HAARLEM-NOORD. DE MENSCH WORDT THANS OUDER DAN VROEGER. LETTEREN EN KUNST HET TOONEEL SCHILDERWERK FOTOGRAFISCH ATELIER „RICHE" VERGROOTINGEN - REPRODUCTIES MUZIEK. Het Huis ter Spijt. Scheepvaartberichten HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 13 MAART 1930 VIERDE BLAD Waaraan de sterk-verminderde sterfte is toe te schrijven. Tekorten bij pensioenfondsen. In het onlangs gepubliceerde jaarverslag van den Gemeentelijken Geneeskundigen en Gezondheidsdienst te Haarlem trok het onze aandacht, dat voor onze stad het sterftecijfer voor 1928 was 9.1 op de loOO inwoners. Dat wil dus zeggen, dat op elke 110 inwo ners er dat jaar slechts één overleden is. Een buitengewoon laag cijferl Wij zijn eens gaan praten met den heer W. Fehres Jr., referendaris, chef van de af- deelfng Bevolking en Burgerlijke Stand. Gauw kwamen de statistieken op tafel, waar uit duidelijk bleek, dat de sterftecijfers vroe ger veel hooger waren. Per 1000 inwoners waren die: 18401849: 26.56 1850—1859 25.49 18601869 24.8J 1870—1879: 24.49 1880—1889 21.27 1890—1899: 18.67 1900—1909: 15.69 1910—1919: 13.40 1920—1923: 11.11 1924—1928: 9.85 Een vaststaand feit is dan ook dat de men schen in den laatsten tijd gemiddeld ouder worden dan vroeger. In het tijdvak 1840 1849 stierf elk jaar 1 mensch op de 37 men schen, in 1928 slechts één op de 110. De heer Fehres was zoo welwillend om ook de cijfers over 1929 te berekenen. Het sterftecijfer te Haarlem was over dat jaar 10.1, terwijl het cijfer over het geheele rijk 10.7 is. Haarlem kan dus bogen op het prae- dicaat een zeer gezonde stad te zijn! Ook over 1928 is dit gunstige verschil met het rijk te constateer en. Het cijfer te Haarlem was toen, zooals wij reeds schreven, 9.1 en voor het rijk 9.6. Wij gaan nu zoo vervolgde de heer Fehres de vruchten plukken van de ver beterde levensomstandigheden die voor de menschheid in den loop der jaren zijn ge schapen. Ik noem: verbeterde woningtoe standen, hygiëne in fabrieken en werkplaat sen, toezicht op levensmiddelen, zuigelingen zorg, moderne scholen, betere geneeskundige verzorging, vooruitgang van chirurgie, goed ingerichte ziekenhuizen, tuberculose-bestrij ding enzoovoort. Vroeger steeg het sterftecijfer af en to? door groote epidemieënln die jaren warende sterftecijfers: 1847: aardappelziekte 31. 1849: cholera 31.2 1855: mazelen 27.7 1859: kindersterfte 31.— 1366: cholera 28.8 1871: pokken 29.4 1875: ademhalingsorganen 25.5 1880: zuigelingensterfte 23.4 1884: mazelen en roodvonk 22.2 1892: influenza 21. 1900: ademhalingsorganen 17.7 1908: zuigelingensterfte 15.— 1919: piep 17.4 In 10 jaar hebben wij al geen epidemie van beteekenls gehad, terwijl ook daarvoor het aantal slachtoffers der epidemieën geregeld verminderd is. De directeur van den Gem. Geneeskundi gen en Gezondheidsdienst, Dr. J. van Ko nijnenburg, bevestigde, dat gebleken is, dat de levensduur van het menschelijk geslacht in den laatsten tijd belangrijk gestegen is. Hij schreef dit ook toe aan de oorzaken die ook de heer Fehres al opgesomd had, maar noemde daarbij vooral de tot standkoming van de duinwaterleiding. Voorts ook de ver mindering van het misbruik van alcohol, dat vooral van zooveel invloed is op het thans opgroeiende geslacht. Het sterftecijfer over de jaren 1920—1929 is voor Haarlem ongeveer 10 per 1000 inwo ners. Dus 1 pet. sterft per jaar. Men zou een rekensommetje kunnen opzet ten, om te betoogen, dat als de sterfte gedu rende een eeuw zoo laag blijft, er