdinspecteur en de agenten trokken hun revolver, waarop een der stakende schippers zijn jas uitgooide, voor hen ging staan en riep: Schiet mij maar dood! Op dit oogen blik kwamen er nog twee inspecteurs en acht agenten bij. Deze overmacht deed de schippers afdeinzen. Voortdurend, ook des nachts, worden de schepen, die met lading liggen of geladen zullen worden, door de politie bewaakt. Men vreest voor bloedige botsingen. Ook schippers die alleen maar doortrekken worden niet veilig geacht. Bij de grens der stad komt .on agent aan boord, die hun vergezelt tot de stad gepasseerd is, desgewenscht nog ver der, daar ook te Hasselt de toestand zich meer toespitst. Ook hier moest de politie versterkt worden om de werkwilligen tegen de stakers te beschermen. De bevrachters uit Zwolle en Hasselt olij ven pertinent weigeren, over de door de schippers opgerichte schippersbeurs te be vrachten. De staking duurt, nu ongeveer een maand. De geldmiddelen zijn vrijwel uitge put. GEEN FABRIEKEN VAN KRUPP IN LIMBURG. Tegenspraak der directie. In verband met de verschillende berichten en geruchten over de oprichting van Ijzerfa brieken van Krupp te Sitiard, heeft' het „Limburgsch Dagblad" zich gewend tot ver schillende autoriteiten in de mijnstreek en het betreffende gebied, die evenwel niets po sitiefs konden mededeelen; verscheidene personen hadden zelfs van de geruchten niets vernomen. Om toch eenige zekerheid te verkrijgen, heeft het blad getracht verbinding te krij gen met het directorium van de Friedr. Krupp A. G.. te Essen, hetgeen gelukt is. De directie machtigde mede te declen, dat de berichten uit de lucht zijn gegrepen. Er wordt niet onderhandeld over den aankoop der bedoelde terreinen en er worden geen plannen gekoesterd- NA DE ANNEXATIE. Woensdagmiddag diende in de openbare zitting van Ged. Staten weer een zaak van iemand, die na de annexatie in Haarlem- schen gemeentedienst gekomen is, maar die meent te kort te zijn gedaan in zijn rech ten. Het betrof de zaak van den heer N. J. Horn, vroeger voorman-fitter bij de Gas fabriek te Heemstede en daarna hulpfitter bij het Gasbedrijf te Haarlem. Lang is hij dat echter niet geweest, want reeds eenige dagen na zijn aanstelling in Haarlemschen dienst, namelijk op 24 Mei 1927 is hij uit een lantaarnpaal gevailen, waarna hij geen dienst meer heeft kunnen doen. Ter zitting deelde de heer Hom mede, dat hij reglementair door het gemeentebe stuur van Haarlem schadeloos is gesteld. Tot 26 April 1930 werd namelijk zijn pensioen aangevuld tot het bedrag van zijn maximum loon en tot 26 April 1932 zou dit bedrag tot 75 pet. gereduceerd worden. Spreker meende echter, dat hij krachtens art. 36 van de An nexatiewet recht heeft op uitkeering tot 1 Mei 1937, omdat hij kan aantoonen, dat hij vóór 1 Mei 1927, toen hij nog in Heemsteed- schen dienst was, nimmer ziek geweest is. Dat kunnen, zei hij, Dr. Colembrander, die 22 jaar lang zijn controleerend geneesheer ls geweest, de Burgemeester en de directeur der Bedrijven getuigen. Na zijn val heeft de ge neesheer van den Pensioenraad hem afge keurd en de dokter van de Rijksverzekering en Dr. Van Konijnenburg hebben een hart- vergrooting bij hem geconstateerd, die hij volgens hen al vóór 1 Mei 1927 gehad moet hebben. Hij verklaarde dit als leek niet te kunnen beoordeelen. maar hij vermoedt, dat hij dit na zijn val heeft gekregen, omdat hij toen op zijn linkerzijde terecht kwam. Dr. van Konijnenburg had beweerd, dat Horn door de annexatie een beetje zenuw achtig was geworden en er te veel bij zijn werk