vele hon derdjarigen moeten komen. P-ractische waar de heeft dit rekensommetje niet, want men moet de bevolking zien als een stroomende rivier met een gedurig wisselende bevolking De heer Fehres opperde de veronderstelling, dat er na eenigen tijd, als er veel menschen op betrekkelijk hoogen leef tijd komen, bijvoorbeeld 60, 70 of 80 Jaar, het sterftecijfer onder de bejaarden zeer sterk zal toenemen. Dit zou dan ten gevolge hebben, dat wel is waar de gemiddelde leef tijd van het menschelijk geslacht wel be langrijk gestegen is, maar de honderdjari gen toch tot de zeldzaamheden zullen behoo- ren. Voor de maatschappij is de reeds nu ge constateerde verlenging van het menschelijk leven van zeer veel belang. Verzekerings maatschappijen en pensioenfondsen houden er reeds rekening mede. Wij staken ook ons licht op bij den heer H. H. van Abs, hoofdcommies ton stad huize, speciaal belast met de pensioen-aangelegen heden. Deze deelde ons mede. dat volgens de officieele sterftetafels de sterftekansen voor een persoon van 48 jaar in het tijdvak 1894 1909 gesteld werden op 82. voor 60 Jaar op 208 en voor 63 jaar op 255. Er zijn daarom nieuwe sterftetafels gemaakt voor de jaren 18951919, die uitwezen, dat die sterftekan sen gedaald waren van 82 op 73, van 208 op 165 en van 255 op 202. In verband met het uitkomen van die sterftetafels is het wiskun stig tekort op het gemeentelijk pensioenfonds voor Haarlemsche gemeente-ambtenaren vrij groot. Maatregelen tot versterking van dit fonds zijn noodig. omdat men nu moet reke nen met de waarschijnlijkheid, dat de ge- pensionneerde ambtenaren langer van hun pensioen zullen genieten dan aanvankelijk geraamd was. Dit klemt nog te meer, nu blijkt, dat na 1920 het sterftecijfer opnieuw belangrijk gedaald is. Het is evenwel nog niet berekend welke gevolgen deze nieuwe daling van de sterftekans heeft op den le vensduur van de gepensionneerden. Verder vernemen wij nog. dat de verzeke ringsmaatschappijen in den loop der jaren, in verband met den langeren levensduur der menschen. hun tarieven voor lijfrenten ge durig verhoogd hebben. Het is wel voorge komen. dat er in een jaar slechts 35 pet. van de geraamde sterfte voor de lijf renteniers werd geconstateerd. Meestal varieert de sterf te voor de lijf renteniers in den laatsten tijd tusschen 75 en 95 pet. van de raming. Dit is natuurlijk een groot nadeel voor de verzeke ringsmaatschappijen, maar die verkeeren toch in een veel gunstiger conditie dan de pensioenfondsen van de overheid. Wat de verzekeringsmaatschappijen meer dan het geraamde aan lijf renteniers moeten uitkee- ren, bezuinigen zij op de levensverzekerin gen, want, tengevolge van den langeren le vensduur der menschen, zijn die uifckeeringen daaraan belangrijk lager dan de raming. Zoo blijft de schaal in evenwicht. Solide maat schappijen koppelen een verlaging van de tarieven voor levensverzekering aan een ver hooging van de tarieven voor lijfrente. De pensioenfondsen der overheid zijn even wel genoodzaakt om hun tekorten aan te vul len uit de belastingopbrengst der burgerij. De deskundige die hier aan het woord is, voorspelde ons ook, dat het sterftecijfer bin nenkort wel meer belangrijk zal stijgen. Door de verschillende gezondheidsmaatregelen worden nu veel menschen in leven gehouden die vroeger ter doode opgeschreven waren. Maar het gevolg is, dat onder het thans le vende geslacht velen zijn die als het ware kunstmatig in, leven zijn gehouden. Het is te venvachten, dat in de naaste toe komst van die personen een belangrijk per centage zal sterven. Een feit is, dat, terwijl in den ouden tijd deze zwakke menschen voor den huwbaren leeftijd stierven, er velen zijn die nu een nageslacht nalaten, dat niet on der gunstige omstandigheden verkeert. Dit zal ook van invloed zijn op de levenskansen van het thans opgroeiende geslacht. Het zal de vraag zijn of tegen dezen ongunstigen fac tor de medische wetenschap en de gezond heidszorg nieuwe gunstige factoren inzake de sterftekans tegenover kunnen stellen. GEZELSCHAP BOUBER. DE JORDAAN. Wanneer het geheele tooneelseizoen één doorloopende wedstrijd was en ik zat in de jury. dan zou ik zonder één oogenblik van weifeling aan de opvoering van De Jordaan door het gezelschap van Herman Bouber den eersten prijs toekennen. En niet alleen van dit, maar van eenige opvolgende seizoenen te zamen. Wij moeten teruggaan tot de oude Tooneelvereeniging in haar glorietijd on in haar beste voorstellingen om ons zulk een volmaakt samenspel van een Nederlandsch gezelschap te herinneren. Hoeveel hooger staat de opvoering van De Jordaan in haar geheel boven die van Uitkomst, welke het officieel eerste gezelschap van Amsterdam ons in dit seizoen bracht. Hoeveel sterker, zuiverder, inniger en vooral echter zijn deze menschen uit den Jordaan. dan die het gezelschap van Verkade met een enkele uitzondering ons liet zien. Ik zou alle tooneelliefhebbers in Haarlem willen toeroepen: Ga naar de Jordaan van het gezelschap Bouber, wanneer het weer in onzen Stadsschouwburg komt spelen! Want ik zeg u; geen enkele troep in Neder land is meer in staat een zoo gave, krach tige voorstelling te brengen. Dit is ensemble kunst, zooals wij het alleen nog maar in de laatste jaren van de Russen hebben genoten. Zie dadelijk dat eerste tafereel: de aal markt.! Hoe kleurrijk is dat, hoe leeft dat al les, hoe prachtig tooneel is 'net. Ja. denkt men bil zoo'n tafereel eigenlijk nog aan too- neelspelen? Het is trillend van leven! Er is geen mo ment, geen momènt, zeg ik u, dat de illusie wordt verstoord! Elk gebaar, elk accent is raak, niet van de hoofdpersonen alleen, maar van al de figuranten. Zie enkel dat tafereeltje van de om Joden- Jet hossende mannen en vrouwen, welk een prachtig, levend schilderij wordt dat. Men moet wel absoluut geen begrip van too neel hebben cm daar het. mooie, het oer gezonde, het volks-krachtige niet. in te zien- En dan de verschijning van Corry Scheen- derl. in dien joelenden kring, de koningin van de Jordaan tusschen het volk! Welk een sfeer weet Annv Verhulst enkel maar met haar verschiinlng te maken. Zii zegt niets, zli doet schijnbaar niet* toch is zij on middellijk hoofdoersoon. heeft men de ooeren niet meer van haar af. Het is, of het Noodlot INGEZONDEN MEDEDEEL IN GEN. a 60 Cts. per regeL VRAAGT VOOR UW BiNNEN- EN BUITEN FIRMA J. HE YD AN US Zn KONINGSTRAAT 25 PARKLAAN 60 ra TaL 11361 van 8—12 «b lh—5. Zaterd. 8—1 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 C». per rcceL GROOTE HOUTSTRAAT 169 TELEFOON 13472. HAARLEM mèt haar over het tooneel schrijdt. O, wij zouden kolommen kunnen vullen met het detailleeren alleen van deze voorstelling, want alles, alles is even voortreffelijk. Neem 7oo'n taferee! in de danszaal .JDe Gele Ballon!" Kan men zich een heviger mede leven van heel een groep denken als daar bij net gevecht tusschen Mooie Karei en Lou de Bokser, ls heel dat tafereel niet volmaakt van samenspel? En welk een superieur