aan dacht. Maar zóó erg heeft spreker zich die annexatie niet aangetrokken, al had hij liever in Heemsteedschen dienst ge bleven. „Als ik niet naar Haarlem was over geplaatst", zei hij, „zou ik niet gevallen zijn en zou ik nu misschien nog rustig in Heem stede aan het werk zijn". Op een vraag uit de vergadering antwoord de de heer Hom niet te kunnen zeggen, door welke oorzaak hij gevallen is. Maar nij kan niet aannemen, dat zijn hartvergrootlng hem vroeger in Heemstede tot werken ongeschikt zou hebben gemaakt. „Er zijn wel sport- menschen", zei hij, „die óók met een hart vergrooting loopen, zonder het te merken". Het standpunt van het Haarlemsch ge meentebestuur werd verdedigd door den heer H. A. van Abs, die mededeelde, dat zoo wel de dokter van de Rijksverzekering als de controleerend geneesheer geconstateerd had dat de harbvergrooting niet een gevolg van den val is geweest. De heer Horn moet die dus vóór het ongeluk al hebben gehad. Het gemeentebestuur kon dus niet anders doen, dat dit medisch standpunt deelen. Ged. Staten zullen later in deze aange legenheid uitspraak doen. WORDT ALEXANDRA KOLLONTAY NIET IN ONS LAND TOEGELATEN. Naar het Volk verneemt, overweegt de re geering, aan mevrouw Alexandra Kollontay, gezant te Oslo van de Sowjetrepubliek, geen visum te geven voor een bezoek aan ons land ter bijwoning van het congres over de kwes tie van de nationaliteit der gehuwde vrouw. LIEBERMANN BERUST IN ZIJN VONNIS. Naar het Volk verneemt, komt de zaak- Liebermann niet voor den Hoogen Raad, aangezien Llebermann in het arrest van het Amsterdamsche Hof heeft berust en geen cassatie is aangeteekend. Jantje (wiens üevelingspoes z'n lievelings kanarie heeft opgegeten)„Ik vind het niet zoo heel erg, want nu heb ik twee lievelings dieren in één." (Humorist). IJMUIDEN. GEMEENTELIJKE VISSCHERUSCHOOL. Aan het jaarverslag der Gemeentelijke Vlsscherijschool over het jaar 1929 ont-leenen wij het volgende: De groote boot werd grondig nagezien en versterkt. Zij is nu weer voor den dienst ge schikt. Denkleine boot was zoodanig lek, dat herstelling niet meer mogelijk was. Bij sup- pletolre bsgrooting werd voor 1930 een be drag groot f 558 aangevraagd, om hiervoor een nieuwe boot te kunnen laten bouwen. Dit bedrag werd toegestaan en thans is opdracht voor den bouw van een nieuwe boot ver strekt. Klasse A telde op 31 December 1929 4 leer lingen. Klasse B (Vlsscherij-afdeelLng) 1 leer ling deed examen voor schipper en 7 deden examen voor stuurman op een zeevisschers- vaartulg. Van de laatsten werd één afgewe zen. De overigen slaagden. Het aantal leerlin gen op 31 December 1929 bedroeg 4. Klasse B (Algemeene opleiding scheepvaart). Aan 1 leerling van het oudste jaar van den 2-jari gen cursus werd een diploma uitgereikt. Het aantal leerlingen op 31 December 1929 be droeg 5. Klasse B. (Opleiding voor derden stuur man). 3 leerlingen deden examen voor dien rang en slaagden, zij het niet allen in eer sten aanloop. Het aantal leerlingen op 31 De cember 1929 bedroeg 7. Klasse C (Opleiding voor machinist op zeevLsschersvaartuigen L 8 leerlingen deden examen, allen slaagden. Vroeger waren in deze afdeeling meestal 20 tot 30 varende ieerlingen ingeschreven, waaruit tweemaal INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. een oogenblikkelijk geneesmiddel is voor HOOFDPIJN ZENUWPIJNEN RHEUMAT1EK KOORTS OF GRIEP Onschadelijk voor het organisme per jaar een aantal werd aangewezen, dat zich voor het eerstkomend examen mocht voorbereiden. Dit jaar is het aantal na Sep tember belangrijk