in dividueel spel geeft deze opvoering te ge nieten. Ik ben er wel zeker van, dat tal van tooneelliefhebbers die nog nooit een voor stelling van Annie van Ees en Cor van der Lugt Melsert hebben overgeslagen en in het society-tooneel geheel thuis zijn, nog nooit van den acteur Elsensohn hebben gehoord! Maar, dames en heeren, gaat dan Manus Speet van hem zien! Ik verzeker u, een mooier, inniger creatie ziet u thans op ons heele tooneel niet, van geen Jan Musch, geen Van Dalsum, geen Cor van der Lugt! El sensohn geeft dien mismaakten man met zijn heimelijke, verzwegen liefde voor Corry Scheendert met zoo ontroerende mensche- lijkheid, zoo fijn en zoo teer, zoo sober en gevoelig, dat ik het een der zuiverste, mooiste creaties durf noemen, ooit op het tooneel gezien! En hoe prachtig is Anny Verhuist als Corry Scheendert! Hoe raak en fel zijn telkens die korte replieken in het begin, hoe fascineerend is aldoor haar stille spel! Het tooneeltje tusschen haar en Elsensohn, wan neer Manus aan Corry de kaart legt, is niet meer of minder dan een juweel van fijne, geacheveerde tooneelspeelkunst! Het ls vol maakt! En dan dat innig tafereeltje in het dakkamertje van Manus, wanneer zij daar beiden naast eikander zitten, ieder met hun groot verdriet! Zie enkel dat reageeren van Manus, als Corry hem zegt-, dat hij haar vader kon zijn; Het ïs prachtig en prachtig, zooals hij aan die verbeten smart weer geeft. Maar het zijn niet alleen Anny Verhulst en Elsensohn die uitblinken! Heel dit ensemble is superieur! Welk een sterk levende figuur wordt Mooie Karei.niet in de vertolking van Jan Lemaire! Lemaire geeft hem ons eerst in zijn brani, zijn zekerheid van Don Juan van de Jordaan en later in zijn verwording, ja dan vooral voortreffelijk. Zijn spel sluit prachtig aan bij dat van Anny Ver hulst! En waar zagen wij ooit dan bij de Russen zoo superieure bij-figuren? Neem zoo'n Stijn Burk van Herman Bouber, zie, hoe hij dat tooneeltje speelt, wanneer hij dronken thuis komt, let eens op die ver bluffende techniek, als hij neervalt op het krukje bij de toonbank, of wanneer hij wordt weggesleept naar zijn kamer! En hoor hoe Aaf Bouber die prachtige Neel Burk dat eenvoudige zinnetje zegt: „Straks zal ik hem wel een kussen onder z'n hoofd dou wen!" Hoe eenvoudig en mooi, hoe ontroe rend is dat? En diezelfde Aaf Bouber gaf naast deze innige vrouw 'n „Kop zonder Kies" om van te rillen! Over de tooneelbewerking van Querido's Jordaan, door Bouber, héb ik na de première in Amsterdam reeds uitvoerig geschreven. Het moge als elke tooneelbewerking fragmentarisch zijn en vooral aan het, slot hier en daar sentimenteel, men voelt toch aldoor achter dit tooneelstuk o.a. In den levendigen, beeldenden dialoog een geniaal schrijver! Hoe zelden kunnen wij dat zeg gen! De opvoering werd ook te Haarlem een triomf. Reeds na het tafereel van „De Gele Ballon" het laatste vóór de pauze, moest het gordijn ontelbare malen omhoog, aan het slot werd het een ovatie, zooals wij alleen maar na groote voorstellingen meemaken! Het publiek rees als éen man op en dave rend klonken de bravo's door de zaal! Een mooie, een onvergetelijke tooneelavond! J. B. SCHUIL. LEDENCONCERT DER H.O.V. Het toeval wilde dat. evenals den avond te voren op het Bachconcert, met de Oberon- Ouverture aangevangen werd. De spoedige opeenvolging leidt onwillekeurig tot vergelij kingen, die naturlljk onbillijk zijn voor zoo verre zij de schoonheid en het volume van den klank van Concertgebouworkest en H. O. V. betreffen als ons orkest eens een paar ton jaarlijks meer subsidie kreeg, kon het ook nog heel wat anders praesteeren dan nu. Maar we mogen wel het meerdere aan dramatische kracht en plastiek van Mengel- berg's leiding releveeren, niet om aan de verdiensten van Van Beinum's interpretatie te kort te doen, maar als een voorbeeld welks leerzame strekking onze jonge, begaafde en ernstig strevende dirigent zich ongetwijfeld ten nutte zal maken. Goed voorbeeld doet goed volgen, zegt het spreekwoord, en zoo kan het zijn dat de groote leider paed agogisch en arbeid verricht, al ligt het zeker niet in zijn bedoeling toekomstige rivalen te kweeken. Het orkest was in de Ouverture goed op dreef, beter dan in de daaropvolgende Sym- phonie „Aus der neuen Welt" van Dvórak, waarin aan de stemming van het blazers ensemble nog al eens wat haperde. Het zal voorzeker velen met mij aangenaam geweest zijn deze boeiende, warmgevoelde en geestige muziek weer eëns op het programma aan te treffen, en we hopen het spoedig weer eens, en dan in nog wat meer gepolijste vertolking, te hooren. De taak van ons orkest was ditmaal toch al zwaar genoeg. Twee „eerste uitvoerin gen" kwamen na de pauze, en de voorberei ding daarvan zal die van Dvorak's werk ver moedelijk wel een beetje benadeeld hebben. En die „eerste uitvoeringen" bleken lang niet voor de poes te zijn: het waren, naar het me scheen twee zeer veeleischende werken. Daar was primo de Rhapsodie voor piano en orkest van Béla Bartók, een spiritueel st.uk van Hongaarscb karakter, een compo sitie die den lateren a-tonalicus nog weinig of niet doet vermoeden. Géza Frid speelde de solo-klavierpartij met temperament en virtuositeit, doch niet met ae klaarheid die ik in zijn spel vroeger opmerkte. Viel des tijds de soberheid van zijn pedaalgebruik te prijzen, thans maakte een teveel aan pedali- seering menige passage onduidelijk; vooral de octaven leden er onder. Het orkest daarentegen speelde zijn deel uiterst door zichtig en verdient met zijn leider daar/oor een zeer eervolle vermelding. Secundo was er de „Suite per Orchestra" van Géza Frid zelf. De oude boerderij aan de Kleverlaan die in 1926 gesloopt icerd. De boerderij hierboven afgebeeld zullen alle Haarlemmers zich herinneren. Hei Huis ter Spijt heeft het in de omgeving die zich steeds meer moderniseerde lang uitgehouden, maar In 1926 werd haar lot beslist. Toen kwam de slooper en weldra verrezen op den vrijgeko men grond een rij woonhuizen. In het Huis ter Spijt heeft zich heel wat Haarlemsch volksleven afgespeeld. Vooral toen er in vroeger eeuwen een herberg ge vestigd was. De gedachte daaraan voert ons terug naar den Patriottentijd, toen heel Nederland ver deeld was in twee partijen, namelijk die der Prinsgezinden of Oranjeklanten en die der Patriotten (vaderlanders) of Keesen. Om de economische en politieke kwesties te bespre ken werden Leesvezelschannen ongericht. Zoo verrees in 1774 het Leeseezelschao ..het Schootsvel". Velen meldden zich als lid hier van aan. Men hield vele bijeenkomsten, waar pam fletten en brochures als het ware werden verslonden. Eerst kwam men bijeen in de gelagkamer van verschillende herbergen. Toen dat verboden werd. werd een huis aan het Klein Heihvland gehuurd Maar toen wa ren er meer kijkers dan vergaderenden. Dus werd het vergaderen door de stadsregee- ring, om oploopjes te voorkomen, verboden: men kwam toen bijeen te Overveen en later in de herberg aan de