verminderd. De reden hier van is niet te vinden, doch deze aangelegen heid heeft de aandacht van de Commissie van Toezicht. Het aantal leerlingen op 31 De cember 1929 bedroeg 8. Klasse C (Opleiding*machinist voorloopig diploma), 6 leerlingen deden examen en slaagden; 2 hiervan voor landmachinist. Voor deze klasse is steeds veel toeloop en er moe ten, omdat de 4-jarlge opleiding is samen gedrongen in 2 avondklassen, herhaaldelijk leerlingen worden afgewezen. Het aantal leerlingen op 31 December 1929 bedroeg 25. Het totaal aantal leerlingen op 31 Decem ber 1929 bedroeg dus 63. Onder Algemeen" wordt gememoreerd het vormen van een „Visscherij-Studiefonds" door de Reedersvereeniging. In 1929 zijn reeds eenige leerlingen der school bij hun studie voor een visscherij dip lorna uit dit fonds gesteund. HEEMSTEDE. VERGADERING BLOEMISTARBELDERS In de Dinsdagavond gehouden vergadering van de afdeeling Heemstede van de R.-K. Bloemistarbeidersvereenigïng „St. Deus De- dit" heeft de voorzitter het overlijden van een der oudste en trouwste leien, den heer J. A. v. d. Horst, herdacht. De heer Van der Horst heeft mede een groot aandeel gehad in de stichting der vereeniging en niet weinig tot den bloei bijgedragen. Het Hoofdbestuurslid, de heer Salman heeft een inleiding gehouden bij het behang- rijkste agenda-punt, de contributieverhoo- ging. Reeds vroeger, zei deze, heeft de afdee ling Heemstede een hoogere contributie aan den Bond moeten afdragen en zoowel het Bonds- als het afdeelingsbestuur hadden de zaak thans liever op de lange baan gescho ven. Na het in werking treden der Ziektewet mag echter niet langêr gewaoht worden, daar vooral de losse arbeiders dan gedupeerd zouden worden. Er zou namelijk contributie betaald worden volgens het tarief van klasse B., terwijl Heemstede tot klasse C. behoort wat de uitkeeringen betreft. Hierbij komt nog de verwachting van een mogelijken strijd, daar niet alle werkgevers, wlen een arbeids contract is toegezonden bereid zullen zijn om dit te teekenen. Bij een eventueel con flict noemde spreker het voor de arbeiders van belang om te weten, dat voor Heemstede de uitkeering volgens klasse c geldt. Na een uitvoerige gedachtenwisseling werd daarop het voorstel tot contributieverhoo- ging zonder stemming aangenomen. Hierop volgde nog een uitvoerige bespre king over de arbeidstoestanden in het ho veniersbedrijf, waarbij bleek, dat er nog lang geen overeenstemming bestaat tusschen werkgevers en werknemers en waarbij het bestuur verklaarde, dat dit punt zijn voile aandacht en ook die van het hoofdbestuur heeft. Mede was een belangrijk onderwerp van bespreking de vraag waar de arbeiders zich de 20 pet. bij eventueele ziekten zullen ver zekeren. HAARLEMMERMEER KERNSCHAPEN. Ten bate van kerk en armen werden te Hoofddorp verkocht 34 schapen, die dcor eenige landbouwers waren geweid. De op brengst was f 37.50 per stuk, al zoo een to taal bedrag van f 1275. AANRIJDING. Een zoontje van den heer L. aan den Lis- serweg was met eenige andere kinderen op dan Ringdijk aan het spelen. Plotseling werd de kleine door een auto, die voor een ander motorrijtuig moest uitwij ken, zoodanig aangereden, dat hij bleef lig gen. Door den geneesheer werd geconsta teerd, dat het kind een been gebroken had. COÖPERATIE. Vanwege de coöperatieve verbrinksvereeni- ging „Samenwerking" te Nieuw-Venncp al hier zal spoedig worden overgegaan tot het bouwen van een broodbakkerij en het ver bouwen van den reeds bes taanden winkel.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 10