Kleverlaan. Wie het Huis ter Spijt wil zien zooals het toen en veertig jaar geleden nog was. vrage op het stadsarchief alhier naar de heel goe de schoolprent in kleurendruk van de firma Emrik en Binger. Toen strekte het zich uit van den Alkmaarschen straatweg (Schoter- weg) tegenover de buitenplaats het Klooster tot aan de Delft. We zien in oude protocollen in het Rijks archief (Vleeschhal). dat het gebied van het Huis ter Spijt reikte tot den Schoterweg, dat er tot 1700 een herberg In gevestigd was en In den beginne ook een kaatsbaan. Daar was ook het Schotervoetpad, waarvan, een stukje achter de Zwitserscho boerderij bij Schoten tot de brug over de Jan Gijaenvaart nog over ls. Vóór den aanleg van de nieuwe begraafplaats verleende een klaphek aan de Kleverlaan daarheen nog toegang. Het liep langs de boerderij van Nells door het Huls ter Zaanen enz. Met den bouw der Cavalerie- kazerne ten Zuiden van de Kleverlaan is het voetpad, dat. van het Huis ter Spijt door de weilanden naar het Buitenhuis (Stads Ar men- en Ziekenhuis, thans verdoopt in Te huis voor Ouden van Dagen) verdwenen. Het liep waar nu ongeveer de Ruysdaelstraat ge vonden wordt. De ee-rste verbrokkeling van het Huis ter Spijt, was het gevolg van den bouw der Ca- valeriekazerne (nu voor den militairen mo- tordlenst). Op 1 November 1878 kwam er een overeenkomst tusschen het Rijk en de ge meente tot stand. De gemeente stond aan het Rijk acht H.A. grond aan den Schoter weg af. De aanbesteding der ..Hu-mrenkazerne" fop het voorterrein van het Huls ter Spijt) had 1 Aueustus 1882 plaats. De bouw werd voor f 449 400 gegund. In 1911 had een verdere verkaveling van het terrein van het Huls ter Spijt plaats. Toen werden de gronden verkocht waardoor zij in het bezit kwamen van de bouwexploi- tanten, die daar woningen bouwden. De Kleverlaan heeft lang zijn landelijk ka rakter behouden, maar nadat het verkeer met Bloemendaal steeds toenam, steeg niet alleen de waarde van den verbindingsweg, maar verkozen velen daaraan te wonen. De Ter Spijt weg, die tusschen de begraaf plaats en dé Stadskweekerij loopt, houdt do herinnering aan het Huis ter Spijt levendig. Waarom de Jonge Hongaarsclie componist aan dit werk een Italiaanschen ti'el gegeven heeft en waarom van de zes in elkaar over gaande onderdeolen het laatste een Latijnsch opschrift draagt (..Perpetuum mobile") ter wijl men met het oog op de Italiaansche titels der andere vijf „Moto perpetuo" zou verwachten, heb ik niet begrepen. Enfin, tenslotte doet dit er weinig toe: het op schrift maakt een werk niet beter en niet minder. Bij een eerste hooren schijnt me deze Suite meer uit schetsen dan uit zorgvuldig doordachte en uitgewerkte onderdeelen te be staan. Het is alsof de componist met de meerendeels, zeer korte motieven en thema's experimenteert zonder bepaald plan. Zijn fantasie, zijn soms eenlgszins diabolisch tem perament iaat hij vrij spel met de thema's en ook met de Instrumenten. Vele daarvan worden solistisch opgeroepen: de schalmei, de fagot, de fluit, de pauken, de piccolo, een bekken, de harp, een houten lat, de viool; ook combineert hij twee of meer daarvan. Uit die experimenten ontstaan dan klanken en mengingen die ten deele zeer merkwaardig zijn, ook wel eens zonderling schijnen. Ook het klavier is als orkestinstrument aange wend. De „Passacaglla" was het meest over zichtelijk van bouw: een uit vier noten (es, f. ges en as) bestaand thema wordt daarin telkens naar een andere toonsoort getrans poneerd. op interessante wijze behandeld. Een herhaling van dit werk, evenals van de boeiende en goedklinkende Rhapsodie van Bartók. zullen we met belangstelling tege moet zien. K. DE JONG. HET MI-CARêME VAN HAARLEM'S TOONEEL. De H. T.-Courant, officieel orgaan van de Tooneelvereeniging „Haarlems Tooneel", ves tigt op verschillende wijzen de aandacht op het Groot Mi-Carème van H. T.. met speciale filmopneming door de filmfabriek „Polygoon" op Zaterdag 29 Maart as., In alle zalen van het Gem. Concertgebouw. Dit bet eekent dus: Hollywood in het Concertgebouw. De H. T.-film zal weer worden vertoond in „Palace, Cinema en Variété", van Vrijdag 4 April af. De zaal zal schitterend versierd zijn. Stoe- ken's versterkte Jazz Band en twee loop-or kesten zorgen voor muziek. Er is ook een orkest in de zijzalen. Verder zijn er twee champagne-bars. JIAARLEM'S TOONEEL. Naar de H.T.-Courant meldt, heeft „Haar lem's Tooneel" het opvoeringsrecht verkre gen van de Amerikaansche klucht in drie bedrijven: „Hottentot", welk stuk als slot- voorstelling in dit seizoen gegeven zal wor den JAC. VAN LOOT. In de studiezaal van de openbare leeszaal te Utrecht is een kleine tentoonstelling in gericht van de werken van wijlen Jac. van Looy. Een zelfportret en enkele fraaie teeke- ningen luisteren het geheel op. meldt de N.R.C. TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Almelo 8 Maart van Antolagasta naar To- copilla. Alkmaar 10 Maart van Ardofagasta naar Coquimbo. Blommersdijk 12 Maart v.m. te Norfolk, New-York naar Java. Blitar 12 Maart 17 u. van Marseille, Bata via naar Rotterdam. Commewijne 9 te Barbados van Amsterdam vertrok naar Paramaribo. Djambi 12 Maart van Havre. Batavia n. Rotterdam. Eemdljk 9 Maart te Everett, Paclfickust n. Rotterdam. Fauna 12 Maart van Amsterdam naar Hamburg. Hoogkerk 12 Maart van Kurrachee naar Rotterdam. Jagersfontein 12 Maart te Amsterdam van Antwerpen. Kambangan 11 Maart van Belawan Dell, naar Batavia. Kota Radja 12 Maart 21 u. van Port Said, Rotterdam naar Batavia. Koningin der Nederlanden 12 Maart te Southampton, Amsterdam naar Batavia. Lcchroonar 8 Maart te Everett, Paclfic kust naar Rotterdam. Loch ka trine 8 Maart van Los Angeles, Pa clfickust naar Rotterdam. Melampus 10 Maart- 23 u. 20 m. 50 mijl O. van Land's End, Amsterdam naar Java. Nebraska 8 Maart van San Francisco, Rot terdam naar Paclfickust. Nieuw Holland 10 Maart te Singapore van Melbourne. Oostkerk 12 Maart van Amsterdam naar Rotterdam. P. C. Hooft. 12 Maart van Suez, Amster dam naar Batavia, Palembang 12 Maart van Rotterdam naar Hamburg. Prinses Juliana 11 Maart van Sabang, Am sterdam naar Batavia. Ridderkerk passeerde 12 Maart 17 u. Oues- sant. Rangoon naar Rotterdam. Rotterdam 12 Maart te Alexandrië van Haifa. Riouw 11 Maart te Belawan, Amsterdam n. Batavia. Rijperkerk 12 Maart van East London, naar Port Natal. Salawati 12 Maart te Havre. Batavia naar Amsterdam. Stuyvesant 12 Maart te Havre, W-Indië naar Amsterdam. Simon Bolivar 10 Maart 16 u. 51 m. 230 mijl Z.-W. van Valentia, Amsterdam naar West- Indië. Samarinda passeerde 12 Maart 17 u. Oues- sant, Batavia naar Londen en Rotterdam. Sommelsdljk 11 Maart te Calcutta van Rotterdam. Simaloer 10 Maart te Singapore, Batavia naar Amsterdam. Sumatra 11 Maart te East Londen, Beira n. Rotterdam. Tllpanas 10 Maart van Hong Kong. Tjlsaroea 10 Maart van Hong Kong. Van Spilbergen 10 Maart te Melbourne v. Belawan DelL

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 13